Cesto sanjam rat

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

DZONPI

#1 Cesto sanjam rat

Post by DZONPI »

Ljudi ima li ko ovih nocnih mora ko ja.Naime u zadnje vrjeme cesto sanjam granate,te snajpere jebem ga ja davno je proso rat nije me valjda sad puklo.Evo jedan od snova,setam sve regulara radnje je u mirno doba ono fino vrjeme setnja se opalila odjednom pocnu granate padat trci bjezi sakri se lafo trazis zaklon,tako isto mi se desava da odjednom pocne snajper pucat i opet isto sakri se bjezi.Kad se probudim koda me neko dobro izlemo.Jesam ja ovo sve prezivljavo ali nije mi nikad na san dolazilo.Jel vrjeme za psihica.
JoseMujica

#2 Re: Cesto sanjam rat

Post by JoseMujica »

što više vremenski odmičeš od rata i što ti se život više normalizuje, odnosno ide na bolje...tijelo i um se opuštaju i kreću sjećanja i snovi. To je normalan proces i sve će nas stići, nekoga prije, nekoga kasnije.

hebga to ti dođe ko da ti se mozak počinje odzipovati, pa iskaču kompresovani i duboko skriveni fajlovi koji se zaboravio
Last edited by JoseMujica on 07/03/2013 20:30, edited 1 time in total.
lajkujMe

#3 Re: Cesto sanjam rat

Post by lajkujMe »

Mastam nekad kako tenkovima oslobadjamo Banja Luku od agresora :lol:
krater

#4 Re: Cesto sanjam rat

Post by krater »

lajkujMe wrote:Mastam nekad kako tenkovima oslobadjamo Banja Luku od agresora :lol:
:lol: :thumbup:
%tacno*

#5 Re: Cesto sanjam rat

Post by %tacno* »

DZONPI wrote:Ljudi ima li ko ovih nocnih mora ko ja.Naime u zadnje vrjeme cesto sanjam granate,te snajpere jebem ga ja davno je proso rat nije me valjda sad puklo.Evo jedan od snova,setam sve regulara radnje je u mirno doba ono fino vrjeme setnja se opalila odjednom pocnu granate padat trci bjezi sakri se lafo trazis zaklon,tako isto mi se desava da odjednom pocne snajper pucat i opet isto sakri se bjezi.Kad se probudim koda me neko dobro izlemo.Jesam ja ovo sve prezivljavo ali nije mi nikad na san dolazilo.Jel vrjeme za psihica.
Nisi jedini. Ne bi bilo lose da odes na ''male'' konsultacije. Oni bar znaju sta i kako se sa time nositi.
erzumana_ela

#6 Re: Cesto sanjam rat

Post by erzumana_ela »

Meni se to često dešava,iako nisam bila zarobljena u tim snovima uvijek sam okružena njima i pokušavavaju me zarobiti.Obično sam sakrivena iza vrata i u trenutku kada me pronađu postajem nevidljiva,ali je taj strah tako jak da ne mogu nastaviti normalno funkcionisati ni po par dana.

Malo je suludo,ali me ta nevidljivost jedino spašava.Iako sam bila jako mala tog perioda života se najviše sjećam,i mislim da taj strah nikada neće nestati,nekako sam se saživjela sa tim i tako guram dalje kroz život.
JoseMujica

#7 Re: Cesto sanjam rat

Post by JoseMujica »

Jednom mi je stara jedna teta iz Njemačke pričala da se njoj to počelo dešavati sa 70 i nešto godina...da počne sanjati stvari iz djetinstva koje je provela u ratu

uglavnom kome treba profesionalna pomoć ili razgovor...sve besplatno

http://www.wings-of-hope.ba/
bosan

#8 Re: Cesto sanjam rat

Post by bosan »

Bar spavas , ja od rata vise ne spavam.
bariton

#9 Re: Cesto sanjam rat

Post by bariton »

mene neku noć oko pola 3 četnici umal' ne zarobiše al sam otvorio vatru i odbio napad bjesomučno pucajući iz svog korejskog kalašnjikova. :D . a šuma mračna bogte , sve neke bukve od 50 metara.

probudio sam se kad je neko pustio vodu u vodokotliću.

počešao sam jaja i rekao
''nice....bio je to samo san.''
heckler

#10 Re: Cesto sanjam rat

Post by heckler »

Ja ili imam oruzje a nemam municije, ili imam municije ali ne mogu oruzje naci, ili imam i jedno i drugo ali municija pogresnog kalibra :lol: :lol:

drama :lol:
bosan

#11 Re: Cesto sanjam rat

Post by bosan »

