Cijena kamenih kuća

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Seyfo
Posts: 4338
Joined: 23/08/2011 14:12

#26 Re: Cijena kamenih kuća

Post by Seyfo »

Prave kamene kuće, kakve su se nekad gradile, danas nemaju smisla. Nisu često ni imale poda, zemlja dole.
Poznanik je bio uletio u takvu investiciju, samo se sjebo. Skuplja pita od tepsije. Jest taj starinski kamen jedan za drugi vječno vezan malterom od mljevenog kamena, ali to su samo zidovi.
Poravnaš tu kamenu što imaš, napraviš na istom mjestu konstrukciju od cigle kako se i radi, a kad na red dođe fasada, ona bude od kamena.Naravno prozori, krov i interijer da budu u skladu sa fasadom. Samo je ta fasada skuplja od obične fasade, ali uzeći u obzir trajnost, statiku, izolaciju, vlagu, rezon je. Naravno, i iznutra se uradi u tom nekom etno-starinskom stilu, uz naglasak da to sve mora pratiti neki arhitekt koji zna, jer lahko možeš napraviti kič i neukus što se tiče stila.
Znači, sve starinsko i etno, a vamo sve na dugme,wireless,TV se na daljinski strpa u ormar.
Niko i ne zna kakav je kostur kuće, zadnja riječ tehnologije.
Plus te sve ovo dođe jeftinije
User avatar
Radio Sarajevo
Posts: 2404
Joined: 19/06/2014 12:48

#27 Re: Cijena kamenih kuća

Post by Radio Sarajevo »

broj dva wrote:Pa kad se komsiji u breskve uvalis :D
Nema komšija, sve je naše, pa i breskve :)
User avatar
Radio Sarajevo
Posts: 2404
Joined: 19/06/2014 12:48

#28 Re: Cijena kamenih kuća

Post by Radio Sarajevo »

Humljanin wrote:Nisam ti od neke pomoći niti sam stručnjak u toj oblasti, ali znam da je "kuća od kamena" širok pojam.

Zavisi i koja vrsta kamena i koji način obrade i je li to samo fasada ili je kamen u potpunosti nosivi element građevine.

Nisam siguran, ali mislim da teško da ima skuplje gradnje od potpuno kamene kuće od ručno klesanog kamena.
To je zeznut pothvat, nije lako naći iskusne majstore jer za obnoviti staru kamenu kuću u starom stilu i starim načinom gradnje ne postoje pravila gradnje koja važe u današnjoj građevini.
To su potpuno neka druga pravila kada ti nemaš armature i betona nego samo kamen i vezivo. Jako teško i vrlo skupo.
Nema tu proračuna nego se ide na iskustvo majstora.

Po meni je najpametnije napraviti armirano-betonsku konstrukciju i onda "lijepiti" kamen po tome.
Znači da imaš klasičnu jezgru nosive konstrukcije a za izgled i dojam lijepiš kamene blokove sa vana (mogu biti različite debljine).

Nadam se da sam malo pomogao svojim razmišljanjem, ili da barem nisam odmogao. Uglavnom sretno! :thumbup:
Pa evo kamen je gore na slici, i njega bih ostavio. Nekad davno je sprat bio od drveta, ali to je izgorilo.

Dobra je ideja lijepljenje kamena, uzeću to u razmatranje, tako da definitivno jesi pomogao :).
User avatar
Radio Sarajevo
Posts: 2404
Joined: 19/06/2014 12:48

#29 Re: Cijena kamenih kuća

Post by Radio Sarajevo »

Black swan wrote:nema potrebe za betonom 8-)
kamena na kamen i drvena deka :D
ako ti padne na glavu drvo nije kamen

:D

kako su ljudi prije pravili bez betona a ? :D
slagali su tako da je taj zid čvrst i bez betona samo sa žbukom
Pa imaš li kakav prijedlog ko bi mogao naslagati drvo na ovaj kamen sa slike, i to sve upristojiti da fino izgleda? :)

Slažem se da je kombinacija s drvetom dobra opcija. Je li ti taj dedo živ, da mi pomogne :D :D :D
User avatar
Radio Sarajevo
Posts: 2404
Joined: 19/06/2014 12:48

#30 Re: Cijena kamenih kuća

Post by Radio Sarajevo »

