Cijena izgranje kuće od 140 kvadrata

Post Reply
User avatar
irfanh94
Posts: 6
Joined: 21/04/2014 08:42

#1 Cijena izgranje kuće od 140 kvadrata

Post by irfanh94 »

Pozdrav svima, nadam se da ste dobro :D

Evo ovako, tražim za mišljenja pa sad, koliko toliko da se bude precizno..

Nedavno sam malo počeo razmišljat o svojoj kući kako bi ona izgledala i sve to, ali još nisam upućen sa cijenama, znam neke osnovne cijene, ali ne sve.

Šta mislite koliko sve ukupno iznosilo od zemljišta do zadnjeg crijepa na kući koja izosi odprilike 140 kvadrat, samo 1 sprat, zajedno sa priključkom trofazne struje kao i sređenim papirima.

Otprilike to bi bila ova šema kuće:
http://www.samsvojmajstor.com/portal/si ... osnova.jpg
sokkia
Posts: 2777
Joined: 23/08/2010 15:19

#2 Re: Cijena izgranje kuće od 140 kvadrata

Post by sokkia »

mnogo , a možda i još više :)
Tirkiz
Posts: 1758
Joined: 16/11/2009 14:53

#3 Re: Cijena izgranje kuće od 140 kvadrata

Post by Tirkiz »

uporedi sa cijenom stana slicne kvadrature u naselju koje je najblize lokaciji na kojoj zelis graditi kucu.
e sad recimo da uzemes kredit za taj stan...sracunaj koliko ces vratiti ukupno kredita i dobijes otpilike cijenu izgradnje takve kuce.

ko ti kaze da ce biti jeftinije...vjeruj da nece.
moj stari je 1980 godine poceo izgradnju kuce 10x10 na dva sprata...jos uvijek nije 100% zavrsena, avec su se stigli mjenjati vrata, prozori, kupatilo, podovi...

kuca je dozivotni posao.
mali_balon
Posts: 11399
Joined: 12/09/2012 09:57

#4 Re: Cijena izgranje kuće od 140 kvadrata

Post by mali_balon »

Lako je kucu pod krov, zajebancija nastaej sa opremanjem, stolarija, pod, struja, voda, matanje, plocice, itd itd itd uglavnom nekako to ide kao ako je pod krovom za 10000 onda ces toliko potrositi da je i opremis, naravno uzimas jeftinije stvari.
User avatar
irfanh94
Posts: 6
Joined: 21/04/2014 08:42

#5 Re: Cijena izgranje kuće od 140 kvadrata

Post by irfanh94 »

Da vam pravo kažem, meni se stan ne sviđa, nemam tog rahatluka kao što može biti u kući a plus (nisam još oženjen čovjek) al sam momak koji je od radne navike, ne bi mogo cijeli život u stanu a da ne izađem ili nešto "prćkam" oko kuće.
Symantec
Posts: 164
Joined: 10/01/2014 20:55

#6 Re: Cijena izgranje kuće od 140 kvadrata

Post by Symantec »

Mislim da su okvirne cijene oko 400 KM po metru kvadratnom grubih radova, a čini mi se 700 KM po kvadratu je "ključ u ruke".
Naravno, ti trebaš rješavati komunalne priključke kao i sve potrebne dozvole za gradnju.
I tačno je da je kuća doživotni posao ali je svakako drugačije kada je novu sagradiš, i naravno, daleko je komfornija od stana.
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#7 Re: Cijena izgranje kuće od 140 kvadrata

Post by Danguba »

Kucu graditi, moras imati dobre pare na racunu pa bez problema uradis ono sto ti se svidja ili jako dobar izvor prihoda.
Drugacije ne ulazi u tu avanturu pa da zaglavis ni tamo ni ovamo.
Kuca trazi dozivotnu gradnju, prepravke i uredjenje.

