CARINA U BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Hajlac
Posts: 3843
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#5976 Re: CARINA U BiH

Post by Hajlac »

un1ted wrote:
Hajlac wrote: U ovom slucaju NE POSTOJI pisani trag da je uzeta neka druga/veca vrijednost od jasno navedene na CN23 obrascu nego je kao osnovica uzet i carinjen originalni/deklarisani iznos koji je MANJI od 300KM! :-)
Cekaj, kako znas da ne postoji? Da li si bio na carini?

Hajde jos jednom...

1. posiljka stize u BIH
2. ide na carinu
3. carina salje tebi zahtjev da im dostavis podatke, ILI
4. CARINA NA OSNOVU SVOJIH KATALOSKIH PODATAKA VRSI CARINJENJE BEZ DA KONTAKTIRA TEBE.

Sve legalno i sve po zakonu. Ako je tebi naplaćen veći iznos, radiš prigovor, bez preuzimanja artikla. Nakon toga oni prihvataju prigovor, ili ti navode da zašto je izvršeno carinjenje.

Imaju na umu ukoliko sam artikal košta znatno više od 300KM, ili ako ga ja ili Mujo ne mozemo bas nabaviti po toj cijeni, imaju puno pravo da ti carine taj proizvod po toj cijeni (većoj od one koju si platio).
Da su bacajuci grah procijenili neku drugu(vecu) vjestacku od stvarno placene vrijednosti(koja se lako utvrdi linkom na online artikl/oglas + izvodom iz banke&Paypala, onda bi tu NOVU vrijednost i naveli na svom indigo papiru kao OSNOVICU za izracun dadzbina.

Ali nisu vec su uzeli DEKLARISANU vrijednost, koja je ispod 300KM! :-)

Kao da zidu govorim :twisted:

I kakav je to totalitarizam da Drzava proizvoljno NAMECE vjestacku cijenu nekog artikla umjesto stvarne?

Halo, zivimo u 21-om vijeku - vijeku SLOBODNOG GLOBALNOG TRZISTA a ne komunistickoj Yugi ili Istocnom bloku s zatvorenom i strogo kontrolisanom monopolistickom ekonomijom, u kojoj se ljubomorno "cuvala" nekvalitetna i zaostala domaca tehnicka roba od uvoza izvana :-)

To je licemjerno i lazno otvoreno trziste tj. uvoz artikla za manje novca (ispod 300KM) koji u domacoj radnji kosta vise.

Ako je 1 komad i vise je nego ocito za licnu upotrebu, odakle pravo Drzavi da PROIZVOLJNO odredjuje i namece kao placenu cijenu onu koja je recimo u domacoj radnji?

Jos bih nekako i razumio taj lazni protekcionizam(a zapravo samo izgovor da se HARAČI narod) da se radi o proizvodu koji se i kod nas proizvodi ali u vecini slucajeva s artiklima koje nas narod kupuje online to nije slucaj!
Last edited by Hajlac on 15/10/2018 14:47, edited 1 time in total.
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#5977 Re: CARINA U BiH

Post by un1ted »

Mozes li malo smiriti dozivljaje pa da diskutujemo, ili da ignorisemo tvoj slucaj?

Kazem ti, ako su ti naplatili carinu i PDV za manji iznos od 300KM onda OPET MORA POSTOJATI RAZLOG.

DA li si kontaktirao poštu/carinu i provjerio taj razlog? Ako jesi, šta kažu, na osnovu čega je uzeta osnovica i na osnovu čega je carinjen iznos ispod 300KM?

Da li je u pitanju neki od proizvoda koji podliježe carinjenju uvijek, kao što su npr. duha i duhanski proizvodi, alkohol, parfemi i sl.?

Drzava MORA imati mehanizam zaštite. Evo ti jedan primjer:

Mujo, stara varalica kupuje artikal od 800KM, dogovori sa prodavačem da na jednoj fakturi plati 250KM a na drugoj, odvojenoj, plati 550KM. Na taj način ima "legalan" papir da je platio ispod 300KM proizvod.

