Cazin kao grad buducnosti?

Zanimljivosti, dešavanja i kulturno-politički život u Bihaću, Buzimu, Cazinu, V. Kladuši, Bos. Petrovcu, Sanskom Mostu, Bos. Krupi...

Moderator: Chloe

Hodidid
Posts: 2015
Joined: 27/09/2010 12:09

#1 Cazin kao grad buducnosti?

Post by Hodidid »

Citam u zadnje vrijeme da se Cazin spominje kao grad buducnosti u BiH. Doduse te informacije dolazi iz lokalnih sredstava informiranja i putem samih Cazinjana. E mene sad zanima jel se to radi o nekoj reklamnoj kampanji ili o nekom dugorocnom infrastrukturnom projektu ili je nesto trece u pitanju?

Koliko je meni poznato Cazin nema ni rijeku niti ima zeljeznicku prugu a ni cestovno nije bog zna kako povezan sa vecim regionalnim centrima u okruzenju. Ne znam kako stoji sa industrijom? Dakle na osnovu cega se zasniva taj optimizam?

Meni to djeluje prilicno preoptimisticno ali hajde de.
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#2 Re: Cazin kao grad buducnosti?

Post by Danguba »

A Cajin potok si izostavio. :-)

Cazin k'o Cazin. Ostaje lijepa carsija i nista vise za nadugo.
User avatar
It_is_a_Leclerc
Posts: 19223
Joined: 23/05/2012 23:51
Location: Osmatračnica

#3 Re: Cazin kao grad buducnosti?

Post by It_is_a_Leclerc »

Radi se o klasičnoj pizdariji Nermina Ogreševića i blumente svršenika Univerziteta Aperion koji su uhljebljeni po javnim preduzećima, a koji su sebi umislili da ako potroše šest miliona maraka na onu skalameriju na Trgu, to grad čini gradom budućnosti. To su ukorporirali u film (za koji su nekim sarajevskim apsolventicama akademije platili bog te pita koje pare) u kojem po principu "Medna usta hvalite me", doveli nekih ratnih profitera da hvale poslovnu klimu u općini sa najvećom komunalnom taksom u cijeloj USK zbog koje niko živ neće da otvori više ni kiosk u Cazinu, a kamoli tvornicu.
Neki od "uspješnih privatnika" koji se pojavljuju u tom filmu "Cazin - grad budućnosti" (ima na YouTubeu), su završili na listi dužnika državi za PDV. :lol:
Seyfo
Posts: 4330
Joined: 23/08/2011 14:12

#4 Re: Cazin kao grad buducnosti?

Post by Seyfo »

It_is_a_Leclerc wrote:Radi se o klasičnoj pizdariji Nermina Ogreševića i blumente svršenika Univerziteta Aperion koji su uhljebljeni po javnim preduzećima, a koji su sebi umislili da ako potroše šest miliona maraka na onu skalameriju na Trgu, to grad čini gradom budućnosti. To su ukorporirali u film (za koji su nekim sarajevskim apsolventicama akademije platili bog te pita koje pare) u kojem po principu "Medna usta hvalite me", doveli nekih ratnih profitera da hvale poslovnu klimu u općini sa najvećom komunalnom taksom u cijeloj USK zbog koje niko živ neće da otvori više ni kiosk u Cazinu, a kamoli tvornicu.
Neki od "uspješnih privatnika" koji se pojavljuju u tom filmu "Cazin - grad budućnosti" (ima na YouTubeu), su završili na listi dužnika državi za PDV. :lol:

