"Trojka"

Post Reply
putokaz1
Posts: 12411
Joined: 31/05/2014 23:56

#51 Re: "Četvorka"

Post by putokaz1 »

Ma koji 70%
Možda samo u Općini Centar
Dok Ilidža i Novo Sarajevo maksimum je 55%,tijesna većina
User avatar
Prpa.ba
Posts: 10873
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#52 Re: "Četvorka"

Post by Prpa.ba »

U KS-u labava vecina, dakle 50 do 55% glasaca naginje strankama Cetvorke + Niksicevom ESPO-u. U zoni Grada Sarajeva ta podrska je nesto izrazenija, oko 60%, na Ilidzi je od 45% do 50%, dok u vangradskim opstinama ide od 30% do 40% iskljucivo zahvaljujuci SDP-u i NiP-u.

Problem Cetvorke je u tome sto je to to sto se tice njihovog rezultata. Dalje koalicione partnere mogu dobiti samo ako uzmu nacelnicke pozicije, a zafali u vijecima. Takva je priroda posla.

S druge strane, SDA sama nosi od 20 do 25% glasova. Njihova koalicija su SBB sa od 6 do 8%, DF od 3 do 5%, isto kao i Platforma za Progres i Socijaldemokrati. BOSS oko 3%, BPS mozda tu negdje.

Situacije poput moguce u Novom Gradu (nacelnik SDA, vijece Cetvorka) ce gotovo sigurno zavrsiti preletanjima iz Cetvorke.

Uglavnom, svaki glas je bitan i rovovska borba. Posebno u svjetlu pandemije koja ne ide na ruku Cetvorci, a ide na ruku SDA i njihovoj koaliciji.

U ovakvim uslovima pandemije, realno je da bi izlaznost mogla biti oko 30%, do 40% maksimalno, a to je katastrofa jer ce SDA-ovci krsiti i samoizolaciju da glasaju. :D
putokaz1
Posts: 12411
Joined: 31/05/2014 23:56

#53 Re: "Četvorka"

Post by putokaz1 »

Veća izlaznost manja šansa za SDA
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#54 Re: "Četvorka"

Post by Dozer »

doremifa wrote: 23/10/2020 20:01
Dozer wrote: 23/10/2020 12:54 Da budemo realni...

Nicije maslo ovdje nije za ramazana, i ako cemo gledati politicke backgrounde, onda je NS ubjedljivo najcistija. Niko u toj stranci nema repova neke prethoddne stranke, nema oraha u dzepovima, nema afera.

Sve ostalo je u politici vec decenijama i, po pravilu, sve je to otpad neke druge stranke. SBiH, A-SDA, SBB, Sepic, pa sadi Dino (NIP) - sve je to ispeklo zanat u SDA, a onda se, iz nekih privatnih razloga, otkacili od SDA.
Ima onih koji su to uradili planski i u dogovoru sa SDA, a to se desavalo uvijeka kada je SDA nanjusila da ce izgubiti dio glasova. Tada se pojavi neki "buntovnik" nezadovoljan, gle cuda, upravo onim sto se spocitava SDA u tom momentu, i onda osnuje svoju stranku. I ta stranka onda, opet po pravilu, pobere dio bosnjackih glasova i odmah nakon izbora zavrsi u koaliciji sa SDA. Onda poberu razne pozicije po JP i sl., i na tome baziraju daljnju saradnju sa SDA. U ovo se prvenstveno ubrajaju SBiH, A-SDA, SBB.

Da li ce NIP (Dino) krenuti istim putem...? Dino je pred kraj karijere u SDA, i dok je bio na poziciji Predsjednika Skupstine KS, uhljebio na desetine svojih kadrova po raznoraznim JP, ViK najvise. Kada je to pocelo da se klima, tj. kada je Prevljak pozelio da utrpa vise svojih i kada je Azra smijenjena, tada je doslo i do slusa izmedju Dine i SDA.
Medjutim, Dini je sve to pokazalo sta i kako moze kada ima vlast, i radi ovoga je kod mene 50:50%, tj. nisam nacisto sta ce uraditi. Preciznije - da li ce se povesti onim sto je radila Vlada s Fortom na celu, ili ce se, ipak, vratiti utabanim stazama SDA nepotisticko-korumpirane (r)evolucije, ostaje da vidimo.
Mislim da se nece vracati, jer je skontao da mu pozitiva moze donijeti puno vise koristi od utabanih ENV staza kriminala, i zato cu glas podijeliti na NIP i NS ove godine.
Sem možda Damira Arnauta, Selima Bešlagića, MArjanovica koji je u dvije godine usao i izasao iz NS itd...
OK. Njihove afere su...?

