Centralno grijanje/jednocjevni sistem/termo ventili

Jasmin_selmanovic
Posts: 18
Joined: 09/01/2020 15:07

#1 Centralno grijanje/jednocjevni sistem/termo ventili

Post by Jasmin_selmanovic »

Dobar dan

Naime u kući je do skora bilo centralno grijanje na ugalj i drva ali jednocjevni sistem. Prije mjesec dana prošlo je gradsko centralno grijanje(Tuzla) što smo uveli, postavili podstanicu sa kalorimetrom i ovi iz centralnog grijanja savjetuju da se postave termostatski ventili na radijatore(sad su obični ventili) radi štednje. Kod mene je jednocjevni sistem grijanje. DALI MOŽE termostatski ventil da ide na radijator na jednocjevni sistem(3 radijatora u nizu), to jeste ima li efekta.Ja znam da mogu postaviti termo ventil na radijator ali ne znam ima li on efekta za štednju.
Druga stvar: cirkulaciona pumpa koja dođe posle podstanice ima 3 brzine. Ako ja stavim pumpu na brzinu 3 da li će mi nabijati veći račun(na kalorimetru) nego da držim na brzini 1. Ima li to ikakve veze.

Hvala
User avatar
Ken_M
Posts: 314
Joined: 14/11/2009 23:04

#2 Re: Centralno grijanje/jednocjevni sistem/termo ventili

Post by Ken_M »

Kod jednocijevnog sistema imaš jednu cijev koja "kruži" a grijna tijela se paralelno ubadaju na nju. Termostatski ventil na grijnom tijelu će zatvoriti polaz na grijnom tijelu i smanjiti potrošnju kada dostigne zadanu temperaturu, ali će voda otići u sljedeće grijno tijelo i tako dalje.

Najbolje rješenje je ugradnja centralnog termostata gdje je elektroventil postavljen na samom ulazu instalacije u objekat, a konzola koja ga kontrolira u prostoriji gdje je neka "srednja" temperatura (npr., dnevni boravak).

Centralni termostat u tom slučaju će zatvoriti protok cijelog kruga, a ne samo grijnog tijela.

Sad, ta pumpa komplikuje stvar. Obzirom da se radi o trobrzinskoj pumpi, a ne frekventno reguliranoj, ona nema mogućnost obaranja protoka nakon što joj senzori kažu da je razlika pritiska premalena, pa bi se tu u svakom slučaju moglo desiti "zujanje" zbog velike brzine vode kroz instalaciju ili bi sve moglo vibrirati ako pumpa bude gurala vodu a ona nema gdje otići (veliki otpor), što nikako nije dobro ni za pumpu ni za instalacije.

Mogućnost uštede sa takvim tipom pumpe je komplikovana, zato što mjerač računa energiju kao Q=Mc*deltaT (maseni protok * specificni toplotni kapacitet fluida * razlika polaz/povrat). Tu nikada nećeš moći eliminirati protok osim gašenjem pumpe, a razlika temperatura će uvijek postojati, makar minimalna, osim ako grijanje nikako ne radi.

Skraćeno: da, termostatski ventili će nešto uštediti, ali bi moglo doći do zujanja ili vibracija.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#3 Re: Centralno grijanje/jednocjevni sistem/termo ventili

Post by Maraschino »

Image

jednocijevni sistem


@Jasmin_selmanovic

koliko ste platili prikljucak?
allem_77
Posts: 3422
Joined: 17/09/2015 15:46

#4 Re: Centralno grijanje/jednocjevni sistem/termo ventili

Post by allem_77 »

Jasmin_selmanovic wrote: 14/01/2020 13:49 Dobar dan

Naime u kući je do skora bilo centralno grijanje na ugalj i drva ali jednocjevni sistem. Prije mjesec dana prošlo je gradsko centralno grijanje(Tuzla) što smo uveli, postavili podstanicu sa kalorimetrom i ovi iz centralnog grijanja savjetuju da se postave termostatski ventili na radijatore(sad su obični ventili) radi štednje. Kod mene je jednocjevni sistem grijanje. DALI MOŽE termostatski ventil da ide na radijator na jednocjevni sistem(3 radijatora u nizu), to jeste ima li efekta.Ja znam da mogu postaviti termo ventil na radijator ali ne znam ima li on efekta za štednju.
Druga stvar: cirkulaciona pumpa koja dođe posle podstanice ima 3 brzine. Ako ja stavim pumpu na brzinu 3 da li će mi nabijati veći račun(na kalorimetru) nego da držim na brzini 1. Ima li to ikakve veze.

