Cijene stanova All about

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
blueblue
Posts: 88
Joined: 01/01/2010 19:34

#5451 Re: Cijene stanova All about

Post by blueblue »

Pare se stampaju da bi se vratilo povjerenje ljudi, ali samo vakcina moze vratiti povjerenje. Nisu pare razlog zasto ja ne idem u restoran (ne trosim), nego strah od virusa. Kaze prijatelj razmislja da kupi auto pa me pita za savjet. Rekoh sta ce ti novi auto, iz zemlje nemozes izaci, a zimus ces svakako samo do Binga po hranu!! Auto koji trenutno ima je star 3 godine i moze mu ispuniti sve potrebe. Povjerenje je kljucno!

Vezano za inflaciju, citao sam neke procjene da se ne ocekuja znacajna inflacija, uprkos stampanju novca. Kazu da je nije bilo ni nakon stampanja 2008, ustvari nesto malo je bilo par procenata tj. zdrava inflacija. Cak se sada raspravlja u Americi da ce doci do deflacije (padanje cijena), sto je bar meni logicnije jer vidite iz mojih ranije navedenih primjera da nece biti potrosnje sto ce obarati cijene. (Procitajte Forbs clanak iz juna (https://www.forbes.com/sites/investor/2 ... 48cbf76f18)

Vidjeli ste kako je zatvoren Bristol, nije ga Vlada zatvorila. Nema potrebe. Isti scenario ubrzo ocekuje mnoge radnje po gradu ! Same ce se zatvoriti.

Cijene nekretnina ce se sigurno korigovati, tj padati!
Trenutno nema slobodnog pada, zato sto je uveden moratorij na kredite, a i ne pritiscu bas za placanje rezija. To nas jos malo drzi u zivotu.

Ipak, na kraju, sve zavisi od vakcine, ako je ne bude bice slobodan pad ne samo stanova nego svega, i ovi sto sada prodaju ce ispasti pametniji!!
4500
Posts: 88
Joined: 26/12/2019 12:05

#5452 Re: Cijene stanova All about

Post by 4500 »

Trebam te wrote: 05/08/2020 16:11
4500 wrote: 05/08/2020 15:13 Ja ne vjerujem da ce cijene stanova generalno pasti, mozda hoce u prvi mah, recimo ovu jesen i eventualno proljece, i onda ce se korigovati cijena mozda malo i rasti.
ljudi ne racunaju veliku inflaciju koja nas ocekuje, pare se bez pokrica stampaju nikad zabiljezenim tempom, institucije i banke su preplavljene "friškim" novcem koji nemaju gdje plasirati. Sve svjetske berze biljeze kontinuirani rast jer ljudi sklanjaju novac u dionice i zlato.
naravno, koliko god smo mi tu beznacajni ipak sve sto se desi sa Eurom to ce se desiti i nama.
Da uprostim ocekujem inflaciju od 10% do 20%, u naredne 2godine.
tako da stan od 100 000 KM samim padom vrijednosti novca bude vrijedan 110 000 -120 000KM.

Eh sad, da li ce se nama povecavati plate shodno inflaciji, kako ce se narod postaviti prema krizi i izlasku iz krize, i koliko ce kriza trajati, to moze mijenjati dosta stvari, ne racunajuci ovaj prvi panicni talas prodaje koji ce trajati do proljeca, nakon toga cijene stanova ce se korigivati i nastaviti rasti.
Losa procjena -:) ne mozes porediti zapadno i nase trziste :run:
Pa ne poredim,
Poredim prosječnu platu u BiH i inflaciju
2000.godine 450KM
2010.godine 700KM
2020. Godinne 900KM
A ljudi nisu ništa bogatiji, jer je sve skuplje, tako da dodatne pare samo pokrivaju trošak većih cijena.
računam da će plate (I inflacija) skočiti umjesto 2%-4% godišnje, sada biti 5%-do 10% u naredne dvije godine.
Pored toga će i cijene svega rasti tako da ćemo vjerovatno imati veće plate i penzije za 10%posto ali će sve biti skuplje kao i dosad i niko neće imati neke velike koristi osim onih koji sada imaju fikse dugoročne kredite, tako da će njima rata i dug ostati isti, a plata će se povecati.
Uglavnom niko neće profitirati. Bar ne mi sitna buranijia.
Zato kada kažem da će stanovi biti skuplji ne mislim da ce imati veću realnu vrijednost, jer će sve biti skuplje, ako sad za stan možes kupiti 20000 kutija cigareta mozda ćeš za dvije godine iako ti stan bude skuplji ti moći kupiti samo 19000kutija cigareta od tih para.

