CARINA U BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
Enen
Posts: 18
Joined: 08/12/2018 21:23

#6351 Re: CARINA U BiH

Post by Enen »

Mehemed wrote:
victom wrote: drug procito sam cijeli post.
vrijednost robe je ispod 300 KM, ali mu ovi hoće naplatiti carinu i pdv, jer prema njihovom shvatanju, previše je naručivo istu robu.
I meni se to dešavalo, kada kupim 10-er pack. Kazu sto ce ti deset.
I preporučio sam da plati pdv i carinu, jer nije neka cifra, da se ne pegla.
Ako sam šta fulio, ispravi me.
Trebao si ponovo pročitati. Neće uopšte da mu naplate carinu, rekli su mu da mu to ne mogu ocariniti, već da mu nedaju uvesti zbog prevelikog broja narudžbi iste stvari.

I sta onda u tom slucaju.. je li samo vrate nazad.. i tu se zavrsava prica. Ili idu neke prijave npr poreznoj da se ispita jer navodno prate vec duze vrijeme posiljke na njega i suprugu.. da li je to onda gotova stvar kad vrate.. je li se na tome zavrsava ili nastavljaju pratiti ili cak istrazivati gdje je se to prodavalo.. mislim kao sprecavanje sive ekonomije i sl. I da li uvijek kada vrate podiljku nazad obavijeste.. ja sam prije nekih 6mj narucio nekoliko posiljki u istom mjesevu..sve su bile po 5 komada iste ili slicne robe.. i nikad mi nije ni stiglo.. a u tom periodu su mi poslali pismo za neku drugu robu isto 5kom da dokazem i potvrdim je li za licnu upotrebu ili komercijalnu.. utvrdjeno je da je za licnu i pustili su.. a sad me interesuje sta li je sa tih par paketa koji nikad nisu ni stigli.. bez trackinga su.. i kako li se vodi ta evidencija primljenib paketa na neko ime.. sad kako zatezu vise skoro nista ne narucujuem.. izgubio sam volju
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#6352 Re: CARINA U BiH

Post by victom »

Mehemed wrote:
victom wrote: drug procito sam cijeli post.
vrijednost robe je ispod 300 KM, ali mu ovi hoće naplatiti carinu i pdv, jer prema njihovom shvatanju, previše je naručivo istu robu.
I meni se to dešavalo, kada kupim 10-er pack. Kazu sto ce ti deset.
I preporučio sam da plati pdv i carinu, jer nije neka cifra, da se ne pegla.
Ako sam šta fulio, ispravi me.
Trebao si ponovo pročitati. Neće uopšte da mu naplate carinu, rekli su mu da mu to ne mogu ocariniti, već da mu nedaju uvesti zbog prevelikog broja narudžbi iste stvari.
aha, vidim sad. to je već peglanje i pretjerivanje.
Last edited by victom on 01/03/2021 03:05, edited 3 times in total.
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#6353 Re: CARINA U BiH

Post by victom »

---
Last edited by victom on 01/03/2021 03:05, edited 2 times in total.
User avatar
zemomak
Posts: 1686
Joined: 30/08/2008 14:47

#6354 Re: CARINA U BiH

Post by zemomak »

sad vidjeh, stavio nas taj webshop odakle sam narucio na crnu listu, nema više shipping opcija za BiH...ali ima za Mozambik i Čad... :D
User avatar
travar
Posts: 2764
Joined: 14/08/2006 21:23
Location: Tudena

#6355 Re: CARINA U BiH

Post by travar »

Namjeravam naručiti monitor.
Cijena naravno prelazi 300KM, pa me zanima, mogu li računati na to da ću platiti maksimalno 30% dažbina ili taj procenat može biti i veći?
User avatar
zincx
Posts: 1000
Joined: 14/01/2017 16:21
Location: Sarajevo

#6356 Re: CARINA U BiH

Post by zincx »

travar wrote:Namjeravam naručiti monitor.
Cijena naravno prelazi 300KM, pa me zanima, mogu li računati na to da ću platiti maksimalno 30% dažbina ili taj procenat može biti i veći?
Kolika je tačno cijena sa poštarinom, i kako dolazi? Ako dolazi paket poštom, na 300 maraka je nekih 90, na 500 je 135, 800 je oko 205. Ako ide DHL-om ili FedEx i slično, ide i njihova usluga(50-60 maraka).
User avatar
travar
Posts: 2764
Joined: 14/08/2006 21:23
Location: Tudena

