Cijene stanova All about

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4598
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#18651 Re: Cijene stanova All about

Post by VladaFBiH »

citroen xm wrote: 13/05/2024 15:06 :thumbup:
izbjeglica_iz_besmisla wrote: 13/05/2024 13:21 Jesu ove slike 3d crtezi? :lol:
To il jos ne postoji ili je odron neki.
Vidi se na nekim slikama da su stvarne. Neće niko na 3D crtežu nacrtati jaknu prebačenu preko trpezarijske stolice i stvari na noćnom stolu u sobi. :mrgreen: One početne slike opremljenog stana možda i jesu 3D.
prvih par jesu render a ostale su stvarne - neko je sredio stan doslovno po renderu... respect
izbjeglica_iz_besmisla
Posts: 1083
Joined: 15/09/2005 17:22
Location: sarajevo ...

#18652 Re: Cijene stanova All about

Post by izbjeglica_iz_besmisla »

A pa stani, il sam pukao il ovih pravih slika nije bilo prije.
Sad imaju, izgleda vec kredibilnije.

A stan je nako, trebala bi niza cijena ako se je za svakodnevnog zivota - ipak nije najprakticnija lokacija. Bio bi idealan za dijasporu pa cak i airbnb, zbog blizine grada, al prevelik je za toga
citroen xm
Posts: 18450
Joined: 17/04/2012 22:57

#18653 Re: Cijene stanova All about

Post by citroen xm »

Lokacija jeste dobra. Ne možeš baš sve imati pred nosom. A za ovakav stan, sa svim sadržajima i ovako opremljen, u današnje vrijeme cijena i nije bezobrazna. Naravno, za ovo treba da se nađe kupac sa lovom.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4598
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#18654 Re: Cijene stanova All about

Post by VladaFBiH »

izbjeglica_iz_besmisla wrote: 13/05/2024 15:19 A pa stani, il sam pukao il ovih pravih slika nije bilo prije.
Sad imaju, izgleda vec kredibilnije.

A stan je nako, trebala bi niza cijena ako se je za svakodnevnog zivota - ipak nije najprakticnija lokacija. Bio bi idealan za dijasporu pa cak i airbnb, zbog blizine grada, al prevelik je za toga
nije bilo, ja sam isto 2x otvorio da provjerim oglas i vidim o čemu pričaju :)
User avatar
sime_cipol
Posts: 16901
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#18655 Re: Cijene stanova All about

Post by sime_cipol »

VladaFBiH wrote: 13/05/2024 15:41
izbjeglica_iz_besmisla wrote: 13/05/2024 15:19 A pa stani, il sam pukao il ovih pravih slika nije bilo prije.
Sad imaju, izgleda vec kredibilnije.

A stan je nako, trebala bi niza cijena ako se je za svakodnevnog zivota - ipak nije najprakticnija lokacija. Bio bi idealan za dijasporu pa cak i airbnb, zbog blizine grada, al prevelik je za toga
nije bilo, ja sam isto 2x otvorio da provjerim oglas i vidim o čemu pričaju :)
I meni su isto bile samo 3D renderi. Kasnije su se pojavile originalne slike.
Ima parking, ima garaža, veliki stan. Lokacija dobra. Realno vrijedi ove pare kad skontam sta se sve prodaje. Druga stvar je sto meni cijena probija psihološku barijeru za stan i gdje bih radije Isao na kucu i sa malo slabijom lokacijom
izbjeglica_iz_besmisla
Posts: 1083
Joined: 15/09/2005 17:22
Location: sarajevo ...

