Cijene stanova All about

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
sime_cipol
Posts: 16254
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#9351 Re: Cijene stanova All about

Post by sime_cipol »

Renoviranje zavisi od dosta faktora, a najvise od toga sta mozes sam uraditi, sta moze familija i prijatelji na mobu uraditi, a sta moras platiti. Kvalitet ugradjenih materijala...
Cijene renoviranja se mogu razlikovati i do 20k zavisno od slucaja do slucaja.
Iskreno, totalno renoviranje bilo kakvog stana sada tesko moze ici ispod 30k ko mora sve platiti.
Ci-Nick
Posts: 5174
Joined: 15/03/2015 17:38

#9352 Re: Cijene stanova All about

Post by Ci-Nick »

Chmoljo wrote: 13/05/2022 21:25
citroen xm wrote: 13/05/2022 20:15

Vjeruj mi uz pametno planiranje, može to i daleko jeftinije. Nedavno smo pričali. Zavisi koliki ti je stan. Vrhunska stolarija za četvorosoban stan od 70-80 m2 košta sa ugradnjom oko 6000 na to dodaj alu roletne još 2000 KM. Kupatilo totalno renoviranje oko 7000. Struja do 1000 KM. Osvježenje podova i unutrašnje stolarije neka bude 3000 KM. Eto ti 19000 KM, a nisam štedio ni na čemu. Ovo su skoro pa maksimalne cifre.
Malo mi je to prejeftino za vrhunsku stolariju i za toliki stan, al eto nek bude.
Da,.. a gdje je WC a trosoban ili četvorosoban stan ga ima, gdje su prekidači, utičnice, lampe, radijatori, kuhinja,.. :run:
citroen xm
Posts: 18092
Joined: 17/04/2012 22:57

#9353 Re: Cijene stanova All about

Post by citroen xm »

4 soban stan, dakle 3 sobe + dnevni, tri krila balkonskih vrata(dva balkona) i 5 velikih jednokrilnih prozora. Stolarija prva klasa. Vjerujte da može, samo se treba raspitati. Neupućeni cjenovno najgore prođu.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#9354 Re: Cijene stanova All about

Post by moonca »

:-) . koja je to potreba,da se renovira stan/ kucha ... sad, ... kad je sve poskupilo🤔
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45479
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#9355 Re: Cijene stanova All about

Post by Chmoljo »

ista ko što ti moraš glupost ispaliti, orilo gorilo.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66051
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#9356 Re: Cijene stanova All about

Post by _BataZiv_0809 »

Chmoljo wrote: 14/05/2022 03:35 ista ko što ti moraš glupost ispaliti, orilo gorilo.
:lol: :lol:
citroen xm
Posts: 18092
Joined: 17/04/2012 22:57

#9357 Re: Cijene stanova All about

Post by citroen xm »

:lol: :lol:
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#9358 Re: Cijene stanova All about

Post by madner »

:D Vrhunska stolarija je sirok pojam, da ne reklamiram sad firme ali koliko komora i odakle?
User avatar
Haris.ba
Posts: 24806
Joined: 08/09/2005 20:08

#9359 Re: Cijene stanova All about

Post by Haris.ba »

citroen xm wrote: 14/05/2022 01:19 4 soban stan, dakle 3 sobe + dnevni, tri krila balkonskih vrata(dva balkona) i 5 velikih jednokrilnih prozora. Stolarija prva klasa. Vjerujte da može, samo se treba raspitati. Neupućeni cjenovno najgore prođu.
Pa napisi cifru i ko je.
citroen xm
Posts: 18092
Joined: 17/04/2012 22:57

#9360 Re: Cijene stanova All about

Post by citroen xm »

Pa napisao već par puta kroz ovu temu. 5500-6000 KM sama stolarija bez vanjskih roletni. Na to dodaj još 2000 KM otprilike za alu roletne.

I za kolegu iznad, drvena stolarija nema komore, bar ne da ja znam. :D
User avatar
Haris.ba
Posts: 24806
Joined: 08/09/2005 20:08

#9361 Re: Cijene stanova All about

Post by Haris.ba »

citroen xm wrote: 14/05/2022 14:45 Pa napisao već par puta kroz ovu temu. 5500-6000 KM sama stolarija bez vanjskih roletni. Na to dodaj još 2000 KM otprilike za alu roletne.

