CARINA U BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
ForumUser2044
Posts: 10
Joined: 07/09/2018 19:05

#5926 Re: CARINA U BiH

Post by ForumUser2044 »

jasmind wrote:Carina ide na ukupan iznos. Postarina iz SAD ce biti skupa. Plus ako ti to posalje jaran, i nemas nikakav racun kao dokaz vrijednosti, carinik ti vrijednost moze zaracunat kolko god on procjeni.
On bi narucio sa eBaya tako da bi ostao racun, ali mene zanima koliko bi bilo ukupna ta carina kad bi stiglo
User avatar
zincx
Posts: 1000
Joined: 14/01/2017 16:21
Location: Sarajevo

#5927 Re: CARINA U BiH

Post by zincx »

ForumUser2044 wrote:
jasmind wrote:Carina ide na ukupan iznos. Postarina iz SAD ce biti skupa. Plus ako ti to posalje jaran, i nemas nikakav racun kao dokaz vrijednosti, carinik ti vrijednost moze zaracunat kolko god on procjeni.
On bi narucio sa eBaya tako da bi ostao racun, ali mene zanima koliko bi bilo ukupna ta carina kad bi stiglo
180-185 maraka.
almedin100
Posts: 27
Joined: 24/08/2010 12:19

#5928 Re: CARINA U BiH

Post by almedin100 »

Pozdrav.
Zelim naruciti Marshall slusalice sa oficijalne Marshall web stranice https://www.marshallheadphones.com/mh_europe_en
Dostava za BiH-u je besplatna, isporuka je iz Svedske, a dostavljac je Fedex.
Imam li dodatnih troskova na narudzbu koja je ispod 300 KM, osim troskova otvaranja paketa, pisma itd. ?
Windforce
Posts: 11
Joined: 28/09/2017 01:14

#5929 Re: CARINA U BiH

Post by Windforce »

.
Last edited by Windforce on 17/09/2018 01:48, edited 1 time in total.
User avatar
zincx
Posts: 1000
Joined: 14/01/2017 16:21
Location: Sarajevo

#5930 Re: CARINA U BiH

Post by zincx »

Ovima na pošti ništa nije sveto. Platiš tracking, a oni ti preko tog broja nalijepe svoju markicu od 1,80. Doduše, onošto ima tracking naplate 3,5.
sarajevo-x.com
Posts: 840
Joined: 19/04/2013 08:42
Location: Tuzla, Bosnia and Herzegovina

#5931 Re: CARINA U BiH

Post by sarajevo-x.com »

Sad ce posta biti jaca od telekoma :mrgreen:
User avatar
Sodom1
Posts: 4886
Joined: 15/05/2013 02:00
Location: zivot je sranje

#5932 Re: CARINA U BiH

Post by Sodom1 »

Hoce ako bude raja narucivala dzidze midze
Windforce
Posts: 11
Joined: 28/09/2017 01:14

#5933 Re: CARINA U BiH

Post by Windforce »

Pozdrav,
koliko carini otprilike treba da obrade podatke koje sam im vratio faxom nakon sto sam primio kovertu kojom traze podatke o vrijednosti robe? Podatke sam poslao 12.9.

http://prntscr.com/kvubox
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#5934 Re: CARINA U BiH

Post by un1ted »

Nazovi ih i postavi pitanje. Na forumu neces dobiti odgovor gdje je stalo. Mozda nisi zaprimljeni materijal povezali sa tvojim paketom.
Becky7
Posts: 855
Joined: 25/11/2017 16:31

#5935 Re: CARINA U BiH

Post by Becky7 »

Da li se kod carine tablete kao sto su vitamin d3, selen, omega 3 itd., da li je dozvoljeno da se moze naruciti vrijednost paketa iznosi nekih 50 KM?
User avatar
_Reds_
Posts: 9365
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#5936 Re: CARINA U BiH

Post by _Reds_ »

Becky7 wrote:Da li se kod carine tablete kao sto su vitamin d3, selen, omega 3 itd., da li je dozvoljeno da se moze naruciti vrijednost paketa iznosi nekih 50 KM?
Vrlo je moguce da ti te tablete nikako ne propuste.