------

A generalno...Sva poenta je u izlaznosti. Svi znamo da je gro gradjana nezadovoljno dosadasnjim stanjem, radom i desavanjima koja su uspostavili i vode ENV matricari. Toga je svima (cca.70% gradjana) pun qrac. Ostatak od 30% cine upravo uhljebljeni pripadnici i simpatizeri ENV matrice i kolovodjecih stranaka u vidu SDA, HDZ i SNSD sa satelitima.

Po mojoj matematici 70 je uvijek vise od 30. Postavlja se pitanje - zasto ljudi ne izadju na izbore?
Svi mi znamo da ovi kradu na izborima na X nacina (zato ni ne zele elektronsko glasanje, zar ne?), medjutim kada im se pogleda konacni izborni rezultat, to je zapravo vrlo slabo.
Oni se redovno busaju s nekakvim procentima osvojenih glasova od 30 do 50%, medjutim ako znamo (a znamo) da na izbore izadje max. 55% birackog tijela, to znaci da svi oni imaju podrsku maksimalno 15 do 25% ukupnog broja glasaca. Kada se od toga odbiju pokradeni glasovi koji su cca. 10%, matematika je jasna - oni imaju od 10 do max. 20% podrske ukupnog biracog tijela.

Ako bi se desilo da na izbore izadje 70 do 75% glasaca, tada bi matematika pokazala pravo stanje, tj. ENV matricari bi bili pometeni s politicke scene.
Ako je vjerovati raznim anketama, na ovim izborima bi se moglo desiti da izadje preko 60% glasaca. Moje licno misljenje je da je bar 80% njih/nas nezadovoljno dosadasnjim strankama i politikama koje haraju ovuda vec 30 godina, i da bi to mogl oznaciti konacni pad bar jedne od te 3 ENV noge, ponajprije SDA.
A, kako ja to ovdje govorim vec cca. 15 godina, i kako je i sam Bakir to nedavno rekao - pucanje samo jedne noge tronosca znaci pad kompletnog tronosca.

Upravo radi ovoga sada Dodik i Covic zatezu i zagrijavaju situaciju s kojekakvim izjavama o tome kako ce Srbi i Hrvati odlucivati kako ce funkcionisati BiH. Ne rade oni ovo da bi sebe izdigli (iako su i oni svjesni da se vrlo lako moze desiti da ih se pomete), nego ovo rade iskljucivo kako bi polarizirali gradjane na bazi ENV matrice, a cime vrlo ciljano i dogovorno pokusavaju homogenizirati Bosnjake.
Cilj je samo 1 - ocuvati SDA na vlasti. Jer, i oni vrlo dobro znaju da pad SDA znaci vrlo skori pad i njih samih.


Tronozac ne moze stajati na dvije noge, i tu je kraj svake price.
misaoni
Posts: 154
Joined: 06/08/2011 18:54
Location: Sarajevo

#55 Re: "Četvorka"

Post by misaoni »

Kada su u pitanju načelničke pozicije jedina moguća promjena stranke iz koje dolazi načelnik jeste u Centru.
Ajnadžić je prošli put zbog režiranja većine kandidatura došao na to mjesto. Sada je situacija drugačija. Međutim, činjenica je i da ako Mandić dođe na vlast da će Centar imati blijedu figuru na ovom mjestu.

