Cetiri sobe gospodje Safije

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

igrastaklenimperlama
Posts: 39
Joined: 29/07/2008 11:06
Location: AMILO Pa 1538

#26 Re: Cetiri sobe gospodje Safije

Post by igrastaklenimperlama »

Moonlight & Magnolia wrote:
dia81 wrote:lijepo je...jako...reprezentativno...raja - hm...u to ne bih da ulazim...sve wannabes
nažalost, naša svakodnevnica :shock:
Restoran radi tek nekoliko dana a već se bacaju stereotipi. Predrasude. Čovjek ne vidi da je upravo ono što
prezire - wannabe.
User avatar
Dr.Cuddy
Posts: 2532
Joined: 09/12/2006 22:48
Location: House's Office

#27 Re: Cetiri sobe gospodje Safije

Post by Dr.Cuddy »

igrastaklenimperlama wrote:
Moonlight & Magnolia wrote:
dia81 wrote:lijepo je...jako...reprezentativno...raja - hm...u to ne bih da ulazim...sve wannabes
nažalost, naša svakodnevnica :shock:
Restoran radi tek nekoliko dana a već se bacaju stereotipi. Predrasude. Čovjek ne vidi da je upravo ono što
prezire - wannabe.
nije stereotip o restoranu neko o likovima koji ga posjećuju...pažljivije čitaj post :shock:
Maybach
Posts: 465
Joined: 24/07/2008 15:31

#28 Re: Cetiri sobe gospodje Safije

Post by Maybach »

@igrastaklenimperlama:potpuno si u pravu.
dia81
Posts: 445
Joined: 31/03/2007 20:51
Location: sarajevo

#29 Re: Cetiri sobe gospodje Safije

Post by dia81 »

restorana se ne bi postidio nijedan veci grad...od enterijera, do usluge... nasi prijatelji - stranci, su bili odusevljeni...ja sam komentarisala nesto drugo...mnoga mjesta izbjegavam bas zbog ljudi, npr svidja mi se restoran Slick, i zbog hrane, i zbog mira, i zbog ljudi...jednostavno sam taj tip, ne volim poziranje, ne volim da neko bulji u mene i gleda jesu li mi cipele izasle ove sezone ili prosle, i zato vecinom ne izlazim na mjesta gdje izlaze takvi ljudi...logicno je da ce u novom restoranu/baru na pocetku biti ovako, a kad se otvori nesto novo, ekipica ce preci tamo...dojadila im vise hacienda i baghdad :-D :-D :-D

da li neko zna kako se zove mali restoran kod doma policije, blizu britanske ambasade?
popajic
Posts: 5738
Joined: 16/07/2007 09:55
Location: Sarajevo

#30 Re: Cetiri sobe gospodje Safije

Post by popajic »

Da li neko zna tacnu adresu ovog restorana?Jos nemaju nikakav sajt pa tako nezam tacno gdje se nalaze.Mnogo hvala!
User avatar
femme
Posts: 379
Joined: 06/03/2006 14:47
Location: Sarajevo

#31 Re: Cetiri sobe gospodje Safije

Post by femme »

Ma objkat je super, stvarno je za 10 ocjenu.
Nije neka atmosfera da se shizi, mirnija atmosfera, raja su ok, ne znam zasto pljujete po raji, ali ok.
User avatar
fishtrija
Posts: 796
Joined: 13/03/2006 19:16
Location: tamo odakle nisam mak'o...

#32 Re: Cetiri sobe gospodje Safije

Post by fishtrija »

besana wrote:Ovo je u mom komšiluku. Nisam bila, a izgleda lijepo (vireći kroz ogradu :D ) , a baš me zanima ta ljubavna priča vezana za ime restorana. Zna li je neko?
Tu u blizini Frenkluk mahale stanovaše Ahmed–bega Magbulija kći. Bješe po ljepoti nadaleko pričana uz kahve mladih begova, po sijelima Saraj djevojaka. Svi su znali i gledali Safiju. A ona, kao da je znala. Svaki dan bi oblačila košulje od tankog svilenog beza ističući svoje grudi, a zlatom vezenim fermenima iznad struka pokazivala bi svoj stas. Sve bi zakitila svojim bijelim osmijehom pozdravljajući znane njoj drage. A ona opet, kao nježan cvijetak na žarkom suncu...