I za kolegu iznad, drvena stolarija nema komore, bar ne da ja znam. :D
Ne kazem da nema. Ali, ja sto sam kupovao domace drvene stolarije od punog drveta je uvijek bilo problema. Od nedovoljnog susenja drveta do nekvalitetnog premaza. Necu da ganjam stelu da mi cuvaju sto ide za izvoz.

Na kraju sam se prebacio na ono lamelno plastificirano sa vana. Pokazalo se veoma dugorocnim.

Neki dan sam kupio pvc stolariju. Otprilike kolicina ko tvoja. I ta je cijena. Mislim da je troslojno staklo i 6 komora.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#9362 Re: Cijene stanova All about

Post by channel10 »

erotica wrote: 13/05/2022 14:14 Jel' neko radio u skorije vrijeme adaptaciju stana nakon divljanja ovih cijena u nekom od većih gradova, Sa, Tz, Mo, Bl. Stoji mi mogućnost kupovine stana 60m2, zgrada izgrađena kraj 80 u izvornom stanju, radio bi komplet kupatilo cijevi i instalacije, ukidanje kade i turski tuš što bi se reklo, struja pošto su stare kutije sa osiguračima, nova vanjska stolarija, vjerovatno bi samo osvježio unutrašnju stolariju i brušenje i lakiranje parketa. Budžet 25k možda da se nategne 1+2 više. Dal' bi moglo biti, ne mogu da tražim ponude zato što još nisam uzeo stan, ovo je više da znam šta me čeka ukoliko završim posao.
Jest da je off, ali cisto da se zna. Zenica je recimo veci grad od Mostara :mrgreen: .
bjjarmbar
Posts: 319
Joined: 22/02/2022 12:49

#9363 Re: Cijene stanova All about

Post by bjjarmbar »

citroen xm wrote: 13/05/2022 20:02
Ova priča o porezu na prazne stanove me podsjeća na neki vid ljubomore ljudi koji nisu kupili stanove, ili na šuplju priču onih koji vječno nešto vagaju nadajući se da će im neko nešto pokloniti. I da im sada ponudiš stan po 2000 za sebe, opet bi čekali kontajući da će pasti na 1900 KM.
:thumbup: :thumbup:

Ista ta prica se vrti na stranicama gdje se izdaju stanovi. Ljudi od muke predlazu nekakve stvari za uvodjenje tih vecih poreza, a ne znaju da bi cijene samo skocile za visinu tog dodatnog poreza.
citroen xm
Posts: 18092
Joined: 17/04/2012 22:57

#9364 Re: Cijene stanova All about

Post by citroen xm »

Ma pusti, svakodnevno slušam razne šuplje priče za milion stvari. Ljudi uvijek traže neko opravdanje za sopstveni zajeb. Ti šupljatori nikada ništa i ne kupuju. Odgovorno tvrdim da ljudi koji žele da kupe stan jer im treba, bez obzira na okolnosti aktivno traže rješenje i sigurno će u skorije vrijeme kupiti nešto.


Za kolegu, a vezano za priču o stolariji i ovo je lamelno drvo premazano bojom koja ima razne zaštite u sebi pa i UV zaštitu. Dakle radi se o medernijim tehnologijama i sigurno je kvalitetna stolarija. :thumbup:
User avatar
laserShow
Posts: 4071
Joined: 30/04/2022 22:10
Grijem se na: nacionalizam

#9365 Re: Cijene stanova All about

Post by laserShow »

last mohicans wrote: 13/05/2022 15:43
laserShow wrote: 13/05/2022 13:03

Postigao bi to da se ne kreira vjestacki nedostatak stanova. Ljudi kupuju stanove da im raste vrijednost novca, a stanovi prazni. Ako je prazan, ide porez i onda ti se ne isplati čuvati keš u nekretnini.

Prazni stanovi bi trebali biti oporezovani x2 od iznajmljivanja. Vjestacki se dize cijena, kako stanova, tako i rentanja, jer ima stanova, a prazni.
Ovaj prijedlog level Fadila. Izvini, nisam te shvatio. Ti bi da neko plaća porez, cijena sitnica, dvije 2000 godisnje (trenutno prema prosječnoj plati u FBiH) za stan koje ne renta? Jesam dobro shvatio? A onaj koji renta,koliko on da plaća, 10%? Pa to je u svakom slučaju manje, nego prvi prijedlog. Otkud ti ideja da ljudi ili kupci pumpaju cijenu kupovinom stanova koji su prazni? Da se i rentaju,opet bi cijena bila ista, ako ne i veća,jer bi potraznja bila veca. Logika brojeva i ponude i potraznje.Kako bi natjerao ljude da ne drze prazne stanove?
Tako je, dobro si shvatio. Ako niko ne zivi u stanu 6 mjeseci, placa se porez na nekoristenu nekretninu. To znaci da je neko kupio nekretninu "da mu stoji i raste investicija". Ako neko zivi u toj nekretnini, naravno da nema "destimulacije".