Hvala
Ako želiš da isključiš grijanje kada si na poslu, nema nikoga u kući... gledaj da uvijek zavrneš ventil kod kalorimetra, a ne ventile na radijatorima.

Ja zbog toga isključio grijanje. Bilo mi mrsko svaki put ići u susjednu galeriju do kalorimetra.
belfy
Posts: 7557
Joined: 06/08/2007 09:00

#5 Re: Centralno grijanje/jednocjevni sistem/termo ventili

Post by belfy »

allem_77 wrote: 14/01/2020 20:58
Jasmin_selmanovic wrote: 14/01/2020 13:49 Dobar dan

Naime u kući je do skora bilo centralno grijanje na ugalj i drva ali jednocjevni sistem. Prije mjesec dana prošlo je gradsko centralno grijanje(Tuzla) što smo uveli, postavili podstanicu sa kalorimetrom i ovi iz centralnog grijanja savjetuju da se postave termostatski ventili na radijatore(sad su obični ventili) radi štednje. Kod mene je jednocjevni sistem grijanje. DALI MOŽE termostatski ventil da ide na radijator na jednocjevni sistem(3 radijatora u nizu), to jeste ima li efekta.Ja znam da mogu postaviti termo ventil na radijator ali ne znam ima li on efekta za štednju.
Druga stvar: cirkulaciona pumpa koja dođe posle podstanice ima 3 brzine. Ako ja stavim pumpu na brzinu 3 da li će mi nabijati veći račun(na kalorimetru) nego da držim na brzini 1. Ima li to ikakve veze.

Hvala
Ako želiš da isključiš grijanje kada si na poslu, nema nikoga u kući... gledaj da uvijek zavrneš ventil kod kalorimetra, a ne ventile na radijatorima.

Ja zbog toga isključio grijanje. Bilo mi mrsko svaki put ići u susjednu galeriju do kalorimetra.
covjek uopste nije to pitao. vidi kako iznad odgovaraju ljudi koji su razumjeli pitanje.
allem_77
Posts: 3422
Joined: 17/09/2015 15:46

#6 Re: Centralno grijanje/jednocjevni sistem/termo ventili

Post by allem_77 »

belfy wrote: 14/01/2020 22:12
allem_77 wrote: 14/01/2020 20:58
Jasmin_selmanovic wrote: 14/01/2020 13:49 Dobar dan

Naime u kući je do skora bilo centralno grijanje na ugalj i drva ali jednocjevni sistem. Prije mjesec dana prošlo je gradsko centralno grijanje(Tuzla) što smo uveli, postavili podstanicu sa kalorimetrom i ovi iz centralnog grijanja savjetuju da se postave termostatski ventili na radijatore(sad su obični ventili) radi štednje. Kod mene je jednocjevni sistem grijanje. DALI MOŽE termostatski ventil da ide na radijator na jednocjevni sistem(3 radijatora u nizu), to jeste ima li efekta.Ja znam da mogu postaviti termo ventil na radijator ali ne znam ima li on efekta za štednju.
Druga stvar: cirkulaciona pumpa koja dođe posle podstanice ima 3 brzine. Ako ja stavim pumpu na brzinu 3 da li će mi nabijati veći račun(na kalorimetru) nego da držim na brzini 1. Ima li to ikakve veze.

Hvala
Ako želiš da isključiš grijanje kada si na poslu, nema nikoga u kući... gledaj da uvijek zavrneš ventil kod kalorimetra, a ne ventile na radijatorima.