@blueblue
Citao Sam i to istraživanje, ali količina para koja se upumpala 2008 nije ni deseti dio novca koji se sad upumpava i ovo jos uvijek traje. I kad vakcina dodje sve te pare će se vratiti tu negdje.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24864
Joined: 08/09/2005 20:08

#5453 Re: Cijene stanova All about

Post by Haris.ba »

sale07 wrote: 05/08/2020 22:02 Znal neko koja je procedura kupovine ili prodaje stana u kući. Kako se to knjizi i sl.
Vjerujem da je moguće to provesti po spratovima al šta sa zemljom na kojoj se kuća nalazi
Ako je etažiran prodaješ ga kao stan, a vlasnici stanova (spratova jer je tako najčešće podijeljeno) su suvlasnici zemljišta - isto ko i kod standardnih zgrada. Što se tiče npr. krova - i tu si suvlasnik, kao i temelja.

Ako nije etažiran (podijeljeno u papirima), onda se postaje suvlasnik čitave kuće, a i zemljišta. Npr. kuća sa dva sprata. Dva vlasnika po 1/2. Oba su suvlasnici po 1/2 oba stana i zemljišta, krova i temelja.
blueblue
Posts: 88
Joined: 01/01/2010 19:34

#5454 Re: Cijene stanova All about

Post by blueblue »

Pa ne poredim,
Poredim prosječnu platu u BiH i inflaciju
2000.godine 450KM
2010.godine 700KM
2020. Godinne 900KM
A ljudi nisu ništa bogatiji, jer je sve skuplje, tako da dodatne pare samo pokrivaju trošak većih cijena.
računam da će plate (I inflacija) skočiti umjesto 2%-4% godišnje, sada biti 5%-do 10% u naredne dvije godine.
Pored toga će i cijene svega rasti tako da ćemo vjerovatno imati veće plate i penzije za 10%posto ali će sve biti skuplje kao i dosad i niko neće imati neke velike koristi osim onih koji sada imaju fikse dugoročne kredite, tako da će njima rata i dug ostati isti, a plata će se povecati.
Uglavnom niko neće profitirati. Bar ne mi sitna buranijia.
Zato kada kažem da će stanovi biti skuplji ne mislim da ce imati veću realnu vrijednost, jer će sve biti skuplje, ako sad za stan možes kupiti 20000 kutija cigareta mozda ćeš za dvije godine iako ti stan bude skuplji ti moći kupiti samo 19000kutija cigareta od tih para.

[/quote]


U pravu si ako dodje do inflacije povecace se cijena nekretnina da bi sacuvale vrijednost. Ali sumnjam da ce doci, jer razlozi za stampanje para nisu isti kao sto su bili u Jugoslaviji.
Dodatno, ne utice samo inflacija na povecaje prosjecne plate, ima puno drugih faktora: veca potraznja za radnom snagom, otvaranje novih trzista, prijavljivanje plata u punom iznosu (jacanje drzave), vise zaposljavanja u drzavne institucije gdje su vece plate, otvaranje bolje placenih poslova ... su samo neki od faktora.
Dino79
Posts: 803
Joined: 05/02/2017 13:41

#5455 Re: Cijene stanova All about

Post by Dino79 »

