Cigani i Romi

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

User avatar
samson
Posts: 212
Joined: 05/07/2008 09:04
Location: na kruski samo sto nisam spao

#1 Cigani i Romi

Post by samson »

Imam pitanje zna li neko kako su dosli cigani i romi na nas prostor na balkanu??
Zanima me ako neko zna, hvala.
Ja neznam nista o njima od koga su postali i kako su dosli do nasih prostora?
User avatar
samson
Posts: 212
Joined: 05/07/2008 09:04
Location: na kruski samo sto nisam spao

#2 Re: Cigani i Romi

Post by samson »

mene samo cudi kako niko nezna za taj narod :?
User avatar
Jara
Posts: 31408
Joined: 27/03/2006 00:36

#3 Re: Cigani i Romi

Post by Jara »

samson wrote:mene samo cudi kako niko nezna za taj narod :?
"Sve je već napisano, al' niko ne čita..."
User avatar
fa84
Posts: 379
Joined: 12/06/2008 19:35
Location: sarajevo

#4 Re: Cigani i Romi

Post by fa84 »

ja sam cuo da se romi ili cigani kopaju uspravno
e sada ne znam da li je to istina i ako je da li je to slucaj i sa nasim bosanskim romima?
User avatar
cyprus
Posts: 39269
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#5 Re: Cigani i Romi

Post by cyprus »

Meni se čini da su porijeklom iz Indije.
User avatar
Jara
Posts: 31408
Joined: 27/03/2006 00:36

#7 Re: Cigani i Romi

Post by Jara »

cyprus wrote:Meni se čini da su porijeklom iz Indije.
Dobro ti se čini...pa je l' Esma Redžepova tamo rado viđen gost...primali je državnici k'o da je političarka...
User avatar
fa84
Posts: 379
Joined: 12/06/2008 19:35
Location: sarajevo

#8 Re: Cigani i Romi

Post by fa84 »

znate li za pojam bijeli cigan?
Shoshana
Posts: 3271
Joined: 22/10/2005 21:48
Location: okolina Montreala

#9 Re: Cigani i Romi

Post by Shoshana »

fa84 wrote:ja sam cuo da se romi ili cigani kopaju uspravno
e sada ne znam da li je to istina i ako je da li je to slucaj i sa nasim bosanskim romima?
Citat iz knjige "Bury me standing" - Isabelle Fonseca... Veoma dobra knjiga.

A kako su dosli? Uglavnom nogama, a oni sretniji na konjima i kolima - kao i svi ostali nasi narodi i narodnosti :D
User avatar
Josip
Posts: 547
Joined: 12/07/2008 22:04
Location: Mostar
Contact:

#10 Re: Cigani i Romi

Post by Josip »

fa84 wrote:znate li za pojam bijeli cigan?
kako me sjećanje služi, to nisu cigani ili Romi. taj se naziv koristi za jedan mali narod, grupu, što li već u Velikoj Britaniji.
cyprus wrote:Meni se čini da su porijeklom iz Indije.
jesu. i došli su u 10. ili 12. stoljeću, ne sjećam se točno. kao što reče jedan gore forumaš o E. Redžepovoj. ja da samo nadopunim. ona je čak i razgovarala na romskom a neki general na drugoj varijanti toga jezika koji se koristi u Indiji. i kažu da su se dosta dobro razumijeli.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9841
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#11 Re: Cigani i Romi

Post by Bosanac sa dna kace »

Evo kopirano s jednog foruma, mada su prema nekim izvorima iz Indije krenuli dosta dosta ranije....kad nadjem postiram...
Cigani ili Romi- naziv koji oni sami preferiraju- poticu iz Punjaba i Rajasthana u sjevernoj Indiji. Oko 1000 godine su pocele da se iseljavaju pojedine grupe prema zapadu. Zasto? To niko ne zna, ali historicari se slazu da je njihovo raseljavanje povezano sa muslimanskim osvajanjem sjeverne Indije izmedju 900. i 1000. godine.

Jedna od teorija je ta da su oni bili Hindusi iz nize kaste koji su bili placenici unajmljeni od lokalnih vladara i poslani u podrucja oko zapadne granice da stite indiju od muslimanskih osvajaca.

Bilo kako bilo, Romi su se nastanili u Perziji, gdje se i prvi puta spominju u Sahnami, oko 1000. godine.

Iz nepoznatog razloga su poceli selidbu u srednjem vijeku dalje prema zapadu, iz Perzije preko Male Azije do Evrope.

