Cigani i Romi

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Juso juka
Posts: 1
Joined: 21/06/2014 23:20

#101 Re: Cigani i Romi

Post by Juso juka »

Da li mozda neko zna o prezimenu Mamanovic ???
User avatar
Truba
Posts: 81017
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#102 Re: Cigani i Romi

Post by Truba »

jes lijepo kad 45 minuta slušaš fajtove među romima u tramvaju... majka i 4-5 djece

vidite kakva si kurva ni očuh te ne bi jebo kaže majka kćerki... ovo je u rangu s onom zezancijom jebote moj muž

mali pljuje brata i preko brata majke na mene kapljice pljuce po ramenu i rukavu... a na prozoru do krupnije

smrde prave probleme dernjaju se psuju pljuju vrijeđaju jedni druge
sva sreća niko se nije uključio osim jedne cure koju je mali udario i vrijeđao

nadam se da nisam kakav virus pokupio
User avatar
listopad
Posts: 800
Joined: 18/10/2016 19:14

#103 Re: Cigani i Romi

Post by listopad »

Black swan wrote:jes lijepo kad 45 minuta slušaš fajtove među romima u tramvaju... majka i 4-5 djece

vidite kakva si kurva ni očuh te ne bi jebo kaže majka kćerki... ovo je u rangu s onom zezancijom jebote moj muž

mali pljuje brata i preko brata majke na mene kapljice pljuce po ramenu i rukavu... a na prozoru do krupnije

smrde prave probleme dernjaju se psuju pljuju vrijeđaju jedni druge
sva sreća niko se nije uključio osim jedne cure koju je mali udario i vrijeđao

nadam se da nisam kakav virus pokupio
To je mozda u Bosni tako. Vecina Roma ovdje u Becu su iz Srbije, ali se ne ponasaju kao sto si ti svjedocio, gdje god to bilo. A glede njihovog porijekla i dolaska u BiH (i regiju), odavno je poznato da su im korijeni u Indiji dok na nase prostore stizu sa Osmanlijama. Konkretni detalji oko njihovog dolaska mi nisu poznati, jer se nisam nikada bavio ovom tematikom.
User avatar
Sokol31
Posts: 125
Joined: 02/03/2016 13:27

#104 Re: Cigani i Romi

Post by Sokol31 »

Termin bijeli Cigani se često može čuti, a ustvari radi se o Romima koji su se asimilirali kroz generacije i uglavnom ne govore romskim jezikom, nego jezikom grupe u koju su asimilirani. Bijeli Cigani sa područja BiH i Hrvatske su još za vrijeme Kraljevine Jugoslavije dobili zvanični naziv Arlije (spominju se u sarajevskim i zagrebačkim punktacijama, neposredno nakon proglašenja Šestojanuarske diktature), te kasnije za vrijeme NDH kada su sarajevski intelektualci i uglednici muslimani protestvovali kod njemačkih okupacionih vlasti protiv progona i pljačkanja Srba, Jevreja i između ostalog, i Arlija tzv. bijelih Cigana, kako navode. Slična grupa asimiliranih Roma postoji na Kosovu, Makedoniji, te dijelovima Albanije, a nazivaju se Ašklije i oni su zvanični naziv kao narodnost dobili u Jugoslaviji. Predstavljaju potomke albanizovanih kosovskih Roma, navodno došli su sa područja Palestine odnosno iz grada Aškelona u današnjem Izraelu (od čega je i nastalo ime Aškalija). Neposredno nakon Drugog svjetskog rata, raseljeni su uglavnom u okolinu Novog Sada. Tako da među Romima ima onih koji su izdvojeni uglavnom po porijeklu u ovakve specifične grupe, a inače ostali Romi (prema riječima jednog mog druga koji je Rom) među sobom se dijele po zanatima kojima su se nekada bavili (pa tako postoje Romi koritari, bačvari, bunardžije). :-)
User avatar
Truba
Posts: 81017
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#105 Re: Cigani i Romi

Post by Truba »

bjež ba kod nas u naselju naka kućetina od pola milijuna kažu bijeli romi unutra

mislim se da mi je biti rom :D da vidiš kućetine
:shock:

ovdje sam bio napisao pa izbrisao

malo politički nekorektno danas

ja sam ko mali mislio da su romi i arapi isto :cry: :cry: živjeli smo dugo u iraku i pronašao sam neke sličnmosti :mrgreen:
šta ti je dječja psiha :D
User avatar
Truba
Posts: 81017
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#106 Re: Cigani i Romi

