Cijene goriva u BiH - Legalna pljacka ili...

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

User avatar
Dozer
Posts: 28404
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1 Cijene goriva u BiH - Legalna pljacka ili...

Post by Dozer »

Odavno se kanim da ovo napisem, a zanima me da li ste upoznati sa tim detaljima. Kako i tema kaze, radi se o cijenama goriva u BiH, ali ne o visini svih cijena, nego o cinjenici da smo jedina drzava u regionu (Ex-Yu), a i juznije, pa i zapadnije, gdje je cijena dizela veca od cijene benzina.

Dakle, pitanja o ovome ima par, pa cu taksativno:
- Zasto je cijena dizela u BiH veca od cijene benzina, i to za nemalih 15-20 pf po litri, dok je u svim ostalim zemljama to kontra?
- Zasto se novinari nikada nisu zakacili za ovo? Ne znaju ovu cinjenicu, ili je nesto drugo...?
- Ko je od politicara u talu u ovom konkretnom slucaju? A radi se o milionima, naravno.
- Zasto se niko ziv ne buni na ovu klasicnu legalnu pljacku?

Da odmah i presjecemo nepotrebne komentare, dacu par dodatnih detalja.

Pod zemljama regiona se misli na Srbiju, Hrvatsku, Sloveniju, Makedoniju, Crnu Goru i Albaniju. Pod onima juznije i zapadnije, a ima tu i istocnijiih, misli se na Austriju, Italiju, Grcku, Madjarsku i Rumuniju.
Ukratko, u posljednjih mjesec-dva sam obisao sve nabrojane drzave i tocio sam gorivo u svakoj. Nekada benzin, nekada dizel, i u svakoj drzavi mi je za oko zapelo upravo ovo sto postiram i ovdje, a to je cijena goriva.

U svakoj od ovih drzava je dizel JEFTINIJI od benzina, i to svakog benzina (bezolovni 95, 98 ili 100, koje sam sipao, a dizel koji sam sipao je D5).

E sad, zanima me da li bilo ko ima odgovor na pitanje zasto je samo u BiH ovo obrnuto od ostatka svijeta... po kojoj logici, po kojem zakonu i po kojim kalkulacijama cijena?
motorola01
Posts: 4147
Joined: 28/04/2011 13:27

#2 Re: Cijene goriva u BiH - Legalna pljacka ili...

Post by motorola01 »

I kod nas je dizel nekad bio jeftiniji,ali kako su prolazile godine,kako su politicari postali beskrupulozniji,tako su se i trgovci pomamili...U to sve kad dodas veliku masu seljaka,sto u gradovima,sto na visokim pozicijama na vlasti,onda dobijes ovo sto sad imamo.

Jednostavno u ovoj drzavi se vodi,kako to nas narod zna reci seljacka politika.Kod nas nema neke visoke politike niti je ima ko provoditi.Sve go seljak.I ti papci su shvatili da narod kupuje samo dizele(opet to je sve seljak pokrenuo od golfa dvojke pa nadalje,imas milion sad vec mitova) i fino se dogovorili da sad kod nas,posto nista nije normalno ne bude ni to normalno.I tako na kraju dobijes ovo cijenu dizela.Znaci kod nas pored ulazne cijene dizela i svim mogucih i nemogucih akciza,u okviru formiranja cijene dizela imas i stavku trgovackog bezobrazluka i seljacke politike :dance:
neki
Posts: 6701
Joined: 17/02/2005 07:57

#3 Re: Cijene goriva u BiH - Legalna pljacka ili...

Post by neki »

Jednom sam i ja ovo pitao i dobih odgovor da je to zato sto su takse na dizel (kao privredno i gorivo koje vise zagadjuje) puno vece od taksi na benzin
User avatar
Dozer
Posts: 28404
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#4 Re: Cijene goriva u BiH - Legalna pljacka ili...

Post by Dozer »

neki, Znam i ja za to "obrazlozenje" cijene dizela, medjutim - to je obrazlozenje koje mogu popusiti samo nabrojani iz motorolinog posta.

