Cijene stanova All about

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
hava123

#17901 Re: Cijene stanova All about

Post by hava123 »

Chmoljo wrote: 27/02/2024 20:55 Najgore je kada se ljudi dan danas zanose da ce pasti cijene, pa ce oni eto moci sebi priustiti.

Velik problem je sto su mnogi od takvih mogli sebi priustiti u isto vrijeme kad i ja, ali nisu stisli muda i uletili u kredit, nego vagali izmedju lagodnijeg zivota bez rate i nekretnine.

Mi smo uletili u kredit naglavu. Sa malim djetetom. Kad je rata krenula, nije ina bila jedina koja je klala. Hiljadu stvari je jos trebalo zavrsiti, pa se zaduzilo na sve strane. U jednom momentu, ne tako davno, jelo se najosnovnije, nesto para ostavljalo za ne daj boze dijete ako se razboli da se ima za sirupa.

Mislite da je super? Mislite da se nije pretpostavljalo da se moze doci u takvu situaciju?

Danas nam ljudi govore blago nama. Blago kurac nama. Isto ko kad govore ljudima sa dobrim poslovima koje su dobili kroz zajebane fakultete i trud: blago vama. Gdje ste bili kad se guzica znojila od ucenja?

Tako i ovdje, gdje ste bili kad sam strepio hocel mi se sta neolanirano na autu sjebati da imam za registraciju?

Rata mi je od dvije trecine plate dosla na jednu trecinu, sto je ogromna razlika, plus plata supruznika rasla i sad je vise nego ok.

Al trebalo se usuditi.

Skoro pa isto. :thumbup:
Žao mi samo što se neke stvari u datom trenutku nisu poklopile da pazarim još, al jbg.
izbjeglica_iz_besmisla

#17902 Re: Cijene stanova All about

Post by izbjeglica_iz_besmisla »

@lissics Koja bi kalkulacija bila da je prazan stan?
VladaFBiH

#17903 Re: Cijene stanova All about

Post by VladaFBiH »

Qler wrote: 27/02/2024 13:10 Ma jebeni Stup 3-4k KM kvadrat, onaj Bulevar... meni nikako to nije jasno.. debilno naselje, nema skole, nema nista, jebo ih kafici... i 4k trazi za kvadrat... debilizam...
kažu lijepe zgrade i lijepi stanovi :izet: :izet: :izet: :izet: :run: :run: :run: :run: :run:
lissics

#17904 Re: Cijene stanova All about

Post by lissics »

izbjeglica_iz_besmisla wrote: 28/02/2024 08:58 @lissics Koja bi kalkulacija bila da je prazan stan?
Recimo uklonis on 500KM iz kalkulacije, i stavis 3% umjesto 4%
moimoi

#17905 Re: Cijene stanova All about

Post by moimoi »

VladaFBiH wrote: 28/02/2024 09:40
Qler wrote: 27/02/2024 13:10 Ma jebeni Stup 3-4k KM kvadrat, onaj Bulevar... meni nikako to nije jasno.. debilno naselje, nema skole, nema nista, jebo ih kafici... i 4k trazi za kvadrat... debilizam...
kažu lijepe zgrade i lijepi stanovi :izet: :izet: :izet: :izet: :run: :run: :run: :run: :run:
Ljepota je u ocima posmatraca :D
Skontala sam da se vecina ljepi na novo. Nerazmisljajuci pretjerano kako ce to izgledati za 20+ god. Pogotovo kada pocne mjenjanje stolarije i zastakljivanje balkona. Tj da ce biti gore od danasnje starogradnje jer nema prostora i zelenila
VladaFBiH

#17906 Re: Cijene stanova All about

Post by VladaFBiH »

moimoi wrote: 28/02/2024 09:50
Skontala sam da se vecina ljepi na novo. Nerazmisljajuci pretjerano kako ce to izgledati za 20+ god. Pogotovo kada pocne mjenjanje stolarije i zastakljivanje balkona. Tj da ce biti gore od danasnje starogradnje jer nema prostora i zelenila
meni će biti interesantnije gledati vlasnike kada im prođu 4 trake XIII transverzale kroz naselje :) naravno da maltene niko nije pogledao RP i zapitao se odakle to da je Tibra ostavila onoliko prostora između zgrada :D
moimoi

#17907 Re: Cijene stanova All about

Post by moimoi »

VladaFBiH wrote: 28/02/2024 09:54
meni će biti interesantnije gledati vlasnike kada im prođu 4 trake XIII transverzale kroz naselje :) naravno da maltene niko nije pogledao RP i zapitao se odakle to da je Tibra ostavila onoliko prostora između zgrada :D
Ljepota :D
citroen xm

#17908 Re: Cijene stanova All about

Post by citroen xm »

Problem sa zelenilom u novim naseljima postoji, tj. ne samo zelenilom već i objektima za rekreaciju na otvorenom. Međutim, problem konstruktivne prirode i vizuelni u poređenju sa starogradnjom baš i ne postoji.

