Cijene stanova All about

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
kB27
Posts: 1067
Joined: 17/02/2016 17:46

#7201 Re: Cijene stanova All about

Post by kB27 »

TheHound wrote: 15/07/2021 09:42
Aequus wrote: 15/07/2021 07:31

Razmislio sam ja majstore, broj prodatih stanova u sarajevu na mjesecnom niovu izmedju 400 i 500, pa vidi koliko broj od 120 utice na to :)
To onako "od oka" procjena?
Ma jok, obicno lupanje.

U junu 2021. godine u 4 gradske opcine su ukupno prodana 62 stana. Ako treba i za neki drugi period, nije problem, jedan query.
Aequus
Posts: 242
Joined: 04/05/2019 11:55

#7202 Re: Cijene stanova All about

Post by Aequus »

Po poreskoj upravi.. Koliko je novogradnji sto se proda u izgradnji na osnovu "ugovora o sufinansiranju" koji nsiu notarski obrađeni.
Koliko je ugovora sto ljudi ne prijave poreskoj upravi samo stave predbiljezbu?
Otidji kod notara vidi broj ugovora koji mu je (neki su dostizali i po 2000) od toga 80% tih ugovora je za prodaju nekretnina. Pogledjate koliko notara ima u cijelom KS.

Padat ce cijene zbog ove odluke... Sljedece godine u nivou 2009 ce biti :lol:

Ova odluka pogoduje najvise investitorima da brze prodaju stanove a kupce vezu iskljucivo za jednu lokaciju, hoces neces... Tu ti je subvencionirano pa izvoli :)
User avatar
TheHound
Posts: 1209
Joined: 12/07/2013 15:26

#7203 Re: Cijene stanova All about

Post by TheHound »

Aequus wrote: 15/07/2021 12:04 Po poreskoj upravi.. Koliko je novogradnji sto se proda u izgradnji na osnovu "ugovora o sufinansiranju" koji nsiu notarski obrađeni.
Koliko je ugovora sto ljudi ne prijave poreskoj upravi samo stave predbiljezbu?
Otidji kod notara vidi broj ugovora koji mu je (neki su dostizali i po 2000) od toga 80% tih ugovora je za prodaju nekretnina. Pogledjate koliko notara ima u cijelom KS.

Padat ce cijene zbog ove odluke... Sljedece godine u nivou 2009 ce biti :lol:

Ova odluka pogoduje najvise investitorima da brze prodaju stanove a kupce vezu iskljucivo za jednu lokaciju, hoces neces... Tu ti je subvencionirano pa izvoli :)
To opet ti "od oka" nesto racunas. Malo kod brice s notarom bacis suplju pa racunas?
Aequus
Posts: 242
Joined: 04/05/2019 11:55

#7204 Re: Cijene stanova All about

Post by Aequus »

TheHound wrote: 15/07/2021 12:12
Aequus wrote: 15/07/2021 12:04 Po poreskoj upravi.. Koliko je novogradnji sto se proda u izgradnji na osnovu "ugovora o sufinansiranju" koji nsiu notarski obrađeni.
Koliko je ugovora sto ljudi ne prijave poreskoj upravi samo stave predbiljezbu?
Otidji kod notara vidi broj ugovora koji mu je (neki su dostizali i po 2000) od toga 80% tih ugovora je za prodaju nekretnina. Pogledjate koliko notara ima u cijelom KS.

