Cijene stanova All about

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
Daz
Posts: 220
Joined: 08/02/2018 12:14

#4726 Re: Cijene stanova All about

Post by Daz »

Tuzla111 wrote:
Daz wrote:
Da sumiramo raspravu...u sa i tz kvadrat novog stana od 2000 do 2700 km. Dakle, dok je ovaca bice i vune :lol: dok mi budemo placali tu cijenu oni trljaju ruke..
Mislim da imas pogresno shvatanje ko je ovdje ovca.
Bolje kvadrat novog za 2k KM nego kvadrat polovnog za 2k KM.
Ja pokusavam reci da su cijene nerealne i prenapuhane. A to ukljucuje i stare stanove...
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#4727 Re: Cijene stanova All about

Post by madner »

Broj prosjecnih plata jako blizu, sto ce reci da je to dosta realna cijena. To sto je ljudima puno ne znaci da nema prodaje.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4444
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#4728 Re: Cijene stanova All about

Post by VladaFBiH »

Tuzla111 wrote:
Daz wrote:
Da sumiramo raspravu...u sa i tz kvadrat novog stana od 2000 do 2700 km. Dakle, dok je ovaca bice i vune :lol: dok mi budemo placali tu cijenu oni trljaju ruke..
Mislim da imas pogresno shvatanje ko je ovdje ovca.
Bolje kvadrat novog za 2k KM nego kvadrat polovnog za 2k KM.
ne nužno... sve zavisi od lokacije i okoline - ja ne bih dao ni 500KM za Tibra 2, za 1 i 3 možda 1.000KM a za 4 max 1.500KM jer su uništili fantastičnu lokaciju na posljednjoj a ljudi se "jagme"
User avatar
musicman80
Posts: 943
Joined: 28/07/2015 10:02
Location: Sarajevo,BiH

#4729 Re: Cijene stanova All about

Post by musicman80 »

Kada vise ne bude prostora da se Sarajevo siri, placate se i 3000km m2 za stare stanove. Stari su stanovi na najboljim lokacijama u gradu.
User avatar
Dosadno mii
Posts: 2520
Joined: 16/06/2014 20:33

#4730 Re: Cijene stanova All about

Post by Dosadno mii »

musicman80 wrote:Kada vise ne bude prostora da se Sarajevo siri, placate se i 3000km m2 za stare stanove. Stari su stanovi na najboljim lokacijama u gradu.
Sve je ono zrelo za rusenja
User avatar
musicman80
Posts: 943
Joined: 28/07/2015 10:02
Location: Sarajevo,BiH

#4731 Re: Cijene stanova All about

Post by musicman80 »

Dosadno mii wrote:
musicman80 wrote:Kada vise ne bude prostora da se Sarajevo siri, placate se i 3000km m2 za stare stanove. Stari su stanovi na najboljim lokacijama u gradu.
Sve je ono zrelo za rusenja
Neka isplate stanarima tržišne vrijednosti stanova, pa neka ruše. Mislim da se niko he bi bunio. :D
User avatar
Haris.ba
Posts: 24806
Joined: 08/09/2005 20:08

#4732 Re: Cijene stanova All about

Post by Haris.ba »

musicman80 wrote:Neka isplate stanarima tržišne vrijednosti stanova, pa neka ruše. Mislim da se niko he bi bunio.
Nažalost praksa je uglavnom da se sačeka da zgrada toliko propadne da se više razgovara o cijeni zemlje nego stana.

Trenutno se pregovara za hudžerice po Ilidži. Pa građani traže milione i kamione. A vrijeme svoje radi.