Ima istine u gore navedenom, ali ipak treba sagledati sve aspekte.
Nije sve tako crno. Činjenica je da je najrazvijeniji na kantonu, ako se ta poredba počne sa lokalnog nivoa. Ne može se porediti sa, recimo, Gračanicom, Gradačcem, Goraždom ili ostalim općinama koje su se razvile, ali uzeći u obzir lokalne uslove(izolovanost Krajine od ostatka države i svijeta itd.) i sve ostalo, može se reći da je bolje od prosjeka - jer taj prosjek je loš.
Osim toga, optimizam kod ljudi je jako bitna stvar,koju mnogi ne uzimaju u obzir. U prosjeku ljudi sve gledaju crno, i nalaze samo crne stvari, pljuju uvijek po svojim gradovima i općinama. Ako cazinjani tako razmišljaju, to može biti samo dobro.
Takođe, ne treba zanemariti i činjenicu da Cazin ima i jaku dijasporu-najjaču u kantonu (čak čini mi se jaču od kladuške). Cazinska dijaspora postoji već dugo godina, i od prije rata.
ins
Posts: 2709
Joined: 12/05/2005 10:50

#5 Re: Cazin kao grad buducnosti?

Post by ins »

Seyfo wrote: Ne može se porediti sa, recimo, Gračanicom, Gradačcem, Goraždom ili ostalim općinama koje su se razvile, ali uzeći u obzir lokalne uslove(izolovanost Krajine od ostatka države i svijeta itd.) i sve ostalo, može se reći da je bolje od prosjeka - jer taj prosjek je loš.
Jako grijesis :run:

Bio sam u sva cetiri grada, i Cazin je tu negdje jednak sa Gradačcom (ili malo bolji), a značajno bolji nego Gračanica.
Goražde u istom kontekstu sa ova 3 može spomenuti samo neko ko u njemu nikada nije ni bio. Goražde teško da spada i u top 15-20 u BiH :roll:

Cazin ima ubjedljivo nasredjenije gradsko središte u BiH, i bez obzira na još dosta posla, jednostavno izgleda kao da nije u BiH.

PS: sa sva 4 grada nemam nikakve veze, pa mogu biti objektivan 8)
Seyfo
Posts: 4330
Joined: 23/08/2011 14:12

#6 Re: Cazin kao grad buducnosti?

Post by Seyfo »

Da, to je samo ako posmatraš gradsko središte kako je sređeno.
Ako ti je to kriterij, jesi li nedavno bio u Konjicu?

Treba uzeti u obzir sve, koliko ima nezaposlenih, koliko fabrika i radnih mjesta. Na nivou općine, recimo, načelnik i općinske strukture mogu napraviti bolji poslovni ambijent, puteve itd, pa će firme same dolaziti ( i radna mjesta). Zato sam i spomenuo Goražde, koje je otvorilo mnogo radnih mjesta u zadnjih par godina, i Gradačac i Gračanicu, sredine koje su tradicionalno okrenute maloj privredi.


A meni lično se centar u Cazinu ne sviđa, zato što znam kako je bilo. Bio je stoljetni park, koji su nemilosrdno posjekli i napravili kružni tok sa malo cvijeća i šminkerskim lampama. To bih nazvao kulturocidom, urbocidom, ili kako se već kaže kad uništavaš neprocjenjivo prirodno blago. Na primjer, kad bi neki "genijalac" imao pravo i odlučio posjeći Veliki park u Sarajevu, preko puta BBI, i napraviti kružni tok, za muda bi ga objesili.
User avatar
plemba
Posts: 13416
Joined: 16/01/2008 17:00
Location: iza ugla

#7 Re: Cazin kao grad buducnosti?

Post by plemba »

Seyfo wrote:Da, to je samo ako posmatraš gradsko središte kako je sređeno.
Ako ti je to kriterij, jesi li nedavno bio u Konjicu?

Treba uzeti u obzir sve, koliko ima nezaposlenih, koliko fabrika i radnih mjesta. Na nivou općine, recimo, načelnik i općinske strukture mogu napraviti bolji poslovni ambijent, puteve itd, pa će firme same dolaziti ( i radna mjesta). Zato sam i spomenuo Goražde, koje je otvorilo mnogo radnih mjesta u zadnjih par godina, i Gradačac i Gračanicu, sredine koje su tradicionalno okrenute maloj privredi.


