Cijene stanova All about

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
citroen xm
Posts: 18092
Joined: 17/04/2012 22:57

#10501 Re: Cijene stanova All about

Post by citroen xm »

Pašće sigurno malo cijene i ja da sam u situaciji da kupujem, svakako bih čekao proljeće i ljeto za razliku od Korone kada sam znao da treba kupovati odmah. Sada je pitanje šta će biti, ali zasigurno ne bi trebalo više rasti do proljeća pa se isplati sačekati.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#10502 Re: Cijene stanova All about

Post by moonca »

Ako i bude recesije.... osjetit che se sljedeche godine... dakle chekati.. :zoka:
User avatar
forumskivojnik
Posts: 592
Joined: 03/10/2014 14:13

#10503 Re: Cijene stanova All about

Post by forumskivojnik »

Novogradnja-Dolac Malta --- Ima li neko da moze napisati kakvi su ovo stanovi i da li su sve dozvole dobijene?
Grijanje je haman na struju ili drva :( :roll: ?
https://www.olx.ba/artikal/49736904/nov ... a-42-85m2/
citroen xm
Posts: 18092
Joined: 17/04/2012 22:57

#10504 Re: Cijene stanova All about

Post by citroen xm »

Nepostojeći stanovi i takvi će i ostati. Bar što se tiče te firme.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24798
Joined: 08/09/2005 20:08

#10505 Re: Cijene stanova All about

Post by Haris.ba »

citroen xm wrote: 25/09/2022 23:20 Nepostojeći stanovi i takvi će i ostati. Bar što se tiče te firme.
Narod vidi novogradnja i Malta 2 milje i ko muha na govno.
User avatar
bilic
Posts: 1165
Joined: 25/07/2012 22:33

#10506 Re: Cijene stanova All about

Post by bilic »

forumskivojnik wrote: 25/09/2022 22:59 Novogradnja-Dolac Malta --- Ima li neko da moze napisati kakvi su ovo stanovi i da li su sve dozvole dobijene?
Grijanje je haman na struju ili drva :( :roll: ?
https://www.olx.ba/artikal/49736904/nov ... a-42-85m2/
Prvu zgradu su pravili oko 10 godina
Stiropora pola otpalo ... požutio
Pa opet ljepili
I sastavili
Nisu dobili nikad upotrebnu dozvolu
Dan danas koriste brojilo struje
Sa gradževinskog priključka .
Mjerna garnitura
I posjeduju u zgradi kontrolna ,
Pa tako plačaju struju.
Proces nije završen
Al oni su ušli u stanove i srenti su.
.
.
Jbg
.
Ovu zgradu novu prodaju ima godina dana
A tek su srušili barake ..
.
Sami zaključite .....
babanovac
Posts: 1372
Joined: 26/08/2006 20:54

#10507 Re: Cijene stanova All about

Post by babanovac »

Sid the sloth wrote: 25/09/2022 20:25
Ci-Nick wrote: 25/09/2022 19:30
Slažem se da nije uporedivo ali,..
Kad je bio pad 2009. mi nismo imali taj nekretninski balon ali su cijene pale i kod nas za cca 30%.
Dakle,.. mislim da su cijene previsoke za onog ko ima u zivu lovu.
Za onog ko kupuje na kredit zbir kamate i cijene nekretnine će biti priblizan trenutnom.
Meni se cini da 2009. kupovna moc nije bila ni blizu ovoj danas. Danas ako uzmes samo ljude iz IT struke vidis da ima puno vise onih koji potrazuju stanove i vjerovatno nece padati njihova potraznja u naredom periodu. Pored ljudi iz IT generalno se danas ljudi puno lakse odlucuju na kupovinu nekretnine nego 2009. godine zbog toga mislim da nije za ocekivati neki veliki pad. Mozda manji pad za neke prosjecne stanove, dobri stanovi ce idalje biti na cijeni.
A da budem iskren i ja sam ocekivao neki pad odma poslije korone, medjutim evo jos uvijek nista.
Kupovnu moc odredjuju banke, kako centralne, tako preko njih i komercijalne. Kad centralna kaze da je negativna kamata na stednju, to se prenosi do krajnjeg klijenta. Kad centralna povisi kamatu, tad novac "poskupi". Danas se ljudi generalno lakse odlucuju na kupovinu nekretnine, bas iz razloga sto su CB ( citaj Fed i ECB ), obezvrijedile novac proteklih 10 godina. Sad se ide u suprotnom pravcu. Jer, realno, zasrali su.
Sve sto vrijedi na zapadu, vrijedi i kod nas. Potpuno isti je ekonomski sistem. Toliko isti, da je za nepovjerovat. Kada nema plina na stanju u Njemackoj, nema ni uglja u BiH.
User avatar
madesa
Posts: 4211
Joined: 26/07/2013 02:37

