Cigarete, odvikavanje

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
Šandor
Posts: 2383
Joined: 13/04/2005 20:26
Location: Negdje izmedju

#101

Post by Šandor »

To bi se naravno postiglo uz slikovit prikaz kataklizmičnih slučajeva a ne uz dosadno filozofiranje. Razvila bi se svijest u narodu. :)
pesak
Posts: 4343
Joined: 22/08/2005 20:58
Location: internet

#102

Post by pesak »

Jeste, Sandore, potpuno si u pravu.
O.o
Posts: 226
Joined: 06/06/2007 13:42

#103

Post by O.o »

Ja hocu da prestanem! Ne, fakat zelim! I probala sam par puta, al bez trajnog uspjeha. Jos i treniram, mislim stvarno sramota. Imam 2 slabe tacke: kafa i raja. Ko je pusio zna kako je to tesko prebolovat. Evo citam sad vase postove pa cu da probam. Javim se il za 5 dana il cim fail-am.
User avatar
Motokultivator
Posts: 875
Joined: 22/06/2007 15:02
Location: Negdje u blizini ilmihala

#104

Post by Motokultivator »

Nisam nikad biJo uhandzija, al sam cuo od raje koji jesu. Najbezbolniji nacin da se prestane s pusenjem je da se cigara zapali samo onda kad ono pravo prahne covjeku i da se pusi dok ne dojadi, nekad cijela cigara a nekad samo pola. Terapija traje jako dugo, al je efikasna i bezbolna.
marijindvorac
Posts: 245
Joined: 21/10/2006 18:40

#105

Post by marijindvorac »

O.o wrote:Ja hocu da prestanem! ..... Evo citam sad vase postove pa cu da probam. Javim se il za 5 dana il cim fail-am.
Cini mi se da nisi shvatila stvarno znacenje rijeci 'odluciti.' Na engleskom decision od latinskog (otprilike) presijeci.

Ako bas nisi sigurna, onda nemoj prekinuti s pusenjem jer ces ako nastavis sama sebe ubijediti da je to za tebe nemoguce. Kao pokusala sam ali nije islo.

Najbolje najavi svakome koga znas da prestajes pusiti. Trazi od raje da se ne zajebaju i da te potpomgnu. Umjesto kafe naruci caj bar prvih par nedjelja. I ne razmisljaj ujutro da li ces izdrzati do veceri.

Jer kada napravis odluku, to je to. Nema upisacu se na fakultet pa cu mozda i studirati. Ili biti 'samo malo u drugom stanju.' :D
FFK as Lucy01
Posts: 3336
Joined: 20/04/2005 17:57
Location: USA

#106

Post by FFK as Lucy01 »

Ne bih puno da pametujem, ali iskreno govoreci ne postoji univerzalni recept po kojem trebas da radis "ovo i ono" da bi se rijesio/la navike....kao primjer uzet cu to da neki ex pusaci ne mogu sjediti u drustvu pusaca; however, ja sam vecinu vremena okruzena pusacima (ali vani, jer se ovdje u US ne moze pusiti u zatvorenim prostorijama na 99% mjesta) i ne smeta mi. Mislim da je to zato sto sam cvrsto odlucila da postanem nepusac....a ne mogu da skontam kako da nikada ne budem u blizini pusaca; to mi kao kad si na dijeti i ne sjedis u blizini onih koji nisu :?

MOJA je odluka da ne pusim, samo moja.
To sto ljudi oko mene i dalje puse, nema nista samnom. I rekla sam sama sebi: ja ako pozelim da ponovo pusim prvi put kad sam u blizini nekog ko pusi, nema od mog prestanka nista. Slazem se da ne budes u blizini pusaca prvih nekoliko dana, ali poslije...???
Ja sam sjedila u drustvu pusaca 3 dana nakon sto sam prestala pusiti i nije mi smetalo. Ovo navodim samo iz razloga da potvrdim moju tezu da ne postoji univerzalna formula za sve koji zele prestati....ali nije lose ako sebe poznajete i znate sta vam godi a sta ne.
darius_maximus wrote: Nekada davno, alkohol, droga i cigare su se normalno konzumirale...
Vecina velikih umjetnika je koristilo drogu, ili absint, koji je bio zabranjen, pa sad opet dopusten, i nikome nista, zivjeli ljudi, neki krace, neki duze... Onda se zabrani droga, zabrani se pusenje, a i sa alkoholom su pokusali, ali to bih volio da vidim opet da pokusaju... I sada cemo zivjeti svi zdravo u industrijalizovanom svijetu, punog zagadjenja, genetski proizvedenog povrca, stresa, i brze hrane... Mislim da se malo pretjeruje sa ovim forsiranjem sirom svijeta da svi zive zdravo, kao eto da se moze izbjeci bolesti smrt... Ljudi prestanu pusiti pa se zale da su predebeli, pa onda je to opet problem i toliko se brinemo da ne obolimo da je neminovno da obolimo... Ovo ja onako malo "brainstorming" u sitne sate...