Image

Tek u 13. vijeku su stigli do Balkana, gdje se prema njima brutalno postupalo, a izmedju ostalog, u danasnjoj Rumuniji su ih uzimali kao roblje. Odatle su se u 14. vijeku rasirili po vecem dijelu Evrope, mada su mnogi vladari pokusali sprijeciti doseljavanje.

Danas ima oko 6 miliona Roma u Evropi.

Izvor: Allt om Historia
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9841
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#12 Re: Cigani i Romi

Post by Bosanac sa dna kace »

Josip wrote:
fa84 wrote:znate li za pojam bijeli cigan?
kako me sjećanje služi, to nisu cigani ili Romi. taj se naziv koristi za jedan mali narod, grupu, što li već u Velikoj Britaniji.
ne, postoji i kod nas naziv "bijeli cigani", i jesu fakat bijeli, ja ipak mislim da oni nemjau nikakve veze sa pravim Romima, milsim da se radi o muslimanima, koji su zivjeli u Srbiji i da bi ostali tamo morali su da se izjasne kao cigani, da bi ih razlikovali do drugih dat im je naziv bijeli...
NNneko
Posts: 139
Joined: 15/10/2005 06:47

#13 Re: Cigani i Romi

Post by NNneko »

Da, i kod nas u Bosni postoje takozvani bijeli Cigani. Poznajem neke od njih i uopce ne lice ciganima. Medjutim, postoje razlicite teorije ko su oni. Jedna je da su oni cigani koji su se asimirali i zaboravili Romski jezik i kulturu. Druga teorija je da su oni Spanski muslimani koji su zajedno sa ciganima i zidovima stigli iz Spanije poslije pada Grenade 1492 godine. Treca teorija je da su oni Bosnjaci koji su prozvani ciganima zbog nekih drugih razloga iako to oni nisu. Recimo, kao sto je teorija da su dosli iz Srbije. Ili ako su dosli iz dalekih krajeva i doselili se, a starosjedioci ne znajuci njihovo porijeklo prozvali ih ciganima, odnosno bijelim ciganima.
User avatar
xfacktor
Posts: 237
Joined: 11/10/2007 00:11

#14 Re: Cigani i Romi

Post by xfacktor »

I ja sam dumo odakle i sta su i to. Onda sam na wiki procito o njima i dosta mi je stvari danas jasnije. Oni imaju svoju kulturu, jezik, etnologiju. U spaniji su pokusali da ih prebace na drugu vjeru i kulturu ali nisu uspjeli. Uglavnom nomadski narod. uvjek u pokretu i ima ih svugdje.(ja sam mislio da ih ima samo u bih prije :mrgreen: ) pogotovo po zapadnim zemljama Ima raznih imena za njih (cigan firaun) koje smatraju uvredljivim "navodno" .Firaun je nastao od turskih vremena zato sto su turci mislili da je to faraonova vojska nekadasnja i tako je nastao naziv firaun, sto pobija teoriju da u oni muslimani iz srbije. Jeste li ih ikad slusali kad pocnu na romskom nesta da pricaju. Ma ko vanzemaljci isto, nista ih ne kontam. A da li su iz indije? Ja mislim da jesu to se vidi po jeziku a i po facam im se vidi ili se to meni cini.

Cigan je pogrdni naziv za rome sto me je iznenadilo...
User avatar
fa84
Posts: 379
Joined: 12/06/2008 19:35
Location: sarajevo

#15 Re: Cigani i Romi

Post by fa84 »

pa i ja znam veliki broj "bijelih cigana" koje uopce ne lice na cigane i vecina ih je pravo dobra stojeca.....u vecim gradovima se mozda i ne zna za to, ali u manjim sredinama se dosta zna o tome, tako da roditelji ne daju da im se djeca zabavljaju sa bijelim ciganima a kamo li da se vjencaju
User avatar
Jara
Posts: 31408
Joined: 27/03/2006 00:36

#16 Re: Cigani i Romi

Post by Jara »

Sarajlija Rade Uhlik napisao desetine knjiga i članaka o Romima, romskoj kulturi i jeziku. :thumbup: :)
Ne mogu da pronađem na netu, ali mi se čini da je bilo u medijima prije rata da je napisao i bukvar romskog jezika.
Evo samo nekih od zanimljivih naslova koje pronađoh, pa koga zanima... :)

Srpskohrvatsko-ciganski rečnik : (Romane alava) / Rade Uhlik, 1947. (knjiga)
Srpskohrvatsko-romsko-engleski recnik. Romengo alavari. Sarajevo: Svjetlost, 1983.