Post by Truba »

također recimo romi koji slave veliku Gospu na stupu se zgražaju onih roma koji su uništili stanove švicarskog caritasa koje su dobili kao donaciju :D

i među njima ima gradacije
:sax:
User avatar
Truba
Posts: 81017
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#107 Re: Cigani i Romi

Post by Truba »

ovaj je gadan

Image
User avatar
Truba
Posts: 81017
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#108 Re: Cigani i Romi

Post by Truba »

User avatar
Truba
Posts: 81017
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#109 Re: Cigani i Romi

Post by Truba »

Image

samo izleće
ja71
Posts: 5388
Joined: 31/03/2006 14:45

#110 Re: Cigani i Romi

Post by ja71 »

Black swan wrote:jes lijepo kad 45 minuta slušaš fajtove među romima u tramvaju... majka i 4-5 djece

vidite kakva si kurva ni očuh te ne bi jebo kaže majka kćerki... ovo je u rangu s onom zezancijom jebote moj muž

mali pljuje brata i preko brata majke na mene kapljice pljuce po ramenu i rukavu... a na prozoru do krupnije

smrde prave probleme dernjaju se psuju pljuju vrijeđaju jedni druge
sva sreća niko se nije uključio osim jedne cure koju je mali udario i vrijeđao

nadam se da nisam kakav virus pokupio
samo da nije ono: djeca siromasnih su nevaspitana a bogatih ziva
User avatar
Truba
Posts: 81017
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#111 Re: Cigani i Romi

Post by Truba »

tako mi kaže jedan lik iz ljubuškog što ima 8 sinova i kćeri
kad mu sin napravi belaj

cijelo selo babe i hamše trube... što ih je štancao kad ih ne zna odgojiti


a muk u selu kada sranje napravi sin jedinac :D
RtrnOfSalisbury
Posts: 3555
Joined: 13/02/2008 04:52
Location: Tullarosa

#112 Re: Cigani i Romi

Post by RtrnOfSalisbury »

pa dosli su poodavno izgleda i mora da hin je muka nacerala kad su cak i do bih doprli. mora da su se razvili u strelce jer su se ono bas razasuli svukud al ipak krak koji je krenuo prema japanu izgleda nije uspio preplivat more, al ne bi cudilo da i u tokiju naletis na crnog japanca sa kosim ocima i ko ugarak kosom. u nakijem knjigama se kaze da ce oni jedini prezivjet kataklizmu uz vec poslovicno snalazljive jevreje i to se pitanje tretiralo u mnogijem filmovima, i kusturiiica se bavio tim problemom pa ce reci da je to neko metabolisticko svatanje stvarnosti (morebit da nije metabolisticko ali je nesto sa meta bilo i pravo fino zvuci). u filmu ko to tamo pijeva je isto to pitanje obradjeno na taj meta nacin. ja bi samo teoriji dodo da kad se poslije kataklizme slegne prasina i zadnje cigle padnu na unistenu zemlju iz rusevina ce ipak prvi izbauljati sale popovic i odma ce povikat: dalje ideee idee dalje dalje ideeee ... pa tek onda cigani. oni koji misle da je to isto moram rijet da nisu u pravu :-D
jednom sam upozno neku ciganku iz makedoniju, mora da je bila neka kraljica, princeza sto li, obucena u samu svilu u raznim bojama i nekakvi dukati visase po njojzi. ispitivo sam je za neke rijeci sta znace: mange, devla, cororo, kaj se ... odgovarase polako, jebote mora da je bila hipnotizerka, zamal ne upita imal momka, jel udata, dje je krenula ovijem starim drumom. jebga dotad sam samo sreto one na cesti a ovako nesto samo u filmovima vidjo. elem nije cudo sto ima tako puno pjesmi o cigankama, navodno kad te propuscaju kroz da ne kaem sta,
osjecas se izgubljeno u vremenu i prostoru, pravo metabolisticki
User avatar
MikroBelaj
Posts: 897
Joined: 13/07/2016 15:45
Location: Jasminova Tuzla :)

#113 Re: Cigani i Romi

Post by MikroBelaj »

