Cetiri jedinice + distrikt Sarajevo umjesto Federacije?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Jeste li za ovakvu transformaciju Federacije

Da
17
49%
Ne
12
34%
Ne znam sta mi babo (Zlaja, Hare, Mirnes, itd) misli
6
17%

Total votes: 35

SherlockHolmes

#1 Cetiri jedinice + distrikt Sarajevo umjesto Federacije?

Post by SherlockHolmes » 06/10/2006 00:23

Nakon toga procesa BiH bi bila preuređena u četiri federalne jedinice, a njezin glavni grad Sarajevo zajedno s okolicom bio bi proglašen distriktom.

Uz Republiku Srpsku, novom fazom ustavnih promjena formirale bi se sljedeće federalne jedinice: mostarska, koja bi obuhvatila područje sadašnje Hercegovačko-neretvanske, Zapadnohercegovačke i Hercegbosanske županije, zatim zenička, u čiji sastav bi ušle Unsko-sanska, Srednjobosanska i dio Zeničko-dobojske županije. Treća bi bila tuzlanska, koja bi obuhvatila područje Tuzlanske i Posavske županije te dijela Zeničko-dobojske.
http://www.bljesak.info/modules.php?nam ... &sid=36654

Nevjerovatno kakve gluposti mogu bushovcima pasti na pamet, ispunilo se ovo ili ne. RS kao komadina ostaje ista, ali ovo sad malo preuredjujemo i gotov posao...

idiotcide

Post by idiotcide » 06/10/2006 00:40

Dakle, iz onog threada:
SherlockHolmes wrote:
idiotcide wrote:
SherlockHolmes wrote: I ovo su kao reforme?? :shock: :lol:
Nego šta su?
To je prvi korak ka smanjenju birokratskog aparata, te time i troška zbog istog, a ovime se indirektno i smanjuje važnost entiteta. Republika Srpska onda postaje nešto poput velikog distrikta, mada se ono zove entitet.

Uz takav ustroj, poprilično federaliziran, neće ni Srpska moći dugo opstat kao entitet, već će se morat prilagoditi. ;)

To su jako smislene reforme.
Aha. A kako entitet (RS) prerasta u distrikt, i sta se time dobija?

Btw otvorio sam novu temu, da ovdje ne skrecemo sa teme
Ne prerasta RS u distrikt. RS i dalje ostaje entitet, ali nestajanjem jednog entiteta, drugi, preostali entitet gubi na važnosti. Sada su to Republika Srpska i Federacija, dva entiteta, ravnopravna, skoro i teritorijalno jednaka, sa istim ovlaštenjima, no različitim unutarnjim ustrojstvom.

Uz vrijeme i promišljenost, Republika Srpska gubi entitetsku oznaku jer ista postaje nevažna, smanjuju joj se ovlaštenja i svodi se na distrikt, poput zamišljenog sarajevskog ili već postojećeg Brčko Distrikta.

Podsjećam da distrikt kao federativna jedinica u Bosni i Hercegovini nema (tj. barem Brčko Distrikt nema) pravo na vanjsku politiku u smislu ekonomije, privrede i ostalog. Nema ni predsjednika i ima pojednostavljen oblik unutarnjeg ustrojstva. Jeftinije, isplativije, ahem, ravnopravnije. ;)

SherlockHolmes

Post by SherlockHolmes » 06/10/2006 00:49

1. Ako je mehanizam zaista jeftiniji i efikasniji, zasto ga ne primjeniti i u RS-u? Ili, ako je obratno zasto Federaciju ne urediti kao RS?
2. Ovo "federalne jedinice" mi pravo smrdi.
3. Ne vidim tu automatiku po kojoj RS kao entitet gubi na vaznosti ili se mora prilagoditi. Mozes li je pojasniti?
4. Zasto bi Bosnjaci bili jedini narod koji "od gotovine pravi veresiju", dakle nekakav distrikt od Sarajeva i (izgleda) Gorazda? Sta je sa dijelovima RS koji su etnicki ocisceni?
5. Ne vidim da se spominju nekakve promjene u ingerencijama. RS (kao ni Federacija) ni trenutno nema pravo na vanjsku politiku, a predsjednik im je ionako irelevantna funkcija.
6. Koji problem, u stvari, ovo rjesava? Troskove administracije? Zar je to smisao ustavnih promjena? Ako jeste, vidi pitanje 1.

