Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#376 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by sehohari »

Ne znam zašto svaka ulica mora biti imenovana po nekome.
Meni bi puno draže bilo da za ulice imamo neke ciljeve našeg društva, smjer i ideale u kojima bi se (trebali) kretati.

Ulica evrope, zlatnih ljiljana, radnički put, čaršijska...

Ne treba možda baš po ljudima nazvati ulice, već po nekim idealima, kolektivima...
User avatar
Edin H.
Posts: 46979
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#377 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by Edin H. »

Misliš Ulica kasirki Binga, Ulica Coloseum krupijea, Ulica portira…itd.? :oops:
User avatar
Entropio
Posts: 7807
Joined: 21/11/2010 21:49

#378 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by Entropio »

Edin H. wrote: 30/04/2022 00:31 Misliš Ulica kasirki Binga, Ulica Coloseum krupijea, Ulica portira…itd.? :oops:
:lol:

Ulica dudlaca Swiss mente, Trg ljubitelja Seje Brajlovica
User avatar
Van Halen
Posts: 2782
Joined: 08/04/2008 10:37

#379 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by Van Halen »

Revizora propalog GRASA 2A/4 :run:
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#380 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by Ommadawn »

Da znate po kome ulice današnje Banja Luke nose imena, Sarajevo je još mila majka.
Da ne spominjemo Foču, Višegrad, Trebinje…
User avatar
perfect_guy
Posts: 6508
Joined: 18/04/2008 23:08
Location: Anfield road
Contact:

#381 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by perfect_guy »

Van Halen wrote: 29/04/2022 23:42 Mehmed Spaho je morao dobiti veću ulicu. Takodje nemaju ulicu nasi srednjovjekovni velikani. Ban Ninoslav,Stjepan II Kotromanic.
Ninoslav ima u Buća potoku
User avatar
Van Halen
Posts: 2782
Joined: 08/04/2008 10:37

#382 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by Van Halen »

perfect_guy wrote: 30/04/2022 07:55
Van Halen wrote: 29/04/2022 23:42 Mehmed Spaho je morao dobiti veću ulicu. Takodje nemaju ulicu nasi srednjovjekovni velikani. Ban Ninoslav,Stjepan II Kotromanic.
Ninoslav ima u Buća potoku
Hajde bar tu,čovjek koji je vodio i odbranio Bosnu od krstaškog rata zaslužuje barem u Buca potoku ulicu
User avatar
vjeshalica
Posts: 17152
Joined: 31/03/2019 14:56

#383 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by vjeshalica »

perfect_guy wrote: 30/04/2022 07:55
Van Halen wrote: 29/04/2022 23:42 Mehmed Spaho je morao dobiti veću ulicu. Takodje nemaju ulicu nasi srednjovjekovni velikani. Ban Ninoslav,Stjepan II Kotromanic.
Ninoslav ima u Buća potoku
Bitni ljudi trebaju da imaju bitne ulice,a ne po periferijama poput Bucapotoka gdje ne znaju stanovnici kad im se mater rodila a kamoli ko je Ninoslav.
User avatar
BHDragons
Posts: 367
Joined: 18/08/2020 15:24

#384 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by BHDragons »

Matej Ninoslav ima ulicu u Bucha Citiju, a Aziza zato ima jednu od najvažnijih ulica u Sarajevu. I žalimo se što nas prozivaju da nemamo identiteta...
suspect_zero
Posts: 25744
Joined: 11/10/2008 21:45

#385 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by suspect_zero »

BHDragons wrote: 01/05/2022 00:24 Matej Ninoslav ima ulicu u Bucha Citiju, a Aziza zato ima jednu od najvažnijih ulica u Sarajevu. I žalimo se što nas prozivaju da nemamo identiteta...
Sve kontam da će se neko sjetiti i preimenovati je.
User avatar
Ludzak
Posts: 5467
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#386 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by Ludzak »

Zar imamo identitet?
Većina su čula za sultan Fatiha, nego za tog Ninoslava. Većina su čula za Sulejmana veličanstvenog, nego za bana Kulina. Realno... Da su i Ninoslav, i ban Kulin danas živi, borili bi se protiv današnjih Bošnjaka.
User avatar
Ludzak
Posts: 5467
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#387 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by Ludzak »

cyprus wrote: 11/03/2021 11:02
foxlife wrote: 05/03/2021 12:48 meni je zanimljivo recimo sto nemamo ulice nekih ljudi koji su doprinjeli covjecanstvu
paster galilej kopernik njutn ajnstajn da vinci i sl
a sto se tice naziva ulica prije bih nazvao po biljkama i zivotinjama nego imena ljudi ili kao u americi po brojevima istok zapad parne sjever jug neparne i bog te veselio
Ima ulica Luja Pastera, na Dobrinji...

