Cernobil-20 godina poslije

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
JanuaryJones
Posts: 4191
Joined: 25/08/2013 13:31

#876 Re: Cernobil-20 godina poslije

Post by JanuaryJones »

Tomahawk11 wrote:Lucky, nemoj zezati da si ozbiljan.
Ne bi ni Ameri u ovakvoj situaciji tražili nečiju pomoć 8-)
Ti se zadevero oko nekoliko života, pa nije prvi put da budu kolateralna šteta.
Pa i Ameri su slali vatrogasce i policajce u WTC znajući da se vjerovatno većina neće vratiti :run:
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#877 Re: Cernobil-20 godina poslije

Post by Tomahawk11 »

JanuaryJones wrote:
Tomahawk11 wrote:Lucky, nemoj zezati da si ozbiljan.
Ne bi ni Ameri u ovakvoj situaciji tražili nečiju pomoć 8-)
Ti se zadevero oko nekoliko života, pa nije prvi put da budu kolateralna šteta.
Pa i Ameri su slali vatrogasce i policajce u WTC znajući da se vjerovatno većina neće vratiti :run:
Da ne spominjemo mnogobrojne ratove širom svijeta :thumbup:
User avatar
SmokingMan
Posts: 18496
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#878 Re: Cernobil-20 godina poslije

Post by SmokingMan »

Zanimljiv summary (2000.god) izveden iz nekolicine drugih radova iz koje ću,ako budem raspoložen,samo navesti zaključke...


Image

Image

Image

Image

Image

Image
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#879 Re: Cernobil-20 godina poslije

Post by ExNihilo »

karanana wrote:
luckylaka wrote:
karanana wrote:
ne kontam otkud ti ovakva dilema kad je racunica ovde jasna da ne moze biti jasnija:
u vjerovatnu smrt saljes 3 ronioca, nekoliko desetina rudara, mozda i stotine drugih likvidatora.....
ali koja vlada, nebitno je li komunisticka ili demokratska, ne bi to uradila kao zamjenu za spasavanje stotina hiljada pa i miliona zivota koji bi bili ugorzeni da ovi nisu usli u reaktor i pustili vodu ili da rudari nisu kopali ispod?
Ne moze biti jasna nikako jer nisu ni pokusali traziti pomoc bilo koga u svijetu jer sve su radili na svoju ruku dok nije skoro pa doslo da katastrofe.Ako su dva ronioca uspjeli prezivjeti (od rudara ne znam je li iko,nisam upratio)znaci sa malo boljom opremom moglo se nesto pokusati ali ne mi cemo sve sami
koja bi oprema 1986. mogla zamijeniti 3 ronioca koji su poznavali dole podrum i koji su znali gdje su ventili koje treba odvrnut? a pri tom su imali vrlo limitirano vrijeme u kojem su to morali odvrnuti.
koja oprema je mogla zamijeniti rudare?
eno probali su gore na krovu sa onim shvapskim robotom pa nista.
ovo i da se danas desi se rucno rjesava.
Imaju sad roboti koji mogu bez problema riješiti ono sranje na krovu.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45202
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#880 Re: Cernobil-20 godina poslije

Post by Chmoljo »

ExNihilo wrote:Imaju sad roboti koji mogu bez problema riješiti ono sranje na krovu.
Imigranti?

:D :evil:
User avatar
Radar71
Posts: 7276
Joined: 21/07/2010 15:43

#881 Re: Cernobil-20 godina poslije

Post by Radar71 »

Chmoljo wrote:
ExNihilo wrote:Imaju sad roboti koji mogu bez problema riješiti ono sranje na krovu.
Imigranti?

:D :evil:
:lol:
User avatar
muha_sa
Posts: 128479
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#882 Re: Cernobil-20 godina poslije

Post by muha_sa »

http://www.slobodna-bosna.ba/vijest/118 ... video.html


EKSPLODIRALO SKLADIŠTE ORUŽJA U KAZAHSTANU: Sprema se evakuacija cijelog grada


U skladištu oružja u kazahstanskoj pokrajini Turkistanu izbio je požar koji je izazvao snažnu eksploziju. Nadležne službe spremaju preventivnu evakuaciju stanovnika Arisa u kojem žive 43.000 ljudi, javlja Anadolija.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40317
Joined: 29/06/2011 23:39

#883 Re: Cernobil-20 godina poslije

Post by dječak sa šibicama »

Moji su `86 kupili vikendicu tj. zemljiste za vikend, cijelo ljeto tata visio na cistom zraku obozavao prirodu, pripremao gradnju kuce.

