Cekovi - americka penzija u BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7374
Joined: 16/01/2007 23:38

#1 Cekovi - americka penzija u BiH

Post by banjaluka078 »

Da li je u BiH moguce unovciti cekove koje osoba prima kao penziju iz USA? Ako da: u kojoj banci, kolika je provizija...zna li neko? Pokusali smo da penzija ide direktno na racun, ali direct deposit za Bosnu nije moguc.

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru! :)
User avatar
slavkoimamodilera
Posts: 2823
Joined: 19/03/2008 15:39

#2 Re: Cekovi - americka penzija u BiH

Post by slavkoimamodilera »

Probaj pitati u Turkish Ziraat Bank. Mi smo naplacivali strane cekove (iz EU) od penzije u Unicredit banci, ali je provizija prevelika :wink: U Turkish Ziraat procedura verifikacije traje cca. 20-30 dana (u Unicredit okruglo mjesec) i provizija nije velika, ne mogu se sjetiti tacno koliko, ali definitivno nije "deranje".
User avatar
A1fa
Posts: 2149
Joined: 13/08/2009 21:55
Location: GB
Contact:

#3 Re: Cekovi - americka penzija u BiH

Post by A1fa »

slavkoimamodilera wrote:Probaj pitati u Turkish Ziraat Bank. Mi smo naplacivali strane cekove (iz EU) od penzije u Unicredit banci, ali je provizija prevelika :wink: U Turkish Ziraat procedura verifikacije traje cca. 20-30 dana (u Unicredit okruglo mjesec) i provizija nije velika, ne mogu se sjetiti tacno koliko, ali definitivno nije "deranje".
Zar u Turkish zirat ima ista da nije deranje?? :D Sjecam se kad sam isao od banke do banke da se raspitam gdje mi je najpovoljnije uzeti kredit, kod njih sam se na peti okrenuo i pobjegao :D
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7374
Joined: 16/01/2007 23:38

#4 Re: Cekovi - americka penzija u BiH

Post by banjaluka078 »

@slavkoimamodilera, hvala na odgovoru. :)

Voljela bih vidjeti Turkish Ziraat Bank u Banjaluci! :D

Sad mi rekose da je u Raiffeisen cekanje 4-6 sedmica i da uzimaju 1% ili minimalno 20 KM.
User avatar
slavkoimamodilera
Posts: 2823
Joined: 19/03/2008 15:39

#5 Re: Cekovi - americka penzija u BiH

Post by slavkoimamodilera »

A1fa wrote:Zar u Turkish zirat ima ista da nije deranje?? :D Sjecam se kad sam isao od banke do banke da se raspitam gdje mi je najpovoljnije uzeti kredit, kod njih sam se na peti okrenuo i pobjegao :D
Zaista nemam pojma oko kredita, ova je usluga vrlo korektna kod njih :wink:

@banjaluka - oprosti ne obratih paznju na nick, jbga racunam uvijek da su pitanja vezana za sarajevo ako nije naglaseno da je negdje drugo :thumbup:
OK, to je standardno tih cca. mjesec dana za potvrdu ceka svugdje.
Hare_ze
Posts: 292
Joined: 13/06/2008 12:38
Location: Zenica
Contact:

#6 Re: Cekovi - americka penzija u BiH

Post by Hare_ze »

Raiffeisen, ponesi CIPS potvrdu i kopiju LK...moras prvo otvoriti devizni racun kod njih, i onda predas cek na provjeru, platis 20 KM provizije i cekas neka dva, dva i pol mjeseca, tako je barem meni rekla sluzbenica u banci.
melb26sa
Posts: 2447
Joined: 28/04/2006 10:40
Location: SAD/SA
Contact:

#7 Re: Cekovi - americka penzija u BiH

Post by melb26sa »

banjaluka078 wrote:Da li je u BiH moguce unovciti cekove koje osoba prima kao penziju iz USA? Ako da: u kojoj banci, kolika je provizija...zna li neko? Pokusali smo da penzija ide direktno na racun, ali direct deposit za Bosnu nije moguc.

