Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
mistek
Posts: 3391
Joined: 23/05/2010 15:16

#301 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by mistek »

holowey wrote:
mistek wrote:Od konstantnog preseravanja iz nekih etničkih i religijskih razloga, mislim da bi korisnije bilo da se preispitaju ulice poput ove gore, Franca Lehara. Nimalo beznačajna ulica i idealna lokacija za neko ime koje Sarajevu znači mnogo. Ova ulica hafiza Hadžimulića je na najispravnijoj mogućoj lokaciji na svijetu i primjer ispravno dodijeljenog naziva ulice.
vjerujem da je doticni efendija mnogo bitniji za nas grad od nekog tamo anonimusa isa bega ishakovica pa mu otese (povelik) dio ulice i dadose efendiji... efendija nahrani gladne, izlijeci bolesne, smjesti beskucne, opismeni nepismene, izgradi grad, pa neka ima i dvije ulice ako treba...
Loš rezon, totalno. Problem je što je on za neke "tamo neki efendija". Važniji je za Sarajevo "dotični efendija" od 90% onih čija imena nose ulice u Sarajevu. Zamisli sad kad bi uzeli analizirati ko ima dužu, značajniju, veću ulicu. Ne bi li se ti više bunio da je recimo uzeta recimo Radićeva ulica ili pomenuta Franca Lehara? Ovako, hafizu Hadžimuliću je dodijeljena ona ulica koja baš i treba. Ulica na bilo kojoj drugoj lokaciji ne bi imala smisla koliko ima ova sada.
breuer
Posts: 7206
Joined: 06/07/2009 15:44

#302 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by breuer »

mali_milojica wrote:Čekaj da ustanem.
Ako je iko zaslužio u ovom gradu,da onaj komad asfalta pored parka nosi njegovo ime , onda je to rahmetli Hadzi Hafiz Halid efendija Hadzimulić.
joj, još teže izgovoriti od onog Hadži Kali Alijin trg il' šta već...
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66194
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#303 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by _BataZiv_0809 »

cyprus wrote:Naletih na ovo na facebooku...
ZNATE LI KO JE FRANC LEHAR
PO KOME SE ZOVE JEDNA SARAJEVSKA ULICA?

Ulica Franca Lehara se nalazi u strogom centru Grada i odvaja od Ali-pašine ulice kod trgovačkog centra Alta
Kakve crne Ali Pasine :-) Kod Alte moze biti samo Zmaja od Bosne, s boka je Fra Andjela Zvizdovica, sa gornje Kranjceviceva, sa drugog boka Halida Kajtaza....
User avatar
Edin H.
Posts: 47029
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#304 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by Edin H. »

breuer wrote:
mali_milojica wrote:Čekaj da ustanem.
Ako je iko zaslužio u ovom gradu,da onaj komad asfalta pored parka nosi njegovo ime , onda je to rahmetli Hadzi Hafiz Halid efendija Hadzimulić.
joj, još teže izgovoriti od onog Hadži Kali Alijin trg il' šta već...
Jeko frajer?
breuer
Posts: 7206
Joined: 06/07/2009 15:44

#305 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by breuer »

Edin H. wrote:
breuer wrote:
mali_milojica wrote:Čekaj da ustanem.
Ako je iko zaslužio u ovom gradu,da onaj komad asfalta pored parka nosi njegovo ime , onda je to rahmetli Hadzi Hafiz Halid efendija Hadzimulić.
joj, još teže izgovoriti od onog Hadži Kali Alijin trg il' šta već...
Jeko frajer?
ma bila je na tom mjestu džamija istoimenog tipa, sve ok i tačno, al et, vremenom čovjek slomi jezik na tim starim izrazima...
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66194
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#306 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by _BataZiv_0809 »

Obala Pariske komune :)
User avatar
nineinchnails
Posts: 1668
Joined: 24/02/2009 12:09

#307 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by nineinchnails »

Sarajevo, i općenito BIH je pogodno tlo za najveće budalaštine što se svega tiče, a ne samo naziva ulica.
Nakarada božja.

