Cigani i Romi

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

User avatar
Opetja033
Posts: 10040
Joined: 01/11/2011 20:33

#51 Re: Cigani i Romi

Post by Opetja033 »

ioannes wrote:
Opetja033 wrote:
2) Cigani/Romi iz Srbije koji nemaju veze sa Romima vec se radi o Bosnjacima muslimanima (i dijelom zasigurno Srbima muslimanima). Da bi ostali u Srbiji (zato sto su zeljeli ili zato sto nisu imali novca da se isele) mogli su se nazivati jedino Ciganima. Potomaka tih Roma je najvise u Sapcu, Uzicu, Loznici, Malom Zvorniku, Nišu i dijelom u Beogradu. I da, Saban Saulic jeste jedan od njih. :mrgreen:

.
Cigani iz Srbije koji nisu Cigani nego su Bosnjaci muslimani i Srbi muslimani :D

a svasta ces cut
Ako je to tvoj zakljucak onda zaista imas ozbiljnih problema sa inteligencijom. Procitaj jos jednom. Ako ponovo izvuces isti zakljucak - nazalost beznadezan si slucaj.
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#52 Re: Cigani i Romi

Post by theTruePath »

Opetja,na to sam i ja mislio...ti ljudi su se izjasnili "ciganima" da nebi bili protjerani u Bosnu ili Tursku,i odatle taj naziv :thumbup:
User avatar
Havatar
Posts: 14696
Joined: 20/06/2013 13:56
Location: na hajr

#53 Re: Cigani i Romi

Post by Havatar »

Jesu li Cerkezi ciganski/romski narod i nesto vise o njima ako neko zna :?:
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#54 Re: Cigani i Romi

Post by julisiz es grant »

Havatar wrote:Jesu li Cerkezi ciganski/romski narod i nesto vise o njima ako neko zna :?:
Nisu. To je jedan od onih bezbrojnih naroda srednje Azije, koja je nekada pripadala CCCP-u. Većinom su muslimani.
User avatar
Havatar
Posts: 14696
Joined: 20/06/2013 13:56
Location: na hajr

#55 Re: Cigani i Romi

Post by Havatar »

julisiz es grant wrote:
Havatar wrote:Jesu li Cerkezi ciganski/romski narod i nesto vise o njima ako neko zna :?:
Nisu. To je jedan od onih bezbrojnih naroda srednje Azije, koja je nekada pripadala CCCP-u. Većinom su muslimani.
Ima njih i na Balkanu
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#56 Re: Cigani i Romi

Post by julisiz es grant »

Havatar wrote:
julisiz es grant wrote:
Havatar wrote:Jesu li Cerkezi ciganski/romski narod i nesto vise o njima ako neko zna :?:
Nisu. To je jedan od onih bezbrojnih naroda srednje Azije, koja je nekada pripadala CCCP-u. Većinom su muslimani.
Ima njih i na Balkanu
Gdje?
User avatar
Havatar
Posts: 14696
Joined: 20/06/2013 13:56
Location: na hajr

#57 Re: Cigani i Romi

Post by Havatar »

Znam ja jednu porodicu poznaju se moji sa njima koja je cerkeska a ima jos nekoliko tih porodica
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#58 Re: Cigani i Romi

Post by julisiz es grant »

Havatar wrote:Znam ja jednu porodicu poznaju se moji sa njima koja je cerkeska a ima jos nekoliko tih porodica
Da nisi mislio na Cincare?
Svejedno, i ako jesu Čerkezi, oni su nekako dolutali ovdje i nema ih puno. Uglavnom, Čerkezi nisu Cigani.
User avatar
sinuhe
Posts: 11443
Joined: 03/06/2011 11:33

#59 Re: Cigani i Romi

Post by sinuhe »

Kahriman da je Bosnjak vec bi ga Avaz kontaktirao. Znalo bi se vala i za Saulica.
Vecina Juznih Slavena bi mogla proci za skandinavske Rome pa bi i Saulic za Bosnjaka, ali nije mi poznato da se tako izjasnjava.
User avatar
Cherry-Cherry
Posts: 6744
Joined: 20/02/2013 14:14