Zanimljivo je i da su naši naučnici relativno slabo zastupljeni u nazivima ulica, sa izuzetkom historičara, orijentalista i teologa... Mislim da nema nijedan iz tih grana, a da nije dobio ulicu :oops: Iz ostalih, tek poneko...
Aa izvini...
A ko su naši naučnici?
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#388 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by salik79 »

Ludzak wrote: 01/05/2022 01:13
cyprus wrote: 11/03/2021 11:02

Ima ulica Luja Pastera, na Dobrinji...

Zanimljivo je i da su naši naučnici relativno slabo zastupljeni u nazivima ulica, sa izuzetkom historičara, orijentalista i teologa... Mislim da nema nijedan iz tih grana, a da nije dobio ulicu :oops: Iz ostalih, tek poneko...
Aa izvini...
A ko su naši naučnici?
Recimo, na prvu, ETH Cirih:
Image

O njemu je snimljen i dokumentarac u Svicarskoj, a najpoznatiji slovenacki atomski fizicar, prof.dr. Alojz Paulin, je u strucnom casopisu "Vakuumist" napisao "in memoriam" u kojem posebno treba obratiti paznju na posljednju recenicu:
Image

"Vrlo (tj. potpuno) opravdano ga ubrajamo u one velikane ljudske historije koji su u stoljecima (tj. kroz stoljeca) covjecanstvo vodili od petrolejke do svemira.".

A i sama cinjenica da je jos u taj vakat bio profesor na cuvenom ETH, u izuzetno konzervativnoj Svicarskoj, u kojoj su i Nijemci gradjani drugog reda, te da je bio sef odjela na njihovom naucnom dragulju, AfiF-u (Abteilung fuer industrielle Forschung/Odjel za industrijsko istrazivanje), sama dovoljno govori za sebe...
Last edited by salik79 on 01/05/2022 10:30, edited 1 time in total.
Fanzi
Posts: 131
Joined: 22/04/2010 12:48

#389 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by Fanzi »

Pozz,

ko je bio dr. Fetah Becirbegovic? O njemu ne mogu nista da nadjem na Google.
User avatar
sime_cipol
Posts: 16225
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#390 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by sime_cipol »

salik79 wrote: 01/05/2022 03:26
Ludzak wrote: 01/05/2022 01:13

Aa izvini...
A ko su naši naučnici?
Recimo, na prvu, ETH Cirih:
Image

O njemu je snimljen i dokumentarac u Svicarskoj, a najpoznatiji slovenacki atomski fizicar, prof.dr. Alojz Paulin, je u strucnom casopisu "Vakuumist" napisao "in memoriam" u kojem posebno treba obratiti paznju na posljednju recenicu:
Image

"Vrlo (tj. potpuno) opravdano ga ubrajamo u one velikane ljudske historije koji su u stoljecima (tj. kroz stoljeca) covjecanstvo vodili od petrolejke do svemira.".

A i sama cinjenica da je jos u taj vakat bio profesor na cuvenom ETH, u izuzetno konzervativnoj Svicarskoj, u kojoj su i Nijemci gradjani drugog reda, te da je bio sef odjela na njihovom naucnom dragulju, AfiF-u (Abteilung fuer industrielle Forschung/Odjel za industrijsko istrazivanje), sama dovoljno govori za sebe...
Mene sramota da prvi put čujem za ovog covjeka tek sada.
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#391 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by salik79 »

sime_cipol wrote: 01/05/2022 19:36
salik79 wrote: 01/05/2022 03:26

Recimo, na prvu, ETH Cirih:
Image

O njemu je snimljen i dokumentarac u Svicarskoj, a najpoznatiji slovenacki atomski fizicar, prof.dr. Alojz Paulin, je u strucnom casopisu "Vakuumist" napisao "in memoriam" u kojem posebno treba obratiti paznju na posljednju recenicu:
Image

"Vrlo (tj. potpuno) opravdano ga ubrajamo u one velikane ljudske historije koji su u stoljecima (tj. kroz stoljeca) covjecanstvo vodili od petrolejke do svemira.".