Treba brate kao u Japanu, nazvati ulici po biljkama, cvijeću, drveću, i svi mirni i sretni.
Aleja lipa mi je najbolji naziv za ulicu. Ispod oraha takodje. Romantika brate, a ne političko preseravanje.
Čuj Mladih muslimana (nacističke mladeži). I onih nekih hadži mantraka, Aziza i Keme koji je mogao pojesti tepsiju pite.
User avatar
Logovan
Posts: 94403
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#308 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by Logovan »

Evo usvojena inicijativa da neka od ulica dobije ime po Hawkingu.
https://www.klix.ba/vijesti/bih/stephen ... /180426122
User avatar
Qler
Posts: 23604
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#309 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by Qler »

Svaka casta Hawkingu ali imamo mi puno ljudi koji su zasluzili da se ulice zovu po njima vise od njega.

I danas me stid gdje je ulica Davorina Popovica....
User avatar
zateznistub
Posts: 15515
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#310 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by zateznistub »

Qler wrote:Svaka casta Hawkingu ali imamo mi puno ljudi koji su zasluzili da se ulice zovu po njima vise od njega.

I danas me stid gdje je ulica Davorina Popovica....
:thumbup:
hrasno
Posts: 384
Joined: 01/11/2012 17:14

#311 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by hrasno »

Vise me brine, tko ce izgubiti ulica da je Hawking dobije...Ima i zasluznijih ljudi od njega. Nadam se da se ovako i Brucea Dickinsona sjetiti kad umre
megaribi1
Posts: 763
Joined: 21/09/2016 21:51

#312 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by megaribi1 »

hrasno wrote:Vise me brine, tko ce izgubiti ulica da je Hawking dobije...Ima i zasluznijih ljudi od njega. Nadam se da se ovako i Brucea Dickinsona sjetiti kad umre
U principu, ne mora niko. Ima ulica čija imena su toliko neutralna ili smiješna (Brdo sokak, Velika drveta, Pehlivanuša) da niko ne bi bio oštećen ako se preimenuju, ulica koje su toliko rascjepkane da je njihova podjela na više ulica neophodna (Radnička, Novopazarska, Humska, Grbavička), ulica čije ime pravi konfuziju jer se ne zna da li je u pitanju ulica ili naselje (Bjelave, Koševo, Sedrenik) i ulica u nastajanju (nove stambene zgrade).
User avatar
Better Man
Posts: 16772
Joined: 01/10/2006 20:10

#313 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by Better Man »

hrasno wrote:Vise me brine, tko ce izgubiti ulica da je Hawking dobije...Ima i zasluznijih ljudi od njega. Nadam se da se ovako i Brucea Dickinsona sjetiti kad umre
Pa, po meni ako neko treba dobiti ulicu u Sarajevu, ustvari davnih dana ju je trebao dobiti i to u centru Sarajeva je pokojni Milan Mladenović. Ipak je jedan dio svog djetinstva i odrastanja proveo u Sarajevu, gdje išao u u osnovnu školu 29. novembar, a njegova podrška u ratu i širenje glasa istine su nemjerljivi.
megaman4
Posts: 4947
Joined: 08/08/2011 23:59

#314 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by megaman4 »

Better Man wrote:
hrasno wrote:Vise me brine, tko ce izgubiti ulica da je Hawking dobije...Ima i zasluznijih ljudi od njega. Nadam se da se ovako i Brucea Dickinsona sjetiti kad umre
Pa, po meni ako neko treba dobiti ulicu u Sarajevu, ustvari davnih dana ju je trebao dobiti i to u centru Sarajeva je pokojni Milan Mladenović. Ipak je jedan dio svog djetinstva i odrastanja proveo u Sarajevu, gdje išao u u osnovnu školu 29. novembar, a njegova podrška u ratu i širenje glasa istine su nemjerljivi.
Bogdan Bogdanovic, legendarni gradonacelnik Beograda iz njegovog zlatnog doba, covjek koji je prvi upozorio mnoge na Milosevica i njegov sistem koji je rasturio SFRJ i doveo do rata. Pokusavao je animirati sve da se zaustavi rat u BiH i razaranje Sarajeva. Covjek je bio svjetski strucnjak u arhitekturi i intelektualac. Nazalost, ovakvi ljudi se rijetko spominju, sto je civilizacijska sramota. :-x
User avatar
Admir_1984
Posts: 7632
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#315 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by Admir_1984 »

Qler wrote:Svaka casta Hawkingu ali imamo mi puno ljudi koji su zasluzili da se ulice zovu po njima vise od njega.

I danas me stid gdje je ulica Davorina Popovica....
Ni Branko Mikulić bolje nije prošao...
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#316 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by high_volume »

Image
Prema njegovim rečima, od glavnih gradova republika bivše Jugoslavije samo Podgorica i Skoplje imaju Beogradsku ulicu.