Pa pogledajte samo na šta liči starogradnja u Sarajevu. Prije svega, objekti za kolektivno stanovanje iz doba komunizma nemaju nikakvu arhitektonsku ljepotu. Na to dodamo oronule fasade, demolirane haustore, šarenu stolariju što zbog dotrajalosti one stare, što zbog ugradnje nove po ličnom nahođenju vlasnika. Da ne pominjmo razne manevre i prepravke stanova, gdje ima čak i zazidanih da bi se valjda dobila neka soba. Stanari duguju hiljade za održavanje... I ko će to na kraju posložiti* Pa neće niko.

Kako će izgledati novogradnja za X godina to sa sigurnošću niko ne zna. Onu gradnju koju sam ja pratio, ne bi trebalo da uništi vrijeme tako brzo kao što se misli.

Dakle ništa nije crno bijelo. I stara i nova gradnja imaju svoje pluseve i minuse. Stara ima plus u pogledu okolnog prostora koji čini život ljepšim. Nova je nova, i to nosi neke prednosti sa sobom.
milojicabrzi

#17909 Re: Cijene stanova All about

Post by milojicabrzi »

[/quote]
[/quote]

[/quote]

Ma ne lijepi se, rado bi novokupci uzimali i starogradnju u lijepim naseljima, ali im se ne isplati i nije izvodivo za finansijku konstrukciju, dati 3000 + KM po kvadratu za stan, pa još morati renovirati i uložiti 50+ hiljada KM, danas kada je to znatno poskupilo što se tiče materijala i ruku, u odnosu na prije 10-15 godina.

Isto kao što se niko ne odlučuje dati 10 000 KM za auto, pa odmah ulagati na generalku, turbinu i osvježenje motora.

To je logika kojom se novokupci vode i razumijem ih u potpunosti, jer sam i sam prije 15-ak godina bio takav. :run: :thumbup: :bih:
citroen xm

#17910 Re: Cijene stanova All about

Post by citroen xm »

I kada renoviraš stan najbolje moguće, ostaje komšija kome može pući cijev i uništiti ti pola stvari, ostaje zapušten haustor, loša fasada...
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji

#17911 Re: Cijene stanova All about

Post by Chmoljo »

citroen xm wrote: 28/02/2024 10:39 I kada renoviraš stan najbolje moguće, ostaje komšija kome može pući cijev i uništiti ti pola stvari, ostaje zapušten haustor, loša fasada...
što je više problem malih zgrada nego nebodera.

neboderi uglavnom imaju dostatna sredstva na računu zbog ogromne korisne površine na koju se plaća održavanje.
citroen xm

#17912 Re: Cijene stanova All about

Post by citroen xm »

Svakako, mada i veći su troškovi održavanja.
moimoi

#17913 Re: Cijene stanova All about

Post by moimoi »

A sta je to drugacije u arhitekturi u 99% novogradnje? Ne vidim nikakvu razliku osim u boji fasade. Nikakve inovacije.

Da uzmes zgrade na A.polju, puknes im novu fasadu i jednolicnu stolariju izgledale bi kao i svaka novogradnja.
Stubista su kriticna, to se slazem. Al sumnjam da tako nece za 20+ godina izgledati i u danasnjoj novogradnji. Do ljudi je ;)
izbjeglica_iz_besmisla

#17914 Re: Cijene stanova All about

Post by izbjeglica_iz_besmisla »

Chmoljo wrote: 28/02/2024 10:41
citroen xm wrote: 28/02/2024 10:39 I kada renoviraš stan najbolje moguće, ostaje komšija kome može pući cijev i uništiti ti pola stvari, ostaje zapušten haustor, loša fasada...

neboderi uglavnom imaju dostatna sredstva na računu zbog ogromne korisne površine na koju se plaća održavanje.
Pricao mi drug, koji zivi u 20-spratnom neboderu u Novom Gradu - kod nas je problem neplacanja odrzavanja zgrade, ne mozes uganjati ljude da plate.. Bolje su male zgrade u tom smislu.

