Cernobil-20 godina poslije

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
ding-dong
Posts: 548
Joined: 21/08/2004 01:05

#1 Cernobil-20 godina poslije

Post by ding-dong »

Prije dvadeset godina desila se najveca katastofa izazvana ljudskom rukom. Rezultat:150 hiljada kvadratnih kilometara kontaminirano, 60 hiljada mrtvih, stotine hiljada tesko unesrecenih, bolesti koje se prenose transgeneracijski kao opomena buducim narastajima.

http://www.chernobyl.co.uk/
dzekson
Posts: 22
Joined: 13/06/2004 03:35

#2 Re: Cernobil-20 godina poslije

Post by dzekson »

ding-dong wrote: bolesti koje se prenose transgeneracijski kao opomena buducim narastajima
:lol:
ding-dong
Posts: 548
Joined: 21/08/2004 01:05

#3

Post by ding-dong »

majkle drago mi je da si se konacno vidio u ogledalu. i mi se tako smijemo svaki put kad te vidimo :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
repeater
Posts: 1635
Joined: 04/07/2005 04:59
Location: Yoknapatawpha County
Contact:

#4

Post by repeater »

pozitivna strana katastrofe. cernobil danas je raj za divljac.
Image

Wildlife defies Chernobyl radiation
By Stephen Mulvey
BBC News


It contains some of the most contaminated land in the world, yet it has become a haven for wildlife - a nature reserve in all but name. The exclusion zone around the Chernobyl nuclear power station is teeming with life.

As humans were evacuated from the area 20 years ago, animals moved in. Existing populations multiplied and species not seen for decades, such as the lynx and eagle owl, began to return.

There are even tantalising footprints of a bear, an animal that has not trodden this part of Ukraine for centuries.
http://news.bbc.co.uk/1/hi/world/europe/4923342.stm
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#5

Post by NIN »

Image

Image
Eight-year-old Vika Chervinska, a Ukrainian girl diagnosed with cancer, holds an earlier picture of her and her sister (right). Chervinska’s mother blames her daughter’s illness on radioactive contamination from the 1986 Chernobyl catastrophe. Their hometown of Kiev is just 62 miles (100 kilometers) from the Chernobyl complex.

Thirty-one workers at the Chernobyl plant died in the explosion and subsequent fire. But the most notable human-health consequence has been the increased rates of thyroid cancer in area residents, particularly among children.

Image


Pozdrav...
walkabout
Posts: 7869
Joined: 19/05/2007 00:46

#6 Re: Cernobil-20 godina poslije

Post by walkabout »

na drugoj strani globusa, gdje je "testirana" "ucinkovitost" hidrogene bombe...kako to izgleda nakon 50-ak godina...

---------------------------


FIFTY years after atomic blasts devastated Bikini Atoll, Australian scientists have discovered coral and fish flourishing off the remote Pacific island.

About 70 per cent of the coral species recorded at the atoll before the hydrogen bomb tests have returned.

"The ones which came back are the fast-growing branching species. I expected a moonscape in the huge underwater crater left by the hydrogen bomb but I found the coral doing incredibly well," scientist Zoe Richards said.

"There are large tree-like branching coral formations with trunks 30 centimetres thick that must be at least 20 years old. About 42 species have not returned, and they are mostly fragile leafy lagoon corals which like protected areas."

In 1954 the US detonated a hydrogen bomb on the klix atoll, which is part of the Marshall Islands. The 15-megatonne hydrogen bomb - 1000 times more powerful than the blast that destroyed Hiroshima - vaporised the island in a blast of 55,000 degrees and shook islands 200 kilometres away.

The resulting seven-kilometre-wide fireball left a crater 1.6 kilometres wide and 80 metres deep. The mushroom cloud rose 100 kilometres over the South Pacific and radioactive fallout reached Australia and Japan. About 20 other nuclear tests were carried out on the atoll between 1946 and 1958.

