Cijene stanova All about

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
King Theoden
Posts: 14454
Joined: 21/11/2018 13:15

#4951 Re: Cijene stanova All about

Post by King Theoden »

Hajde de, barem se nadat da se neće srušiti dok budem unutra :lol:
sumirprimus
Posts: 81634
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#4952 Re: Cijene stanova All about

Post by sumirprimus »

pa tad je i najzajebanije dok si unutra kontat se :lol: :skoljka: :run:
sumirprimus
Posts: 81634
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#4953 Re: Cijene stanova All about

Post by sumirprimus »

cujem u tz je vec tri milje cijena novog kvadrata... :-)
User avatar
King Theoden
Posts: 14454
Joined: 21/11/2018 13:15

#4954 Re: Cijene stanova All about

Post by King Theoden »

sumirprimus wrote:cujem u tz je vec tri milje cijena novog kvadrata... :-)
:shock:
Nemoguće :?
sumirprimus
Posts: 81634
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#4955 Re: Cijene stanova All about

Post by sumirprimus »

drug klikni pik.ba i vidi u ponudi novogradnju :D
pa podijeli cijenu sa brojem kvadrata :skoljka: :run:
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#4956 Re: Cijene stanova All about

Post by Alfons Kauders »

sumirprimus wrote:cujem u tz je vec tri milje cijena novog kvadrata... :-)
Prijateljica neki dan kupila novogradnju za oko 1900KM, ono što se gradi gore na Sjenjaku ili Slavinovićima, nisam siguran. Kvadrat u Tuzli je već godinama između 1750 i 2000KM.

Ne kažem da možda negdje nema i po 3000KM, ali to bi za Tuzlu bio žešći izuzetak (i samo bi žešća budala platila takvu cifru s obzirom na ostatak ponude).
sumirprimus
Posts: 81634
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#4957 Re: Cijene stanova All about

Post by sumirprimus »

zavisi alfonse od koga kupujes.
ne kupuje se od svakog i da je najeftinije :)
a ja vam kazem da ima i to rasprodato :-)
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#4958 Re: Cijene stanova All about

Post by stakasa »

Dino34 wrote:Da napišem još par riječi o tome. Možda će zvučati kao da pametujem, al nek se zna da mi to nije cilj.
Uglavnom, mislim da će cijene stanova u sarajevu još dobrano rasti. Ne bi me čudilo da u nekoj bližoj budućnosti skoče na 3000 ili čak 4000 po m2.
Sve je manje zemljišta na kojem će se moći graditi, a sve više ljudi koji zbog bezbroj razloga žele u glavni grad.
Sad, nesumnjivo da će nekada doći do zasićenja tržišta ili čak pada ako ova migracija nastavi onako kako predviđaju.
Ali, ako se i desi, to je u malo daljoj budućnost. Tako ja mislim.
Dakle, ako je neko u stanju da uzme dva manja ili jedan veći stan koji će otplatiti taman onda kad cijene budu na vrhuncu i onda proda, taj će imati lijepu sumu koja će mu dobrano popraviti penziju.
Starijem insanu svakako ne treba više od jednosobnog stana.
Druga solucija je da se prati sam razvoj. Ako je u planu širenje samog grada, onda je bolje da se sad ide na neku manju investiciju tj da insan ima lufta/da se ne kalkulira onako knap, pa onda ode u katastrofu ako se smanje primanja ili skoče neki troškovi.
Dakle, otplatiti taj manji, prodati ga i imati dobar polog za veći stan.
Za nekih 15-ak godina gledaćemo neke nove tehnologije i daleko modernije stanove, tako da...
Nikako mi se ne poklapa racun sa imigracijom i velikim prilivom u glavni grad. Dijaspora kupuje sto je samo po sebi planetarna glupost kada prodaju zemlju u RS-u, kupuju stanove u Sarajevu a zive u Kopenhagenu. Dino u Bosni zivi tri miliona ljudi, po meni je i ovaj rast sto se je desio zbog turizma zadnje tri cetri godine dobro prenapuhan
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#4959 Re: Cijene stanova All about

Post by Alfons Kauders »

sumirprimus wrote:zavisi alfonse od koga kupujes.
ne kupuje se od svakog i da je najeftinije :)
a ja vam kazem da ima i to rasprodato :-)
Care moj, za 3000KM po kvadratu... U Tuzli... Taj stan ima da je zvijer i da je na top lokaciji.