Ostale opštine u KS, bez promjene. Stranka koja sad ima načelnika imaće ga i dalje.
User avatar
nivla
Posts: 4262
Joined: 12/01/2008 23:44

#56 Re: "Četvorka"

Post by nivla »

tuzno je reci ali za fikreta kao sda kandidata na ilidzi svijet je izmislio trenutni nacelnik memic, pitanje je kolike sanse ima bivsi sdaovac muzur kao kandidat ispred cetvorke
fikret je dijelio cokoladice na godisnjicu cetvrte viteske poslije dzuma ljetos, tako da je sigurno da je dobro utabao put da postane novi nacelnik, ljudi se jos uvijek lijepe na pricu o ratu i slicnom, a j bih bas volio vidjeti u kakvim borbama je general ucestvovao i koji su to njegovi uspjesi
User avatar
ANamelessGhoul
Posts: 1048
Joined: 23/02/2020 14:50

#57 Re: "Četvorka"

Post by ANamelessGhoul »

nivla wrote: 26/10/2020 10:58 tuzno je reci ali za fikreta kao sda kandidata na ilidzi svijet je izmislio trenutni nacelnik memic, pitanje je kolike sanse ima bivsi sdaovac muzur kao kandidat ispred cetvorke
fikret je dijelio cokoladice na godisnjicu cetvrte viteske poslije dzuma ljetos, tako da je sigurno da je dobro utabao put da postane novi nacelnik, ljudi se jos uvijek lijepe na pricu o ratu i slicnom, a j bih bas volio vidjeti u kakvim borbama je general ucestvovao i koji su to njegovi uspjesi
OSim sto je humanitarnu hapo nema ih
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#58 Re: "Četvorka"

Post by Dozer »

Iskreno, ja ne znam ni za jednog jedinog istaknutog prvaka SDA, sto ukljucuje i clanstvo i "biznismene" (osim Asima Sarajlica), da je bio bilo gdje na liniji i da je ratovao...
Onaj se krio po podrumima i sefovima (a danas javnim lazima implicira da je bio diverzant...)... Onaj drugi sjedio u dimijama medju zenama da ga VP ne pokupi na liniju...Onaj treci bio negdje u Austriji... Ona jedna se "skolovala" po Zagrebu, a zivila u Istanbulu, i niko nikad ne vidje njenu diplomu (valjda drzavna tajna, sta li...), itd.itd.itd.

Cijeli rat su se krili po kojekakvim stabovima, s cinovima, vedrilii oblacili oko humanitarne pomoci (citaj: bogatili se na tome), i onda nakon rata odjednom postali "ugledni" gradjani i "cijenjeni biznismeni". A do rata bili...mah...svi znamo...
User avatar
drndalo
Posts: 22740
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#59 Re: "Četvorka"

Post by drndalo »

ANamelessGhoul wrote: 26/10/2020 13:31
nivla wrote: 26/10/2020 10:58 tuzno je reci ali za fikreta kao sda kandidata na ilidzi svijet je izmislio trenutni nacelnik memic, pitanje je kolike sanse ima bivsi sdaovac muzur kao kandidat ispred cetvorke
fikret je dijelio cokoladice na godisnjicu cetvrte viteske poslije dzuma ljetos, tako da je sigurno da je dobro utabao put da postane novi nacelnik, ljudi se jos uvijek lijepe na pricu o ratu i slicnom, a j bih bas volio vidjeti u kakvim borbama je general ucestvovao i koji su to njegovi uspjesi
OSim sto je humanitarnu hapo nema ih
Uspjesno je komandovao desantima Alemko kamiona na tunel (objekt DB), i uspjesno odbijao napade pripadnika 1 Korpusa Armije BiH na tunel, dok se ta roba provlacila...
User avatar
BHDragons
Posts: 367
Joined: 18/08/2020 15:24

#60 Re: "Četvorka"

Post by BHDragons »

Ne razumijem ovaj potez SDP-a u Hadžićima nikako. Zašto sad to?
putokaz1
Posts: 12411
Joined: 31/05/2014 23:56

#61 Re: "Četvorka"

Post by putokaz1 »

BHDragons wrote: 31/10/2020 21:50 Ne razumijem ovaj potez SDP-a u Hadžićima nikako. Zašto sad to?
U Hadžićima je SDA preko 50,nesikirajte se
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#62 Re: "Četvorka"

Post by Dozer »

Dozer wrote: 19/10/2020 12:09 Moci ce.

Poenta i jeste odnekud krenuti. Zasto ne od glavnog i najveceg grada u drzavi? Dvije godine su sasvim dovoljno vremena da se pokaze sta se hoce, i da li se to moze.
Ako ovi to uspiju, mislim da ce TZ, ali i ZE i Krajina to vrlo rado prihvatiti.