Ms Richards, a PhD student at the Australian Research Council Centre of Excellence for Coral Reef Studies and James Cook University, was part of an international scientific team invited by the US to examine marine life on the atoll. Today it is nearly deserted as the ground is still contaminated with radiation. Nothing that grows can be eaten. But the waters are clear and the US wants to know if diving could expand around the atoll.

Ms Richards said the irony was, after humans destroyed the island, nature managed to recover because no humans have been on the island in five decades.
User avatar
Skyfox
Posts: 7489
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#7 Re: Cernobil-20 godina poslije

Post by Skyfox »

Image

Remembering Chernobyl

Image

Image

Neki siromasniji stanovnici su se vratili kucama, iako je radijacija jos uvijek prevelika...
sabanss
Posts: 4544
Joined: 13/08/2006 11:20

#8 Re: Cernobil-20 godina poslije

Post by sabanss »

Skyfox wrote:Image

Remembering Chernobyl

Image


Neki siromasniji stanovnici su se vratili kucama, iako je radijacija jos uvijek prevelika...
Ovo ko u COD-u...
User avatar
jasko_ba
Posts: 7801
Joined: 13/11/2006 17:47

#9 Re: Cernobil-20 godina poslije

Post by jasko_ba »

sabanss wrote:
Skyfox wrote: Remembering Chernobyl
Neki siromasniji stanovnici su se vratili kucama, iako je radijacija jos uvijek prevelika...
Ovo ko u COD-u...
ona misija sa snajperom :thumbup:
User avatar
Etiketar
Posts: 7
Joined: 04/05/2008 22:47
Location: Leglo otpisanih

#10 Re: Cernobil-20 godina poslije

Post by Etiketar »

Tu neki dolaze umrijeti, a neki na bizaran izlet

Piše: Marko Stričević

Vjetar je 1986. raznio ostatke otrovnog oblaka diljem Europe ugrozivši milijune života, a razmjeri katastrofe ni danas nisu sasvim jasni

MOSKVA - Godine 1986., dok se komunistički blok izvana još doimao moćnim i postojanim, tradicionalno monumentalnu proslavu 1. svibnja u glavnom gradu Ukrajine, Kijevu, ometale su sve češće i paničnije glasine o stravičnoj katastrofi obližnje nuklearke Černobil. Umjesto da oglasi sveopću uzbunu i zaštiti šire stanovništvo, sovjetski režim više od tjedan dana pokušao je zataškavati eksploziju nuklearnog reaktora uslijed koje je u atmosferu izletjelo 190 tona radioaktivnog onečišćenja, po zračenju devedeset puta jačeg od američke bombe na Hirošimu.

Radioaktivni turizam
Vjetar je raznio ostatke otrovnog oblaka diljem Europe ugrozivši milijune života, a razmjeri ekološke katastrofe ni danas nisu sasvim jasni. Strahovita radijacija na mjestu je praktički spalila nekoliko desetaka ljudi, a još tisuće, po nekima i deseci tisuća tzv. likvidatora - specijalaca dovučenih iz cijelog SSSR-a zbog sanacije područja - stradali su od posljedica zračenja. Stanovništvo je iseljeno po hitnom postupku.
No upravo ta černobilska zona misteriozno mjesto iz SF horora u kojem čovjeka ubija nevidljiva supstanca, u posljednje vrijeme postaje sve zanimljivija destinacija. Čini se da, uz klasični turizam, ekoturizam, vjerski, nautički, robinzonski, svemirski itd. polako dobivamo, kako ga naziva RIA, “radioaktivni turizam”.
Prošlog tjedna, na 22. godišnjicu eksplozije, ukrajinske vlasti su otvorile černobilsku zonu da bi ljudi koji su tamo živjeli do nesreće posjetili mjesta koja su “za treptaj oka” nestala iz njihovih života.