A meni lično se centar u Cazinu ne sviđa, zato što znam kako je bilo. Bio je stoljetni park, koji su nemilosrdno posjekli i napravili kružni tok sa malo cvijeća i šminkerskim lampama. To bih nazvao kulturocidom, urbocidom, ili kako se već kaže kad uništavaš neprocjenjivo prirodno blago. Na primjer, kad bi neki "genijalac" imao pravo i odlučio posjeći Veliki park u Sarajevu, preko puta BBI, i napraviti kružni tok, za muda bi ga objesili.
a sto mi idete na neku stvar sa tim parkom, to je cudo jedno. posjekli park u kojem su bile 3 klupe na kojima su ondasnji narkomani mogli da u mraku (jer nije bio osvijetljen) bezbrizno puse joint. nemoj zajebavati. drugo, cazin nije svjetska metropola, pa da je problem za prirodu i zelenilo. dignes glavu i zelenilo ti do Grmeča.

mnogo je ljepse nego sto je bilo, a onaj ko kaze da je prije bilo bolje, neka malo poprica sam sa sobom.

kome je ovo:
Image

ljepše od ovoga:
Image

meni nije jasno u šta taj gleda, da budem krajnje iskren
User avatar
Sijalica koja gori
Posts: 226
Joined: 06/04/2013 19:35

#8 Re: Cazin kao grad buducnosti?

Post by Sijalica koja gori »

Zato seljaci iz Cazina dolaze u Bihać i građanima oduzimaju radna mjesta i šire se kao paraziti.
User avatar
plemba
Posts: 13416
Joined: 16/01/2008 17:00
Location: iza ugla

#9 Re: Cazin kao grad buducnosti?

Post by plemba »

Sijalica koja gori wrote:Zato seljaci iz Cazina dolaze u Bihać i građanima oduzimaju radna mjesta i šire se kao paraziti.
a to tim građanima po "rođenju" pripada radno mjesto?

izbori se, u startu imas bolje uslove, sve ti je na dohvat ruke. a to sto neces, ša neko se potrudi i dobije posao nije do njega, nego do tebe.

p.s. iz tebe na sve strane pršte kompleksi :wink:
User avatar
Sijalica koja gori
Posts: 226
Joined: 06/04/2013 19:35

#10 Re: Cazin kao grad buducnosti?

Post by Sijalica koja gori »

plemba wrote:
Sijalica koja gori wrote:Zato seljaci iz Cazina dolaze u Bihać i građanima oduzimaju radna mjesta i šire se kao paraziti.
a to tim građanima po "rođenju" pripada radno mjesto?

izbori se, u startu imas bolje uslove, sve ti je na dohvat ruke. a to sto neces, ša neko se potrudi i dobije posao nije do njega, nego do tebe.

p.s. iz tebe na sve strane pršte kompleksi :wink:
Haha, neko se potrudi?! Ja bih prije rekla da stranka progura, ok? Svi vi govorite jooj Bišćani bezveze, fuj su, bla bla, a ovamo svi dolazite i samo se širite. Onome tko je došao svojim trudom i radom, svaka mu čast, cijenim to. A onima koji dolaze preko stranki, nek se spuste malo. Ja nemam komplekse nego samo govorim realne činjenice koje svi izbjegavaju. ;)
User avatar
Goldyna
Posts: 458
Joined: 11/06/2010 00:20

#11 Re: Cazin kao grad buducnosti?

Post by Goldyna »

Šta je grad bez rijeke, ništa, bezveze.
Hodidid
Posts: 2015
Joined: 27/09/2010 12:09

#12 Re: Cazin kao grad buducnosti?

Post by Hodidid »

Ne poznajem Cazin ali primjecujem da se gura u prvi plan bas taj kruzni tok. Je li to centar? Ima li jos sta vrijedno u Cazinu da se vidi ili je to sve?
Emilija Kovačev
Posts: 258
Joined: 29/03/2011 23:48
Location: Tamo gdje vječno Sunce sja.

#13 Re: Cazin kao grad buducnosti?

