Cijene stanova i kuća u Sarajevu

edvin

Re: Cijene stanova i kuća u Sarajevu

Post by edvin » 26/06/2008 00:18

Moonlight & Magnolia wrote:
edvin wrote:Moj rodjak je napravio kucu u Blazuju. Inace je rodom s Bistrika ali kaze da mu uopste nista ne fali.
Kuca prizemna sa visokim potkrovljem (164kvm) i sa zemljistem (1024kvm okucnice) ga je tutto compöetto dosla 145 000 KM i mnogi kazu da je jedna od najljepsih na podrucju.

Ako ti nije mrsko de uslikaj i postavi nam sliku :)

Hocu, naravno ako je njemu OK ali mislim da nece biti problema.

Dr.Cuddy

Post by Dr.Cuddy » 26/06/2008 00:20

@edvin :thumbup:

Alkos

Post by Alkos » 26/06/2008 01:16

alica.k wrote:
Alkos wrote:
alica.k wrote:inace, cijene u centru su mi PRESMJESNE, cista komedija. ja ne znam odakle ljudima vise pare za to :S cuj 500 000 u centru stan. nije niko lud. il mozda jest?

Koliko po tebi vrijedi stan u centru?

nema zelenila, zgrade stare, raspada se sve, nemas se gdje parkirat, tramvaj i auta ti bruje ispod prozora. ne vrijedi 3000-4000 kolko cijene, nikako. a da ne spominjem sto su to vecinom stanovi od preko 100 kvadrata pa niko ne moze ni priustiti sebi to.

na breki, jezeru i ciglanama mislim da vrijede kolko se cijene.

i da, slazem se da svu igru oko nekretnina vode agencije. kad smo mi prodavali stan na dobrinji samo su nas agencije i posrednici zvali. al tad je bila frka s pelakovima i nismo ga ni prodali na kraju.

Slazem se za breku i ciglane. I upravo je neko naveo zasto ce cijene rasti, jer centar Sarajeva nema gdje da se siri sa strana... Druga stvar, sami centar Sarajeva, Ferhadija recimo ce vise sluziti kao poslovni centar u buducnosti, tako da ce sve manje i manje ljudi zvijeti tu, jer nema parking prostora, nema zelenila... Jedini plus je blizina prijevoza, koja se u evropi dodatno placa. Druga stvar je sto su kod nas tramvaji u raspadnom sistemu i sine takve kakve jesu, pa bruje po vazdan. Pogledaj malo cijene glavnih gradova okolnih drzava, pogotovo centar, pa ces vidjeti da su na cijeni. O staroj gradnji i losem stanju zgrada u samom centru necu komentarisati, ali po mom misljenju to itekako moze biti dobra investicija u buducnosti! Naravno ko ima novaca! ;)

semmy

Post by semmy » 26/06/2008 09:34

edvin wrote:Moj rodjak je napravio kucu u Blazuju. Inace je rodom s Bistrika ali kaze da mu uopste nista ne fali.
Kuca prizemna sa visokim potkrovljem (164kvm) i sa zemljistem (1024kvm okucnice) ga je tutto compöetto dosla 145 000 KM i mnogi kazu da je jedna od najljepsih na podrucju.

pametan coek....i ja sam dijete sa vratnika, trenutno sam na dobrinji a kucu pravimo na otesu...ljepota od zivota... mir tisina, jedva cekam da zavrsimo i da jutarnju kaficu popijemo uz cvrkut ptica bez da cujem jurcanje motora i auta ili nekakvog derneka iz rs-a :D

Dr.Cuddy

Post by Dr.Cuddy » 26/06/2008 09:47

@semmy i ostale koji prave kuće

koliko ste plaćali zemljište, koliko m2 i kako ste se snašli za priključke voda, struja, plin, telefon, asfalt itd. i građevinske/urbanističke dozvole...koliko to košta i koliko se čeka?

Meshtar

Post by Meshtar » 26/06/2008 10:01

Moonlight & Magnolia wrote:@semmy i ostale koji prave kuće

koliko ste plaćali zemljište, koliko m2 i kako ste se snašli za priključke voda, struja, plin, telefon, asfalt itd. i građevinske/urbanističke dozvole...koliko to košta i koliko se čeka?

Ne znam za ovo ostalo, ali građevinska i urbanistička dozvola se razvuče na "milion godina". Prijatelj mi se pati sa tim blizu godinu dana. Najbolje je uzeti završenu kuću ili srušenu, pa tu graditi. Preporučujem Kovačiće :)

madner

Post by madner » 26/06/2008 10:07

To jeste, ako ima temelje od prije rata nema nikakvog peglanja.