@ebi ga, ispade da smo mi sad ober eko osvijesteni, a ostatak svijeta sve go papak...
User avatar
Ateista
Posts: 46585
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#5 Re: Cijene goriva u BiH - Legalna pljacka ili...

Post by Ateista »

Ma to je bezobrazluk, nista drugo.

Skontali su da najvise raja vozi dizele i da ce tako najlakse profitirati...
User avatar
Dozer
Posts: 28404
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#6 Re: Cijene goriva u BiH - Legalna pljacka ili...

Post by Dozer »

A kako tome stati u kraj?
User avatar
Dr.Mr.Fr.
Posts: 1235
Joined: 29/12/2010 12:41

#7 Re: Cijene goriva u BiH - Legalna pljacka ili...

Post by Dr.Mr.Fr. »

ja vozim na benzin tako da podržavam pljacku.... :mrgreen:


...zezam se naravno, prije nego me razapnu ovdje :lol: :lol: :lol: ;-)
User avatar
Halcyon
Posts: 2402
Joined: 01/09/2011 09:29
Location: Nürnberg

#8 Re: Cijene goriva u BiH - Legalna pljacka ili...

Post by Halcyon »

Legalna pljačka nego šta. Dovoljno je samo u obzir uzeti činjenicu da je kod nas cijena goriva općenito slična onoj koja je bila kad je barel bio za minimalno 50 dolara skuplji. Ne smijem ni pomislit šta bi ova mafija uradila da se cijene barela vrate na one iz perioda 2008. godine, pa kod nas bi litar goriva koštao 4 KM.

Nije mi čudno za državu što se time ne bavi (jer država ovdje zapravo i ne postoji, mi smo tek obična teritorija koja ne zaslužuje da je se zove državom) ali mi je itekako čudno što se ni jedan bh. medij nije pozabavio ovom tematikom, a imali bi o čemu pisati danima jer ovo što se kod nas sa cijenama radi je čista pljačka.
User avatar
Ateista
Posts: 46585
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#9 Re: Cijene goriva u BiH - Legalna pljacka ili...

Post by Ateista »

Dozer wrote:A kako tome stati u kraj?
Jebi ga, to je vec malo teze, ne znam ni sam sta uraditi...

Strajk i bojkot je nemoguc jer je mnogima auto neophodno i moraju voziti, pa moraju sipati i gorivo, a oni to fino koriste.
User avatar
Halcyon
Posts: 2402
Joined: 01/09/2011 09:29
Location: Nürnberg

#10 Re: Cijene goriva u BiH - Legalna pljacka ili...

Post by Halcyon »

Ateista wrote:
Dozer wrote:A kako tome stati u kraj?
Jebi ga, to je vec malo teze, ne znam ni sam sta uraditi...

Strajk i bojkot je nemoguc jer je mnogima auto neophodno i moraju voziti, pa moraju sipati i gorivo, a oni to fino koriste.
Mi kao pojedinci protiv toga se ne možemo boriti jer je u pitanju organizovana mafija. Osim ako ne mislite na neke anarhične metode, to je već drugo. :D

Protiv toga se treba boriti država, a ne bori se jer u vlasti sjede lopovi nesposobni za bilo šta osim za uzimanje tuđeg novca - i, dakako, oni čiji su prsti upleteni u ovu pljačku.
cucamonga
Posts: 529
Joined: 29/06/2011 09:30

#11 Re: Cijene goriva u BiH - Legalna pljacka ili...

Post by cucamonga »

:lol:
Last edited by cucamonga on 14/12/2011 15:23, edited 1 time in total.
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#12 Re: Cijene goriva u BiH - Legalna pljacka ili...

Post by O'zone »

cucamonga wrote:meni je od svih scena klanja :mrgreen: koje sam pogledao u zadnjih 10-15 godina najjaca scena klanja zicom koja se otkinula i poklala kompletan bal u filmu Ghost Ship :mrgreen:

eh to je bilo nesto sa mastom :mrgreen:
Zakla ti temu samo tako :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
just principe
Posts: 4349
Joined: 28/03/2011 21:31
Location: ANTIklix
Contact:

#13 Re: Cijene goriva u BiH - Legalna pljacka ili...

