Celjski grofovi

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
nocni_pjesnik
Posts: 42
Joined: 18/01/2011 20:16

#1 Celjski grofovi

Post by nocni_pjesnik »

Molim vas ako ko ima kakve literature ili kakvih autoritizovanih podataka da prilozi ovdje na ovu temu
User avatar
Van Halen
Posts: 2782
Joined: 08/04/2008 10:37

#2 Re: Celjski grofovi

Post by Van Halen »

Znam da su u jednom momentu historije isticali pravo na posjedovanje Bosne, to je bilo početkom 15 vijeka.
nocni_pjesnik
Posts: 42
Joined: 18/01/2011 20:16

#3 Re: Celjski grofovi

Post by nocni_pjesnik »

da da..pisem seminarski na ovu temu a zelim dosta literature, al ocigledo raja slabo zna o ovome
beerdrinker
Posts: 79
Joined: 24/10/2010 23:18

#4 Re: Celjski grofovi

Post by beerdrinker »

Imas jednu knjigu, koja opisuje njihove 3 generacije...700 i vise str. Ja sam je citao na slovenackom, naslov je meni se cini bio Celjski grofovi nekad i nikad vise. Meni je knjiga bila interesantna :thumbup:
User avatar
Jazz_Junkie
Posts: 3052
Joined: 16/03/2008 22:35
Location: Wien

#5 Re: Celjski grofovi

Post by Jazz_Junkie »

Imas ovdje jedan prilog od Peje Coskovica pod naslovom "Fridrik II. Celjski kao pretendant na bosansko prijestolje" u izdanju Instituta za istoriju, Sarajevo:
nocni_pjesnik
Posts: 42
Joined: 18/01/2011 20:16

#6 Re: Celjski grofovi

Post by nocni_pjesnik »

mozel ime knjige te :D....a ovo od ovog zadnjeg imam :)...tnx
User avatar
Jazz_Junkie
Posts: 3052
Joined: 16/03/2008 22:35
Location: Wien

#7 Re: Celjski grofovi

Post by Jazz_Junkie »

Nije to knjiga jednog autora nego izdanje radova razlicitih autora. Odma prvi clanak je od Coskovica i pokusaj pronaci sto putem fusnota.
Beatriz de Dia
Posts: 3
Joined: 02/05/2011 17:47

#8 Re: Celjski grofovi

Post by Beatriz de Dia »

Zasto su Celjski vladari trazili pravo na Bosansku Krunu?
Pa naravno, preko krvnog srodstva sa bosanskom dinastijom.
Kako? Zato sto se Katarina Kotromanic udala za Hermana I Celjskog.
Katarina je bila sestra kralja Tvrtka I. (Neki historicar misle da je bila kci Stjepana II, ali ova prva teza je zastupljenija).
Znaci Katarina bosanska princeza je rodila sa muzem Hremanom Celjskim, Barbaru Celjsku. Koja je rodila sinove i kasnije vladare koji su preko krvnog srodstva po majcinoj strani sa bosanskom vladarskom kucom Kotromanica, trazili da zauzmu Bosanski Prijesto. (bezuspjesno!)

Evo nesto o Barbari Celjskoj: Nakon sto je ugarska kraljica Maria umrla (unuka Stepana II Kotromanica), njen muz Sigismund je ponovno izabrao zenu iz bosanske kraljevske kuce, Barbaru Celjsku (rodj 1390.), koja je unuka Vladislava Kotromanica (oca kralja Tvrtka I), te praunuku Stepana II Kotromanica.
Nosila je titule: carica Svetog Rimskog Carstva, kraljica Ugarske, kraljica Bohemije.
Barbara je jedna od predaka modernih evropskih kraljevskih porodica, njena krv teče u žilama većine današnjih dinastija. Barbara je direktni predak, po majčinoj liniji, ruskog cara Nikolausa Romanova (koji je tragicno zavrsio tokom oktobarske revolucije), kao sto je i zenski predak danasnjeg princa Williama od Wales.

Takodje je ona ta koja je doprinjela stvaranju Reda Zmaja, kraljevskog viteskog reda za samo odabrano plemstvo (tu su primljeni i bosanski plemici Sandalj Hranic i Hrvoje Vukcic, kao i engleski kralj Henrik V, Vlad Drakula itd.).

Jedan od hobija joj je bila alhemija, sto je bilo izuzetno neobično za ženu u to doba. Mozda je to povuklo talijanskog generala Enea Silvio Piccolomini, inace potomka pape Pia II, da je opise kao heretika i 'drugu Mesalinu', te osudi njezin opušteni životni stil, koji je već bio prilagođen renesansnoj atmosferi.
(Međutim, Enea Silvio ne može biti objektivan te se prema izvještajima ne može uzeti kao pouzdan, jer je pored ostalog zivio 150 godina poslije nje. ---> Interesantno u ovome svemu sto se tice optuzbe za herezu jedne napredne i moderna zene je to da je ona Bosanka po djedu, a koje je Papa Pio predak ovog talijanskog karijeriste proganjao za katarsku-bogomilsku herezu. Interesantna paralela je takodje da je ovaj talijanski karijerista vodio kampanju i rat protiv Osmanlija na Balkanu u cilju osvajanja ovih teritorija.
1689. godine u svojoj posljednjoj kampanji Eneo je protiv Turaka je vodio autonomnu vojsku, uz izraziti potporu Đorđa Brankovića, Arsenija III (Carnojevic) i srpskog stanovništva, radi osvajanja Kosova, Bosne i Makedonije. Tad je spalio Skopje do zemlje, ali je iste godine umro od kuge)
Post Reply