Ako hoces sve regularno, prvo trazis urbanisticku, pa kad dobijes urbanisticku pise ti cije saglasnosti jos moras dobiti, sa tim trazis gradjevinsku. Ako te ne mrze u opcini, pola godine do godinu dana.

alica.k

Post by alica.k » 26/06/2008 10:08

Meshtar wrote:Ne znam za ovo ostalo, ali građevinska i urbanistička dozvola se razvuče na "milion godina". Prijatelj mi se pati sa tim blizu godinu dana. Najbolje je uzeti završenu kuću ili srušenu, pa tu graditi. Preporučujem Kovačiće :)

na kovacicima nemas zemlje ni kuca na prodaju a da ne kostaju mashala. cak i na vracama je pravo skupo.

a slazem se, najpametnije je kupit zemljiste gdje su te dozvole vec rijesene (devastirana kuca...ili zapoceta il tak to...)

edit: ja sam to ganjala za rodicu i glavni ti je fazon da se prvo fino upitash, onako bosanski KAKO STE VI DANAS? JOJ JES DANAS VRUCE! razvuces veliki osmijeh i nadas se da ce imat efekta. kod mene u vecini slucajeva jeste imalo. ganjala u novom gradu, izganjala za pola godine. et.

Meshtar

Post by Meshtar » 26/06/2008 10:12

alica.k wrote:
Meshtar wrote:Ne znam za ovo ostalo, ali građevinska i urbanistička dozvola se razvuče na "milion godina". Prijatelj mi se pati sa tim blizu godinu dana. Najbolje je uzeti završenu kuću ili srušenu, pa tu graditi. Preporučujem Kovačiće :)

na kovacicima nemas zemlje ni kuca na prodaju a da ne kostaju mashala. cak i na vracama je pravo skupo.

a slazem se, najpametnije je kupit zemljiste gdje su te dozvole vec rijesene (devastirana kuca...ili zapoceta il tak to...)

edit: ja sam to ganjala za rodicu i glavni ti je fazon da se prvo fino upitash, onako bosanski KAKO STE VI DANAS? JOJ JES DANAS VRUCE! razvuces veliki osmijeh i nadas se da ce imat efekta. kod mene u vecini slucajeva jeste imalo. ganjala u novom gradu, izganjala za pola godine. et.

Hehehehe, e ok ako je pola godine :D

Kovačići ima kuća u pristojnom stanju oko 140.000 sa ogromnom baštom, to je smiješno para.

Drvosjeca iz Dejcica

Post by Drvosjeca iz Dejcica » 26/06/2008 10:14

Ima jedna anegdota od prije par godina kada je na Skenderiji bio sajam graditeljstva. Neka firma izlozila montaznu kucu na platou i kao informativna cijena je stajalo nekih 50-60.000 KM. Obilaze ljudi, gledaju, kuckaju i zapitkuju, a jedan od posjetilaca veli; kuca i nije nesto ali je lokacija za 10. :lol:

Danas se definitivno vise isplati graditi ili kupiti kucu nego ulagati u stan, osim ako nece sluziti za iznajmljivanje.

zeko071

Post by zeko071 » 26/06/2008 10:40

Sto se tice cijene stanova u centru, zaboravljate da sa usvajanjem Zakona o restituciji, na tržisistu ce se pojaviti veliki broj stanova austrougarske gradnje (centar grada). bice zanimljivo, hoce li im i tada biti cijena 3.500-4.000 KM?

lamija_SA

Post by lamija_SA » 26/06/2008 10:49

Ne znam ljudi i ja sam vam na mukama sa nekretninama! Eto doslo vrijeme da se razmišlja o rješavanju stambenog pitanja.

Ja sam inače, najveći dio svog života živjela u kući i strašno volim kuće. Moja kuća, moja sloboda.
Ali živjela sam i nekih 8 godina u stanu, pa znam i kako je to živjeti "kolektivno" sa svim tim "dragim", manje ili više bučnim susjedima.

Sa druge strane znam da je kuća obaveza za cijeli život i da kuća nikad nije gotova, uvijek ima posla oko nje.
Pa kontam, uzmeš tako stan u Vogošći i lijepo miran!

