Cijene stanova All about

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65574
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#7176 Re: Cijene stanova All about

Post by _BataZiv_0809 »

Zivot sa cimerom ima svojih prednosti, ali ja licno najvise volim biti sam i ne uklapati se sa bilo kim. Lakse je zivjeti kad sve ravnas po sebi.
User avatar
Rockefeller
Posts: 7219
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#7177 Re: Cijene stanova All about

Post by Rockefeller »

Ma stari moj sta ce ravnat sa 18 godina.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65574
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#7178 Re: Cijene stanova All about

Post by _BataZiv_0809 »

Ma doci ce do sukoba prije ili kasnije. Zajednicki zivot radja prezir :D
sabanss
Posts: 4544
Joined: 13/08/2006 11:20

#7179 Re: Cijene stanova All about

Post by sabanss »

To što je gužva u četiri poslijepodne podsjeti me na onaj vic kada se amerikanac i Mujo hvale kolika imanja imaju - na opasku amerikanca kako ima imanje koje ne može obići za dva dana autom, Mujo odgovara da i on ima takvo auto :D

Sarajevo je selo koje se autom prođe za deset minuta, gužve su posljedice loše infrastrukture i specifičnog oblika uslovljenog geografskom lokacijom.

Centar nije česta destinacija ljudima ako nisi poslom vezan za njega. Za nekoga ko radi negdje na potezu Ilidža - Malta, Vojničko je vjerovatno i bolji izbor nego centar.
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#7180 Re: Cijene stanova All about

Post by seoBIH »

sabanss wrote: 13/07/2021 12:05 Sarajevo je selo koje se autom prođe za deset minuta, gužve su posljedice loše infrastrukture i specifičnog oblika uslovljenog geografskom lokacijom.
Javi se na temu "sta vas nervira kod vozaca", dobit ces odgovor da je guzva jer ne voze svi 60km/h.
sabanss
Posts: 4544
Joined: 13/08/2006 11:20

#7181 Re: Cijene stanova All about

Post by sabanss »

seoBIH wrote: 13/07/2021 12:14 Javi se na temu "sta vas nervira kod vozaca", dobit ces odgovor da je guzva jer ne voze svi 60km/h.
Pa ima i toga, ali treba biti realan da ne mogu svi voziti maksimalno brzo koliko uslovi dozvoljavaju. Bit će bolje kada dobijemo ovih par longitudinala, transferzala, gradskih autoputeva i obilaznica :D I da... normalan gradski prevoz te promocija bicikla kao prevoznog sredstva bi također pomoglo :D
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18040
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#7182 Re: Cijene stanova All about

Post by GandalfSivi »

_Threshold_ wrote: 12/07/2021 18:01
Rockefeller wrote: 12/07/2021 17:51 Ma idi sa cimerima, nece ti bit dosadno a fine se raje zna upoznati. Plus ustedit ces lovu. Bolje to.

:thumbup: Vjerujem, mislim sigurno da život sa cimerima ima svoje prednosti i nedostatke u odnosu na samostalan život kao i sve ostalo ali vidjeću eto...
8-)

kB27
Posts: 1064
Joined: 17/02/2016 17:46

#7183 Re: Cijene stanova All about

Post by kB27 »

Uskoro poziv investitorima u Sarajevu da se prijave za program podsticajne stanogradnje za mlade


Mladi u Kantonu Sarajevo uskoro će imati priliku da se prijave za kupovinu stana, po nižoj cijeni od tržišne, na nekoliko atraktivnih lokacija u centru grada, rekli su iz resornog ministarstva.

Skupština Kantona Sarajevo usvojila je Odluku o predinvestiranju u podsticajnu stanogradnju, za što je u budžetu kantona planirano više od 4 mil KM.

Planirano je da cijene tih stanova budu niže za 20% od tržišne cijene i da kreditna kamata ne bude veća od 2,5 %, kažu iz resornog ministarstva. To znači da će stan čija je trenutna cijena oko 1.800 KM po kvadratu, mladi moći kupiti za oko 1.450 maraka po kvadratu. A upravo su oni koji prvi put rješavaju svoje stambeno pitanje prioritet.