Dao sam primjer gdje je u ulazu 50% stanova prazno, a kolega sa zenom ne moze da nadje stan u zgradi/naselju. Niti se izdaje, niti ko zivi, vjestacki se pravi nedostatak nekretnina.

Eh sada, druga je stvar sto niko ovo ne bi podrzao ni u ludilu a ima stan i koristi ga na gore opisani način :D
citroen xm wrote: 13/05/2022 20:02 Ova priča o porezu na prazne stanove me podsjeća na neki vid ljubomore ljudi koji nisu kupili stanove, ili na šuplju priču onih koji vječno nešto vagaju nadajući se da će im neko nešto pokloniti. I da im sada ponudiš stan po 2000 za sebe, opet bi čekali kontajući da će pasti na 1900 KM.
Jbga, ja imam i stan i kucu (nisam bogatas), pa kazem da ima smisla porez na nekretninu koja se ne koristi. Zasto? Jer sam vidio kako je tesko naci stan za kupovinu, ili jos bitnije za rentanje.

Ako idemo s tim da je ulaganje, hajmo svi kupiti par tona brašna, ili par tona uglja i desetine metara drva odmah sada, jer ce u zimu biti minimum 2x skuplje. Cist profit...

Nekretnina koja se ne koristi = vjestacko pravljenje nedostatka stanova u Sarajevu.
giannibelif
Posts: 1967
Joined: 28/01/2017 22:11

#9366 Re: Cijene stanova All about

Post by giannibelif »

Mora se dotjerati u red tržište. Samo kod nas i u Turskoj je moguće to kamarenje nekretnina građenih presvashodno kao životni prostor, ali su Turci uveli donje i gornje granice cijena, uveli subvencije na kupovinu svojim građanima, a time i liberalizirali dio tržišta samo za strance i napravili granicu. Kod nas je svima isto, donesi pare odakle god, kupuj i vrši neki vid tezauracije na tržištu nekretnina, gomilaj. U Bosni i Hercegovini su cijene komunalija po metru kvadratnom u izgradnji za investitora najjeftinije na Balkanu, dokumentacija daleko najjeftinija i cijena svega toga nije se mijenjala. Tu se pravi ekstra profit.
citroen xm
Posts: 18092
Joined: 17/04/2012 22:57

#9367 Re: Cijene stanova All about

Post by citroen xm »

laserShow wrote: 16/05/2022 09:17

Jbga, ja imam i stan i kucu (nisam bogatas), pa kazem da ima smisla porez na nekretninu koja se ne koristi. Zasto? Jer sam vidio kako je tesko naci stan za kupovinu, ili jos bitnije za rentanje.

Ako idemo s tim da je ulaganje, hajmo svi kupiti par tona brašna, ili par tona uglja i desetine metara drva odmah sada, jer ce u zimu biti minimum 2x skuplje. Cist profit...

Nekretnina koja se ne koristi = vjestacko pravljenje nedostatka stanova u Sarajevu.
Nisam ni ja bogataš i imam više nekretnina. Ne govorim ja to zbog sebe, ja svoje koristim kada treba i plaćam sve što je potrebno, ali to što vi predlažete je besmisleno. Jbg, dok su se drugi folirali skupim autima ja sam malo drugačije razmišljao i za njihove pojmove vozio kantu. Sada slušam kuknjavu svaki dan kako su stanovi skupi. Opet kažem, kupljen stan i novac kojim je kupljen, ako sve teče legalno, su oporezovani više puta tako da je još jedan porez čist bezobrazluk i lopovluk. Ako mi nađe nešto za šta nemam dokazivo porijeklo neka oporezuje koliko hoće.

Poređenje nekretnina i brašnja je totalno besmisleno. Brašno je prvo osnovna životna namirnica, a drugo roba kratke ročnosti pa tako ako brašno gomilaš realno je da ćeš ga i baciti.

