CARINA U BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
insaneinthebrain
Posts: 20397
Joined: 12/08/2013 12:51

#6601 Re: CARINA U BiH

Post by insaneinthebrain »

ciganija carinska :oops:
kk_forum_user
Posts: 8
Joined: 11/08/2017 12:16

#6602 Re: CARINA U BiH

Post by kk_forum_user »

Da li netko zna po kojem kursu carinici gledaju za euro? Hocu da nesto narucim i posiljka bi me sveukupono izasla 150.94 eur, prema svim konverzijama na internetu koje sam ja nasao to me izadje ~295KM, ali nisam siguran da li na carini koriste neki drugi kurs koji bi me mogao izac malo skuplje pa samim time da mi naplate carinu i pdv.
User avatar
liaar
Posts: 3784
Joined: 29/11/2016 11:09
Location: Grad zabranjenog imena
Grijem se na: na suze
Vozim: francusku nakazu
Contact:

#6603 Re: CARINA U BiH

Post by liaar »

kk_forum_user wrote:Da li netko zna po kojem kursu carinici gledaju za euro? Hocu da nesto narucim i posiljka bi me sveukupono izasla 150.94 eur, prema svim konverzijama na internetu koje sam ja nasao to me izadje ~295KM, ali nisam siguran da li na carini koriste neki drugi kurs koji bi me mogao izac malo skuplje pa samim time da mi naplate carinu i pdv.
Ne postoji "drug"i kurs za carinu, svugdje u BIH mora biti isti kurs valute
User avatar
manuchao91
Posts: 1363
Joined: 14/01/2019 20:28
Location: Tenerife ,Spain

#6604 Re: CARINA U BiH

Post by manuchao91 »

02 augusta narucio dijagnostiku iz Shenzena ...Tracking number dobio
al u BH posta track and trace to ne postoje
prodjose dva Bajrama a ja jos nisam dobio nista ...
Mehemed
Posts: 5713
Joined: 20/11/2012 22:32
Location: Visoko
Vozim: automobil

#6605 Re: CARINA U BiH

Post by Mehemed »

manuchao91 wrote:02 augusta narucio dijagnostiku iz Shenzena ...Tracking number dobio
al u BH posta track and trace to ne postoje
prodjose dva Bajrama a ja jos nisam dobio nista ...
Pošalji broj u pp da vidim mogu li ja šta provjeriti.
arnes86
Posts: 146
Joined: 14/06/2010 13:54

#6606 Re: CARINA U BiH

Post by arnes86 »

kk_forum_user wrote:Da li netko zna po kojem kursu carinici gledaju za euro? Hocu da nesto narucim i posiljka bi me sveukupono izasla 150.94 eur, prema svim konverzijama na internetu koje sam ja nasao to me izadje ~295KM, ali nisam siguran da li na carini koriste neki drugi kurs koji bi me mogao izac malo skuplje pa samim time da mi naplate carinu i pdv.

kurs je 1,955830 i taj kurs mora i carina koristi...
kio01
Posts: 1095
Joined: 19/08/2017 15:56

#6607 Re: CARINA U BiH

Post by kio01 »

Cekam od 30.9 da narudyba preko amazon.com prodje kroz carinu. Da li je normalno cekati ovoliko dugo?
User avatar
crnivrag
Posts: 12885
Joined: 17/10/2010 19:58
Location: Sarajevo

#6608 Re: CARINA U BiH

Post by crnivrag »

Meni pošiljka prije 4 mjeseca došla u BiH, ali nikad nije došla do mene :-)

Image
Mehemed
Posts: 5713
Joined: 20/11/2012 22:32
Location: Visoko
Vozim: automobil

#6609 Re: CARINA U BiH

Post by Mehemed »

Je li ti uopšte registrovani tracking ? Ako nije onda vjerovatno nije ni stigla u BiH. Ako jeste onda ti je prodavac dao pogrešan tracking broj.
User avatar
crnivrag
Posts: 12885
Joined: 17/10/2010 19:58
Location: Sarajevo

#6610 Re: CARINA U BiH

Post by crnivrag »

Mehemed wrote:Je li ti uopšte registrovani tracking ? Ako nije onda vjerovatno nije ni stigla u BiH. Ako jeste onda ti je prodavac dao pogrešan tracking broj.
Nije registrovana, uzeo sam free shipping jer je item koštao 2$, a dobio sam čudan tracking koji počinje sa DDUA i nizom brojeva bez koda zemlje na kraju tracking broja.
Mehemed
Posts: 5713
Joined: 20/11/2012 22:32
Location: Visoko
Vozim: automobil