Voljela je niz staru kaldrmu kroz Baščaršiju proći u sedefli nanulama da bi otišla naučiti svirati klavir. Mnogi su joj zamjerili na nauk koji ide. Novi vakat nisu mnogi razumjeli. Stare su Sarajlije utonule u stari zeman, zaneseni nadom da će vratiti ta vremena. Samo su neki bili svjesni da prijelaz donosi suštinske promjene. Takva je bila i Ahmed-bega jedinica, Safija.

Bješe takva i kada Austrijani uđoše u šeher njen diveći joj se, a ona njima. Poželi nositi haljine duge do zemlje i šešire velike ukrašene cvijećem bijelijem. Pođe na nauk ići kod grofice poznate i veoma ugledne što glasovir lijepo sviraše. Svoj glas pun sevdaha veoma brzo nauči koristiti i uz mile zvuke tog stranog instrumenta. K'o da znade šta joj novi vakat i zeman spremaše. K'o da znade...

Tako jednom idući Sarajem ugleda njega. Vitak i visok. Zlaćane kose i plavih očiju. Crnog odijela i muškog lijepog lica. Znala je da je to bio baron Von Herberstein. Sa njim bijahu dvije dame od kojih ljepše ne vidje. Poslije tek saznade da bjehu to sestre njegove. K'o da znade...

Grofica ih upozna i postade sa njima velika druga. I s njim ga upozna. A kako je samo gledaše... i tada ona znade...

Akšami prolaziše, ljudi ostajaše isti, ali izvori vodeni pođoše novu priču pisati. Proba Safija i haljine i šešire. Ugleda i doživi novi neki svijet. Bi joj drag taj svijet i htjede mu se prikrasti. A njoj neko drugi. Htjede je već od prvog trenutka pored sebe. Još od prvog sna, još od prve minute s njom pođe da voli. Znao je da je zavolio. Volio je beg-hanumu Safiju, bega šćerku.

Na vrelo se zada poći gdje sa sestricama Safija lice umivaše. Bješe ljepša nego čitav ovozemaljski svijet.

„Već mjesec dana te gledam i pratim tvoju sjenu koja me pored ovog sunca i u snovima peče. Dozvah te u svojim snovima i svojom te nazvah! Niti grob, niti život ovdje ti predodređen nije. Idemo tamo daleko od nas, daleko od svega.“

Allaha postidi, oca izgubi, majka umrje od bola, Safija ode u tuđi svijet. Kazivaše kujundžije da nikada veće ljubavi, a grješnije ne bude. Od prkosa i dokaza ljubavi sagradi se rajska kuća na zemlji u kojoj iznikoše četiri sobe, a svaka živim zlatom i srebrom posuta.

„Govorilo se“, pričaše cijeli Kujundžiluk „kako je begovica sa barunom dolazila jednom. Niko je ne vidje..“
Blue room
Posts: 66
Joined: 28/11/2007 22:52
Location: Sarajevo
Contact:

#33 Re: Cetiri sobe gospodje Safije

Post by Blue room »

Divna prica! Garant je i Safija za neke bila snob ali neka je -grad mora imati i one koji vole nositi skupe cipele i one kojima to nije vazno. Mene vise plase tek skinuti opanci Mjesto je savrseno. Enterijer besprijekoran, hrana odlicna, osoblje kulturno. Ljudi koje sam sreo obrazovani, inteligentni , kosmopoliti Sarajeva .Zaista mi je drago sto imamo jedan takav restoran u Sa.
dia81
Posts: 445
Joined: 31/03/2007 20:51
Location: sarajevo

#34 Re: Cetiri sobe gospodje Safije

Post by dia81 »

Blue room wrote:Divna prica! Garant je i Safija za neke bila snob ali neka je -grad mora imati i one koji vole nositi skupe cipele i one kojima to nije vazno. Mene vise plase tek skinuti opanci Mjesto je savrseno. Enterijer besprijekoran, hrana odlicna, osoblje kulturno. Ljudi koje sam sreo obrazovani, inteligentni , kosmopoliti Sarajeva .Zaista mi je drago sto imamo jedan takav restoran u Sa.
E pa u tome je riječ...iz opanaka u manolice...o tome sam pričala...a za mjesto 10 plus
uhljug_s_koseva
Posts: 168
Joined: 31/12/2007 00:53
Location: sarajevska shambala