Tomislav MO

Post by Tomislav MO » 06/10/2006 00:56

Koliko se može shvatiti iz teksta, entiteta ne bi bilo nikako.

Piše 4 federalne jedinice, sad, što mogu biti federalne jedinice, trenutno su to kantoni, ali sigurno ne mogu biti entiteti jer bi to onda bile konfederalne jedinice, tj. države u državi.

Osim toga, u distrikt Sarajevo bi trebao ući dio teritorija sadašnje RS, što isto malo mijenja situaciju.

SherlockHolmes

Post by SherlockHolmes » 06/10/2006 01:01

Ne znam koliko Lukavica i (eventualno Pale) mijenjaju situaciju, niti mi je nesto posebno stalo do njih.

Ovo bi onda bilo upravo ono sto Dodik i zeli. Nakon par godina (vidi federalna jedinica) referendum i zdravo.

Tomislav MO

Post by Tomislav MO » 06/10/2006 01:02

SherlockHolmes wrote:Ne znam koliko Lukavica i (eventualno Pale) mijenjaju situaciju, niti mi je nesto posebno stalo do njih.

Ovo bi onda bilo upravo ono sto Dodik i zeli. Nakon par godina (vidi federalna jedinica) referendum i zdravo.
A gdje će zdravo?

Presiječen je kod Brčkog i onda može samo s vizom do Srbije. :roll:

SherlockHolmes

Post by SherlockHolmes » 06/10/2006 01:05

Da, stvarno bi ih trenutni status Brckog sprijecio u namjeri. :roll:

mostarac

Post by mostarac » 06/10/2006 01:06

kad bi se dogovorili oko ovlasti lako bi se dogovorili oko razgranicenja, ali ako bi se samo promjenile granice a ovlastenja ostala ista bojim se da bi se opet pucalo na mostarskom bulevaru. Ja bi pobjego jer mi se ni za koga ne puca, ali mislim da bi se pucalo i to kvalitetno. Problem ove zemlje je sto joj rjesenja donose oni koji ne razumiju ni nju ni narod pa tako nisu svjesni ni opasnosti koje pojedina rjesenja nose sa sobom

zzzzz

Post by zzzzz » 06/10/2006 01:06

I meni ovo smrdi......ko sto ti rece "od gotovine, veresija"

Sarajevo distriht dijeli pare sa Lukavicom, nestaje Federacija i dobivamo cetiri regije, Mostar i cijeli Hercegovacko-Neretvanski se ujedinjuje sa zapadnohercegovackim kantonima a u zamjenu Srendnjebosanski Kanton se "prepusta" Zenici, Unsko-Sanski se nigdje ni ne spominje kao ni Posavski Kanton, pa kontam da je ovo neki neozbiljni clanak, RS u komadu, sa budzetom u komadu a vamo sve iscjepkano.

Ma ovo ko da su Franjo i Slobo u talu pisali na onom svijetu pa poslali Bljesku

SherlockHolmes

Post by SherlockHolmes » 06/10/2006 01:11

Nije nemoguce ni da je ovo onaj Dodikom "protivplan" o kome se pricalo u pocetku pregovora. Ovim bi se konacno bacila posljednja kost izmedju Bosnjaka i Hrvata, a Srbi bi bili prikazani kao fleksibilni.

idiotcide

Post by idiotcide » 06/10/2006 01:13

SherlockHolmes wrote:1. Ako je mehanizam zaista jeftiniji i efikasniji, zasto ga ne primjeniti i u RS-u? Ili, ako je obratno zasto Federaciju ne urediti kao RS?
Vlada RS-a i stanovnici RS-a su jedini koji mogu odlučiti o njegovom ustrojstvu, a njima odgovara trenutačno stanje. Tehnički, RS ima puno bolji sistem koji se i ne bi trebao mijenjati.