A ja tad zivio u starijoj zgradici sa 5 spratova, budzet kod OKI-ja bio u tolikom minusu svih 5 godina zivota tamo da sam sebi mijenjao sijalicu na spratu. :lol:

Problem su nasi ljudi i zakonska/sudska rjesenja, ne velicina zgrade.
citroen xm

#17915 Re: Cijene stanova All about

Post by citroen xm »

moimoi wrote: 28/02/2024 10:57 A sta je to drugacije u arhitekturi u 99% novogradnje? Ne vidim nikakvu razliku osim u boji fasade. Nikakve inovacije.

Da uzmes zgrade na A.polju, puknes im novu fasadu i jednolicnu stolariju izgledale bi kao i svaka novogradnja.
Stubista su kriticna, to se slazem. Al sumnjam da tako nece za 20+ godina izgledati i u danasnjoj novogradnji. Do ljudi je ;)
Onoliko koliko se razlikuje starogradnja iz istog perioda između sebe, toliko se razlikuje i novogradnja između sebe.

Novogradnja će se svakako više održavati jer je kompletna novogradnja kupljena. Pa ono što skupo platiš malo više održavaš u odnosu na to kako se održavaju zgrade čiji su stanari mahom nasljedili stanove iz onog sistema, a tek po neki kupio od prvog vlasnika u momentu kada je već sve zapušteno i sam teško da može išta uraditi.
moimoi

#17916 Re: Cijene stanova All about

Post by moimoi »

citroen xm wrote: 28/02/2024 11:04
moimoi wrote: 28/02/2024 10:57 A sta je to drugacije u arhitekturi u 99% novogradnje? Ne vidim nikakvu razliku osim u boji fasade. Nikakve inovacije.

Onoliko koliko se razlikuje starogradnja iz istog perioda između sebe, toliko se razlikuje i novogradnja između sebe.

Novogradnja će se svakako više održavati jer je kompletna novogradnja kupljena. Pa ono što skupo platiš malo više održavaš u odnosu na to kako se održavaju zgrade čiji su stanari mahom nasljedili stanove iz onog sistema, a tek po neki kupio od prvog vlasnika u momentu kada je već sve zapušteno i sam teško da može išta uraditi.
Ne mogu vise nazalost stavljati slike. Imam primjer novogradnje gdje su vec poceli zastakljivati balkone po svom nahodjenju.
Baj d vej
I te stanove ce neko nasljediti kad tad :D
citroen xm

#17917 Re: Cijene stanova All about

Post by citroen xm »

Ima, naravno.

Šta bliže originalu izgleda... Zgrada kojoj je sve jednoobrazno uz par nasumično ustakljenih balkona ili zgrada kojoj je fasada loša i sve ostalo nasumično izmješano? Odgovor je jasan.

JA pričam od trenutnoj slici. Šta će biti za 20-30 godina ne znam, možda ni mene neće biti.
jazzer

#17918 Re: Cijene stanova All about

Post by jazzer »

Chmoljo wrote: 27/02/2024 20:55 Najgore je kada se ljudi dan danas zanose da ce pasti cijene, pa ce oni eto moci sebi priustiti.

Velik problem je sto su mnogi od takvih mogli sebi priustiti u isto vrijeme kad i ja, ali nisu stisli muda i uletili u kredit, nego vagali izmedju lagodnijeg zivota bez rate i nekretnine.

Mi smo uletili u kredit naglavu. Sa malim djetetom. Kad je rata krenula, nije ina bila jedina koja je klala. Hiljadu stvari je jos trebalo zavrsiti, pa se zaduzilo na sve strane. U jednom momentu, ne tako davno, jelo se najosnovnije, nesto para ostavljalo za ne daj boze dijete ako se razboli da se ima za sirupa.

Mislite da je super? Mislite da se nije pretpostavljalo da se moze doci u takvu situaciju?

Danas nam ljudi govore blago nama. Blago kurac nama. Isto ko kad govore ljudima sa dobrim poslovima koje su dobili kroz zajebane fakultete i trud: blago vama. Gdje ste bili kad se guzica znojila od ucenja?

Tako i ovdje, gdje ste bili kad sam strepio hocel mi se sta neolanirano na autu sjebati da imam za registraciju?

Rata mi je od dvije trecine plate dosla na jednu trecinu, sto je ogromna razlika, plus plata supruznika rasla i sad je vise nego ok.

Al trebalo se usuditi.
Manje vise identicna prica, kupio stan 2010 godine. Bilo je ljeta bez mora, bez zimovanja..sto kazes, moli Boga
da se sta veliko autu ne desi.

Sada mi je rata cetvrtina plate, supruga ima dobru platu, sve je puno bolje nego tada.

A jaran koji je tada odbijao bilo kakav kredit za stan, i danas zivi sa starcima i prica kako bi se ozenio kada bi mogao kupiti stan.