Vec prve zime mu dijagnosticirali karcinom. Nije imao ni 40. godina.

Doktori su nagadjali da ima veze sa ovim govnetom iz Ukrajine, ali to su samo nagadjanja. Nikad necemo znati.
User avatar
luckylaka
Posts: 22310
Joined: 15/01/2010 06:28

#884 Re: Cernobil-20 godina poslije

Post by luckylaka »

Tomahawk11 wrote:Lucky, nemoj zezati da si ozbiljan.
Ne bi ni Ameri u ovakvoj situaciji tražili nečiju pomoć 8-)
Ti se zadevero oko nekoliko života, pa nije prvi put da budu kolateralna šteta.
E jbga ako si gledao seriju vidio si da su narucili robot koji je odmah rikunuo jer su prikazivali daleko manje zagadjenost .Pa rudari su trazili samo fenove zbog vrucine pa ni to nisu dobili.I nije u pitanju nekoliko zivota nego stotine mozda i hiljade.U zatvorenu zonu je dovedeno vise od 600.000 ljudi na rad kolio ih je umrlo od zracenja pitaj boga.Naravno nesreca kada se desila vec je bilo prekasno za sve ali koliko su sovjeti to krili od javnosti svijeta da bi pokusali sami rijesiti problem,
User avatar
SmokingMan
Posts: 18496
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#885 Re: Cernobil-20 godina poslije

Post by SmokingMan »

Naručili im ljudi robote čija je elektronika mogla trpiti zračenje do 2.000 rendgena.Jedva da je preživio transport dizalicom na krov. :D
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#886 Re: Cernobil-20 godina poslije

Post by Tomahawk11 »

luckylaka wrote:
Tomahawk11 wrote:Lucky, nemoj zezati da si ozbiljan.
Ne bi ni Ameri u ovakvoj situaciji tražili nečiju pomoć 8-)
Ti se zadevero oko nekoliko života, pa nije prvi put da budu kolateralna šteta.
E jbga ako si gledao seriju vidio si da su narucili robot koji je odmah rikunuo jer su prikazivali daleko manje zagadjenost .Pa rudari su trazili samo fenove zbog vrucine pa ni to nisu dobili.I nije u pitanju nekoliko zivota nego stotine mozda i hiljade.U zatvorenu zonu je dovedeno vise od 600.000 ljudi na rad kolio ih je umrlo od zracenja pitaj boga.Naravno nesreca kada se desila vec je bilo prekasno za sve ali koliko su sovjeti to krili od javnosti svijeta da bi pokusali sami rijesiti problem,
Poenta je da je ono što se desilo bilo novo za ljude koji su imali dodir s tim. Za one koji su se nešto pitali.
I sam naučnik Legasov, kao osoba koja se ponajviše razumije u sve to, na kraju kaže - bioroboti.
Žrtvujmo nekolicinu da bi spasili milione.
Koliko god to okrutno bilo, opet ispadne humanije nego žrtvovanje ljudskih života za raznorazne ''ciljeve'' širom svijeta koje imaju velike sile.
User avatar
alibaba_i_30_godina
Posts: 16995
Joined: 16/01/2010 19:15

#887 Re: Cernobil-20 godina poslije

Post by alibaba_i_30_godina »

cendlerbing wrote:Ehet, samo da kažem da sam pročitala cijelu ovu temu, pregledala seriju, pročitala sve redom recenzije serije, članke o černobiljskoj katastrofi i evo sam završila i sa knjigom "Glasovi iz Černobilja"...šta se još ima pročitati? :lol:

P.S. Serija je genijalna, al knjiga me oduvala.
Gdje si je kupila, već danima tražim u knjižarama i nema je? :evil:

Ustvari ja tražim onu "Černobiljska molitva", to nije ta koju si ti čitala?
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#888 Re: Cernobil-20 godina poslije

Post by Tomahawk11 »

Ljudi bježe od tuđe nesreće. Ili im je privlačna samo ako je posredovana stilom i sadržajem tabloida. To je razlog protiv čitanja “Černobilske molitve”. Dokone guske neće ovu knjigu nositi na more, na godišnju razbibrigu. A dokoni kenjci ionako ništa ne čitaju. Bježeći od nesreće, bježe i od čiste ljepote ovih života. U knjizi Svetlane Aleksijevič neke su od najljepših ljubavnih priča uopće. Želite li ih pročitati? U njoj su, u toj knjizi, neki od književnih likova s kojim će se čitatelj najprije zbližiti. Ima li smisla bježati od njih? “Černobilska molitva” knjiga je o zavičaju i identitetu, o radijaciji pripadanja.


