Češka Viza

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
Sovac
Posts: 61
Joined: 28/02/2018 22:52

#1 Češka Viza

Post by Sovac »

Pozdrav,
Zanima me procedura za dobavljanje radne dozvole za Češku. Zna li neko da li se mora dugo čekati za termin u ambasadi?
becke
Posts: 83
Joined: 15/12/2013 23:38

#2 Re: Češka Viza

Post by becke »

Sovac wrote: 06/05/2022 19:11 Pozdrav,
Zanima me procedura za dobavljanje radne dozvole za Češku. Zna li neko da li se mora dugo čekati za termin u ambasadi?
Iz mog iskustva od prije par godina na termin se ne ceka dugo (1-2 sedmice), ali se na obradu zahtjeva ceka 2-3 mjeseca.
Trenutna situacija u Ukrajini to samo moze produziti, jer se izbjeglicama izdaje preko hiljadu viza dnevno.
Sovac
Posts: 61
Joined: 28/02/2018 22:52

#3 Re: Češka Viza

Post by Sovac »

becke wrote: 09/05/2022 19:00
Sovac wrote: 06/05/2022 19:11 Pozdrav,
Zanima me procedura za dobavljanje radne dozvole za Češku. Zna li neko da li se mora dugo čekati za termin u ambasadi?
Iz mog iskustva od prije par godina na termin se ne ceka dugo (1-2 sedmice), ali se na obradu zahtjeva ceka 2-3 mjeseca.
Trenutna situacija u Ukrajini to samo moze produziti, jer se izbjeglicama izdaje preko hiljadu viza dnevno.
Vidim da na njihovoj stranici spominju kvotu od 75 prijava za termin za svaka 2 mjeseca (za BiH), da li je to nešto o čemu moram brinuti ili nema šanse da bude popunjena kvota?

Hvala.
becke
Posts: 83
Joined: 15/12/2013 23:38

#4 Re: Češka Viza

Post by becke »

Sovac wrote: 10/05/2022 08:51 Vidim da na njihovoj stranici spominju kvotu od 75 prijava za termin za svaka 2 mjeseca (za BiH), da li je to nešto o čemu moram brinuti ili nema šanse da bude popunjena kvota?

Hvala.
Kad sam se ja prijavljivao (2016) toga nije bilo, tj. i dalje se morao odabrati slobodan termin u sistemu za rezervacije ali ne sjecam se da su imali striktna ogranicenja tog tipa.
Takodje, mislim da je u zadnje vrijeme puno vise ljudi zainteresovano za odlazak u Cesku nego sto je to bilo 2016. godine.
Od prijatelja sam cuo da je 2019/2020 samo u AT&T u Brnu zaposleno preko 50 ljudi iz BiH.
Nadam se ce ti pomoci neko ko ima iskustvo iz ove ili prosle godine.

Kao sto sam rekao, velika je vjerovatnoca da postoje neka ogranicenja zbog stanja u Ukrajini jer isti organ izdaje vize svima, a u Ceskoj je vec preko 330 hiljada izbjeglica iz Ukrajine.
Prijatelj je ove godine cekao skoro 4 mjeseca na produzenje radne dozvole iako je zakonski rok za obradu zahtjeva 60 dana.
Sovac
Posts: 61
Joined: 28/02/2018 22:52

#5 Re: Češka Viza

Post by Sovac »

becke wrote: 10/05/2022 14:15 Kad sam se ja prijavljivao (2016) toga nije bilo, tj. i dalje se morao odabrati slobodan termin u sistemu za rezervacije ali ne sjecam se da su imali striktna ogranicenja tog tipa.
Takodje, mislim da je u zadnje vrijeme puno vise ljudi zainteresovano za odlazak u Cesku nego sto je to bilo 2016. godine.
Od prijatelja sam cuo da je 2019/2020 samo u AT&T u Brnu zaposleno preko 50 ljudi iz BiH.
Nadam se ce ti pomoci neko ko ima iskustvo iz ove ili prosle godine.

Kao sto sam rekao, velika je vjerovatnoca da postoje neka ogranicenja zbog stanja u Ukrajini jer isti organ izdaje vize svima, a u Ceskoj je vec preko 330 hiljada izbjeglica iz Ukrajine.
Prijatelj je ove godine cekao skoro 4 mjeseca na produzenje radne dozvole iako je zakonski rok za obradu zahtjeva 60 dana.
Hvala ti na info. Ovo za kvota nisam ni sam siguran, vidim da im stoji na sajtu na nekoj objavi od 2019. možda je ukinuto u međuvremenu.

Koliko sam shvatio samo trajanje procedure ne treba da potraje duže unatoč krizi sa Ukrajinskim migrantima, pogtovo ako se radi po hitnom postupku. A sami Ukrajinci ne zahjtevaju radne dozvole da rade u Češkoj republici, jesi siguran da zahjtevaju iste vize Ukrajinci i da nije neki drugi tip vize u pitanju?

Nevezano pitanje, kako je život u Češkoj za nas iz BiH, da li ti je treblao dugo da se navikneš na kulturu i jezik?
becke
Posts: 83
Joined: 15/12/2013 23:38

#6 Re: Češka Viza

Post by becke »

Sovac wrote: 10/05/2022 17:04 Hvala ti na info. Ovo za kvota nisam ni sam siguran, vidim da im stoji na sajtu na nekoj objavi od 2019. možda je ukinuto u međuvremenu.