Padat ce cijene zbog ove odluke... Sljedece godine u nivou 2009 ce biti :lol:

Ova odluka pogoduje najvise investitorima da brze prodaju stanove a kupce vezu iskljucivo za jednu lokaciju, hoces neces... Tu ti je subvencionirano pa izvoli :)
To opet ti "od oka" nesto racunas. Malo kod brice s notarom bacis suplju pa racunas?
Dobro ti znas ja ne znam :)

nadaj se padu cijena slobodno.. imam i ja prijatelja koji se tako nada i samo ocekuje da ce pasti od 2016 godine...
User avatar
TheHound
Posts: 1209
Joined: 12/07/2013 15:26

#7205 Re: Cijene stanova All about

Post by TheHound »

Aequus wrote: 15/07/2021 12:34
TheHound wrote: 15/07/2021 12:12

To opet ti "od oka" nesto racunas. Malo kod brice s notarom bacis suplju pa racunas?
Dobro ti znas ja ne znam :)

nadaj se padu cijena slobodno.. imam i ja prijatelja koji se tako nada i samo ocekuje da ce pasti od 2016 godine...
Normalno da ne znas, lupas bezveze kafanske price.
Jos i lazes. Gdje sam ja napisao da se nadam padu cijena? Ne zanima me to uopste, kad mi bude trebao jos jedan stan kupit cu ga ako budem mogao. Ako ne budem mogao i nije neka steta.
Aequus
Posts: 242
Joined: 04/05/2019 11:55

#7206 Re: Cijene stanova All about

Post by Aequus »

TheHound wrote: 15/07/2021 12:43
Aequus wrote: 15/07/2021 12:34
Dobro ti znas ja ne znam :)

nadaj se padu cijena slobodno.. imam i ja prijatelja koji se tako nada i samo ocekuje da ce pasti od 2016 godine...
Normalno da ne znas, lupas bezveze kafanske price.
Jos i lazes. Gdje sam ja napisao da se nadam padu cijena? Ne zanima me to uopste, kad mi bude trebao jos jedan stan kupit cu ga ako budem mogao. Ako ne budem mogao i nije neka steta.
Jes jes kafanska... sto si nervozan smiri se oguli jabuku sve oke samo raspravljamo... :gunjastajl:
User avatar
TheHound
Posts: 1209
Joined: 12/07/2013 15:26

#7207 Re: Cijene stanova All about

Post by TheHound »

Aequus wrote: 15/07/2021 12:48
TheHound wrote: 15/07/2021 12:43

Normalno da ne znas, lupas bezveze kafanske price.
Jos i lazes. Gdje sam ja napisao da se nadam padu cijena? Ne zanima me to uopste, kad mi bude trebao jos jedan stan kupit cu ga ako budem mogao. Ako ne budem mogao i nije neka steta.
Jes jes kafanska... sto si nervozan smiri se oguli jabuku sve oke samo raspravljamo... :gunjastajl:
Pa ne bi se bas reklo da raspravljas. Neke svoje nebuloze lupas, pravis se malo pametan.
Aequus
Posts: 242
Joined: 04/05/2019 11:55

#7208 Re: Cijene stanova All about

Post by Aequus »

Nisu nebuloze, sve sto sam rekao je istina, to sto ti mislis da pricam nebuloze je drugi par cipela, i ja mislim da ti pricas nebuloze i sta sad?

Vjeruj onom što zelis ja cu onom sto ja zelim

vozdra :zzzz:
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#7209 Re: Cijene stanova All about

Post by seoBIH »

Joj price vam...
Onaj ko je kupio nekretninu zeli da ode što više gore. Onaj ko nije, ili ko zeli ulagati, da cijena bude što niža. Oboje je opravdano, šta će biti ostaje da se vidi.
User avatar
TheHound
Posts: 1209
Joined: 12/07/2013 15:26

#7210 Re: Cijene stanova All about

Post by TheHound »

seoBIH wrote: 15/07/2021 13:59 Joj price vam...
Onaj ko je kupio nekretninu zeli da ode što više gore. Onaj ko nije, ili ko zeli ulagati, da cijena bude što niža. Oboje je opravdano, šta će biti ostaje da se vidi.
Nije problem cijena, i meni je logicno da ce ici gore. Problem je sto lik ne zna matematiku pa baca ovda neke cifre o broju prodanih stanova koje su zasnovane na njegovim mastanjima i ocigledno jako losoj matematici.
gigatech
Posts: 116
Joined: 13/08/2012 23:54

#7211 Re: Cijene stanova All about

Post by gigatech »

kB27 wrote: 15/07/2021 10:20
TheHound wrote: 15/07/2021 09:42

To onako "od oka" procjena?
Ma jok, obicno lupanje.