A opet, tako bih željela kuću, a i ekonomski mi je isplativija.
Baš sam nešto gledala i montažne kuće. Meni se to čini sasvim ok! Čini mi se kvalitetno, ali ovi stariji su pravo skeptični po tom pitanju. Kao, kakva je to kuća na sklapanje? Pa ima li neko iskustva sa tim montažnim kućama? Koliko to kvalitetno izvedu? Jesu li ljudi zadovoljni? A isplati li se sve to, hoću li osjediti od muke dok mi je sastave?

alica.k

Post by alica.k » 26/06/2008 10:51

zeko071 wrote:Sto se tice cijene stanova u centru, zaboravljate da sa usvajanjem Zakona o restituciji, na tržisistu ce se pojaviti veliki broj stanova austrougarske gradnje (centar grada). bice zanimljivo, hoce li im i tada biti cijena 3.500-4.000 KM?

hoce, jer ce agencije nac nacina da odrze cijene.

pa oni i sad u oglasima stavljaju izmisljene stanove nabijaju cijene i onda se normalni ljudi vode za njima "ako on moze 4000KM mogu i ja 3700KM". onda oni dignu na 4500KM a ljudi za njima na 4000KM itd itd.

alica.k

Post by alica.k » 26/06/2008 11:14

lamija, ljudi kod nas su puni predrasuda sto se tice montaznih kuca - mislim da je to jer misle da ce im bit zima il nest tak u njima.

mislim da kod nas ima ono krivaja tmk oni prave te kuce.

ono sto ti je super kod montaznih kuca je da su relativno jeftine, brzo gotove (mjesec-dva mjeseca), firme koje ih prave - one to i sastavljaju (ponekad cak po principu kljuc u ruke, a inace moras sam izliti plocu i to ti je to).

zeko071

Post by zeko071 » 26/06/2008 11:48

u potpunosti se slazem da su cijene najvise nafurane zbog agencija. to je rijetko viđena mafija. ali kontam nesto, sta ako se na tržistu pojavi recimo sto stanova (centar -austrougarska gradnja), svaki je najmanji 90 kvadrata i svakom je cijena 4.000 KM. bas me zanima ko ce to kupiti?? znam da ima novih bogatuna, ali nisu ni oni nasli pare na putu i svi su vec kupili dosta kvadrata zivotnog prostora!!

lamija_SA

Post by lamija_SA » 26/06/2008 11:48

Pa malo sam se raspitivala i uzela sam i katalog od ove firme "Promo".
Znam da moras sam izliti temelje. Ali eto nesto sam računala i po tim njihovim cjenama i kada uključiš temelje, priključke i dozvole, i naravno zemljište (pola duluma) možeš imati kuću od 90 kvadratnih za cca. 100 000. Znam da zvuči nevjerovatno, ali je istina.

Sa druge strane možeš kupiti stan od 50 kvadratnih za taj novac.
Pa kontam, mnogo se više isplati.

Naravno bilo bi super uzeti tako neko zemljište na kojoj je devastirana kuća sa svim tim dozvolama i priključcima, da se ne peglas!Mislim da koliko su god sada ljudi skeptici po tom pitanju, montažne kuće će postati sasvim uobičajene.

A gledala sam i ove slovenske montažbne kuće. Ma ljudi prelijepe su! Ali naravno, znatno su skuplje, a nisam ni sigurna imaju li izvođača u BiH.

Zanima me ima li neko iskustva sa tim kućama i koje su prednosti i mane?

madner

Post by madner » 26/06/2008 11:56

Ne znam sta je tu nevjerovatno, pa ljudi su pravili kuce i kad je cijena kvadrata bila 800 KM. :D

Za ove montazne, prednost je sto nemas peglanja, jer gradnja je velika obaveza.

lamija_SA

Post by lamija_SA » 26/06/2008 12:03

Ma nevjerovatna mi je razlika u cijeni! Mislim, to je 40 kvadrata više + bašta.

Ali moj dragi je jedan od tih skeptika i ne znam kako ga nagovoriti da malo ozbiljnije razmotri ideju o montažnim kućama.

Kada sam mu prvi put pomenula ideju o montažnim počeo mi je pričati onu priču o tri praščića i jedan je imao ovu, drugi onu a treći treću kuću. :-)

madner

Post by madner » 26/06/2008 12:28

Ma i meni su u najmanju ruku suspektne. :D

Cijena stanova u Sarajevu su narasle, nisu u Cekrcicima. Tamo za 50 000 mozes uzet pristojan stan, pa se onda poklapa racunica. :D

edvin

Post by edvin » 26/06/2008 13:51

Moonlight & Magnolia wrote:@semmy i ostale koji prave kuće

Pa zemljiste ti je, kao sto sam prije naveo, u zavisnosti na kojoj si lokaciji. Blazuj navodim zato sto su cijene jos uvijek relativno povoljne u odnosu na ostali dio, cijena kvm ti se krece u rasponu od 25-100KM (zavisno je li blizu saobracajnice ili malo dalje).
Kad kupujes parcelu provjeris odmah da li ima gradjevinsku (u vecini slucajeva ima), ali i ako nema moze se brzo zavrsiti ako nadjes pravog advokata koji poznaje "prave" ljude tako da ti sve bude gotovo za najvise dva mjeseca, dakle ne moras cekati godinu dana kao sto neko navede. Advokati ti za tu uslugu uzmu oko 1000 KM (njihovo posredovanje).
Eto, to je to.