Eto ti jedan od primjera zašto carina ima mogućnost da carini prema katalogu. Opet taj "katalog" ne odstupa toliko i nije iz prahistorije, vec se mora imati pokriće. Prema mom iskustvi, iaku su većinom debili u carini, ako se desi slučaj da carine po kat. onda imaju opravdan razlog.
User avatar
Hajlac
Posts: 3843
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#5978 Re: CARINA U BiH

Post by Hajlac »

un1ted wrote: Da li je u pitanju neki od proizvoda koji podliježe carinjenju uvijek, kao što su npr. duha i duhanski proizvodi, alkohol, parfemi i sl.?

Drzava MORA imati mehanizam zaštite. Evo ti jedan primjer:

Mujo, stara varalica kupuje artikal od 800KM, dogovori sa prodavačem da na jednoj fakturi plati 250KM a na drugoj, odvojenoj, plati 550KM. Na taj način ima "legalan" papir da je platio ispod 300KM proizvod.

Eto ti jedan od primjera zašto carina ima mogućnost da carini prema katalogu. Opet taj "katalog" ne odstupa toliko i nije iz prahistorije, vec se mora imati pokriće. Prema mom iskustvi, iaku su većinom debili u carini, ako se desi slučaj da carine po kat. onda imaju opravdan razlog.
Nije u pitanju ni duhan, ni lijekovi, ni hrana, ni nakit ni opasne materije ni...

U globalnom (online) trzistu svi se bore za manju cijenu kako bi prodali svoj artikl - zasto da moj dzep ispasta naplatom dadzbina na placeni iznos koji je ispod granice za carinjenje, samo zato sto smo toliko malo i nebitno trziste pa domaci uvoznici stavljaju dosta vece cijene od REALNIH vani, a na osnovu kojih Carina odokativno dodjeljuje vrijednost kupljenom artiklu i vjestacki kupcu namece da to MOOOORA toliko kostati/vrijediti?

Cisti protekcionizam i izvrdavanje Zakona tj. praga od 300KM kako bi na silu punili budzet.

Tone droge, tekstila, lijekova, duhana itd. mjesecno, pa i sedmicno, prolazi Carinu a ljudsko-tehnicke resurse trace baveci se proizvoljnim kataloskim vrijednostima artikala kupljenih za licnu upotrebu(1kom) koji kostaju bijednih 100-250KM :-) za cije utvrdjivanje stvarne vrijednosti je dovoljno unijeti oznaku artikla na ebay-u itd.
:bih:
Last edited by Hajlac on 15/10/2018 15:08, edited 1 time in total.
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#5979 Re: CARINA U BiH

Post by un1ted »

Malo si se smirio, ali opet nisi odgovorio na moje pitanje u potpunosti.

DA li si kontaktirao poštu/carinu i provjerio taj razlog? Ako jesi, šta kažu, na osnovu čega je uzeta osnovica i na osnovu čega je carinjen iznos ispod 300KM?


Kada gledaju kataloške vrijednosti, ili vrijednosti na internetu, NE GLEDAJU domace cijene.

Opet ti ponavljam, moguće da je nenamjerna greška, greška u odabiru "vrste" artikla. To nam moraš ti reći na osnovu žalbe ka pošti.

Ako si samo preuzeo artikal, bez žalbe i zahtjevom za dodatnim informacijama, te tipkaš ovdje svoju žalbu, to apsolutno nema smisla, jer nemaš potpune informacije.

Meni su jednom naplatili carinu iako nisu trebali, uredno se izvinuli i rješili slučaj u moju korist. Greške se dešavaju.
User avatar
travar
Posts: 2764
Joined: 14/08/2006 21:23
Location: Tudena

#5980 Re: CARINA U BiH

Post by travar »

Image
:lol:
Bavarac94
Posts: 385
Joined: 17/01/2013 20:50

#5981 Re: CARINA U BiH

Post by Bavarac94 »

Ako osoba iz inostranstva posalje nov laptop koji nije za komercijalnu upotrebu vec za licnu upotrebu a prelazi vrijednost od 1500 KM, da li se mora platiti 10% poreza i 17% PDV-a na njegovu "katalosku" vrijednost?
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#5982 Re: CARINA U BiH