Seyfo wrote:Prave kamene kuće, kakve su se nekad gradile, danas nemaju smisla. Nisu često ni imale poda, zemlja dole.
Poznanik je bio uletio u takvu investiciju, samo se sjebo. Skuplja pita od tepsije. Jest taj starinski kamen jedan za drugi vječno vezan malterom od mljevenog kamena, ali to su samo zidovi.
Poravnaš tu kamenu što imaš, napraviš na istom mjestu konstrukciju od cigle kako se i radi, a kad na red dođe fasada, ona bude od kamena.Naravno prozori, krov i interijer da budu u skladu sa fasadom. Samo je ta fasada skuplja od obične fasade, ali uzeći u obzir trajnost, statiku, izolaciju, vlagu, rezon je. Naravno, i iznutra se uradi u tom nekom etno-starinskom stilu, uz naglasak da to sve mora pratiti neki arhitekt koji zna, jer lahko možeš napraviti kič i neukus što se tiče stila.
Znači, sve starinsko i etno, a vamo sve na dugme,wireless,TV se na daljinski strpa u ormar.
Niko i ne zna kakav je kostur kuće, zadnja riječ tehnologije.
Plus te sve ovo dođe jeftinije
Imam odličnu arhitekticu u familiji, tako da to neće biti problem.

Super ti je ideja da fasada bude kamena, tako sam nešto i kontao uraditi, ali iskreno nisam imao pojma koliko je to moguće. Proguglaću sada i te opcije.

Hvala :sax:
Hadzi Lojo
Posts: 1538
Joined: 19/10/2010 19:51

#31 Re: Cijena kamenih kuća

Post by Hadzi Lojo »

ja koliko vidim zidovi min. 50 cm debeli i da je su samo gornji slojevi zidova oronuli sto i nije neki veliki pro lem da se restaurira. Mozes li malo vise podataka dati kao sto je vrdta maltera kojim su zidani debljine zidova imas li vise slika od prije i trenutacno stanje. po meni se ovo da fino srediti samo motas pronaci covjeka koji ce izvrsiti inspekciju i nacrtati postojece stanje pa onda se dati u potragu xa majstorima. DA LI POSJEDUJES STARI PROJEKAT ILI JE TO BILA STARA GRADNJA PA renovirana. napisi vise podataka mozda ti pomognem. Imam i ja blizu Mostara nesto.
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#32 Re: Cijena kamenih kuća

Post by O'zone »

Radio Sarajevo wrote:
Seyfo wrote:Prave kamene kuće, kakve su se nekad gradile, danas nemaju smisla. Nisu često ni imale poda, zemlja dole.
Poznanik je bio uletio u takvu investiciju, samo se sjebo. Skuplja pita od tepsije. Jest taj starinski kamen jedan za drugi vječno vezan malterom od mljevenog kamena, ali to su samo zidovi.
Poravnaš tu kamenu što imaš, napraviš na istom mjestu konstrukciju od cigle kako se i radi, a kad na red dođe fasada, ona bude od kamena.Naravno prozori, krov i interijer da budu u skladu sa fasadom. Samo je ta fasada skuplja od obične fasade, ali uzeći u obzir trajnost, statiku, izolaciju, vlagu, rezon je. Naravno, i iznutra se uradi u tom nekom etno-starinskom stilu, uz naglasak da to sve mora pratiti neki arhitekt koji zna, jer lahko možeš napraviti kič i neukus što se tiče stila.
Znači, sve starinsko i etno, a vamo sve na dugme,wireless,TV se na daljinski strpa u ormar.
Niko i ne zna kakav je kostur kuće, zadnja riječ tehnologije.
Plus te sve ovo dođe jeftinije
Imam odličnu arhitekticu u familiji, tako da to neće biti problem.

Super ti je ideja da fasada bude kamena, tako sam nešto i kontao uraditi, ali iskreno nisam imao pojma koliko je to moguće. Proguglaću sada i te opcije.

Hvala :sax:
Probaj kod ovih dobiti kakvu okvirnu informaciju o cijeni

http://bileckikamen.net/kamen-za-zidanje/
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#33 Re: Cijena kamenih kuća

Post by muminovic »

gledam po njuskalo .hr nema nijedne kamene kuce kod njih u Hr na moru u prodaji ispod 500k EUR; cak i u manjim mjestima.