#18656 Re: Cijene stanova All about

Post by izbjeglica_iz_besmisla »

citroen xm wrote: 13/05/2024 15:37 Lokacija jeste dobra. Ne možeš baš sve imati pred nosom. A za ovakav stan, sa svim sadržajima i ovako opremljen, u današnje vrijeme cijena i nije bezobrazna. Naravno, za ovo treba da se nađe kupac sa lovom.
Nisam vidio ovaj dio za garazu i ostave, bez toga to vec izadje pristojna cijena samog stana po kvadratu. Ako je iole OK zgrada, a valjda jest s obzirom na starost tj mladost.
giannibelif
Posts: 2123
Joined: 28/01/2017 22:11

#18657 Re: Cijene stanova All about

Post by giannibelif »

Jel ovo ona ulica gdje je benzinska EP pa gore?
User avatar
Dosadno mii
Posts: 2640
Joined: 16/06/2014 20:33

#18658 Re: Cijene stanova All about

Post by Dosadno mii »

giannibelif wrote: 13/05/2024 17:00 Jel ovo ona ulica gdje je benzinska EP pa gore?
Nemam pojma izludise me ove olx mape
izbjeglica_iz_besmisla
Posts: 1083
Joined: 15/09/2005 17:22
Location: sarajevo ...

#18659 Re: Cijene stanova All about

Post by izbjeglica_iz_besmisla »

giannibelif wrote: 13/05/2024 17:00 Jel ovo ona ulica gdje je benzinska EP pa gore?
Jeste, ides tom cestom, dodjes haman do tranzita ali skrenes malo prije, prodjes ispod njega, i onda jos nesto malo do te zgrade.
giannibelif
Posts: 2123
Joined: 28/01/2017 22:11

#18660 Re: Cijene stanova All about

Post by giannibelif »

Meni je ovaj stan pošten iskreno. Kvadratura dobra, novogradnja, mala zgrada, garaža i parking.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 67423
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#18661 Re: Cijene stanova All about

Post by _BataZiv_0809 »

Jedino me od ove spavace srklet fata
User avatar
Novi_Nick
Posts: 2946
Joined: 24/08/2003 00:00

#18662 Re: Cijene stanova All about

Post by Novi_Nick »

ReymondReddington wrote: 09/05/2024 19:14
Novi_Nick wrote: 09/05/2024 17:04
LikeLike wrote: 09/05/2024 14:47 https://olx.ba/artikal/59102986

Sta mislite o ovom stanu i koliko je realno ponuditi?
Obrati paznju na starost zgrade, fasadu, krov, potkrovlje, zajednicke prostorije, lift (svi stanari moraju ucestvovati u obnovi a kostanja su ogromna).

i sto je vjerovatno najskuplje je zamjena svih instalacija u cijeloj zgradi, vode, kanalizacije, ventilacije, struje i drugog. Ove instalacije se obicno mjenjaju svakih 25 do 30 godina.

E sada nabaci na ove gore troskove, koji ce vas zadesiti kad tad i unutrasnju obnovu stana.

Da li je nakon ovih stavki stan vrijedan 220 000KM, za mene licno nije vrijedan vrijedan vise od 50 000KM.
U kojoj zgradi u Sarajevu je neko mijenjao instalacije kroz citavu zgradu?

Ja nikad cuo za to.
Mozda jedino neka mala zgrada gdje ima 5,6 stanova pa da se ljudi dogovore i zamjene.
Pa sta radis sa bilo kakvim starim stvarima koje od starosti i nikada nikakvog servisa propadaju, sa mogucnoscu da se svakog momenta pokvare?
User avatar
Novi_Nick
Posts: 2946
Joined: 24/08/2003 00:00

#18663 Re: Cijene stanova All about

Post by Novi_Nick »

izbjeglica_iz_besmisla wrote: 10/05/2024 07:46 Ma pustite, ovaj Novi Nick ili trola ili zivi u svom nekom svijetu. Mislim da ovo sto pominje ne rade ni u svedskoj gdje su prepedantni oko odrzavanja zgrada, a kamoli kod nas.
Šta je zamjena glavnih cijevi cijele zgrade?