Post by un1ted »

Mora. Mogu otpakovati I poslati kao korišteno, ali opet se carini na minimum 1.000KM osnovice.
Bavarac94
Posts: 385
Joined: 17/01/2013 20:50

#5983 Re: CARINA U BiH

Post by Bavarac94 »

un1ted wrote:Mora. Mogu otpakovati I poslati kao korišteno, ali opet se carini na minimum 1.000KM osnovice.
Hvala :D
Mehemed
Posts: 5713
Joined: 20/11/2012 22:32
Location: Visoko
Vozim: automobil

#5984 Re: CARINA U BiH

Post by Mehemed »

Hajlac wrote:
Mehemed wrote:Hajd ti nama reci koliko je to plaćeno, koliko je plaćen artikal a koliko shipping.
Sve ukupno znacajno ispod praga od 300KM za carinjenje!
E, ma sve si mi rekao, Napiši koliko je plaćen artikal, a koliko shipping ne u KM već u valuti u kojoj je plaćeno. Može biti da je kurs različit pa u trenutku dolaska prelazi 300KM po kursu, napiši da vidim je li takav slučaj, ako ne onda ti nema smisla pomagati jer ne želiš da ti se pomogne.
User avatar
muhanata
Posts: 702
Joined: 09/11/2011 12:49

#5985 Re: CARINA U BiH

Post by muhanata »

Kakva je situacija sa parfemima? Obračunavaju li carinu, PDV do 300 KM vrijednosti?

Ako obračunavaju, da li se podrazumjeva ukupna vrijednost paketa ili po proizvodu ( lupam ako su unutra 3 parfema po 100 KM)

Da znam šta me čeka :D
User avatar
holowey
Posts: 8440
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#5986 Re: CARINA U BiH

Post by holowey »

muhanata wrote:Kakva je situacija sa parfemima? Obračunavaju li carinu, PDV do 300 KM vrijednosti?

Ako obračunavaju, da li se podrazumjeva ukupna vrijednost paketa ili po proizvodu ( lupam ako su unutra 3 parfema po 100 KM)

Da znam šta me čeka :D
na parfeme se placaju sve dazbine bez obzira na vrijednost posiljke
User avatar
muhanata
Posts: 702
Joined: 09/11/2011 12:49

#5987 Re: CARINA U BiH

Post by muhanata »

holowey wrote:
muhanata wrote:Kakva je situacija sa parfemima? Obračunavaju li carinu, PDV do 300 KM vrijednosti?

Ako obračunavaju, da li se podrazumjeva ukupna vrijednost paketa ili po proizvodu ( lupam ako su unutra 3 parfema po 100 KM)

Da znam šta me čeka :D
na parfeme se placaju sve dazbine bez obzira na vrijednost posiljke
Hvala veliko za odgovor! :)
vehidone
Posts: 86
Joined: 27/03/2014 10:15

#5988 Re: CARINA U BiH

Post by vehidone »

Iz Njemacke sam dosada naručivao nekoliko paketa sa vrijednosti do 300 Km zajedno sa poštarinom.Nije se nikada carinilo osim što je naplaćeno 9,5Km carinski pregled. Paketi se šalju DHL-om i na svakom paketu je vidljiva faktura vrijednosti paketa. U pitanju je moj hobi i radi se o dijelovima za bicikl koji su malo onako posebni i ne mogu se kupiti ovdje u BiH,

Sada bih htio nešto naručiti a to nešto košta oko 230 Eura plus 25 Eura poštarina. Svjestan sam da će se to cariniti. Moje pitanje je i ujedno molba Vama da mi objasnite koliki troškovi me očekuju na gore pomenuti iznos? Jel to ovako 498Km plus 10% carina je 548 pa onda na ovaj iznos još plus 17% PDV je 642Km, Je li to to ili imam još neke troškove.

Zamolio bih Vas da mi malo pojasnite kako to ide sa carinom i obračunom.

