Cijene stanova All about

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
kB27
Posts: 1170
Joined: 17/02/2016 17:46

#7101 Re: Cijene stanova All about

Post by kB27 »

:lol:

Znaci ipak je bilo "pitam za druga". :lol:
_Threshold_
Posts: 128
Joined: 15/02/2021 16:55

#7102 Re: Cijene stanova All about

Post by _Threshold_ »

Može li pomoć, trebao bih stan oko koševa zbog faksa pa me interesuje koje bi cijene trebale biti stanova jer se stvarno ne razumijem ni ja ni niko od mojih jer nismo iz Sarajeva, pa onda je vrlo teško naći i odlučiti, znati je li ta određena cijena ok ili me, ako ima neko iz sarajeva ovdje i ko zna kakve su cijene oko koševa i onda npr je li isplativije živjeti na Koševu ili živjeti negdje drugo sa vozarenjem/pješačenjem do koševa u zavisnosti od istih tih cijena?
User avatar
geralt
Posts: 5187
Joined: 14/09/2017 12:45

#7103 Re: Cijene stanova All about

Post by geralt »

_Threshold_ wrote: 12/07/2021 12:43 Može li pomoć, trebao bih stan oko koševa zbog faksa pa me interesuje koje bi cijene trebale biti stanova jer se stvarno ne razumijem ni ja ni niko od mojih jer nismo iz Sarajeva, pa onda je vrlo teško naći i odlučiti, znati je li ta određena cijena ok ili me, ako ima neko iz sarajeva ovdje i ko zna kakve su cijene oko koševa i onda npr je li isplativije živjeti na Koševu ili živjeti negdje drugo sa vozarenjem/pješačenjem do koševa u zavisnosti od istih tih cijena?
Isplativije ti je zivjeti na Kosevu, jer i prevoz kosta, a neces nesto drasticno ustedjeti ako uzmes stan na (lupam) Stupu. Osim fakulteta, fina ti je lokacija i za izaci u grad, a Kosevo i Breka su generalno lijepa naselja.
suspect_zero
Posts: 25761
Joined: 11/10/2008 21:45

#7104 Re: Cijene stanova All about

Post by suspect_zero »

_Threshold_ wrote: 12/07/2021 12:43 Može li pomoć, trebao bih stan oko koševa zbog faksa pa me interesuje koje bi cijene trebale biti stanova jer se stvarno ne razumijem ni ja ni niko od mojih jer nismo iz Sarajeva, pa onda je vrlo teško naći i odlučiti, znati je li ta određena cijena ok ili me, ako ima neko iz sarajeva ovdje i ko zna kakve su cijene oko koševa i onda npr je li isplativije živjeti na Koševu ili živjeti negdje drugo sa vozarenjem/pješačenjem do koševa u zavisnosti od istih tih cijena?
Treba ti stan da kupiš ili da plaćaš kiriju?

Cijena iznajmljivanja zavisi od napucanosti stana, kvadrature, troškova-režija....
Oni baš loši su od 300-350 samo kirija a onda imaš i renovirane od 600- preko milje.
Na olx-u pogledaj i selektuj sebi šta ti odgovara.
Evo napisao ti je kolega da Breka ok i jeste....pogledaj još Ciglane, Patriotske lige, Višnjik, pa i Bjelave....ja bih jedino Koševsko brdo zaobišla, nije nekako naruku ništa, prevoz nije redovan (mislim na onaj dio što gleda na prugu, iza brda)...eto, sretno svakako :)
_Threshold_
Posts: 128
Joined: 15/02/2021 16:55

