Cijene stanova All about

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#7251 Re: Cijene stanova All about

Post by zijancer »

šta biste izmijenili u jednom, šta u drugom, a šta ne biste dirali? mislim na raspored, ne renoviranje
User avatar
sime_cipol
Posts: 16249
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#7252 Re: Cijene stanova All about

Post by sime_cipol »

Meni oba izgledaju klaustrofobicni, ne bih kupovao uopste.
NediM17
Posts: 21640
Joined: 05/11/2009 11:49

#7253 Re: Cijene stanova All about

Post by NediM17 »

Pa valjda su zato i jeftini sto im nesto fali. :-)
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#7254 Re: Cijene stanova All about

Post by zijancer »

aaaa, cek ofrljativni raspored (prvi je zagrebačka)
Spoiler
Show
Image
Spoiler
Show
Image
gledam šta se ne može popraviti, hmm :cry: :-) zlatni kafka ide ovoj duguljastoj spavaćoj sobi u hrasnom
Last edited by zijancer on 27/07/2021 08:57, edited 1 time in total.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45462
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#7255 Re: Cijene stanova All about

Post by Chmoljo »

hadzinicasa wrote: 26/07/2021 14:51 u drugom su fasadne plinske peci grijanje, a u prvom centralno.
i u drugom je ona sobica kao hodnik i trpezarije nema ... drugi definitivno ne.
grijanje u prvom plin u drugom je centralno 100% :D

garant te bune ove kutije :D

za drugi se apsolutno slažem da je soba katastrofalna i definitivno prostorija manje.
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#7256 Re: Cijene stanova All about

Post by hadzinicasa »

Chmoljo wrote: 26/07/2021 23:13
hadzinicasa wrote: 26/07/2021 14:51 u drugom su fasadne plinske peci grijanje, a u prvom centralno.
i u drugom je ona sobica kao hodnik i trpezarije nema ... drugi definitivno ne.
grijanje u prvom plin u drugom je centralno 100% :D

garant te bune ove kutije :D

za drugi se apsolutno slažem da je soba katastrofalna i definitivno prostorija manje.
Pomijesala prvi i drugi :D
User avatar
Averus
Posts: 20356
Joined: 13/02/2008 17:07

#7257 Re: Cijene stanova All about

Post by Averus »

Izvinite na malo off-topic, ali ne znam gdje bih pitao ovo, al' eto ima veze sa kupovinom stana:

Ima li neko iskustva sa stanovima koji su na posljednjem spratu u zgradama sa ravnim krovom?
Znam da se mnogi žale na vlagu i prokišnjavanje, ali me zanima da li je to ikad riješeno, ili je čovjek osuđen da sanira svako malo nastalu štetu?
Ima li kakvih dugoročnih rješenja, a koja ne zavise od upravitelja isl?
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#7258 Re: Cijene stanova All about

Post by foxlife »

Averus wrote: 28/07/2021 09:38 Izvinite na malo off-topic, ali ne znam gdje bih pitao ovo, al' eto ima veze sa kupovinom stana:

Ima li neko iskustva sa stanovima koji su na posljednjem spratu u zgradama sa ravnim krovom?
Znam da se mnogi žale na vlagu i prokišnjavanje, ali me zanima da li je to ikad riješeno, ili je čovjek osuđen da sanira svako malo nastalu štetu?
Ima li kakvih dugoročnih rješenja, a koja ne zavise od upravitelja isl?
nazoves firmu koja se bavi krovovima i oni urade kompletno presvlacenje krova tim nekim materijalom u koji se ja ne razumijem
i prije ce ti probiti voda odozdo nego preko krova kad se to stavi i miran si sigurno 20 godina
doduse i cijena je vjerovatno pozamasna al da vrijedi vrijedi
crveni_makovi
Posts: 972
Joined: 09/05/2021 14:34

#7259 Re: Cijene stanova All about

Post by crveni_makovi »

Averus wrote: 28/07/2021 09:38 Izvinite na malo off-topic, ali ne znam gdje bih pitao ovo, al' eto ima veze sa kupovinom stana:

Ima li neko iskustva sa stanovima koji su na posljednjem spratu u zgradama sa ravnim krovom?
Znam da se mnogi žale na vlagu i prokišnjavanje, ali me zanima da li je to ikad riješeno, ili je čovjek osuđen da sanira svako malo nastalu štetu?
Ima li kakvih dugoročnih rješenja, a koja ne zavise od upravitelja isl?
Nije odgovor na tvoje pitanje ali ja ne bih uzela stan na zadnjem spratu u zgradi s ravnim krovom i zbog faktora vrucine ljeti. Ne koristim klimu i jos preferiram svjezinu prostora koju pravim cjelodnevnim otvaranjem i zatvaranjem prozora i balkonskih vrata i roletni. Na zadnjm spratu ispod ravnog krova je to nemoguce ljeti. Kao da si u vreloj rerni dan noc.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45462
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#7260 Re: Cijene stanova All about

Post by Chmoljo »

Averus wrote: 28/07/2021 09:38 Izvinite na malo off-topic, ali ne znam gdje bih pitao ovo, al' eto ima veze sa kupovinom stana:

Ima li neko iskustva sa stanovima koji su na posljednjem spratu u zgradama sa ravnim krovom?
Znam da se mnogi žale na vlagu i prokišnjavanje, ali me zanima da li je to ikad riješeno, ili je čovjek osuđen da sanira svako malo nastalu štetu?
Ima li kakvih dugoročnih rješenja, a koja ne zavise od upravitelja isl?
Zadnji sprat, ravni krov.

Evo taman nam je ogled ovo ljeto koje je i kisno i prevruce.

Sto se tice prokisnjavanja, to je uvijek mogucnost. Ja sam prije kupovine dooobro zagledao i nisam nasao trag curenja. I ispostavilo se da sam u pravu, bilo je dosta padavina u zadnjih 8-9 mjeseci koliko smo tu, ali nista. Medjutim kod komsije ima curenja, ali pokusacemo ko zgrada da apliciramo za renovaciju krova u opstini. U nasem bbloku jedino nasem ulazu krov nije renoviran.

Ako se naspe pijeska moxe se napraviti fina izolacija, a minsmo kontali, posto je plafon visi od 2,60 da uradimo stiropor i to bi bila fantasticna izolacija, a nije preskupo.

Al nije nam hica jer sto se tice vrucine, bilo je vruce ali nije nepodnosljivo. U stvari, veci efekat smo imali kad smo zamracili prozore storama pa je postalo izuzetno ugodno. Orijentacija stana je inace sjever-jug, dvostran je i propuh cuda cini.

Ovo ti je onako iskustvo iz prve ruke, pa se nadam da sam ti dijelom i odgovorio. Ja sam isto uvijek govorio nikad zadnji sprat, ali eto, poklopilo se puno toga tako da sam napravio kompromis.
User avatar
Averus
Posts: 20356
Joined: 13/02/2008 17:07

#7261 Re: Cijene stanova All about

Post by Averus »

@foxlife Hvala. Znam za firme, više me zanimalo nešto što se tiče samo mog stana itd. jer iskreno ne bih da plaćam popravku krova zgrade, a moje komšije neće da plate popišanih 5 ili 50KM za upravitelja :D
Možda sam cicija, al' doslovno me zanima ako bih uzeo takav stan, da riješim svoj problem i da ga riješim samo sebi. Ostali nek se nose :D

@crveni_makovi Hvala ti na inputu, skroz sam smetnuo uma taj faktor i vodio sam se samo štetom od vlage/prokišnjavanja. Moram znači i to uzeti u obzir

@Chmoljo Hvala ex-admine :D

Vjerovatno ima veze i gdje se zgrada nalazi, a i kvalitet izrade.
Ovo o čemu pričam je Dobrinja, vidim da mnogi imaju vlagu isl., pa eto razmišljam šta bih i kako - ako se uzme takav neki stan.
To apliciranje "kao zgrada" mi nikad nije mila opcija, jer čitav život živim u zgradama i uvijek je bilo problema sa zajedničkim akcijama, uvijek se nađe neki white trash da nešto sere, optužuje itd.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45462
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#7262 Re: Cijene stanova All about