Ne bi vam bio u kozi :D
Cuj kalibar ne pashe :lol: :lol:
It_is_a_Leclerc

#12 Re: Cesto sanjam rat

Post by It_is_a_Leclerc »

Ukoliko su snovi praćeni znojenjem, "nemogućnošću buđenja" (onaj osjećaj kad znaš da sanjaš, al' ne možeš otvoriti oči), flashovima (kratkim epizodama sjećanja) tokom jave, onda bi se moglo raditi o postraumatskom stresnom poremećaju. Kod takvih situacija je dobro što prije uključiti pomoć psihologa, kako bi se naučio nositi s tim stresom, jer zna biti nezgodnih slučajeva.
U svakom slučaju - što više vremena prolazi od rata, sve više psiha počinje izvlačiti epizode i scene iz rata, iz prostog razloga jer organizam vremenom (kod nekog brže, kod nekog sporije) prebacuje mehanizam rada iz "vanrednih" u "normalne" uslove.
%tacno*

#13 Re: Cesto sanjam rat

Post by %tacno* »

It_is_a_Leclerc wrote:Ukoliko su snovi praćeni znojenjem, "nemogućnošću buđenja" (onaj osjećaj kad znaš da sanjaš, al' ne možeš otvoriti oči), flashovima (kratkim epizodama sjećanja) tokom jave, onda bi se moglo raditi o postraumatskom stresnom poremećaju. Kod takvih situacija je dobro što prije uključiti pomoć psihologa, kako bi se naučio nositi s tim stresom, jer zna biti nezgodnih slučajeva.
U svakom slučaju - što više vremena prolazi od rata, sve više psiha počinje izvlačiti epizode i scene iz rata, iz prostog razloga jer organizam vremenom (kod nekog brže, kod nekog sporije) prebacuje mehanizam rada iz "vanrednih" u "normalne" uslove.
Upravo to. Svi mi pokusavamo neke stvari potiskivati, gurati pod tepih, bjezati od njih...a u stvarnosti treba se sa time suociti pa makar to bilo nesto najcrnje sto nam se desilo.

Ja sam jedno vrijeme imao problema sa tim sta sam sve prozivio i vidio u ratu i dobio sam adekvatnu pomoc tako da se sada malo lakse mogu nositi sa tim stvarima. Svi ti dogadjaji koji su mi stvarali probleme sada su blijedji i nemaju onaj intenzitet kakav su imali prije toga.

U takvim situacijama dobro dodje EMDR metoda.
bariton

#14 Re: Cesto sanjam rat

Post by bariton »

kod mene je mjesto radnje u većini slučajeva mračna šuma.
i uvijek me ganjaju da me zarobe
al čudno je što sam uvijek potpuno sam.
samo ja i grupa četnika koji su mi za petama. (SMB uniforme)

kao u filmu Apokalipto.

al meni ovi snovi ne predstavljaju problem jer ih na kraju uvijek zajebem. :)
Avetinho

#15 Re: Cesto sanjam rat

Post by Avetinho »

Bila je faza kad sam sanjao rat, ali kratka srecom.

Sad mi je aktuelno da me progone profesorice iz gimnazije i profesori s fakulteta, a ja cijelu godinu lufto. Ne znam ni sta se radilo na casovima biologije, a ni kako cu potpis u indeks dobit.
PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#16 Re: Cesto sanjam rat

Post by PipiDugaDevetka »

DZONPI wrote:Ljudi ima li ko ovih nocnih mora ko ja.Naime u zadnje vrjeme cesto sanjam granate,te snajpere jebem ga ja davno je proso rat nije me valjda sad puklo.Evo jedan od snova,setam sve regulara radnje je u mirno doba ono fino vrjeme setnja se opalila odjednom pocnu granate padat trci bjezi sakri se lafo trazis zaklon,tako isto mi se desava da odjednom pocne snajper pucat i opet isto sakri se bjezi.Kad se probudim koda me neko dobro izlemo.Jesam ja ovo sve prezivljavo ali nije mi nikad na san dolazilo.Jel vrjeme za psihica.
Stanujem u aksi po kojoj slijeću avioni na SJJ aerodrom. Imaju neki avioni koji imaju isti, pljunuto isti zvuk kao granate,...Svaki put se sjetim, granata i svaki put pomislim, EVO JE MOJA GRANATA.