Ja zbog toga isključio grijanje. Bilo mi mrsko svaki put ići u susjednu galeriju do kalorimetra.
covjek uopste nije to pitao. vidi kako iznad odgovaraju ljudi koji su razumjeli pitanje.
Pa ljudi mu već dali odgovor. A ja savjet, jer je tek prije mjesec dana uveo grijanje. Šta ima loše u tome?

Znam da me mrziš, ali nema potrebe da kvotaš svaki moj post. :D
Jasmin_selmanovic
Posts: 18
Joined: 09/01/2020 15:07

#7 Re: Centralno grijanje/jednocjevni sistem/termo ventili

Post by Jasmin_selmanovic »

Maraschino wrote: 14/01/2020 19:43 Image

jednocijevni sistem


@Jasmin_selmanovic

koliko ste platili prikljucak?
Samo priključak je koštao 810 KM za 150 m2. Projekat je koštao 500 KM za isto 150m2 a podstanica 2800 KM sa već postavljenim kalorimetrom. Sve ostalo kao što je kopanje od šahta(ulice) kroz dvorište,postavljenje cijevi je plaćala opština Tuzla jer ima neko sufinansiranje sa uvođenje centralnog grijanja.
Jasmin_selmanovic
Posts: 18
Joined: 09/01/2020 15:07

#8 Re: Centralno grijanje/jednocjevni sistem/termo ventili

Post by Jasmin_selmanovic »

allem_77 wrote: 14/01/2020 20:58
Jasmin_selmanovic wrote: 14/01/2020 13:49 Dobar dan

Naime u kući je do skora bilo centralno grijanje na ugalj i drva ali jednocjevni sistem. Prije mjesec dana prošlo je gradsko centralno grijanje(Tuzla) što smo uveli, postavili podstanicu sa kalorimetrom i ovi iz centralnog grijanja savjetuju da se postave termostatski ventili na radijatore(sad su obični ventili) radi štednje. Kod mene je jednocjevni sistem grijanje. DALI MOŽE termostatski ventil da ide na radijator na jednocjevni sistem(3 radijatora u nizu), to jeste ima li efekta.Ja znam da mogu postaviti termo ventil na radijator ali ne znam ima li on efekta za štednju.
Druga stvar: cirkulaciona pumpa koja dođe posle podstanice ima 3 brzine. Ako ja stavim pumpu na brzinu 3 da li će mi nabijati veći račun(na kalorimetru) nego da držim na brzini 1. Ima li to ikakve veze.

Hvala
Ako želiš da isključiš grijanje kada si na poslu, nema nikoga u kući... gledaj da uvijek zavrneš ventil kod kalorimetra, a ne ventile na radijatorima.

Ja zbog toga isključio grijanje. Bilo mi mrsko svaki put ići u susjednu galeriju do kalorimetra.
Pa otprilike tako i radim, kad u većini soba nema nikoga po cjeli dan zavrni radijatore i odma je manja potrošnja. A to za zavrtanje ventila rije kalorimetra i radim a čak su napravili da možeš to odraditi daljinski preko WIFI mreže to jeste mobitela al ne pada mi napamet da dajem par stotina KM za to, kad može ručno :)
Last edited by Jasmin_selmanovic on 15/01/2020 15:27, edited 1 time in total.
Jasmin_selmanovic
Posts: 18
Joined: 09/01/2020 15:07

#9 Re: Centralno grijanje/jednocjevni sistem/termo ventili

Post by Jasmin_selmanovic »

Ken_M wrote: 14/01/2020 14:25 Kod jednocijevnog sistema imaš jednu cijev koja "kruži" a grijna tijela se paralelno ubadaju na nju. Termostatski ventil na grijnom tijelu će zatvoriti polaz na grijnom tijelu i smanjiti potrošnju kada dostigne zadanu temperaturu, ali će voda otići u sljedeće grijno tijelo i tako dalje.

Najbolje rješenje je ugradnja centralnog termostata gdje je elektroventil postavljen na samom ulazu instalacije u objekat, a konzola koja ga kontrolira u prostoriji gdje je neka "srednja" temperatura (npr., dnevni boravak).