#10508 Re: Cijene stanova All about

Post by madesa »

https://nekretninenex.ba/real-estate.php?id=979

stan po meni idealanog rasporeda. Svaka prostorija prozor ima . Da se bog do ovakavi stanovi prave i sada
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4444
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#10509 Re: Cijene stanova All about

Post by VladaFBiH »

bilic wrote: 26/09/2022 00:18
forumskivojnik wrote: 25/09/2022 22:59 Novogradnja-Dolac Malta --- Ima li neko da moze napisati kakvi su ovo stanovi i da li su sve dozvole dobijene?
Grijanje je haman na struju ili drva :( :roll: ?
https://www.olx.ba/artikal/49736904/nov ... a-42-85m2/
Prvu zgradu su pravili oko 10 godina
Stiropora pola otpalo ... požutio
Pa opet ljepili
I sastavili
Nisu dobili nikad upotrebnu dozvolu
Dan danas koriste brojilo struje
Sa gradževinskog priključka .
Mjerna garnitura
I posjeduju u zgradi kontrolna ,
Pa tako plačaju struju.
Proces nije završen
Al oni su ušli u stanove i srenti su.
.
.
Jbg
.
Ovu zgradu novu prodaju ima godina dana
A tek su srušili barake ..
.
Sami zaključite .....
ispravka, prodaju je preko 3 godine a nisu zakopali ni 1cm. Čuo sam (ne poznajem nikoga lično pa se ograđujem) da su ljudima koji su dali novac i tražili povrat nudili u zamjenu apartmane na Bjelašnici uz doplatu naravno...
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4444
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#10510 Re: Cijene stanova All about

Post by VladaFBiH »

madesa wrote: 26/09/2022 08:13 https://nekretninenex.ba/real-estate.php?id=979

stan po meni idealanog rasporeda. Svaka prostorija prozor ima . Da se bog do ovakavi stanovi prave i sada
pa kad je zadnji/krajnji stan u zgradi :)
Sid the sloth
Posts: 2783
Joined: 30/01/2013 15:56

#10511 Re: Cijene stanova All about

Post by Sid the sloth »