#7105 Re: Cijene stanova All about

Post by _Threshold_ »

geralt wrote: 12/07/2021 12:58
_Threshold_ wrote: 12/07/2021 12:43 Može li pomoć, trebao bih stan oko koševa zbog faksa pa me interesuje koje bi cijene trebale biti stanova jer se stvarno ne razumijem ni ja ni niko od mojih jer nismo iz Sarajeva, pa onda je vrlo teško naći i odlučiti, znati je li ta određena cijena ok ili me, ako ima neko iz sarajeva ovdje i ko zna kakve su cijene oko koševa i onda npr je li isplativije živjeti na Koševu ili živjeti negdje drugo sa vozarenjem/pješačenjem do koševa u zavisnosti od istih tih cijena?
Isplativije ti je zivjeti na Kosevu, jer i prevoz kosta, a neces nesto drasticno ustedjeti ako uzmes stan na (lupam) Stupu. Osim fakulteta, fina ti je lokacija i za izaci u grad, a Kosevo i Breka su generalno lijepa naselja.
:thumbup: hvala
suspect_zero wrote: 12/07/2021 14:07
_Threshold_ wrote: 12/07/2021 12:43 Može li pomoć, trebao bih stan oko koševa zbog faksa pa me interesuje koje bi cijene trebale biti stanova jer se stvarno ne razumijem ni ja ni niko od mojih jer nismo iz Sarajeva, pa onda je vrlo teško naći i odlučiti, znati je li ta određena cijena ok ili me, ako ima neko iz sarajeva ovdje i ko zna kakve su cijene oko koševa i onda npr je li isplativije živjeti na Koševu ili živjeti negdje drugo sa vozarenjem/pješačenjem do koševa u zavisnosti od istih tih cijena?
Treba ti stan da kupiš ili da plaćaš kiriju?

Cijena iznajmljivanja zavisi od napucanosti stana, kvadrature, troškova-režija....
Oni baš loši su od 300-350 samo kirija a onda imaš i renovirane od 600- preko milje.
Na olx-u pogledaj i selektuj sebi šta ti odgovara.
Evo napisao ti je kolega da Breka ok i jeste....pogledaj još Ciglane, Patriotske lige, Višnjik, pa i Bjelave....ja bih jedino Koševsko brdo zaobišla, nije nekako naruku ništa, prevoz nije redovan (mislim na onaj dio što gleda na prugu, iza brda)...eto, sretno svakako :)
Za iznajmljivanje tražim sad za sad, nije loše onda oko 600, bitno mi je samo da znam realne cijene da mi sad ne ponudi neki stan koji mi se sviđa i vrijedi 600 za tipa 800 iako nije ni 800 loše ali ako ne vrijedi toliko ne plaća mi se onda.. Hvala na savjetima pogledati ću i te, i htio sam da vidim gdje još mogu osim koševa da je pristupačno.
kB27
Posts: 1170
Joined: 17/02/2016 17:46

#7106 Re: Cijene stanova All about

Post by kB27 »

Pa prevoz ti nije neka stavka u kalkulaciji (finansijski), valjda je studentski mjesecni kupon jos uvijek 15KM? Vremenski jeste, sa Stupa ti treba sat vremena i dva prevoza do fakulteta.

Ako razmatras i nesto sto nije u blizini fakulteta tako da mozes pjeske, onda mozda da gledas nesto sto je blizu trolejbuske linije tako da bar ne moras mijenjati prevoz (Kovacici, Grbavica, Hrasno, Cengic Vila, Otoka).
_Threshold_
Posts: 128
Joined: 15/02/2021 16:55

#7107 Re: Cijene stanova All about

Post by _Threshold_ »

kB27 wrote: 12/07/2021 14:20 Pa prevoz ti nije neka stavka u kalkulaciji (finansijski), valjda je studentski mjesecni kupon jos uvijek 15KM? Vremenski jeste, sa Stupa ti treba sat vremena i dva prevoza do fakulteta.