Centralni termostat u tom slučaju će zatvoriti protok cijelog kruga, a ne samo grijnog tijela.

Sad, ta pumpa komplikuje stvar. Obzirom da se radi o trobrzinskoj pumpi, a ne frekventno reguliranoj, ona nema mogućnost obaranja protoka nakon što joj senzori kažu da je razlika pritiska premalena, pa bi se tu u svakom slučaju moglo desiti "zujanje" zbog velike brzine vode kroz instalaciju ili bi sve moglo vibrirati ako pumpa bude gurala vodu a ona nema gdje otići (veliki otpor), što nikako nije dobro ni za pumpu ni za instalacije.

Mogućnost uštede sa takvim tipom pumpe je komplikovana, zato što mjerač računa energiju kao Q=Mc*deltaT (maseni protok * specificni toplotni kapacitet fluida * razlika polaz/povrat). Tu nikada nećeš moći eliminirati protok osim gašenjem pumpe, a razlika temperatura će uvijek postojati, makar minimalna, osim ako grijanje nikako ne radi.

Skraćeno: da, termostatski ventili će nešto uštediti, ali bi moglo doći do zujanja ili vibracija.
Hvala puno na ovom odgovoru. Mada nije mi jasno dali voda od gradskog centralnog grijanja koja dolazi u moju podstanicu (nalazi se u mojoj garaži) mješa sa mojom vodom iz mog sistema cijevi ili je to sistem kao kod protočnog bojlera gdje njihova topla voda ide kroz spiralnu cijev u podstanici i zagrijava moju vodu.
User avatar
Ken_M
Posts: 314
Joined: 14/11/2009 23:04

#10 Re: Centralno grijanje/jednocjevni sistem/termo ventili

Post by Ken_M »

Ne miješa. To je sistem indirektnog zagrijavanja preko izmjenjivača. Izmjenjivač ti je "kutija" (obično tako izgledaju pločasti izmjenjivači) u koju ulazi i izlazi primarni vod (vod od centralnog grijanja), a isto tako izlazi i ulazi vod u objekat (sekundar).
Ta dva sistema su razdvojena, osim ako projektom nije riješena dopuna tvog sistema vodom sa primara (to izgleda kao neki bypass sa kugla ventilom i vodom od primara do sekundara)

Gdje je mjerač smješten? Na "njihov" ili tvoj vod? Ako je na njihov, morao bi imati automatski ventil koji bi zaustavio protok u momentu kada ti energija više ne treba, inače će uvijek postojati potrošnja.
allem_77
Posts: 3422
Joined: 17/09/2015 15:46

#11 Re: Centralno grijanje/jednocjevni sistem/termo ventili

Post by allem_77 »

Jasmin_selmanovic wrote: 15/01/2020 15:13
Maraschino wrote: 14/01/2020 19:43 Image

jednocijevni sistem


@Jasmin_selmanovic

koliko ste platili prikljucak?
Samo priključak je koštao 810 KM za 150 m2. Projekat je koštao 500 KM za isto 150m2 a podstanica 2800 KM sa već postavljenim kalorimetrom. Sve ostalo kao što je kopanje od šahta(ulice) kroz dvorište,postavljenje cijevi je plaćala opština Tuzla jer ima neko sufinansiranje sa uvođenje centralnog grijanja.
Dali se kod vas u Tuzli računa paušal? U Zenici je bilo ovako? Nadam se da mi onaj neće opet kvotati post? :lol:



Image
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#12 Re: Centralno grijanje/jednocjevni sistem/termo ventili

Post by Maraschino »