Zamjena glavnih cijevi jedne zgrade, što obično uključuje cijevi koje vode toplu i hladnu vodu, kao i otpadnu kanalizacionu vodu. Ponekad se mogu u isto vrijeme instalirati ili obnoviti i glavni električni vodovi i eventualno nove cijevi plinovoda kao i cijevi za grijanje koje vode radijatorsku vodu do ulaza u svaki stan..

Kako bi se detaljnije iscrtale potrebe koje postoje u jednoj zgradi dobro je da stambena zajednica uradi analizu potreba prije početka zamjene glavnih cijevi.

Koliko često se mjenjaju glavne cijevi jedne zgrade?

Promjena stabla glavnih cijevi obično je potrebna nakon 30-50 godina. Koliko često je potrebno izvršiti zamjenu dijelom ovisi o starosti zgrade, o habanju koje utječe na vijek trajanja, ali i materijalu cijevi i kvaliteti toga. Glavni razlog za renoviranje glavnih cijevi jedne zgrade je minimiziranje rizika od oštećenja starih cijevi, koje su poslije toliko godina u lošem stanju i povećavaju rizik od curenja vode u jednoj zgradi, i kvalitetu pitke vode koja prolazi kroz te pohabane i prljave cjevovode.

Tehnički vijek trajanja kanalizacijskih i vodovodnih cijevi od različitih materijala varira između 30-60 godina. Cijevi za grijanje mogu trajati do 80 godina.

Ako se stambena zajednica odluči za renoviranje postojecih glavnih vertikalnih vodova to treba da bude ekonomski opravdano.

Ako vaše udruženje stanara ima ažuriran plan održavanja zgrade, postoji dobra osnova kada je promjena glavnih cijevi relevantna u vasoj zgradi.

Možete li ostati za vrijeme zamjene glavnih cijevi zgrade u vasim stanovima.?

U većini slučajeva stanari etažne zajednice ostaju u svojim stanovima za vrijeme zamjene glavnih cijevi. Stanarima se mogu ponuditi privremena rjesenja ciste vode, tuševi i toaleti, na primjer u privremenim kontajnerima u sklopu jedne zgrade. Ukoliko jedna zgrada ima sanitarni čvor i tuš u suterenu, to se može sačuvati do kraja renoviranja.

Zamjena glavnih cijevi jedne zgrade zahtijeva dobru pripremu i dobru dokumentaciju prije nabavke kvalitetnih materijala i pocetka radova. U dokumentaciji zahtjeva moraju se precizirati svi zahtjevi i pitanja, kako bi se kasnije izbjegli nesporazumi i nepotrebni sukobi stanara. Pobrinite se i da dobijete mnogo ponuda, po mogućnosti barem pet, kako biste mogli uporediti i procijeniti različite izvođače, njihove cijene, kvalitet i brzinu radova..
ReymondReddington
Posts: 711
Joined: 07/01/2018 22:25

#18664 Re: Cijene stanova All about

Post by ReymondReddington »

Novi_Nick wrote: 13/05/2024 22:12
ReymondReddington wrote: 09/05/2024 19:14
Novi_Nick wrote: 09/05/2024 17:04

Obrati paznju na starost zgrade, fasadu, krov, potkrovlje, zajednicke prostorije, lift (svi stanari moraju ucestvovati u obnovi a kostanja su ogromna).

i sto je vjerovatno najskuplje je zamjena svih instalacija u cijeloj zgradi, vode, kanalizacije, ventilacije, struje i drugog. Ove instalacije se obicno mjenjaju svakih 25 do 30 godina.

E sada nabaci na ove gore troskove, koji ce vas zadesiti kad tad i unutrasnju obnovu stana.

Da li je nakon ovih stavki stan vrijedan 220 000KM, za mene licno nije vrijedan vrijedan vise od 50 000KM.
U kojoj zgradi u Sarajevu je neko mijenjao instalacije kroz citavu zgradu?