Daj nam neki primjer da vidimo.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#4960 Re: Cijene stanova All about

Post by Alfons Kauders »

stakasa wrote:
Dino34 wrote:Da napišem još par riječi o tome. Možda će zvučati kao da pametujem, al nek se zna da mi to nije cilj.
Uglavnom, mislim da će cijene stanova u sarajevu još dobrano rasti. Ne bi me čudilo da u nekoj bližoj budućnosti skoče na 3000 ili čak 4000 po m2.
Sve je manje zemljišta na kojem će se moći graditi, a sve više ljudi koji zbog bezbroj razloga žele u glavni grad.
Sad, nesumnjivo da će nekada doći do zasićenja tržišta ili čak pada ako ova migracija nastavi onako kako predviđaju.
Ali, ako se i desi, to je u malo daljoj budućnost. Tako ja mislim.
Dakle, ako je neko u stanju da uzme dva manja ili jedan veći stan koji će otplatiti taman onda kad cijene budu na vrhuncu i onda proda, taj će imati lijepu sumu koja će mu dobrano popraviti penziju.
Starijem insanu svakako ne treba više od jednosobnog stana.
Druga solucija je da se prati sam razvoj. Ako je u planu širenje samog grada, onda je bolje da se sad ide na neku manju investiciju tj da insan ima lufta/da se ne kalkulira onako knap, pa onda ode u katastrofu ako se smanje primanja ili skoče neki troškovi.
Dakle, otplatiti taj manji, prodati ga i imati dobar polog za veći stan.
Za nekih 15-ak godina gledaćemo neke nove tehnologije i daleko modernije stanove, tako da...
Nikako mi se ne poklapa racun sa imigracijom i velikim prilivom u glavni grad. Dijaspora kupuje sto je samo po sebi planetarna glupost kada prodaju zemlju u RS-u, kupuju stanove u Sarajevu a zive u Kopenhagenu. Dino u Bosni zivi tri miliona ljudi, po meni je i ovaj rast sto se je desio zbog turizma zadnje tri cetri godine dobro prenapuhan
Već je žestoko prenapuhano. A i pomama za "turizmom" je kratkog daha - nekoliko ljudi zaradilo fine pare na Booking.com i AirBnB, pa sad to pokušava uraditi još 10,000 ljudi. Nešto slično smo imali i s malinama. :lol:
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#4961 Re: Cijene stanova All about

Post by stakasa »

Alfons Kauders wrote:
stakasa wrote:
Dino34 wrote:Da napišem još par riječi o tome. Možda će zvučati kao da pametujem, al nek se zna da mi to nije cilj.
Uglavnom, mislim da će cijene stanova u sarajevu još dobrano rasti. Ne bi me čudilo da u nekoj bližoj budućnosti skoče na 3000 ili čak 4000 po m2.
Sve je manje zemljišta na kojem će se moći graditi, a sve više ljudi koji zbog bezbroj razloga žele u glavni grad.
Sad, nesumnjivo da će nekada doći do zasićenja tržišta ili čak pada ako ova migracija nastavi onako kako predviđaju.
Ali, ako se i desi, to je u malo daljoj budućnost. Tako ja mislim.
Dakle, ako je neko u stanju da uzme dva manja ili jedan veći stan koji će otplatiti taman onda kad cijene budu na vrhuncu i onda proda, taj će imati lijepu sumu koja će mu dobrano popraviti penziju.
Starijem insanu svakako ne treba više od jednosobnog stana.
Druga solucija je da se prati sam razvoj. Ako je u planu širenje samog grada, onda je bolje da se sad ide na neku manju investiciju tj da insan ima lufta/da se ne kalkulira onako knap, pa onda ode u katastrofu ako se smanje primanja ili skoče neki troškovi.
Dakle, otplatiti taj manji, prodati ga i imati dobar polog za veći stan.
Za nekih 15-ak godina gledaćemo neke nove tehnologije i daleko modernije stanove, tako da...
Nikako mi se ne poklapa racun sa imigracijom i velikim prilivom u glavni grad. Dijaspora kupuje sto je samo po sebi planetarna glupost kada prodaju zemlju u RS-u, kupuju stanove u Sarajevu a zive u Kopenhagenu. Dino u Bosni zivi tri miliona ljudi, po meni je i ovaj rast sto se je desio zbog turizma zadnje tri cetri godine dobro prenapuhan
Već je žestoko prenapuhano. A i pomama za "turizmom" je kratkog daha - nekoliko ljudi zaradilo fine pare na Booking.com i AirBnB, pa sad to pokušava uraditi još 10,000 ljudi. Nešto slično smo imali i s malinama. :lol:
I ja to tako vidim. A i turizam tj turisticki boom je specifican, treba znati pozadinu ovog iznenadnog vala dolaska u BiH. Nece ISIL dovjeka rokat i prijetit, kad tad ce Turska i Tunis opet poklopit cjenom i kolicinom a onda ova klijentela sto je sada u Hrvatskoj ponovo ide tamo a u Bosnu ce malo ko muhaem. Bezveze se raja zaljecu
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#4962 Re: Cijene stanova All about

Post by stakasa »

Haris.ba wrote:
animus wrote:Mogu li drzavljani bih uopce kupovati nekretnine tamo? Koliki je porez? Kakve jos troskove mozes imati? Puno pitanja
Bitno je da ima insana, i onda nemas troskova. :D

Moze se kupovati. Pa skoro sva nasa elita tamo ima nekretnine.