Post by Emilija Kovačev »

Hodidid wrote:Ne poznajem Cazin ali primjecujem da se gura u prvi plan bas taj kruzni tok. Je li to centar? Ima li jos sta vrijedno u Cazinu da se vidi ili je to sve?
Hvala što pitaš. :)
Igrom slučaja, prošli vikend sam bavila se istom temom, ali u praksi. Dakle, dakako da se ima šta vidjeti u Cazinu, jedini je problem što je automobil neophodan u tom pohodu. Općina Cazin je široko rasprostranjena, u gotovo svakom naselju, selu se može naći nešto interesantno od historijskog ili bilo kojeg drugog značaja.

U samom centru, odnosno čaršiji se mogu vidjeti mnoge zgrade nastale u raznim periodima u historiji, prije prvog svjetskog rata, poslije, pa i najnoviju gradnju. Naravno, to ništa ne znači, ako uz sebe nemaš nekog da ti objasni šta koja zgrada predstavlja i šta je predstavljala. Kao i razni spomenici koji se nalaze na trgu i u parku.

Iznad čaršije (nikako joj ne možeš pobjeći) nalazi se Gradska džamija, zapravo to je Stari grad Cazin sa tvrđavom, koji je bio na listi nacionalnih spomenika BiH. On također ima svoju priču, dugu historiju, prelijep pogled na cijeli grad, zbog svog specifičnog položaja. S jedne strane starog grada malim puteljkom se može sići u čaršiju, odnosno preko ranije pomenutog parka. Naravno, postoji i normalni put koji spaja čaršiju sa Starim gradom. Ako dođeš u petak, taj normalni put neće biti tako normalan, jer ćeš naići na Cazinski sajam, koji je nekada bio poznat nadaleko i naširoko. Nažalost, danas to nije ni sjena onog sajma iz poznate sevdalinke, nadajmo se boljem. Kratkom šetnjom gradom, primijetit ćeš dvije stare bosanske kuće koje bi se trebale čuvati "kao oči u glavi". Jedna je u privatnom vlasništvu (ako ne griješim), i jednostavno nikad nije srušena, unatoč običaju od ranije da se stare kuće ruše. Nalazi se u samom centru grada, iza kružnog toka, odnosno zgrade Općine i stare zgrade Gimnazije. (Neke od zgrada koje sam pomenula u prvim redovima.) A, druga je porodična kuća Nurije Pozderca, koja je postala nacionalni spomenik. Nažalost, ona se ne čuva koliko bi trebala, iako postoje ideje o tome da kuća preraste u muzej, zbog svega što je Nurija Pozderac uradio za narod, i zbog samog izgleda i historije kuće. Nadajmo se da će se vlasti napokon pozabaviti time.

U okolnim selima, naseljima postoji još starih gradova sa tvrđavama i historijskim ostacima. Možda je najbliži Stari grad Stijena, sa također starom džamijom. Kad si već u Stijeni, zapazit ćeš rijeku ponornicu, koja je vrlo blizu starom gradu. To je čuvena Horljava koja ima interesantan tok. U Stijeni imaš i Gomilu, s koje se vidi Hrvatska, a odlična je i za paragliding.
Još jednu mjesnu zajednicu (od njih 23 i mnogo sela i zaselaka) ću izdvojiti. To je Pećigrad, koji također ima značajan Stari grad i utvrdu. Drugi razlog što je izdvojen, jeste Kestenijada. :) Krajiški kesteni su najbolji kesteni, i to se moralo pokazati svijetu, kako drugačije nego organizovanjem kestenijade jednom godišnje. Naravno, širom općine se može naći kesten, ne samo u Pećigradu. Inače, odlazak u kestene je odlično proveden dan, izletni.
Druge mjesne zajednice, sela također imaju razna izletišta, prelijepu prirodu za posjetiti i odmoriti mozak, mnoge rijeke za kupanje i mnoge stare gradove prepune tajni i ljudskih priča. Potrajalo bi kad bih sve krenula nabrajati...