U junu 2021. godine u 4 gradske opcine su ukupno prodana 62 stana. Ako treba i za neki drugi period, nije problem, jedan query.
Koliko je od početka godine?
kB27
Posts: 1067
Joined: 17/02/2016 17:46

#7212 Re: Cijene stanova All about

Post by kB27 »

gigatech wrote: 15/07/2021 14:18
kB27 wrote: 15/07/2021 10:20

Ma jok, obicno lupanje.

U junu 2021. godine u 4 gradske opcine su ukupno prodana 62 stana. Ako treba i za neki drugi period, nije problem, jedan query.
Koliko je od početka godine?
749.
Aequus
Posts: 242
Joined: 04/05/2019 11:55

#7213 Re: Cijene stanova All about

Post by Aequus »

TheHound wrote: 15/07/2021 14:01
seoBIH wrote: 15/07/2021 13:59 Joj price vam...
Onaj ko je kupio nekretninu zeli da ode što više gore. Onaj ko nije, ili ko zeli ulagati, da cijena bude što niža. Oboje je opravdano, šta će biti ostaje da se vidi.
Nije problem cijena, i meni je logicno da ce ici gore. Problem je sto lik ne zna matematiku pa baca ovda neke cifre o broju prodanih stanova koje su zasnovane na njegovim mastanjima i ocigledno jako losoj matematici.
Sta ti mislis da li je tacan podatak o broju prodatih novih stanova? ja cu ti odmah reci da nije, iz jednog prostog razloga. Zato sto stanovi ulaze u statistku tek kada budu etazirani. A prodani su puno prije, na osnovu ugovor o sufinasiranju gradnje, predugovora, notarskih kupoprodajnih ugovora na osnovu građevinske dozvole itd.

Sve ovo sto pise "broj prodatih novih stanova u .. kvartalu 2021 godine" je netačno, 90% tih stanova je prodano godinu ili dvije prije toga, samo zbog administrativnih procedura tek sada ulaze u zvanicne statistike.
Najrelevatniji su notari, ali i oni nisu tačni (imas ugovore o sufinansiranju građenja građevine koji nisu notarski ovjereni), tako da tačan broj prodatih nekretnina u jednom mjesecu je daleko veci od zvanicne statistike poreske uprave. Pitanje je da li u tu statistiku ulazi i novogradnja ili samo starogradnja također.

Ti vjeruj svoje, ja vjerujem svoje i zavrseno.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24385
Joined: 08/09/2005 20:08

#7214 Re: Cijene stanova All about

Post by Haris.ba »

Aequus wrote: 15/07/2021 14:35 Sta ti mislis da li je tacan podatak o broju prodatih novih stanova? ja cu ti odmah reci da nije, iz jednog prostog razloga. Zato sto stanovi ulaze u statistku tek kada budu etazirani. A prodani su puno prije, na osnovu ugovor o sufinasiranju gradnje, predugovora, notarskih kupoprodajnih ugovora na osnovu građevinske dozvole itd.
Kad je zgrada etazirana, znaci da je izvrsen tehnicki prijem i zgrada je useljiva.

Sve do tada se ne prodaje stan, vec ti se prodaje obecanje da ce se stan napraviti.
Ili, ako hoces, stan ne postoji sve do tog trenutka. Sve do tada radi se o objektu u izgradnji.
User avatar
TheHound
Posts: 1209
Joined: 12/07/2013 15:26

#7215 Re: Cijene stanova All about

Post by TheHound »

Aequus wrote: 15/07/2021 14:35
TheHound wrote: 15/07/2021 14:01

Nije problem cijena, i meni je logicno da ce ici gore. Problem je sto lik ne zna matematiku pa baca ovda neke cifre o broju prodanih stanova koje su zasnovane na njegovim mastanjima i ocigledno jako losoj matematici.
Sta ti mislis da li je tacan podatak o broju prodatih novih stanova? ja cu ti odmah reci da nije, iz jednog prostog razloga. Zato sto stanovi ulaze u statistku tek kada budu etazirani. A prodani su puno prije, na osnovu ugovor o sufinasiranju gradnje, predugovora, notarskih kupoprodajnih ugovora na osnovu građevinske dozvole itd.