U cuvenijim mjestima svaka je preko 1 mil EUR.
User avatar
Bancho
Posts: 631
Joined: 01/11/2011 11:45

#34 Re: Cijena kamenih kuća

Post by Bancho »

Image

Ova kuca je od Mariia Stanica (bivseg fudbalera), izgradjena u Hercegovini. Kucu mu je radio arhitektonski studio "Dva arhitekta" :arrow: http://www.dva-arhitekta.hr iz Zagreba. Misli da ti je najbolje da sa njima stupis u kontak, pa ce ti oni fino objasniti sta, kako i koliko.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18179
Joined: 11/02/2013 11:32

#35 Re: Cijena kamenih kuća

Post by Ramzess Veliki »

Radio Sarajevo wrote: Ma naravno da ću biti dok se kuća radi, pa nisam vesla sisao :D .

Evo pregledao sam neke slike stare kuće, i vidim da ipak imam sve kamene zidove. To ovako izgleda. Mama je slikala, pa je malo mutno :).

Image

Dakle, ima li neko na ovom forumu ko je obnavljao ovako nešto? Rado bih se naslonio na ove zidove, ali me zanima koliko je to sigurno. Znam da u Dalmaciji ljudi često obnavljaju stare kamene kuće, i da se one skupo prodaju, pa vjerujem da se može nešto uraditi.
Ovo se da lijepo renovirati. Prednost kamenih zidova je sto su uglavnom radjeni u debljini od 40 pa do 80 cm, a nosivost im je kao i od armiranobetonskih iste debljine. Mana je sto spojni malter cesto nije dobre kvalitete, ali to se lako popravi - ocisti se stari malter i ubrizga novi cementni malter. Spojeve je najbolje poslije preci sa sika malterom radi trajne vodozastite, ili fasadnim premazom na toj bazi. Podovi se u principu trebaju baciti, iskopati, prvo naliti izravnavajuci betonski sloj sparbeton marke MB15 pa postaviti hidroizolacijukoju treba podici za 20-tak cm uz postojeci zid, a zatim naliti novu podnu plocu cca 12 cm sa konstruktivnom armaturnom mrezom. Medjustropnu konstrukciju mozes uraditi i kao sto je bila na drvenim gredama, ali mozes i izliti AB plocu.
U svakom slucaju najpametnije je dati arhitekti posao da snimi objekat i da se poigra sa rjesenjem.

Ja ovo u svakom slucaju ne bih rusio, iskoristio bih sve od postojeceg stanja i po potrebi dogradio nedostajuci sadrzaj.
Hladovina u kamenoj prostoriji tokom vrelog ljeta se ne moze postici nikakvom ciglom ni termikom. :thumbup:
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#36 Re: Cijena kamenih kuća

Post by zlo zlo »

moderniju verziju i obložiti s kamenom fasadom, evo primjer ytong render
Image
bolje karakteristike a niža cijena
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#37 Re: Cijena kamenih kuća

Post by zlo zlo »

Bancho wrote:Image

Ova kuca je od Mariia Stanica (bivseg fudbalera), izgradjena u Hercegovini. Kucu mu je radio arhitektonski studio "Dva arhitekta" :arrow: http://www.dva-arhitekta.hr iz Zagreba. Misli da ti je najbolje da sa njima stupis u kontak, pa ce ti oni fino objasniti sta, kako i koliko.
meni je ovo ružno jer pretjerali s kamenom,ovo sve popločeno s kamenom, nigdje zelenila je veliki minus, kamene kuće bi barem trebale biti u skladu nekom s prirodom, zelenilom, ovako ne znaš gdje počinje pločnik niti gdje završava kuća. Ovu sliku, možda je nesretan ugao ali je primjer kako ne raditi :lol:
User avatar
Bancho
Posts: 631
Joined: 01/11/2011 11:45

#38 Re: Cijena kamenih kuća

Post by Bancho »

zlo zlo wrote:
meni je ovo ružno jer pretjerali s kamenom,ovo sve popločeno s kamenom, nigdje zelenila je veliki minus, kamene kuće bi barem trebale biti u skladu nekom s prirodom, zelenilom, ovako ne znaš gdje počinje pločnik niti gdje završava kuća. Ovu sliku, možda je nesretan ugao ali je primjer kako ne raditi :lol:
Ocito je primjer kako treba raditi s obzirom da su osvojili nagradu za dizajn https://architectureprize.com/winners/w ... nt=2&mode= ali dobro ljepota je u oko posmatraca, meni ovo imnaje izgleda predobro...
User avatar
hekaton
Posts: 863
Joined: 19/12/2013 11:31

#39 Re: Cijena kamenih kuća

Post by hekaton »