#35 Re: Cetiri sobe gospodje Safije

Post by uhljug_s_koseva »

Meni je vanjski izgled totalni shit,ona ograda sto je oko baste je nidje veze.Ne znam kako je unutra,ali znam da *ebe dosta raje u komsiluku zbog basova koji odjekuju do ranih sati :-D.Uglavnom,nije lokacija za takav restoran,ipak je to naselje.
User avatar
nevencikotic
Posts: 56
Joined: 17/07/2008 15:22

#36 Re: Cetiri sobe gospodje Safije

Post by nevencikotic »

Nije los restoran,pristojan koliko sam primjetio vecinom dolaze stranci eng.govorno podrucje :zoka: Malo je smjesno kad se prosetas a konobar nastoji da ti objasni kako je arisokratski zivjela gospodja Safija :D sve u svemu ok cisto da se vidi iz radoznalosti...
User avatar
Bumbar
Posts: 5638
Joined: 06/04/2005 10:46
Location: suncan dan :S

#37 Re: Cetiri sobe gospodje Safije

Post by Bumbar »

Moze li netko napisati adresu restorana :)
Dezze
Posts: 1286
Joined: 16/06/2005 19:59

#38 Re: Cetiri sobe gospodje Safije

Post by Dezze »

Ja eto jos nisam bio....odmor me odvukao na drugu stranu. Hvala raji koja je objasnila gdje se nalazi. Sad bas jedva cekam da odem. Javicu se jos sa utiscima :)

Btw, ima jos jedno novije mjesto u gradu. Na Carsiji je, preko puta kuhinje tetke Zilhe. Zove se Velike daire. Basta je super, sve u bijelom, bas onako ljetno...ko voli sevdalinke, ovo mjesto je za njega/nju. samo sevdalinke pustaju. Ja sam jedan od takvih, tako da sam uzivao. Sve je u bh fazonu - konobari u narodnim nosnjama, domaci sokovi od ruze, smreke....
User avatar
Jara
Posts: 31408
Joined: 27/03/2006 00:36

#39 Re: Cetiri sobe gospodje Safije

Post by Jara »

Dezze wrote:Ja eto jos nisam bio....odmor me odvukao na drugu stranu. Hvala raji koja je objasnila gdje se nalazi. Sad bas jedva cekam da odem. Javicu se jos sa utiscima :)

Btw, ima jos jedno novije mjesto u gradu. Na Carsiji je, preko puta kuhinje tetke Zilhe. Zove se Velike daire. Basta je super, sve u bijelom, bas onako ljetno...ko voli sevdalinke, ovo mjesto je za njega/nju. samo sevdalinke pustaju. Ja sam jedan od takvih, tako da sam uzivao. Sve je u bh fazonu - konobari u narodnim nosnjama, domaci sokovi od ruze, smreke....
Je l' na zidu ima ploča s imenom ministra glumca? Kuća sevdaha?
Dezze
Posts: 1286
Joined: 16/06/2005 19:59

#40 Re: Cetiri sobe gospodje Safije

Post by Dezze »

Jara wrote:
Dezze wrote:Ja eto jos nisam bio....odmor me odvukao na drugu stranu. Hvala raji koja je objasnila gdje se nalazi. Sad bas jedva cekam da odem. Javicu se jos sa utiscima :)

Btw, ima jos jedno novije mjesto u gradu. Na Carsiji je, preko puta kuhinje tetke Zilhe. Zove se Velike daire. Basta je super, sve u bijelom, bas onako ljetno...ko voli sevdalinke, ovo mjesto je za njega/nju. samo sevdalinke pustaju. Ja sam jedan od takvih, tako da sam uzivao. Sve je u bh fazonu - konobari u narodnim nosnjama, domaci sokovi od ruze, smreke....
Je l' na zidu ima ploča s imenom ministra glumca? Kuća sevdaha?
Yes Yes, Kuca sevdaha je tu. Nisam primjetio ime ministra.....
Dezze
Posts: 1286
Joined: 16/06/2005 19:59

#41 Re: Cetiri sobe gospodje Safije

Post by Dezze »