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru! :)
A nemas opciju da osoba zadrzi racun iz USA pa samo dize pare na bankomatu i koristi debitnu karticu?
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7374
Joined: 16/01/2007 23:38

#8 Re: Cekovi - americka penzija u BiH

Post by banjaluka078 »

@Hare_ze, hvala, meni nisu rekli nista za devizni racun, mada ga vec ima, pa nije problem.


@melb26sa, on je takav baksuz da je i onaj jedan jedini put kad je odlucio da stavi "americku" karticu u bosanski bankomat ostao bez nje...automat odlucio da je gladan, sta li je vec bilo, pa se on istraumirao mada je sve rijeseno za sat vremena. Starija osoba, ni gore nema puno povjerenja u kartice, mislim da se najvise oslanja na cekove, pa mu je zato prva opcija da prima penziju putem cekova. Imao opcija da mu se uplacuje na racun u USA, a da banka proslijedjuje taj novac devizni racun u BiH, ali naplacuju nekih 40 dolara za tu uslugu, pa se to bas i ne isplati.

Uglavnom, hvala vam svima na odgovorima, sad bar znam da postoji nacin da unovci cek ovdje, opcije cu mu iznijeti, pa kako god odluci.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7374
Joined: 16/01/2007 23:38

#9 Re: Cekovi - americka penzija u BiH

Post by banjaluka078 »

Moj stric se vratio iz Amerike, ovdje prima penziju, koja mu se uplaćuje direktno na devizni bankovni račun. Vlada USA je zbog korone svojim građanima doznačila novčanu pomoć u nekoliko navrata putem čekova. Dva čeka je najnormalnije položio u banku i nakon nekoliko sedmica su mu sredstva uplaćena na račun. Prošle sedmice je stigao još jedan ček i u banci su mu rekli da ih više ne primaju.
Juče zaredam po bankama u BL i u svima isti odgovor, ček nije moguće realizovati, iz nekog razlog više ne primaju čekove.
Ima li neko pojma šta čovjek sad da radi, kako da dođe do svog novca?
User avatar
geralt
Posts: 5146
Joined: 14/09/2017 12:45

#10 Re: Cekovi - americka penzija u BiH

Post by geralt »

banjaluka078 wrote: 14/07/2021 09:15 Moj stric se vratio iz Amerike, ovdje prima penziju, koja mu se uplaćuje direktno na devizni bankovni račun. Vlada USA je zbog korone svojim građanima doznačila novčanu pomoć u nekoliko navrata putem čekova. Dva čeka je najnormalnije položio u banku i nakon nekoliko sedmica su mu sredstva uplaćena na račun. Prošle sedmice je stigao još jedan ček i u banci su mu rekli da ih više ne primaju.
Juče zaredam po bankama u BL i u svima isti odgovor, ček nije moguće realizovati, iz nekog razlog više ne primaju čekove.
Ima li neko pojma šta čovjek sad da radi, kako da dođe do svog novca?
Moze otvoriti online racun u vecini americkih banaka, samo mora imati neku adresu u Americi na koju moze primati postu. Cek se moze deponovati na taj racun putem mobilne aplikacije od te banke, samo ga uslika u aplikaciji (pretpostavljam da ce mu neko mladji morati pomoci oko toga). Nakon toga ima izbor hoce li dizati pare preko americke debitne kartice, ili uraditi wire transfer na bosanski devizni racun.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7374
Joined: 16/01/2007 23:38

#11 Re: Cekovi - americka penzija u BiH

Post by banjaluka078 »

geralt wrote: 14/07/2021 09:39
Moze otvoriti online racun u vecini americkih banaka, samo mora imati neku adresu u Americi na koju moze primati postu. Cek se moze deponovati na taj racun putem mobilne aplikacije od te banke, samo ga uslika u aplikaciji (pretpostavljam da ce mu neko mladji morati pomoci oko toga). Nakon toga ima izbor hoce li dizati pare preko americke debitne kartice, ili uraditi wire transfer na bosanski devizni racun.
Nema adresu tamo, on kad se jednom vratio, nije više odlazio tamo.
Penzija sad redovno stiže na njegov devizni račun tamo, samo je sad nekoliko puta dobio ček koji je Amerika davala svim svojim stanovnicima kao pomoć za vrijeme korone. Dve čeka uredno keširana, samo ovaj posljednji ne može, jer su banke prestale primati čekove (o čemu nije bilo ni obavijesti prema klijentima, a i ničeg u vijestima inače.)