A da ne pričam ako se prodaje objekt u kojem se ne živi. Eno u Lužanima ogoljene do zidova kuće koje se prodaju. Skinula mafija krovove, vrata, prozore. Lim sa dimnjaka odnijeli jer vlasnik nije htio napraviti korekciju cijene.
dado_
Posts: 697
Joined: 25/12/2012 11:35

#4733 Re: Cijene stanova All about

Post by dado_ »

VladaFBiH wrote:
Tuzla111 wrote:
Daz wrote:
Da sumiramo raspravu...u sa i tz kvadrat novog stana od 2000 do 2700 km. Dakle, dok je ovaca bice i vune :lol: dok mi budemo placali tu cijenu oni trljaju ruke..
Mislim da imas pogresno shvatanje ko je ovdje ovca.
Bolje kvadrat novog za 2k KM nego kvadrat polovnog za 2k KM.
ne nužno... sve zavisi od lokacije i okoline - ja ne bih dao ni 500KM za Tibra 2, za 1 i 3 možda 1.000KM a za 4 max 1.500KM jer su uništili fantastičnu lokaciju na posljednjoj a ljudi se "jagme"
Potpis na ovo, lijepo je imat nov stan ali meni je lokacija jako bitna. Ja kad sam kupovao do odredjene lokacije kvadrat novogradnje bio je 2700-3000, ja kupio starogradnju 1991 za 2000 i sad mi ovce? Dzaba novogradnja da je zlatna kad mi lokacija ne odgovara
User avatar
geralt
Posts: 5187
Joined: 14/09/2017 12:45

#4734 Re: Cijene stanova All about

Post by geralt »

I meni je lokacija bitnija od godista stana. Ja sam na Grbavici kupio stan u "izvornom stanju" za 1600 po kvadratu i ulozio jos 20 000 u renovaciju. Nema skoro nijedne novogradnje u Sarajevu za koju bih se danas mijenjao.
probook
Posts: 4591
Joined: 13/10/2013 22:38

#4735 Re: Cijene stanova All about

Post by probook »

musicman80 wrote:
Dosadno mii wrote:
musicman80 wrote:Kada vise ne bude prostora da se Sarajevo siri, placate se i 3000km m2 za stare stanove. Stari su stanovi na najboljim lokacijama u gradu.
Sve je ono zrelo za rusenja
Neka isplate stanarima tržišne vrijednosti stanova, pa neka ruše. Mislim da se niko he bi bunio. :D
U Moskvi mislim da imaju plan rusenja starih zgrada i fino se stanari isele, plati im grad smjestaj, sruse zgradu, naprave drigu i vrate stanare
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3778
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#4736 Re: Cijene stanova All about

Post by DaffyDuck »

musicman80 wrote:Kada vise ne bude prostora da se Sarajevo siri, placate se i 3000km m2 za stare stanove. Stari su stanovi na najboljim lokacijama u gradu.
:thumbup:
lissics
Posts: 501
Joined: 09/08/2018 06:29

#4737 Re: Cijene stanova All about

Post by lissics »

probook wrote:U Moskvi mislim da imaju plan rusenja starih zgrada i fino se stanari isele, plati im grad smjestaj, sruse zgradu, naprave drigu i vrate stanare
Perpetum mobile. Kako se mi nismo toga sjetili? :roll:
Tuzla111
Posts: 3027
Joined: 29/04/2013 09:43

#4738 Re: Cijene stanova All about

Post by Tuzla111 »

musicman80 wrote:Kada vise ne bude prostora da se Sarajevo siri, placate se i 3000km m2 za stare stanove. Stari su stanovi na najboljim lokacijama u gradu.
Tad ti stari stanovi nece vrijediti nista jer ce biti za rusenja. Ima i novih zgrada na dorbim lokacijama.
User avatar
Dosadno mii
Posts: 2520
Joined: 16/06/2014 20:33

#4739 Re: Cijene stanova All about

Post by Dosadno mii »

geralt wrote:I meni je lokacija bitnija od godista stana. Ja sam na Grbavici kupio stan u "izvornom stanju" za 1600 po kvadratu i ulozio jos 20 000 u renovaciju. Nema skoro nijedne novogradnje u Sarajevu za koju bih se danas mijenjao.
Naravno da je lokacija bitna, zato se i zalažem za rušenje zgrada.
Iskreno ono što se nudi po piku na grbavici je bezveze, te zadnji sprat bez lifta, te prizemlje, a treba se renovirati i sl, ružne zgrade, na kraju ispadne skuplje od sarajevo towera.
Tuzla111
Posts: 3027
Joined: 29/04/2013 09:43