Jesu li poceli prodavat stanove ovi vlasnici stanova dan ?
Vise niko ne iznajmljuje stan na dan.
Nema turista nema SFF nema prihoda samo imaju troskove.
Logično je ičekivati da će se zalihe potrositi i da ce krenuti u prodaju
User avatar
Haris.ba
Posts: 24864
Joined: 08/09/2005 20:08

#5457 Re: Cijene stanova All about

Post by Haris.ba »

Dino79 wrote: 08/08/2020 10:02 Jesu li poceli prodavat stanove ovi vlasnici stanova dan ?
Vise niko ne iznajmljuje stan na dan.
Nema turista nema SFF nema prihoda samo imaju troskove.
Logično je ičekivati da će se zalihe potrositi i da ce krenuti u prodaju
Pa ako su u kreditu kojeg ne mogu pokriti iz drugih prihoda, prodaja stana je opcija. Inače neće - jer mali su troškovi da stan stoji. A, to su uglavnom stanovi na dobrim lokacijama, tako da neće im biti niska cijena.
User avatar
VenomousV
Posts: 13221
Joined: 30/11/2010 15:45
Location: where oceans bleed into the sky

#5458 Re: Cijene stanova All about

Post by VenomousV »

Haris.ba wrote: 09/08/2020 09:25
Dino79 wrote: 08/08/2020 10:02 Jesu li poceli prodavat stanove ovi vlasnici stanova dan ?
Vise niko ne iznajmljuje stan na dan.
Nema turista nema SFF nema prihoda samo imaju troskove.
Logično je ičekivati da će se zalihe potrositi i da ce krenuti u prodaju
Pa ako su u kreditu kojeg ne mogu pokriti iz drugih prihoda, prodaja stana je opcija. Inače neće - jer mali su troškovi da stan stoji. A, to su uglavnom stanovi na dobrim lokacijama, tako da neće im biti niska cijena.
Pa ne znam koliko su "mali" troskovi da stan stoji.
Zavisi jel' se voda placa po prijavljenom clanu, ako nisu nikog prijavili onda je 2 i nesto marke pa haj dobro
Grijanje, centralno, u zavisnosti od kvadrature
Struja
Vjerovatno ima kablovska i internet
Odrzavanje i odvoz smeca

Nabere se tu fina cifra. Ako neko ima dobra primanja i rentanje stana na dan mu je samo dodatna zarada onda moze podnijeti ali neko sa prosjecnim primanjima... Ne isplati se. Mozda sad rentaju mjesecno jer nesto ne vjerujem da ce ljudi tek tako prodavati stanove. Nekretnina je uvijek dobra investicija.
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#5459 Re: Cijene stanova All about

Post by un1ted »

Već drugi članak na klixu kako cijene nekretnina ne padaju. Neko pokušava raditi pr :)
User avatar
addem
Posts: 2771
Joined: 13/02/2004 00:00

#5460 Re: Cijene stanova All about

Post by addem »

Stan koji stoji u oglasima mjesec dana, ili kog agencije reklamiraju mjesecima ima razlog zasto je tu i zasto stoji. Ili je u pitanju kvalitet ili cijena. Dobri stanovi u oglasima budu do 3 dana i prodaju se. Danas je jako tesko naci takve stanove jer smo zatrpani oglasima razlicitih agencija sa svih strana. Odes na klix oni prodaju sve i svasta, pa vise agencija zna prodavati jedan te isti stan i tako u nedogled. Pravi stan proda se jako brzo a kada dodjete u poziciju da ga kupite kupujte ga odmah nemojte se cjenjkati jer cete ga brzo izgubiti.
elk
Posts: 2806
Joined: 14/08/2006 12:03

#5461 Re: Cijene stanova All about

Post by elk »

Ne kosta stan mnogo kad stoji. Kod dzonera...Samo struju moras placat. Voda, grijanje, upravitelj...nista. net odjavi...