Pored kestenijade, Cazin ima i paprikašijadu, koja se održava u maju. Mjesto održavanja je izletište udaljeno 15 minuta od centra grada, Stovrela. Stovrela također imaju svoju priču, nije čudno, zar ne? :)
I bi jednom davno, poteče voda iz stotinu vrela. I voda ne bi više voda, niti trava bi samo trava, a ni šuma ne osta tek šuma. Rodiše se Stovrela.
Valjda ne moram spominjati Ostrožac (također, lista nacionalnih spomenika) i rijeku. Stari grad, dvorac i prelijepu Unu koja huči ispod. Dvorac je "obavijen" ostrožačkim stranama na kojima se svakog ljeta vozi brdska trka "Krajiška zmija" uvrštena u europski kalendar. Ova manifestacija je jedna u nizu koje se održavaju svake godine u sklopu "Dana Cazina", kad se slavi postojanje, odbrana, junaštvo i ljudstvo ovog kraja. Miris guma i Une se odlično osjeti tih dana, a Una (Jedna jedina, ime joj dadoše stari Rimljani, nisu pogriješili) i tokom cijele godine. Ispod Starog grada ima hotel sa, nedvojbeno, najboljom pozicijom na obali rijeke Une. Čuvena Una regata i njeni rafteri se obično zaustavljaju na tom mjestu, odmaraju i primaju pozdrave od kupača i izletnika.

Raspisah se ja, a malo sam ti rekla. Za ostalo te lijepo upućujem da posjetiš malu čaršiju, koja ima mnogo toga ponuditi, od tvrdog kamena, preko hladnih rijeka, zelenih polja i brda, do toplih ljudskih srca i ruku koje će ti biti ispružene cijelo vrijeme. Tamo se gost pazi kao kap vode na dlanu. :wink:


P.S. Ne bih ulazila u diskusiju koja se ranije vodila vezana za temu. Ali, mora se priznati da Cazin raste i napreduje, da li to sve vodi tome da bude grad budućnosti, ne znam. Da li ga vrijedi posjetiti i osjetiti ljepotu i dobrotu na svojoj koži? Sigurno da.
User avatar
It_is_a_Leclerc
Posts: 19223
Joined: 23/05/2012 23:51
Location: Osmatračnica

#14 Re: Cazin kao grad buducnosti?

Post by It_is_a_Leclerc »

S tim da je u prethodnom postu zaboravljeno istaknuti kako se, prilikom posjete starom gradu Ostrožac, ulazi na vlastitu odgovornost. Pored fascinantno ispisanih grafita: "Živio Alija" koje su kritičari preporavili na "Jebo te on", i drugih nacrta sprejom kojeg su ostavili nepoznati autori, a u kojima između ostalog piše. "SDA", "Fudo Car" i slično, možete vidjeti ogromne pacove ( ko mačije glave), a cijeli ambijent popravlja potpuno urušeni krov kule zbog kojeg možete doživjeti jedinstveno iskustvo da vas nosiva greda opizdi u glavu...

Sve u svemu, morate posjetiti !!!
Emilija Kovačev
Posts: 258
Joined: 29/03/2011 23:48
Location: Tamo gdje vječno Sunce sja.

#15 Re: Cazin kao grad buducnosti?

Post by Emilija Kovačev »

It_is_a_Leclerc wrote:S tim da je u prethodnom postu zaboravljeno istaknuti kako se, prilikom posjete starom gradu Ostrožac, ulazi na vlastitu odgovornost. Pored fascinantno ispisanih grafita: "Živio Alija" koje su kritičari preporavili na "Jebo te on", i drugih nacrta sprejom kojeg su ostavili nepoznati autori, a u kojima između ostalog piše. "SDA", "Fudo Car" i slično, možete vidjeti ogromne pacove ( ko mačije glave), a cijeli ambijent popravlja potpuno urušeni krov kule zbog kojeg možete doživjeti jedinstveno iskustvo da vas nosiva greda opizdi u glavu...

Sve u svemu, morate posjetiti !!!