#4740 Re: Cijene stanova All about

Post by Tuzla111 »

geralt wrote:I meni je lokacija bitnija od godista stana. Ja sam na Grbavici kupio stan u "izvornom stanju" za 1600 po kvadratu i ulozio jos 20 000 u renovaciju. Nema skoro nijedne novogradnje u Sarajevu za koju bih se danas mijenjao.
Sta si kupio na Grbavici za tu cijenu? SPrat, godiste zgrade, lift? grijanje?
User avatar
geralt
Posts: 5187
Joined: 14/09/2017 12:45

#4741 Re: Cijene stanova All about

Post by geralt »

Tuzla111 wrote:
geralt wrote:I meni je lokacija bitnija od godista stana. Ja sam na Grbavici kupio stan u "izvornom stanju" za 1600 po kvadratu i ulozio jos 20 000 u renovaciju. Nema skoro nijedne novogradnje u Sarajevu za koju bih se danas mijenjao.
Sta si kupio na Grbavici za tu cijenu? SPrat, godiste zgrade, lift? grijanje?
Visoko prizemlje, zgrada iz 60-ih bez lifta, plinsko grijanje (stare peci koje sam bacio na otpad i napravio centralno grijanje sa plinskim bojlerom). Imao sam i srece jer je vlasnik zivio u inostranstvu i malo podcijenio stan jer je bio u relativno losem stanju.
Tuzla111
Posts: 3027
Joined: 29/04/2013 09:43

#4742 Re: Cijene stanova All about

Post by Tuzla111 »

geralt wrote:
Tuzla111 wrote:
geralt wrote:I meni je lokacija bitnija od godista stana. Ja sam na Grbavici kupio stan u "izvornom stanju" za 1600 po kvadratu i ulozio jos 20 000 u renovaciju. Nema skoro nijedne novogradnje u Sarajevu za koju bih se danas mijenjao.
Sta si kupio na Grbavici za tu cijenu? SPrat, godiste zgrade, lift? grijanje?
Visoko prizemlje, zgrada iz 60-ih bez lifta, plinsko grijanje (stare peci koje sam bacio na otpad i napravio centralno grijanje sa plinskim bojlerom). Imao sam i srece jer je vlasnik zivio u inostranstvu i malo podcijenio stan jer je bio u relativno losem stanju.
pa dobro, nije sad puno podjenio onda.
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3778
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#4743 Re: Cijene stanova All about

Post by DaffyDuck »

Tuzla111 wrote:
musicman80 wrote:Kada vise ne bude prostora da se Sarajevo siri, placate se i 3000km m2 za stare stanove. Stari su stanovi na najboljim lokacijama u gradu.
Tad ti stari stanovi nece vrijediti nista jer ce biti za rusenja. Ima i novih zgrada na dorbim lokacijama.
Niđe veze :-) Zasto mislis da ce se, recimo, AU zgrade rusiti? Sve se to vremenom renovira, sređuje, uređuje. Sta se ne odrzava, naravno da ce se rusiti. Ima masu stanova- novogradnje koja nice po Bjelavama, Mejtasu, Visnjiku koje nastaju na lokacijama dvije stare kuce. I nek budu za rusenje, cijena ce im biti 3.000m2 samo zbog lokacije.
User avatar
geralt
Posts: 5187
Joined: 14/09/2017 12:45

#4744 Re: Cijene stanova All about

Post by geralt »

Ljudi bjeze od renoviranja starih stanova, po meni bez razloga. Ako imas dobre majstore i znas sta hoces, svaka marka koju ulozis u renoviranje ce ti se vratiti duplo u vrijednosti stana (govorim o Starom Gradu, Centru i Novom Sarajevu). Plus sto sam biras materijal, stolariju, plocice, itd.
saga
Posts: 1174
Joined: 14/05/2007 22:23

#4745 Re: Cijene stanova All about

Post by saga »

Meni je od svega najbitniji raspored prostorija.
Nisam htjela kuhinju u dnevnoj pa ni naopako. Jos naravno ni prozora nema. Mislim da sam samo u jednoj novoj zgradi vidjela kuhinju s prozorom.