A i sama cinjenica da je jos u taj vakat bio profesor na cuvenom ETH, u izuzetno konzervativnoj Svicarskoj, u kojoj su i Nijemci gradjani drugog reda, te da je bio sef odjela na njihovom naucnom dragulju, AfiF-u (Abteilung fuer industrielle Forschung/Odjel za industrijsko istrazivanje), sama dovoljno govori za sebe...
Mene sramota da prvi put čujem za ovog covjeka tek sada.
Nikakvo cudo da nisi cuo, posto nasim vrlim glavesinama nikada nicija pamet nije trebala, jer su oni uvijek bili najpametniji.

Enis se je nudio, potpuno besplatno, prvenstveno univerzitetima u BiH za postdiplomske studije, a njegov njegov potpis je bio garancija za dobivanje Fulbrightove stipendije...Niko se nikada ni udostojio nije da mu odgovori. Ni da im ne treba, a kamoli treba. To su saznali glupi Slovenci, tj. profesor Kansky, i odmah ga vrbovali za otvaranje postdiplomskog studija vakuumistike u Mariboru. Rado im se je odazvao, posto je to, ipak, tada bila jedna drzava...

Turci ga zbog turskog drzavljanstva i srednjoskolskog obrazovanja, kao i cinjenice da mu je otac zavrsio veterinu na Vojnoj akademiji u Istanbulu, te po cinu bio major Osmanske vojske (tada su se prezivali Bastaymaz - turska izvedenica od naseg prezimena Basic), svojataju i ponosno isticu medju svojim najistaknutijim imenima svjetske nauke. Tako u knjizi "Uspomene na nase profesore fizike", prof. dr. Mehmet Erbudak (takodjer profesor na ETH i rahmetli Enisov student) pise sljedece (100% tacnost prijevoda ne mogu garantovati, posto je rijec o strucnim izrazima) :
Prof.dr. Enis Behic* Bas (1919 – 2005)
Enis Behic Bas , sin veterinara Ibrahim Hakije i gospođe Fatime koji su iz Anadolije odselili u Bosnu i Hercegovinu, rođen je 30. maja 1919. u Istanbulu. U Duvnu je 1930 okončao osnovno školsko obrazovanje. Dalje školovanje je nastavio na Hajdarpaša gimnaziji u Istanbulu. Kao devetnaestogodišnjak završava maturu i biva primljen na Univerzitet Humboldt u Berlinu. Nakon studija fizike 1940. studirao je elektrotehniku na Visokoj tehničkoj školi Charlottenburg u Berlinu. U to vrijeme Berlin je bio rasadnik kako naučnika tako i mjesto okupljanja poznatih pronalazača. Primjera radi, profesor Ernst Ruska je tih godina radio na razvoju elektronskog mikroskopa, za koji je kasnije nagradjen Nobelovom nagradom. Osnovna načela mnogih elektronskih uređaja, koji se danas primjenjuju u tehnici je razvijen, ili je njihov razvoj započet, istraživanjima i radovima naučnika koji su tada djelovali u Berlinu.
Uticaj Prvog svjetskog rata i nacionalsocijalizma, koji se je tih godina etablirao, primorao je mnoge naučnike da napuste Njemačku. Tradicionalni istraživački duh kojeg su razvili je i dalje bio prisutan u Berlinu. U tom okruženju se, nakon završene Hajdarpaša gimnazije, obreo i mladi Enis Bas, koji je i sam, sve do odlaska u penziju 1984., održavao taj duh brojnim pronalascima na polju elektronske fizike, čime je bio primjer mladim naraštajima.
Enis Bas je 1945., nakon okončanja radnog angažmana u Berlinu, otišao u Cirih gdje započinje profesionalnu karijeru kao asistent na Federalnoj tehničkoj visokoj školi/visokoškolskoj ustanovi (ETH). Prvi rad mu je bilo istraživanje sekundarnih elektrona emitiranih iz tečnih materijala. Svoje pronalaske na ovom polju je iskoristio u televizijskom projektoru „Eidophor“, na čemu je 1949. i doktorirao. 1951. pristupa Odjelu za industrijsko istraživanje (AFIF) pri ETH, gdje rukovodi Odjelom za vakuumsku tehniku i elektronsku optiku. Šezdesetih godina dvadesetog stoljeća Enis Bas usmjerava svoje interesovanje na područje fizike površina, koja je tek bila u razvoju, načinivši pionirska istraživanja na polju svojstava emisije elektrona, udarivši temelje pomenutoj oblasti u Švicarskoj.
Pored toga što je Bas često citiran u naučnim člancima, njegovi pronalasci su našli praktičnu primjenu i u raznim oblastima. Basove LaB6 (Lantanheksaborid) katode, sačinjene od monokristala, su zbog svoje dugotrajnosti i visokih amplituda pri niskim temperaturama, te sposobnosti energetske distribucije, zahvaljujući svojstvima uske emisje elektrona, našle široku primjenu u preciznom varenju minijaturnih dijelova elektronskim zavarivačem, koji je razvijen primjenom elektrona sa visokim elektronskim sadržajem, čime je fokusiranje elektrona moglo biti svedeno na minimum. Isti uređaj je promjenom režima rada omogućavao pravljenje jako malih procjepa/rupa u različitim materijalima. Time je, recimo, omogućeno bušenje ležajeva točkića sa safirnim kristalima u industriji satova. Na isti način je Enis Bas realizirao i uređaj koji je lokaliziranjem i usmjeravanjem topljenja omogućavao izuzetno čist monokristalni rast metala kod materijala s visokom tačkom topljenja, kao što su Mo (Molibden) i W (Volfram). Također, barium-aluminatske katode, na čijem razvoju je radio, korištene su u betatronima kao elekronski injektori. Panoramix – rentgenski uređaj, kojim je omogućen prikaz svih zuba u ustima vrlo kratkim zračenjem, te akcelerator 1,5 milionskog elektronskog mikroskopa u gradu Tuluzu su Bašovi izumi.
Izumi prof.dr. Enisa Basa na polju elektronske optike su dovela do razvoja mnogih uređaja upotrebljavanih za osnove istraživačkog rada. Sve do odlaska u mirovinu (1984.) prof.dr. Enis Bas je obavljao obje funkcije – šefa odjela (Vakuumistika i elektronska optika) AFIF-a i profesora-predavača na polju elektronske optike pri odjelu za fiziku ETH, gdje je vodio postdiplomske i doktorske studije. Asim Orhan Barut, koji je doktorirao 1951. na tezi istraživanja osobina elektronskih multiplikatora je jedan od njegovih najpoznatijih studenata. (Prilog sastavio Prof.dr. Mehmet Erbudak)
http://fizikciler.info.tr/index.php/13- ... -behic-bas