Jezik i kultura Roma : [međunarodni naučni skup, Sarajevo, 9-11. VI. 1986], 1989. (knjiga)
Ciganska poezija / [R. Uhlik, Branko V. Radičević, [1978.]. (knjiga)
Ciganizmi u šatrovačkom argou i u sličnim govorima / Rade Uhlik, Glasnik zemaljskog muzeja u Sarajevu, nova serija, sveska 9 (1954), str. 5-31. (Članak)
Ciganska poezija / sakupio i preveo Rade Uhlik, 1982. (knjiga)
Ciganske priče / [skupio] Rade Uhlik, 1957. (knjiga)
Neka vjerovanja Cigana čergaša / Rade Uhlik, Glasnik zemaljskog muzeja u Sarajevu, nova serija, sveska 13, etnologija (1958), str. 193-212. (Članak)
User avatar
samson
Posts: 212
Joined: 05/07/2008 09:04
Location: na kruski samo sto nisam spao

#17 Re: Cigani i Romi

Post by samson »

kakav su oni imali status u bivsoj SFRJ?
User avatar
xfacktor
Posts: 237
Joined: 11/10/2007 00:11

#18 Re: Cigani i Romi

Post by xfacktor »

Jara wrote:Sarajlija Rade Uhlik napisao desetine knjiga i članaka o Romima, romskoj kulturi i jeziku. :thumbup: :)
Ne mogu da pronađem na netu, ali mi se čini da je bilo u medijima prije rata da je napisao i bukvar romskog jezika.
Evo samo nekih od zanimljivih naslova koje pronađoh, pa koga zanima... :)

Srpskohrvatsko-ciganski rečnik : (Romane alava) / Rade Uhlik, 1947. (knjiga)
Srpskohrvatsko-romsko-engleski recnik. Romengo alavari. Sarajevo: Svjetlost, 1983.

Jezik i kultura Roma : [međunarodni naučni skup, Sarajevo, 9-11. VI. 1986], 1989. (knjiga)
Ciganska poezija / [R. Uhlik, Branko V. Radičević, [1978.]. (knjiga)
Ciganizmi u šatrovačkom argou i u sličnim govorima / Rade Uhlik, Glasnik zemaljskog muzeja u Sarajevu, nova serija, sveska 9 (1954), str. 5-31. (Članak)
Ciganska poezija / sakupio i preveo Rade Uhlik, 1982. (knjiga)
Ciganske priče / [skupio] Rade Uhlik, 1957. (knjiga)
Neka vjerovanja Cigana čergaša / Rade Uhlik, Glasnik zemaljskog muzeja u Sarajevu, nova serija, sveska 13, etnologija (1958), str. 193-212. (Članak)
Samo mi nije jedna stvar jasna. Zar nazivi cigan,firaun, gipsy i to,, nije pogrdni naziv za rome.

Isto ko kad bi Srbi rekli balijska poezija ili balijski jezik<> analogija kako mozda zvuci to romima koji drze do svoje kulture? Ili nije tako :?:
User avatar
Jara
Posts: 31408
Joined: 27/03/2006 00:36

#19 Re: Cigani i Romi

Post by Jara »

xfacktor wrote:
Jara wrote:Sarajlija Rade Uhlik napisao desetine knjiga i članaka o Romima, romskoj kulturi i jeziku. :thumbup: :)
Ne mogu da pronađem na netu, ali mi se čini da je bilo u medijima prije rata da je napisao i bukvar romskog jezika.
Evo samo nekih od zanimljivih naslova koje pronađoh, pa koga zanima... :)

Srpskohrvatsko-ciganski rečnik : (Romane alava) / Rade Uhlik, 1947. (knjiga)
Srpskohrvatsko-romsko-engleski recnik. Romengo alavari. Sarajevo: Svjetlost, 1983.

Jezik i kultura Roma : [međunarodni naučni skup, Sarajevo, 9-11. VI. 1986], 1989. (knjiga)
Ciganska poezija / [R. Uhlik, Branko V. Radičević, [1978.]. (knjiga)
Ciganizmi u šatrovačkom argou i u sličnim govorima / Rade Uhlik, Glasnik zemaljskog muzeja u Sarajevu, nova serija, sveska 9 (1954), str. 5-31. (Članak)
Ciganska poezija / sakupio i preveo Rade Uhlik, 1982. (knjiga)
Ciganske priče / [skupio] Rade Uhlik, 1957. (knjiga)
Neka vjerovanja Cigana čergaša / Rade Uhlik, Glasnik zemaljskog muzeja u Sarajevu, nova serija, sveska 13, etnologija (1958), str. 193-212. (Članak)
Samo mi nije jedna stvar jasna. Zar nazivi cigan,firaun, gipsy i to,, nije pogrdni naziv za rome.

