Cijena robe u apoenima novčanica koje su u opticaju!

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...
Post Reply
dark side of the moon

Cijena robe u apoenima novčanica koje su u opticaju!

Post by dark side of the moon » 03/11/2010 13:50

Sl.novine FBiH 40/10 od 14.07.2010

...Cijena robe koja se stavlja u promet formira se i iskazuje u domaćoj valuti u apoenima novčanica koje su u opticaju u Bosni i Hercegovini.

Zna li neko ko su ovi ljudi koji donose ove zakone? Koji su to strucnjaci? Bilo bi lijepo da se potpisuju ovi zakoni...onaj koji ga je smislio lijepo se ispod potpise tako da se zna ko je ta osoba, zar ne?

Sto se tice konkretno navedenog zakona sta mislite jeli ovo u praksi izvodivo? Kako ce formirati cijenu nafte npr?

alcho

Re: Cijena robe u apoenima novčanica koje su u opticaju!

Post by alcho » 03/11/2010 14:04

Zaokruzuje se na 5 feninga. Sta je problem?

karanana
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Post by karanana » 03/11/2010 14:07

zakon je jasan i dobar. njegova primjena nije. posebno u trgovinama roba siroke potrosnje gdje se sa zaokruzivanjem na kasi najvise love i zavrne.

sto se tice roba kao benzin, rijetko kad ces kupiti litar benzina za 2,03 KM. najcesce benzin kupujes na osnovu love a ne na osnovu litarske kolicine tako da tu nema previse zavrtanja musterija i drzave.

poznanik

Post by poznanik » 03/11/2010 14:26

karanana wrote:zakon je jasan i dobar. njegova primjena nije. posebno u trgovinama roba siroke potrosnje gdje se sa zaokruzivanjem na kasi najvise love i zavrne.
sto se tice roba kao benzin, rijetko kad ces kupiti litar benzina za 2,03 KM. najcesce benzin kupujes na osnovu love a ne na osnovu litarske kolicine tako da tu nema previse zavrtanja musterija i drzave.

Tako je karanana, zakoni u nas se ne primjenjuju iako su, uglavnom, dobri i provodivi.

Što se tiče maloprodajnih trgovina, da mi sami, građani - kupci, više cijenimo vlastiti novac, manje bi nas bilo da na kasi ostavimo 5 ili 10 kf, koje (kao slučajno) kasirka nema u sitno da nam vrati, ili nam ponudi "žvaku" u zamjenu.

dark side of the moon

Post by dark side of the moon » 03/11/2010 14:55

karanana wrote:zakon je jasan i dobar. njegova primjena nije. posebno u trgovinama roba siroke potrosnje gdje se sa zaokruzivanjem na kasi najvise love i zavrne.

Da ali zakon kaze da cijene moras formirati tako da zaokruzis na 5 feninga...
Imas hiljade atikala kod kojih to nije moguce, ustvari moguce je ali u praksi nista se ne dobija i opet je potrosac na gubitku.

Recimo da kupujes komad suhog mesa koji po kilogramu kosta 24km i pakovanje je tesko 0,530kg, cijena tog pakla je 12,72km...odmah krsis zakon....trgovac mora da zaokruzi na 5 feninga uvijek ce ici u svoju korist tako da ce cijena biti 12,80...i sl.

A sta je sa onim artiklima gdje se gleda u jedan fening...npr crijep koji recimo kosta 0,99 km/kom gdje ljudi kupuju i par komada i 1000 komada...ja vam kazem ako je crijep bio 0,99 sada ce biti 1,00 km - 10km na 1000kom...

karanana
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Post by karanana » 03/11/2010 15:01

pa i bolje da ga zaokruze pa da mi barem kroz kasu naplate tu vecu zaokruzenu cijenu kojom ce dijelom platiti i porez za "dobrobit sviju nas" (malo morgen), nego da mi zaokruzuju onako ofrlje kao sad gdje od toga koristi imaju samo trgovine odnosno oni koji tamo u sobama iza broje pazar i sebi uzimaju visak koji se zna fino nabrat.

Meshtar

Post by Meshtar » 03/11/2010 16:01

dark side of the moon wrote:

Imas hiljade atikala kod kojih to nije moguce, ustvari moguce je ali u praksi nista se ne dobija i opet je potrosac na gubitku.