Sve ovo sto pise "broj prodatih novih stanova u .. kvartalu 2021 godine" je netačno, 90% tih stanova je prodano godinu ili dvije prije toga, samo zbog administrativnih procedura tek sada ulaze u zvanicne statistike.
Najrelevatniji su notari, ali i oni nisu tačni (imas ugovore o sufinansiranju građenja građevine koji nisu notarski ovjereni), tako da tačan broj prodatih nekretnina u jednom mjesecu je daleko veci od zvanicne statistike poreske uprave. Pitanje je da li u tu statistiku ulazi i novogradnja ili samo starogradnja također.

Ti vjeruj svoje, ja vjerujem svoje i zavrseno.
Ma jest kako nije. Cim platis pola stana u predgradnji ti si ga kupio i odma useljavas. Kakve gluposti pises, nevjerovatno.
Aequus
Posts: 242
Joined: 04/05/2019 11:55

#7216 Re: Cijene stanova All about

Post by Aequus »

Haris.ba wrote: 15/07/2021 15:19
Aequus wrote: 15/07/2021 14:35 Sta ti mislis da li je tacan podatak o broju prodatih novih stanova? ja cu ti odmah reci da nije, iz jednog prostog razloga. Zato sto stanovi ulaze u statistku tek kada budu etazirani. A prodani su puno prije, na osnovu ugovor o sufinasiranju gradnje, predugovora, notarskih kupoprodajnih ugovora na osnovu građevinske dozvole itd.
Kad je zgrada etazirana, znaci da je izvrsen tehnicki prijem i zgrada je useljiva.

Sve do tada se ne prodaje stan, vec ti se prodaje obecanje da ce se stan napraviti.
Ili, ako hoces, stan ne postoji sve do tog trenutka. Sve do tada radi se o objektu u izgradnji.
Zgrada je useljiva kada se dobije pravosnažna upotrebna dozvola a ne po izvršenom tehničkom prijemu, ako vec tjeras mak na konac. Nakon toga slijedi izjava o diobi pa onda predavanje na sud na etažiranje.

Poreska i zavod za statistiku vrse brojanje "prodatih" stanova nakon etažiranja. znas li da nekad etaziranje zbog raznih administrativnih gluposti traje po godinu dana, a da ljudi vec godinu dana zive u stanovima, i u statistici ce pisati da su oni sad kao "kupili" stan, a zive vec tu godinu dana, jer zgrada ima upotrebnu dozvolu i moze se regularno u njoj zivjeti, izgrađena po projektu dobila sve potrebne dozvole.

Kako gledas na te stanove i kupce tih stanova?
Aequus
Posts: 242
Joined: 04/05/2019 11:55

#7217 Re: Cijene stanova All about

Post by Aequus »

TheHound wrote: 15/07/2021 15:28
Aequus wrote: 15/07/2021 14:35

Sta ti mislis da li je tacan podatak o broju prodatih novih stanova? ja cu ti odmah reci da nije, iz jednog prostog razloga. Zato sto stanovi ulaze u statistku tek kada budu etazirani. A prodani su puno prije, na osnovu ugovor o sufinasiranju gradnje, predugovora, notarskih kupoprodajnih ugovora na osnovu građevinske dozvole itd.