Frajer ispod mene ima 4 milje duga za vodu, zadnji put prosli stanar(ovaj novi brat nam se pridruzio iz sjenice 1997) prije rata platio racun :roll: . Upravitelj preko 2 milje duga.. I nista. Ima vodu, mi ostale budale placamo ciscenje stubista i to je to.

A za stan se mora malo cjenkat. To je tako. Izgledas samom sebi malo manje magare kad kupis stari stan od 53 kvadrata na grbavici za 120000. A mogo si 3 milje vise platit.
blueblue
Posts: 88
Joined: 01/01/2010 19:34

#5462 Re: Cijene stanova All about

Post by blueblue »

Kriza je dosla iznenada, kada je trziste nekretnina bilo poprilicno vruce (cijene stanova su rasle) i dosta se investiralo u nekretnine! A posebno je rast turizma privlacio investicije u nekretnine za kratkorocni najam.

Scenario:
Kupljena nekretnina za kratkorocno iznajmljivanje, ulozeno 200, 300 ili 400 hiljada maraka. Od toga vecina finansirano iz kredita. Mislim da ima dosta ovakvih slucajeva. U medjuvremenu doslo do sloma iznajmljivanja, od turista ni traga. Prognoza i za sljedecu godinu nije nista bolja. Kredit se nema od cega vracati. Banka odobrila moratorij, i sada se svaki mjesec na glavnicu dodaje kamata 1000, 2000, 3000 maraka. Moratorij ce se brzo ukinuti, valja poceti vracati kredit. Ozbiljan problem.

Sta uraditi?
User avatar
mirsek
Posts: 12823
Joined: 07/05/2010 15:40

#5463 Re: Cijene stanova All about

Post by mirsek »

elk wrote: 09/08/2020 19:40 Ne kosta stan mnogo kad stoji. Kod dzonera...Samo struju moras placat. Voda, grijanje, upravitelj...nista. net odjavi...

Frajer ispod mene ima 4 milje duga za vodu, zadnji put prosli stanar(ovaj novi brat nam se pridruzio iz sjenice 1997) prije rata platio racun :roll: . Upravitelj preko 2 milje duga.. I nista. Ima vodu, mi ostale budale placamo ciscenje stubista i to je to.

A za stan se mora malo cjenkat. To je tako. Izgledas samom sebi malo manje magare kad kupis stari stan od 53 kvadrata na grbavici za 120000. A mogo si 3 milje vise platit.
3 milje popusta je nista. Svim stanovima je prenapuhana pocetna cijena. Bez smanjenja cijene za barem 10.000-30.000 KM nema uopste price o kupovini. Na Grbavici i Hrasnom stavljaju kvadrat po 2500-3000 KM. :-)
Nije problem, onda je pocetna cijena za kvadrat mog stana kod glavne poste na obali 3500 KM pa cemo se cerati. :D
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#5464 Re: Cijene stanova All about

Post by Guadalajara »

Zna li neko kako od opštine kupiti zemljište? :)
User avatar
_Reds_
Posts: 9369
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#5465 Re: Cijene stanova All about

Post by _Reds_ »

Guadalajara wrote: 12/08/2020 06:38 Zna li neko kako od opštine kupiti zemljište? :)
Tesko. Moze zakup javne površine, ili neka zamjena ako opcini odgovara. Ili ako je tu planirana neka izgradnja da opcija objavi javni poziv, pa se moze prijaviti svako.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58755
Joined: 03/08/2010 19:04

#5466 Re: Cijene stanova All about

Post by kakavdanakneiskustvu »

zna li ko koliki procenat agencije za prodaju nekretnina uzimaju pri prodajama stanova?
User avatar
deleted
Posts: 164
Joined: 08/12/2011 22:49

#5467 Re: Cijene stanova All about

Post by deleted »

Mislim da je procenat koji uzimaju agencije oko 3% i oni su pored vlasnika stanova najveći gubitnici u ovom slučaju.
Iz tog razloga, agencije pumpaju cijene stanova preko svih granica (u ovom trenutku posebno). I onda kada praviš računicu, vlasnici drže realnu cijenu, nešto nižu, agencije podigle cijene ... i to se izbalansira. Na portalima izračunaju da cijene stanova nisu pale.