Hvala
User avatar
zemomak
Posts: 1686
Joined: 30/08/2008 14:47

#5989 Re: CARINA U BiH

Post by zemomak »

dodaj još carinsko posredovanje 50KM, taksu 10 KM...
Strider91
Posts: 60
Joined: 26/10/2017 10:08

#5990 Re: CARINA U BiH

Post by Strider91 »

Ako trazim povrat PDV-a u HR, da li moram plaćati pdv na nasoj carini , ako mi roba ne prelazi vrijednost od 600 KM ?
User avatar
_Reds_
Posts: 9370
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#5991 Re: CARINA U BiH

Post by _Reds_ »

Strider91 wrote:Ako trazim povrat PDV-a u HR, da li moram plaćati pdv na nasoj carini , ako mi roba ne prelazi vrijednost od 600 KM ?
Ne moras.
User avatar
ferratilis
Posts: 7287
Joined: 25/11/2013 16:48

#5992 Re: CARINA U BiH

Post by ferratilis »

Mozda je cudno pitanje, ali postoji li kakav limit na koliko puta fizicko lice smije nesto kupiti vani mjesecno, ili na iznos novca? Ako npr. narucim tri mobitela sa Aliexpressa u toku jednog mjeseca, u razmaku od 10 dana, s tim da svaki kosta do 300KM. Da li carina pravi probleme?
Strider91
Posts: 60
Joined: 26/10/2017 10:08

#5993 Re: CARINA U BiH

Post by Strider91 »

I jos jedno podpitanje :) Da li mi se na nasoj granici vrijednost robe gleda na cijenu koju sam platio u hrv sa PDV-om ili ona s povratom PDV-a , pitam zbog dozvoljene granice od 600 KM :)
jasmind
Posts: 217
Joined: 24/10/2005 23:50

#5994 Re: CARINA U BiH

Post by jasmind »

gleda se koliko si platio sa pdv, jer ti ces taj pdv platit u tom trenutku,a tek ces kasnije ostvarit pravo na povrat
Strider91
Posts: 60
Joined: 26/10/2017 10:08

#5995 Re: CARINA U BiH

Post by Strider91 »

Pa zapravo , pravo na povrat dobivam vec na granici HR, sto je prije nase granice :d
User avatar
_Reds_
Posts: 9370
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#5996 Re: CARINA U BiH

Post by _Reds_ »

Strider91 wrote:Pa zapravo , pravo na povrat dobivam vec na granici HR, sto je prije nase granice :d
Nije tacno.

Povrat PDV-a dobijas kad se vratis u Hrvtsku, ili preko neke banke ako je u pitanju GlobalBlue.

Dakle niko tebi ne vraca pare na granici. Hrvatska carina ti samo stavi pecat kao dokaz da si robu iznio iz zemlje.

A kod nas se gleda naravno racun sa PDV-om.

Osim ako nisi pravo lice, ali prvna lica svakako i drugacije i uvoze robu i carine.
Strider91
Posts: 60
Joined: 26/10/2017 10:08

#5997 Re: CARINA U BiH

Post by Strider91 »

Nisam ni rekao novac. Vec pravo na povrat novca :D upravo tim pecatom :bih:
Strider91
Posts: 60
Joined: 26/10/2017 10:08

#5998 Re: CARINA U BiH

Post by Strider91 »

Hvala na odgovorim !
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#5999 Re: CARINA U BiH

Post by un1ted »

Gleda se placena cijena na računu.

Sto se tiče naručivanja, ako je za vlastitu upotrebu, nema poroblema. Ako je za šverc, pa zavisi od nadležnih hoćeš li im zapeti za oko :D
Zux
Posts: 906
Joined: 30/03/2005 22:03

#6000 Re: CARINA U BiH

Post by Zux »

Dakle ako recimo vozim neki artikal do 600 KM, neće mi naplatiti. Taj zakon je stupio na snagu? Nisam siguran, ako nekome nije mrsko da odgovori da ne rovim, je li se to računa po osobi 600 KM, ili po prelasku? Npr žena i ja 1000 KM robe, da li će naplatiti carinu i PDV?
Post Reply