Post by Chmoljo »

Averus wrote: 28/07/2021 10:52 @foxlife Hvala. Znam za firme, više me zanimalo nešto što se tiče samo mog stana itd. jer iskreno ne bih da plaćam popravku krova zgrade, a moje komšije neće da plate popišanih 5 ili 50KM za upravitelja :D
Možda sam cicija, al' doslovno me zanima ako bih uzeo takav stan, da riješim svoj problem i da ga riješim samo sebi. Ostali nek se nose :D

@crveni_makovi Hvala ti na inputu, skroz sam smetnuo uma taj faktor i vodio sam se samo štetom od vlage/prokišnjavanja. Moram znači i to uzeti u obzir

@Chmoljo Hvala ex-admine :D

Vjerovatno ima veze i gdje se zgrada nalazi, a i kvalitet izrade.
Ovo o čemu pričam je Dobrinja, vidim da mnogi imaju vlagu isl., pa eto razmišljam šta bih i kako - ako se uzme takav neki stan.
To apliciranje "kao zgrada" mi nikad nije mila opcija, jer čitav život živim u zgradama i uvijek je bilo problema sa zajedničkim akcijama, uvijek se nađe neki white trash da nešto sere, optužuje itd.
Ovo ti je varijanta bez ucesca, opstina sve o svom trosku renovira, stanari se ne pitaju nesto posebno, vec upravitelj to izganja.

Znam da je to problematicno kada se ljudi trebaju dogovarati. Nama nije lose sto ulaz ima samo osam stanova, pa je maaalo lakse sa ljudima popricati oko tih stvari.
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#7263 Re: Cijene stanova All about

Post by foxlife »

pa mislim da ti sam mozes pokriti dio koji pokriva tvoj stan tako da s komsijama nemas nista
a jedino ti ostaje da nazoves firmu i kazes hocu ovaj dio da mi uradite i to je to
vjerovatno najjednostavnije rjesenje da zastitis svoj stan a oko tebe boli te briga
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45462
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#7264 Re: Cijene stanova All about

Post by Chmoljo »

foxlife wrote: 28/07/2021 10:57 pa mislim da ti sam mozes pokriti dio koji pokriva tvoj stan tako da s komsijama nemas nista
a jedino ti ostaje da nazoves firmu i kazes hocu ovaj dio da mi uradite i to je to
vjerovatno najjednostavnije rjesenje da zastitis svoj stan a oko tebe boli te briga
U nacelu se nece niko buniti kad se radi, ali krov nije tvoj, bez obzira sto si na zadnjem spratu, nego je zajednicki. Ako se neko od komsija pobuni, eto problema. A kretena uvijek ima, tako da je uvijek bolje ljudski probati i dogovoriti i obavijestiti nego krkanski ici.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66018
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#7265 Re: Cijene stanova All about

Post by _BataZiv_0809 »

Mi smo radili krov na svoju ruku jer je prijetila opasnost da greda rokne. Da se cekalo seljacinu sa prizemlja koga se to "ne tice" imao bih stan kabriolet ko u Bosanskom Grahovu.
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#7266 Re: Cijene stanova All about

Post by foxlife »

Chmoljo wrote: 28/07/2021 10:59
foxlife wrote: 28/07/2021 10:57 pa mislim da ti sam mozes pokriti dio koji pokriva tvoj stan tako da s komsijama nemas nista
a jedino ti ostaje da nazoves firmu i kazes hocu ovaj dio da mi uradite i to je to
vjerovatno najjednostavnije rjesenje da zastitis svoj stan a oko tebe boli te briga
U nacelu se nece niko buniti kad se radi, ali krov nije tvoj, bez obzira sto si na zadnjem spratu, nego je zajednicki. Ako se neko od komsija pobuni, eto problema. A kretena uvijek ima, tako da je uvijek bolje ljudski probati i dogovoriti i obavijestiti nego krkanski ici.
ja pisem u situaciji kad se ne moze dogovoriti kako averus kaze
naravno da je najbolje kad se moze dogovoriti pa bi platili i oni kojih se to ne tice toliko a sutra obrnuto
najbolje su zgrade gdje ima do 10 stanova jer je to maksimum ovdje za dogovor
sve preko toga je nocna mora