Recimo da kupujes komad suhog mesa koji po kilogramu kosta 24km i pakovanje je tesko 0,530kg, cijena tog pakla je 12,72km...odmah krsis zakon....trgovac mora da zaokruzi na 5 feninga uvijek ce ici u svoju korist tako da ce cijena biti 12,80...i sl.

A sta je sa onim artiklima gdje se gleda u jedan fening...npr crijep koji recimo kosta 0,99 km/kom gdje ljudi kupuju i par komada i 1000 komada...ja vam kazem ako je crijep bio 0,99 sada ce biti 1,00 km - 10km na 1000kom...

Cijena suhog mesa će biti 12,75....

armin_tz

Post by armin_tz » 03/11/2010 19:36

Meshtar wrote:
dark side of the moon wrote:

Cijena suhog mesa će biti 12,75....

da, ,01 i ,02 se zaokruzuje na ,00 a ,03 i ,04 na ,05

Alfons Kauders

Post by Alfons Kauders » 04/11/2010 21:57

karanana wrote:pa i bolje da ga zaokruze pa da mi barem kroz kasu naplate tu vecu zaokruzenu cijenu kojom ce dijelom platiti i porez za "dobrobit sviju nas" (malo morgen), nego da mi zaokruzuju onako ofrlje kao sad gdje od toga koristi imaju samo trgovine odnosno oni koji tamo u sobama iza broje pazar i sebi uzimaju visak koji se zna fino nabrat.

upravo tako...

npr. gdje li zavrsi lova od nekoliko desetina hiljada transakcija u trznim centrima... npr. 9.97km je cener... i odose tri feniga... puta x hiljada ljudi puta 365 dana... i u kasama se na tom sitnisu 'naberu' hiljade maraka mjesecno koje se nigdje ne prijavljuju, nigdje ne oporezuju... eto neka u velikom centru ima 5,000 gotovinskih racuna dnevno, po jedan fenig i petoba dnevno... to je 18000km neoporezovane i protupravne dobiti godisnje, odnosno plata jednog radnika sa svim doprinosima...

usput, zakon ima smisla iskljucivo u maloprodaji, jer se ziralno moze prebacivati tacan iznos... uostalom i da ne moze, gubitak od 2-3 feniga na fakturi od 10,000 je zanemariv, ali na racunu od 5-10 maraka svaki fenig je 1-2 promila ukupne vrijednosti...

Ateista

Post by Ateista » 14/11/2011 10:52

Alfons Kauders wrote:
karanana wrote:pa i bolje da ga zaokruze pa da mi barem kroz kasu naplate tu vecu zaokruzenu cijenu kojom ce dijelom platiti i porez za "dobrobit sviju nas" (malo morgen), nego da mi zaokruzuju onako ofrlje kao sad gdje od toga koristi imaju samo trgovine odnosno oni koji tamo u sobama iza broje pazar i sebi uzimaju visak koji se zna fino nabrat.
upravo tako...

npr. gdje li zavrsi lova od nekoliko desetina hiljada transakcija u trznim centrima... npr. 9.97km je cener... i odose tri feniga... puta x hiljada ljudi puta 365 dana... i u kasama se na tom sitnisu 'naberu' hiljade maraka mjesecno koje se nigdje ne prijavljuju, nigdje ne oporezuju... eto neka u velikom centru ima 5,000 gotovinskih racuna dnevno, po jedan fenig i petoba dnevno... to je 18000km neoporezovane i protupravne dobiti godisnje, odnosno plata jednog radnika sa svim doprinosima...

usput, zakon ima smisla iskljucivo u maloprodaji, jer se ziralno moze prebacivati tacan iznos... uostalom i da ne moze, gubitak od 2-3 feniga na fakturi od 10,000 je zanemariv, ali na racunu od 5-10 maraka svaki fenig je 1-2 promila ukupne vrijednosti...
Mislim da se na racunima prikaze "zaokruzivanje" i da je zvanicna cijena ona koja je zaokruzena.
Koliko ja znam, isto tako ima zaokruzivanje i na manje, idnosno da se uvijek zaokruzuje na blizu vrijednost a ne na vecu.

Sto se tice proizvoda koji se prodaju u velikim kolicinama, to zaokruzivanje pocetne cijene na 5 feninga nema smisla jer u konacnom racunu ispadne ogromna razlika ako je nesto jeftinije ili skuplje 1 fening. Isto je i sa gorivom, neko ko prelazi dosta kilometara mjesecno i placa po 200-300KM za gorivo, moze osjetiti razliku od par feninga, i nema mi logike to zaokruzivati.

Post Reply