Post by just principe »

barel nafte u svijetu nikad nije bio jeftiniji u posljednih godinu-dvije a kod nas nafta nikad nije bila skuplja kao danas...i to 2,40 litar :shock: pljacka i to ogromna
Last edited by just principe on 14/12/2011 15:22, edited 1 time in total.
User avatar
Ateista
Posts: 46585
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#14 Re: Cijene goriva u BiH - Legalna pljacka ili...

Post by Ateista »

just principe wrote:barel nafte u svijetu nikad nije bio jeftiniji u posljednih godinu-dvije a kod nafta nikad nije bila skuplja kao danas...i to 2,40 litar :shock: pljacka i to ogromna
Euro5 je cak 2,45 :roll:
cucamonga
Posts: 529
Joined: 29/06/2011 09:30

#15 Re: Cijene goriva u BiH - Legalna pljacka ili...

Post by cucamonga »

O'zone wrote:
cucamonga wrote:meni je od svih scena klanja :mrgreen: koje sam pogledao u zadnjih 10-15 godina najjaca scena klanja zicom koja se otkinula i poklala kompletan bal u filmu Ghost Ship :mrgreen:

eh to je bilo nesto sa mastom :mrgreen:
Zakla ti temu samo tako :lol: :lol: :lol: :lol:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

joj jaro - sad pogledah tek :lol:

izvinjaJEM se :run:
User avatar
jasko_ba
Posts: 7808
Joined: 13/11/2006 17:47

#16 Re: Cijene goriva u BiH - Legalna pljacka ili...

Post by jasko_ba »

najveca mafijaska organizacija u drzavi, je ovo tzv. "udruzenje naftasa"
za lijeka vam trebalo djeci, stoko jedna napacena :x
User avatar
just principe
Posts: 4349
Joined: 28/03/2011 21:31
Location: ANTIklix
Contact:

#17 Re: Cijene goriva u BiH - Legalna pljacka ili...

Post by just principe »

ma znam..Prije su najavljivali rast cijena za 5-10 pf, u zavisnosti kako je barel rastao, a sad nista..Barel se smanjuje a oni hinjski cijenu povecavaju..ovo je jedna velika pljacka kojom se niko ne zeli da bavi i nikoga to i ne interesuje..Moze skociti cijena i na 3 KM, svi ce sutiti i bice sve normalno kao da se nista nije desilo :roll: valjda ljudi i ne primjecuju, a sto je jos zalosnije ne mozes nista tu uciniti jer ti gorivo treba...

Nisam siguran ali mislim da je cijena goriva u RS-u za 10-15 pf jeftinija nego u Fed, barem je tako bilo prije pola godine, a mislim da je i sad...

Ma nasi kradu to je nenormalno :x

p.s. koliko samo oni uzimaju na 1 pf to nije humano, a tek nekontrolisan rast za 5-10 pf :x Strasno

ali sta ces kad im se moze, nisu to cigare pa da moraju biti u pf tacna cijena
Last edited by just principe on 14/12/2011 15:30, edited 1 time in total.
User avatar
Ateista
Posts: 46585
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#18 Re: Cijene goriva u BiH - Legalna pljacka ili...

Post by Ateista »

cucamonga wrote:
O'zone wrote:
cucamonga wrote:meni je od svih scena klanja :mrgreen: koje sam pogledao u zadnjih 10-15 godina najjaca scena klanja zicom koja se otkinula i poklala kompletan bal u filmu Ghost Ship :mrgreen:

eh to je bilo nesto sa mastom :mrgreen:
Zakla ti temu samo tako :lol: :lol: :lol: :lol:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

joj jaro - sad pogledah tek :lol:

izvinjaJEM se :run:
Jesi li to fulio temu, odnosno cijeli podforum? :lol: :lol:
cucamonga
Posts: 529
Joined: 29/06/2011 09:30

#19 Re: Cijene goriva u BiH - Legalna pljacka ili...

Post by cucamonga »

jesam jesam - ma popilo se :mrgreen:

al kako god ima veze s temom - i ovo je horror - tezi :mrgreen:
User avatar
Comrad
Posts: 4326
Joined: 17/04/2007 12:40
Location: C:\Program files

#20 Re: Cijene goriva u BiH - Legalna pljacka ili...