Bio sam danas konacno u ovom lokalu (Cetiri sobe gospodje Safije). Interijer je odlican. Stvarno je lijepo napravljeno. Sminka zesca. Bastica je takodjer simpa. U skladu sa ocekivanjima i cijene su "na nivou". Ali OK. Mjesto nije za svakog. Medjutim, ni ovaj kafic/restoran nije zaobisao problem sa kojim se 99% kafica i restorana suocava - neljubazno osoblje. Konobari u ovom restoranu mi se NIKAKO ne svidjaju, vec su u prvoj minuti ostavili los dojam. Arogantno ponasanje, k'o da su ljekari, jebote! Hotel Hecco ima znatno ljubaznije konobare. Jesu mladi i neiskusni, ali su ljubazni. Ovi u CSGS imaju, kao neko isksutvo, ali su ufurani do bola. a da ne kazem da su se nasli kod sanka i neke price valjaju....ono k'o da su u birtiji. A ovamo ljudi sjede.... ne znam, oni su na mene bas los dojam ostavili. Steta :(
Chairman
Posts: 277
Joined: 20/03/2008 17:09

#42 Re: Cetiri sobe gospodje Safije

Post by Chairman »

Inace problem po gradu je da se konobari ponasaju kao da su vlasnici kafica. Zato i treba uvesti rad service charge iz kojeg bi iskljucivo primali platu, pa bi se onda lomili oko musterija.
tiramisu
Posts: 2
Joined: 18/08/2008 21:14

#43 Re: Cetiri sobe gospodje Safije

Post by tiramisu »

Restoran se nalazi u ulici Hazima Sabanovica (na samom vrhu), preko puta Stomatologije. Skretanje ili s donje strane iz Bolnicke ili s gornje iz Cekaluse.
*mima*

#44 Re: Cetiri sobe gospodje Safije

Post by *mima* »

Sve je super....cak je i prelijepo....konobari su jako ljubazni....i to je sve sto znaju....ali klopa........nevjerovatno......kao da sprema neki pocetnik.....a i cijene su....woow.....
User avatar
Asana
Posts: 1456
Joined: 15/12/2004 11:40
Location: Sarajevo

#45 Re: Cetiri sobe gospodje Safije

Post by Asana »

Cemu tolika reklama stalnim osvjezavanjem teme na forumu ...
Vrlo vjesto, nema sta
*mima*

#46 Re: Cetiri sobe gospodje Safije

Post by *mima* »

Asana wrote:Cemu tolika reklama stalnim osvjezavanjem teme na forumu ...
Vrlo vjesto, nema sta

Sta je bilo?
Judge_Dread
Posts: 1062
Joined: 08/02/2008 20:38

#47 Re: Cetiri sobe gospodje Safije

Post by Judge_Dread »

x
Last edited by Judge_Dread on 07/10/2009 01:04, edited 1 time in total.
♥ Julianna ♥
Posts: 8314
Joined: 19/06/2008 16:43
Location: U koži krokodila

#48 Re: Cetiri sobe gospodje Safije

Post by ♥ Julianna ♥ »

mima wrote:Sve je super....cak je i prelijepo....konobari su jako ljubazni....i to je sve sto znaju....ali klopa........nevjerovatno......kao da sprema neki pocetnik.....a i cijene su....woow.....
Baš tako, a sve to serviraju u fancy tanjiru i masno naplate...

Bila sam nedavno i to je definitivno prvi i zadnji put.
dia81
Posts: 445
Joined: 31/03/2007 20:51
Location: sarajevo

#49 Re: Cetiri sobe gospodje Safije

Post by dia81 »

Judge_Dread wrote:Jako cool mjesto, a onaj ko je dosao da obraca paznju na goste i sam je isti kao i oni kojekritikuje jer ocito vuce dusa u mahalastinu :)
Ne znam kako možeš doći u restoran, kafić, klub a da ne primjetiš konobare, hranu, piće, goste, interijer? Pogotovo ako je novo mjesto? Ili je možda samo meni bitna atmosfera koja vlada u mjestima gdje izlazim i jedem? :-?
*mima*

#50 Re: Cetiri sobe gospodje Safije

Post by *mima* »

Judge_Dread wrote:Jako cool mjesto, a onaj ko je dosao da obraca paznju na goste i sam je isti kao i oni kojekritikuje jer ocito vuce dusa u mahalastinu :)


Sjede 4 cure i frajer.....koji su odron....kao da su posli na Bazene da slisaju Seku.....i narucuju ...svako od ...po jednu casu istog crnog vina.....njiih petoro.....Koliko casa ima u jedno casi?


Bas sam mahalusa...
Post Reply