Medjutim, ako se Cetvorka bude ponasala slicno ovima, da se stvari koje se rade vide samo u izbornim godinama (a sve samo kako bi se potrosio planirani budzet, citaj: kako bi se poklepalo), sami ce sebi iskopati rupu.

Jbt, gledam AP od Tarcina, zatvorena strana prema Sarajevu dobrih 5 km. Ko se voza tuda, vjerovatno se kao i ja pita - sta ce popravljati/ rekonstruisati...? Cesta sasvim dobra. Nema drugo objasnjenja nego voo sto napisah iznad - da se potrosi lova iz budzeta, tj. da se poklepa.
Da citiram sam sebe iz oktobra :D

---

A posto mnogi iz cetvorke citaju ovaj forum, red je i da im se daju neki moguci isareti o tome sta da napadaju prvo. Da se mene pita, redoslijed aktivnosti u naredna 3 mjeseca bi bio ovakav:

1. Od samog starta ignorisati pricu ENV matrice, prvenstveno potenciranje termina "Bosnjaci, Srbi i Hrvati". Jednostavno to zaobilaziti. Umjesto ovoga potencirati svebosansku gradjansku pricu.

2. Odmah raditi na smjeni SDA Vlade KS. Ionako je ta Vlada nametnuta na-vrat-na-nos, a tako i radi.

3. Cim se smijeni Vlada KS, odmah pristupiti reviziji finansiranja KCUS, te preusmjeriti sredstva drugim zdravstvenim ustanovama. Takodjer, od trenutnog menadzmenta KCUS odmah traziti kompletan izvjestaj o utrosku sredstava primljenih od KS u protekle 4 godine, te ga javno objaviti u cijelosti (to su sve narodne, tj. pare gradjana), a zatim odmah pokrenuti krivicne tuzbe (koje su neminovne).

4. Smijeniti sve moguce celne kadrove SDA, gdje god je to moguce, te izvrsiti reviziju njihovog poslovanja. Zatim odmah podnijeti krivicne prijave, jer svi znamo da ih je ogromna vecina zrela za zatvor. Sve nizerangirane uposlenike/cinovnike sankcionisati zakonskim sredstvima ukoliko vrse opstrukcije rada vezanog za svoje pozicije.

5. Odmah po smjeni Vlade KS urediti stanje u ViK-u, na nacin da se ODMAH ukine diskriminatorni nacin tarifiranja, obracuna i naplate utroska vode (kojim se direktno diskriminiraju viseclane porodice). Takodjer, naloziti ViK-u da MORA bazdariti sve vodomjere u jedinicama kolektivnog stanovanja (zgradama), jer je vecina vodomjera pogresno bazdarena, radi cega pokazuju daleko veci protok vode od stvarnog, cemu svjedoce abnormalni i bukvalno nemoguci utrosci vode, a s tim i racuni (cetveroclane porodice nerijetko placaju visi iznos za vodu nego za struju, sto je van pameti).

6. Odmah redefinisati sve tenderske uslove vezane za infrastrukturu na podrucju svake opstine, ceste prvenstveno,, pri cemu ce se posebna paznja obratiti na drasticno smanjenje vremena izvodjenja radova, zatim jos bitnije na kvalitet izvodjenja radova (garancije), a pogotovo na penale za izvodjace radova u slucaju krsenja bilo kojeg od uslova. Dosta je vise gradnje/rekonstrukcije 100-200m neke ceste po 6-12 mjeseci, a onda opet rekonstrukcija i popravke nakon godinu ili dvije. Ako domace firme nisu sposobne da sve ovo rade 10x brze i kvalitetnije, onda postoje medjunarodni tenderi i firme koje hoce i mogu raditi tako (uostalom, vani i rade sve tako, i vrlo dobro znaju koliki su penali za neispunjavanje bilo kojeg uslova iz ugovora).