Na kraju krajeva, svako ko ozbiljno kupuje nešto i naći će. Ne smeta ljudima nestašica koja u stvari i ne postoji. Ljudima smeta viša cijena jer i kada je bila niska nisu kupovali računajući da mogu još povoljnije proći. Svaki dan se susrećem sa raznim pametnjakovićima. I zbog takvih sada svi trebaju prodavati svoje kako bi cijena pala na 1500 u centru Sarajeva, a malo dalje od centra i na 1000. :-)
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4444
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#9368 Re: Cijene stanova All about

Post by VladaFBiH »

laserShow wrote: 16/05/2022 09:17
last mohicans wrote: 13/05/2022 15:43

Ovaj prijedlog level Fadila. Izvini, nisam te shvatio. Ti bi da neko plaća porez, cijena sitnica, dvije 2000 godisnje (trenutno prema prosječnoj plati u FBiH) za stan koje ne renta? Jesam dobro shvatio? A onaj koji renta,koliko on da plaća, 10%? Pa to je u svakom slučaju manje, nego prvi prijedlog. Otkud ti ideja da ljudi ili kupci pumpaju cijenu kupovinom stanova koji su prazni? Da se i rentaju,opet bi cijena bila ista, ako ne i veća,jer bi potraznja bila veca. Logika brojeva i ponude i potraznje.Kako bi natjerao ljude da ne drze prazne stanove?
Tako je, dobro si shvatio. Ako niko ne zivi u stanu 6 mjeseci, placa se porez na nekoristenu nekretninu. To znaci da je neko kupio nekretninu "da mu stoji i raste investicija". Ako neko zivi u toj nekretnini, naravno da nema "destimulacije".

Dao sam primjer gdje je u ulazu 50% stanova prazno, a kolega sa zenom ne moze da nadje stan u zgradi/naselju. Niti se izdaje, niti ko zivi, vjestacki se pravi nedostatak nekretnina.

Eh sada, druga je stvar sto niko ovo ne bi podrzao ni u ludilu a ima stan i koristi ga na gore opisani način :D
citroen xm wrote: 13/05/2022 20:02 Ova priča o porezu na prazne stanove me podsjeća na neki vid ljubomore ljudi koji nisu kupili stanove, ili na šuplju priču onih koji vječno nešto vagaju nadajući se da će im neko nešto pokloniti. I da im sada ponudiš stan po 2000 za sebe, opet bi čekali kontajući da će pasti na 1900 KM.
Jbga, ja imam i stan i kucu (nisam bogatas), pa kazem da ima smisla porez na nekretninu koja se ne koristi. Zasto? Jer sam vidio kako je tesko naci stan za kupovinu, ili jos bitnije za rentanje.

Ako idemo s tim da je ulaganje, hajmo svi kupiti par tona brašna, ili par tona uglja i desetine metara drva odmah sada, jer ce u zimu biti minimum 2x skuplje. Cist profit...

Nekretnina koja se ne koristi = vjestacko pravljenje nedostatka stanova u Sarajevu.
jedino što će desiti u slučaju uvođenja poreza je da će porasti kirija i cijena kvadrata stana jer će se sav porez preliti na zakupoprimce odnosno kupce nekretnina... Onaj ko ima 10 nekretnina će imati i da plaća taj porez i neće ih zbog toga prodavati u bescijenje ili iznajmljivati ako do sada nije (uzgred rentanje je prejeftino ako ga poredimo sa ostatkom evrope)
User avatar
Haris.ba
Posts: 24806
Joined: 08/09/2005 20:08

#9369 Re: Cijene stanova All about

Post by Haris.ba »

VladaFBiH wrote: 16/05/2022 15:59 jedino što će desiti u slučaju uvođenja poreza je da će porasti kirija i cijena kvadrata stana jer će se sav porez preliti na zakupoprimce odnosno kupce nekretnina... Onaj ko ima 10 nekretnina će imati i da plaća taj porez i neće ih zbog toga prodavati u bescijenje ili iznajmljivati ako do sada nije (uzgred rentanje je prejeftino ako ga poredimo sa ostatkom evrope)
Treba smanjiti porez na rentu, ali uvesti porez na praznu nekretninu koji bi bio duplo veci od onog na rentu.

I uvesti linearno oporezivanje. Sto imas vise nekretnina - vise i poreza platis.

Ko ima stan, vikendicu, sve je to ok. Sta ce nekome 10 stanova? To je vec biznis i takvog ga tretirati.
User avatar
laserShow
Posts: 4071
Joined: 30/04/2022 22:10
Grijem se na: nacionalizam

#9370 Re: Cijene stanova All about

Post by laserShow »

Haris.ba wrote: 16/05/2022 17:06 Treba smanjiti porez na rentu, ali uvesti porez na praznu nekretninu koji bi bio duplo veci od onog na rentu.