Federaciju ne možeš urediti kao RS jer će Hrvati kukati kako im se dira u "vitalni nacionalni interes". Jedino u Federaciji Hrvati mogu priskrbit taj "nacionalno relevantan" faktor u ustrojstvu, a zbog Ustava BiH i FBiH, mora se paziti na to.
2. Ovo "federalne jedinice" mi pravo smrdi.
Kantoni i jesu "federalne jedinice". Ove su samo veće, jeftinije i, vjerojatno (a i nadam se), koncipirane tako da nema vlada, premijera i pizdarija.

Na kraju krajeva, konačni cilj i jest "ukidanje Federacije", a time i "federalnih jedinica", barem onih koje pripadaju "Federaciji". Kad ostanu federalne jedinice, one će bit federalne jedinice Bosne i Hercegovine, kontaš?
3. Ne vidim tu automatiku po kojoj RS kao entitet gubi na vaznosti ili se mora prilagoditi. Mozes li je pojasniti?
Važnost entiteta je međuovisna, u smislu da je Federacija važna kao entitet jer postoji Republika Srpska, i Republika Srpska je važna kao entitet jer postoji Federacija. Kroz entitetski sistem se izražavaju vitalni nacionalni interesi sva tri konstitutivna naroda.

Ukidanjem Federacije, federalne jedinice koje su dio nekadašnjeg teritorija Federacije sad potpadaju pod Ustav Bosne i Hercegovine, što će, naravno, dovesti do neophodnosti mijenjanja ustava. Kako više nema dva entiteta, definicija i uloga entiteta će se morat prilagoditi i izmijeniti kako bi konstitutivnost i prava sva tri naroda bila ravnomjerno i ravnopravno zastupljena kroz ustrojstvo. Jedan entitet sa više ovlasti od ostalih federalnih jedinica bi narušavao taj princip. To je super rupa u zakonu jer je srpska strana forsira od Daytona (konstitutivnost i vitalni nacionalni interes, jelte).
4. Zasto bi Bosnjaci bili jedini narod koji "od gotovine pravi veresiju", dakle nekakav distrikt od Sarajeva i (izgleda) Gorazda? Sta je sa dijelovima RS koji su etnicki ocisceni?
Šašav si. Šta je sa tim dijelovima sada? Bošnjacima, kao i svima ostalima, bi jedini cilj trebao biti preživljavanje. Sa 44% službeno nezaposlenih i državnim prosjekom plaće ispod 300KM, koga zaboli što neka selendra u RS-u nema nijednog Bošnjaka?

Ekonomija, ustroj, pa onda etnička raspodijeljenost. ;)
5. Ne vidim da se spominju nekakve promjene u ingerencijama. RS (kao ni Federacija) ni trenutno nema pravo na vanjsku politiku, a predsjednik im je ionako irelevantna funkcija.
A bilateralni ugovori i dogovori Republike Srpske sa Srbijom? Zajednički granični prijelazi (mada to spada pod državni okvir, ali se sprovodi unutar vlasti RS-a)? RS itekako ima vanjsku politiku i pravo na istu. Pročitaj ustave.
6. Koji problem, u stvari, ovo rjesava? Troskove administracije? Zar je to smisao ustavnih promjena? Ako jeste, vidi pitanje 1.
Ovo prvo rješava troškove. Dakle, broj jedan, ekonomija. Treba nam bolji životni standard. Onda to utire put ka ujedinjenu zemlje, barem onoliko koliko je to zasad moguće, tj., broj dva, ustroj.

To, po meni, sve polako vodi ka zemlji sa jednim ustavom, što je, jelte, ono što želimo.

mostarac

Post by mostarac » 06/10/2006 01:18

ovaj prijedlog vodi ka tri entiteta upakovana malo kvalitetnije da se narod ne buni, a ti pricaj sta hoces

zavrzlama
Has thanked: 22 times
Been thanked: 75 times

Post by zavrzlama » 06/10/2006 01:18

Ljudi dragi entiteti postoje samo iz razloga sto neki jos zive u uvjerenju da je BIH prelazni oblik ka raspadu na tri mini drzavice,od kojih bi dvije se pripojile susjednijm zemljama.To nije interes MZ-e i Amerike,jer se stvarta muslimanska drzava i uz sve to moralo bi se toj muslimanskoj drzavi dati jos nekih 25% teritorije,sto je u prevodu ponovo seoba naroda,a posebno srba.