Slijetanje kratko traje, granje se zanjiše i strah prođe.
Haustorče

#17 Re: Cesto sanjam rat

Post by Haustorče »

Neki dan samo legao da odradim jedan mali popodnevni spavanac, ja kad mi je počelo u glavi gruhat, kao u najljepše doba sunčane 92 :D Inače u snu redovno mi zakaže kalaš ili nemam municije :x
JoseMujica

#18 Re: Cesto sanjam rat

Post by JoseMujica »

kod mene su najgore one kad te zakuju artiljerijom ili PAT-om i samo čekaš kad će ti na vugla, a nema nikakvog drugog izlaza osim da zakopaš glavu u zemlju i pokušaš isključiti mozak....a bilo je puno baš takvih situacija...to čekanje i svaka sekunda ko decenija :roll:

ako sam iđe skonto šta znači relativnost vremena to je :lol:
staradis

#19 Re: Cesto sanjam rat

Post by staradis »

Jebeno je rijetki znaju kako je kad se u 4 mokar probudis. Ne daj se idi pricaj sa nekim.

Sent from my GT-S5830 using Tapatalk 2
jazzer

#20 Re: Cesto sanjam rat

Post by jazzer »

Mene vise jebe na javi nego u snu :?
Drvosjeca iz Dejcica

#21 Re: Cesto sanjam rat

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Prije par mjeseci i ja sam redovno sanjao da jurišamo uz padine Trebevića, frcaju meci na sve strane, granate, isto k'o u najboljim Holivudskim fimovima. Kad na jednom BUUUM...nuklearka roknu negdje u daljini i svi zastali gledaju pečurku kako se uzdiže na horizintu...i onda se trznem iz sna sav u goloj vodi. :-?
JeronimoBa

#22 Re: Cesto sanjam rat

Post by JeronimoBa »

Kad sanjam rat, uvijek je isti san, hiljade napadaju, a ja imam samo 17 metaka u okviru...
stalno mi se dešava da ne mogu spavati, ili ako zaspem u 23, probudim se u 03, opalim stražu (vrtim se i ne mogu zaspati) do 07:00 i onda odspavam do 10:00...
gadno :sad: :roll:
Tigar1

#23 Re: Cesto sanjam rat

Post by Tigar1 »

Uvijek je scena sljedeća :

Napad, nemamo dovoljno municije, govorim ranjenom jari pored sebe ''Ne boj se, dok dišem neću te ostaviti!'' Četalji nadiru, ja pucam, štedim, tri do pet, kratki rafal, Dževda trči kroz rov i svako malo zastajkuje pa opali preko par - neka misle da nas je više -
Praga zakuje... rovi ipred rova, iza, trešti granje borova, frcaju dijelovi kamena izvaljenog iz zemlje...

Negdje ispred se čuje ''Hvataj ih žive!!!''...

Ja držim poziciju, ležim i gledam niz nišan, gdje se šta pomakne složim kratki...

Opet malo-malo sa strana neko vikne da je ranjen...

Nekad opet bježim kroz šumu, čujem glasove potjere, imam kalaš i dva okvira te cz sa 7 metaka... nož je u kaniji oko noge... kontam i njega ću upotrijebiti ako budem morao (glupost jer će me sasjeći rafalom)

Nekad znam da sanjam i znam da ću se probuditi, nekad ne... uvijek je buđenje uz hektolitar znoja i komentar hanume ''Trzao si se u snu''
nookey

#24 Re: Cesto sanjam rat

Post by nookey »

Kod mene su uvijek slični snovi, ne i isti...
Sami početak rata, oni dolaze, mi se spremamo za odbranu sa nekim pištoljima, lovačkim puškama sa par metaka i nikako se spremiti, napetost raste, budim se mokar...
Nekad dođe i do okršaja ali onda neće pištolj da puca, bježim itd...
u svakom slučaju jeb.ena patnja :(
me_mery

#25 Re: Cesto sanjam rat

Post by me_mery »

Ja ima vec par godina bar jednom mjesecno sanjam nesto vezano za rat. Nisu to nikad isti snovi. Ponekad sam ponovo dijete kao sto sam bila tada, a nekad sanjam da je to tada ustvari sada...ili da je opet pocelo pa stalno spasavam svoje voljene ili bjezim od cetnika po nekim rusevinama. Nekad mislim da mi se vise vracaju sjeacanja kroz san,ako to uopce ima smisla...ne znam. Obicno me taj san opsjeda taj dan ili dva a onda ga opet zaboravim do iduceg. Valjda ce proci sa vremenom.
Post Reply