Jasmin_selmanovic wrote: 15/01/2020 15:13
Maraschino wrote: 14/01/2020 19:43

jednocijevni sistem


@Jasmin_selmanovic

koliko ste platili prikljucak?
Samo priključak je koštao 810 KM za 150 m2. Projekat je koštao 500 KM za isto 150m2 a podstanica 2800 KM sa već postavljenim kalorimetrom. Sve ostalo kao što je kopanje od šahta(ulice) kroz dvorište,postavljenje cijevi je plaćala opština Tuzla jer ima neko sufinansiranje sa uvođenje centralnog grijanja.
Sada su malo smanjili cijenu prikljucka.
Posto sam i sam iz Tuzle, interesuje me kolika je ta podstanica i sta se u njoj nalazi?
Ko vam je radio projekat c.grijanja i sta jos treba za prikljucak?
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#13 Re: Centralno grijanje/jednocjevni sistem/termo ventili

Post by Maraschino »

Ken_M wrote: 15/01/2020 15:37 Ne miješa. To je sistem indirektnog zagrijavanja preko izmjenjivača. Izmjenjivač ti je "kutija" (obično tako izgledaju pločasti izmjenjivači) u koju ulazi i izlazi primarni vod (vod od centralnog grijanja), a isto tako izlazi i ulazi vod u objekat (sekundar).
Ta dva sistema su razdvojena, osim ako projektom nije riješena dopuna tvog sistema vodom sa primara (to izgleda kao neki bypass sa kugla ventilom i vodom od primara do sekundara)

Gdje je mjerač smješten? Na "njihov" ili tvoj vod? Ako je na njihov, morao bi imati automatski ventil koji bi zaustavio protok u momentu kada ti energija više ne treba, inače će uvijek postojati potrošnja.
Ja mislim da se podstanice rade za jednu ili dvije ulice i da toplovod salje toplu vodu direkt u kucu sa povratnim vodom.
Previse bi to bilo komplikovano da svaka kuca ima svoju podstanicu.


Zato sam @Jasmin_selmanovic pitao sta dodje u podstanicu kada kosta 2.800KM.
Jasmin_selmanovic
Posts: 18
Joined: 09/01/2020 15:07

#14 Re: Centralno grijanje/jednocjevni sistem/termo ventili

Post by Jasmin_selmanovic »

Ken_M wrote: 15/01/2020 15:37 Ne miješa. To je sistem indirektnog zagrijavanja preko izmjenjivača. Izmjenjivač ti je "kutija" (obično tako izgledaju pločasti izmjenjivači) u koju ulazi i izlazi primarni vod (vod od centralnog grijanja), a isto tako izlazi i ulazi vod u objekat (sekundar).
Ta dva sistema su razdvojena, osim ako projektom nije riješena dopuna tvog sistema vodom sa primara (to izgleda kao neki bypass sa kugla ventilom i vodom od primara do sekundara)

Gdje je mjerač smješten? Na "njihov" ili tvoj vod? Ako je na njihov, morao bi imati automatski ventil koji bi zaustavio protok u momentu kada ti energija više ne treba, inače će uvijek postojati potrošnja.
Mjerač je smješten na njihov vod i potrošnja prestaje istog trenutka kad zaustavim protok sa ventilom. Hvala puno na pojašnjenjima
Jasmin_selmanovic
Posts: 18
Joined: 09/01/2020 15:07

#15 Re: Centralno grijanje/jednocjevni sistem/termo ventili

Post by Jasmin_selmanovic »

allem_77 wrote: 15/01/2020 18:45
Jasmin_selmanovic wrote: 15/01/2020 15:13
Maraschino wrote: 14/01/2020 19:43 Image

jednocijevni sistem


@Jasmin_selmanovic

koliko ste platili prikljucak?
Samo priključak je koštao 810 KM za 150 m2. Projekat je koštao 500 KM za isto 150m2 a podstanica 2800 KM sa već postavljenim kalorimetrom. Sve ostalo kao što je kopanje od šahta(ulice) kroz dvorište,postavljenje cijevi je plaćala opština Tuzla jer ima neko sufinansiranje sa uvođenje centralnog grijanja.
Dali se kod vas u Tuzli računa paušal? U Zenici je bilo ovako? Nadam se da mi onaj neće opet kvotati post? :lol:



Image
U Tuzli se paušalo plaća u zgradama koje su pravljene negdje do 2015 godine. Svako naselje ima neku drugu cijenu po kvadratu.NPR ja u naselju Stupine na 43m2 plaćam 70 KM(sa PDV-om). Dok sve zgrade i kuće posle 2015 godine moraju imati kalorimetar. Koliko potrošiš toliko platiš
Last edited by Jasmin_selmanovic on 15/01/2020 20:14, edited 1 time in total.
Jasmin_selmanovic
Posts: 18
Joined: 09/01/2020 15:07

#16 Re: Centralno grijanje/jednocjevni sistem/termo ventili

Post by Jasmin_selmanovic »

Maraschino wrote: 15/01/2020 19:08
Jasmin_selmanovic wrote: 15/01/2020 15:13
Maraschino wrote: 14/01/2020 19:43

jednocijevni sistem


@Jasmin_selmanovic

koliko ste platili prikljucak?
Samo priključak je koštao 810 KM za 150 m2. Projekat je koštao 500 KM za isto 150m2 a podstanica 2800 KM sa već postavljenim kalorimetrom. Sve ostalo kao što je kopanje od šahta(ulice) kroz dvorište,postavljenje cijevi je plaćala opština Tuzla jer ima neko sufinansiranje sa uvođenje centralnog grijanja.
Sada su malo smanjili cijenu prikljucka.
Posto sam i sam iz Tuzle, interesuje me kolika je ta podstanica i sta se u njoj nalazi?
Ko vam je radio projekat c.grijanja i sta jos treba za prikljucak?
Da cijene su smanjili i mislim da će sljedece godine biti jos jeftinije i jeftinije iz godine u godinu a sve radi zagađenja i da sto vise ljudi pristane na gradsko centralno. Podstanica je možda dužine 70 centimetara i iste širine.Približno.Unutar nje se nalazi 5-10 bakarnih cijevi,ventila i jos nekih senzora,uređaja.Ništa posebno.Ona mora biti u zatvorenoj prostori(kod mene u garaži) ako nemate takvo mjesto onda je postavite na vanjski dio zida i oko nje napravite dali od lima,siporeksa,cigle neku manju kutiju koja mora biti utopljena.U mojoj ulici je većina napravila od lima i utoplila sa dosta stiropola unutra.Za projekat vi sami možete naći stručnu osobu koja će vam napraviti(mora imati pečat firme) a može vam to uraditi i Centralno grijanje a cijene su skoro iste i privatno i u Centralnom.A za potrebne papire treba da je kuća 1/1 na vama ako nije onda saglasnost od drugih vlasnika i za ostala 2-3 nisam siguran posto je to vadio moj otac pa se sad ne sjećam sigurno. Pa da nebi ispalo da vas lažem. Najbolje da lično provjerite u centralnom grijanju(zgrada pored Doma Mladih)
Jasmin_selmanovic
Posts: 18
Joined: 09/01/2020 15:07

#17 Re: Centralno grijanje/jednocjevni sistem/termo ventili

Post by Jasmin_selmanovic »

Maraschino wrote: 15/01/2020 19:17
Ken_M wrote: 15/01/2020 15:37 Ne miješa. To je sistem indirektnog zagrijavanja preko izmjenjivača. Izmjenjivač ti je "kutija" (obično tako izgledaju pločasti izmjenjivači) u koju ulazi i izlazi primarni vod (vod od centralnog grijanja), a isto tako izlazi i ulazi vod u objekat (sekundar).
Ta dva sistema su razdvojena, osim ako projektom nije riješena dopuna tvog sistema vodom sa primara (to izgleda kao neki bypass sa kugla ventilom i vodom od primara do sekundara)

Gdje je mjerač smješten? Na "njihov" ili tvoj vod? Ako je na njihov, morao bi imati automatski ventil koji bi zaustavio protok u momentu kada ti energija više ne treba, inače će uvijek postojati potrošnja.
Ja mislim da se podstanice rade za jednu ili dvije ulice i da toplovod salje toplu vodu direkt u kucu sa povratnim vodom.
Previse bi to bilo komplikovano da svaka kuca ima svoju podstanicu.