''Ono što je izvjesno je da mi imamo dva kantonalna stambena Fonda koja vrše gradnju stanova, međutim ovom odlukom dodajemo još jednu stavku a to je da će moći učestvovati i drugi investitori'', ističe ministar infrastrukture, prostornog uređenja i građenja KS Enver Hadžiahmetović.

U narednih dvadeset dana Ministarstvo komunalne privrede, infrastrukture, prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša KS objaviće Javni poziv za sve nove investitore koji su krenuli sa izgradnjom stanova, da bi se, kako ističe ministar, napravio sporazum i sa njima, a mladi mogli aplicirati za kupovinu. Nakon toga, biće objavljen i javni oglas za mlade.

''Za ova dva stambena fonda to su lokacije Vogošća, Šip i Dobrinja, za nove ne znamo ko će se sve javiti, ali znamo da su atraktivne lokacije'', dodao je Hadžiahmetović.

Građani kažu da je najveći problem finansijska stabilnost mladih, odnosno život na kredit do kojeg je najčešće teško doći. U poticajnu stanogradnju bi, kažu, vjerovali, ako svi budu imali jednaka prava.

Prilikom gradnje važno je da se ide u pravcu održivog razvoja, kaže profesorica Arhitektonskog fakulteta u Sarajevu Lejla Kreševljaković. Problem današnjeg vremena je da se grade stambene zgrade bez koncepta stambenog naselja.

''U Kantonu Sarajevo smo rijetko imali priliku da je neka izgradnja doprinijela boljem životu građana. Sada se masovno grade naselja gdje pod pritiskom investitora koji su u žurbi za izgradnjom što većeg broja stanova na što manjem prostoru, imate velike gustine naseljenosti, a unutar stambenih jedinica ti prostori ne zadovoljavaju minimalne standarde'', navodi Kreševljaković.

Posebne uslove za prijave mladih izradit će Komisija iz resornog ministarstva. Poručuju da neće biti moguće po procedurama da neko bude vlasnik četiri ili više stanova koje će dobiti po povoljnijoj cijeni. O tome će odlučivati kada za to dođe vrijeme Ured za borbu protiv korupcije i unutrašnje kontrole. Očekuje se da bi kroz ovaj projekt moglo biti osigurano oko 200 stanova za mlade.


https://sa-c.net/news-archive/other-new ... e-za-mlade
User avatar
_Reds_
Posts: 9324
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#7184 Re: Cijene stanova All about

Post by _Reds_ »

Pazi umivaonika u ovom stanu, jeftiniji mogući.

Nov stan, a cijevi malo po plocicama razvođene.
noviclan
Posts: 10806
Joined: 31/10/2013 06:48

#7185 Re: Cijene stanova All about

Post by noviclan »

kB27 wrote: 13/07/2021 12:44 Uskoro poziv investitorima u Sarajevu da se prijave za program podsticajne stanogradnje za mlade


Mladi u Kantonu Sarajevo uskoro će imati priliku da se prijave za kupovinu stana, po nižoj cijeni od tržišne, na nekoliko atraktivnih lokacija u centru grada, rekli su iz resornog ministarstva.

Skupština Kantona Sarajevo usvojila je Odluku o predinvestiranju u podsticajnu stanogradnju, za što je u budžetu kantona planirano više od 4 mil KM.

Planirano je da cijene tih stanova budu niže za 20% od tržišne cijene i da kreditna kamata ne bude veća od 2,5 %, kažu iz resornog ministarstva. To znači da će stan čija je trenutna cijena oko 1.800 KM po kvadratu, mladi moći kupiti za oko 1.450 maraka po kvadratu. A upravo su oni koji prvi put rješavaju svoje stambeno pitanje prioritet.

''Ono što je izvjesno je da mi imamo dva kantonalna stambena Fonda koja vrše gradnju stanova, međutim ovom odlukom dodajemo još jednu stavku a to je da će moći učestvovati i drugi investitori'', ističe ministar infrastrukture, prostornog uređenja i građenja KS Enver Hadžiahmetović.