Onog momenta kad MZ-a jasno i glasno kaze da nema podjele i bude jedinstvena u stavu da smijeni sve one koji na prvi pokusaj opstrukcije reformi u BIH ,tad ce entitete ukinuti oni isti koji ih sad podrzavaju.

Rs-a trenutno prezivljava prodavajuci imovinu BIH koju su okupirali u proslom ratu,kad pojedu to sto su prodali i kad EU i Amerika se vise pozabave BIH,bit ce rezova i to opasnih...kad MZ odluci da BIH postavi na njezine noge Dodik,Silajdzic,bog otac ce biti manji od makova zrna u BIH.

MZ -a se dodvoruje Srbiji da je spasi od mraka i vladavine radikala,pa se ne uplice u BIH toliko pa se neki poput Dodika osilili pa prijete ovim ili onim....... smece istorije ceka neke ubrzo :D

Tomislav MO

Post by Tomislav MO » 06/10/2006 01:20

Pa evo, ako koga zanima, mislim da bi Hrvati mogli pristati na ovo, naravno pod uvjetom da se osigura pravo na obrazovanje na hrvatskom za Hrvate koji ostanu u većinski bošnjačkoj regiji.

SherlockHolmes

Post by SherlockHolmes » 06/10/2006 01:22

Dakle, da zakljucim onda:

1.) Posto je sistem u RSu puno efikasniji, hajmo onda jedan takav i u Federaciji. Ako to ugrozava prava Hrvata, ovo jos vise ugrozava prava Bosnjaka. Ali to nije ni bitno, jer bit je u ekonomiji, ne? :P

2.) Sto u nekim selima u RS nema Bosnjaka stalo je najvise onim koji su odatle protjerani. Ne mogu ni ja reci da mi je svejedno da su ljudi postali bez svojih imanja i privrede u jednoj Srebrenici, Visegradu ili Foci.

3.) Ako nema promjena u ingerencijama "jedinica", ovo je zadnji udarac BiH. Nakon toga ili rat ili nestanak zemlje.

zzzzz

Post by zzzzz » 06/10/2006 01:23

Mada krucijalno pitanje je ono koje je @mostarac postavio, uredjenje je bitno a ne forma. Cinjenica je da bi sto se tice forme Bosnjaci dali ono zbog cega su potpisali Dejton ali ako bi to znacilo jednu vladu a da sve ove jedinice imaju ingerencije kantona...

I dalje nejasna situacija sa Unsko - Sanskim i Posavskim kantonom kao i to da mi se nesvidja sto bi u Hercegovini (regiji) Hrvati majorizirali Bosnjake a u Srednjoj Bosni obratno..... ako je vec nacionalna podjela, onda sto se jedina dva mjesovita kantona u Federaciji ne ujedinjuju (znam da nije geografski opravdano ali nije ni manji entitet)

Tomo, znam da bi Hrvati pristali jer nestaje federacije, ujedinjuju se u jednu federalnu jedinicu i to po principu da poklapaju cijeli HNK ukljucujuci i lijevu obalu u Mostaru, Jablanicu i Konjic....za to prepustaju Kiseljak, Kresevo, Vitez i Busovacu (ovo prvo dvoje su htjeli prepustiti u svakim dosadasnjim pregovorima)
Last edited by zzzzz on 06/10/2006 01:30, edited 1 time in total.