kod mene u haustoru ima 24 stana i to je sf za bilo sta dogovoriti

dogovorili smo da nam se stave vrata a sada ta vrata malo malo pa otvorena i potklocana kamenom novinama i sl
tako da se nismo trebali ni dogovarati kad je ista situacija kao i da nemamo vrata

dok u drugim zgradama gdje imamo stanove sve po ps-u dok u jednoj cak ima i unutrasnja sluzba zgrade gdje te ganjaju da pitaju jel sve uredu

uglavnom odosmo od teme
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#7267 Re: Cijene stanova All about

Post by Hajvan »

Chmoljo wrote: 28/07/2021 10:15

Ako se naspe pijeska moxe se napraviti fina izolacija, a minsmo kontali, posto je plafon visi od 2,60 da uradimo stiropor i to bi bila fantasticna izolacija, a nije preskupo.


.
Dvije stvari.
Stiropor ne ide na unuttasnje zidove, iz vise razloga.
Drugi, tebi bitniji problem je da po krovovima i plafonima se ne ugradjuje stiropor zbog mogucnosti visokih teperatura koje ne gode tom materijalu

Rijesenje je kamena ili staklena vuna, a zatim suha gradnja(tzv Knauf)
User avatar
Averus
Posts: 20356
Joined: 13/02/2008 17:07

#7268 Re: Cijene stanova All about

Post by Averus »

Ma ja, da ne spamamo više :)
Istina je da su ljudi najgori faktor. Naravno da bih probao ljudski, ali 99% šanse su da će se desiti ovo što je foxlife napisao - "boli mene za krov, meni hladno s nogu od podruma"
Ili najjača izjava koju je moj bivši komšija imao "Neće se nijedan oluk zamijeniti dok meni pločice na balkonu ne riješe". Čovjek nekako ne shvata da njegov balkon nije zajednički dio zgrade i time ne potpada pod upravitelja itd. :lol:


Elem, hvala ljudi, sretno s potragom i nama i vama :D
crveni_makovi
Posts: 972
Joined: 09/05/2021 14:34

#7269 Re: Cijene stanova All about

Post by crveni_makovi »

Averus wrote: 28/07/2021 10:52 @crveni_makovi Hvala ti na inputu, skroz sam smetnuo uma taj faktor i vodio sam se samo štetom od vlage/prokišnjavanja. Moram znači i to uzeti u obzir
Sto zbog porodice, sto zbog prijatelja bila sam u prilici duze i cesce boraviti u stanovima u zgradama u Porodice Ribar, tacnije tri od pet onih zgrada uz trolejbusku preko puta stadiona. U jednom stanu koji je na osmom ispod onog ravnog krova je ljeti kao u rerni a nedavno sam vidjala da se prodaje jedan na osmom spratu u zutoj zgradi.

Na drugu temu, nedavno sam bila ukljucena u manje renoviranje jednog od stanova u jednoj od tih zgrada. Bilo mi je zanimljivo kad su ljudi razmontirali nesto sto je bilo ispod prozora uz balkonska vrata. Sve je izgledalo kao neka cudna drvena konstrukcija i nagadjalo se sta li je izmedju drvene ploce i vanjskog sloja maltera. Iza drvene ploce, nalazilo se stiropor pa velika azbestna ploca. Radijatori su bili neki kakve nikad nigdje drugo u zivotu nisam vidjela - velika metalna kutija koja ti zauzima veliki prostor a iza koje samo u dnu stoje neki metalni listici. Radnici toplana su mi rekli da su ti radijatori dio neke propale posiljke pa da se ne bi ostetila fabrika koja ih je proizvela, plasirani su tako po nekim zgradama po Sarajevu. U zidu je bila i neka kovanica iz pedesetih ili sezdesetih.
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#7270 Re: Cijene stanova All about

Post by zijancer »