U narednih dvadeset dana Ministarstvo komunalne privrede, infrastrukture, prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša KS objaviće Javni poziv za sve nove investitore koji su krenuli sa izgradnjom stanova, da bi se, kako ističe ministar, napravio sporazum i sa njima, a mladi mogli aplicirati za kupovinu. Nakon toga, biće objavljen i javni oglas za mlade.

''Za ova dva stambena fonda to su lokacije Vogošća, Šip i Dobrinja, za nove ne znamo ko će se sve javiti, ali znamo da su atraktivne lokacije'', dodao je Hadžiahmetović.

Građani kažu da je najveći problem finansijska stabilnost mladih, odnosno život na kredit do kojeg je najčešće teško doći. U poticajnu stanogradnju bi, kažu, vjerovali, ako svi budu imali jednaka prava.

Prilikom gradnje važno je da se ide u pravcu održivog razvoja, kaže profesorica Arhitektonskog fakulteta u Sarajevu Lejla Kreševljaković. Problem današnjeg vremena je da se grade stambene zgrade bez koncepta stambenog naselja.

''U Kantonu Sarajevo smo rijetko imali priliku da je neka izgradnja doprinijela boljem životu građana. Sada se masovno grade naselja gdje pod pritiskom investitora koji su u žurbi za izgradnjom što većeg broja stanova na što manjem prostoru, imate velike gustine naseljenosti, a unutar stambenih jedinica ti prostori ne zadovoljavaju minimalne standarde'', navodi Kreševljaković.

Posebne uslove za prijave mladih izradit će Komisija iz resornog ministarstva. Poručuju da neće biti moguće po procedurama da neko bude vlasnik četiri ili više stanova koje će dobiti po povoljnijoj cijeni. O tome će odlučivati kada za to dođe vrijeme Ured za borbu protiv korupcije i unutrašnje kontrole. Očekuje se da bi kroz ovaj projekt moglo biti osigurano oko 200 stanova za mlade.


https://sa-c.net/news-archive/other-new ... e-za-mlade
Ovo je mjera, prijaviti se odmah i staviti u klauzulu da narednih 10-20 godina ne mozes prodati stan
User avatar
drndalo
Posts: 22735
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#7186 Re: Cijene stanova All about

Post by drndalo »

_Reds_ wrote: 13/07/2021 15:46 Pazi umivaonika u ovom stanu, jeftiniji mogući.

Nov stan, a cijevi malo po plocicama razvođene.
Kojem?
User avatar
_Reds_
Posts: 9324
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#7187 Re: Cijene stanova All about

Post by _Reds_ »

drndalo wrote: 13/07/2021 20:13
_Reds_ wrote: 13/07/2021 15:46 Pazi umivaonika u ovom stanu, jeftiniji mogući.

Nov stan, a cijevi malo po plocicama razvođene.
Kojem?
Ovom sto je 4 milje gotovo kvadrat, u ovim staklenim zgradama.
kB27
Posts: 1064
Joined: 17/02/2016 17:46

#7188 Re: Cijene stanova All about

Post by kB27 »

Mladima u Sarajevu do 25 hiljada KM kao pomoć u rješavanju stambenog pitanja

https://www.klix.ba/vijesti/bih/mladima ... /210714109
kB27
Posts: 1064
Joined: 17/02/2016 17:46

#7189 Re: Cijene stanova All about

Post by kB27 »

Kako bi ovo moglo uticati na cijene stanova? Ja mislim samo na jedan nacin. 120 stanova subvenciranih sa po 25.000 KM nije malo, posebno ako se uzme u obzir smanjen obim trgovine u posljednje vrijeme.
User avatar
sime_cipol
Posts: 15958
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#7190 Re: Cijene stanova All about

Post by sime_cipol »

Moze li 5000 retroaktivno za nas koji smo davno digli kredit i kupili stanove :oops: :D
Aequus
Posts: 242
Joined: 04/05/2019 11:55