Ja nikad cuo za to.
Mozda jedino neka mala zgrada gdje ima 5,6 stanova pa da se ljudi dogovore i zamjene.
Pa sta radis sa bilo kakvim starim stvarima koje od starosti i nikada nikakvog servisa propadaju, sa mogucnoscu da se svakog momenta pokvare?
Prodas, prestanes koristiti, kupis nove stvari.

Jesi ti svjestan da ljudi evo recimo na Alipasinu nisu u stanju stubiste okreciti jer nece da plate odrzavanje zgrade a ne da mijenjaju instalacije kroz citavu zgradu.

Odes da kupis stan on od rata ne placa grijanje hahahahha.

Jasno je meni da se to mijenja ali ko ce to platiti, Pa fasadu im placa opstina ili neki arap.

Na ilidzi opcina ima program 50-50 gdje su neke manje zgrade pola stanari platili a pola opstina da im se fasada uradi.

Ja nisam cuo da je u nekoj zgradi to mijenjano, A imamo zgrada iz 50-ih.
User avatar
Novi_Nick
Posts: 2946
Joined: 24/08/2003 00:00

#18665 Re: Cijene stanova All about

Post by Novi_Nick »

sime_cipol wrote: 10/05/2024 07:16 Znam valjda za preko 100 stanova koji su se renovirali. I nikada, ali nikada nisam čuo da je neko uradio vertikale. Sto odvodnu od kanalizacije, sto dovodnu. Nikada i niko.
Ako je neko uradio, mozete zamisliti na sta lici. Ide stara cijev, pa samo kroz njegov stan nova, pa onda kod komsije opet stara cijev :lol:
Sva ova zamjena glavnih cijevi jedne zgrade ne ide preko ili kroz stanove. Sve cijevi se mogu provuci negdje u cosku hodnika po vertikali, na svakom spratu ispred nekog stana od vrha zgrade pa do prizemlja zgrade. Ili ovim sadasnjim kanalima kuda sada idu glavne cijevi, ali je to puno veci i skuplji posao, jer morale bi se prvo izvaditi sve stare cijevi da bi se tim istim putem instalirale nove.

Ne zamjeniti ovako stare i pohabane glavne cijevi mogu napraviti poplave po vecini stanova u zgradi, sto automatski kosta mnogo vise nego zamjeniti nove cijevi prije nego se takva steta desi.
User avatar
Novi_Nick
Posts: 2946
Joined: 24/08/2003 00:00

#18666 Re: Cijene stanova All about

Post by Novi_Nick »

ReymondReddington wrote: 13/05/2024 22:28
Novi_Nick wrote: 13/05/2024 22:12
ReymondReddington wrote: 09/05/2024 19:14
U kojoj zgradi u Sarajevu je neko mijenjao instalacije kroz citavu zgradu?

Ja nikad cuo za to.
Mozda jedino neka mala zgrada gdje ima 5,6 stanova pa da se ljudi dogovore i zamjene.
Pa sta radis sa bilo kakvim starim stvarima koje od starosti i nikada nikakvog servisa propadaju, sa mogucnoscu da se svakog momenta pokvare?
Prodas, prestanes koristiti, kupis nove stvari.

Jesi ti svjestan da ljudi evo recimo na Alipasinu nisu u stanju stubiste okreciti jer nece da plate odrzavanje zgrade a ne da mijenjaju instalacije kroz citavu zgradu.

Odes da kupis stan on od rata ne placa grijanje hahahahha.

Jasno je meni da se to mijenja ali ko ce to platiti, Pa fasadu im placa opstina ili neki arap.

Na ilidzi opcina ima program 50-50 gdje su neke manje zgrade pola stanari platili a pola opstina da im se fasada uradi.

Ja nisam cuo da je u nekoj zgradi to mijenjano, A imamo zgrada iz 50-ih.
Razumijem ali radi se o interesima svih stanara i moraju se pod hitno svi dogovoriti, jer ce u suprotnom propasti sve. Znas li ti koliko je opasan jedan stari lift koji zbog starosti, pohabanosti i loseg servisa moze se srusiti sa 20tog sprata? Ljudski zivoti su najvazniji.