7. Odmah poceti raditi na rjesavanju saobracajnog haosa u gradu, pogotovo parking prostora. Za pocetak, a sto ce mnogim stanovnicima grada olaksati zivot, sve stambene javne parkinge obiljeziti i urediti znakovima, a zatim prioritetno stanarima zgrada ispred kojih se ti parkinzi nalaze ponuditi mjesecni zakup parking mjesta po simbolicnoj cijeni od 10 KM/mjesec, ili 100 KM/godina. Na ovaj nacin ce se uveliko rijesiti problem enormnog broja vozila parkiranih svukuda, a istovremeno ce svaka opstina popuniti budzet sa po nekoliko miiona KM godisnje, koje onda mogu upotrijebiti za izgradnju podzemnih parking prostora u svim naseljima.

8. Odmah poceti raditi na reformi Zdravstenog sistema, pogotovo nacinu naplate zdravstvenog osiguranja u KS. Ovo ne moze i ne smije biti uredjeno na nacin na koji jeste, tj. da se za identicnu uslugu svima uzimaju razliciti iznosi od plate. Postoji nekoliko funkcionalnih modela na koje se ovo moze rijesiti. Poenta je da ZS postoji radi gradjana i za gradjane, a ne radi sebe samog, te da od sredstava koje gradjani uplacuju u to ime i za tu namjenu - gradjani moraju imati i korist. Trenutno je ovo prilicno besmisleno, i nekome se uzima 5, nekome 10, nekome 20 hiljada KM godisnje, a usluga svakome ista. U sustini vrlo slaba, skoro nikakva. Ovo se mora promijeniti na nacin da iznosi za svakoga budu ili unificirani po paketima (pa ko zeli koji paket osiguranja neka ga uplacuje po slobodnoj volji), ili da ostane trenutni nacin, ali da se 50-60% uplacenog mjesecnog iznosa odvaja na licni podracun osiguranika, sto on onda moze koristiti gdje i kako zeli (u privatnim ili drzavnim ustanovama). Podrazumijevano, prvi i osnovni korak ove reforme jeste 100%-tno uvezivane privatnog i drzavnog sektora.

9. Odmah poceti raditi na smanjenju zagadjenja zraka u KS. I za ovo postoji nekoliko modela, ali osnovni je hitna zabrana lozenja cvrstih goriva (cumur, drva, pelet), te gasifikacija svih naselja, uz odabir nekog modela subvencioniranja gradjanima za uvodjenje plina.

10. Odmah ograniciti koristenje motornih vozila sa Euro normom ispod Euro 4 na podrucju gradskih opstina. Ovime ce nelegalne naljepnice Euro norme dobiti konacno i neku svrhu. Takodjer, kanjavati svaki tehnicki pregled koji propusti iskljuciti neispravno vozilo iz saobracaja, tj. izda mu potvrdu o ispravnosti, a samim tim mu omoguci i registraciju i voznju.
Prelazno rjesenje za ovo moze biti i drasticno razlicita cijena registracije vozila razlicitih Euro normi, pri cemu ce, logicno, cijena za registrovanje vozila sa E6 biti npr. 20% niza nego za E5, 50% niza nego za E4, a za sve ispod E4 cijena je 100% visa u odnosu na E6.

--------
Da, znam da se ovdje vide i neke nepopularne mjere i nacini rjesavanja problema, ali ukoliko neko misli da je bilo sta moguce zaista rijesiti s kojekakvim kozmetickim i sporim akcijama, taj je u debeloj zabludi. Kalkulisanje s ovim radi glasova ne bi trebalo da bude opcija uopste. Ove svari su ili-ili, nema neke prihvatljive sredine.
mishic
Posts: 6091
Joined: 28/04/2011 16:29

#63 Re: "Četvorka"

Post by mishic »

Šta god radili i uradili i "četvorka" i druge stranke nezadrživo će napredovati samo onaj ko uspije u suzbijanju kriminala.

Narod ni ovaj put ni inače ne gleda i ne glasa za programe, ni neki rezultati ga ne fasciniraju, narod na glasanju kažnjava kriminal.

Hoće li neko uspjeti da nađe kadrove sa onom nultom tolerancijom koja je obečana vidjet ćemo. Ipak su ljudi kvarljiva roba.