Evo i primjer https://www.olx.ba/artikal/38805812/pro ... m-mojmilo/

Ovaj stan zapravo ima 36 m2, u osnovi je jednosoban i nikad nije koštao ovoliko. Kupatilo je iz 1984. i veliki dio kuhinje također. Znači 36 m2 bi nakon renoviranja koštalo više od 100.000.

Ovdje neki iznose ekonomske analize, štampanje novca, ... kad banka pokuca na vrata, a plate nema ... cijena se ide vrtoglavo dole. A kako vrijeme prolazi toga će biti sve više. Ova kriza će potrajati.
User avatar
W0rM
Posts: 2380
Joined: 26/11/2011 13:49
Location: Jedna Jedina
Grijem se na: sunčevu energiju
Vozim: se po mahali

#5468 Re: Cijene stanova All about

Post by W0rM »

deleted wrote: 20/08/2020 11:50 Mislim da je procenat koji uzimaju agencije oko 3% i oni su pored vlasnika stanova najveći gubitnici u ovom slučaju.
Iz tog razloga, agencije pumpaju cijene stanova preko svih granica (u ovom trenutku posebno). I onda kada praviš računicu, vlasnici drže realnu cijenu, nešto nižu, agencije podigle cijene ... i to se izbalansira. Na portalima izračunaju da cijene stanova nisu pale.

Evo i primjer https://www.olx.ba/artikal/38805812/pro ... m-mojmilo/

Ovaj stan zapravo ima 36 m2, u osnovi je jednosoban i nikad nije koštao ovoliko. Kupatilo je iz 1984. i veliki dio kuhinje također. Znači 36 m2 bi nakon renoviranja koštalo više od 100.000.

Ovdje neki iznose ekonomske analize, štampanje novca, ... kad banka pokuca na vrata, a plate nema ... cijena se ide vrtoglavo dole. A kako vrijeme prolazi toga će biti sve više. Ova kriza će potrajati.
Ja ne znam ko sebi moze da priusti da plati stan 89000, pogotovo da digne kredit, vraca banci 150 000, renovira isti? Pa gdje je tu jos porez na imovinu, placanje notara itd. Da ne idem dalje u kupovinu namjestaja. Cijena ovog u prilogu za BH standarde bi trebalo da bude 70-75k. Ovakva cijena od 89k je cisto lihvarenje, mislim ne dao Bog nikom da bude prisiljen pa da mora ovo da uzme, strasno.
Cekam dan kad ce ove cijene jednom da puknu, jer ovo je toliko prenapuhano da je smijesno.
Horcrux
Posts: 1296
Joined: 24/04/2016 13:22

#5469 Re: Cijene stanova All about

Post by Horcrux »

Ja mislim da cijene nece ici dole. Ili ako budu to nece biti nista osjetno.

Ova tema ima super historiju, ljudi pisu od 2008. i moze se vidjeti da su i tad ljudi pisali da su cijene visoke i prenapuhane, i da ocekuju da ce pasti, itd. a sto se nikad nije desilo.
User avatar
W0rM
Posts: 2380
Joined: 26/11/2011 13:49
Location: Jedna Jedina
Grijem se na: sunčevu energiju
Vozim: se po mahali

#5470 Re: Cijene stanova All about

Post by W0rM »

Naravno, ne ocekujem ja to u skorije vrijeme, ovo je na duge staze,
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58755
Joined: 03/08/2010 19:04

#5471 Re: Cijene stanova All about

Post by kakavdanakneiskustvu »

deleted wrote: 20/08/2020 11:50 Mislim da je procenat koji uzimaju agencije oko 3% i oni su pored vlasnika stanova najveći gubitnici u ovom slučaju.
Iz tog razloga, agencije pumpaju cijene stanova preko svih granica (u ovom trenutku posebno). I onda kada praviš računicu, vlasnici drže realnu cijenu, nešto nižu, agencije podigle cijene ... i to se izbalansira. Na portalima izračunaju da cijene stanova nisu pale.