#60 Re: Cigani i Romi

Post by Cherry-Cherry »

šaulić se izjašnjava kao srbin. kakv rom, kakav bošnjak
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#61 Re: Cigani i Romi

Post by julisiz es grant »

Cherry-Cherry wrote:šaulić se izjašnjava kao srbin. kakv rom, kakav bošnjak
Ovdje se priča o porijeklu, a ne kako se ko izjašnjava.
http://sr.wikipedia.org/wiki/Шабан_Шаулић
Na srpskoj vikipediji piše ime i prezime majke, koje vrlo muslimanski zvuči. E sad, jeli bila gankaci ili šta već, ne znam. Pošto piše da je iz Bijeljine, gdje je bilo dosta emancipovanih Cigana, koji su se po potrebi izjašnjavali ovako i onako, vrlo je moguće.
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#62 Re: Cigani i Romi

Post by theTruePath »

Havatar wrote:Jesu li Cerkezi ciganski/romski narod i nesto vise o njima ako neko zna :?:
Sta rece ...kad bi te cuo moj drug koji je cerkez :D

to je jako ponosan narod u Rusiji,i poznat po ljepoti svojih zena....mislim da su ih nacisti smatrali "iznornim bjelcima"..dakle no no gypsy :D
User avatar
sinuhe
Posts: 11443
Joined: 03/06/2011 11:33

#63 Re: Cigani i Romi

Post by sinuhe »

Čerkez je kod nas i prezime. Znam da ima Srba Čerkeza.
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#64 Re: Cigani i Romi

Post by theTruePath »

sinuhe wrote:Čerkez je kod nas i prezime. Znam da ima Srba Čerkeza.
Mnogi cerkezi su se asimilirali u Bosnjake i Albance
User avatar
sinuhe
Posts: 11443
Joined: 03/06/2011 11:33

#65 Re: Cigani i Romi

Post by sinuhe »

Koji to mnogi? Koliko ih je to bilo da se uopšte asimilira :-)
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#66 Re: Cigani i Romi

Post by theTruePath »

sinuhe wrote:Koji to mnogi? Koliko ih je to bilo da se uopšte asimilira :-)
Pa na Kosovu ih je bilo sve do prije nekih 50.,60 godina jos uvijek.A koliko znam protjerivai su ih iz Rusije i dolazili su na Balkan,Tursku i druga osmanska mjesta...znam da ih je bilo mnogo.
User avatar
sinuhe
Posts: 11443
Joined: 03/06/2011 11:33

#67 Re: Cigani i Romi

Post by sinuhe »

Bilo ih je na Kosovu, nema dokumenata da ih je doslo u znacajnom broju do BiH.
Inace poprilican OFF TOPIC.
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#68 Re: Cigani i Romi

Post by theTruePath »

Ima ali su ranije dossli i lakse se asimilirali,valjda slicnijji nama :D (ne kazem ja da ih je znacajan broj,ali postojali su u dovoljnom broju da ljudi znaju za njih) znam osobe koje tvrde da imaju cerkesko porijeklo
User avatar
desni
Posts: 1493
Joined: 10/03/2012 01:21

#69 Re: Cigani i Romi

Post by desni »

Malo je složena tema za kratku analizu,ali mislim da su kod nas Bijeli Cigani onaj dio Roma koji se na popisima izjašnjavaju kao Bošnjaci ili Srbi zavisno od vjerske pripadnosti.Drugi dio romske populacije je ponosan na svoje romsko porijeklo,nazivaju ih Gurbetima i na popisima se uglavnom izjašnjavaju kao Romi.Otkud ova podjela među Romima interesantno je pitanje.Površno posmatrajući stvari oni koji su tzv.Bijeli su stvarno bjelji od svojih sunarodnika,znam da su bili zaštićeni od rasnih progona za vrijeme NDH ovim nazivom.U Srbiji je nakon progona muslimana(vjerska odrednica)ostao jedan dio muslimana osim Roma koje su tolerisali,a koji su se morali izjašnjavati kao Cigani iako to nisu bili.Mislim da te ljude ne treba miješati sa tzv.Bijelim Ciganima koji su nastali miješanjem sa Slovenima raznih vjera.I na zadnjem popisu u Šapcu,Malom Zvorniku,Loznici pored Roma imamo po nekoliko stotina ljudi koji su se izjasnili kao Bošnjaci ili Muslimani.Između ove dvije grupe razlika je kao i između Bošnjaka i Roma muslimana u Bosni. Znači najvjerovatnije Bijeli Cigani ne označavaju preostale muslimane slovenskog porijekla u Srbiji nego identično kao i u Irskoj ili Velikoj Britaniji Rome koji su se miješali sa domaćim stanovništvom.Ali pošto nije izvršeno ozbiljnije naučno istraživanje onda se i mogu iznositi razne teorije.
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#70 Re: Cigani i Romi