Sto se pusenja tice, ko gosd moze prestati treba prestati, ko god zeli da prestane treba prestati, jer to je ovisnost kao i svaka druga (cokolada, alkohol)... Ja pusim, iskreno, jer mi se pusi, znam ja to da je do nikotina koji uzrokuje ovisnost, ali ima tu i psiholoskog momenta... Kad sam nervozan, lakse se smirim, itd.

Opet nesto zamisljam kako bi izgledala birtija bez pusenja... Nikako, kada bi se kod nas zabranilo pusenje to bi znacilo da se mijenja stil zivota, manje sjedenja vise rada, to je neka sad furka u svijetu...
Ne mislim da je neka demokratija zabraniti zakonom da ljudi puse, ako to zele, jer eto nije zdravo... Kao oni ne znaju, pa im se treba zabraniti... Sve je nekako postalo smijesno... Bombarduju te reklamama te kupi ovo te kupi ono, te jedi ovo, onda u novinama procitas kako to ustvari nije zdravo, pa onda izlaze posebne knjige i casopisi za zdrav zivot, i tako u krug... Moderno doba, nema sta...

Svim pusacima, prestanite ako (dok) mozete, znam da ja jos neko vrijeme necu...

P.S. Ovo me podsjeti na epizodu iz prijatelja kad Chandler nakon perioda nepusenja pocinje opet pusiti...

Sretno svima i nedajte se!
Ovaj post sam citirala da ponovim jos jednom: PRESTANITE PUSITI ZATO STO TO VI ZELITE, KADA VI ZELITE. Jedino tako vam je uspjeh zagarantovan. A da je pusenje stetno=stetno je. I ima istinine u ovome sto navodis, samo zaboravljas jednu stvar: pojedinac ne moze zaustaviti globalno zagadjenje, proizvodnju i konzumaciju genetski modifikovane hrane, na industriju koja zagadjuje zrak......ali moze na to da svjesno udise CO2, katran i druge otrove....
Ne razumijem logiku iza ovog "ionako se trujemo, daj mi cigaru da to ubrzam" :?
nelo
Posts: 227
Joined: 04/12/2006 22:58

#107

Post by nelo »

bio sam pusac 12 godina i nekad prelazio i kutiju dnevno, znaci solidan pusac. prestao sam prije godinu i po, iako sam nakon prestanka znao ponekad uzeti i povuc koji dim, iskreno.....
ali ono sto sam znao je da sam iskreno u srcu odlucio da moram prestati jer mi je smetalo zdravlju. i tako nakon svih onih trauma, fol presto pusit pa sta cu radit na kafi kadn sjedem sa rajom, zenom i slicno!!!!!, iz cca 47 puta sam zaista prestao i mogu reci da sam rahat. sad sjedem na kafu i ne naumpadne mi, al prvih 6 mjeseci je bilo gadno. poslije je :zzzz:
modesti
Posts: 650
Joined: 02/03/2004 00:00

#108

Post by modesti »

Pušim od 15. godine (sada su mi 33- dakle duže sam pušač nego što nisam). Željela sam drugo dijete i nešto nije baš išlo i skontam da je to sigurno radi pušenja (slabija cirkulacija i kroz reproduktivne organe, čime se smanjuje vjerovatnoća oplodnje). Prestanem pušiti 4. septembra i nakon par dana dođe do oplodnje :D nisam pušila 7,5 mjeseci. Bilo mi je grozno, sanjala sam svake druge noći da pušim, pa se trznem u snu i grize me savjest, probudim se i ne znam jesam li sanjala da sam pušila ili sam stvarno pušila... ma heroin, kažem vam. Nakon bajnih 7,5 mjeseci se plaho iznerviram (sad bi se upucala koliko sam glupa) i zapalim jednu. Do kraja trudnoće sam se suzdržavala na nekoliko cigara dnevno, a onaj dan kad sam rodila malenog, odmah sam spržila kutiju. Moram naglasiti da sam cijeli život, i sada opet, pušila 2 kutije dnevno :cry: šta da vam kažem- kobila, eto šta sam.

