Cigarete, odvikavanje

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
nepass1
Posts: 9520
Joined: 06/07/2017 07:35

#7101 Re: Cigarete, odvikavanje

Post by nepass1 »

Ma najgore nmg od djeteta, malo, ne smijem mu sjemenke, kikiriki, bademe. Ali cim vidi hoce oci da iskopa, daj i njemu.
Tako da sad grisini i bobe forsiram. Mada i to sve manje.
User avatar
muha_sa
Posts: 128486
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#7102 Re: Cigarete, odvikavanje

Post by muha_sa »

nepass1 wrote: 13/01/2021 07:57 Ma najgore nmg od djeteta, malo, ne smijem mu sjemenke, kikiriki, bademe. Ali cim vidi hoce oci da iskopa, daj i njemu.
Tako da sad grisini i bobe forsiram. Mada i to sve manje.
Izdrži i nemoj da te vrag nagovori da je opet zapališ :D
Znaš šta su meni kolege na poslu radile--puhali mi dim u lice, ganjali me po odjeljenju i cigare nudili :-) sve sam izdržo pa i opsadu 4 godine al je zapalio nisam.
A 3 kutije redovno žmario dok nisam kutiju zgužvo i zareko se NIKAD više.
User avatar
bandit_mo
Posts: 1390
Joined: 13/08/2020 12:03

#7103 Re: Cigarete, odvikavanje

Post by bandit_mo »

Ja sam pušila oko 10 godina i prestala prije 3 godine i 4 mjeseca. NIsam nijednu zapalila i sad me već vrlo rijetko vuče. Mislim da mi je trenutno emocionalno stanje najviše pomoglo. Kad sam prestajala bila sam bez stresa, sve mi išlo od ruke, osjećala veliku sreću radi nekih promjena i to me toliko preokupiralo da krize skoro nikako nije ni bilo.
Možda je stvar i motiva... Moj motiv je novac jer su postale preskupe, a ja sam vrlo racionalna pa mi je to postalo besmisleno. I nije nešto što će se ikad promijeniti, s 1,50 došlo je do 5,50 kutija..
User avatar
drug_profi
Posts: 50205
Joined: 16/07/2012 16:00

#7104 Re: Cigarete, odvikavanje

Post by drug_profi »

Motiv je najvazniji. Ja sam npr. vidio da razmisljam kao ovisnik. Nesto malo para u dzepu i kontam imam za cigara, a nemam djeci za uzinu... :evil:
E neces. Djeci dao pare, a cigare nisam kupio i tako je pocelo. Sat po sat, dan po dan. Usput se odlucnost povecavala i misli bistrile.
User avatar
bandit_mo
Posts: 1390
Joined: 13/08/2020 12:03

#7105 Re: Cigarete, odvikavanje

Post by bandit_mo »

drug_profi wrote: 13/01/2021 08:41 Motiv je najvazniji. Ja sam npr. vidio da razmisljam kao ovisnik. Nesto malo para u dzepu i kontam imam za cigara, a nemam djeci za uzinu... :evil:
E neces. Djeci dao pare, a cigare nisam kupio i tako je pocelo. Sat po sat, dan po dan. Usput se odlucnost povecavala i misli bistrile.
Ista stvar. Mislim se hoću li si kupiti majicu od 10KM, a s druge strane 5,50 svakodnevno na ništa bez razmišljanja...
Inače je cigara najbezveznija ovisnost. Od kocke novac, od droge i alkohola high, od ovog ništa osim kroničnog smrada :lol:
hali gali halid
Posts: 2352
Joined: 08/10/2007 22:45

#7106 Re: Cigarete, odvikavanje

Post by hali gali halid »

Ja sam pušio nekih 10-15 godina, ne pušim evo nekih 6 i pol mjeseci... Prestajao sam već par puta prije ovog, za koje mislim da je konačno. Za razliku od prethodnih prestajanja, sada nemam apsolutno nikakvih kriza, tj. poriva za cigaretom, najnormalnije pijem kafu, pijem alkohol, ne razmisljam uopste o njoj, jednostavno mi ne treba. U posljednje vrijeme imam baš problem da sjedim u zatvorenom prostoru gdje neko puši, smeta mi dim pravo, imam osjećaj da se gušim. Trebalo bi zabraniti u svim zatvorenim objektima tj. prostorima pušenje (kafići, restorani itd.), kome se puši izađi ili sjedi brate vani, pa puši do mile volje.
Motiv mi je zdravlje, prestanak tog smrada, kvalitetniji život, a i mislim da čovjek dobije određenu dozu samopouzdanja kada uspije pobijediti ovisnost, jednostavno se osjećaš bolje u svojoj koži jer nisi više rob cigarete.
User avatar
muha_sa
Posts: 128486
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#7107 Re: Cigarete, odvikavanje