#7191 Re: Cijene stanova All about

Post by Aequus »

kB27 wrote: 14/07/2021 15:48 Kako bi ovo moglo uticati na cijene stanova? Ja mislim samo na jedan nacin. 120 stanova subvenciranih sa po 25.000 KM nije malo, posebno ako se uzme u obzir smanjen obim trgovine u posljednje vrijeme.
Nece nikako uticati... Jer ce tih 25.000 dobiti investitor od Kantona..
Lupam 100.000 KM stan, ti platis 75 ths, a 25 investitor dobije od kantona. Samo je tebi jeftinije kupiti, cijena je u biti ista.
I 120 stanova je nista, to je jedna zgrada u miljackoj ili manje od pola ukupnog broja stanova u Dijamantu..
kB27
Posts: 1064
Joined: 17/02/2016 17:46

#7192 Re: Cijene stanova All about

Post by kB27 »

:lol: :lol: :lol:

Pokusaj razmisliti jos jednom.
noviclan
Posts: 10806
Joined: 31/10/2013 06:48

#7193 Re: Cijene stanova All about

Post by noviclan »

noviclan wrote: 13/07/2021 19:33
kB27 wrote: 13/07/2021 12:44 Uskoro poziv investitorima u Sarajevu da se prijave za program podsticajne stanogradnje za mlade


Mladi u Kantonu Sarajevo uskoro će imati priliku da se prijave za kupovinu stana, po nižoj cijeni od tržišne, na nekoliko atraktivnih lokacija u centru grada, rekli su iz resornog ministarstva.

Skupština Kantona Sarajevo usvojila je Odluku o predinvestiranju u podsticajnu stanogradnju, za što je u budžetu kantona planirano više od 4 mil KM.

Planirano je da cijene tih stanova budu niže za 20% od tržišne cijene i da kreditna kamata ne bude veća od 2,5 %, kažu iz resornog ministarstva. To znači da će stan čija je trenutna cijena oko 1.800 KM po kvadratu, mladi moći kupiti za oko 1.450 maraka po kvadratu. A upravo su oni koji prvi put rješavaju svoje stambeno pitanje prioritet.

''Ono što je izvjesno je da mi imamo dva kantonalna stambena Fonda koja vrše gradnju stanova, međutim ovom odlukom dodajemo još jednu stavku a to je da će moći učestvovati i drugi investitori'', ističe ministar infrastrukture, prostornog uređenja i građenja KS Enver Hadžiahmetović.

U narednih dvadeset dana Ministarstvo komunalne privrede, infrastrukture, prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša KS objaviće Javni poziv za sve nove investitore koji su krenuli sa izgradnjom stanova, da bi se, kako ističe ministar, napravio sporazum i sa njima, a mladi mogli aplicirati za kupovinu. Nakon toga, biće objavljen i javni oglas za mlade.

''Za ova dva stambena fonda to su lokacije Vogošća, Šip i Dobrinja, za nove ne znamo ko će se sve javiti, ali znamo da su atraktivne lokacije'', dodao je Hadžiahmetović.

Građani kažu da je najveći problem finansijska stabilnost mladih, odnosno život na kredit do kojeg je najčešće teško doći. U poticajnu stanogradnju bi, kažu, vjerovali, ako svi budu imali jednaka prava.

Prilikom gradnje važno je da se ide u pravcu održivog razvoja, kaže profesorica Arhitektonskog fakulteta u Sarajevu Lejla Kreševljaković. Problem današnjeg vremena je da se grade stambene zgrade bez koncepta stambenog naselja.

''U Kantonu Sarajevo smo rijetko imali priliku da je neka izgradnja doprinijela boljem životu građana. Sada se masovno grade naselja gdje pod pritiskom investitora koji su u žurbi za izgradnjom što većeg broja stanova na što manjem prostoru, imate velike gustine naseljenosti, a unutar stambenih jedinica ti prostori ne zadovoljavaju minimalne standarde'', navodi Kreševljaković.

