Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Manual
Posts: 2124
Joined: 01/10/2018 18:07

#351 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by Manual »

Je li tebi prelijepa?
User avatar
Haris.ba
Posts: 24840
Joined: 08/09/2005 20:08

#352 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by Haris.ba »

Praksa je bila u svim glavnim gradovima republika u Jugi da imaju ulice po nazivima gradova iz te republike. Plus, iz drugih republika.

Beograd je imao iz citave Juge ulice po gradovima. Znam da su Zagrebacku ukinuli.
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#354 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by foxlife »

nepass1 wrote: 03/08/2020 09:36
_BataZiv_0809 wrote: 30/07/2020 15:37
mk ultra wrote: 30/07/2020 10:47
a fočansku zabili međ cigiće na aneksu :mrgreen:
Zenicka najmanja ulica u Sarajevu :roll:
Žepa je najkraca :mrgreen: fojnicka ona u starom gradu isto kratka ko zepa. Dvije fojnicke imaju u sarajevu. Srebrenicka isto nema 100m
dvije gorazdanske isto postoje u sarajevu
jedna na malti druga u buca potoku
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#355 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by foxlife »

meni je zanimljivo recimo sto nemamo ulice nekih ljudi koji su doprinjeli covjecanstvu
paster galilej kopernik njutn ajnstajn da vinci i sl
a sto se tice naziva ulica prije bih nazvao po biljkama i zivotinjama nego imena ljudi ili kao u americi po brojevima istok zapad parne sjever jug neparne i bog te veselio
User avatar
Sanjarko
Posts: 23274
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#356 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by Sanjarko »

foxlife wrote: 05/03/2021 12:48 meni je zanimljivo recimo sto nemamo ulice nekih ljudi koji su doprinjeli covjecanstvu
paster galilej kopernik njutn ajnstajn da vinci i sl
a sto se tice naziva ulica prije bih nazvao po biljkama i zivotinjama nego imena ljudi ili kao u americi po brojevima istok zapad parne sjever jug neparne i bog te veselio
:?

Ulica Nikole Tesle, Juraj Neidharta itd.
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#357 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by high_volume »

Vijećnici iz Novog Sarajeva, koji su odlučivali o nazivu Osimove ulice, svi redom svoje NE pravdali su nepotpunom procedurom, nekom greškom u protokolu, gdje već. Znali neko više, kakva je greška, o čemu se radi?
User avatar
ANamelessGhoul
Posts: 1084
Joined: 23/02/2020 14:50

#358 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by ANamelessGhoul »

Kao nije se trazila saglasnost od familije ni od mjesnih zajednica
User avatar
muha_sa
Posts: 128645
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#359 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by muha_sa »

high_volume wrote: 07/03/2021 09:49
Vijećnici iz Novog Sarajeva, koji su odlučivali o nazivu Osimove ulice, svi redom svoje NE pravdali su nepotpunom procedurom, nekom greškom u protokolu, gdje već. Znali neko više, kakva je greška, o čemu se radi?
https://sportsport.ba/fudbal/ivica-osim-ulica/392828
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#360 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by high_volume »

ANamelessGhoul wrote: 07/03/2021 14:42 Kao nije se trazila saglasnost od familije ni od mjesnih zajednica
"Općinsko Vijeće Novo Sarajevo je reklo "ne" da se naziv ulice Zvornička preimenuje u ulicu Ivice Osima! Sram i stid da vas bude! Molim sve da pogledaju kompletan video snimak i da obrate pažnju na imena ljudi koji su rekli ne. Danas je umrla demokratija u Novom Sarajevu! Kažu da smo prekršili proceduru, ja kažem da nismo", napisao je Srdić.

Lider NiP-a Elmedin Dino Konaković jutros je objavio status upravo na temu Ivice Osima.

"Zar zaista postoje ljudi koji traže da se po Ivici Osimu nezakonito i mimo procedure, bez njegove saglasnosti nazove neka ulica u Novom Sarajevu? A sve u svrhu vraćanja kredibiliteta vijećniku koji procese vodi interesno, kraticama i kojeg smo isključili zbog prijave da je kupovao glasove. Ivica Osim je jedan od najvećih Bosanaca i Hercegovaca", napisao je Konaković.
Nije mi jasno kako Osim ne brani objavljivanje njgeovog imena u medijima, na portalima, na zidovima zgrada, i sl. a brani natpis na tabli naziva ulice :-)

Naravno da ne brani, naprotiv, svakom normalnom imponuje da se njegovo ime spominje i obilježava jedan dio naselja ljudi. Pa i porodici.