Post by muha_sa »

drug_profi wrote: 13/01/2021 08:41 Motiv je najvazniji. Ja sam npr. vidio da razmisljam kao ovisnik. Nesto malo para u dzepu i kontam imam za cigara, a nemam djeci za uzinu... :evil:
E neces. Djeci dao pare, a cigare nisam kupio i tako je pocelo. Sat po sat, dan po dan. Usput se odlucnost povecavala i misli bistrile.
Mene je stomak i to cjelom dužinom ispod rebara bolio te sam se svakodnevno zaljevo sodom bikarbon :-) o smradu odjece da ne govorim--fuj :-)

Jedno vrijeme sam u snu duhanio :lol: al se nisam dao i ne dam se evo od januara 91. :-D
nikeze
Posts: 572
Joined: 07/12/2018 12:57

#7108 Re: Cigarete, odvikavanje

Post by nikeze »

Poslije infarkta i najokorjeliji pušač koji nije vadio cigaru iz usta razmisli o prestanku pušenja.
Strah od smrti i želja za produženjem života su najjači nagoni.
Samo što je nakon 40 godina pušenja kasno.
Inače gledao sam dijagram stupnja ovisnoti od narkotika i cigarete visoko kotiraju.
Da ne govorimo o ekonomskim i socijalnim posljedicama po porodicu. Droga pa hajd.
Image
User avatar
nepass1
Posts: 9520
Joined: 06/07/2017 07:35

#7109 Re: Cigarete, odvikavanje

Post by nepass1 »

drug_profi wrote: 13/01/2021 08:41 Motiv je najvazniji. Ja sam npr. vidio da razmisljam kao ovisnik. Nesto malo para u dzepu i kontam imam za cigara, a nemam djeci za uzinu... :evil:
E neces. Djeci dao pare, a cigare nisam kupio i tako je pocelo. Sat po sat, dan po dan. Usput se odlucnost povecavala i misli bistrile.
Pa i ja tako, hoce zena djetetu igracku ja pizdim stakupujes. Onda se skontam ja 150 dam na cigare a djetetu mi zao 50 za igracke odvojiti.
Sto se tice zdravlja tesko da bih se okanio
User avatar
drug_profi
Posts: 50205
Joined: 16/07/2012 16:00

#7110 Re: Cigarete, odvikavanje

Post by drug_profi »

Ali vidjeces benefite na zdravlju. Nisi ni znao da si imao probleme dok oni ne nestanu. Dok se ne vratis medju nepusace.
Prije uz stepenice, moras se nakasljat na kraju. Odes na planinu, jebiga, skripi, hripa nakon 100 metara uzbrdice...
Sad nista. Mislim da cak nisam ni prehladjen onoliko cesto kako sam prije bio. Redovno jesen,zima, proljece, bar dvije upale sinusa i brnohitis.
Sad se ne sjecam icega osim ove korone, koju sam fakticki za 4 dana pregazio.
User avatar
nepass1
Posts: 9520
Joined: 06/07/2017 07:35

#7111 Re: Cigarete, odvikavanje

Post by nepass1 »

Vjerovali ili ne 300KM sam ustedio ovaj mjesec bez cigara.
shandrprcSA
Posts: 9789
Joined: 23/02/2013 08:16

#7112 Re: Cigarete, odvikavanje

Post by shandrprcSA »

nepass1 wrote: 31/01/2021 20:20 Vjerovali ili ne 300KM sam ustedio ovaj mjesec bez cigara.
nisi nista ustedio, samo ces ih ulupati negdje drugo :D
User avatar
nepass1
Posts: 9520
Joined: 06/07/2017 07:35

#7113 Re: Cigarete, odvikavanje

Post by nepass1 »

Vec znam i gdje ce biti ulupane
Bellomo
Posts: 767
Joined: 15/03/2018 20:25

#7114 Re: Cigarete, odvikavanje

Post by Bellomo »

12 godina pusim redovno, nisam nikada kasljao, do nedavno, pa sam se malo zamislio, ali nisam prestao ili smanjio.
U zadnje 2 ili 3 sedmice, u jednom dahu 4 puta se nakasljem u C-molu i hoce mi cigara i dusa na nos da izadju. Nakon toga ne zapalim cigaru 5-6 sati, planiram prestati, ali kud cu s rukama...
User avatar
drug_profi
Posts: 50205
Joined: 16/07/2012 16:00