U svakom slucaju, sretno ti bilo.

p.s. pored ovog idejnog rjesenja vjerovatno ima i predracun radova a ako ne, neka ti neko to uradi i dobit ces okvirnu cijenu. Sama gradj. dozvola npr. u USK kosta oko 10.000 KM plus zemljiste, prikljucci, projekti.

evo ti malo procitaj sta kolegica kaze koja je to sve prosla...
UNREAD_POSTPostao/la male_okice dana 22. aug. 2011. 15:38
ovako za opstinu u USK je to sve poprilicno skupo...dok izganjas sve dozvole i svakave gluposti oko 10.000 KM das, mozda cak i vise ako ne brojis da moras placati one sitne takse po 10 ovamo 10 onamo, treba novi papir itd. Pisala sam o ovome u vec jednoj temi...ne mogu se sjetiti kojoj: uglavnom kad kupis plac zavrsis sav posao kod notara, nadjes sebi nacrt kuce (koji se placa zavisno sad kolika je kuca, da li trazis nov nacrt ili kupujes neki vec postojeci) trazi se odobrenje telekoma elektra i vodovoda da oni tebe mogu poslije prikljuciti na tu mrezu sa tim se ide po urbanisticku dozvolu (ona je oko 300-500 KM cini mi se); gradjevinska za opstinu je oko 4000 KM plus kantonalna 2500, zatim porez (oko 1500 KM) da ti upisu kucu da postoji u poreskoj (ne znam tacan naziv ali je to uglavnom da ti se ucrta kuca na onom avionskom snimku i da imas poslije ZK izvadak, kao i da mozes dobiti uporabnu dozvolu od opstine i da mozes sutra kucu prodati pokloniti kome zelis). Takodjer treba misliti o dodatnim porezima vezanim za balkone i vanjska stepenista (mi smo ih platili dodatno-tj ta kvadratura nije usla u gabaritno stanje na nacrtu kuce-ali balkoni i vanjsko stepeniste su ucrtani u plan)
Sto se tice prikljucaka za struju vodu i ostalo: monofazni prikljucak za 1 sprat kuce je 1300 KM+58KM (za zahtjev)+23 KM (ucesce za sat)-ako zelis dva sata na npr dva sprata onda ovo svex2. Trofazna je 3600 KM.
Prikljucak za vodu je 1100 KM-od toga je 600 prikljucak vodovodu a 500 porez neki opstinski (ovo je naravno samo za 1 prikljucak ako zelite 2 sata sve x2), treba imati na umu da prikljucak struje i vode necete dobiti bez gradjevinske dozvole i opstinske i kantonalne (nama barem nisu dali)-ovo su informacije stare 2-3 godine oko gradjevinske-koju smo dobili ove godine u februaru, a za struju i vodu cijene su svjeze jer smo ih platili tokom ove godine u martu i jos cekamo da dodju to sve prikljuciti. Uglavnom sto se tice pravljenja kuce to je jedan veliki test strpljenja i nadmudrivanja s mnogim likovima koji tu ne bi sjedili da nisu u nekoj stranci...ali eto kad jednom to tek preguras znas da to ponovio ne bi
Da se najezis od procedura.
User avatar
drndalo
Posts: 22835
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#8 Re: Cijena izgranje kuće od 140 kvadrata

Post by drndalo »

Ja mislim da se kaze IZGRADNJE!
RahatHurmašica
Posts: 2013
Joined: 25/04/2013 08:49

#9 Re: Cijena izgranje kuće od 140 kvadrata

Post by RahatHurmašica »

Danguba wrote:Kucu graditi, moras imati dobre pare na racunu pa bez problema uradis ono sto ti se svidja ili jako dobar izvor prihoda.
Drugacije ne ulazi u tu avanturu pa da zaglavis ni tamo ni ovamo.
Kuca trazi dozivotnu gradnju, prepravke i uredjenje.

U svakom slucaju, sretno ti bilo.

p.s. pored ovog idejnog rjesenja vjerovatno ima i predracun radova a ako ne, neka ti neko to uradi i dobit ces okvirnu cijenu. Sama gradj. dozvola npr. u USK kosta oko 10.000 KM plus zemljiste, prikljucci, projekti.

evo ti malo procitaj sta kolegica kaze koja je to sve prosla...