babanovac wrote: 26/09/2022 06:15
Sid the sloth wrote: 25/09/2022 20:25

Meni se cini da 2009. kupovna moc nije bila ni blizu ovoj danas. Danas ako uzmes samo ljude iz IT struke vidis da ima puno vise onih koji potrazuju stanove i vjerovatno nece padati njihova potraznja u naredom periodu. Pored ljudi iz IT generalno se danas ljudi puno lakse odlucuju na kupovinu nekretnine nego 2009. godine zbog toga mislim da nije za ocekivati neki veliki pad. Mozda manji pad za neke prosjecne stanove, dobri stanovi ce idalje biti na cijeni.
A da budem iskren i ja sam ocekivao neki pad odma poslije korone, medjutim evo jos uvijek nista.
Kupovnu moc odredjuju banke, kako centralne, tako preko njih i komercijalne. Kad centralna kaze da je negativna kamata na stednju, to se prenosi do krajnjeg klijenta. Kad centralna povisi kamatu, tad novac "poskupi". Danas se ljudi generalno lakse odlucuju na kupovinu nekretnine, bas iz razloga sto su CB ( citaj Fed i ECB ), obezvrijedile novac proteklih 10 godina. Sad se ide u suprotnom pravcu. Jer, realno, zasrali su.
Sve sto vrijedi na zapadu, vrijedi i kod nas. Potpuno isti je ekonomski sistem. Toliko isti, da je za nepovjerovat. Kada nema plina na stanju u Njemackoj, nema ni uglja u BiH.
Kod nas je na kupovnu moc 10 puta vise utjecao razvoj IT industrije i ogroman broj zaposlenih u toj indurstriji u odnosu na 2009. godinu, a i u drugim granama u privatnom sektoru se vidi napredak. Kakva crna CB i ostalo ako narod nema dobre poslove mogu oni raditi sta hoce. Naravno da je dodatni podsticaj i to sto su kamate padale ali nije to glavni razlog.
I da, isti je ekonomski sistem kao na zapadu, ali nije ponuda poslova niti struktura radne snage i jos milion drugih faktora. Koliko ljudi znate kod nas da im je biznis kupovina nekretnina na kredite i rentanje po 4-5 nekretnina? U Americi je to masovno zastupljeno i zato su oscilacije s nekretninama u vremenima krize znatno vece nego kod nas.
Vidjet cemo hoce li biti nesto slicno 2009. godini, moje prognoze su da nece ni blizu jer je ponuda nekretnina takva da cim vidis stan koji je pristojan proda se za par dana. A svaka novogradnja pristojne kvalitete je preko 5000KM/m2, ovi Tibrini bungalovi dosli na 4000KM/m2.
babanovac
Posts: 1372
Joined: 26/08/2006 20:54

#10512 Re: Cijene stanova All about

Post by babanovac »

...
Last edited by babanovac on 26/09/2022 10:20, edited 1 time in total.
babanovac
Posts: 1372
Joined: 26/08/2006 20:54

#10513 Re: Cijene stanova All about

Post by babanovac »

babanovac wrote: 26/09/2022 10:14
Sid the sloth wrote: 26/09/2022 09:54

Koliko ljudi znate kod nas da im je biznis kupovina nekretnina na kredite i rentanje po 4-5 nekretnina?
Znam ih dosta, ali im nije primarni biznis rentanje, mada rentaju. Ulagali su u nekretnine, radi zastite imovine, a ne radi samog biznisa, (povrat na investiciju je mali, kad je stambeni prostor u pitanju). 2008., kamata ne stambeni kredit je bila oko 12%. Ko je diktirao kamatu? Kao i danas, ECB.
Last edited by babanovac on 26/09/2022 10:18, edited 1 time in total.
Test1234
Posts: 247
Joined: 22/02/2021 11:10

#10514 Re: Cijene stanova All about

Post by Test1234 »