Isto ko kad bi Srbi rekli balijska poezija ili balijski jezik<> analogija kako mozda zvuci to romima koji drze do svoje kulture? Ili nije tako :?:
I ja to pomislih, ali je Uhlik vjerovatno znao šta piše...družio se s Romima...radovi mu se, prevedeni, nalaze u svjetskim bibliotekama...Da se primijetiti da je u kasnijim izdanjima ono Cigani, ciganski zamijenjeno sa Romi, romski .
Umjetnik a
Posts: 3078
Joined: 20/01/2007 10:26
Location: Sarajevo

#20 Re: Cigani i Romi

Post by Umjetnik a »

Bosanac sa dna kace wrote:
Josip wrote:
fa84 wrote:znate li za pojam bijeli cigan?
kako me sjećanje služi, to nisu cigani ili Romi. taj se naziv koristi za jedan mali narod, grupu, što li već u Velikoj Britaniji.
ne, postoji i kod nas naziv "bijeli cigani", i jesu fakat bijeli, ja ipak mislim da oni nemjau nikakve veze sa pravim Romima, milsim da se radi o muslimanima, koji su zivjeli u Srbiji i da bi ostali tamo morali su da se izjasne kao cigani, da bi ih razlikovali do drugih dat im je naziv bijeli...

da i ja sam čuo za to
kažu da je to šaban šaulić, ako je vjerovati
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9841
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#21 Re: Cigani i Romi

Post by Bosanac sa dna kace »

Umjetnik a wrote:

da i ja sam čuo za to
kažu da je to šaban šaulić, ako je vjerovati
da, kazu da je istina...
mamica papucarka
Posts: 8025
Joined: 31/10/2004 16:03
Location: negdje

#22 Re: Cigani i Romi

Post by mamica papucarka »

koliko znam u Bosni se za Bijele Rome smatraju (barem saj ja oduvijek tako msilila) ljudi koji su se inetgrirali u drustvo. ono, imaju krov nad glavom, posao, skole...
eto, sad sam uz pmoc ove teme naucila nesto sto nisam znala :D
User avatar
sodom
Posts: 1697
Joined: 08/05/2008 13:21
Location: KRV I MED (BALKAN)

#23 Re: Cigani i Romi

Post by sodom »

bio sam pijanaccc ... nekada zbog njeeee .. ahhahahahaha :mrgreen:

Narod dosao iz indije, nevjerovatno kako se odrzao isti toliko dugo, odrzali su jezik-kulturu, i jos dosta toga.
Pravilo je da se nesmiju zeniti ili udavati za nekoga ko nije rom.

Bijeli cigani-romi (nije namjera da vrijedjam) su nastali mjesanjem, jer je bilo tih mjesanih brakova kao i svuda, pigment se malo promjenio ili postao svjetliji generacijama i mixanjem sa domacim stanovnostvom.

Naravno tu je druga teorija o prirodnoj selekciji, i radnjanju roma prirodno svjetlije puti i ukljucicemo jos u tu teoriju i nase uslove klimu, manje izlozenosti suncu... itd.

toliko
User avatar
nebojeplavo
Posts: 5958
Joined: 29/09/2005 12:40
Location: na sedmom nebu :D

#24 Re: Cigani i Romi

Post by nebojeplavo »

sodom wrote: Bijeli cigani-romi (nije namjera da vrijedjam) su nastali mjesanjem, jer je bilo tih mjesanih brakova kao i svuda, pigment se malo promjenio ili postao svjetliji generacijama i mixanjem sa domacim stanovnostvom.
Taman podjoh napisati ovo, moguce da je to porijeklo bijelih Roma. Poznajem nekoliko takvih porodica, kod jednog bila cak i na svadbi :D mada su mladozenje i njegovi roditelji bijeli, ipak se na ostatku familije vidi romsko porijeklo.
Umjetnik a
Posts: 3078
Joined: 20/01/2007 10:26
Location: Sarajevo

#25 Re: Cigani i Romi

Post by Umjetnik a »

e sad me zbunište
ko su bijeli cigani i zašto ih zovu "bijeli"
ovdje svako iznosi svoju teoriju

ja znam za ovu teoriju koju je i Bosanac sa dna kace potvrdio (šaban šaulić)

a cigani su došli iz indije, izgleda da niko ne zna zašto
Post Reply