Svim potencijalnim nepušačima želim jaku volju!
senka_s.
Posts: 80
Joined: 06/06/2007 10:57
Location: SARAJEVO

#109

Post by senka_s. »

Ja ne znam sta da radim :(
ne bih smjela ni pogledati cigaretu, a kamoli pusiti...imala sam tezak oblik bronhitisa kad sam bila mladja, tako da mi cigarete smetaju.
U biti nije mi problemo dluciti jer evo vec x-ti put kao prestajem pa nakon 10 dana kazem,aha mogu ja bez cigara, a onda si dozvolim da zapalim jednu, pa jos jednu i opet pocnem.
Kad bih mogla bar da se tu prlomim pa da ne zapalim :( :( :( :( :(
User avatar
Michun
Posts: 5450
Joined: 28/04/2006 16:52
Location: Sarajevo

#110

Post by Michun »

Ja prestala (ima tu negdje napisano) prije god. i po :D
Cula sam za Zyban tablete...nisam koristila, znam da su oko 100 KM, mogu se naruciti u ozbiljnijim apotekama i garantovano se prestaje pusiti. Za sve oni koji zele a ne znaju kako zapoceti, eto vam ideja.
modesti
Posts: 650
Joined: 02/03/2004 00:00

#111

Post by modesti »

I šta rade te bobe Zyban? Mislim da je ključni problem mogućnost recidiva, a ne onih 24-36 sati apstinencijske krize.
User avatar
Michun
Posts: 5450
Joined: 28/04/2006 16:52
Location: Sarajevo

#112

Post by Michun »

E malo proguglaj jer bas ne znam detalje. Znam da se pocinju piti dok jos pusis i nekad u prvih 2 sedmice prestajes pusiti, ne znam koliko ih pijes. Opet kazem...cula, nisam koristila.
uvijek dobar post
Posts: 314
Joined: 11/06/2007 15:31
Location: capajebo

#113

Post by uvijek dobar post »

ja sam pusio 10 godina, iskljucivo drinu sarajevsku! dnevno 1-2 kutije zavisi kako kad, nikad ispod kutije!
09.09.2005. sam odlucio prestati pusiti i rekao ja od danas nisam vise pusac i ne pusim i tako je i bilo. nikada vise nisam uzeo cigaru u ruke. jednostavno sam rekao sebi necu i nisam nikad vise. prestao sam cak i kupovati cigare za druge, cak ni svojoj supruzi kada idem u prodavnicu ne kupujem cigare i ina je i prestala da stavlja cigare na spisak. prvih tri mjeseca je bilo zajebano. ja sam se branio sjemenkama suncokreta i jabukama. svaki put kad bi mi naumpala cigara ja bih uzeo grickati sjemenke ili bih pojeo jabuku sa korom. kora jabuke je jako bitna jer predstavlja cistu celulozu koja dok je jedemo cisti nase receptore tako da nam se ukus i miris cigare s vremenom pocinje gaditi.
bitno je samo reci ja ne pusim mvise i odluciti da ne uzmes cigaru u ruke. bitno je izdrzati i biti karakter sto bi rekli. ne posustaj!!! nakon tri mjeseca vise mi nije ni naupadalo da pusim nit da uzmem cigare.
TAKOĐER JE BITNO OBJAVITI RAT CIGARAMA I DUHANSKOJ INDUSTRIJI I ZAMRZITI IH IZ DNA DUŠE!!!

p.s. prestani pusit cigare i ako vam bas treba malo dima u zivotu, pocnite povremeno pusit travu. zdravije je i zabavnije.
modesti
Posts: 650
Joined: 02/03/2004 00:00

#114

Post by modesti »

uvijek dobar post wrote: p.s. prestani pusit cigare i ako vam bas treba malo dima u zivotu, pocnite povremeno pusit travu. zdravije je i zabavnije.
podsjećaš me na jednog prijatelja :) ali je on opet počeo pušiti i cigare :D
ninja-san
Posts: 406
Joined: 11/01/2007 11:04
Location: Sarajevo