#7115 Re: Cigarete, odvikavanje

Post by drug_profi »

Svi smo iste brige imali. Citaj temu, naci ces savjete.
Ali dzaba ti sve ako ne doneses odluku.
Pri tom je jako vazno da znas sta znaci rijec "odluka".
Amko89
Posts: 57
Joined: 10/01/2014 10:32

#7116 Re: Cigarete, odvikavanje

Post by Amko89 »

Svaki ramazan su bili cigare najveci problem, nista od vode i hrane, samo cigara je u glavu. prije 3 godine sam presto, prva dva dana i nakon toga je samo problem da sam se naviko, kad idem pjeske "onaj put", kad sad sjednem na racunar, itd.

Na kraju sam narucio Pico 21700, bateriju i FeV u Kini (kopija) za od prilike 60€. Liquid sam sebi pravim i tako mogu za 50€ godinu da prodem.

Danas mi netreba ali kao sad kad sjednem na PC "zapalim" vape, imam nesta u ruci, kad sjedim u Auto i cekam "zapalim" ali ponekad i izinate odem bez nje napolje i prodem dobro. Trebalo mi je od prilike godina, da ne pomislim na cigaru ili da volju ne dobijem kad duhan primjetim (ako neko kraj mene pusi).

2 godine kasnije totalno nemam volje, gadi mi se ako neko pusi i nakon cigare stane kraj mene. Pusio sam sigurno 12 godina i to L&M crvene, 33 komada (big pack tada).
nikeze
Posts: 572
Joined: 07/12/2018 12:57

#7117 Re: Cigarete, odvikavanje

Post by nikeze »

Da li je istina u ovom članku? Ja sam primjetio drastične promjene kod osobe koja je prestala pušiti nakon 40 godina i bila zagriženi pušač.

Osim što ubija, naučnici tvrde, pušenje uništava i našu osobnost. Možda više ni ne primjećujete promjene raspoloženja od kojih se svima oko vas ‘diže kosa na glavi’, ali one su vjerojatno tu.

U istraživanju koje je provelo Sveučilište Missouri, utvrđeno je da su kod pušača snažno istaknute dvije osobine – impulzivnost i neurotičnost. Studija je također otkrila da su oni koji su prestali pušiti tijekom studije pokazali dramatično povlačenje tih osobina.

To nam govori da možemo očekivati ​​promjene u osobnosti nakon prestanka pušenja.

Način na koji se doimate drugim ljudima promijenit će se i postat ćete puno pristupačniji. A da ne spominjemo da ćete se i zbog prestanka pušenja osjećati puno sretnije. Iznenadit ćete se koliko će drame nestati iz vašeg života nakon prestanka, a imat ćete i puno jasniji proces razmišljanja.

U studiji su praćeni ljudi koji su imali od 18 do 35 godina, dijelom i zbog toga jer znanstvenici kažu da nam je osobnost izgrađena i ‘zaključana’ kada navršimo 35 godina.

To je i dio razloga zašto je teže ostaviti cigarete kasnije u životu. Stvari poput žudnje, nestrpljenja i ljutitih ispada više nisu samo nuspojave cigareta, već su postale dio vas. Mnogo pušača ima pravi problem s tom promjenom identiteta, ali ako znate što je tome uzrok, možda se lakše odlučite prestati pušiti, piše YourTango, prenosi 24 sata.hr.
User avatar
scarface32
Posts: 874
Joined: 12/12/2004 11:54

#7118 Re: Cigarete, odvikavanje

Post by scarface32 »

Pusac 35 godina. Zadnjih par godina dvije kutije dnevno.Zadnjih par mjeseci 50 cigareta dnevno. Evo prestao sam pusiti ima 18 dana.Prva tri dana sam bio koma. Nesvjestica, mantanje, nervoza..... I sad mi prahne ali brzo prodje i mislim da nikad necu vise staviti cigaru u usta. Kafu i dalje pijem, nisam se udebljao i nemam potrebe za grickanjem. Da napomenem nikad prije nisam ni dana bio bez cigara.Samo se nadam da nije kasno.Ako sam ja prestao pusiti, moze svako . Ja sam ih jeo .Cini mi se radije bih bio bez hljeba u kuci nego bez cigare.
User avatar
drug_profi
Posts: 50205
Joined: 16/07/2012 16:00

#7119 Re: Cigarete, odvikavanje

Post by drug_profi »

Ne znam. Ja sam prije bio impulsivan, kratkog fitilja.
Sad sam onako pod ručnom.