#6357 Re: CARINA U BiH

Post by travar »

zincx wrote:
travar wrote:Namjeravam naručiti monitor.
Cijena naravno prelazi 300KM, pa me zanima, mogu li računati na to da ću platiti maksimalno 30% dažbina ili taj procenat može biti i veći?
Kolika je tačno cijena sa poštarinom, i kako dolazi? Ako dolazi paket poštom, na 300 maraka je nekih 90, na 500 je 135, 800 je oko 205. Ako ide DHL-om ili FedEx i slično, ide i njihova usluga(50-60 maraka).
Cijena je 742KM (cijena monitora+DHL 65KM+14KM za uslugu plaćanja karticom).
DHL dostavlja do pošte koja prosljeđuje dalje.
User avatar
zincx
Posts: 1000
Joined: 14/01/2017 16:21
Location: Sarajevo

#6358 Re: CARINA U BiH

Post by zincx »

travar wrote:
zincx wrote:
travar wrote:Namjeravam naručiti monitor.
Cijena naravno prelazi 300KM, pa me zanima, mogu li računati na to da ću platiti maksimalno 30% dažbina ili taj procenat može biti i veći?
Kolika je tačno cijena sa poštarinom, i kako dolazi? Ako dolazi paket poštom, na 300 maraka je nekih 90, na 500 je 135, 800 je oko 205. Ako ide DHL-om ili FedEx i slično, ide i njihova usluga(50-60 maraka).
Cijena je 742KM (cijena monitora+DHL 65KM+14KM za uslugu plaćanja karticom).
DHL dostavlja do pošte koja prosljeđuje dalje.
Trebalo bi to ići bez troškova špedicije, znaći do 200BAM.
BTW, ko šalje monitore ovamo?
User avatar
travar
Posts: 2764
Joined: 14/08/2006 21:23
Location: Tudena

#6359 Re: CARINA U BiH

Post by travar »

zincx wrote: Trebalo bi to ići bez troškova špedicije, znaći do 200BAM.
BTW, ko šalje monitore ovamo?
computeruniverse.com
User avatar
zincx
Posts: 1000
Joined: 14/01/2017 16:21
Location: Sarajevo

#6360 Re: CARINA U BiH

Post by zincx »

travar wrote:
zincx wrote: Trebalo bi to ići bez troškova špedicije, znaći do 200BAM.
BTW, ko šalje monitore ovamo?
computeruniverse.com
Hvala, javi kako je prošlo. Evo ja krenuo kupiti jedan, ali mi nudi sam o DHL, to je još nekih 50 BAM troška, mada opet mi se isplati.
User avatar
_Reds_
Posts: 9350
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#6361 Re: CARINA U BiH

Post by _Reds_ »

travar wrote:
zincx wrote: Trebalo bi to ići bez troškova špedicije, znaći do 200BAM.
BTW, ko šalje monitore ovamo?
computeruniverse.com
Šalju iz Njemače, ima li opcija da ti ne računaju njemački pdv obzirom da ide van EU ?
User avatar
travar
Posts: 2764
Joined: 14/08/2006 21:23
Location: Tudena

#6362 Re: CARINA U BiH

Post by travar »

zincx wrote:
travar wrote:
zincx wrote: Trebalo bi to ići bez troškova špedicije, znaći do 200BAM.
BTW, ko šalje monitore ovamo?
computeruniverse.com
Hvala, javi kako je prošlo. Evo ja krenuo kupiti jedan, ali mi nudi sam o DHL, to je još nekih 50 BAM troška, mada opet mi se isplati.
Nisam imao problema do sad. Kupio memoriju prije par mjeseci, evo čekam tastaturu da dođe (na carini je).
_Reds_ wrote:
travar wrote:
zincx wrote: Trebalo bi to ići bez troškova špedicije, znaći do 200BAM.
BTW, ko šalje monitore ovamo?
computeruniverse.com
Šalju iz Njemače, ima li opcija da ti ne računaju njemački pdv obzirom da ide van EU ?
Ima. To automatski rade kad se uloguješ.
AkumAone
Posts: 188
Joined: 08/04/2009 22:36

#6363 Re: CARINA U BiH

Post by AkumAone »

travar wrote: computeruniverse.com
Ja neki dan narucio odvlazivac zraka od 20kg kod njih, 296KM sa postarinom. Valjda me nece unesreciti na carini.
Xillenn
Posts: 152
Joined: 01/02/2015 20:43

#6364 Re: CARINA U BiH

Post by Xillenn »

Da li sam postupak carinjenja (3 ili 9 km) i onaj njihov tracking od 1.8KM ulazi u carinjenje?