SherlockHolmes

Post by SherlockHolmes » 06/10/2006 01:24

mostarac wrote:ovaj prijedlog vodi ka tri entiteta upakovana malo kvalitetnije da se narod ne buni, a ti pricaj sta hoces
Moke, haj da se jednom slozim s tobom, vidim da ovoga puta ipak nisi glasao za ovu trecu opciju :lol: :D

Tomislav MO

Post by Tomislav MO » 06/10/2006 01:25

SherlockHolmes wrote:Dakle, da zakljucim onda:

1.) Posto je sistem u RSu puno efikasniji, hajmo onda jedan takav i u Federaciji. Ako to ugrozava prava Hrvata, ovo jos vise ugrozava prava Bosnjaka. Ali to nije ni bitno, jer bit je u ekonomiji, ne? :P
Naravno da nije. Stvar je u tome da se ništa ne gubi u odnosu na dosadašnje stanje. Ili misliš da jest?

zavrzlama
Has thanked: 22 times
Been thanked: 75 times

Post by zavrzlama » 06/10/2006 01:27

Tomislav MO wrote:Pa evo, ako koga zanima, mislim da bi Hrvati mogli pristati na ovo, naravno pod uvjetom da se osigura pravo na obrazovanje na hrvatskom za Hrvate koji ostanu u većinski bošnjačkoj regiji.
Hrvati imaju sansu da dobiju svoj entitet samo kad budu trazili svoje teritorije u manjem entitetu,time ce pokazati da su za ravnopravnost hrvatskog naroda i lojalnost drzavi BIH...sve ostalo je cin izdaje BIH i slaganje sa politikom etnickog ciscenja.....u posavinu braco hrvati pa trazite entitet :D

mostarac

Post by mostarac » 06/10/2006 01:29

Tomislav MO wrote:Pa evo, ako koga zanima, mislim da bi Hrvati mogli pristati na ovo, naravno pod uvjetom da se osigura pravo na obrazovanje na hrvatskom za Hrvate koji ostanu u većinski bošnjačkoj regiji.
ali bosnjaci ne bi

SherlockHolmes

Post by SherlockHolmes » 06/10/2006 01:29

Tomislav MO wrote:
SherlockHolmes wrote:Dakle, da zakljucim onda:

Naravno da nije. Stvar je u tome da se ništa ne gubi u odnosu na dosadašnje stanje. Ili misliš da jest?
Ne znam na sta misli, u kom smislu "gubi". Bosnjaci gube Sarajevo i Gorazde, jer to postaje kao "distrikt", da ne idemo u ostalo.

Tomislav MO

Post by Tomislav MO » 06/10/2006 01:29

zavrzlama wrote: Hrvati imaju sansu da dobiju svoj entitet samo kad budu trazili svoje teritorije u manjem entitetu,time ce pokazati da su za ravnopravnost hrvatskog naroda i lojalnost drzavi BIH...sve ostalo je cin izdaje BIH i slaganje sa politikom etnickog ciscenja.....u posavinu braco hrvati pa trazite entitet :D
Naravno da tražimo, odavno je u igri ideja o zamjeni Posavine za Drvar, Glamoč i Grahovo.

Sam teritorij Drvara Srbima i nije toliko bitan, ali Dodik nastoji ostvariti dobre odnose sa Hrvatskom koja mu je sa tri strane svijeta i zna da je uvijek prijetnja za Banja Luku.

van Basten
Has thanked: 12 times
Been thanked: 13 times

Post by van Basten » 06/10/2006 01:30

prijedlog je najobičnije sranje upakovano u šareni papir

Tomislav MO

Post by Tomislav MO » 06/10/2006 01:31

mostarac wrote:
ali bosnjaci ne bi
ha?

Ne kontam, naravno da bi sve bilo simetrično, inače nema smisla.

Sve što sam rekao za Hrvate u Bosni, vrijedi i za Bošnjake i Srbe u mostarskoj regiji.

zzzzz

Post by zzzzz » 06/10/2006 01:31

Tomo, znam da bi Hrvati pristali jer nestaje federacije, ujedinjuju se u jednu federalnu jedinicu i to po principu da poklapaju cijeli HNK ukljucujuci i lijevu obalu u Mostaru, Jablanicu i Konjic....za to prepustaju Kiseljak, Kresevo, Vitez i Busovacu (ovo prvo dvoje su htjeli prepustiti u svim dosadasnjim pregovorima)
Last edited by zzzzz on 06/10/2006 01:33, edited 1 time in total.

Post Reply