Sve ostalo mi je manje bitno, ali preko toga nisam mogla preci.
probook
Posts: 4591
Joined: 13/10/2013 22:38

#4746 Re: Cijene stanova All about

Post by probook »

saga wrote:Meni je od svega najbitniji raspored prostorija.
Nisam htjela kuhinju u dnevnoj pa ni naopako. Jos naravno ni prozora nema. Mislim da sam samo u jednoj novoj zgradi vidjela kuhinju s prozorom.

Sve ostalo mi je manje bitno, ali preko toga nisam mogla preci.
Ma raspored je najbitniji, doduse ja sam potpuno drugi slucaj: srusio sam zid kuhinje da sve spojim u jedan "open space", doduse imam u kuhinji prozor.
User avatar
Zlocin&Kazna
Posts: 629
Joined: 10/02/2009 15:44

#4747 Re: Cijene stanova All about

Post by Zlocin&Kazna »

Koje su prednosti i mane stanova na posljednjim spratovima, ispod zajednickih terasa? Da li neko od forumasa ima iskustva sa takvim stanovima?
probook
Posts: 4591
Joined: 13/10/2013 22:38

#4748 Re: Cijene stanova All about

Post by probook »

Zlocin&Kazna wrote:Koje su prednosti i mane stanova na posljednjim spratovima, ispod zajednickih terasa? Da li neko od forumasa ima iskustva sa takvim stanovima?
S obzirom da zivimo na Balkanu bilo kakav problem sa krovom ces morati sam rijestiti, jer seljacine u zgradama smatraju da to nije njihov problem jer njima ne kisne.

Da covjek ima para i stanova ja bih takvim probio krov skroz (ako je vec moj) pa neka curi voda do prizemlja.
User avatar
xamp
Posts: 1545
Joined: 31/03/2010 18:43

#4749 Re: Cijene stanova All about

Post by xamp »

probook wrote:
Zlocin&Kazna wrote:Koje su prednosti i mane stanova na posljednjim spratovima, ispod zajednickih terasa? Da li neko od forumasa ima iskustva sa takvim stanovima?
S obzirom da zivimo na Balkanu bilo kakav problem sa krovom ces morati sam rijestiti, jer seljacine u zgradama smatraju da to nije njihov problem jer njima ne kisne.

Da covjek ima para i stanova ja bih takvim probio krov skroz (ako je vec moj) pa neka curi voda do prizemlja.
U zgradama koji imaju upravitelja, ne moras brinuti jer oni to rjesavaju. Cak i ako zgrada ne placa, a ti jedini placas, oni su duzni da dodju da ti saniraju krov.
Prednost zadnjeg sprata je sto nemas djece znat da skacu po cijeli dan, ili starih ljudi koji u 3h ujutro odluce razmjestaj praviti. Pogotovo jos ako je moguce napraviti neki izlaz na krov u buducnosti, jos bolje :) Ne bjezim od zadnjih spratova, i do sad nije bilo problema nikad. Krov je propustao na jednoj novogradnji, ali se to sredilo odmah bez problema i bez ulozene marke.
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#4750 Re: Cijene stanova All about

Post by TRANCE »

musicman80 wrote:Kada vise ne bude prostora da se Sarajevo siri, placate se i 3000km m2 za stare stanove. Stari su stanovi na najboljim lokacijama u gradu.
Samo što se zaboravlja da se rađa jako malo djece i da imamo visoku stopu emigracije. Trenutno tražnju pumpaju ljudi iz drugih gradova kojima je "Bosnian dream" preseliti se u Sarajevo, međutim ako uđemo u EU, svi će oni radije ići u Njemačku, nego u Sarajevo. Takav scenarij već imamo npr. u Livnu i Tomislavgradu gdje su svi vani razgulili i sad prodaju kuće čitave za 40-50 hiljada KM, a polako se taj trend prenosi i na Bihać, Prijedor i slične veće gradove. Poslije toga ide Zenica, Mostar, Tuzla, pa na kraju Banja Luka i Sarajevo.
Post Reply