Stvar je sto stranci uglavnom kupuju u zgradama gdje placas pofino mjesecno odrzavanje. Ali imas cuvara. Nesta ko Bosmal, samo sto to funkcionise u Turskoj.

Mene vise zanima nekretnina izvan tog sistema.
Samo sto izgleda Turci su pametni. Guraju turisticka naselja za strance gdje zaposljavaju domace.

Tesko je doci do informacija iz prve ruke. Svi nesta muljaju. Valja sakrivaju investicije. Ili sto je lova siva, ili da bezveze ne dobiju metu u mahali, ili oboje.

Ja sam ugrubo skontao da su mjesecni troskovi reda 200KM(porez, drzavanje i hladni pogon rezija). Ali, sta reci. Lik kaze kupio stan, ali ne zna koliko ga dodje odrzavanje.
Tacno cu se ovo raspitat, bravo Harise, dao si mi ideju
User avatar
beautyfool
Posts: 2104
Joined: 04/09/2006 16:45
Location: Dunjaluk

#4963 Re: Cijene stanova All about

Post by beautyfool »

Dino34 wrote:Da napišem još par riječi o tome. Možda će zvučati kao da pametujem, al nek se zna da mi to nije cilj.
Uglavnom, mislim da će cijene stanova u sarajevu još dobrano rasti. Ne bi me čudilo da u nekoj bližoj budućnosti skoče na 3000 ili čak 4000 po m2.

3000-4000km/m2 su cijene koje su vec normalno prisutne u centru/starom gradu Sarajeva za zgrade bolje i novije gradnje.

Sto se tice onog cucavca sa slike i komentara tipa "tibra stan" u Turskoj je sasvim normalno da stanovi imaju pored obicnog toaleta jedan mali toalet sa cucavcem. Skroz nebitno dali se radi o luksuznoj zgradi ili neka najobicnija, to je kod njih normalno.
User avatar
shape of despair
Posts: 3110
Joined: 09/04/2008 18:41

#4964 Re: Cijene stanova All about

Post by shape of despair »

Za koliko obarate/ste oborili cijenu svoga stana odnosno stanova koje tražite
User avatar
stachu
Posts: 4039
Joined: 15/08/2006 10:20
Location: 43.8563° N, 18.4131° E
Contact:

#4965 Re: Cijene stanova All about

Post by stachu »

shape of despair wrote:Za koliko obarate/ste oborili cijenu svoga stana odnosno stanova koje tražite
Svoj konkretno za 9 hiljada.
User avatar
geralt
Posts: 5200
Joined: 14/09/2017 12:45

#4966 Re: Cijene stanova All about

Post by geralt »

stakasa wrote:
Dino34 wrote:Da napišem još par riječi o tome. Možda će zvučati kao da pametujem, al nek se zna da mi to nije cilj.
Uglavnom, mislim da će cijene stanova u sarajevu još dobrano rasti. Ne bi me čudilo da u nekoj bližoj budućnosti skoče na 3000 ili čak 4000 po m2.
Sve je manje zemljišta na kojem će se moći graditi, a sve više ljudi koji zbog bezbroj razloga žele u glavni grad.
Sad, nesumnjivo da će nekada doći do zasićenja tržišta ili čak pada ako ova migracija nastavi onako kako predviđaju.
Ali, ako se i desi, to je u malo daljoj budućnost. Tako ja mislim.
Dakle, ako je neko u stanju da uzme dva manja ili jedan veći stan koji će otplatiti taman onda kad cijene budu na vrhuncu i onda proda, taj će imati lijepu sumu koja će mu dobrano popraviti penziju.
Starijem insanu svakako ne treba više od jednosobnog stana.
Druga solucija je da se prati sam razvoj. Ako je u planu širenje samog grada, onda je bolje da se sad ide na neku manju investiciju tj da insan ima lufta/da se ne kalkulira onako knap, pa onda ode u katastrofu ako se smanje primanja ili skoče neki troškovi.
Dakle, otplatiti taj manji, prodati ga i imati dobar polog za veći stan.
Za nekih 15-ak godina gledaćemo neke nove tehnologije i daleko modernije stanove, tako da...
Nikako mi se ne poklapa racun sa imigracijom i velikim prilivom u glavni grad. Dijaspora kupuje sto je samo po sebi planetarna glupost kada prodaju zemlju u RS-u, kupuju stanove u Sarajevu a zive u Kopenhagenu. Dino u Bosni zivi tri miliona ljudi, po meni je i ovaj rast sto se je desio zbog turizma zadnje tri cetri godine dobro prenapuhan
Ja znam za ljude iz srednje Bosne koji zive u Svedskoj, a kupili su stan u Sarajevu u novogradnji iako nemaju nikakve veze s njim. Jedina svrha tog stana je da prespavaju u njemu dva puta u godini nakon slijetanja u Sarajevo, a prije nastavka puta za rodno mjesto. Ostalih 363 noci u godini stan zjapi prazan. Rezon im je bio "hajmo negdje uloziti pare, nekretnina u Sarajevu je sigurna investicija".
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#4967 Re: Cijene stanova All about