Sid the sloth wrote: 26/09/2022 09:54
babanovac wrote: 26/09/2022 06:15

Kupovnu moc odredjuju banke, kako centralne, tako preko njih i komercijalne. Kad centralna kaze da je negativna kamata na stednju, to se prenosi do krajnjeg klijenta. Kad centralna povisi kamatu, tad novac "poskupi". Danas se ljudi generalno lakse odlucuju na kupovinu nekretnine, bas iz razloga sto su CB ( citaj Fed i ECB ), obezvrijedile novac proteklih 10 godina. Sad se ide u suprotnom pravcu. Jer, realno, zasrali su.
Sve sto vrijedi na zapadu, vrijedi i kod nas. Potpuno isti je ekonomski sistem. Toliko isti, da je za nepovjerovat. Kada nema plina na stanju u Njemackoj, nema ni uglja u BiH.
Kod nas je na kupovnu moc 10 puta vise utjecao razvoj IT industrije i ogroman broj zaposlenih u toj indurstriji u odnosu na 2009. godinu, a i u drugim granama u privatnom sektoru se vidi napredak. Kakva crna CB i ostalo ako narod nema dobre poslove mogu oni raditi sta hoce. Naravno da je dodatni podsticaj i to sto su kamate padale ali nije to glavni razlog.
I da, isti je ekonomski sistem kao na zapadu, ali nije ponuda poslova niti struktura radne snage i jos milion drugih faktora. Koliko ljudi znate kod nas da im je biznis kupovina nekretnina na kredite i rentanje po 4-5 nekretnina? U Americi je to masovno zastupljeno i zato su oscilacije s nekretninama u vremenima krize znatno vece nego kod nas.
Vidjet cemo hoce li biti nesto slicno 2009. godini, moje prognoze su da nece ni blizu jer je ponuda nekretnina takva da cim vidis stan koji je pristojan proda se za par dana. A svaka novogradnja pristojne kvalitete je preko 5000KM/m2, ovi Tibrini bungalovi dosli na 4000KM/m2.
Ma nema pada cijena, to je jasno. Koliko sam čekao svoj stan da kupim, kalkulisao, raspitivao se, pa su razni stručnjaci prognozirali pad cijena a iz godine u godinu sve skuplje..
Moja predviđanja su da će u doglednom periodu cijena stanova toliko poskupiti da će većina građana rentati stanove. Slično na zapadu, stanovi će biti toliko skupi da će većini biti jedina opcija rentanje, jer sad vec vidimo cijene po 5k za m2. Slično kao u ZG i BG.
Savjet!??
Ja sam visio po oglasima, haustorima, olx, i novinama, cesto se zna naci zanimljivih oglasa, jer dosta ljudi ne koristi internet - stariji, pa se mozete iznenaditi sta sve povoljno mozete naci.
Ko je stanovnik KS ima povrat/subvenciju oko 10k plus ne plaća porez, ako prvi put rješava stambeno pitanje..pomaže.
babanovac
Posts: 1372
Joined: 26/08/2006 20:54

#10515 Re: Cijene stanova All about

Post by babanovac »

Test1234 wrote: 26/09/2022 10:17
Sid the sloth wrote: 26/09/2022 09:54

Kod nas je na kupovnu moc 10 puta vise utjecao razvoj IT industrije i ogroman broj zaposlenih u toj indurstriji u odnosu na 2009. godinu, a i u drugim granama u privatnom sektoru se vidi napredak. Kakva crna CB i ostalo ako narod nema dobre poslove mogu oni raditi sta hoce. Naravno da je dodatni podsticaj i to sto su kamate padale ali nije to glavni razlog.
I da, isti je ekonomski sistem kao na zapadu, ali nije ponuda poslova niti struktura radne snage i jos milion drugih faktora. Koliko ljudi znate kod nas da im je biznis kupovina nekretnina na kredite i rentanje po 4-5 nekretnina? U Americi je to masovno zastupljeno i zato su oscilacije s nekretninama u vremenima krize znatno vece nego kod nas.
Vidjet cemo hoce li biti nesto slicno 2009. godini, moje prognoze su da nece ni blizu jer je ponuda nekretnina takva da cim vidis stan koji je pristojan proda se za par dana. A svaka novogradnja pristojne kvalitete je preko 5000KM/m2, ovi Tibrini bungalovi dosli na 4000KM/m2.
Ma nema pada cijena, to je jasno. Koliko sam čekao svoj stan da kupim, kalkulisao, raspitivao se, pa su razni stručnjaci prognozirali pad cijena a iz godine u godinu sve skuplje..
Moja predviđanja su da će u doglednom periodu cijena stanova toliko poskupiti da će većina građana rentati stanove. Slično na zapadu, stanovi će biti toliko skupi da će većini biti jedina opcija rentanje, jer sad vec vidimo cijene po 5k za m2. Slično kao u ZG i BG.
Savjet!??
Ja sam visio po oglasima, haustorima, olx, i novinama, cesto se zna naci zanimljivih oglasa, jer dosta ljudi ne koristi internet - stariji, pa se mozete iznenaditi sta sve povoljno mozete naci.
Ko je stanovnik KS ima povrat/subvenciju oko 10k plus ne plaća porez, ako prvi put rješava stambeno pitanje..pomaže.
Stan koji sam 2010. platio 95k, sad se prodaje za 160k.
Plac koji imam, za koji sam 2010. mogao dobiti 25k, danas mogu zacijeniti, mozda 30k.
Sid the sloth
Posts: 2783
Joined: 30/01/2013 15:56