miljenko jergović 25. 06. 2016.

https://www.jergovic.com/subotnja-matin ... a-molitva/
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8691
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#889 Re: Cernobil-20 godina poslije

Post by SanskiBiser »

alibaba_i_30_godina wrote:
cendlerbing wrote:Ehet, samo da kažem da sam pročitala cijelu ovu temu, pregledala seriju, pročitala sve redom recenzije serije, članke o černobiljskoj katastrofi i evo sam završila i sa knjigom "Glasovi iz Černobilja"...šta se još ima pročitati? :lol:

P.S. Serija je genijalna, al knjiga me oduvala.
Gdje si je kupila, već danima tražim u knjižarama i nema je? :evil:

Ustvari ja tražim onu "Černobiljska molitva", to nije ta koju si ti čitala?

Cernobiljska molitva je zadnje dopunjeno/revidirano izdanje Glasovi iz Cernobilja, koja god ti zapadne isti je tekst.
User avatar
JanuaryJones
Posts: 4191
Joined: 25/08/2013 13:31

#890 Re: Cernobil-20 godina poslije

Post by JanuaryJones »

alibaba_i_30_godina wrote:
cendlerbing wrote:Ehet, samo da kažem da sam pročitala cijelu ovu temu, pregledala seriju, pročitala sve redom recenzije serije, članke o černobiljskoj katastrofi i evo sam završila i sa knjigom "Glasovi iz Černobilja"...šta se još ima pročitati? :lol:

P.S. Serija je genijalna, al knjiga me oduvala.
Gdje si je kupila, već danima tražim u knjižarama i nema je? :evil:

Ustvari ja tražim onu "Černobiljska molitva", to nije ta koju si ti čitala?
Ima na knjiga.ba da se naruči ali i ja tražim po knjižarama u Sarajevu, pa ako neko zna pouzdano... bujroom nek podijeli :)
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37278
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#891 Re: Cernobil-20 godina poslije

Post by bitanga_sa_otesa »

User avatar
cendlerbing
Posts: 15622
Joined: 17/08/2017 03:43

#892 Re: Cernobil-20 godina poslije

Post by cendlerbing »

alibaba_i_30_godina wrote:
cendlerbing wrote:Ehet, samo da kažem da sam pročitala cijelu ovu temu, pregledala seriju, pročitala sve redom recenzije serije, članke o černobiljskoj katastrofi i evo sam završila i sa knjigom "Glasovi iz Černobilja"...šta se još ima pročitati? :lol:

P.S. Serija je genijalna, al knjiga me oduvala.
Gdje si je kupila, već danima tražim u knjižarama i nema je? :evil:

Ustvari ja tražim onu "Černobiljska molitva", to nije ta koju si ti čitala?
Kako sam čula a eto i ti kažeš, izgleda da po knjižarama nema a meni je brat poslao u pdfu, pa eto ako hoćeš mogu ti proslijediti.
User avatar
Djidjimilovich
Posts: 200
Joined: 07/06/2008 23:29

#893 Re: Cernobil-20 godina poslije

Post by Djidjimilovich »

Naslovnica
Posts: 27640
Joined: 20/03/2013 15:38

#894 Re: Cernobil-20 godina poslije

Post by Naslovnica »

Image
The meeting room in the underground shelter of the Chernobyl nuclear power plant is also open to visitors.
User avatar
alibaba_i_30_godina
Posts: 16995
Joined: 16/01/2010 19:15

#895 Re: Cernobil-20 godina poslije

Post by alibaba_i_30_godina »

cendlerbing wrote:
alibaba_i_30_godina wrote:
cendlerbing wrote:Ehet, samo da kažem da sam pročitala cijelu ovu temu, pregledala seriju, pročitala sve redom recenzije serije, članke o černobiljskoj katastrofi i evo sam završila i sa knjigom "Glasovi iz Černobilja"...šta se još ima pročitati? :lol:

P.S. Serija je genijalna, al knjiga me oduvala.
Gdje si je kupila, već danima tražim u knjižarama i nema je? :evil:

Ustvari ja tražim onu "Černobiljska molitva", to nije ta koju si ti čitala?
Kako sam čula a eto i ti kažeš, izgleda da po knjižarama nema a meni je brat poslao u pdfu, pa eto ako hoćeš mogu ti proslijediti.
Ne volim bas citati s laptopa/mobitela. :-?
Al hajd pošalji ako slučajno ne nadjem za par dana kada bi trebala doći na red za čitanje. :)
User avatar
Mommy's_little_ Monster
Posts: 193
Joined: 27/02/2008 23:23

#896 Re: Cernobil-20 godina poslije

Post by Mommy's_little_ Monster »

p206 wrote: e ebi ga sad :mrgreen:
sve vlasti su govna, neke manje neke više
ove demokratske su samo dobro umotane u celofan, što vidimo svaki dan koliko paze običnog čovjeka koji uradno plaća harač na platu svaki mjesec, plus pdv, akcize, carine... iz historije učimo da su Osmanlije uzimali određeni procenat od poljoprivrednih usjeva, kad bi to sad preveo u procente u naprednoj EU, vjeruj bilo bi manje...da ne pričam u ovim banana državama na Balkanu
A dobro, ovi se nisu nikada riješili te sovjetske zatvorenosti. Kada je ona podmornica Kursk potonula, Rusi odbili svu ponuđenu pomoć, još su, ako se dobro sjećam Ameri nudili baš neku podmornicu namjenjenu za spašavanje. I ovi hladno puste da mornari izginu.
r_faruk
Posts: 4668
Joined: 20/01/2003 00:00

#897 Re: Cernobil-20 godina poslije

Post by r_faruk »

moze li pojasnjenje kakav ventil su ona tri ronioca otvorila? tacnije sta su postigli otvaranjem ventila (otvorili su "sluice valve"), drenazu nekog bazena? kako su ga drenirali, pumpama? nije mi taj dio najjasniji, a i tek sam dvije i po epizode pregledao, vec tri puta zaspem na trecoj... mozda je i objasnjeno nekada kasnije.
User avatar
cyprus
Posts: 39269
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#898 Re: Cernobil-20 godina poslije

Post by cyprus »

Naslovnica wrote:
cyprus wrote:Super tema... Sad kad sam odgledo svih 5 epizoda, mogu se pridružit :D

Kontam da sam upratio sve greške koje su napravljene, ali i dalje mi nije najjasnije koja je to greška koja je najkritičnija... Da li je to AZ-5? Da li bi do eksplozije došlo i da ga nisu pritisnuli?
Mislim da bi do eksplozije došlo u svakom slučaju, a zbog AZ-5 eksplozija desila ranije nego je trebala, koliko vremena ranije ne znam, vjerovatno je u pitanju nekoliko minuta.
OK, u tom slučaju pretpostavljam da je ključna greška bilo dizanje skoro svih štapova iz reaktora... Ali me zanima da li je postojala ikakva mogućnost da se izbjegne eksplozija nakon toga, ili je to već bio nepovratan proces...

I btw, zar je moguće da je Djatlov bio baš onoliki seronja kakvim su ga prikazali u seriji? Na osnovu ovih nekih drugih izjava radnika iz elektrane, rekao bih da su ga malo prećerali... Možda zato da publici bude 100% jasno da Toptunov i Akimov ne snose nikakvu krivnju, jer su bili dovedeni u vrlo nezahvalnu poziciju...
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#899 Re: Cernobil-20 godina poslije

Post by Tomahawk11 »

r_faruk wrote:moze li pojasnjenje kakav ventil su ona tri ronioca otvorila? tacnije sta su postigli otvaranjem ventila (otvorili su "sluice valve"), drenazu nekog bazena? kako su ga drenirali, pumpama? nije mi taj dio najjasniji, a i tek sam dvije i po epizode pregledao, vec tri puta zaspem na trecoj... mozda je i objasnjeno nekada kasnije.
Otvorili da izađe voda, jer se poslije eksplozije reaktora 4 jezgro u kombinaciji sa pijeskom i boronom pretvaralo u lavu i prijetilo da izađe iz betonskog ležišta, što bi značilo da će doći do tankova s vodom, a onda bi tu došlo do boom i otišla bi ova tri preostala reaktora u pm, odnosno cijela elektrana i to bi bila katastrofa koja bi praktično zavila većinu Evrope u crno.
r_faruk
Posts: 4668
Joined: 20/01/2003 00:00

#900 Re: Cernobil-20 godina poslije

Post by r_faruk »

da da, to mi je jasno, nego je li voda izasla pomocu nekih pumpi ili samo istekla. i voda je radioaktivna zar ne? gdje je istekla ili gdje je ispumpana?
Post Reply