Ako razmatras i nesto sto nije u blizini fakulteta tako da mozes pjeske, onda mozda da gledas nesto sto je blizu trolejbuske linije tako da bar ne moras mijenjati prevoz (Kovacici, Grbavica, Hrasno, Cengic Vila, Otoka).
Razumijem, hvala ti, na stupu ni ne bih normalno, nego eto nije problem ni ako su neka naselja skuplja ali ako su pristupačnija... Možeš li navesti koje trebaju biti cijene tu ako ti nije problem, ili da gledam na olxu jesu li tu realne ili ih nabiju malo?
suspect_zero
Posts: 25761
Joined: 11/10/2008 21:45

#7108 Re: Cijene stanova All about

Post by suspect_zero »

Ako ti je budžet oko 600 km onda možeš naći baš nešto fino, obrati pažnju na haustor, spratnost...studenti budu često meta lokalnih klošara i lopova.
Najbolje kada nađeš nešto baci ovdje link, uvijek ima neko ko bolje poznaje lokaciju pa će ti reći prednosti i nedostatke.
_Threshold_
Posts: 128
Joined: 15/02/2021 16:55

#7109 Re: Cijene stanova All about

Post by _Threshold_ »

suspect_zero wrote: 12/07/2021 14:26 Ako ti je budžet oko 600 km onda možeš naći baš nešto fino, obrati pažnju na haustor, spratnost...studenti budu često meta lokalnih klošara i lopova.
Najbolje kada nađeš nešto baci ovdje link, uvijek ima neko ko bolje poznaje lokaciju pa će ti reći prednosti i nedostatke.
Čuo sam to za krađu tj već sam upozoren, iako mi je bilo malo čudno na prvu 🤷‍♂️
Super ideja, tako ću i uraditi danke 😁
kB27
Posts: 1170
Joined: 17/02/2016 17:46

#7110 Re: Cijene stanova All about

Post by kB27 »

_Threshold_ wrote: 12/07/2021 14:25
kB27 wrote: 12/07/2021 14:20 Pa prevoz ti nije neka stavka u kalkulaciji (finansijski), valjda je studentski mjesecni kupon jos uvijek 15KM? Vremenski jeste, sa Stupa ti treba sat vremena i dva prevoza do fakulteta.

Ako razmatras i nesto sto nije u blizini fakulteta tako da mozes pjeske, onda mozda da gledas nesto sto je blizu trolejbuske linije tako da bar ne moras mijenjati prevoz (Kovacici, Grbavica, Hrasno, Cengic Vila, Otoka).
Razumijem, hvala ti, na stupu ni ne bih normalno, nego eto nije problem ni ako su neka naselja skuplja ali ako su pristupačnija... Možeš li navesti koje trebaju biti cijene tu ako ti nije problem, ili da gledam na olxu jesu li tu realne ili ih nabiju malo?
Zaista nisam u toku sa cijenama za iznajmljivanje, zadaj se koji dan da precesljas OLX - obicno cijene rentanja nisu napuhane (posebno ako neko privatno renta, a ne agencija) i mozes dobiti uvid u trziste. Trebalo bi da sad imas bolji izbor nego ikad - kraj je akademske godine, a svakako se zbog korone mnogo ljudi koji su studirali ili radili u Sarajevu, a dolaze iz drugih gradova i mogu to raditi remote, vratilo nazad. Uz pregovaranje vjerovatno mozes do 10% nize sa cijenama (posebno ako trazis pri kraju mjeseca i useljavas vec narednog) jer se nikome ne isplati da mu stan stoji jos jedan mjesec prazan.

To sto si spominjao je prilicno fin budzet ali nisi spomenuo koliki stan trazis. Ako negdje nadjes novogradnju vjerovatno se vrijedi ispruziti stoju vise jer ce ti se to vratiti na rezijama koje placas po potrosnji (najvaznija stavka je grijanje).
_Threshold_
Posts: 128
Joined: 15/02/2021 16:55