Post by theTruePath »

Ma nisu,brat od mog komsije je ozenio tzv bijelu ciganku.Oni su svi muslimani,ni po cemu nisu drugaciji od "normalnih bosnjaka".I izgledom i ponasanjem
User avatar
desni
Posts: 1493
Joined: 10/03/2012 01:21

#71 Re: Cigani i Romi

Post by desni »

theTruePath wrote:Ima ali su ranije dossli i lakse se asimilirali,valjda slicnijji nama :D (ne kazem ja da ih je znacajan broj,ali postojali su u dovoljnom broju da ljudi znaju za njih) znam osobe koje tvrde da imaju cerkesko porijeklo
Broj je beznačajan,postoji i prezime Čerkezović i Čerkez,ali nemaju nikakve veze s Romima.
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#72 Re: Cigani i Romi

Post by theTruePath »

,Malom Zvorniku,Loznici pored Roma imamo po nekoliko stotina ljudi koji su se izjasnili kao Bošnjaci ili Musliman
Jesul to ljudi koji zive oduvijek tu,muslimani koji nisu protjerani?
User avatar
desni
Posts: 1493
Joined: 10/03/2012 01:21

#73 Re: Cigani i Romi

Post by desni »

theTruePath wrote:Ma nisu,brat od mog komsije je ozenio tzv bijelu ciganku.Oni su svi muslimani,ni po cemu nisu drugaciji od "normalnih bosnjaka".I izgledom i ponasanjem
Netačno isto kao što Romi pravoslavci, tzv.Karavlasi nemaju veze sa Srbima sem po vjeri.Ponašanjem i jedni i drugi mogu biti iznad i Srba i Bošnjaka ali nije tema.Što se tiče izgleda imaju gene koje su donijeli iz Indije i koji im daju ipak specifičan izgled bez primisli da su slovenski ili bilo koji drugi geni superiorniji.
User avatar
desni
Posts: 1493
Joined: 10/03/2012 01:21

#74 Re: Cigani i Romi

Post by desni »

theTruePath wrote:
,Malom Zvorniku,Loznici pored Roma imamo po nekoliko stotina ljudi koji su se izjasnili kao Bošnjaci ili Musliman
Jesul to ljudi koji zive oduvijek tu,muslimani koji nisu protjerani?
Uglavnom jesu,posebno u Malom Zvorniku i Sakaru,selu na obali Zvorničkog jezera preko puta Zvornika i Diviča.
User avatar
sinuhe
Posts: 11443
Joined: 03/06/2011 11:33

#75 Re: Cigani i Romi

Post by sinuhe »

theTruePath wrote:Ma nisu,brat od mog komsije je ozenio tzv bijelu ciganku.Oni su svi muslimani,ni po cemu nisu drugaciji od "normalnih bosnjaka".I izgledom i ponasanjem
Naziv Bijeli Cigani se nije mogao odrzati kroz A-U, dvije Jugoslavije, nezavisnu BiH a da se odnosi na ljude koji su nekad bili diskriminisani u Srbiji. Ta zena koju je ozenio komsijin brat je samo to asimilirana Ciganka -Bijela Ciganka. Niko ih ne bi zvao Ciganima a da to nisu, niti bi oni sami sebe tako nazivali.
Post Reply