A vlast ponese, podigne sa zemlje...
izvrsni direktor
Posts: 9143
Joined: 20/12/2018 16:11

#64 Re: "Četvorka"

Post by izvrsni direktor »

Dozer wrote: 16/11/2020 14:39 [

4. Smijeniti sve moguce celne kadrove SDA, gdje god je to moguce, te izvrsiti reviziju njihovog poslovanja. Zatim odmah podnijeti krivicne prijave, jer svi znamo da ih je ogromna vecina zrela za zatvor. Sve nizerangirane uposlenike/cinovnike sankcionisati zakonskim sredstvima ukoliko vrse opstrukcije rada vezanog za svoje pozicije.
Bgm ovo je razlog zasto sam glasao za cetvorku. Ne mislim samo na smjenjivanje vec i dokazivanje i procesuiranje kriminala. Onako kako su iznijeli svojevremeno sitnice iz zoi-ja, da se donese presuda po tom i ostalim pitanjima. Da se osude krivci iz sda.
To je jednostavno temelj za buducnost i za suzbijanje kriminala u buducnosti.
User avatar
Roccohljup
Posts: 6995
Joined: 19/02/2014 18:04

#65 Re: "Četvorka"

Post by Roccohljup »

izvrsni direktor wrote: 16/11/2020 23:11
Dozer wrote: 16/11/2020 14:39 [

4. Smijeniti sve moguce celne kadrove SDA, gdje god je to moguce, te izvrsiti reviziju njihovog poslovanja. Zatim odmah podnijeti krivicne prijave, jer svi znamo da ih je ogromna vecina zrela za zatvor. Sve nizerangirane uposlenike/cinovnike sankcionisati zakonskim sredstvima ukoliko vrse opstrukcije rada vezanog za svoje pozicije.
Bgm ovo je razlog zasto sam glasao za cetvorku. Ne mislim samo na smjenjivanje vec i dokazivanje i procesuiranje kriminala. Onako kako su iznijeli svojevremeno sitnice iz zoi-ja, da se donese presuda po tom i ostalim pitanjima. Da se osude krivci iz sda.
To je jednostavno temelj za buducnost i za suzbijanje kriminala u buducnosti.
Mene malo Muzur ohladi sinoć kad reče da neće ganjat revizije.... :?
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#66 Re: "Četvorka"

Post by ExNihilo »

Hoće li za 2 godine biti bitka za Predsjedništvo

Konaković vs Bakir

:izet:
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#67 Re: "Četvorka"

Post by The 51st State »

Nece.
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#68 Re: "Četvorka"

Post by The 51st State »

Roccohljup wrote: 17/11/2020 08:47
izvrsni direktor wrote: 16/11/2020 23:11
Dozer wrote: 16/11/2020 14:39 [

4. Smijeniti sve moguce celne kadrove SDA, gdje god je to moguce, te izvrsiti reviziju njihovog poslovanja. Zatim odmah podnijeti krivicne prijave, jer svi znamo da ih je ogromna vecina zrela za zatvor. Sve nizerangirane uposlenike/cinovnike sankcionisati zakonskim sredstvima ukoliko vrse opstrukcije rada vezanog za svoje pozicije.
Bgm ovo je razlog zasto sam glasao za cetvorku. Ne mislim samo na smjenjivanje vec i dokazivanje i procesuiranje kriminala. Onako kako su iznijeli svojevremeno sitnice iz zoi-ja, da se donese presuda po tom i ostalim pitanjima. Da se osude krivci iz sda.
To je jednostavno temelj za buducnost i za suzbijanje kriminala u buducnosti.
Mene malo Muzur ohladi sinoć kad reče da neće ganjat revizije.... :?
zato sto je pametan i zna da revizije rade federalne institucije po inerciji, bespotrebno trosenje energije, niko od bivsih nacelnika sda nije glup da se kroz papire kompromituje, svi su oni cisti deklarativno, svrishodniji mu je pristup da pokusa kreirati ambijent da privuce kompanije i poslove na ilidzu, te da samu administricaju modernizuje i depolitizira nego te populisticke metode paljenja vjestica.
User avatar
Porodice Foht
Posts: 2802
Joined: 14/01/2019 04:56

#69 Re: "Četvorka"

Post by Porodice Foht »

Prpa.ba wrote: 25/10/2020 22:48 U KS-u labava vecina, dakle 50 do 55% glasaca naginje strankama Cetvorke + Niksicevom ESPO-u. U zoni Grada Sarajeva ta podrska je nesto izrazenija, oko 60%, na Ilidzi je od 45% do 50%, dok u vangradskim opstinama ide od 30% do 40% iskljucivo zahvaljujuci SDP-u i NiP-u.