Da, zaboravih napomenuti da, pored porodične kuće Pozderaca, i ovaj dvorac je u nemilosti vlasti. Pokretale su se razne peticije, pisali se članci i snimale amaterske reportaže da se probudi svijest onih koji bi se trebali pokrenuti. Nadam se da će se to uskoro i desiti. Šteta je da se ruši i izgubi to što Krajina i BiH imaju.
VCorp
Posts: 1233
Joined: 16/08/2013 16:59

#16 Re: Cazin kao grad buducnosti?

Post by VCorp »

Goldyna wrote:Šta je grad bez rijeke, ništa, bezveze.
Nepoplavljen a čiji stanovnici idu pomagati ljudima po čitavoj BiH kad su u nevolji.
neki
Posts: 6636
Joined: 17/02/2005 07:57

#17 Re: Cazin kao grad buducnosti?

Post by neki »

wow..opali kruzni tok usred centra grada...logika modernog bosnjackog mentaliteta kako od vukojebine stvoriti mjesto
ko jebe park..ima sume u rodnoj grudi kolko ti bog hoce..
VCorp
Posts: 1233
Joined: 16/08/2013 16:59

#18 Re: Cazin kao grad buducnosti?

Post by VCorp »

Sijalica koja gori wrote:Zato seljaci iz Cazina dolaze u Bihać i građanima oduzimaju radna mjesta i šire se kao paraziti.
Zato što su Bišćani nesposobni. Bihac je jedino zivio dok su ga duvali komunistima na vlasti a Cazin je patio jer se pobunio protiv onih koji su im otimali i djeci iz usta. Ko je sposoban pokazuje danasnji period, Bihac propada a Cazin vuče sve više para i budžeta USK. Još kad uspijemo srediti da nam ne blokirate otvaranje fakulteta pa studenti budu kod nas tek onda necete imati za kifle. Vama natalitet samo stoji u papirima jer ste nam zatvorili porodiljni centar a po zadnjem popisu nas je deset hiljada više od vas i imamo jaču dijasporu deset puta.

Sjeti se svojih riječi kad budes za deset godina trazio posao u Cazinu a vec Biscani polako dolaze kod nas po centru otvarati radnje, pa kad se mi sjetimo svih onih vrijeđanja koja ste nam upucivali.

Ako ste nam vi iz Bihaca građani ja onda jebem to građanstvo i radije bih ostao seljak iz Cazina ali sam makar na dobrom glasu.
VCorp
Posts: 1233
Joined: 16/08/2013 16:59

#19 Re: Cazin kao grad buducnosti?

Post by VCorp »

neki wrote:wow..opali kruzni tok usred centra grada...logika modernog bosnjackog mentaliteta kako od vukojebine stvoriti mjesto
ko jebe park..ima sume u rodnoj grudi kolko ti bog hoce..
I to je pocetak. Kako da bude mjesto a da nema kruzni tok i trg ? Kojom se ti logikom sluzis majstore ? :lol:
neki
Posts: 6636
Joined: 17/02/2005 07:57

#20 Re: Cazin kao grad buducnosti?

Post by neki »

VCorp wrote:
neki wrote:wow..opali kruzni tok usred centra grada...logika modernog bosnjackog mentaliteta kako od vukojebine stvoriti mjesto
ko jebe park..ima sume u rodnoj grudi kolko ti bog hoce..
I to je pocetak. Kako da bude mjesto a da nema kruzni tok i trg ? Kojom se ti logikom sluzis majstore ? :lol:
logikom da je jedno drvo vrjednije od kubika betona u svakom slucaju...
VCorp
Posts: 1233
Joined: 16/08/2013 16:59

#21 Re: Cazin kao grad buducnosti?

Post by VCorp »

neki wrote:
VCorp wrote:
neki wrote:wow..opali kruzni tok usred centra grada...logika modernog bosnjackog mentaliteta kako od vukojebine stvoriti mjesto
ko jebe park..ima sume u rodnoj grudi kolko ti bog hoce..
I to je pocetak. Kako da bude mjesto a da nema kruzni tok i trg ? Kojom se ti logikom sluzis majstore ? :lol:
logikom da je jedno drvo vrjednije od kubika betona u svakom slucaju...