Ovdje se prije radi o političkom kurvaluku, u kojem prednjači Dino Konaković i njegovi, i nekakvom prizemnom revanšizmu spram Srdića. Nepošteno i nekorektno. Za inicijativu Srdića i preimenovanje Zvorničke, znalo se davno prije. I niko, pa ni NiP i Dino Konaković, nisu prije prigovarali za "proceduru", nego hinjski glasali negativno na samoj Sjednici Vijeća. Kola se lome preko Osima. Baš ružno, Elmedine Dino Konakoviću :-) :(
User avatar
sime_cipol
Posts: 16290
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#361 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by sime_cipol »

I populista Srdic i ostali lelemudani u vijecu, kako god su glasali, trebaju da ostave Ivicu Osima na miru i ne zaradjuju jeftine poene na njemu.
User avatar
perfect_guy
Posts: 6509
Joined: 18/04/2008 23:08
Location: Anfield road
Contact:

#362 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by perfect_guy »

foxlife wrote: 05/03/2021 12:42
nepass1 wrote: 03/08/2020 09:36
_BataZiv_0809 wrote: 30/07/2020 15:37

Zenicka najmanja ulica u Sarajevu :roll:
Žepa je najkraca :mrgreen: fojnicka ona u starom gradu isto kratka ko zepa. Dvije fojnicke imaju u sarajevu. Srebrenicka isto nema 100m
dvije gorazdanske isto postoje u sarajevu
jedna na malti druga u buca potoku
i Nurije Pozderca, Dobrinja i Soukbunar.
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#363 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by cyprus »

foxlife wrote: 05/03/2021 12:48 meni je zanimljivo recimo sto nemamo ulice nekih ljudi koji su doprinjeli covjecanstvu
paster galilej kopernik njutn ajnstajn da vinci i sl
a sto se tice naziva ulica prije bih nazvao po biljkama i zivotinjama nego imena ljudi ili kao u americi po brojevima istok zapad parne sjever jug neparne i bog te veselio
Ima ulica Luja Pastera, na Dobrinji...

Zanimljivo je i da su naši naučnici relativno slabo zastupljeni u nazivima ulica, sa izuzetkom historičara, orijentalista i teologa... Mislim da nema nijedan iz tih grana, a da nije dobio ulicu :oops: Iz ostalih, tek poneko...
User avatar
Tvrtko II Kotromanić
Posts: 4835
Joined: 15/03/2009 01:28
Location: Rajvosa

#364 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by Tvrtko II Kotromanić »

Ima li Prelog ulicu?
EDIT. sad vidim da ima
jarane, gdje su je stavili, bolje da covjeku nisu ni dali ime ulice... :bih: :run:
Last edited by Tvrtko II Kotromanić on 11/03/2021 11:05, edited 1 time in total.
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#365 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by cyprus »

Ima, pored gradske deponije...

Da li bi trebalo pokrenuti inicijativu da Predrag Matvejević dobije ulicu? Hem je jedan od globalno najznačajnijih književnika rođenih na tlu Bosne i Hercegovine, hem je bio počasni građanin Sarajeva...
Last edited by cyprus on 11/03/2021 11:07, edited 2 times in total.
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#366 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by foxlife »

cyprus wrote: 11/03/2021 11:02
foxlife wrote: 05/03/2021 12:48 meni je zanimljivo recimo sto nemamo ulice nekih ljudi koji su doprinjeli covjecanstvu
paster galilej kopernik njutn ajnstajn da vinci i sl
a sto se tice naziva ulica prije bih nazvao po biljkama i zivotinjama nego imena ljudi ili kao u americi po brojevima istok zapad parne sjever jug neparne i bog te veselio
Ima ulica Luja Pastera, na Dobrinji...

Zanimljivo je i da su naši naučnici relativno slabo zastupljeni u nazivima ulica, sa izuzetkom historičara, orijentalista i teologa... Mislim da nema nijedan iz tih grana, a da nije dobio ulicu :oops: Iz ostalih, tek poneko...
Ma dobro znam da ima nego mi je onako pao na pamet kao naucnik sasvim nebitno jel trenutno ima ili nema i koje sam ime spomenuo
Nije to poenta
User avatar
Mate_Miso_Kovac
Posts: 1474
Joined: 09/09/2019 10:05

#367 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by Mate_Miso_Kovac »

cyprus wrote: 11/03/2021 11:02
foxlife wrote: 05/03/2021 12:48 meni je zanimljivo recimo sto nemamo ulice nekih ljudi koji su doprinjeli covjecanstvu
paster galilej kopernik njutn ajnstajn da vinci i sl
a sto se tice naziva ulica prije bih nazvao po biljkama i zivotinjama nego imena ljudi ili kao u americi po brojevima istok zapad parne sjever jug neparne i bog te veselio
Ima ulica Luja Pastera, na Dobrinji...