Beogradska ulica u Novom Sarajevu promijenila je naziv u Emerika Bluma. Mi u Sarajevu nemamo Beogradsku ulicu. Ima je Istočno Sarajevo.





Usput, sugestija moderatorima da spoje ove dvije teme, identične su i jednako vrijedne

sarajevo-f125/nazivi-ulica-stari-vs-nov ... 86008.html
mistek
Posts: 3391
Joined: 23/05/2010 15:16

#317 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by mistek »

Pa osim eventualno nekakve sentimentalne vrijednosti, meni za masu ulica nije jasno koji će klinac u Sarajevu. Ovo u Bg apsolutno ne vidim problem da promjene imena većini ulica, jer koji će im đavo pola njih. No, da se vratimo na Sarajevo, a da ne pokrećem političku i ideološku priču koja je najčešća (neko bi mijenjao Titovu, neko Mladih muslimana, ali da se tim ne bavim). Možda za neke od njih jednostavno nisam upoznat, pa je glupo pitanje, ali:
Po čemu Franc Lehar zaslužuje prilično bitnu ulicu? Uopšte ulicu? Pa evo i Stjepan Radić koji se provlači često oko izmjene? Kakva je čovjekova veza sa Sarajevom? Ima li Ruđer Bošković kakvu vezu s nama? Ili Omer Hajjam? Mada je valjda tamo ideja sa Lujom Pasterom i sličnim jasna, što mi i nije hajd strašno. Ja bih vala više volio da se o takvim priča i takve pročiste :D

Pa eto i te ulice po toponimima, prave gluposti koje bi se mogle zamijeniti boljima i zaslužnijima. Mislim da ni svi gradovi pobratimi ili prijatelji nemaju ulice, ali zato gluposti na pretek.

Treće, ima nejasnih ulica tipa Humske, koje se moraju rasparčati na jedno 5-6 različitih i taman imaju kome dati ulice dodatne.
breuer
Posts: 7206
Joined: 06/07/2009 15:44

#318 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by breuer »

mistek wrote: 28/07/2020 11:20 Pa osim eventualno nekakve sentimentalne vrijednosti, meni za masu ulica nije jasno koji će klinac u Sarajevu. Ovo u Bg apsolutno ne vidim problem da promjene imena većini ulica, jer koji će im đavo pola njih. No, da se vratimo na Sarajevo, a da ne pokrećem političku i ideološku priču koja je najčešća (neko bi mijenjao Titovu, neko Mladih muslimana, ali da se tim ne bavim). Možda za neke od njih jednostavno nisam upoznat, pa je glupo pitanje, ali:
Po čemu Franc Lehar zaslužuje prilično bitnu ulicu? Uopšte ulicu? Pa evo i Stjepan Radić koji se provlači često oko izmjene? Kakva je čovjekova veza sa Sarajevom? Ima li Ruđer Bošković kakvu vezu s nama? Ili Omer Hajjam? Mada je valjda tamo ideja sa Lujom Pasterom i sličnim jasna, što mi i nije hajd strašno. Ja bih vala više volio da se o takvim priča i takve pročiste :D

Pa eto i te ulice po toponimima, prave gluposti koje bi se mogle zamijeniti boljima i zaslužnijima. Mislim da ni svi gradovi pobratimi ili prijatelji nemaju ulice, ali zato gluposti na pretek.

Treće, ima nejasnih ulica tipa Humske, koje se moraju rasparčati na jedno 5-6 različitih i taman imaju kome dati ulice dodatne.
sve se slažem osim imena svjetski bitnih ljudi, mislim da nam tih još fali...Boškovićeva je neprirodno duga i nezgodna ulica, po njemu dati neku u nizini koja nije preduga, zašto da ne i Hajjam, Rumi, peti deseti, to doprinosi gradu...
mistek
Posts: 3391
Joined: 23/05/2010 15:16

#319 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by mistek »

Ma kažem da su mi imena svjetski bitnih jasna i u odnosu na većinu drugih evropskih gradova, toga fali. Međutim, meni konkretno ni tu selekcija nije jasna, mada fakat ostavljam mogućnost da ja to ne shvatam najbolje.

A ima sigurno još tih likova koji nemaju veze sa Sarajevom i BiH. Meni Franca Lehara baš bode oči, najviše :D Radić mi je drag čiko iz historije, pa mi svejedno, mada ni njegovu ulogu ne shvatam konkretno, jer se radi o top lokaciji i moglo bi svašta tu ići.