Trazice ti razno razne potvrde.

Eh uvijek se moze desiti da ne pogledaju nikako paket pa da prodje.
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8754
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#5937 Re: CARINA U BiH

Post by SanskiBiser »

Becky7 wrote:Da li se kod carine tablete kao sto su vitamin d3, selen, omega 3 itd., da li je dozvoljeno da se moze naruciti vrijednost paketa iznosi nekih 50 KM?
iherb-com-iskustva-preporuke-savjeti-t116700.html

Nikakvih problema nema ako ides preko Iherb sajta i DHL dostava (obicnih) za druge sajtove ne znam nisam narucivao.
User avatar
travar
Posts: 2764
Joined: 14/08/2006 21:23
Location: Tudena

#5938 Re: CARINA U BiH

Post by travar »

Windforce wrote:Pozdrav,
koliko carini otprilike treba da obrade podatke koje sam im vratio faxom nakon sto sam primio kovertu kojom traze podatke o vrijednosti robe? Podatke sam poslao 12.9.

http://prntscr.com/kvubox
Njima se baš i ne žuri da završe pos'o. Paket mi je iz USA (preko njemačke i slovenije) stigao u BiH za ~4 dana (mogao je i brže, ali me zakačio vikend), a na našoj carini se kiseli već treći dan. :roll:

NVM, par sekundi nakon posta, zovu me da siđem po paket :mrgreen:
Windforce
Posts: 11
Joined: 28/09/2017 01:14

#5939 Re: CARINA U BiH

Post by Windforce »

travar wrote:
Windforce wrote:Pozdrav,
koliko carini otprilike treba da obrade podatke koje sam im vratio faxom nakon sto sam primio kovertu kojom traze podatke o vrijednosti robe? Podatke sam poslao 12.9.

http://prntscr.com/kvubox
Njima se baš i ne žuri da završe pos'o. Paket mi je iz USA (preko njemačke i slovenije) stigao u BiH za ~4 dana (mogao je i brže, ali me zakačio vikend), a na našoj carini se kiseli već treći dan. :roll:

NVM, par sekundi nakon posta, zovu me da siđem po paket :mrgreen:

Dostavio im customs invoice direktno od kompanije za pc dio koji sam kupio i kaze lik sa carine nemoguce da je ovo cijena, kaze "ja sam guglo i ovo mora da je skuplje"... xD
Kaze moram mu dostavit stvarnu vrijednost inace on procjenjuje.. ima li pravo procijeniti iako sam mu dostavio sve trazene dokumente?
User avatar
travar
Posts: 2764
Joined: 14/08/2006 21:23
Location: Tudena

#5940 Re: CARINA U BiH

Post by travar »

Po pravilu, ne. Da ti je poslalo neko fizičko lice, onda bi možda imao pravo sumnjati, a ovako, mačku o rep.
S druge strane, ovo je BiH, gdje ti tracking naplate 1.80, a saznaš za njega tek kad dobiješ paket. :roll:
Meni su svašta nešta tražili (potpisanu izjavu da se slažem da se roba carini, izvod iz banke o uplati, njihov neki formular, matični broj, broj cipela....), ali sve je prošlo bRez problema.
Windforce
Posts: 11
Joined: 28/09/2017 01:14