Zato sam @Jasmin_selmanovic pitao sta dodje u podstanicu kada kosta 2.800KM.
Sada svaka kuća mora imati svoju podstanicu a u novim zgradama od 2015 godine svaki stan mora imati svoju podstanicu sa kalorimetrom.A pod stanica je 5 do 10 cijevi sa nekim ventilima.Pogledaj na internetu.Smiješno sta naplaćuju 2800 KM
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#18 Re: Centralno grijanje/jednocjevni sistem/termo ventili

Post by Maraschino »

Jasmin_selmanovic wrote: 15/01/2020 19:59

Sada svaka kuća mora imati svoju podstanicu a u novim zgradama od 2015 godine svaki stan mora imati svoju podstanicu sa kalorimetrom.A pod stanica je 5 do 10 cijevi sa nekim ventilima.Pogledaj na internetu.Smiješno sta naplaćuju 2800 KM
:thumbup:

Hvala ti, razumio sam sta si htio da kazes.
Pogledaj, jedan prikljucak na objekat te izadje 4.500-5.000KM sto je jos uvijek preskupo. Narod se preracunava koliko dugo se moze grijati na cvrsto gorivo za te pare.
Oni su trebali sve da urade i da samo odvrnu ventil za taj prikljucak od 810KM. Ti ces svakako placati pausal i potrosnju.
Ni jedan kotao nije tih para(5000KM) a za te pare moze se uzeti 4-5 dobrih klima.
Mogu oni pricati zagadjenost ovo ono ali se mora urediti ta oblast, ponuditi povoljnu alternativu grijanju na cvrsto gorivo.

Hvala tebi a ja cu jos razmisliti.
Jasmin_selmanovic
Posts: 18
Joined: 09/01/2020 15:07

#19 Re: Centralno grijanje/jednocjevni sistem/termo ventili

Post by Jasmin_selmanovic »

Maraschino wrote: 15/01/2020 20:42
Jasmin_selmanovic wrote: 15/01/2020 19:59

Sada svaka kuća mora imati svoju podstanicu a u novim zgradama od 2015 godine svaki stan mora imati svoju podstanicu sa kalorimetrom.A pod stanica je 5 do 10 cijevi sa nekim ventilima.Pogledaj na internetu.Smiješno sta naplaćuju 2800 KM
:thumbup:

Hvala ti, razumio sam sta si htio da kazes.
Pogledaj, jedan prikljucak na objekat te izadje 4.500-5.000KM sto je jos uvijek preskupo. Narod se preracunava koliko dugo se moze grijati na cvrsto gorivo za te pare.
Oni su trebali sve da urade i da samo odvrnu ventil za taj prikljucak od 810KM. Ti ces svakako placati pausal i potrosnju.
Ni jedan kotao nije tih para(5000KM) a za te pare moze se uzeti 4-5 dobrih klima.
Mogu oni pricati zagadjenost ovo ono ali se mora urediti ta oblast, ponuditi povoljnu alternativu grijanju na cvrsto gorivo.

Hvala tebi a ja cu jos razmisliti.
Da to si u pravo 100% još uvijek je skupo. Mene je ispalo 5100 KM sve ukupno ali preko kalorimetra nema paušala nego plaćaš samo potrošnju. Priključak je 810KM jer imam 150 m2.Ti ako imaš manje kvardata manje ćeš i paltiti.A mjesečno sam trošio oko 120KM uglja( 1 tona. Pa vidjet cemo kako ce ispasti.Ali ja mislim da će za par godina cijena otići za 20 % dole i više.A trenutno opština daje subvencije na toplotne pumpe ali ja nisam mogao dobiti to jer je prošla mreža za gradsko centralno grijanje kroz Kulu(naselje)
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#20 Re: Centralno grijanje/jednocjevni sistem/termo ventili

Post by Maraschino »