Ženska varijanta Mad Maxa
Pomalo nevjerojatno, ali još od sredine 90-ih razni su se frikovi ubacivali u zabranjenu zonu. Među njima je i Elena Filatova, mlađahna, vrlo obrazovana motoristica sa širokim spektrom interesa i avanturističkih misija iza sebe. Uz moto “Dobre cure idu u raj, loše u pakao, a cure na motorima idu kamo zažele”, Filatova je sijaset puta sama boravila unutar zone, lutala napuštenim gradovima s Geigerovim brojačem za mjerenje radijacije, napravila masu fotografija i prezentirala svoje pothvate na vlastitom web siteu.
Posebno su zanimljive fotografije iz “grada duhova” Pripjata. Taj grad od 50 tisuća ljudi u blizini nuklearke ispražnjen je u jedan dan, i već dvadeset godina u njemu nema žive duše. Filatova uživa po njemu jurcati na svom Kawasakiju niz sablasno puste ceste, kao ženska varijanta Pobjesnjelog Maxa.
- Svaki put kad uđem u zonu, osjećam da sam se našla u nestvarnom svijetu. U mrtvoj zoni, tišina sela, putova i prirode kao da mi nešto govore... Nešto što se naprežem čuti... Privlači me i odbija istovremeno. Božanski jezivo - kao da sam ušla u onu sliku Salvadora Dalija s kapljućim satovima - opisuje Filatova.
Priča o Černobilu s godinama je dobila mitološke elemente, u njoj sve vrvi od gotovo nadnaravnih događaja i sudbina. Pokušajmo za početak zamisliti Pripjat, grad velik poput Karlovca ili Varaždina, koji naseljavaju uglavnom obitelji radnika u nuklearki Černobil. Jedne večeri, 26. travnja, ljudi izlaze na balkone, zovu djecu da dođu vidjeti čudo, dovoze se autima, na biciklima kako bi gledali pomalo nestvaran, neki od njih kažu divan prizor grimizne svjetlosti nad nuklearkom iz koje se diže svjetlucavi oblak.
Sutradan je u Pripjat stiglo 1100 autobusa, policija je kružila ulicama noseći plinske maske, a stanovnici su po hitnom postupku i u tajnosti utrpani u busove zajedno sa još 85.000 stanovnika okruga. Preko noći su postali izbjeglice bez igdje ičega.
Njihov Pripjat pretvorio se u Pompeje 20. vijeka. Stanovi, uredi, dućani, hoteli, komunističke parole na zidovima, ostali su zamrznuti u 27. travnju 1986. godine. Na mjesto nesreće iz cijelog Sovjetskog Saveza pristizali su ranije spomenuti likvidatori koji su radili na ublažavanju katastrofe. Pošto se još uvijek ne zna dovoljno o uzrocima obolijevanja od raka, a sovjetski režim nije pokazivao volju da transparentno predstavi posljedice katastrofe, procjene o broju naknadno umrlih variraju od službenih nekoliko tisuća do čak 100.000 navodnih direktnih žrtava.
Neki politolozi smatraju kako je upravo černobilska tragedija, objelodanivši svu neodgovornost režima i njegovo svjesno obmanjivanje naroda uz drastične posljedice, dotukla vjeru u Sovjetski Savez, a kritične mase u Bjelorusiji i Ukrajini navela da se na prvim slobodnim izborima izjasne za neovisnost.