alica.k

Post by alica.k » 26/06/2008 13:57

na stranici od PROMO nema nikakvih info kakvi su to nosivi zidovi, al zato na amadis.hr koji su zastupnici za promo u hr ima i mislim to je zid od 20-25 cm pun nekakvih izolatora i ploca, i jos na kraju urade fasadu preko toga.

sve mi se cini da nije uopste losa stvar.

edvin

Post by edvin » 26/06/2008 14:03

lamija_SA wrote:Pa malo sam se raspitivala i uzela sam i katalog od ove firme "Promo".
Znam da moras sam izliti temelje. Ali eto nesto sam računala i po tim njihovim cjenama i kada uključiš temelje, priključke i dozvole, i naravno zemljište (pola duluma) možeš imati kuću od 90 kvadratnih za cca. 100 000. Znam da zvuči nevjerovatno, ali je istina.

Sa druge strane možeš kupiti stan od 50 kvadratnih za taj novac.
Pa kontam, mnogo se više isplati.

Naravno bilo bi super uzeti tako neko zemljište na kojoj je devastirana kuća sa svim tim dozvolama i priključcima, da se ne peglas!Mislim da koliko su god sada ljudi skeptici po tom pitanju, montažne kuće će postati sasvim uobičajene.

A gledala sam i ove slovenske montažbne kuće. Ma ljudi prelijepe su! Ali naravno, znatno su skuplje, a nisam ni sigurna imaju li izvođača u BiH.

Zanima me ima li neko iskustva sa tim kućama i koje su prednosti i mane?

Moja preporuka ti je "Marles", slovenski proizvodjac. Imam prijatelja u HR, oni su mu isporucili kucu, i super je. Ja licno ne vidim razliku izmedju zidane i ove kuce. Postoji samo razlika u mentalnom sklopu nasih ljudi, ono ma cigla je cigla i to.
Imaj na umu da je toplotna a i zvucna se moze podesiti mnogo bolja u prefabriciranim kucama nego zidanim, a i dokazano je da su kuce tog tipa izdrzljivije na zemljotrese. Gledao sam svog punca kako je zido kucu ( i jos je zida) vec 10 godina, vazda nesto, i puno skuplje ga je dosla nego da je narucio npr. Marlesovu kucu.
A ima i ta cinjenica da se na podrucju Skandinavije i Amerike montazne kuce prave vec dugo, dugo, ali da im ne opadaju cijene zbog toga. I ako je pravilno odrzavas (kao sto moras i zidanu) moze ti trajati stotinama godina.
Da ne bude zabune, moji su zidali ciglu po ciglu, tako da neko ne pomisli da sam ja predstavnik neke kompanije sto se bavi izgradnjom montaznih kuca. Mislim da je cijena Marlesovih kuca oko 800EUR/kvm po sistemu kljuc u ruke.
Ja kad pocne da pravim svoju vjerovatno ce mi to biti opcija,

paprica29

Post by paprica29 » 26/06/2008 14:27

Ovo solidno izgleda, a cijena je puno manja od Marlesa.

http://www.termokuce.com/index.html

lamija_SA

Post by lamija_SA » 26/06/2008 14:38

E hvala Edvin što si podjelio iskustvo svog prijatelja.
Znam za Marles, te kuće su me oduševile. Ali koliko ja znam ne postoji predstavništvo za BiH!?

Oni su ujedno i najskuplji, mada i kod njih varira cijena, a nekad imaju i te popuste (500 eura kvadrat).

Ima li neko pojma hoce li Marles kuće dolaziti u skorije vrijeme u BIH? Mislim da se kod nas već mogu naći njihove kuhinje.

Dr.Cuddy

Post by Dr.Cuddy » 26/06/2008 14:49

paprica29 wrote:Ovo solidno izgleda, a cijena je puno manja od Marlesa.

http://www.termokuce.com/index.html

mnogo dobro izgledaju! a nisu ni skupe previše! :thumbup:

Post Reply