Zanimljivo je i da su naši naučnici relativno slabo zastupljeni u nazivima ulica, sa izuzetkom historičara, orijentalista i teologa... Mislim da nema nijedan iz tih grana, a da nije dobio ulicu :oops: Iz ostalih, tek poneko...
Otidji u Mehmeda Spahe i kreni redom pitati članove znaju li ko je Vladimir Prelog i čime se bavio i postat ce vrlo brzo razvidno zasto je to tako. Kakva nauka kurci palci :roll:
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#368 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by foxlife »

Mate_Miso_Kovac wrote: 11/03/2021 11:08
cyprus wrote: 11/03/2021 11:02
foxlife wrote: 05/03/2021 12:48 meni je zanimljivo recimo sto nemamo ulice nekih ljudi koji su doprinjeli covjecanstvu
paster galilej kopernik njutn ajnstajn da vinci i sl
a sto se tice naziva ulica prije bih nazvao po biljkama i zivotinjama nego imena ljudi ili kao u americi po brojevima istok zapad parne sjever jug neparne i bog te veselio
Ima ulica Luja Pastera, na Dobrinji...

Zanimljivo je i da su naši naučnici relativno slabo zastupljeni u nazivima ulica, sa izuzetkom historičara, orijentalista i teologa... Mislim da nema nijedan iz tih grana, a da nije dobio ulicu :oops: Iz ostalih, tek poneko...
Otidji u Mehmeda Spahe i kreni redom pitati članove znaju li ko je Vladimir Prelog i čime se bavio i postat ce vrlo brzo razvidno zasto je to tako. Kakva nauka kurci palci :roll:
Ali su zato stavili milana preloga istoricara umjesto vladimira hemicara
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#369 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by cyprus »

Tvrtko II Kotromanić wrote: 11/03/2021 11:04 Ima li Prelog ulicu?
EDIT. sad vidim da ima
jarane, gdje su je stavili, bolje da covjeku nisu ni dali ime ulice... :bih: :run:
Vladimirom otac, Milan ima puno atraktivniju ulicu - u Hrasnom (Bosmal)... On se bavio historijom, valjda nekoliko djela napisao o historiji Bosne...

Svaka čast obojici, ali obrazac je jasan: historija > Nobelova nagrada iz hemije...

I dok je god tako - jebo nas...
User avatar
Mate_Miso_Kovac
Posts: 1474
Joined: 09/09/2019 10:05

#370 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by Mate_Miso_Kovac »

foxlife wrote: 11/03/2021 11:12 Ali su zato stavili milana preloga istoricara umjesto vladimira hemicara
A mozda su se i zajebunili... Isto je to sve ionako.. Prelog nakav, Prelog vakav... :D
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#371 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by foxlife »

Ma vladimira preloga se haman i ne moze nazvati ulicom ja je licno ne dozivljavam tako al eto zato su kao sto rece cyprus oca stavili u "centar" iako je bio samo istoričar za razliku od hemicara svjetskog glasa

Samo kazem da npr za njutna je cuo svako a nigdje ulice za kopernika za galileja
Ajd dobro starogrcke ove platona arhimeda i sl se i ne treba cuditi al ovo ostalo ne znam
Recimo ja licno bi dao ulicu i rosi sparks iako nema neke veze s nama posebne al ima za covjecanstvo u globalu
miki71210
Posts: 61
Joined: 11/11/2020 08:14

#372 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by miki71210 »

jebo i ulice više..
flak
Posts: 51
Joined: 01/10/2021 12:32

#373 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by flak »

Zanima me po čemu je ulica "Dobrovoljačka" dobila ime?
Po kojim dobrovoljcima? Ima li neki članak na tu temu?

Hvala
User avatar
Tvrtko II Kotromanić
Posts: 4835
Joined: 15/03/2009 01:28
Location: Rajvosa

#374 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by Tvrtko II Kotromanić »

flak wrote: 29/04/2022 22:57 Zanima me po čemu je ulica "Dobrovoljačka" dobila ime?
Po kojim dobrovoljcima? Ima li neki članak na tu temu?

Hvala
srpskim dobrovoljcima u 1. svj ratu
User avatar
Van Halen
Posts: 2782
Joined: 08/04/2008 10:37

#375 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by Van Halen »

Mehmed Spaho je morao dobiti veću ulicu. Takodje nemaju ulicu nasi srednjovjekovni velikani. Ban Ninoslav,Stjepan II Kotromanic.
Post Reply