Komercijaliziranje zone
Pojedinci koji su proteklih godina imali priliku prošetati zonom vjerojatno su se osjećali kao Pale sam na svijetu. Kažu da je najšokantnija od svega tišina. U stanovima namještaj, dječje igračke, fotografije, klavir, na zidu kalendar iz ‘86., na balkonu se suši veš.... No grad danas više nije tako muzejski netaknut; mnoge zgrade su opljačkane, razbacane, a grad polako propada i moguće je da kroz nekoliko desetljeća ostane samo hrpa ruševina.
Inače, priroda navodno buja, premda su određene vrste pretrpjele teška oštećenja. U napuštena sela vratilo se oko tri tisuće ljudi, mahom siromašnih staraca seljaka koji su odabrali “radije umrijeti na svome od radijacije nego od nostalgije u izbjeglištvu”. Neki od njih već više od deset godina žive unutar zatvorenog kruga.
No grad Pripjat, smješten vrlo blizu nuklearke, ostao je prazan. Već su postojali pokušaji raznih turističkih kompanija da u svoju ponudu uvrste izlet iz Kijeva u Pripjat. “Naplatili su 1200 kuna za dvosatni izlet, no nakon 15 minuta turisti su željeli van iz zone. Tišina im je bila prejeziva”, piše Filatova.
Rampa do Pripjata za civile se diže jedino na dan sjećanja 9. svibnja. Posjećuju ga bivši stanovnici kraja koji odlaze na groblje. Elena Kutovaja, savjetnik parlamentarnog odbora za pitanja černobilske katastrofe, protivi se komercijalizaciji zone.
- Opasnost se nije smanjila, i ja ne bih pravila zoološki vrt od toga. Nije ovo šala - tvrdi Kutovaja.
Za neke, čini se, ipak jest. Ili barem izvor dobre zarade. Poznata ukrajinska kompanija GSC Game World lani je izbacila kompjutorsku pucačinu “S.T.A.L.K.E.R: Sjena Černobila”. Igrač se stavlja u poziciju istražitelja unutar zone u kojoj se bori s raznim monstrumima i prilagođava poremećenim zakonima fizike. Elena Filatova, bikerica s početka teksta, tvrdi kako o igrici nema mišljenje, ali joj tjeskobu izaziva nešto drugo: “Sistematski proces po kojem nas naša znanost, biznis i političke strukture pokušavaju zadržati u pojednostavljenom, duboko umjetnom, prikladno projektiranom i prikladno falsificiranom svijetu (...)

Žele univerzalnu sreću stada koje užitak života nalazi samo u njegovu falsificiranju, uz sigurnost, manjak opasnosti, komfor i lakši život za sve. Danas milijuni gamera na svojim kompjutorima jure černobilska čudovišta bez pomisli da iza svega stoji pravo čudovište, koje može loviti bilo kada, bilo koga, u stvarnom životu.”

Jitarnji list, 5. maj 2008.

http://www.jutarnji.hr/clanak/art-2008,5,5,,118285.jl
mostarac
Posts: 8416
Joined: 03/03/2005 13:47

#11 Re: Cernobil-20 godina poslije

Post by mostarac »

Sve o cernobiljskoj katastrofi i jos mnogo mnogo toga i vjerujte - cita se u jednom dahu. Stivo koje bi uveo kao obaveznu lektiru u svim skolama na planeti. K tomu jos svi forumasi ga mogu razumjeti jer je neka plemenita i vrijedna dusa prevela ovo sa engleskog na nas jezik

http://chernobyl.users.cg.yu/

Hronologija dogadjaja kako je doslo do katastrofe se nalazi u podmeniju "Cinjenice", ali po meni su mnogo znacajnije stvari koje govore o posljedicama.
Ljudi savjetujem obavezno citanje ovoga. Poucno, zanimljivo i veeeeelikaaaaa opomena za nas i generacije koje dolaze.

P.S. Obzirom da je tema uvijek aktuelna i da je bitna za sve nas molio bi moderatore da temu o Cernobilju stave kao "Ne propusti".
User avatar
sojka
Posts: 2782
Joined: 17/03/2004 14:57
Location: Amargant
Contact:

#12 Re: Cernobil-20 godina poslije

Post by sojka »

svjeze informacije, nazalost na njemackom

http://www.bmu.de/strahlenschutz/schrif ... /41499.php

http://www.bmu.de/files/pdfs/allgemein/ ... _rs712.pdf

Sajtova na ovu temu je mnogo, jako dobrih sajtova. Ono sto nikako ne nalazim, cak ni na stranicama
greenpeaca je konkretna pomoc tim "pogodjenim" ljudima- novcana, donacije.
Nakon toliko godina otisla je u zaborav.