Bancho wrote:
zlo zlo wrote:
meni je ovo ružno jer pretjerali s kamenom,ovo sve popločeno s kamenom, nigdje zelenila je veliki minus, kamene kuće bi barem trebale biti u skladu nekom s prirodom, zelenilom, ovako ne znaš gdje počinje pločnik niti gdje završava kuća. Ovu sliku, možda je nesretan ugao ali je primjer kako ne raditi :lol:
Ocito je primjer kako treba raditi s obzirom da su osvojili nagradu za dizajn https://architectureprize.com/winners/w ... nt=2&mode= ali dobro ljepota je u oko posmatraca, meni ovo imnaje izgleda predobro...
oh kuce i opakosti. :shock:
vinograd bazen sve ima
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#40 Re: Cijena kamenih kuća

Post by zlo zlo »

tu je par kuca a ne jedna i očito preseravanje s parima, stanic si to može priustit, autor teme teško :lol: , ovo s slike koju postavio, ova kuća koja se vidi cijela oko nje samo kamen i to koji previše sličan kući, i ubija je to u izgled, sama kua nije loša ali nešto lijepa i nije, možda je trijem s druge strane, eš ovakve kuće koje se rade za guštanje u životu ako nemaju velik i prostran trijem :lol:

da ti nađem par primjera sto ja smatram lijepim kamenim kućama, od onih što znaju guštat... dat ću primjere iz Hr, dalmacija i istra ofc.

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Hakiz
Posts: 40544
Joined: 30/07/2015 20:01

#41 Re: Cijena kamenih kuća

Post by Hakiz »

Prva i posljedanja na slikama od zlo zlo su mi super, pogotovo posljednja, autentično starinski izgleda. Ove između mi "kliničke", kao da je neko zalijepio tapete sa dezenom kamena, suviše "pravilno" mi izgledaju.
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#42 Re: Cijena kamenih kuća

Post by zlo zlo »

prva pik meni :lol: :lol:
Hakiz
Posts: 40544
Joined: 30/07/2015 20:01

#43 Re: Cijena kamenih kuća

Post by Hakiz »

zlo zlo wrote:prva pik meni :lol: :lol:
Može. Meni posljednja. Ostali neka biraju od ovih između :)
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#44 Re: Cijena kamenih kuća

Post by HAVANA »

Meni posljednja :twisted:
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#45 Re: Cijena kamenih kuća

Post by moonca »

Image

Bar jednu prostoriju sa pogledaom vani. :)
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#46 Re: Cijena kamenih kuća

Post by muminovic »

Ovo su bas dobre kuce na slikama, a sigurno nisu ni skupe - ako profulas u 100.000 EUR, nece biti neka omaska.
zanah
Posts: 1
Joined: 04/07/2011 13:25

#47 Re: Cijena kamenih kuća

Post by zanah »

Pozdrav, zna li neko nesto vise o ovoj temi danas? Imam slican slucaj...zapustenu staru kamenu kucu u Hercegovini
dumdumka
Posts: 24
Joined: 27/03/2009 23:04

#48 Re: Cijena kamenih kuća

Post by dumdumka »

Zidovi se sacuvaju. Ucvrstis ih dodatno betonom a onda napravis krov. Etoga. Kamen se uvijek nabavljao iz komsiluka, iz razloga sto je taj kamen navikao na tu klimu. Bileca.
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4875
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#49 Re: Cijena kamenih kuća

Post by ¤ jelena ¤ »

Ramzess Veliki wrote: 18/09/2018 15:59
Hladovina u kamenoj prostoriji tokom vrelog ljeta se ne moze postici nikakvom ciglom ni termikom. :thumbup:
:thumbup:

Samo da podstaknem buduće graditelje ovim citatom.

Nema boljeg ni ljepšeg materijala od kamena za gradnju kuće na primorju, a u Hercegovini pogotovo.
Hakiz
Posts: 40544
Joined: 30/07/2015 20:01

#50 Re: Cijena kamenih kuća

Post by Hakiz »

¤ jelena ¤ wrote: 27/08/2023 22:51
Ramzess Veliki wrote: 18/09/2018 15:59
Hladovina u kamenoj prostoriji tokom vrelog ljeta se ne moze postici nikakvom ciglom ni termikom. :thumbup:
:thumbup:

Samo da podstaknem buduće graditelje ovim citatom.

Nema boljeg ni ljepšeg materijala od kamena za gradnju kuće na primorju, a u Hercegovini pogotovo.
Hm.
Post Reply