Koliko sam shvatio samo trajanje procedure ne treba da potraje duže unatoč krizi sa Ukrajinskim migrantima, pogtovo ako se radi po hitnom postupku. A sami Ukrajinci ne zahjtevaju radne dozvole da rade u Češkoj republici, jesi siguran da zahjtevaju iste vize Ukrajinci i da nije neki drugi tip vize u pitanju?

Nevezano pitanje, kako je život u Češkoj za nas iz BiH, da li ti je treblao dugo da se navikneš na kulturu i jezik?
Ne zahtjevaju, ali automatski dobijaju radnu i boravisnu dozvolu na neko vrijeme.
Problem nije u tome koju dozvolu dobijaju nego sto sve dozvole izdaje isto ministarstvo, tako da zbog navale Ukrajinaca sigurno manje ljudi radi na izdavanju "normalnih" radnih dozvola, a ni prije nisu bili poznati po brzini obrade zahtjeva.

Kao i sve drugo, od osobe do osobe. Sreo sam ljude kojima je sve "leglo" za mjesec dana, ali i ljude koji stalno kukaju kako im nesto ne odgovara.

Ja sam se skoro odmah navikao na zivot i kulturu.
Prije ces se uklopiti ako volis izlaziti (cesto se ide na pivo poslije posla) ili ako se bavis nekim sportom (Cesi su ludi za sportom).
Pozitivno je ako u firmi imas par stranaca koji su relativno novi pa mozete zajedno otkrivati stvari.

Jezik meni nije bio toliko tezak, ali je potrebno vrijeme prilagodbe.
Po meni je jako bitno ici na casove neko vrijeme, jer ima par kljucnih razlika u odnosu na nas jezik koje nije bas lako svariti ako samo slusas kako neko prica.
Citanje je mozda i najlakse jer ima dosta slicnih rijeci pa se shvati iz konteksta.
Pisanje je po meni najteze, zbog naglasaka koji se uvijek pisu.
Uglavnom, stvari tipa narucivanja hrane i pica i nesto sto moras reci u supermarketu se nauce za mjesec dana.

Kako god, ovo je moje licno vidjenje situacije. Sigurno postoje ljudi sa drukcijim iskustvima.
Sovac
Posts: 61
Joined: 28/02/2018 22:52

#7 Re: Češka Viza

Post by Sovac »

becke wrote: 10/05/2022 21:27 Ne zahtjevaju, ali automatski dobijaju radnu i boravisnu dozvolu na neko vrijeme.
Problem nije u tome koju dozvolu dobijaju nego sto sve dozvole izdaje isto ministarstvo, tako da zbog navale Ukrajinaca sigurno manje ljudi radi na izdavanju "normalnih" radnih dozvola, a ni prije nisu bili poznati po brzini obrade zahtjeva.

Kao i sve drugo, od osobe do osobe. Sreo sam ljude kojima je sve "leglo" za mjesec dana, ali i ljude koji stalno kukaju kako im nesto ne odgovara.

Ja sam se skoro odmah navikao na zivot i kulturu.
Prije ces se uklopiti ako volis izlaziti (cesto se ide na pivo poslije posla) ili ako se bavis nekim sportom (Cesi su ludi za sportom).
Pozitivno je ako u firmi imas par stranaca koji su relativno novi pa mozete zajedno otkrivati stvari.

Jezik meni nije bio toliko tezak, ali je potrebno vrijeme prilagodbe.
Po meni je jako bitno ici na casove neko vrijeme, jer ima par kljucnih razlika u odnosu na nas jezik koje nije bas lako svariti ako samo slusas kako neko prica.
Citanje je mozda i najlakse jer ima dosta slicnih rijeci pa se shvati iz konteksta.
Pisanje je po meni najteze, zbog naglasaka koji se uvijek pisu.
Uglavnom, stvari tipa narucivanja hrane i pica i nesto sto moras reci u supermarketu se nauce za mjesec dana.

Kako god, ovo je moje licno vidjenje situacije. Sigurno postoje ljudi sa drukcijim iskustvima.
Ispitam se u ambasadi za ove informacije u vezi vize pa ostavim ovdje kad saznam.
Češka agencija koja mi pomaže u ovom procesu tvrdi da nema nikakvog kašnjenja i sa velikim brojem Ukrajinaca.

Hvala na informacijama, po tome što si opisao zvuču mi zanimljiva Češka.
becke
Posts: 83
Joined: 15/12/2013 23:38

#8 Re: Češka Viza

Post by becke »

Sovac wrote: 12/05/2022 08:54 Ispitam se u ambasadi za ove informacije u vezi vize pa ostavim ovdje kad saznam.
Češka agencija koja mi pomaže u ovom procesu tvrdi da nema nikakvog kašnjenja i sa velikim brojem Ukrajinaca.

Hvala na informacijama, po tome što si opisao zvuču mi zanimljiva Češka.
Nadam se da je tako.
Kako god, zelim ti da proces protekne bezbolno i uz minimalno cekanje.
Javi ako ti bude trebalo jos informacija. Nadam se da cu moci da pomognem.
Post Reply