#5941 Re: CARINA U BiH

Post by Windforce »

travar wrote:Po pravilu, ne. Da ti je poslalo neko fizičko lice, onda bi možda imao pravo sumnjati, a ovako, mačku o rep.
S druge strane, ovo je BiH, gdje ti tracking naplate 1.80, a saznaš za njega tek kad dobiješ paket. :roll:
Meni su svašta nešta tražili (potpisanu izjavu da se slažem da se roba carini, izvod iz banke o uplati, njihov neki formular, matični broj, broj cipela....), ali sve je prošlo bRez problema.
Znaci nije mi poslao neki lijevi reseller nego ide direktno od firme koja proizvodi, te su oni naveli cijenu i sve ostalo što je potrebno. Paket gore vec 10 dana, ne znam sta da im cinim vise.
Last edited by Windforce on 20/09/2018 18:19, edited 1 time in total.
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#5942 Re: CARINA U BiH

Post by un1ted »

Carinski radnik ima pravo da odbije fakturu, pa čak i ako dolazi direktno iz fabrike, te da vrši carinjenje po "kataloškoj vrijednosti". Takav zakon.

Ima rupa u toj proceduri, ali to se koristi da ne bi došlo do zloupotrebe. Pravo je pitanje, mogu li ja odmah sada naručiti taj isti artikal po cijeni koju si ti dobio? Ako ne mogu ni približno isto, onda ti vjerovatno neće ni propustiti. Ako dokažeš da mogu i drugi naručiti sa istom cijenom, onda ne bi trebalo biti problema, jer će se i sam carinik uvjeriti da je sve po pravilima.

Evo ti primjer. Ja se dogovorim sa sellerom da mu platim artikal 250KM sada, a 500KM za par dana. Nakon toga dostavis PayPl račun za 250KM. Pametno, zar ne? :D Jest, ali onda ima i u carini onih kojima se radi, pa odbiju jer sumnjaju na zloupotrebu, što svakako podržavam. Ovde carina može izvršiti određene provjere, te ustanoviti da je u pitanju pokušaj prevare, te se podnosi krivična prijava, ali ne bih pisao o tome, da dobri bošnjo ne bi pokušao zaobići i to :)

Može se desiti i neka luda akcija, neki lighting deal, ali to treba dokazati i vjerujem da nece biti problema.

Najbitnije u cijeloj priči, nisi nam reako koliko si platio, a koja je stvarna vrijednost artikla? :) Vjerujem da je odstupanje veće od 50% cijene artikla. Konkretno u tvom slučaju ne radi se o cariniku kojem je mrsko raditi, već o osobi koja ne želi da ga neko namagarči, iako on od toga nema neku veliku korist. Isto bih uradio, guglao do besvjesti :mrgreen: ako ne mogu i drugi naručiti, ili ako nije bio neki specijalni deal, ne bih ni prihvatio tu fakturu.
Windforce
Posts: 11
Joined: 28/09/2017 01:14

#5943 Re: CARINA U BiH

Post by Windforce »

Da, cijena nije kataloska nego je u pitanju reklamacija te je navedena nesto niza. Ali u oba slucaja ista je daleko ispod vrijednosti koja podlijeze carini tako da ne znam sto se ceka. Da je bilo srece pa da je i sam carinik procijenio paket i da sam isti dobio prije 10 dana. I u tom slucaju ne bi bilo carinjenja jer artikal, kao sto sam rekao, ne kosta niti blizu cijene na koju postoji mogucnost carinjenja. Ne znam do kad ce se ovo vrtiti, iako je sve crno na bijelo.
Kako carinik odredi cijenu? Po cemu se on vodi?

Hvala na informacijama usput.
User avatar
fortaleza
Posts: 5592
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#5944 Re: CARINA U BiH

Post by fortaleza »