Evo i primjer https://www.olx.ba/artikal/38805812/pro ... m-mojmilo/

Ovaj stan zapravo ima 36 m2, u osnovi je jednosoban i nikad nije koštao ovoliko. Kupatilo je iz 1984. i veliki dio kuhinje također. Znači 36 m2 bi nakon renoviranja koštalo više od 100.000.

Ovdje neki iznose ekonomske analize, štampanje novca, ... kad banka pokuca na vrata, a plate nema ... cijena se ide vrtoglavo dole. A kako vrijeme prolazi toga će biti sve više. Ova kriza će potrajati.
znaš li mozda je li agencija tih 3 % dodaje na cijenu koju vlasnik nekretnije odredi za prodaju ili kako već?
User avatar
MeanMachine
Posts: 1175
Joined: 09/03/2011 20:47

#5472 Re: Cijene stanova All about

Post by MeanMachine »

kakavdanakneiskustvu wrote: 20/08/2020 13:07
deleted wrote: 20/08/2020 11:50 Mislim da je procenat koji uzimaju agencije oko 3% i oni su pored vlasnika stanova najveći gubitnici u ovom slučaju.
Iz tog razloga, agencije pumpaju cijene stanova preko svih granica (u ovom trenutku posebno). I onda kada praviš računicu, vlasnici drže realnu cijenu, nešto nižu, agencije podigle cijene ... i to se izbalansira. Na portalima izračunaju da cijene stanova nisu pale.

Evo i primjer https://www.olx.ba/artikal/38805812/pro ... m-mojmilo/

Ovaj stan zapravo ima 36 m2, u osnovi je jednosoban i nikad nije koštao ovoliko. Kupatilo je iz 1984. i veliki dio kuhinje također. Znači 36 m2 bi nakon renoviranja koštalo više od 100.000.

Ovdje neki iznose ekonomske analize, štampanje novca, ... kad banka pokuca na vrata, a plate nema ... cijena se ide vrtoglavo dole. A kako vrijeme prolazi toga će biti sve više. Ova kriza će potrajati.
znaš li mozda je li agencija tih 3 % dodaje na cijenu koju vlasnik nekretnije odredi za prodaju ili kako već?
Obično je tako jer prodavac odredi minimalnu prihvatljivu cijenu, na tu cijenu se doda provizija od cca 3% i to onda bude neka nulta cijena ispod koje se teško spušta. Sve preko toga je bonus i za prodavca ali i za agenciju. Ako se nekretnina jako dugo prodaje ili se prodavcu žuri onda ove neke minimalne cijene isl. i te kako mogu da se promijene i nisu baš fiksne.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58755
Joined: 03/08/2010 19:04

#5473 Re: Cijene stanova All about

Post by kakavdanakneiskustvu »

je li mozda u tih 3 % idu i usluge notara,pretpostavljam da ipak ne?
User avatar
MeanMachine
Posts: 1175
Joined: 09/03/2011 20:47

#5474 Re: Cijene stanova All about

Post by MeanMachine »

kakavdanakneiskustvu wrote: 20/08/2020 13:51 je li mozda u tih 3 % idu i usluge notara,pretpostavljam da ipak ne?
Ne idu jer tih 3% agencija naplati od prodavca nekretnine, a troškovi notara, poreza, uknjižbe isl. su obaveza kupca.
User avatar
_Reds_
Posts: 9369
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#5475 Re: Cijene stanova All about

Post by _Reds_ »

Ma sa agencijama se dogovara ko na pijaci :D
Post Reply