:-?
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#13 Re: Cernobil-20 godina poslije

Post by zelenashica »

Tema up!

Večeras gledah paralele,politički magazin i neku reportažu o posljedicama u Černobilu.... :sad: ima li negdje zvaničan sajt sa datim istraživanjima posljedica katastrofe....nešto novijeg datuma?
User avatar
Skyfox
Posts: 7489
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#14 Re: Cernobil-20 godina poslije

Post by Skyfox »

User avatar
Truba
Posts: 81191
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#15 Re: Cernobil-20 godina poslije

Post by Truba »

baš sam nedavno istraživao po netu

lafo černobilj ima danas 300 stanovnika
za stanovnike koji su živjeli tu prije nesreće je izgrađen novi grad 60ak kilometara dalje...
nije velik grad taj černobilj bio ako se ne varam 25000 stanovnika
najviše su zagađene rusija bjelorusija i ukrajina
a i slovenija je popušila određenu dozu te kontaminacije

nastradao je i jedan grad u kojemu su živjeli zaposlenici nuklearke i njihove porodice

bio sam i na veb stranici tog novog grada gdje su premješteni nekako mi je nabrzaka sklepan :D isti grbavica
ne mogu se sjetiti kako se zove

elem ne ponovilo se

meni je najčudnije što se ja uopće ne sjećam da se to desilo
a mlađi od mene imaju živa sjećanja na taj događaj ( npr nisu smjeli vani ili nisu smjeli jesti razdelije i tome slično ostavljali obuću ispred kuće)
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#16 Re: Cernobil-20 godina poslije

Post by zelenashica »

User avatar
Skyfox
Posts: 7489
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#17 Re: Cernobil-20 godina poslije

Post by Skyfox »

komi wrote:
meni je najčudnije što se ja uopće ne sjećam da se to desilo
a mlađi od mene imaju živa sjećanja na taj događaj ( npr nisu smjeli vani ili nisu smjeli jesti razdelije i tome slično ostavljali obuću ispred kuće)
ja se sjecam da su moji bacili sve sto im je rodilo u basti tu godinu a posebno se pricalo o zelenoj salati kako se ne smije jesti 8) ali o tome se nikad nije poveo razgovor znaci sjecam se maglovito tog perioda a sta sam mogao imati nepunih 5g...
User avatar
Truba
Posts: 81191
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#18 Re: Cernobil-20 godina poslije

Post by Truba »

ja sam imao 5 godina i 2 mjeseca :D fakat mi nije jasno da se apsolutno ničega ne sjećam a sjećam se dešavanja prije toga...
hm zanimljivo
ljuspica
Posts: 1000
Joined: 02/11/2011 14:02

#20 Re: Cernobil-20 godina poslije

Post by ljuspica »