I uvesti linearno oporezivanje. Sto imas vise nekretnina - vise i poreza platis.

Ko ima stan, vikendicu, sve je to ok. Sta ce nekome 10 stanova? To je vec biznis i takvog ga tretirati.
Sve tačno i to je to. Tako se uređuje trziste :)
Daz
Posts: 220
Joined: 08/02/2018 12:14

#9371 Re: Cijene stanova All about

Post by Daz »

Da na ovu cijelu diskusiju dodam novi trend; poskupljenje zemljista. Kod nas u Tuzli vec je poskupilo zenljiste, posebno placevi za vikendice. Evo kupio neku staru kucu sa malo okucnice. Hocu da dokupim zemlju, trazi mi lik 25000 bam za dulum zemlje. Pa budi pametan...
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#9372 Re: Cijene stanova All about

Post by Hajvan »

Daz wrote: 16/05/2022 20:14 Da na ovu cijelu diskusiju dodam novi trend; poskupljenje zemljista. Kod nas u Tuzli vec je poskupilo zenljiste, posebno placevi za vikendice. Evo kupio neku staru kucu sa malo okucnice. Hocu da dokupim zemlju, trazi mi lik 25000 bam za dulum zemlje. Pa budi pametan...
sve manje ljudi ovdje, sto znaci i manja potraznja- a cijene (i te zemlje) divljaju ....
citroen xm
Posts: 18092
Joined: 17/04/2012 22:57

#9373 Re: Cijene stanova All about

Post by citroen xm »

Pa raste cijena na dobrim lokacijama, kako za zgrade, tako i za kuće i za vikendice. Za sve postoji dobra lokacija i tu će uvijek cijena biti jaka. Na nekim mjestima i da je poklanjaš nećw je niko. Naravno i sa zemljom kao i sa svim drugim postoji određeni postotak vlasnika koji lupa nerazumne cijene.
azdralovic
Posts: 4437
Joined: 29/05/2010 21:46

#9374 Re: Cijene stanova All about

Post by azdralovic »

Haris.ba wrote: 16/05/2022 17:06
VladaFBiH wrote: 16/05/2022 15:59 jedino što će desiti u slučaju uvođenja poreza je da će porasti kirija i cijena kvadrata stana jer će se sav porez preliti na zakupoprimce odnosno kupce nekretnina... Onaj ko ima 10 nekretnina će imati i da plaća taj porez i neće ih zbog toga prodavati u bescijenje ili iznajmljivati ako do sada nije (uzgred rentanje je prejeftino ako ga poredimo sa ostatkom evrope)
Treba smanjiti porez na rentu, ali uvesti porez na praznu nekretninu koji bi bio duplo veci od onog na rentu.

I uvesti linearno oporezivanje. Sto imas vise nekretnina - vise i poreza platis.

Ko ima stan, vikendicu, sve je to ok. Sta ce nekome 10 stanova? To je vec biznis i takvog ga tretirati.
Stanovi nece pojeftiniti mozes 100 poreza lupiti...
btw kako mislis izracunati dupli porez na prazan stan, koju rentu uzimas za osnovicu ?
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4444
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#9375 Re: Cijene stanova All about

Post by VladaFBiH »

Haris.ba wrote: 16/05/2022 17:06
VladaFBiH wrote: 16/05/2022 15:59 jedino što će desiti u slučaju uvođenja poreza je da će porasti kirija i cijena kvadrata stana jer će se sav porez preliti na zakupoprimce odnosno kupce nekretnina... Onaj ko ima 10 nekretnina će imati i da plaća taj porez i neće ih zbog toga prodavati u bescijenje ili iznajmljivati ako do sada nije (uzgred rentanje je prejeftino ako ga poredimo sa ostatkom evrope)
Treba smanjiti porez na rentu, ali uvesti porez na praznu nekretninu koji bi bio duplo veci od onog na rentu.

I uvesti linearno oporezivanje. Sto imas vise nekretnina - vise i poreza platis.

Ko ima stan, vikendicu, sve je to ok. Sta ce nekome 10 stanova? To je vec biznis i takvog ga tretirati.
ovakav pristup ima smisla gdje bi stimulisao rentanje a destimulisao držanje praznih nekretnina - samo oporezivanje nema smisla jer neće nikada biti toliko veliko da nešto značajno pogodi ove koji imaju puno nekretnina i više će pogoditi malu raju koja eventualno ima 2 nekretnine npr. naslijediš jednu i eto ih dvije
Post Reply