#7111 Re: Cijene stanova All about

Post by _Threshold_ »

kB27 wrote: 12/07/2021 14:34
_Threshold_ wrote: 12/07/2021 14:25

Razumijem, hvala ti, na stupu ni ne bih normalno, nego eto nije problem ni ako su neka naselja skuplja ali ako su pristupačnija... Možeš li navesti koje trebaju biti cijene tu ako ti nije problem, ili da gledam na olxu jesu li tu realne ili ih nabiju malo?
Zaista nisam u toku sa cijenama za iznajmljivanje, zadaj se koji dan da precesljas OLX - obicno cijene rentanja nisu napuhane (posebno ako neko privatno renta, a ne agencija) i mozes dobiti uvid u trziste. Trebalo bi da sad imas bolji izbor nego ikad - kraj je akademske godine, a svakako se zbog korone mnogo ljudi koji su studirali ili radili u Sarajevu, a dolaze iz drugih gradova i mogu to raditi remote, vratilo nazad. Uz pregovaranje vjerovatno mozes do 10% nize sa cijenama (posebno ako trazis pri kraju mjeseca i useljavas vec narednog) jer se nikome ne isplati da mu stan stoji jos jedan mjesec prazan.

To sto si spominjao je prilicno fin budzet ali nisi spomenuo koliki stan trazis. Ako negdje nadjes novogradnju vjerovatno se vrijedi ispruziti stoju vise jer ce ti se to vratiti na rezijama koje placas po potrosnji (najvaznija stavka je grijanje).
Okej, shvatio sam, pa meni je dovoljan dvosoban stan, eventualno trosoban - četverosoban kada bih sa cimerom/cimerima, onda nije loše ni ako stan košta oko 1500-2000 itd
bob_1921
Posts: 585
Joined: 12/10/2018 10:09

#7112 Re: Cijene stanova All about

Post by bob_1921 »

Ako je oko koseva faks onda prepostavljam dif, realno gledaj lokacije ciglane, jezero, marin dvor ... bjelave su visoke valja ti se penjati .... na piku baci pogled prepostavljam do 500 km super stan se moze naci, drug mi je na md prike iznamljivao mislim oko 400 km da je placao 50-tak kvadrata
_Threshold_
Posts: 128
Joined: 15/02/2021 16:55

#7113 Re: Cijene stanova All about

Post by _Threshold_ »

bob_1921 wrote: 12/07/2021 14:52 Ako je oko koseva faks onda prepostavljam dif, realno gledaj lokacije ciglane, jezero, marin dvor ... bjelave su visoke valja ti se penjati .... na piku baci pogled prepostavljam do 500 km super stan se moze naci, drug mi je na md prike iznamljivao mislim oko 400 km da je placao 50-tak kvadrata
FZS je u pitanju, pa mi treba i građevinski i medicinski i ukcs i sta sve ne ali to je sve blizu jedno drugoga srećom. Meni je 50ak relativno malo, ja bih barem oko 70-80 i gore dalje, da, na Bjelave vjrv ne bih 😂 nešto bih bliže marijinom dvoru
User avatar
Dozer
Posts: 28384
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#7114 Re: Cijene stanova All about

Post by Dozer »

Marijin dvor, pobogu ste ljudi... Kakva crna Mara.... Pa bar naucite kako se zovu dijelovi grada u kojem zivite... :roll:
User avatar
Rockefeller
Posts: 7299
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#7115 Re: Cijene stanova All about

Post by Rockefeller »

Dozer wrote: 12/07/2021 15:11 Marijin dvor, pobogu ste ljudi... Kakva crna Mara.... Pa bar naucite kako se zovu dijelovi grada u kojem zivite... :roll:
FGR, sve FGR.
suspect_zero
Posts: 25761
Joined: 11/10/2008 21:45

#7116 Re: Cijene stanova All about

Post by suspect_zero »

Ako već sam sebi možeš priuštiti stan onda bolje bez cimera....manje trzavica oko troškova, mira, hrane, higijene...a i prije ćeš fax završiti :-D
User avatar
Rockefeller
Posts: 7299
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#7117 Re: Cijene stanova All about