Rahmetli Enis je bio i jedan od osnivaca "Matice Bosne i Hercegovine" u Cirihu, a tokom agresije je bio izuzetno angazovan na svim poljima pomoci domovini, zajedno sa svojim kucnim prijateljem, kao i ostalim (uglednim) Bosancima i Hercegovcima, rahmetli Adilom Zulfikarpasicem (kasnije je svu svoju naucnu biblioteku poklonio Adilovom Bosnjackom institutu).

Image

P.S.
Recimo, Svicarci, izmedju ostalog, i danas drze prepiske Enisa Basa i Jacoba Ackereta, oca moderne aeronautike, ciji student je bio i cuveni Werner von Braun.

Image
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65921
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#392 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by _BataZiv_0809 »

Ima neke veze sa Iranom dok ti kacis ove ponjave :D
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#393 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by salik79 »

Pa,...i ima :D Predavao je i kod njih. :D

I u njihovim bibliotekama mozes pronaci knjige poput ovih :bih:
ImageImage
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#394 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by Ommadawn »

Po kome i gdje su nazvane ulice u Sarajevu je odraz naše realnosti.
Još dugo će Bosna biti rupa Europe.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65921
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#395 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by _BataZiv_0809 »

Nece.
User avatar
cyprus
Posts: 39272
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#396 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by cyprus »

Ludzak wrote: 01/05/2022 01:13
cyprus wrote: 11/03/2021 11:02

Ima ulica Luja Pastera, na Dobrinji...