Posebne uslove za prijave mladih izradit će Komisija iz resornog ministarstva. Poručuju da neće biti moguće po procedurama da neko bude vlasnik četiri ili više stanova koje će dobiti po povoljnijoj cijeni. O tome će odlučivati kada za to dođe vrijeme Ured za borbu protiv korupcije i unutrašnje kontrole. Očekuje se da bi kroz ovaj projekt moglo biti osigurano oko 200 stanova za mlade.


https://sa-c.net/news-archive/other-new ... e-za-mlade
Ovo je mjera, prijaviti se odmah i staviti u klauzulu da narednih 10-20 godina ne mozes prodati stan
https://ba.n1info.com/posts/sta-je-s-ml ... -i-za-njih

Je li ovo ista prica kao na linku iznad :?:
kB27
Posts: 1064
Joined: 17/02/2016 17:46

#7194 Re: Cijene stanova All about

Post by kB27 »

noviclan wrote: 14/07/2021 18:31 https://ba.n1info.com/posts/sta-je-s-ml ... -i-za-njih

Je li ovo ista prica kao na linku iznad
Nije, to je reakcija ministarstva na neciju reakciju na ovo: https://www.klix.ba/vijesti/bih/mladima ... /210714109

Logicno, ne mozes uvijek svima valjati, a gospodja/gospodjica koja je dala izjavu na linku koji si predlozio ponasa se kao da je u najmanju ruku predstavnik sindikata stanokupaca. :lol:
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45203
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#7195 Re: Cijene stanova All about

Post by Chmoljo »

sime_cipol wrote: 14/07/2021 16:29 Moze li 5000 retroaktivno za nas koji smo davno digli kredit i kupili stanove :oops: :D
Ma eto ja bih i na tri pristo :D

Joj kako bi mi onih deset milja dobro doslo titami :D
User avatar
sime_cipol
Posts: 15958
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#7196 Re: Cijene stanova All about

Post by sime_cipol »

Chmoljo wrote: 14/07/2021 19:39
sime_cipol wrote: 14/07/2021 16:29 Moze li 5000 retroaktivno za nas koji smo davno digli kredit i kupili stanove :oops: :D
Ma eto ja bih i na tri pristo :D

Joj kako bi mi onih deset milja dobro doslo titami :D
Sa ovih 25 sto daju, zavrsio bi kredit i ostalo bi za mora :D
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45203
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#7197 Re: Cijene stanova All about

Post by Chmoljo »

Ma meniije i tih 25000 samo manji dio kredita... Spisko bih ka to pametnije... Putovanje :mrgreen: i auto :mrgreen:
noviclan
Posts: 10806
Joined: 31/10/2013 06:48

#7198 Re: Cijene stanova All about

Post by noviclan »

STARx wrote: 12/07/2021 16:44
_Threshold_ wrote: 12/07/2021 16:37

Ti si mi dao ideju za to, da nisi vjerovstno ne bih, tebi sam zahvalan na tome :D
Image
Najjace je kad kazu ne moze ga golf dvojka poslepati, a guraju ga 4,47kW
Aequus
Posts: 242
Joined: 04/05/2019 11:55

#7199 Re: Cijene stanova All about

Post by Aequus »

kB27 wrote: 14/07/2021 18:16 :lol: :lol: :lol:

Pokusaj razmisliti jos jednom.
Razmislio sam ja majstore, broj prodatih stanova u sarajevu na mjesecnom niovu izmedju 400 i 500, pa vidi koliko broj od 120 utice na to :)
User avatar
TheHound
Posts: 1209
Joined: 12/07/2013 15:26

#7200 Re: Cijene stanova All about

Post by TheHound »

Aequus wrote: 15/07/2021 07:31
kB27 wrote: 14/07/2021 18:16 :lol: :lol: :lol:

Pokusaj razmisliti jos jednom.
Razmislio sam ja majstore, broj prodatih stanova u sarajevu na mjesecnom niovu izmedju 400 i 500, pa vidi koliko broj od 120 utice na to :)
To onako "od oka" procjena?
Post Reply