Post by Rockefeller »

Bolje da ima cimera ako je regulara.
User avatar
Dozer
Posts: 28384
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#7118 Re: Cijene stanova All about

Post by Dozer »

Rockefeller wrote: 12/07/2021 15:12
Dozer wrote: 12/07/2021 15:11 Marijin dvor, pobogu ste ljudi... Kakva crna Mara.... Pa bar naucite kako se zovu dijelovi grada u kojem zivite... :roll:
FGR, sve FGR.
Ma znam... ali bas "para" oci... Ne znam samo otkud tih FGR toliko... Ko da su FGR bili New York, Tokio i Istanbul jbt...
bob_1921
Posts: 585
Joined: 12/10/2018 10:09

#7119 Re: Cijene stanova All about

Post by bob_1921 »

_Threshold_ wrote: 12/07/2021 15:02
bob_1921 wrote: 12/07/2021 14:52 Ako je oko koseva faks onda prepostavljam dif, realno gledaj lokacije ciglane, jezero, marin dvor ... bjelave su visoke valja ti se penjati .... na piku baci pogled prepostavljam do 500 km super stan se moze naci, drug mi je na md prike iznamljivao mislim oko 400 km da je placao 50-tak kvadrata
FZS je u pitanju, pa mi treba i građevinski i medicinski i ukcs i sta sve ne ali to je sve blizu jedno drugoga srećom. Meni je 50ak relativno malo, ja bih barem oko 70-80 i gore dalje, da, na Bjelave vjrv ne bih 😂 nešto bih bliže marijinom dvoru
Sto se tice lokacije otprilike ta naselja ganjaj iako taj centar gdje god da uzmes 5 min je gore, dole mozda da vidis na piku da li ima u alipasinoj ulici i slicno da je blize gradu nije svejedno ici pjeske navecer a ne moze se vazda taksijem :) a za 1000 mislim da mozes naci pravo dobre stanove trosobne i slicno ...
User avatar
Rockefeller
Posts: 7299
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#7120 Re: Cijene stanova All about

Post by Rockefeller »

Dozer wrote: 12/07/2021 15:15
Rockefeller wrote: 12/07/2021 15:12

FGR, sve FGR.
Ma znam... ali bas "para" oci... Ne znam samo otkud tih FGR toliko... Ko da su FGR bili New York, Tokio i Istanbul jbt...
Meni su isli na kurac neki likovi tipa Foco itd. Dobro je da sam se odselio.
crveni_makovi
Posts: 972
Joined: 09/05/2021 14:34

#7121 Re: Cijene stanova All about

Post by crveni_makovi »

_Threshold_ wrote: 12/07/2021 15:02
bob_1921 wrote: 12/07/2021 14:52 Ako je oko koseva faks onda prepostavljam dif, realno gledaj lokacije ciglane, jezero, marin dvor ... bjelave su visoke valja ti se penjati .... na piku baci pogled prepostavljam do 500 km super stan se moze naci, drug mi je na md prike iznamljivao mislim oko 400 km da je placao 50-tak kvadrata
FZS je u pitanju, pa mi treba i građevinski i medicinski i ukcs i sta sve ne ali to je sve blizu jedno drugoga srećom. Meni je 50ak relativno malo, ja bih barem oko 70-80 i gore dalje, da, na Bjelave vjrv ne bih 😂 nešto bih bliže marijinom dvoru
U koliko kvadrata sad živiš? Koliko kvadrata si ikad održavao, plaćao komunalije ili ne daj Bože očistio?
Ako imaš uslove za male robove koji će to sve raditi umjesto tebe, suvišno je da traćiš vrijeme na forumu oko povoljnijih opcija. Pedesetak kvadrata za devetnaestogodišnjaka koji živi sam je u svakom smislu i previše.
_Threshold_
Posts: 128
Joined: 15/02/2021 16:55