To definitivno. Mada pogledaj zakon pa vidi koje uslove gradsko naselje mora ispunjavati da bi se dobio status grada. Nije do mene, i ja volim zelenilo više od sivila.
neki
Posts: 6636
Joined: 17/02/2005 07:57

#22 Re: Cazin kao grad buducnosti?

Post by neki »

VCorp wrote:
neki wrote:
VCorp wrote:
I to je pocetak. Kako da bude mjesto a da nema kruzni tok i trg ? Kojom se ti logikom sluzis majstore ? :lol:
logikom da je jedno drvo vrjednije od kubika betona u svakom slucaju...

To definitivno. Mada pogledaj zakon pa vidi koje uslove gradsko naselje mora ispunjavati da bi se dobio status grada. Nije do mene, i ja volim zelenilo više od sivila.
Nije valjda da su i u zakon stavili da grad mora imati kruzni tok :-) :lol:
koliko mi je poznato ustavom grad cini konurbacija barem dvije opstine..u BiH nazalost ili nasrecu samo jedna urbana cjelina zadovoljava te uslove..
VCorp
Posts: 1233
Joined: 16/08/2013 16:59

#23 Re: Cazin kao grad buducnosti?

Post by VCorp »

neki wrote:[
Nije valjda da su i u zakon stavili da grad mora imati kruzni tok :-) :lol:
koliko mi je poznato ustavom grad cini konurbacija barem dvije opstine..u BiH nazalost ili nasrecu samo jedna urbana cjelina zadovoljava te uslove..
Jok stari, mora čak dva imati :lol: Ako mi ne vjeruješ pogledaj na netu, jedino ako nisu šta mijenjali haha
neki
Posts: 6636
Joined: 17/02/2005 07:57

#24 Re: Cazin kao grad buducnosti?

Post by neki »

VCorp wrote:
neki wrote:[
Nije valjda da su i u zakon stavili da grad mora imati kruzni tok :-) :lol:
koliko mi je poznato ustavom grad cini konurbacija barem dvije opstine..u BiH nazalost ili nasrecu samo jedna urbana cjelina zadovoljava te uslove..
Jok stari, mora čak dva imati :lol: Ako mi ne vjeruješ pogledaj na netu, jedino ako nisu šta mijenjali haha
jbg onda..kakav narod takva i drzava
User avatar
It_is_a_Leclerc
Posts: 19223
Joined: 23/05/2012 23:51
Location: Osmatračnica

#25 Re: Cazin kao grad buducnosti?

Post by It_is_a_Leclerc »

Status grada može imati lokalna samouprava sa dvije ili više općina. Al' je SDP u kampanji taj zakon obesmislio dajući Tuzli, Zenici i, pazi sad, Širokom Brijegu status grada u FBIH, tako da je sve moguće..

Al' Cazin nije grad, već općina. I nije ni općina budućnosti, već općina tercijarnog sektora koja živi od uskrsa do uskrsa, od božića do božića. U ovim danima Cazin je pustara u kojoj skoro niko nema nikakvog posla, osim naravno općinskih i inih službenika koje je lokalna ortačka grupa na čelu sa načelnikom uvalila na budžetsku sisu, iako su im diplome uglavnom na ćirilici i sa srpskim orlom iznad imena. Al' hej.. Ko još o tom vodi brigu... Ono zbog čega općinskoj vlasti u Cazinu treba skinuti kapu svakako je činjenica da su skontali da uzimanjem kredita kod komercijalnih banaka, po kamati za pravno lice, mogu ako hoće napraviti i raketnu rampu. Kredite će već neko vratiti.

A ovo za Bišćane je totalna glupost koja se godinama generira. Kobiva neki rivalitet, a ni Cazinjane ni Bišćane dalje od platoa niko ne zarezuje ni za suhu šljivu.
Post Reply