CIJENE GORIVA I PROTESTI NA BALKANU

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#301 Re: CIJENE GORIVA I PROTESTI NA BALKANU

Post by Maraschino »

Edin H. wrote:
Maraschino wrote:Idu cijene za 5 feninga dole ali ne zato sto je to neko uzeo od distributera nego sto svugdje cijena pada.

Kod mene je prije par dana pala za par centi.
Zbog protesta u Bosni pala cijena goriva u svijetu. :shock:
da da moj ti edine.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24884
Joined: 08/09/2005 20:08

#302 Re: CIJENE GORIVA I PROTESTI NA BALKANU

Post by Haris.ba »

high_volume wrote:
Da, nekoliko vozača uspjelo je svojim automobilima kreirati kolone u dva-tri grada u BiH, i postići sniženje cijena goriva. E sad zamisli da je ovakvih vozača bilo više, i da su svi solidarno zaustavljali svoja vozila u mnogo više gradova, koju bi moć ostvarili i koju bi cijenu ponudili trgovci gorivima i vlada iza njih. Ovako, ispada da je samo nekoliko vozača bilo nezadovoljno cijenom, da visoke cijene odgovaraju svima, a svi kukaju i svi ostali bi da se jebu, da im ne uđe.

Ovdje je neko napisao, vozačima koji su zaustavili svoja vozila, onima sa čela kolone, treba dati najniže cijene goriva, ostale guzne mušice kojima smetaju kolone, i koji nemaju muda da ih policija slika, ko jebe
Ja ne znam u kojoj alternativnoj realnosti živiš. Jer do smanjenja dolazi zbog smanjenja cijene nafte na svjetskom tržištu.

To što je neki ministar to iskoristio da objavi kroz medije kao da je on zaslužan (a nije to ni rekao) je druga stvar.
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#303 Re: CIJENE GORIVA I PROTESTI NA BALKANU

Post by high_volume »

Haris.ba wrote:
high_volume wrote:
Da, nekoliko vozača uspjelo je svojim automobilima kreirati kolone u dva-tri grada u BiH, i postići sniženje cijena goriva. E sad zamisli da je ovakvih vozača bilo više, i da su svi solidarno zaustavljali svoja vozila u mnogo više gradova, koju bi moć ostvarili i koju bi cijenu ponudili trgovci gorivima i vlada iza njih. Ovako, ispada da je samo nekoliko vozača bilo nezadovoljno cijenom, da visoke cijene odgovaraju svima, a svi kukaju i svi ostali bi da se jebu, da im ne uđe.

Ovdje je neko napisao, vozačima koji su zaustavili svoja vozila, onima sa čela kolone, treba dati najniže cijene goriva, ostale guzne mušice kojima smetaju kolone, i koji nemaju muda da ih policija slika, ko jebe
Ja ne znam u kojoj alternativnoj realnosti živiš. Jer do smanjenja dolazi zbog smanjenja cijene nafte na svjetskom tržištu.
Vidi Harise šta sam napisao:
Naši trgovci gorivom ne kupuju sirovu naftu, kupuju gotove proizvode. U trenutku promjene cijene sirove nafte na tržištu, prethodno kupljena nafta već je prerađena u benzine i diesele, i za ova goriva utvrđena je cijena po kojoj je naftaši kupuju. Ne mijenja se cijena naftnih derivata na dnevnoj osnovi.
A sad ponovo pročitaj šta si ti meni pisao:
Ja ne znam u kojoj alternativnoj realnosti živiš. Jer do smanjenja dolazi zbog smanjenja cijene nafte na svjetskom tržištu
User avatar
Edin H.
Posts: 47031
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#304 Re: CIJENE GORIVA I PROTESTI NA BALKANU

Post by Edin H. »

Haris.ba wrote:Ja ne znam u kojoj alternativnoj realnosti živiš. Jer do smanjenja dolazi zbog smanjenja cijene nafte na svjetskom tržištu.

To što je neki ministar to iskoristio da objavi kroz medije kao da je on zaslužan (a nije to ni rekao) je druga stvar.
Kaze @bato da je on dio rjesenja. :D
User avatar
Haris.ba
Posts: 24884
Joined: 08/09/2005 20:08

#305 Re: CIJENE GORIVA I PROTESTI NA BALKANU

Post by Haris.ba »

high_volume wrote:
Vidi Harise šta sam napisao:
Naši trgovci gorivom ne kupuju sirovu naftu, kupuju gotove proizvode. U trenutku promjene cijene sirove nafte na tržištu, prethodno kupljena nafta već je prerađena u benzine i diesele, i za ova goriva utvrđena je cijena po kojoj je naftaši kupuju. Ne mijenja se cijena naftnih derivata na dnevnoj osnovi.
A sad ponovo pročitaj šta si ti meni pisao:
Ja ne znam u kojoj alternativnoj realnosti živiš. Jer do smanjenja dolazi zbog smanjenja cijene nafte na svjetskom tržištu
Znači, nije samo alternativna realnost. Već sada ide i neznanje. Nafta je specijalna vrsta berzanske robe. Ima neke zakonitosti koje na prvu ne izgledaju logično, ali sve ima svoje razloge. Tako da cijena na maloprodaji se ravna prema cijeni brenta u Londonu ili Nju Jorku iz niza razloga. Da pojednostavim. Iako je roba proizvedena na pumpi po drugoj cijeni, zbog čitavog mehanizma troškova proizvodnje i trgovine maloprodajna cijena prati berzovnu cijenu.