Jel razlog što sam prestao pušiti prije 12 godina, ili je razlog što sam tad imao 41, a sad 53?
Ermin ZM
Posts: 1549
Joined: 09/01/2019 18:40

#7120 Re: Cigarete, odvikavanje

Post by Ermin ZM »

U par prilika otkako ne pusim sam imao priliku vidjeti pusaca kako krizira jer mu je nestalo cigara. I vidis taj bijes, agoniju, isto da je obuzet necim... i dodje mi da pljunem sebe sto sam i sam takav bio a nisam to ni primjecivaao. Sjetim se svojih epizoda u "gluha doba" ides na benzinsku da si kupis taj smrad...
Bukvalno druga osoba postanes kad se odviknes. Smirenost, samopouzdanje, koncentracija, samokontrola,
racionalno razmisljanje i jos dosta stvari odlukuju nepusaca.
Sretnem poznanika nedavno, i ponudi me cigarom, i kazem ne, ne pusim. Ono ko iznenadi se na trenutak i nastavimo normalno razgovor. Sitan trenutak, al tako ispunjujuci, da bez oklijevanja kazes ne hvala :)
Nekako sam se osjecao kao da sam se otkinuo sa lanaca..
User avatar
visuljak
Posts: 994
Joined: 26/11/2020 14:05

#7121 Re: Cigarete, odvikavanje

Post by visuljak »

Mislio sam da nikada necu imati priliku da prestanem pusiti.
Ukazao se mali razlog i ja sam ga iskoristio da bacim taj otrov nakon 35-40 god. pusenja.
Osjecaj fantastican.
User avatar
drug_profi
Posts: 50205
Joined: 16/07/2012 16:00

#7122 Re: Cigarete, odvikavanje

Post by drug_profi »

Uh ima tih prilika koliko hoces. Svako od nas fasuje povremeno prehladu, bronhitis... idealna prilika da prekines.
Ermin ZM
Posts: 1549
Joined: 09/01/2019 18:40

#7123 Re: Cigarete, odvikavanje

Post by Ermin ZM »

Kod mene poznanik imao koronu, i nije mu pasala cigara nikako a i malo se prepao i nije pusio u izilaciji. Kako su prosle 2 sedmice odlucio da tako i nastavi.. :)
Kaze zao mu sto nije prije 10 godina imao koronu. Kod njega je bio blag slucaj skroz
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7375
Joined: 16/01/2007 23:38

#7124 Re: Cigarete, odvikavanje

Post by banjaluka078 »

Meni je fenomen moja prijateljica. U tri trudnoće, od momenta kad shvati da je trudna baca cigare, ne puši cijelu trudnoću i period dojenja. I kako prestane dojiti, pravac kiosk i nastavlja pušiti kao da ništa nije bilo. Sljedeća trudnoća, opet ista stvar. Pitam je zašto jednostavno ne prestane kad je u stanju tako odjednom baciti cigare na duže od godine. Kaže, kao da ima prekidač u glavi za trudnoće. Kad je uhvati prehlada, neka bolest, uredno puši dok god može podnijeti, ali trudnoće jok.
User avatar
nepass1
Posts: 9520
Joined: 06/07/2017 07:35

#7125 Re: Cigarete, odvikavanje

Post by nepass1 »

scarface32 wrote: 03/02/2021 11:57 Pusac 35 godina. Zadnjih par godina dvije kutije dnevno.Zadnjih par mjeseci 50 cigareta dnevno. Evo prestao sam pusiti ima 18 dana.Prva tri dana sam bio koma. Nesvjestica, mantanje, nervoza..... I sad mi prahne ali brzo prodje i mislim da nikad necu vise staviti cigaru u usta. Kafu i dalje pijem, nisam se udebljao i nemam potrebe za grickanjem. Da napomenem nikad prije nisam ni dana bio bez cigara.Samo se nadam da nije kasno.Ako sam ja prestao pusiti, moze svako . Ja sam ih jeo .Cini mi se radije bih bio bez hljeba u kuci nego bez cigare.
Pa ja sam uvjek govorio, ako nema hljeba u kuci xaspat cu gladan, ako nema cigara idem ih kupiti bez razmisljanja.
Danas bio sa covjekom, prestao prije par godina pusiti, kaze pusio cetiri kutije dnevno.
Kad je on bacio valjda i ja izdrzim. Evo jace od mjeseca sam clean. Ali vidim da jos ne smijem 2-3 dana ostati sam kuci. Tad bih vjerovatno otisao kupiti cigare i desetak piva uz ps da se opustim
Post Reply