Ma gledala sam 5-6 dokumentaraca zadnjih 2 dana i vjerujte nisam mogla spavat. Ljudi moji Cernobil je bio prije 31.godinu, ali posljedice su i dan danas prijetnja za Evropu.
Kad se to desilo, oko 1 poslije ponoci ne znam koliko ih je na mjestu poginulo u nukl.reaktoru sto od eksplozije sto od smrtonosnog zracenja. Tu noc niko se nije vratio kuci u Pjat u grad od 43.000 stanovnika (3 km od nuklearnog reaktora), te su u porodici sumnjali da se nesto desilo. No, medij nista nije obavjestavao. Gorbacov je obavjesten tek 5-6 sati kasnije nakon katastrofe. Kad je planula vatra istu noc dosli su vatrogasci da gase pozar. Oni nisu imali blage veze sta gase ustvari. Zbog smrtonosne radijacije njih 30 je umrlo na mjestu. Da sad ne pricam simptome kakvi su..povracanje ...dijareja....rane na kozi...
Vlasti su i dalje sutile o nesreci dok se medju stanovnistvom spekulisalo. No, sutnja se nije mogla dugo prekrivati. 1600 km dalje je oblak prasine dosao iznad Svedske i to iznad njihovog nuklearnog reaktora. Taj dan je jedan svedski inzinjer dosao na posao i prosao aparat koji pokazuje ozracenje/kontaminiranost i otkrio je da je kontaminiran. Tad je pozvao i druge kolege i oni su uvidjeli da su isto kontaminirani. Mislili su da se aparat pokvario. Onda su otkrili oblak radioaktivne prasine koja je dosla pravo iznad Evrope a najveci dio iznad Svedske. otkrili su da je dosao iz SSSR. Pozvali su Cernobil i trazili objasnjenje. Ovi nisu imali drugog izlaza nego da priznaju. Tad je u medijima i novinama procurila vijest da je eksplidirao nukelarni rekator u Cernobilu.Nakon dan i po stanovnici Pjata su evakuisani i grad je postao grad duhova nakon samo 3 sata.Oblak prasine je dalje krenuo prema Evropi a takodje velika kolicina se nasla i iznad Korzike. SSSR je pozvao Francusku i javio tu vijest na sto su Francuzi rekli da je sve pod kontrolom. Da je sve bilo pod kontrolom pokazalo se 20 godina kasnije kad su stanovnici Korzike (ne znam koji broj) umro od posljedica radijacije na iste simptome kao i oni sto su se nasli u Cernobilu.
Katarstofa se desila 24.aprila 1986.g. dakle pred 1 maj kad se okrece jagnje i kad je kisa neizbjezna. Te kobne 1986 godine jeli smo konaminiranu jagnjad i vjerovatno voce i povrce. Tada su nase jugoslovenske vlasti rekle da slobodno jedemo i da samo dobro operemo prije nego pojedemo. a-ha. peri ti bato kolko hoces ako je nesto kontaminirano onda tu nema pomoci.

Dok smo mi bezbrizno jeli janjetinu i pricali o cernobilskoj katastrofi nemajuci pojma da cemo svi osjecat posljedice iste cijeli zivot pa i dan danas nam prijeti opasnost...Gorbacov je oformio tim najboljih strucnjaka/fizicara SSSR-a da otkriju ko je i sta je odgovorno za nesrecu.Jedan od tih strucnjaka bio je direktno odgovoran za katastrofu (teorija zavjere ovo je navodno) i on je izvrsio samoubistvo.

Otrovne supstance, uranij..blablabla ne znam sta sve...je zauvijek ostalo zatoceno u nukelarnom reaktoru kao i debele naslage pepela. Strucnjaci su to fino prekrili za 208 dana sa debelim blokovima kako se to ne bi raznosilo, ali avaj prijetila je druga katastrofa. Sve unutar reaktora moglo je A OPASNOST OD TOGA JE I DAN DANAS, moglo je da propadne u zemlju i da se rasiri podvodnim vodama a to ide jaaako brzo i eto ti ode sva Evropa i svijet....da ne kazem gdje...

Danas je taj nukl.reaktor u nekakvom zastitnom sarkofagu koji je bio skup oko 2 mil. ne znam cega. U tom projektu su ucestvovali svedjanji i amerikanci. Cernobil je i pust ali ga redovno posjecuju naucnici i turisti. Naseljen je zivotinjama koje su kontaminirane. Kako zive pojma nemam.
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#21 Re: Cernobil-20 godina poslije

Post by Tesla Edison »

ljuspica wrote:
Danas je taj nukl.reaktor u nekakvom zastitnom sarkofagu koji je bio skup oko 2 mil. ne znam cega. U tom projektu su ucestvovali svedjanji i amerikanci. Cernobil je i pust ali ga redovno posjecuju naucnici i turisti. Naseljen je zivotinjama koje su kontaminirane. Kako zive pojma nemam.
Imaju dva sarkofaga. Prvi je betonski i postavljen je ubrzo nakon katastrofe dok je još i SSSR postojao. Njegov vijek je istekao i sada je izgrađen novi, puno veći sarkofag od gume i čelika. U izgradnji je učestvovala cijela EU.