Post by vjesticanametli »

A i da kazu da imaju stan u SA :lol: nek crknu dusmani :lol: pa onda nastavak puta u meDZeDZu :lol:
User avatar
Haris.ba
Posts: 24866
Joined: 08/09/2005 20:08

#4968 Re: Cijene stanova All about

Post by Haris.ba »

stakasa wrote: Tacno cu se ovo raspitat, bravo Harise, dao si mi ideju
Ako šta saznaš, napiši.
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#4969 Re: Cijene stanova All about

Post by un1ted »

shape of despair wrote:Za koliko obarate/ste oborili cijenu svoga stana odnosno stanova koje tražite
Samo se pazi da ne dignu :) Sa 120, na 123 pa na kraju 125k :) Sve zavisi od ponude i potražnje.
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#4970 Re: Cijene stanova All about

Post by un1ted »

geralt wrote: "hajmo negdje uloziti pare, nekretnina u Sarajevu je sigurna investicija".
I u čemu je problem ovdje? Imaju pare, imaju mogućnost da ulože koliko god žele i gdje god žele.

Jedini problem je taj što nedostaje porez na nekorištenu nekretninu. Usvesti i to, pa onda nema ni ovog minimalnog problema, koji nastaje NAKON kupovine.
amko761
Posts: 1213
Joined: 06/06/2012 17:40

#4971 Re: Cijene stanova All about

Post by amko761 »

Nema problema za stambeno situirane. Ja sam jedan od tih pa se slažem, hebo domaće koji ne mogu kupiti ni šupu jer je dijaspora nabila cijene do neba.

Hebo levate. :D

Stvar perspektive.
baja
Posts: 1016
Joined: 23/02/2002 00:00

#4972 Re: Cijene stanova All about

Post by baja »

Ne kupuje samo dijaspora stanove, ima tu i dosta domacih. Ima porodica po 3 ili 4 rade iz iste i normalno je da se kupuju stanovi.
Velik broj stanova u novogradnji je useljen barem na otoci kako vidim
lissics
Posts: 502
Joined: 09/08/2018 06:29

#4973 Re: Cijene stanova All about

Post by lissics »

amko761 wrote:Nema problema za stambeno situirane. Ja sam jedan od tih pa se slažem, hebo domaće koji ne mogu kupiti ni šupu jer je dijaspora nabila cijene do neba.

Hebo levate. :D

Stvar perspektive.
Ko ne moze u Starom Gradu nek uzme u Ilijasu ili Tarcinu. Nek se protegnu koliko im je jorgan dug.
Moze i kod ovog Turcina u Anadoliji.
User avatar
Dosadno mii
Posts: 2538
Joined: 16/06/2014 20:33

#4974 Re: Cijene stanova All about

Post by Dosadno mii »

baja wrote:Ne kupuje samo dijaspora stanove, ima tu i dosta domacih. Ima porodica po 3 ili 4 rade iz iste i normalno je da se kupuju stanovi.
Velik broj stanova u novogradnji je useljen barem na otoci kako vidim
Realno svi kupuju.
Ko god uspije dobit ugovor na neodredjeno odmah kredit i kupe.
User avatar
pepeljara
Posts: 6565
Joined: 22/08/2003 00:00

#4975 Re: Cijene stanova All about

Post by pepeljara »

Dosadno mii wrote:
baja wrote:Ne kupuje samo dijaspora stanove, ima tu i dosta domacih. Ima porodica po 3 ili 4 rade iz iste i normalno je da se kupuju stanovi.
Velik broj stanova u novogradnji je useljen barem na otoci kako vidim
Realno svi kupuju.
Ko god uspije dobit ugovor na neodredjeno odmah kredit i kupe.

al fakat je tako.

znam ove dvije jaranice, dobile ugovor za stalno, paf, stan u novoj otoci, 28 godina kreda, i tako..
Post Reply