Sta ako vam se srusi krov zgrade stere 50 godina pa se poplavi cijela zgrada. Isplati se vise promijeniti sada novi krov i novi lift da nebi propali i stanari i njihova zgrada.
sabanss
Posts: 4701
Joined: 13/08/2006 11:20

#18667 Re: Cijene stanova All about

Post by sabanss »

Niko ovo u Sarajevu ne mijenja garant.

Sa druge strane... koliko vas ne zna zgradu višu od dva sprata da ima problem sa curenjem? Bukvalno svaka zgrada u ovom gradu starija od par godina :D
User avatar
mobsterc
Posts: 2339
Joined: 01/04/2007 21:57
Location: Sarajevo

#18668 Re: Cijene stanova All about

Post by mobsterc »

Joj... dajte samo ignore.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4598
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#18669 Re: Cijene stanova All about

Post by VladaFBiH »

sime_cipol wrote: 13/05/2024 16:17
VladaFBiH wrote: 13/05/2024 15:41
izbjeglica_iz_besmisla wrote: 13/05/2024 15:19 A pa stani, il sam pukao il ovih pravih slika nije bilo prije.
Sad imaju, izgleda vec kredibilnije.

A stan je nako, trebala bi niza cijena ako se je za svakodnevnog zivota - ipak nije najprakticnija lokacija. Bio bi idealan za dijasporu pa cak i airbnb, zbog blizine grada, al prevelik je za toga
nije bilo, ja sam isto 2x otvorio da provjerim oglas i vidim o čemu pričaju :)
I meni su isto bile samo 3D renderi. Kasnije su se pojavile originalne slike.
Ima parking, ima garaža, veliki stan. Lokacija dobra. Realno vrijedi ove pare kad skontam sta se sve prodaje. Druga stvar je sto meni cijena probija psihološku barijeru za stan i gdje bih radije Isao na kucu i sa malo slabijom lokacijom
da, fin je paket a što se tiče cijena izgleda da je ovo "novo normalno" i da se naš mozak mora prilagoditi tome.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4598
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#18670 Re: Cijene stanova All about

Post by VladaFBiH »

. dupli
izbjeglica_iz_besmisla
Posts: 1083
Joined: 15/09/2005 17:22
Location: sarajevo ...

#18671 Re: Cijene stanova All about

Post by izbjeglica_iz_besmisla »

Cijene su ovakve vec preko godinu, i bez neke ekonomske ili druge velike krize nema razloga da padnu. Tako nam je kako je.
BadBoy
Posts: 8183
Joined: 01/11/2005 21:55

#18672 Re: Cijene stanova All about

Post by BadBoy »

mobsterc wrote: 14/05/2024 01:05 Joj... dajte samo ignore.
Fakat, ulet padobranac trol i raja se primi na to samo ga hrane
User avatar
Dosadno mii
Posts: 2640
Joined: 16/06/2014 20:33

#18673 Re: Cijene stanova All about

Post by Dosadno mii »

A ovaj kakav je ima li kakvih nedostataka ova zgrada
Ipak je bolje da je pored tramvajske
https://olx.ba/artikal/61069176
izbjeglica_iz_besmisla
Posts: 1083
Joined: 15/09/2005 17:22
Location: sarajevo ...

#18674 Re: Cijene stanova All about

Post by izbjeglica_iz_besmisla »

...
sabanss
Posts: 4701
Joined: 13/08/2006 11:20

#18675 Re: Cijene stanova All about

Post by sabanss »

Dosadno mii wrote: 14/05/2024 17:08 A ovaj kakav je ima li kakvih nedostataka ova zgrada
Ipak je bolje da je pored tramvajske
https://olx.ba/artikal/61069176
Žohare?
Post Reply