Lijepi nasi Romi,drazi su mi od pola familije :bih:
User avatar
SkyLimit
Posts: 5193
Joined: 10/10/2012 15:49

#114 Re: Cigani i Romi

Post by SkyLimit »

Sokol31 wrote:Termin bijeli Cigani se često može čuti, a ustvari radi se o Romima koji su se asimilirali kroz generacije i uglavnom ne govore romskim jezikom, nego jezikom grupe u koju su asimilirani. Bijeli Cigani sa područja BiH i Hrvatske su još za vrijeme Kraljevine Jugoslavije dobili zvanični naziv Arlije (spominju se u sarajevskim i zagrebačkim punktacijama, neposredno nakon proglašenja Šestojanuarske diktature), te kasnije za vrijeme NDH kada su sarajevski intelektualci i uglednici muslimani protestvovali kod njemačkih okupacionih vlasti protiv progona i pljačkanja Srba, Jevreja i između ostalog, i Arlija tzv. bijelih Cigana, kako navode. Slična grupa asimiliranih Roma postoji na Kosovu, Makedoniji, te dijelovima Albanije, a nazivaju se Ašklije i oni su zvanični naziv kao narodnost dobili u Jugoslaviji. Predstavljaju potomke albanizovanih kosovskih Roma, navodno došli su sa područja Palestine odnosno iz grada Aškelona u današnjem Izraelu (od čega je i nastalo ime Aškalija). Neposredno nakon Drugog svjetskog rata, raseljeni su uglavnom u okolinu Novog Sada. Tako da među Romima ima onih koji su izdvojeni uglavnom po porijeklu u ovakve specifične grupe, a inače ostali Romi (prema riječima jednog mog druga koji je Rom) među sobom se dijele po zanatima kojima su se nekada bavili (pa tako postoje Romi koritari, bačvari, bunardžije). :-)

Bilo je tu i očitog mješanja sa lokalnim stanovništvom kroz vijekove. Poznajem tkz. Bijele Rome koji se fizički i kulturološki nimalo ne razlikuju od svojih komšija Bošnjaka, meni recimo da za njih nisu rekli da su "Bijeli Romi" meni tako nešto nikad ne bi palo na pamet.
User avatar
Sokol31
Posts: 125
Joined: 02/03/2016 13:27

#115 Re: Cigani i Romi

Post by Sokol31 »

SkyLimit wrote:
Sokol31 wrote:Termin bijeli Cigani se često može čuti, a ustvari radi se o Romima koji su se asimilirali kroz generacije i uglavnom ne govore romskim jezikom, nego jezikom grupe u koju su asimilirani. Bijeli Cigani sa područja BiH i Hrvatske su još za vrijeme Kraljevine Jugoslavije dobili zvanični naziv Arlije (spominju se u sarajevskim i zagrebačkim punktacijama, neposredno nakon proglašenja Šestojanuarske diktature), te kasnije za vrijeme NDH kada su sarajevski intelektualci i uglednici muslimani protestvovali kod njemačkih okupacionih vlasti protiv progona i pljačkanja Srba, Jevreja i između ostalog, i Arlija tzv. bijelih Cigana, kako navode. Slična grupa asimiliranih Roma postoji na Kosovu, Makedoniji, te dijelovima Albanije, a nazivaju se Ašklije i oni su zvanični naziv kao narodnost dobili u Jugoslaviji. Predstavljaju potomke albanizovanih kosovskih Roma, navodno došli su sa područja Palestine odnosno iz grada Aškelona u današnjem Izraelu (od čega je i nastalo ime Aškalija). Neposredno nakon Drugog svjetskog rata, raseljeni su uglavnom u okolinu Novog Sada. Tako da među Romima ima onih koji su izdvojeni uglavnom po porijeklu u ovakve specifične grupe, a inače ostali Romi (prema riječima jednog mog druga koji je Rom) među sobom se dijele po zanatima kojima su se nekada bavili (pa tako postoje Romi koritari, bačvari, bunardžije). :-)

Bilo je tu i očitog mješanja sa lokalnim stanovništvom kroz vijekove. Poznajem tkz. Bijele Rome koji se fizički i kulturološki nimalo ne razlikuju od svojih komšija Bošnjaka, meni recimo da za njih nisu rekli da su "Bijeli Romi" meni tako nešto nikad ne bi palo na pamet.
Potpuno si upravu, iste poznajem, i rijetko se izjašnjavaju kao Romi, čak znam slučajeva da kriju svoje porijeklo i ne vole čak o tome ni pričati, valjda zbog uvriježenih predrasuda prema Romima :-)
User avatar
Truba
Posts: 81017
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#116 Re: Cigani i Romi