Zanimljivo je i da su naši naučnici relativno slabo zastupljeni u nazivima ulica, sa izuzetkom historičara, orijentalista i teologa... Mislim da nema nijedan iz tih grana, a da nije dobio ulicu :oops: Iz ostalih, tek poneko...
Aa izvini...
A ko su naši naučnici?
Pa mislim da bi svaki fakultet UNSA mogao zasigurno kandidovati nekoliko značajnih imena... Evo tipa Smilje Mučibabić sa PMF-a...

https://bs.wikipedia.org/wiki/Smilja_Mu ... babi%C4%87

Evo i nekih lista na wikipediji:

https://bs.wikipedia.org/wiki/Kategorij ... %C4%8Dnici
https://hr.wikipedia.org/wiki/Kategorij ... anstvenici
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50403
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#397 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by Bloo »

sehohari wrote: 29/04/2022 23:49 Ne znam zašto svaka ulica mora biti imenovana po nekome.
Meni bi puno draže bilo da za ulice imamo neke ciljeve našeg društva, smjer i ideale u kojima bi se (trebali) kretati.

Ulica evrope, zlatnih ljiljana, radnički put, čaršijska...

Ne treba možda baš po ljudima nazvati ulice, već po nekim idealima, kolektivima...
Ulica AFZ-a. :D
Piaty
Posts: 5676
Joined: 01/12/2020 00:58

#398 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by Piaty »

Ludzak wrote: 01/05/2022 01:11 Zar imamo identitet?
Većina su čula za sultan Fatiha, nego za tog Ninoslava. Većina su čula za Sulejmana veličanstvenog, nego za bana Kulina. Realno... Da su i Ninoslav, i ban Kulin danas živi, borili bi se protiv današnjih Bošnjaka.
Znam ali ti kao da insisriras na tome, koliko sam ja to primjetio?
Kao da bi ti i sam volio da nismo ni culi za bana Kulina?

To sam primjetio sa one teme o Bosnjacima. Tamo pises kao "sta su Bosnjaci", a ovdje ti se sve svodi na tipa - ma sta znaju Bosnjaci ko je ban Kulin, a pocinjes sa recenicom "zar imamo identitet?"

Jel ti lamentiras nad time sto postoji kriza identiteta kod Bosnjaka ili kazes da Bosnjaci nemaju identitet?

Sta od to dvoje, ili i jedno i drugo?
Piaty
Posts: 5676
Joined: 01/12/2020 00:58

#399 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by Piaty »

Fanzi wrote: 01/05/2022 04:21 Pozz,

ko je bio dr. Fetah Becirbegovic? O njemu ne mogu nista da nadjem na Google.
Cini mi se da sam nekad negdje procitao o njemu i mislim da je on bio partizan, tako nesto. Uglavnom, imao je neke veze sa tzv NOB-om
User avatar
Ludzak
Posts: 5467
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#400 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by Ludzak »

Piaty wrote: 02/05/2022 20:34
Ludzak wrote: 01/05/2022 01:11 Zar imamo identitet?
Većina su čula za sultan Fatiha, nego za tog Ninoslava. Većina su čula za Sulejmana veličanstvenog, nego za bana Kulina. Realno... Da su i Ninoslav, i ban Kulin danas živi, borili bi se protiv današnjih Bošnjaka.
Znam ali ti kao da insisriras na tome, koliko sam ja to primjetio?
Kao da bi ti i sam volio da nismo ni culi za bana Kulina?

To sam primjetio sa one teme o Bosnjacima. Tamo pises kao "sta su Bosnjaci", a ovdje ti se sve svodi na tipa - ma sta znaju Bosnjaci ko je ban Kulin, a pocinjes sa recenicom "zar imamo identitet?"

Jel ti lamentiras nad time sto postoji kriza identiteta kod Bosnjaka ili kazes da Bosnjaci nemaju identitet?

Sta od to dvoje, ili i jedno i drugo?
Nisam rekao sta znaju Bosnjaci ko su... Onii Bosnjaci koji su proucavali historiju prije Osmanske vladavine, znaju. Ali velika većina ne istražuje to doba. Već su se uhvatili doba od Osmanlija i dolaska Islama na ove prostore. Misliš da su hodze proucavali to vrijeme prije Osmanlija? Jesu vraga.
Post Reply