#7122 Re: Cijene stanova All about

Post by _Threshold_ »

crveni_makovi wrote: 12/07/2021 15:21
_Threshold_ wrote: 12/07/2021 15:02

FZS je u pitanju, pa mi treba i građevinski i medicinski i ukcs i sta sve ne ali to je sve blizu jedno drugoga srećom. Meni je 50ak relativno malo, ja bih barem oko 70-80 i gore dalje, da, na Bjelave vjrv ne bih 😂 nešto bih bliže marijinom dvoru
U koliko kvadrata sad živiš? Koliko kvadrata si ikad održavao, plaćao komunalije ili ne daj Bože očistio?
Ako imaš uslove za male robove koji će to sve raditi umjesto tebe, suvišno je da traćiš vrijeme na forumu oko povoljnijih opcija. Pedesetak kvadrata za devetnaestogodišnjaka koji živi sam je u svakom smislu i previše.
? Ne znam kakve to veze ima, možda nisam čistio ni održavao ali ne mora značiti da ne bih imao volje, uostalom ovdje sam se najviše obratio da vidim u kojim područjima je najbolje da nađem stan s obzirom na moje potrebe i povoljnije u smislu da ako plaćam 600km da ne palcam bezveze 800, bolje da tih 200 iskoristim na nešto interesantnije... I kakva ti je priča sa "malim robovima" ne razumijem te :-) kakve to veze ima sa bilo čim... ???
Možda je meni samom dovoljno oko 60 ali kažem ako bih dijelio stan onda mi treba više, ne samo više prostorija nego uz to veće prostorije, kuhinju, dnevni boravak, više kupatila itd...ne znaš ti sta ja hoću da radim sa tih više kvadrata, koga hoću da dovodim i za sta mi treba tako da tvoje mišljenje nije osnovano.
Last edited by _Threshold_ on 12/07/2021 15:39, edited 1 time in total.
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#7123 Re: Cijene stanova All about

Post by hadzinicasa »

crveni_makovi wrote: 12/07/2021 15:21
_Threshold_ wrote: 12/07/2021 15:02

FZS je u pitanju, pa mi treba i građevinski i medicinski i ukcs i sta sve ne ali to je sve blizu jedno drugoga srećom. Meni je 50ak relativno malo, ja bih barem oko 70-80 i gore dalje, da, na Bjelave vjrv ne bih 😂 nešto bih bliže marijinom dvoru
U koliko kvadrata sad živiš? Koliko kvadrata si ikad održavao, plaćao komunalije ili ne daj Bože očistio?
Ako imaš uslove za male robove koji će to sve raditi umjesto tebe, suvišno je da traćiš vrijeme na forumu oko povoljnijih opcija. Pedesetak kvadrata za devetnaestogodišnjaka koji živi sam je u svakom smislu i previše.
Kad porastem zelim da imam male robove koji ce sve raditi za mene :srce:
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#7124 Re: Cijene stanova All about

Post by hadzinicasa »

@_Threshold_
Ev‘ jedan simpatican. Za jedno. Manjih gabarita :D

https://www.olx.ba/artikal/43557383/ren ... -kalemova/
splinter
Posts: 7434
Joined: 08/10/2011 12:28

#7125 Re: Cijene stanova All about

Post by splinter »

hadzinicasa wrote: 12/07/2021 15:29
crveni_makovi wrote: 12/07/2021 15:21

U koliko kvadrata sad živiš? Koliko kvadrata si ikad održavao, plaćao komunalije ili ne daj Bože očistio?
Ako imaš uslove za male robove koji će to sve raditi umjesto tebe, suvišno je da traćiš vrijeme na forumu oko povoljnijih opcija. Pedesetak kvadrata za devetnaestogodišnjaka koji živi sam je u svakom smislu i previše.
Kad porastem zelim da imam male robove koji ce sve raditi za mene :srce:
Ne moraju nužno raditi za mene. Dovoljno je da rade umjesto mene :-D
Post Reply