#6611 Re: CARINA U BiH

Post by Mehemed »

Znači ništa od nje. Piši propalo.
Ermin ZM
Posts: 1549
Joined: 09/01/2019 18:40

#6612 Re: CARINA U BiH

Post by Ermin ZM »

Pozdrav. Prvo da kazem da a detaljno iscitao topice na forumu u vezi otvaranja d.o.o sa uvozom i neke stvari su mi ostale nerazrjesene. Zamolio bih nekoga ljubaznog clana foruma sa skorim iskustvom u otvaranju d.o.o sa mogucnoscu importa da mi odgovori na slijedeca pitanja u vezi firme koju planiram otvoriti, u pitanju je uvoz robe iz EU koja je proizvedena u EU.
-koliko REALNO treba vremenski i finansijski od tacke kad pokrenem proceduru do dobivanja svih dozvola da mogu poceti radit. Ono sto pise kao 15-20 dana mi zvuci kao utopija
-da li pdv placam i u clanici EU pa poslije kroz formulare uzimam povrat il se roba na moju firmu prodaje sa odbijenim njemackim pdvom
-osim carine da li placam dupli pdv, tj jedan na ukupnu robu kod uvoza, pa opet kad ja budem prodavao robu
-da li postoji mjesecno neki iznos koji placam za vodjenje firme bez obzira na dobit.
Hvala unaprijed
User avatar
SONY_91
Posts: 1839
Joined: 09/09/2009 12:24
Location: Somewhere in Posavina

#6613 Re: CARINA U BiH

Post by SONY_91 »

Ermin ZM wrote:Pozdrav. Prvo da kazem da a detaljno iscitao topice na forumu u vezi otvaranja d.o.o sa uvozom i neke stvari su mi ostale nerazrjesene. Zamolio bih nekoga ljubaznog clana foruma sa skorim iskustvom u otvaranju d.o.o sa mogucnoscu importa da mi odgovori na slijedeca pitanja u vezi firme koju planiram otvoriti, u pitanju je uvoz robe iz EU koja je proizvedena u EU.
-koliko REALNO treba vremenski i finansijski od tacke kad pokrenem proceduru do dobivanja svih dozvola da mogu poceti radit. Ono sto pise kao 15-20 dana mi zvuci kao utopija
-da li pdv placam i u clanici EU pa poslije kroz formulare uzimam povrat il se roba na moju firmu prodaje sa odbijenim njemackim pdvom
-osim carine da li placam dupli pdv, tj jedan na ukupnu robu kod uvoza, pa opet kad ja budem prodavao robu
-da li postoji mjesecno neki iznos koji placam za vodjenje firme bez obzira na dobit.
Hvala unaprijed
Ja ti mogu samo kod jednog dijela pomoći. Što se tiče PDV-a plaćaš pri uvozu PDV i pri prodaji PDV ali dobiješ povrat razlike PDV-a. Sada, da li se uplaćuje samo razlika ili kompletan dio pa se dobije poslije od države povrat ne bih ti znao reći, to ćeš morati pitati knjigovođe. Uglavnom ne plaćaš puni PDV oba puta, i pri uvozu i pri prodaji, nego samo razliku nakon što prodaš kroz maloprodaju krajnjem korisniku. U EU ako kupuješ od firmi u većini slučajeva kupuješ sa izbijenim PDV-om. Rijedak je slučaj kada će ti na fakturi biti izražen PDV i koji ćeš platiti a nakon uvoza u zemlju koja nije u EU tražiti povrat.
User avatar
svjezi_ustipak
Posts: 1836
Joined: 13/12/2010 16:28

#6614 Re: CARINA U BiH

Post by svjezi_ustipak »

Imam pitanje u vezi uvoza plemenitih metala. Naime, u slučaju kupovine zlatnih poluga ili zlatnika u inostranstvu da li se i koliko plaća carina pri uvozu? Pošiljke trebaju stići poštom. Hvala unaprijed :)
EliasVeskot
Posts: 783
Joined: 16/05/2007 11:02

#6615 Re: CARINA U BiH

Post by EliasVeskot »