A ima 45 godina.
madesa

#17919 Re: Cijene stanova All about

Post by madesa »

jazzer wrote: 28/02/2024 11:31

Al trebalo se usuditi.
Manje vise identicna prica, kupio stan 2010 godine. Bilo je ljeta bez mora, bez zimovanja..sto kazes, moli Boga
da se sta veliko autu ne desi.

Sada mi je rata cetvrtina plate, supruga ima dobru platu, sve je puno bolje nego tada.

A jaran koji je tada odbijao bilo kakav kredit za stan, i danas zivi sa starcima i prica kako bi se ozenio kada bi mogao kupiti stan.

A ima 45 godina.
sve si rekao :thumbup:
acuupo

#17920 Re: Cijene stanova All about

Post by acuupo »

VladaFBiH wrote: 28/02/2024 09:54
Cetiri trake ?? Hajde taj RP postavi ako ti je gdje pri ruci molim te .
Zar nisu dvije trake ?
acuupo

#17921 Re: Cijene stanova All about

Post by acuupo »

Sto volim kad pojedini koji ni ŝupe u zivotu nisu ostvarili/napravili i nisu dalje od Sarajevskog kantona otisli krenu prosipati po forumu kao znas BrUdA moj N.otoka je sranj.. naselje sva ta novogradnaj to je Ba lose uradjeno ,ta Ba to Bulevar naselje pa ko ce Ba tu kupiti stan BrUdA ,neJma tu zelenila 🤣🤣🤣🤣 a i na sta ce to da lici za 10 godina ,neMoj bruda ni Dobrinje sta znas sta vrijeme nosi,ma ta ce to Kosevo ba gdje ces gore hahahahhaha.

Cisto iz kurtoazije za sve debilne ljude koji su pokupovali nekretnine na datim lokacijama bilo bi lijepo da pojedini likovi/likuse kazu a koje je to naselje ''savrseno'' da nema mane !!
moimoi

#17922 Re: Cijene stanova All about

Post by moimoi »

citroen xm wrote: 28/02/2024 11:13 Ima, naravno.

Šta bliže originalu izgleda... Zgrada kojoj je sve jednoobrazno uz par nasumično ustakljenih balkona ili zgrada kojoj je fasada loša i sve ostalo nasumično izmješano? Odgovor je jasan.

JA pričam od trenutnoj slici. Šta će biti za 20-30 godina ne znam, možda ni mene neće biti.
Bice ti isto tj i gore. Pa se onda vracamo na prijasnju pricu kada smo se raspravljali “da li novogradnja vrijedi tih para”
:D
Al se necemo vracati :lol:
Haris.ba

#17923 Re: Cijene stanova All about

Post by Haris.ba »

acuupo wrote: 28/02/2024 12:01 Cetiri trake ?? Hajde taj RP postavi ako ti je gdje pri ruci molim te .
Zar nisu dvije trake ?
4 su trake. Samo, nece dati stanari. :D
Chmoljo

#17924 Re: Cijene stanova All about

Post by Chmoljo »

izbjeglica_iz_besmisla wrote: 28/02/2024 11:02
Chmoljo wrote: 28/02/2024 10:41

Pricao mi drug, koji zivi u 20-spratnom neboderu u Novom Gradu - kod nas je problem neplacanja odrzavanja zgrade, ne mozes uganjati ljude da plate.. Bolje su male zgrade u tom smislu.

A ja tad zivio u starijoj zgradici sa 5 spratova, budzet kod OKI-ja bio u tolikom minusu svih 5 godina zivota tamo da sam sebi mijenjao sijalicu na spratu. :lol:

Problem su nasi ljudi i zakonska/sudska rjesenja, ne velicina zgrade.
reci drugu da ih PEV lupa po ušima zajedno sa upraviteljem.

nas zgrada 8 stanova, ne veći od 60 kvadrata, skupili i platili ulazna vrata, interfon i sandučiće.
Chmoljo

#17925 Re: Cijene stanova All about

Post by Chmoljo »

citroen xm wrote: 28/02/2024 10:49 Svakako, mada i veći su troškovi održavanja.
neboder imaju bez izuzetka liftove, dakle odmah je naknada 0,38 po kvadratu umjesto 0,25. ima trošak mjesečnog održavanja lifta, ali sve preko 10 spratova uz pametno ulaganje i poštenog PEVa može čuda napraviti.

najveći problem je (ne)svijest o tome da je to suvlasništvo, odnosno da je to imovina prema kojoj imamo i odgovornost jer je u suvlasništvu etažnih vlasnika.
Post Reply