Sve ovo sto pise "broj prodatih novih stanova u .. kvartalu 2021 godine" je netačno, 90% tih stanova je prodano godinu ili dvije prije toga, samo zbog administrativnih procedura tek sada ulaze u zvanicne statistike.
Najrelevatniji su notari, ali i oni nisu tačni (imas ugovore o sufinansiranju građenja građevine koji nisu notarski ovjereni), tako da tačan broj prodatih nekretnina u jednom mjesecu je daleko veci od zvanicne statistike poreske uprave. Pitanje je da li u tu statistiku ulazi i novogradnja ili samo starogradnja također.

Ti vjeruj svoje, ja vjerujem svoje i zavrseno.
Ma jest kako nije. Cim platis pola stana u predgradnji ti si ga kupio i odma useljavas. Kakve gluposti pises, nevjerovatno.
Dobro ti znas :zzzz:
sabanss
Posts: 4544
Joined: 13/08/2006 11:20

#7218 Re: Cijene stanova All about

Post by sabanss »

Pa onda bi imao peakove kada se etažiraju pojedine zgrade sa skokovima prodatih stanova?

Mjerodavan bi bio prosjek upisa vlasništva u nekom dužem periodu od recimo dvije godine sa trendom?
Aequus
Posts: 242
Joined: 04/05/2019 11:55

#7219 Re: Cijene stanova All about

Post by Aequus »

sabanss wrote: 19/07/2021 12:24 Pa onda bi imao peakove kada se etažiraju pojedine zgrade sa skokovima prodatih stanova?

Mjerodavan bi bio prosjek upisa vlasništva u nekom dužem periodu od recimo dvije godine sa trendom?
Pa imas peak, prosle godine ako se dobro sjecam u jeku korone (lock down nista ne radi) imas povecan broj prodatih stanova u odnosu na isti kvartal 2019 godine... ( I i II kvartal 2020 godine)...
User avatar
TheProfessional
Posts: 155
Joined: 13/04/2013 19:27

#7220 Re: Cijene stanova All about

Post by TheProfessional »

Veneto Otoka nema slobodnih stanova osim 3 penthouse apartmana :shock:
Jedan penthouse je kupila marketinska agencija i imaju sad reklamu na zgradi. Kupis penthouse da pobjegnes od guzve a ljudi otvore agenciju i dovuku ti guzvu :D
noviclan
Posts: 10806
Joined: 31/10/2013 06:48

#7221 Re: Cijene stanova All about

Post by noviclan »

TheProfessional wrote: 21/07/2021 16:40 Veneto Otoka nema slobodnih stanova osim 3 penthouse apartmana :shock:
Jedan penthouse je kupila marketinska agencija i imaju sad reklamu na zgradi. Kupis penthouse da pobjegnes od guzve a ljudi otvore agenciju i dovuku ti guzvu :D
Pu majku im jevem
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#7222 Re: Cijene stanova All about

Post by moonca »

:-)
Za tako sto, treba saglasnost ostalih stanara.
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#7223 Re: Cijene stanova All about

Post by STARx »

Kakvi su stanovi u ulici zmaja od bosne na pofalicima, ona tri nebodera kod ep? Zanima me s gledista kvalitete izrade
NediM17
Posts: 21492
Joined: 05/11/2009 11:49

#7224 Re: Cijene stanova All about

Post by NediM17 »

How yes no, da je prav(n)e drzave tako bi trebalo. Ali, nazalost, nije tako, bahati "bizMismeni" misle da im niko nista ne moze. :bih:
User avatar
TheProfessional
Posts: 155
Joined: 13/04/2013 19:27

#7225 Re: Cijene stanova All about

Post by TheProfessional »

Sad ja stvarno nisam nikad obilazio penthouse apartmane ali mi je jako cudno da je ulaz zapravo ... vani :D
https://embed.ricohtours.com/0f598632-0 ... type=embed

I sada iskesiras 350 - 370 hiljada i dodje pored stan kupi neka agencija i u 8 ujutro umjesto mira cujes ribe koje su izasle na pus pauzu kako tracaju onu novu sto je dosla :D
Post Reply