#10516 Re: Cijene stanova All about

Post by Sid the sloth »

babanovac wrote: 26/09/2022 10:16
babanovac wrote: 26/09/2022 10:14

Znam ih dosta, ali im nije primarni biznis rentanje, mada rentaju. Ulagali su u nekretnine, radi zastite imovine, a ne radi samog biznisa, (povrat na investiciju je mali, kad je stambeni prostor u pitanju). 2008., kamata ne stambeni kredit je bila oko 12%. Ko je diktirao kamatu? Kao i danas, ECB.
To je skroz druga grupa ljudi, znam i ja par takvih kojima su nekretnine ustvari stednja jer ih ne pojede inflacija. Ali takvi ne prodaju nekretnine kad dodje do krize i ne utjercu na pad cijena kao sto je slucaj u USA.
User avatar
sime_cipol
Posts: 16250
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#10517 Re: Cijene stanova All about

Post by sime_cipol »

Meni je zanimljivo da cijene kuca nisu toliko skocile koliko stanova. Cak ni zemlje. Ljudi hoce da kupuju stanove, zive u zgradi gdje imaju jos 10-20 ili 50 komsija.
Nadjes se s nekim. Kuca na dva sprata, sprat tebi, sprat meni. Kod notara se sve odradi. Jebes mu mater jeftinije dodje, a imas jednog komsiju. Da ne kazem da nadjete neki komad zemlje i pravite po svom. Pa bude tu i garaza...
Ili zamisljam idealni scenarij :lol:
User avatar
Haris.ba
Posts: 24798
Joined: 08/09/2005 20:08

#10518 Re: Cijene stanova All about

Post by Haris.ba »

sime_cipol wrote: 26/09/2022 12:11 Meni je zanimljivo da cijene kuca nisu toliko skocile koliko stanova.
Lokacija se kupuje.

Kuce sa dobrom lokacijom su vec sa dobrom cijenom.

A, i nece ljudi posla. Bolje u zgradi. Nek neko drugi brine o sijalici u sutbistu i krovu.
Last edited by Haris.ba on 26/09/2022 12:15, edited 1 time in total.
User avatar
Truba
Posts: 81657
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#10519 Re: Cijene stanova All about

Post by Truba »

kuća je robija
stan je za gospodu
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45467
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#10520 Re: Cijene stanova All about

Post by Chmoljo »

sime_cipol wrote: 26/09/2022 12:11 Meni je zanimljivo da cijene kuca nisu toliko skocile koliko stanova. Cak ni zemlje. Ljudi hoce da kupuju stanove, zive u zgradi gdje imaju jos 10-20 ili 50 komsija.
Nadjes se s nekim. Kuca na dva sprata, sprat tebi, sprat meni. Kod notara se sve odradi. Jebes mu mater jeftinije dodje, a imas jednog komsiju. Da ne kazem da nadjete neki komad zemlje i pravite po svom. Pa bude tu i garaza...
Ili zamisljam idealni scenarij :lol:
to samo ide u prilog činjenici da se često stanovi kupuju kao investicija.