#115

Post by ninja-san »

Cigarete su jako ppasan porok, i ja sam imao velikih problema dok ih se nisam rijesio.
Pusio sam od 14-te godine i jako mi je smetalo, jer sam kao mali imao bronhitis.
Stalno sam se nakanjivao da prestanem. I prestajao, po 2 tjedna, po mjesec dana, po tri mjeseca, pa i po pola godine. Ali jebi ga, uvijek se javi neka sekiracija ili nervoza i covjek se vrati.
Sve dok jednog dana, a i dan danas smatram da je to BOZIJA VOLJA, nisam dobio napad tj. zatrovanje nikotinom.

Pusio ja 1,5 do 2 kutije, zivio ujutro na kafi i cigarama, nista hrana, i tako jedan dan meni pocese noge klecati, srce lupati....

Mislio sam da cu umrijeti. Od toga dana pa do danas (9. god). nije mi pala cigara na pamet i HVALA BOGU, da sam se rijesio.

Prijatelji dragi, rijesavajte se duhana, znam da je tesko, ja se sad pokusavam rijesiti pive . Tesko je zamisliti zivot i sve situacije bez ceifa koji ceifis godinama, ali siguran sam u STRAIGHTU je spas.
debela
Posts: 3201
Joined: 02/07/2002 00:00

#116

Post by debela »

modesti wrote:I šta rade te bobe Zyban? Mislim da je ključni problem mogućnost recidiva, a ne onih 24-36 sati apstinencijske krize.
brzinski

http://www.quitsmoking.com/zyban/index.htm

neka hvala
User avatar
Nosferatu
Posts: 2157
Joined: 04/08/2006 03:34
Location: Give me your tired, your poor, Your huddled masses yearning to breathe free

#117

Post by Nosferatu »

debela wrote:
modesti wrote:I šta rade te bobe Zyban? Mislim da je ključni problem mogućnost recidiva, a ne onih 24-36 sati apstinencijske krize.
brzinski

http://www.quitsmoking.com/zyban/index.htm

neka hvala
Mozda se neko plasi side-efekata, ali - uzeti jednu drogu, da bi prestao konzumirati 1000 kemikalija u cigareti jedna od kojih je i olovo, nije lose.

Naravno - ako ko moze i smije - bez Zybana - neka pokusa bez njega. Ali ako se neko mora rijesiti cigarete a ne moze - onda bi i mnogo gore stvari uzeo.
senka_s.
Posts: 80
Joined: 06/06/2007 10:57
Location: SARAJEVO

#118

Post by senka_s. »

Joooooj, ljudi jutros sam povukla 2 dima, a nisam 4 dana zapalila prije toga, sad me grize savjest jer mislim da cu opet poceti....
Nekako razmisljam da necu istrajati a jaaaaaako zelim prestati.
Da li se to vama koji ste prestali desavalo?da povucete par dimova?
Ljuta sam na sebe :x :x :x :x
O.o
Posts: 226
Joined: 06/06/2007 13:42

#119

Post by O.o »

Ja jos uvijek nisam zapalila... :D :D :D 3 sedmice :D
User avatar
Michun
Posts: 5450
Joined: 28/04/2006 16:52
Location: Sarajevo

#120

Post by Michun »

O.o wrote:Ja jos uvijek nisam zapalila... :D :D :D 3 sedmice :D
Image
pesak
Posts: 4343
Joined: 22/08/2005 20:58
Location: internet

#121

Post by pesak »

http://www.chm.bris.ac.uk/motm/zyban/zyban.htm

ja sam bila tezak ovisnik, i samo sam uz pomoc zibana uspela ostaviti duvan. prve se dve nedelje pusi i pije ziban, odlucids koji ces dan prestati da pusis u drugoj nedelji, i prestanes i UOPSTE NEMA KRIZE, niti ti cigare padaju na pamet. Nista od toga. Sjajan lek. Evo vec 4. godina kako ne pusim..ne pijem ga vise, ali izbegavam pusace i izbegavacu ih do krajq zivots...zato sto me zagadjuju i zato sto upadam u krizu. ziban je carski lek.
senka_s.
Posts: 80
Joined: 06/06/2007 10:57
Location: SARAJEVO