Što se radijacije tiče, radijacija će ostati narednih 20 000 godina jer toliko traje raspad Uranijuma. Dakle, radijacija u Pripjatu, nuklearci i okolnim mjestima je ista kao i kada se desila eksplozija samo je dijelom "obuzdana" sarkofazima. Postoji ekstremni turizam u tzv. Zonu isključenja (radijus od 30 km od nuklearke) gdje se smije otići ali jako kratko i ne smije se silaziti sa asfalta jer je zemljište jako kontaminirano. Također ne smije se prići bilo kakvom metalu jer je i metal jako kontaminiran (čak najviše). Uglavnom tužno mjesto.

Pripjat je u vrijeme katastrofe bio veličine Sarajeva u to vrijeme i kompletno je evakuisano za cca. 2 sata. Dakle 100 000 stanovnika evakuisano u dva sata. Zaista nevjerovatno i tužno istovremeno.
Stockk
Posts: 235
Joined: 01/02/2018 22:52

#22 Re: Cernobil-20 godina poslije

Post by Stockk »

TESLA_EDISON wrote:
ljuspica wrote:
Danas je taj nukl.reaktor u nekakvom zastitnom sarkofagu koji je bio skup oko 2 mil. ne znam cega. U tom projektu su ucestvovali svedjanji i amerikanci. Cernobil je i pust ali ga redovno posjecuju naucnici i turisti. Naseljen je zivotinjama koje su kontaminirane. Kako zive pojma nemam.
Imaju dva sarkofaga. Prvi je betonski i postavljen je ubrzo nakon katastrofe dok je još i SSSR postojao. Njegov vijek je istekao i sada je izgrađen novi, puno veći sarkofag od gume i čelika. U izgradnji je učestvovala cijela EU.

Što se radijacije tiče, radijacija će ostati narednih 20 000 godina jer toliko traje raspad Uranijuma. Dakle, radijacija u Pripjatu, nuklearci i okolnim mjestima je ista kao i kada se desila eksplozija samo je dijelom "obuzdana" sarkofazima. Postoji ekstremni turizam u tzv. Zonu isključenja (radijus od 30 km od nuklearke) gdje se smije otići ali jako kratko i ne smije se silaziti sa asfalta jer je zemljište jako kontaminirano. Također ne smije se prići bilo kakvom metalu jer je i metal jako kontaminiran (čak najviše). Uglavnom tužno mjesto.

Pripjat je u vrijeme katastrofe bio veličine Sarajeva u to vrijeme i kompletno je evakuisano za cca. 2 sata. Dakle 100 000 stanovnika evakuisano u dva sata. Zaista nevjerovatno i tužno istovremeno.
serijom su baš sve prikazali i probudili zainteresovanost naroda za saznanjima o ovoj tragediji
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#23 Re: Cernobil-20 godina poslije

Post by insomnia78 »

Image
zoomba
Posts: 44810
Joined: 19/12/2013 14:11

#24 Re: Cernobil-20 godina poslije

Post by zoomba »

Ima nedavno pocela serija na HBO o cernobilu :thumbup:
User avatar
ferratilis
Posts: 7223
Joined: 25/11/2013 16:48

#25 Re: Cernobil-20 godina poslije

Post by ferratilis »

Gledam cesto ovog lika, putuje istocnom Europom i snima predjele koji turisti nikad ne bi posjetili. U Cernobilskoj zoni je pronasao selo gdje ljudi zive kao da se nikad nista nije desilo. Zanimljiv video.

Post Reply