Ermin ZM wrote:Pozdrav. Prvo da kazem da a detaljno iscitao topice na forumu u vezi otvaranja d.o.o sa uvozom i neke stvari su mi ostale nerazrjesene. Zamolio bih nekoga ljubaznog clana foruma sa skorim iskustvom u otvaranju d.o.o sa mogucnoscu importa da mi odgovori na slijedeca pitanja u vezi firme koju planiram otvoriti, u pitanju je uvoz robe iz EU koja je proizvedena u EU.
-koliko REALNO treba vremenski i finansijski od tacke kad pokrenem proceduru do dobivanja svih dozvola da mogu poceti radit. Ono sto pise kao 15-20 dana mi zvuci kao utopija
-da li pdv placam i u clanici EU pa poslije kroz formulare uzimam povrat il se roba na moju firmu prodaje sa odbijenim njemackim pdvom
-osim carine da li placam dupli pdv, tj jedan na ukupnu robu kod uvoza, pa opet kad ja budem prodavao robu
-da li postoji mjesecno neki iznos koji placam za vodjenje firme bez obzira na dobit.
Hvala unaprijed
Registracija firme: Osnivacki akt kod notara, pa se salje na sud, Tu moze potrajati zavisno od sudije, ako imas neku kaznu ili neplaceni porez neces moci proci dok to ne izmiris. Meni je otvaranje zavrseno za oko 10-15 dana stvarno. Onda moras dobiti carinski broj, to je opet 15+ dana dok oni svoje isprovjeravaju. Troskove placas mjesecne radio ne radio: Jedan zaposelni + doprinosi ( minimalna plata plus doprinosu su oko 700KM), knjigovodja ( 200+), prostor, razni režijski troškov
EliasVeskot
Posts: 783
Joined: 16/05/2007 11:02

#6616 Re: CARINA U BiH

Post by EliasVeskot »

Ima li neko iskustva sa kineskim agentima u BiH? ima li neka firma koju biste preoprucili?
BJB
Posts: 4520
Joined: 16/10/2010 17:17
Location: California

#6617 Re: CARINA U BiH

Post by BJB »

liaar wrote:
kk_forum_user wrote:Da li netko zna po kojem kursu carinici gledaju za euro? Hocu da nesto narucim i posiljka bi me sveukupono izasla 150.94 eur, prema svim konverzijama na internetu koje sam ja nasao to me izadje ~295KM, ali nisam siguran da li na carini koriste neki drugi kurs koji bi me mogao izac malo skuplje pa samim time da mi naplate carinu i pdv.
Ne postoji "drug"i kurs za carinu, svugdje u BIH mora biti isti kurs valute
A sta ce se desiti u sljedecem slucaju, napravila sam narudzbu i platila je 289KM prije 12 dana, kupovina je obavljena u funtama..Vrijednost funte je porasla i sad je kad konvertujem 300 i jos 70 feninga..Hocu li platiti carinu ili ne?
User avatar
liaar
Posts: 3784
Joined: 29/11/2016 11:09
Location: Grad zabranjenog imena
Grijem se na: na suze
Vozim: francusku nakazu
Contact:

#6618 Re: CARINA U BiH

Post by liaar »

Mislim da oni gledaju na dan dolaska pošte, nisam siguran.
BJB
Posts: 4520
Joined: 16/10/2010 17:17
Location: California

#6619 Re: CARINA U BiH

Post by BJB »

Znači čista sreća..Boga mi, ako mi budu htjeli naplatiti radije cu nek se vrati pa napraviti 2 manje narudzbe nego placati PDV, carinu i sl.
User avatar
Revolucionar ★
Posts: 2347
Joined: 27/10/2011 17:39
Location: Adventure seeker on an empty street

#6620 Re: CARINA U BiH

Post by Revolucionar ★ »

Kupac na Aliexpressu zeljeni proizvod salje samo DHL-om. Cijena svega je 100 dolara. Iscitavao sam sve unazad nekoliko stranica, dakle ne bi trebalo da me DHL klepi po usima nekim speditovanjem, mogu ocekivati samo otvaranje paketa i to je to? Koliko DHL inace brzo dostavlja iz Kine? Da vidim isplati li mi se preko njih i kupovati ako nije znacajno brze od Aliexpress standard shippinga
zLatk0
Posts: 1283
Joined: 05/07/2009 01:21

#6621 Re: CARINA U BiH

Post by zLatk0 »