Post by Truba »

neki dan
a možda ima i više dvoje roma idu sređeni
cura i momak ili šta već
doduše nisu se držali za ruke
miriše trag za njima

vidite da se može kad se hoće :thumbup:
User avatar
JoseMujica
Posts: 27417
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#117 Re: Cigani i Romi

Post by JoseMujica »

posljednji nomadi i jedini slobodan narod u Ojropi...zato i svi mrze i sve države pokušavaju ućerati u svoje bolesne kalupe....zadnji pokušaj da ih porobe, zatvore u kuće i popišu je debilni projekat Dekada Roma
User avatar
Truba
Posts: 81017
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#118 Re: Cigani i Romi

Post by Truba »

jbg problem roma se može riješiti samo uzimanjem djece i udomljavanjem dok stariji romi izađu iz reporduktivne faze živta

ali to je njihov nacin života
samo treba gledati da se poštuje zakon ( nema prodaje djece, nema ženidbe među rođacima i tome slično)

oni će i u svemiru biti ovakvi

svakom njegovo
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#119 Re: Cigani i Romi

Post by Woody »

A, ne bEše tako davno:
II Cigani
§ 18 Cigani se izjednačuju sa Jevrejima. […]
§ 19 Ciganom se smatra ono lice koje vodi poreklo od najmanje tri ciganska pretka. Sa ciganima se izjednačuju ciganski melezi koji vode poreklo od jednoga ili dva ciganska pretka i koji su oženjeni cigankom ili stupe u brak sa cigankom.
§ 20 Za obeležavanje cigana nose se trake koje moraju isto tako biti žute i nose natpis ’Ciganin’. […]
III Dužnosti srpskih vlasti
§ 21 Srpske vlasti su odgovorne za izvršenje naređenja sadržanih u ovoj Naredbi.
IV Kaznene mere
§ 22 Ko se usprotivi odredbama ove Naredbe biće kažnjem zatvorom i novčanom kaznom, ili jednom od ove dve kazne. U teškim slučajevima kazniće se robijom ili smrću.
Beograd, 30 maja 1941.
(Vojni zapovednik u Srbiji, Novo vreme, 3. jun 1941.)
Image

Image

Image

Image

Pa, čak i danas:

Image

Image

Image

A, u stvari su:



Image

Image
ja71
Posts: 5388
Joined: 31/03/2006 14:45

#120 Re: Cigani i Romi

Post by ja71 »

Black swan wrote:jbg problem roma se može riješiti samo uzimanjem djece i udomljavanjem dok stariji romi izađu iz reporduktivne faze živta
:shock:
User avatar
Truba
Posts: 81017
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#121 Re: Cigani i Romi

Post by Truba »

imamo moralnu vertikalu na forumu :lol: :lol: :lol:

ko dijete tjera da prosi i radi umjesto barem u osnovnu skolu da ide
zasluzio je da mu uzmu svu djecu koju ne skoluje
isto kao i narkomanima i alkoholicarima (ako su oba roditelja takva)

moral ostavi za udzbenike i ne smaraj ljude po forumu
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#122 Re: Cigani i Romi

Post by sadie_forever »