Hocu da naručim objektiv za kameru i izadje oko 298.5km, uspio sam nagovoriti prodavaca da mi prihvati offer na ebayu.

Ali da mi ne udare carinu radi onih 1.8 km ili carinskog pregleda?

Molim vas odgovorite :)
AkumAone
Posts: 188
Joined: 08/04/2009 22:36

#6365 Re: CARINA U BiH

Post by AkumAone »

Xillenn wrote:Da li sam postupak carinjenja (3 ili 9 km) i onaj njihov tracking od 1.8KM ulazi u carinjenje?

Hocu da naručim objektiv za kameru i izadje oko 298.5km, uspio sam nagovoriti prodavaca da mi prihvati offer na ebayu.

Ali da mi ne udare carinu radi onih 1.8 km ili carinskog pregleda?

Molim vas odgovorite :)
Ne ulazi.
Xillenn
Posts: 152
Joined: 01/02/2015 20:43

#6366 Re: CARINA U BiH

Post by Xillenn »

AkumAone wrote:
Xillenn wrote:Da li sam postupak carinjenja (3 ili 9 km) i onaj njihov tracking od 1.8KM ulazi u carinjenje?

Hocu da naručim objektiv za kameru i izadje oko 298.5km, uspio sam nagovoriti prodavaca da mi prihvati offer na ebayu.

Ali da mi ne udare carinu radi onih 1.8 km ili carinskog pregleda?

Molim vas odgovorite :)
Ne ulazi.
Jesi li 100% siguran? I njihov tracking spada u vrstu shippinga po nekoj logici
AkumAone
Posts: 188
Joined: 08/04/2009 22:36

#6367 Re: CARINA U BiH

Post by AkumAone »

Xillenn wrote: Jesi li 100% siguran? I njihov tracking spada u vrstu shippinga po nekoj logici
Carinski pregled 100% ne ulazi u vrijednost posiljke za carinjenje; a za tu dodatnu postarinu nisam siguran. Mada ne bi trebalo jer to nisi platio kada si narucivao, vec ces tek platiti kada preuzmes posiljku. U fakturi te stavke nema. Mada teoretski imaju prostora da budu supci i naplate ti
Zar ti nije mogao poslati posiljku sa trackingom, kad si vec platio 300KM?
User avatar
_Reds_
Posts: 9350
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#6368 Re: CARINA U BiH

Post by _Reds_ »

Xillenn wrote:
AkumAone wrote:
Xillenn wrote:Da li sam postupak carinjenja (3 ili 9 km) i onaj njihov tracking od 1.8KM ulazi u carinjenje?

Hocu da naručim objektiv za kameru i izadje oko 298.5km, uspio sam nagovoriti prodavaca da mi prihvati offer na ebayu.

Ali da mi ne udare carinu radi onih 1.8 km ili carinskog pregleda?

Molim vas odgovorite :)
Ne ulazi.
Jesi li 100% siguran? I njihov tracking spada u vrstu shippinga po nekoj logici
Ako ide na carinu nema 1.80. Taj ce paket sigurno imati TN.
Xillenn
Posts: 152
Joined: 01/02/2015 20:43

#6369 Re: CARINA U BiH

Post by Xillenn »

Znate li da li pošta dostavlja pakete subotom?

Na trackingu mi piše

BOSNIA AND HERZEGOVINA, 71000 - Sarajevo (dostava-pisma), Isporuka ce se pokušati narednog radnog dana, Propuštena dostava

Radnog dana, znači da moram čekati sve do ponedeljka?
Mehemed
Posts: 5713
Joined: 20/11/2012 22:32
Location: Visoko
Vozim: automobil

#6370 Re: CARINA U BiH

Post by Mehemed »

Xillenn wrote:Znate li da li pošta dostavlja pakete subotom?