Jasmin_selmanovic wrote: 16/01/2020 12:57
Da to si u pravo 100% još uvijek je skupo. Mene je ispalo 5100 KM sve ukupno ali preko kalorimetra nema paušala nego plaćaš samo potrošnju. Priključak je 810KM jer imam 150 m2.Ti ako imaš manje kvardata manje ćeš i paltiti.A mjesečno sam trošio oko 120KM uglja( 1 tona. Pa vidjet cemo kako ce ispasti.Ali ja mislim da će za par godina cijena otići za 20 % dole i više.A trenutno opština daje subvencije na toplotne pumpe ali ja nisam mogao dobiti to jer je prošla mreža za gradsko centralno grijanje kroz Kulu(naselje)
Ovo provjeri dobro.
Isto je bilo i u B.Luci prvu godinu a poslije su obracunavali pausal radi odrzavanja zajednicke mreze.
Jasmin_selmanovic
Posts: 18
Joined: 09/01/2020 15:07

#21 Re: Centralno grijanje/jednocjevni sistem/termo ventili

Post by Jasmin_selmanovic »

Maraschino wrote: 16/01/2020 13:25
Jasmin_selmanovic wrote: 16/01/2020 12:57
Da to si u pravo 100% još uvijek je skupo. Mene je ispalo 5100 KM sve ukupno ali preko kalorimetra nema paušala nego plaćaš samo potrošnju. Priključak je 810KM jer imam 150 m2.Ti ako imaš manje kvardata manje ćeš i paltiti.A mjesečno sam trošio oko 120KM uglja( 1 tona. Pa vidjet cemo kako ce ispasti.Ali ja mislim da će za par godina cijena otići za 20 % dole i više.A trenutno opština daje subvencije na toplotne pumpe ali ja nisam mogao dobiti to jer je prošla mreža za gradsko centralno grijanje kroz Kulu(naselje)
Ovo provjeri dobro.
Isto je bilo i u B.Luci prvu godinu a poslije su obracunavali pausal radi odrzavanja zajednicke mreze.
Pa nadam se da je tako, u početku te priče o paušalu nije bilo sa njihove strane. Mada ja više nevjerujem sam sebi šta kažem a kamoli državi :)
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#22 Re: Centralno grijanje/jednocjevni sistem/termo ventili

Post by Maraschino »

Jasmin_selmanovic wrote: 16/01/2020 20:13
Pa nadam se da je tako, u početku te priče o paušalu nije bilo sa njihove strane. Mada ja više nevjerujem sam sebi šta kažem a kamoli državi :)
:thumbup:

dobar si
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#23 Re: Centralno grijanje/jednocjevni sistem/termo ventili

Post by Maraschino »



2:20 - 2:50 pravo zamucao dok ne izbaci 5.000KM za prikljucak :-)

e pa jarane mozete vi ukopavati te cijevi babi svome ali kako od penzionera dobiti 5000KM za prikljucak a ni ja vam toliko ne dam. :izet:
Jasmin_selmanovic
Posts: 18
Joined: 09/01/2020 15:07

#24 Re: Centralno grijanje/jednocjevni sistem/termo ventili

Post by Jasmin_selmanovic »

Muca ovaj jer zna i sam da je 5000 KM najjeftinija cijena. A meni su rekli da će ovo koštati oko 7000 KM jer su podstanice za vrelovod skuplje od ovih za toplovod. 5000 KM je mene ispalo jer je podstanica 2800 KM a za vrelovod ce biti skuplja. Znači preko 5000 KM
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#25 Re: Centralno grijanje/jednocjevni sistem/termo ventili

Post by Maraschino »

Jasmin_selmanovic wrote: 22/01/2020 19:29 Muca ovaj jer zna i sam da je 5000 KM najjeftinija cijena. A meni su rekli da će ovo koštati oko 7000 KM jer su podstanice za vrelovod skuplje od ovih za toplovod. 5000 KM je mene ispalo jer je podstanica 2800 KM a za vrelovod ce biti skuplja. Znači preko 5000 KM
samo nek oni kopaju, mozda se neko i prikljuci
ja vec imam alternativu(TP) :wink:
Post Reply