Da možda probam još pojednostaviti. U nekim zemljama privatne kompanije kupuju naftu po niskim cijenama, zakupljuju ogromne rezervoare i čekaju berzovnu cijenu koja im odgovara. I niko to ne smatra čudnim. Slična je situacija i sa naftom u rezervoarima pumpi.
User avatar
edo_79
Posts: 43549
Joined: 14/10/2009 11:10
Location: I tam i vam... a ni tam ni vam

#306 Re: CIJENE GORIVA I PROTESTI NA BALKANU

Post by edo_79 »

Haris.ba wrote:
high_volume wrote:
Vidi Harise šta sam napisao:
Naši trgovci gorivom ne kupuju sirovu naftu, kupuju gotove proizvode. U trenutku promjene cijene sirove nafte na tržištu, prethodno kupljena nafta već je prerađena u benzine i diesele, i za ova goriva utvrđena je cijena po kojoj je naftaši kupuju. Ne mijenja se cijena naftnih derivata na dnevnoj osnovi.
A sad ponovo pročitaj šta si ti meni pisao:
Ja ne znam u kojoj alternativnoj realnosti živiš. Jer do smanjenja dolazi zbog smanjenja cijene nafte na svjetskom tržištu
Znači, nije samo alternativna realnost. Već sada ide i neznanje. 1 - Nafta je specijalna vrsta berzanske robe. Ima neke zakonitosti koje na prvu ne izgledaju logično, ali sve ima svoje razloge. Tako da cijena na maloprodaji se ravna prema cijeni brenta u Londonu ili Nju Jorku iz niza razloga. Da pojednostavim. 2 - Iako je roba proizvedena na pumpi po drugoj cijeni, zbog čitavog mehanizma troškova proizvodnje i trgovine maloprodajna cijena prati berzovnu cijenu.

Da možda probam još pojednostaviti. U nekim zemljama privatne kompanije kupuju naftu po niskim cijenama, zakupljuju ogromne rezervoare i čekaju berzovnu cijenu koja im odgovara. I niko to ne smatra čudnim. Slična je situacija i sa naftom u rezervoarima pumpi.
Harise nemoj se matere ti više izvaljivat:

1 - Ako govoriš o cijenama u Londonu i New Yorku - govoriš o barelu SIROVE NAFTE - Crude oil - SIROVINA kontaš?

2 - Roba na pumpama - Dizel i Benzin - GOTOVI PROIZVODI - i nemoj se pravit pametan i lupati gluposti ......

Na dnevnoj osnovi varira cijena sirovine a ne gotovog proizvoda.
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#307 Re: CIJENE GORIVA I PROTESTI NA BALKANU

Post by un1ted »

Vidi ekonomista, vidi ekonomista :)

Hajde kad ste tako svi pametni, napisite tacnu proceduru koja je provjerena. Dajte neke linkove koji potvrđuju jednu, ili drugu tvrdnju?

Eto mi znamo sve, kako se kreira cijena, šta utiče, jer smo to pročitali na nekom forumu - dvije rečenice.

Da se razumijemo, trenutna cijena goriva je 20kf viša od realne za BIH, odnosno naftno-lobistička stoka uzima extra profit, što državi kroz poreze, ali i talove, baš odgovara.
User avatar
edo_79
Posts: 43549
Joined: 14/10/2009 11:10
Location: I tam i vam... a ni tam ni vam

#308 Re: CIJENE GORIVA I PROTESTI NA BALKANU

Post by edo_79 »

un1ted wrote:Vidi ekonomista, vidi ekonomista :)

Hajde kad ste tako svi pametni, napisite tacnu proceduru koja je provjerena. Dajte neke linkove koji potvrđuju jednu, ili drugu tvrdnju?

Eto mi znamo sve, kako se kreira cijena, šta utiče, jer smo to pročitali na nekom forumu - dvije rečenice.