Problem Cetvorke je u tome sto je to to sto se tice njihovog rezultata. Dalje koalicione partnere mogu dobiti samo ako uzmu nacelnicke pozicije, a zafali u vijecima. Takva je priroda posla.

S druge strane, SDA sama nosi od 20 do 25% glasova. Njihova koalicija su SBB sa od 6 do 8%, DF od 3 do 5%, isto kao i Platforma za Progres i Socijaldemokrati. BOSS oko 3%, BPS mozda tu negdje.

Situacije poput moguce u Novom Gradu (nacelnik SDA, vijece Cetvorka) ce gotovo sigurno zavrsiti preletanjima iz Cetvorke.

Uglavnom, svaki glas je bitan i rovovska borba. Posebno u svjetlu pandemije koja ne ide na ruku Cetvorci, a ide na ruku SDA i njihovoj koaliciji.

U ovakvim uslovima pandemije, realno je da bi izlaznost mogla biti oko 30%, do 40% maksimalno, a to je katastrofa jer ce SDA-ovci krsiti i samoizolaciju da glasaju. :D
Pa taj BOSS, fakat, odakle im toliko? Kako izgledaju ljudi koji glasaju za tu stranku koja, kako kazu ni u Tuzli nije usla u GV! :? :zid:
User avatar
joint union
Posts: 2839
Joined: 31/01/2006 09:54

#70 Re: "Četvorka"

Post by joint union »

Po meni bi pravi potez Dine bio javna kazna za Muzura zbog neprimjerene proslave i onog seljakluka. Ono se od sda moglo ocekivati, ali cetvorka, ako zeli biti drugacija i dosljedna, ovo mora i treba sankcionisati. I to prije pojave klastera prouzrokovane ovim. Jer ce sda sasvim sigurno to iskoristiti.
putokaz1
Posts: 12411
Joined: 31/05/2014 23:56

#71 Re: "Četvorka"

Post by putokaz1 »

Četvorka
NIP motor
Naša stranka Prva Lokomotiva
SDP rezervna guma
NBL nešto
Je napravila rezultat ali je ipak KANTONALNA koalicija
User avatar
HomeSweetHome
Posts: 1456
Joined: 27/10/2010 12:35

#72 Re: "Četvorka"

Post by HomeSweetHome »

The 51st State wrote: 17/11/2020 09:36
Roccohljup wrote: 17/11/2020 08:47
izvrsni direktor wrote: 16/11/2020 23:11

Bgm ovo je razlog zasto sam glasao za cetvorku. Ne mislim samo na smjenjivanje vec i dokazivanje i procesuiranje kriminala. Onako kako su iznijeli svojevremeno sitnice iz zoi-ja, da se donese presuda po tom i ostalim pitanjima. Da se osude krivci iz sda.
To je jednostavno temelj za buducnost i za suzbijanje kriminala u buducnosti.
Mene malo Muzur ohladi sinoć kad reče da neće ganjat revizije.... :?
zato sto je pametan i zna da revizije rade federalne institucije po inerciji, bespotrebno trosenje energije, niko od bivsih nacelnika sda nije glup da se kroz papire kompromituje, svi su oni cisti deklarativno, svrishodniji mu je pristup da pokusa kreirati ambijent da privuce kompanije i poslove na ilidzu, te da samu administricaju modernizuje i depolitizira nego te populisticke metode paljenja vjestica.
Slazem se. Pored toga, to bi bilo uzaludno trosenje vremena jer kriminalce jos uvijek nema ko poslati tamo gdje im je mjesto. A mi vremena nemamo, imaju toliko posla da rasciste ova gofna koja su zatekli da nece imati kad glave dici. Trebace dvije godine samo da zaustave slobodan pad u ambis u koji su nas gurnuli pa tek onda da krenemo prema gore. Nadam se da ce glasaci biti razumni u svojim ocekivanjima. Zato je kljucno da marljivo rade, pokazu nula tolerancije na kriminal i korupciju i uhvate se u bespostednu bitku za preuzimanje kontrole od uhljebljenih peksina koji su upropastili i opljackali svaku javnu firmu.
User avatar
Roccohljup
Posts: 6995
Joined: 19/02/2014 18:04