stan je mnogo isplativija investicija jer ga je

1. lakše izrentati,
2. lakše održavati,
3. jeftinije grijanje
4. jefitnije održavanje ukupno
5. mahom su u pitanju bolje lokacije od kuća.

puno toga ne ide u prilog kućama.
User avatar
sime_cipol
Posts: 16250
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#10521 Re: Cijene stanova All about

Post by sime_cipol »

Ma znam da je do lokacije. Ali evo u Sarajevu, nemas vise postenog stana, bilo gdje ispod 3000. Znaci da kupis stan treba ti izmedju 150-200k minimum.
Sad zamisli kakva se kuca moze kupiti da se dvojica udruze za nekih 350-400k. Da ne kazem da kupe zemlju i prave sebi. Sta mogu napraviti za 400k.
Sid the sloth
Posts: 2783
Joined: 30/01/2013 15:56

#10522 Re: Cijene stanova All about

Post by Sid the sloth »

sime_cipol wrote: 26/09/2022 12:17 Ma znam da je do lokacije. Ali evo u Sarajevu, nemas vise postenog stana, bilo gdje ispod 3000. Znaci da kupis stan treba ti izmedju 150-200k minimum.
Sad zamisli kakva se kuca moze kupiti da se dvojica udruze za nekih 350-400k. Da ne kazem da kupe zemlju i prave sebi. Sta mogu napraviti za 400k.
Vecina ljudi koji su nedavno dosli u Sarajevo uglavnom dolaze iz kuca i ne zele tu obavezu vise, pogotovo ako nemaju djecu. Hoce da ne brinu ni o cemu i da im je sve blizu da se mogu fokusirati na posao (zbog koje su vecinom i dosli u Sarajevo) umjesto na odrzavanje kuce. Takodjer, jako puno dijaspore i ljudi koji investiraju u nekretnine ne zeli kucu zato sto je teze rentati, treba odrzavati, itd.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24798
Joined: 08/09/2005 20:08

#10523 Re: Cijene stanova All about

Post by Haris.ba »

sime_cipol wrote: 26/09/2022 12:17 Ma znam da je do lokacije. Ali evo u Sarajevu, nemas vise postenog stana, bilo gdje ispod 3000. Znaci da kupis stan treba ti izmedju 150-200k minimum.
Sad zamisli kakva se kuca moze kupiti da se dvojica udruze za nekih 350-400k. Da ne kazem da kupe zemlju i prave sebi. Sta mogu napraviti za 400k.

Gdje? Fazon je gdje.

Problem napravljenih kuca je sto cesto nisu gradjevinski odvojene cjeline spratovi.
NediM17
Posts: 21641
Joined: 05/11/2009 11:49

#10524 Re: Cijene stanova All about

Post by NediM17 »

U Ilijasu, Trnovu, Hadzicima... :mrgreen:
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4444
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#10525 Re: Cijene stanova All about

Post by VladaFBiH »

sime_cipol wrote: 26/09/2022 12:11 Meni je zanimljivo da cijene kuca nisu toliko skocile koliko stanova. Cak ni zemlje. Ljudi hoce da kupuju stanove, zive u zgradi gdje imaju jos 10-20 ili 50 komsija.
Nadjes se s nekim. Kuca na dva sprata, sprat tebi, sprat meni. Kod notara se sve odradi. Jebes mu mater jeftinije dodje, a imas jednog komsiju. Da ne kazem da nadjete neki komad zemlje i pravite po svom. Pa bude tu i garaza...
Ili zamisljam idealni scenarij :lol:
lokacija, lokacija i opet lokacija + dodaj faktor okućnice i eto ti razloge za "malu vrijednost" kuća... na žalost u Sarajevu nema dobre lokacije za kuću za neke normalne pare a kuća bez fine bašte je gora opcija od stana što se tiče svega i nema niti jednu prednost u odnosu na stan.
Post Reply