Da se najezis od procedura.
zbog ovakvih astronomskih cijena i procedura niko i ne vadi dozvolu.
User avatar
Truba
Posts: 81867
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#10 Re: Cijena izgranje kuće od 140 kvadrata

Post by Truba »

oko 90 000 po slobodnoj laičkoj procjeni
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#11 Re: Cijena izgranje kuće od 140 kvadrata

Post by mO k3 »

Napravili smo kucu u zadnje cetiri godine .Dozvolu smo imali takod a to ne racunam .
230 kvadrata do sada nas je izaslo 60 000 euro ,a fali jos fasada pola namjestaja i kuhinja :)
Podno grijanje , keramika , veluxprozori u podkrovlju, kovana ograda vani i unutra ....Znaci mogli smo raditi jos jeftinije

Sta te jos zanima
mali_balon
Posts: 11399
Joined: 12/09/2012 09:57

#12 Re: Cijena izgranje kuće od 140 kvadrata

Post by mali_balon »

Jebes dozvolu, ti zakopaj temelje i pocni sa gradnjom, tako je napravljeno 90% kuca u BiH. Ili da negdje kupis neku devastiranu (naravno leganlo napravljenu) za koju ti ne trebaju nikakve dozvole.
User avatar
P.Starck
Posts: 1157
Joined: 14/07/2010 22:46

#13 Re: Cijena izgranje kuće od 140 kvadrata

Post by P.Starck »

irfanh94 wrote:Pozdrav svima, nadam se da ste dobro :D

Evo ovako, tražim za mišljenja pa sad, koliko toliko da se bude precizno..

Nedavno sam malo počeo razmišljat o svojoj kući kako bi ona izgledala i sve to, ali još nisam upućen sa cijenama, znam neke osnovne cijene, ali ne sve.

Šta mislite koliko sve ukupno iznosilo od zemljišta do zadnjeg crijepa na kući koja izosi odprilike 140 kvadrat, samo 1 sprat, zajedno sa priključkom trofazne struje kao i sređenim papirima.

Otprilike to bi bila ova šema kuće:
http://www.samsvojmajstor.com/portal/si ... osnova.jpg
500 KM/m2 ako se stisneš na način da pod pokrivaš laminatom, pločice žnj klase, turska stolarija, ulazna vrata 300-400KM i tako dalje, ganjaš majstore, probijaš rokove...inače, za malo bolje 700 KM/m2, np. parket bukov 3 klasa, njemačka stolarija i td. grube radove ti izvodi kakva firmica i sl.
...a za Armani pločice, tikov parket i sl. budalaštinje - sky is the limit - 2000 KM/m2 pa na gore, ovo znaju branković, nikšić i ostala bagra
User avatar
AmADin_gospo
Posts: 2202
Joined: 14/05/2010 11:29

#14 Re: Cijena izgranje kuće od 140 kvadrata

Post by AmADin_gospo »

mali_balon wrote:Jebes dozvolu, ti zakopaj temelje i pocni sa gradnjom, tako je napravljeno 90% kuca u BiH. Ili da negdje kupis neku devastiranu (naravno leganlo napravljenu) za koju ti ne trebaju nikakve dozvole.
jeste, i onda narod kuka što je toliko klizišta. sami su krivi i zaslužili.
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#15 Re: Cijena izgranje kuće od 140 kvadrata

Post by Danguba »

irfanh94 wrote:Pozdrav svima, nadam se da ste dobro :D

Evo ovako, tražim za mišljenja pa sad, koliko toliko da se bude precizno..

Nedavno sam malo počeo razmišljat o svojoj kući kako bi ona izgledala i sve to, ali još nisam upućen sa cijenama, znam neke osnovne cijene, ali ne sve.

Šta mislite koliko sve ukupno iznosilo od zemljišta do zadnjeg crijepa na kući koja izosi odprilike 140 kvadrat, samo 1 sprat, zajedno sa priključkom trofazne struje kao i sređenim papirima.