Post by Comrad »

Pa kad nemamo drzavu ovako nam je.

Realno, obicni ljudi ovdje ne mogu nista uraditi. Sta mozemo, ne koristiti gorivo. Pa eto nek 50% ljudi izdrzi nekako da ne koristi gorivo, njima opet dobro. Al nema sanse ni toliko ljudi da ne voza auta.

Znaci ovdje jedino drzava moze nesto uraditi...tj. ne ocekujte nista. I valjda kako ih niko ni ne kontrolise, vise ni ne najavljuju povecanja cijena.
User avatar
slobodni armirach
Posts: 5588
Joined: 22/06/2010 17:17
Location: Administrativni Centar Kantona 4

#21 Re: Cijene goriva u BiH - Legalna pljacka ili...

Post by slobodni armirach »

e pa ovim ekolozima treba da bude 5 maraka po litru
User avatar
alcho
Posts: 1469
Joined: 31/08/2006 09:08

#22 Re: Cijene goriva u BiH - Legalna pljacka ili...

Post by alcho »

Ali zato ako odluce smanjiti cijenu 5 pf na dva dana, prvo se mjesec dana o tome govori u medijima
metronom
Posts: 539
Joined: 13/06/2010 11:20

#23 Re: Cijene goriva u BiH - Legalna pljacka ili...

Post by metronom »

A zasto se cijena litre goriva zaokruzuje na 0,05 KM? Razumio bih da se racun na kraju zaokruzi na 5 feninga, ali cijena litre goriva... Gorivo nije pakovano u ambalazu od litar pa da mozete kupiti fino flasu i onda joj cijena mora prema zakonu biti zaokruzena na 0,05. Za robu koja se nalazi u tecnom stanju i prodaje bez ambalaze se po mom misljenju ne bi smjelo koristiti zaokruzivanje na 5 pf. Nema logike.

Ovako ispada, da bi prodavac recimo, uzimajuci u obzir svoju trenutnu kalkulaciju,mogao smanjiti cijenu za 4 pf, ali mu to drzava ne dozvoljava, te on na taj nacin po svakom litru zaradi i ta 4 dodatna feninga.
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#24 Re: Cijene goriva u BiH - Legalna pljacka ili...

Post by Gray »

jasko_ba wrote:najveca mafijaska organizacija u drzavi, je ovo tzv. "udruzenje naftasa"
za lijeka vam trebalo djeci, stoko jedna napacena :x

E ovo definitivno treba istraziti. Nisam siguran kako tacno ide utvrdjivanje cijena kod nas, ali koliko sam vidio ovo udruzenje naftasa utvrdjuje cijenu za cijelu federaciju, pa cijena bude ista na svim pumpama u fbih, sto je suludo i potpuno zabranjeno prema pravilima konkurencije, ne mogu da vjerujem da se konkurencijsko vijece nije pozabavilo ovim.
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#25 Re: Cijene goriva u BiH - Legalna pljacka ili...

Post by O'zone »

Gray wrote:
jasko_ba wrote:najveca mafijaska organizacija u drzavi, je ovo tzv. "udruzenje naftasa"
za lijeka vam trebalo djeci, stoko jedna napacena :x

E ovo definitivno treba istraziti. Nisam siguran kako tacno ide utvrdjivanje cijena kod nas, ali koliko sam vidio ovo udruzenje naftasa utvrdjuje cijenu za cijelu federaciju, pa cijena bude ista na svim pumpama u fbih, sto je suludo i potpuno zabranjeno prema pravilima konkurencije, ne mogu da vjerujem da se konkurencijsko vijece nije pozabavilo ovim.
Haj ako smiješ postavi manju cijenu goriva. U roku od 15 minuta imao bi sve vrste inspekcija na pumpi + SIPU i policiju sa optužnicom krijumčarenja nafte i utajivanja poreza.
Bilo bi ko u GRAS-u "Uzeše nam poso".

Pekari imaju slično udruženje.
Post Reply