#122

Post by senka_s. »

O.o wrote:Ja jos uvijek nisam zapalila... :D :D :D 3 sedmice :D
sad mi jos gore :( :(
nisam ni ja zapalila samo sam od drugarice povukla dim i odmah mi je bilo zao...
da li to zanci da sam na dobrom putu da se odviknem ili nema spasa za mene :? :? :?
jOFLA
Posts: 2363
Joined: 11/06/2005 03:04

#123

Post by jOFLA »

.
Last edited by jOFLA on 14/07/2010 21:06, edited 1 time in total.
pesak
Posts: 4343
Joined: 22/08/2005 20:58
Location: internet

#124

Post by pesak »

jOFLA wrote:
pesak wrote:http://www.chm.bris.ac.uk/motm/zyban/zyban.htm

ja sam bila tezak ovisnik, i samo sam uz pomoc zibana uspela ostaviti duvan. prve se dve nedelje pusi i pije ziban, odlucids koji ces dan prestati da pusis u drugoj nedelji, i prestanes i UOPSTE NEMA KRIZE, niti ti cigare padaju na pamet. Nista od toga. Sjajan lek. Evo vec 4. godina kako ne pusim..ne pijem ga vise, ali izbegavam pusace i izbegavacu ih do krajq zivots...zato sto me zagadjuju i zato sto upadam u krizu. ziban je carski lek.
Je li to da "UOPSTE NEMA KRIZE" samo za vrijeme uzimanja Zybana, ili uopšte nema krize nikakve ni kad prestaneš uzimati ziban ? Zapravo, mislim na cigaretnu ovisnost na psihološkoj bazi. Ono... nesvjesno igranje olovkom među prstima i prinošenje iste ustima kad je čovjek nešto nasekiran, iznerviran, ili ruka sama iz navike krene prema nečijim cigarama na stolu, nostalgična želja za cigaretom uz prvu jutarnju kafu ili poslije ručka, sanjati sebe da pušiš, ili... takve slične stvari, za vrijeme i poslije uzimanja Zybana ?

Koliko dugo si duvanila ?
Da ti pojasnim, ostavljala sam 3, 4 puta duvan , najduze na tri godine...uglavnom na 6 meseci...svaki put sam ostavljala pomocu nekog petodnevnog engleskog plana za ostavljanje duvana...postoji specijalno sta se pije, koliko se i sta jede -tih 5 dana. Svaki put sam imala zestoke krize i morala sam striktno da se pridrzavam plana...sa zybanom, ovaj poslednji put, pre 4 godine, nisam imala krizu- dok sam pila zyban. Nije mi pala cigareta na pamet. Neverovatno. :shock: Da mi je neko pricao, ne bih verovala. SAD, kad ne pijem zyban, imam krize ponekad , kad se ne drzim pravila koje sam pokupila od alkoholicara- ne budi u drustvu osobe koja pusi, izbegavaj zadimljene prostorrije, u tvom stanu nema pusenja, nema cigareta, nema piksli. i to je to.onda nema krize. jednostavno, zar ne ? inace pusim dugo-jos od 15 godina. po 2-3 pakle na dan.ne gasim. totalni ovisnik. nocu sam se budila samo da zapalim cigaru. sad- nista.
na pr. danas sam prekrsila pravilo, drugarica mi je bila prvi put u kuci, bilo mi je nezgodno da joj kazem da se kod mene ne pusi, ona zapalila, i ostavila cigaru, otisla u wc, a ja sam momentalno htela da joj maznem jednu...i da sam zapalila , nastavila bih da pusim kao da nista nije bilo...to je stos i kod alkoholicara- ne smeju nijednu casicu pica da popiju , jer su zavisnici- ne znaju da se zaustave- nastave da piju - tako i ja. samo sto nisam zavisnik od alkohola, vec od duvana. upadam u krizu kad se ne pridrzavam pravila.negde sam citala da je teze ostaviti duvan nego heroin. moguce. bas mi je bilo tesko- bez zybana, skoro nemoguce- i bez pridrzavanja prokletih pravila.
sibelius
Posts: 314
Joined: 10/07/2007 01:29

#125

Post by sibelius »

od jučer nisam zapalio...

molim pomoć, savjete...podršku... :)

ovaj put sam planirao uspjeti...
Post Reply