Na trackingu mi piše

BOSNIA AND HERZEGOVINA, 71000 - Sarajevo (dostava-pisma), Isporuka ce se pokušati narednog radnog dana, Propuštena dostava

Radnog dana, znači da moram čekati sve do ponedeljka?
Dostavljaju i Subotom, ali to opet zavisi da li će poštar koji je zadužen za tvoj region biti na tvom regionu ili na nekom drugom, sve zavisi koliko pošiljki ima gdje da dostavi, ide u onaj region gdje ima malo više pošiljki, zbog jedne-dvije isporuke neće dolaziti na tvoj region. Druga ti je opcija da odeš u poštu po pošiljku ako ti je baš hitno i treba ti danas.
Također ta poruka može pisati ako poštar nije na tvom regionu taj dan, možda nije uopšte pokušao dostaviti, ali moraju tako napisati, imao sam jednu takvu situaciju kada je to pisalo a bio cijelo vrijeme kod kuće. Kada sam otišao u poštu radnica mi kaže da poštar nije bio na mom regionu taj dan, nego motaju tako staviti promjenu na trackingu(iz kojeg razloga nisam pitao).
Toxic91
Posts: 40
Joined: 05/02/2019 22:54

#6371 Re: CARINA U BiH

Post by Toxic91 »

Pozdrav skoro sam narucio Honor 8C na aliexpresu sce je proslo ok naplatili su mi samo otvaranje paketa 3,50 km. Sada bih zelio Honor 8x ali on prelazi 300 km tacnije 356 km posto sam vidio kod prodavcana aliju da su ljudi iz Bosne vec narucivali 8x kako su prosli sa carinom da li su im naplatili carinu i pdv?
THEC
Posts: 546
Joined: 05/01/2016 14:49

#6372 Re: CARINA U BiH

Post by THEC »

Risfaa wrote:
Mehemed wrote:Ja kako znam parfemi, alkohol i cigarete podliježu carini bez obzira na vrijednost

(4) U skladu sa članom 176. stav 6. Zakona i članom 14. Priloga Zakona, oslobođeni su od
plaćanja carine, državljani BiH i strani državljani za predmete neznatne vrijednosti (roba
nekomercijalnog karaktera) koje prime iz inostranstva u pismima i poštanskim paketima u vrijednosti
do 50,00 KM (pošiljke iz stava (1) tačka d) ovog člana), isključujući alkoholne proizvode, parfeme i
toaletne vode, duhan i duhanske prerađevine.


Ovo 50KM još nisu ispravili, ali nije to sada ni bitno u ovom slučaju, bitno je ovo što piše "isključujući alkoholne proizvode, parfeme i
toaletne vode, duhan i duhanske prerađevine"
Sta je onda ovohttp://www.new.uino.gov.ba/bs/Kupovina% ... 0interneta procitaj ona 3 bulleta
U skladu sa članom 207. Zakona, te članom 26. Odluke od plaćanja uvoznih dažbina oslobađa se roba nekomercijalnog karaktera sadržana u pošiljci koju besplatno šalje fizičko lice iz druge države fizičkom licu u Bosni i Hercegovini.

Dakle to se odnosi samo na poklon od nekog fizickog lica, a kad kupujes online nebitno koliko kosta, i nebitno u kojoj konncentraciji je pravljen (EDC,EDT,EDP ili Parfem) oni ce ti cariniti ako im je cejf, jer i meni se desilo da su mi dva puta samo naplatili otvaranje paketa a treci put mi carinili parfem (EDT) koji je kostao 48 KM, iako su ta prva dva bila skuplja nego ovaj zadnji no jbg tako im cejf bio
Ammarzinho
Posts: 272
Joined: 23/08/2012 14:44

#6373 Re: CARINA U BiH

Post by Ammarzinho »

Ne znam da li je to za ove teme, interesuje me da li neko možda ima urnek punomoći kojom se daje ovlaštenje špediteru da uvozi i carini automobil na moje ime ? Hvala ...
vladdo19
Posts: 2
Joined: 05/06/2018 02:36

#6374 Re: CARINA U BiH

Post by vladdo19 »

Je li iko skoro naručivao patike koje se ne carine? Koliko zadržavaju pakete na carini i koliko uzimaju za "troškove" ako ima i ako nema tracking? Nisam ništa mjesecima naručivao pa me interesuje kakva je situacija.
Toxic91
Posts: 40
Joined: 05/02/2019 22:54

#6375 Re: CARINA U BiH

Post by Toxic91 »

vladdo19 wrote:Je li iko skoro naručivao patike koje se ne carine? Koliko zadržavaju pakete na carini i koliko uzimaju za "troškove" ako ima i ako nema tracking? Nisam ništa mjesecima naručivao pa me interesuje kakva je situacija.
Ma nista nece cariniti osim ako nije preko 300 km a ako posumnjaju da je preko 300 traze dokaz o uplati te posiljke. Uglavnom se paket ne zadrzava dugo na carini. Ako ti budu otvarali paket da vide sta je unutra naplatice ti 3.5 km
Post Reply