Otprilike to bi bila ova šema kuće:
http://www.samsvojmajstor.com/portal/si ... osnova.jpg
Da ti budes ziv i zdrav ali moj ti je savjet, nadji ti prvo odgovarajuci komad zemlje. Sve to fino uknjizi na sebe, ogradi pa polako(prikljucci, dozvole, temelji) pa onda razmisljaj mozes li dalje ili ne.

p.s. sto se tice papirologije, ja mislim da se to mora uprostiti. kako sam cuo u Hrvatskoj do 200 m2 ne treba gradj. dozvola ali ti naravno trebaju saglasnosti(da li se sve to uklapa u regulacione i urbanisticke planove)
User avatar
AmADin_gospo
Posts: 2202
Joined: 14/05/2010 11:29

#16 Re: Cijena izgranje kuće od 140 kvadrata

Post by AmADin_gospo »

poenta građevinske dozvole nije da se plati "nako", nego da utvrdi da li je na tom prostoru dozvoljena gradnja iz ovih il onih razloga.
RahatHurmašica
Posts: 2013
Joined: 25/04/2013 08:49

#17 Re: Cijena izgranje kuće od 140 kvadrata

Post by RahatHurmašica »

AmADin_gospo wrote:poenta građevinske dozvole nije da se plati "nako", nego da utvrdi da li je na tom prostoru dozvoljena gradnja iz ovih il onih razloga.
kad bi tvoja tvrdnja imala veze sa životom onda ta dozvola nebi bila skuplja od 100KM.

dakle, to jeste da se plati "onako", ili drugim riječima PLJAČKA.
RahatHurmašica
Posts: 2013
Joined: 25/04/2013 08:49

#18 Re: Cijena izgranje kuće od 140 kvadrata

Post by RahatHurmašica »

P.Starck wrote:
irfanh94 wrote:Pozdrav svima, nadam se da ste dobro :D

Evo ovako, tražim za mišljenja pa sad, koliko toliko da se bude precizno..

Nedavno sam malo počeo razmišljat o svojoj kući kako bi ona izgledala i sve to, ali još nisam upućen sa cijenama, znam neke osnovne cijene, ali ne sve.

Šta mislite koliko sve ukupno iznosilo od zemljišta do zadnjeg crijepa na kući koja izosi odprilike 140 kvadrat, samo 1 sprat, zajedno sa priključkom trofazne struje kao i sređenim papirima.

Otprilike to bi bila ova šema kuće:
http://www.samsvojmajstor.com/portal/si ... osnova.jpg
500 KM/m2 ako se stisneš na način da pod pokrivaš laminatom, pločice žnj klase, turska stolarija, ulazna vrata 300-400KM i tako dalje, ganjaš majstore, probijaš rokove...inače, za malo bolje 700 KM/m2, np. parket bukov 3 klasa, njemačka stolarija i td. grube radove ti izvodi kakva firmica i sl.
...a za Armani pločice, tikov parket i sl. budalaštinje - sky is the limit - 2000 KM/m2 pa na gore, ovo znaju branković, nikšić i ostala bagra
još ako ponešto i sam zna uraditi može to i ispod 500KM/m2
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#19 Re: Cijena izgranje kuće od 140 kvadrata

Post by rovac13 »

Ja bi prvo dobro provjerio plac gdje bi se gradila kuca.Nek oni provjere jel dozvoljeno,jel pozeljno,jel nisko radi poplava,jel brdo radi klizista.Vidi sta se ljudima desilo nedavno,cijeli zivot gradili i u sekundi ostase bez svega.
Kod nas je uvijek bilo ajd ba nece nas.
A sto se tice cijene gradnje kuce to toi je negdje izmedju 50 000 KM i nekoliko miliona KM :D :D :D :D zavisno od tvojih prohtjeva.
User avatar
putujucidzindas
Posts: 889
Joined: 24/07/2006 20:41
Location: SA

#20 Re: Cijena izgranje kuće od 140 kvadrata

Post by putujucidzindas »