Sokol31 wrote:Termin bijeli Cigani se često može čuti, a ustvari radi se o Romima koji su se asimilirali kroz generacije i uglavnom ne govore romskim jezikom, nego jezikom grupe u koju su asimilirani. Bijeli Cigani sa područja BiH i Hrvatske su još za vrijeme Kraljevine Jugoslavije dobili zvanični naziv Arlije (spominju se u sarajevskim i zagrebačkim punktacijama, neposredno nakon proglašenja Šestojanuarske diktature), te kasnije za vrijeme NDH kada su sarajevski intelektualci i uglednici muslimani protestvovali kod njemačkih okupacionih vlasti protiv progona i pljačkanja Srba, Jevreja i između ostalog, i Arlija tzv. bijelih Cigana, kako navode. Slična grupa asimiliranih Roma postoji na Kosovu, Makedoniji, te dijelovima Albanije, a nazivaju se Ašklije i oni su zvanični naziv kao narodnost dobili u Jugoslaviji. Predstavljaju potomke albanizovanih kosovskih Roma, navodno došli su sa područja Palestine odnosno iz grada Aškelona u današnjem Izraelu (od čega je i nastalo ime Aškalija). Neposredno nakon Drugog svjetskog rata, raseljeni su uglavnom u okolinu Novog Sada. Tako da među Romima ima onih koji su izdvojeni uglavnom po porijeklu u ovakve specifične grupe, a inače ostali Romi (prema riječima jednog mog druga koji je Rom) među sobom se dijele po zanatima kojima su se nekada bavili (pa tako postoje Romi koritari, bačvari, bunardžije). :-)
U Bosni su bijeli cigani(u podrinju) bosnjaci ili srbijanci islamske vjeroispovijesti koji su dosli prije 150-200 godina u BIH,u Srbiji si se nakon odlaska osmanlija morao izjasnit kao rom da bi ostao musliman,sto su mnogi bijeli ljudi muslimani ucinili...kad su dosli u Bosnu ostao im je taj naziv bijeli cigani.Ima ih u Podrinju,imaju svoja sela,nisu cigani ni po cemu otvoreno se zene i udaju za sve bosnjake,a nikad za cigane..a porijeklo vode iz Srbije tacnije Uzica
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#123 Re: Cigani i Romi

Post by triconja »

Woody wrote:A, ne bEše tako davno:
II Cigani
§ 18 Cigani se izjednačuju sa Jevrejima. […]
§ 19 Ciganom se smatra ono lice koje vodi poreklo od najmanje tri ciganska pretka. Sa ciganima se izjednačuju ciganski melezi koji vode poreklo od jednoga ili dva ciganska pretka i koji su oženjeni cigankom ili stupe u brak sa cigankom.
§ 20 Za obeležavanje cigana nose se trake koje moraju isto tako biti žute i nose natpis ’Ciganin’. […]
III Dužnosti srpskih vlasti
§ 21 Srpske vlasti su odgovorne za izvršenje naređenja sadržanih u ovoj Naredbi.
IV Kaznene mere
§ 22 Ko se usprotivi odredbama ove Naredbe biće kažnjem zatvorom i novčanom kaznom, ili jednom od ove dve kazne. U teškim slučajevima kazniće se robijom ili smrću.
Beograd, 30 maja 1941.
(Vojni zapovednik u Srbiji, Novo vreme, 3. jun 1941.)
Image

Image

Image

Image

Pa, čak i danas:

Image

Image

Image

A, u stvari su:



Image

Image
Jarane daj ti taj nemacki prevedi, ima nas koji ne ucimo nemacki jer ne zelimo prati gujce svabama :thumbup:
User avatar
MyTao
Posts: 7048
Joined: 08/12/2012 15:15

#124 Re: Cigani i Romi

Post by MyTao »

ja71 wrote:
Black swan wrote:jbg problem roma se može riješiti samo uzimanjem djece i udomljavanjem dok stariji romi izađu iz reporduktivne faze živta
:shock:
Fina tema bila dok se ovaj labud nije pojavio... covjek je veliki rasista I jednu pricu o porjeklu Roma je pretvorio u pljuvanje po cijelom narodu... a u jednom komentaru je cak rekao da ih ima koji I mirisu :-) :-) :-)

U njegovoj glavi postoji "problem" sa romima, kao sto je u Njemackoj 1940. postojao problem sa Jevrejima :roll:
ja71
Posts: 5388
Joined: 31/03/2006 14:45

#125 Re: Cigani i Romi

Post by ja71 »

MyTao wrote:
ja71 wrote:
Black swan wrote:jbg problem roma se može riješiti samo uzimanjem djece i udomljavanjem dok stariji romi izađu iz reporduktivne faze živta
:shock:
Fina tema bila dok se ovaj labud nije pojavio... covjek je veliki rasista I jednu pricu o porjeklu Roma je pretvorio u pljuvanje po cijelom narodu... a u jednom komentaru je cak rekao da ih ima koji I mirisu :-) :-) :-)

U njegovoj glavi postoji "problem" sa romima, kao sto je u Njemackoj 1940. postojao problem sa Jevrejima :roll:
moralna horizontala
Post Reply