Da se razumijemo, trenutna cijena goriva je 20kf viša od realne za BIH, odnosno naftno-lobistička stoka uzima extra profit, što državi kroz poreze, ali i talove, baš odgovara.
Svaka čast majstore .... i to ima jako malo veze sa kretanjem cijena barela SIROVE NAFTE na svjetskom tržištu .... kakva god da je cijena, kako ti kažeš ''naftno - lobistička stoka'' će naći modus da cijenu dodatno digne kako bi uzimali extra profit :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:
User avatar
pici
Posts: 43594
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#309 Re: CIJENE GORIVA I PROTESTI NA BALKANU

Post by pici »

budite spokojni, mafija nas vodi...
User avatar
Haris.ba
Posts: 24884
Joined: 08/09/2005 20:08

#310 Re: CIJENE GORIVA I PROTESTI NA BALKANU

Post by Haris.ba »

Meni ni iz džepa, ni u džep hoće li neko vjerovati realnosti. Ko ima znanje da shvati, shvatiće. Neću da dokazujem općepoznate stvari u naftnom biznisu.

Vlada može ograničiti marže, ali to odmah znači i da će bruku pumpi biti zatvoreno. Jer mi svakako imamo previše pumpi koje opstaju upravo zbog trgovačkih marži kakve jesu. To je strateški izbor. Svakako nemamo naftnih rezervi, pa nam pumpe to glume. Nije tu samo pitanje ekonomike.

Prvobitno treba uticati na cijenu nafte na pumpi jeste preko poreza, pa kako god ih nazivali, akcize, naknade... Ja sam predlagao da se ne uvode "dodatne akcize". Već samo postojeće namjenski rasporede.
Onda preko obaveznog uvoza preko željeznice.
Pa onda konačno aktivirati terminale koji bi omogućili u slučaju naglih skokova cijena određenu amortizaciju.
Pa dalje preko fleksibilnog poreznog sistema. Ako raste cijena nafte, onda se smanjuje porez. Npr. jedan dio akcize varira između 3-10%.
Pa tek onda raspakovati pitanje marži.
Ci-Nick
Posts: 5181
Joined: 15/03/2015 17:38

#311 Re: CIJENE GORIVA I PROTESTI NA BALKANU

Post by Ci-Nick »

Image
Ljudi moji,.. cijena barela ima silaznu putanju već mjesec dana.
Dakle pad cijene se nije desio jučer i naravno da su rafinerije prisiljene da spuštaju cijene.
Dakle radi se o potpuno normalnom pojeftinjenju koje prati cijene sirove nafte i izlazne cijene rafinerija.
Uz to da kažem,.. cijena se ne formira samo na osnovu trenutne ili one prije mjesec dana nego i na osnovu tendencije i očekivanja.
Evo u Hrvatskoj pada već drugu sedmicu zaredom,.. ili su se možda naši protestanti izborili i za pojeftinjenje u Hrvatskoj.
http://www.rtvbn.com/3910746/jeftinije- ... -hrvatskoj
Last edited by Ci-Nick on 14/06/2018 10:39, edited 1 time in total.
User avatar
Rugafet
Posts: 4717
Joined: 14/12/2015 17:52

#313 Re: CIJENE GORIVA I PROTESTI NA BALKANU

Post by Rugafet »

Kreativnost na djelu
Ci-Nick
Posts: 5181
Joined: 15/03/2015 17:38

#314 Re: CIJENE GORIVA I PROTESTI NA BALKANU

Post by Ci-Nick »

un1ted wrote:Vidi ekonomista, vidi ekonomista :)

Hajde kad ste tako svi pametni, napisite tacnu proceduru koja je provjerena. Dajte neke linkove koji potvrđuju jednu, ili drugu tvrdnju?

Eto mi znamo sve, kako se kreira cijena, šta utiče, jer smo to pročitali na nekom forumu - dvije rečenice.

Da se razumijemo, trenutna cijena goriva je 20kf viša od realne za BIH, odnosno naftno-lobistička stoka uzima extra profit, što državi kroz poreze, ali i talove, baš odgovara.
Naravno da uzimaju više nego što bi "trebalo". Razlog je prevelik broj pumpi tj. nizak promet.
Zanimljiv je npr. podatak da je u Njemačkoj 1970. godine bilo 46.000 benzinskih pumpi a da ih je sad samo 14.500.
Dakle tri puta manje pumpi a tri puta više automobila jer ih je 1970 bilo 13 miliona a sad ih ima 40 miliona. Uglavnom ne računajući ogroman tranzit stranih vozila u Njemačkoj jedna pumpa na tri hiljade vozila a kod nas u BiH jedna pumpa na hiljadu vozila ( oko hiljadu pumpi i oko milion vozila u BiH) .
User avatar
Edin H.
Posts: 47031
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#315 Re: CIJENE GORIVA I PROTESTI NA BALKANU

Post by Edin H. »

Brent oil lost 80 cents to end at $75.94 a barrel, while US oil gained 25 cents to $66.89.

Both types of oil hit three-and-a-half year highs in May but have since fallen, showing investors expect supplies to increase as US production rises and Opec countries appear set to increase output.

Ne spominju proteste :-)
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#316 Re: CIJENE GORIVA I PROTESTI NA BALKANU

Post by mali jomu »

Image
Post Reply