Ali ove toponske su mi haos. Meni bi bilo logično da gradovima prijatejima i pobratimima po tom osnovu odmah dajemo ulice. Ovako, imamo svaki Božji grad iz BiH i ulicu po njemu, a totalno nejasno što.

Je li recimo Šenoa ima vezu sa Sarajevom? Moguće, ali pojma nemam :D
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#320 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by high_volume »

mistek wrote: 28/07/2020 14:53
Je li recimo Šenoa ima vezu sa Sarajevom? Moguće, ali pojma nemam :D
Zašto bi Šenoa morao imati vezu sa Sarajevom, da bi mu Sarajevo dalo svoju ulicu :? Zašto davanjem ulice, ili trga i sl. ne bi bilo pokazano poštovanje liku ili djelu neke osobe kojoj se daje ulica.

Da je živ, da ga pitamo, Émile Zola sigurno bi rekao da nikad nije ni čuo za Sarajevo, a dobio je jednu prelijepu ulicu u Sarajevu.
User avatar
Ludzak
Posts: 5488
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#321 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by Ludzak »

Treba onda dati ulicu Jure Francetića, on je i te kako imao veze sa Sarajevom. Ako cemo gledati veze sa Sarajevom.
User avatar
Tvrtko II Kotromanić
Posts: 4835
Joined: 15/03/2009 01:28
Location: Rajvosa

#322 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by Tvrtko II Kotromanić »

bila bi super ulica Dimitrija Dimitrijevića

da se uredi od dijela Zvorničke taman
User avatar
Logovan
Posts: 94403
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#323 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by Logovan »

Ušutiše se oko promjene imena Radićeve ulice, bila je inicijativa da se preimenuje u ulicu Paddyja Ashdowna.
mistek
Posts: 3391
Joined: 23/05/2010 15:16

#324 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by mistek »

high_volume wrote: 29/07/2020 04:25
mistek wrote: 28/07/2020 14:53
Je li recimo Šenoa ima vezu sa Sarajevom? Moguće, ali pojma nemam :D
Zašto bi Šenoa morao imati vezu sa Sarajevom, da bi mu Sarajevo dalo svoju ulicu :? Zašto davanjem ulice, ili trga i sl. ne bi bilo pokazano poštovanje liku ili djelu neke osobe kojoj se daje ulica.

Da je živ, da ga pitamo, Émile Zola sigurno bi rekao da nikad nije ni čuo za Sarajevo, a dobio je jednu prelijepu ulicu u Sarajevu.
Ma nije problem da je ima, ali nisam siguran je li onda ima zaslužnijih iz tog domena "nemaju veze sa Sarajevom". OK je da ljudi koji su doprinijeli na bilo koji način u svijetu imaju svoje ulice (evo Zola je super primjer), ali se onda pitam kome sve nedostaje ulica, pa eto ispred Šenoe. Možda i ima smisla, možda svi koji bi i pali na pamet ko "preči" imaju ulice. Samo onako pitam, ostavljam mogućnost da nema smisla :D
User avatar
Manual
Posts: 2124
Joined: 01/10/2018 18:07

#325 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by Manual »

mistek wrote: 29/07/2020 11:24
high_volume wrote: 29/07/2020 04:25
mistek wrote: 28/07/2020 14:53
Je li recimo Šenoa ima vezu sa Sarajevom? Moguće, ali pojma nemam :D
Zašto bi Šenoa morao imati vezu sa Sarajevom, da bi mu Sarajevo dalo svoju ulicu :? Zašto davanjem ulice, ili trga i sl. ne bi bilo pokazano poštovanje liku ili djelu neke osobe kojoj se daje ulica.

Da je živ, da ga pitamo, Émile Zola sigurno bi rekao da nikad nije ni čuo za Sarajevo, a dobio je jednu prelijepu ulicu u Sarajevu.
Ma nije problem da je ima, ali nisam siguran je li onda ima zaslužnijih iz tog domena "nemaju veze sa Sarajevom". OK je da ljudi koji su doprinijeli na bilo koji način u svijetu imaju svoje ulice (evo Zola je super primjer), ali se onda pitam kome sve nedostaje ulica, pa eto ispred Šenoe. Možda i ima smisla, možda svi koji bi i pali na pamet ko "preči" imaju ulice. Samo onako pitam, ostavljam mogućnost da nema smisla :D
Živim u Emila Zole, nije vala da je prelijepa ulica
Post Reply