Pisala sam ambasadi, vidjeću šta savjetuju.
User avatar
geralt
Posts: 5146
Joined: 14/09/2017 12:45

#12 Re: Cekovi - americka penzija u BiH

Post by geralt »

banjaluka078 wrote: 14/07/2021 09:56
geralt wrote: 14/07/2021 09:39
Moze otvoriti online racun u vecini americkih banaka, samo mora imati neku adresu u Americi na koju moze primati postu. Cek se moze deponovati na taj racun putem mobilne aplikacije od te banke, samo ga uslika u aplikaciji (pretpostavljam da ce mu neko mladji morati pomoci oko toga). Nakon toga ima izbor hoce li dizati pare preko americke debitne kartice, ili uraditi wire transfer na bosanski devizni racun.
Nema adresu tamo, on kad se jednom vratio, nije više odlazio tamo.
Penzija sad redovno stiže na njegov devizni račun tamo, samo je sad nekoliko puta dobio ček koji je Amerika davala svim svojim stanovnicima kao pomoć za vrijeme korone. Dve čeka uredno keširana, samo ovaj posljednji ne može, jer su banke prestale primati čekove (o čemu nije bilo ni obavijesti prema klijentima, a i ničeg u vijestima inače.)

Pisala sam ambasadi, vidjeću šta savjetuju.
Ako mu je racun u americkoj banci, onda moze veoma jednostavno deponovati cek na njega: https://www.bankrate.com/banking/facts- ... k-deposit/
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7374
Joined: 16/01/2007 23:38

#13 Re: Cekovi - americka penzija u BiH

Post by banjaluka078 »

geralt wrote: 14/07/2021 10:05 Ako mu je racun u americkoj banci, onda moze veoma jednostavno deponovati cek na njega: https://www.bankrate.com/banking/facts- ... k-deposit/
Nije, ima devizni račun ovdje i na njega mu stiže mjesečna penzija.
Ambasada mi je odgovorila da kontaktiram IRS, dali linkove, svega ima, samo e-mail adrese na koju im mogu pisati nema...

Edit. sad izguglah da se IRS ne može kontaktirati e-mailom.
User avatar
geralt
Posts: 5146
Joined: 14/09/2017 12:45

#14 Re: Cekovi - americka penzija u BiH

Post by geralt »

banjaluka078 wrote: 14/07/2021 10:48
geralt wrote: 14/07/2021 10:05 Ako mu je racun u americkoj banci, onda moze veoma jednostavno deponovati cek na njega: https://www.bankrate.com/banking/facts- ... k-deposit/
Nije, ima devizni račun ovdje i na njega mu stiže mjesečna penzija.
Ambasada mi je odgovorila da kontaktiram IRS, dali linkove, svega ima, samo e-mail adrese na koju im mogu pisati nema...

Edit. sad izguglah da se IRS ne može kontaktirati e-mailom.
Ima li nekog prijatelja, rodjaka, poznanika koji jos tamo zivi? Samo mu treba adresa na koju ce banka poslati debitnu karticu, otvaranje racuna moze zavrsiti online.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7374
Joined: 16/01/2007 23:38

#15 Re: Cekovi - americka penzija u BiH

Post by banjaluka078 »

Ima neke dalje familije, pokušaću ih kontaktirati da možda oni zvrcnu IRS helpline da prvo vidimo šta s čekom koji je ovdje stigao, treba li ga vratiti prije uplate na račun i tako to.

Hvala ti na sugestijama.
Post Reply