Spoiler
Show
Averus, to je obimna problematika, a suštini se svodi na dobro izveden nagib slivnih ploha, dobro izvedenu izolaciju oko slivnika ili slivnik sa grijačem, dobar materijal koji nije stajao slijepljen u skladištu pa da postane krt/izgubi elastičnost jer na ravnom krovu hidroizolacija je stalno mučena termičkim dilatacijama, pa se kod krtog materijala javljaju pukotine koje dalje razara led, dalje, dobro dizajnirani svi pregibi hidroizolacionog sloja koji ne smiju biti 90°, naročito uključujući zaštitu vertikalnih završetaka od oštećenja, dobro izveden zaštitni sloj iznad hidroizolacije (završni sloj krova) koji se neće drobiti pod opterećenjem režući hidroizolaciju, i najzad majstori koji će perfektno izvesti premaze na bazi bitumena -ili-šta-je-već-aktuelno, tako da ne ostane ni mikro šupljina. Umorih se od same pomisli na sve ovo :-)
Da i posebna stavka je termička izolacija: njeno pravo mjesto, materijal i debljina kako bi se zaštitili stambeni prostori ispod. Često je nema ili nije dobro izvedena.
Koga detaljnije zanima ova tematika, neka pokuša naći knjige old skul profesora Dušana Smiljanića, naročito o hidroizolaciji ravnih krovova i općenito zgrada i greškama koje su se dešavale. Jako zanimljivo su izložene moguće greške, detektivski identifikovane (hodao čovjek sarajevom, gledao zgrade sa ravnim krovovima i secirao hirurski precizno sva s*anja koja je morao otklanjati tokom svoje karijere) ..vrlo je pitka za čitanje tako da bilo ko može pratiti.
User avatar
Pauza
Posts: 674
Joined: 03/06/2016 11:00

#7271 Re: Cijene stanova All about

Post by Pauza »

Skoro dvije godine pratim tržište nekretnina u Kantonu Sa. Gledam uporedo i stanove i kuće i primjetio sam jedan trend: vlasnici/agencije/oglašivači veze nemaju koliko zaista neka nekretnina vrijedi, jedan prodavac kaze jednu cijenu, već sutra je oglasio istu nekretnicnu ali 30K skuplju. Ista nekretnina, druga agencija, 10K skuplje. Onda prođe mjesec dana, jedni naprave korekciju cijene i vrate na staru cijenu i napišu Akcija/Hitno, a drugi povećaju za 5k istu nekretninu. Znači totalno ludilo.

Neke nekretnine na sedmičnom nivou devalviraju pa uduplaju cijenu, u ponedjeljak manja cijena u petak x2. Isto kao da gledam kvote u kladionici. :D
User avatar
holowey
Posts: 8429
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#7272 Re: Cijene stanova All about

Post by holowey »

zabacis udicu sa sirom, udicu sa kukuruzom, udicu sa glistom, udicu sa hljebom, udicu sa lignjom, na neku ce da se upeca....

tako i ti oglasi, neko ce da se upeca...
User avatar
SpecialOffer
Posts: 2593
Joined: 16/05/2015 12:49

#7273 Re: Cijene stanova All about

Post by SpecialOffer »

Evo ja sam nasao najskuplji kvadrat u Sarajevu. :mrgreen:

Stan Sarajevo-Stari Grad (7.000 KM)
https://www.olx.ba/r/43823245/2858921
User avatar
Pauza
Posts: 674
Joined: 03/06/2016 11:00

#7274 Re: Cijene stanova All about

Post by Pauza »

SpecialOffer wrote: 03/08/2021 13:22 Evo ja sam nasao najskuplji kvadrat u Sarajevu. :mrgreen:

Stan Sarajevo-Stari Grad (7.000 KM)
https://www.olx.ba/r/43823245/2858921
E, pa, stvarno, svaka čast, i čestitam na istraživanju. Ovo je otkrovenje!

Ma ko halva će ovo otići, hebo NYC :lol:
nekome
Posts: 2930
Joined: 17/05/2011 10:41

#7275 Re: Cijene stanova All about

Post by nekome »

hahaah prodaje frajer vjerovatno ne moze izdrzati vrištanje one djece po onom parkingu
Post Reply