Revolucionar ★ wrote:Kupac na Aliexpressu zeljeni proizvod salje samo DHL-om. Cijena svega je 100 dolara. Iscitavao sam sve unazad nekoliko stranica, dakle ne bi trebalo da me DHL klepi po usima nekim speditovanjem, mogu ocekivati samo otvaranje paketa i to je to? Koliko DHL inace brzo dostavlja iz Kine? Da vidim isplati li mi se preko njih i kupovati ako nije znacajno brze od Aliexpress standard shippinga
Imaju dvije vrste DHL - DHL parcel/ecommerce (jeftiniji i sporiji) i standardni DHL (skuplji i brži) - vidi po stranici o kojem je rijec (uporedi troškove dostave).

Kod prve vrste pošiljku preuzima BH pošta po dolasku u BiH, dok drugu isprati DHL do kraja.

Što se tiče špedicije provjeri napismeno sa DHL da li obračunavaju dodatne usluge i u slučaju samo običnog otvaranja paketa, bez carinske procedure dostavljanja dokaza i sl.
User avatar
Revolucionar ★
Posts: 2347
Joined: 27/10/2011 17:39
Location: Adventure seeker on an empty street

#6622 Re: CARINA U BiH

Post by Revolucionar ★ »

zLatk0 wrote:
Revolucionar ★ wrote:Kupac na Aliexpressu zeljeni proizvod salje samo DHL-om. Cijena svega je 100 dolara. Iscitavao sam sve unazad nekoliko stranica, dakle ne bi trebalo da me DHL klepi po usima nekim speditovanjem, mogu ocekivati samo otvaranje paketa i to je to? Koliko DHL inace brzo dostavlja iz Kine? Da vidim isplati li mi se preko njih i kupovati ako nije znacajno brze od Aliexpress standard shippinga
Imaju dvije vrste DHL - DHL parcel/ecommerce (jeftiniji i sporiji) i standardni DHL (skuplji i brži) - vidi po stranici o kojem je rijec (uporedi troškove dostave).

Kod prve vrste pošiljku preuzima BH pošta po dolasku u BiH, dok drugu isprati DHL do kraja.

Što se tiče špedicije provjeri napismeno sa DHL da li obračunavaju dodatne usluge i u slučaju samo običnog otvaranja paketa, bez carinske procedure dostavljanja dokaza i sl.
pise samo DHL, ne pise DHL commerce. PA u principu ne znam sta bi mi mogli speditovati, kad je debelo ispod limita za carinjenje. 100 dolara je sa uslugom DHLa proizvod
zLatk0
Posts: 1283
Joined: 05/07/2009 01:21

#6623 Re: CARINA U BiH

Post by zLatk0 »

https://www.logistics.dhl/cn-en/home/get-a-quote.html - ispadne cca 250€ sa dostavom do 28.10. (gledajući današnji dan)

tako da je to vjerovatno ovaj jeftiniji DHL, ali i on relativno brzo stigne.
User avatar
Revolucionar ★
Posts: 2347
Joined: 27/10/2011 17:39
Location: Adventure seeker on an empty street

#6624 Re: CARINA U BiH

Post by Revolucionar ★ »

[quote="zLatk0"]https://www.logistics.dhl/cn-en/home/get-a-quote.html - ispadne cca 250€ sa dostavom do 28.10. (gledajući današnji dan)

tako da je to vjerovatno ovaj jeftiniji DHL, ali i on relativno brzo stigne.[/quote


Pise dostava 7-15 dana. Dok za TnT naprimjer pise takva cifra, 500 BAM za dostavu. A ne bi trebalo da bude problema, radi se o autonavigaciji, vrijednost je ispod granice, pa sta Bog da. Ne salje mi se standard shippingom, ne znam kakav cu tracking broj dobit i kad ce doci
TaraC
Posts: 27
Joined: 09/10/2018 19:46

#6625 Re: CARINA U BiH

Post by TaraC »

Pozdrav. Zivi li neko u RS?
Zanima me jel standardno da paketi koji dodju u Sarajevo a trebaju se isporuciti u RS regularno stignu u 2 dana bez ikakvh zahtjeva dok za Federaciju zaglave po 10 dana? Drugarici u RS stigne na adresu u 2 dana nakon sto se na statusu prikaze prispjece u izmjenicnu postu, a meni ( Federacija)zaglavi svaki, ama bas svaki put.....
Post Reply