#73 Re: "Četvorka"

Post by Roccohljup »

HomeSweetHome wrote: 17/11/2020 10:21
The 51st State wrote: 17/11/2020 09:36
Roccohljup wrote: 17/11/2020 08:47

Mene malo Muzur ohladi sinoć kad reče da neće ganjat revizije.... :?
zato sto je pametan i zna da revizije rade federalne institucije po inerciji, bespotrebno trosenje energije, niko od bivsih nacelnika sda nije glup da se kroz papire kompromituje, svi su oni cisti deklarativno, svrishodniji mu je pristup da pokusa kreirati ambijent da privuce kompanije i poslove na ilidzu, te da samu administricaju modernizuje i depolitizira nego te populisticke metode paljenja vjestica.
Slazem se. Pored toga, to bi bilo uzaludno trosenje vremena jer kriminalce jos uvijek nema ko poslati tamo gdje im je mjesto. A mi vremena nemamo, imaju toliko posla da rasciste ova gofna koja su zatekli da nece imati kad glave dici. Trebace dvije godine samo da zaustave slobodan pad u ambis u koji su nas gurnuli pa tek onda da krenemo prema gore. Nadam se da ce glasaci biti razumni u svojim ocekivanjima. Zato je kljucno da marljivo rade, pokazu nula tolerancije na kriminal i korupciju i uhvate se u bespostednu bitku za preuzimanje kontrole od uhljebljenih peksina koji su upropastili i opljackali svaku javnu firmu.
S druge strane tanović je koliko sam upratio rekao da će se odmah prihvatiti toga i zvati finansijsku policiju ako treba. malo mi je to nesklad, a time što će progutati sta je bilo do sad će amnestirati sav prethodni kriminal. Kakvu bi to onda poruku poslalo? U svojim kampanjama su svi ukazivali na neke kriminalne radnje u svakoj opštini (bogu hvala imali su hejbet materijala), ne kontam zasto ne odmah pozvati nadležne da to istražuju ako već ima elemenata, a oni kao načelnici nek se bave razvojem opština (neće oni istraživati).
User avatar
Industrialyzer
Posts: 4839
Joined: 11/06/2011 23:51

#74 Re: "Četvorka"

Post by Industrialyzer »

Zato sto jedino u NS, vise od 5godina nije vrsena revizija. U ostalim opcinama to nije slucaj, ali tesko ce se nesto naci. Iskusni su u prikrivanju kroz papire.
User avatar
HomeSweetHome
Posts: 1456
Joined: 27/10/2010 12:35

#75 Re: "Četvorka"

Post by HomeSweetHome »

Pa mislim upravo zato sto rezivori nece sami istrazivati i kopati, to treba neko iskopati, povezati, prezentirati i sve na gotovo donijeti revizorima. Kad ti dodje revizija u firmu koja radi 100% regularno, mjesec dana izgines dok ih opsluzis. Nece to naravno raditi nacelnik, ali ce raditi ljudi oko njega kojima moze vjerovati. To ti dodje na isto.
U ovom trenutku, po mom misljenju, to je ogroman utrosak energije na besmislene stvari, jer mi svi znamo da su kriminalci, niko ih za to nece amnestirati, ali znamo i da ih ne moze nacelnik poslati u zatvor i da ce se eventualni procesi otegnuti do zaborava i zastare. To je bespotrebno gubljenje energije i vremena. Energije imaju, ali vremena nemaju, mi smo u tri lijepe materine i hitno se mora poceti baviti konkretnim stvarima od zivotnog znacaja.

Ja bih isto voljela da zivimo u idealnoj zemlji u kojoj bi bilo moguce nekoga optuziti za kriminal i korupciju, podastrijeti dokaze, i biti siguran da ce nadlezne institucije svoj posao odraditi profesionalno, nepristrasno i u razumnom roku, sto bi automatski znacilo da ce taj neko zavrsiti na dugogodisnjoj robiji. Ali, avaj... Zivimo u zemlji gdje je najveci stepen korupcije i nepotizma upravo u pravosudnom sistemu. Na kraju krajeva, to i jeste razlog zbog kojeg su se tek garazirani kriminalci tako razmahali, i svi su imali pristup "Ja, i?".
Post Reply