Black swan wrote:oko 90 000 po slobodnoj laičkoj procjeni

mozda, eura :D
bez 1.000 KM/m2 nista
User avatar
pici
Posts: 43607
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#21 Re: Cijena izgranje kuće od 140 kvadrata

Post by pici »

prvo ide "urbanisticka saglasnost" pa te onda "gradjevinska dozvola"...u urbanistickoj saglasnosti ti traze dal se tu nekad planira neki put, park, neboder, bolnica, trzni centar itd itd u gradjevinskoj kad dobijes urbanisticku te onda deru kolko kvadrata, koliko etazae, kolko temelji u zemlju, naravno placa se i staticar koji izracunava debljinu materijala, tezinu objekta, nagibe, busenje zemlje radi provjere zemljista od klizista i stabilnosti objekta itd itd...treba para sto yes jest.
RahatHurmašica
Posts: 2013
Joined: 25/04/2013 08:49

#22 Re: Cijena izgranje kuće od 140 kvadrata

Post by RahatHurmašica »

pici wrote:prvo ide "urbanisticka saglasnost"
jedino ovo ima smisla. no obzirom da građani svakako finansiraju općinu ovo bi trebalo biti "besplatna" usluga
pici wrote:pa te onda "gradjevinska dozvola"...u urbanistickoj saglasnosti ti traze dal se tu nekad planira neki put, park, neboder, bolnica, trzni centar itd itd u gradjevinskoj kad dobijes urbanisticku te onda deru kolko kvadrata, koliko etazae, kolko temelji u zemlju, naravno placa se i staticar koji izracunava debljinu materijala, tezinu objekta, nagibe, busenje zemlje radi provjere zemljista od klizista i stabilnosti objekta itd itd...treba para sto yes jest.
a za ovo im je uglavnom odjebaus.

naši opštinari podrazumjevaju da je svo zemljište na području općine njihova ćaćevina, pa zarezuju kako im se ćefne.
User avatar
shibonja
Posts: 1724
Joined: 29/05/2006 08:37
Location: Cogito, ergo sum

#23 Re: Cijena izgranje kuće od 140 kvadrata

Post by shibonja »

Cijena gradjevinske dozvole zavisi od zone ,recimo u mojoj opcini ima 6 gradjevinskih zona,1 u kojoj sam ja onomad pravio kucu je izasla 56 km po kvadratu korisne povrsine,a cijena 6 zone je negdje ok 33 km po metru kvadratnom,inace ovi sto ti predlazu gradnju kuce bez gradjevinske,ne slusaj ih,nema sanse da dobijes komunalne prikljucke bez iste,ako ne vjerujes otidji do prve elektrodistribucije i samo ih upitaj sta ti treba za prikljucak struje...vec sam pisao o ukupnim troskovima cijene gradnje ,sad mi se mrsko opet ponavljat,pretrazi malo forum ima vec dosta napisano..
User avatar
drndalo
Posts: 22835
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#24 Re: Cijena izgranje kuće od 140 kvadrata

Post by drndalo »

Nemoj zezat, bas bi se trebao potruditi da je i napravi bez ikakvih papira, sto ce mu to uopste...? Po mogucnosti, na sto aktivnijem klizistu, jebiga, jeftinija je parcela garant od one bez klizista... Pa ce mu uskoro kuca biti na cesti, umjesto 500 m. iznad iste... Dodatni +, bice par dana glavni na TV-u, dok daje izjave kako mu je kuca nenadano u toku noci odlucila spustiti se za 2-3 nivoa, i da su cijelu familiju jedva izvukli, i da Opstina nista nije uradila, bla, bla, bla....
Peryton_
Posts: 1016
Joined: 04/11/2011 21:23
Location: Tuzla

#25 Re: Cijena izgranje kuće od 140 kvadrata

Post by Peryton_ »

bez ikakvih papira, prikljucaka, finih radova ( s vanjske strane) vjerovatno oko sedam i po stoja po m2.
Majstor koji zna raditi i koji radi "kao tebi" moze smanjiti ovu cifru za 20% sigurno.
Post Reply