Windforce wrote:
travar wrote:Po pravilu, ne. Da ti je poslalo neko fizičko lice, onda bi možda imao pravo sumnjati, a ovako, mačku o rep.
S druge strane, ovo je BiH, gdje ti tracking naplate 1.80, a saznaš za njega tek kad dobiješ paket. :roll:
Meni su svašta nešta tražili (potpisanu izjavu da se slažem da se roba carini, izvod iz banke o uplati, njihov neki formular, matični broj, broj cipela....), ali sve je prošlo bRez problema.
Znaci nije mi poslao neki lijevi reseller nego ide direktno od firme koja proizvodi, te su oni naveli cijenu i sve ostalo što je potrebno. Paket gore vec 10 dana, ne znam sta da im cinim vise. Koliko sam shvatio da lik ne zna šta da radi sa paketom ili mu je mrsko jednostavno
Dokaz o uplati s bankovnog računa im isprintaš i odneseš zajedno sa invoice-om sa stranice s koje si naručio. Ako se to dvoje poklapa sasvim je dovoljno za carinika.
User avatar
zincx
Posts: 1000
Joined: 14/01/2017 16:21
Location: Sarajevo

#5945 Re: CARINA U BiH

Post by zincx »

Poslato iz UK 4-og, ekspres paket, 22€. Znači, došlo u Bih, četvrtak, 6 sept, otpremljeno na carinu 7-og, pušteno sa carine 14-0g, neuspješan pokušaj dostave (uvijek neko kući, zvono i interfon rade) 19-og i 20-og. Žuti papirić danas. Znaći, podizanje 24-0g(naravno uz donaciju SDA od 9,5 BAM).
BH Pošta, leglo uhljeba.
sarajevo-x.com
Posts: 840
Joined: 19/04/2013 08:42
Location: Tuzla, Bosnia and Herzegovina

#5946 Re: CARINA U BiH

Post by sarajevo-x.com »

Sto se tice tog neuspjelog pokusaja; slao ja rodjaku neke vazne papire brzom bh postom i stiglo je ono stvarno za dan i sve to ali kaze bio kuci cijeli dan cekao to a na trackingu pise tako neuspjeli pokusaj i on zvao postu kako sta zasto kaze sutra ce ici postar nije mogao danas i samo tako stavili ...
Strider91
Posts: 60
Joined: 26/10/2017 10:08

#5947 Re: CARINA U BiH

Post by Strider91 »

Uzeo bi u hrvatskoj racunar( kuciste , Graficka, procesor itd ) , vrijednost oko 1800 KM. Da li mogu uvesti u BIH bez dodatnih troskova posto se radi o IT tehnologiji , a meni odzvanja negdje u glavi neka info da za IT vrijede druga pravila ...?
User avatar
fortaleza
Posts: 5592
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#5948 Re: CARINA U BiH

Post by fortaleza »

Strider91 wrote:Uzeo bi u hrvatskoj racunar( kuciste , Graficka, procesor itd ) , vrijednost oko 1800 KM. Da li mogu uvesti u BIH bez dodatnih troskova posto se radi o IT tehnologiji , a meni odzvanja negdje u glavi neka info da za IT vrijede druga pravila ...?
Raspakiraš komponente, spojiš kompjuter i kažeš da si ga nosio iz BiH bio. :D
BJB
Posts: 4523
Joined: 16/10/2010 17:17
Location: California

#5949 Re: CARINA U BiH

Post by BJB »

zincx wrote:Poslato iz UK 4-og, ekspres paket, 22€. Znači, došlo u Bih, četvrtak, 6 sept, otpremljeno na carinu 7-og, pušteno sa carine 14-0g, neuspješan pokušaj dostave (uvijek neko kući, zvono i interfon rade) 19-og i 20-og. Žuti papirić danas. Znaći, podizanje 24-0g(naravno uz donaciju SDA od 9,5 BAM).
BH Pošta, leglo uhljeba.
Joj i meni dosla glupa zamjenska steka za auto i hop 8.50KM, plus markica za priznanicu.. Prije toga mi stogle neke gluposti na. moje ime, isto 9.5.. Ode mi 19KM bezze.
User avatar
holowey
Posts: 8433
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#5950 Re: CARINA U BiH

Post by holowey »

fortaleza wrote:
Strider91 wrote:Uzeo bi u hrvatskoj racunar( kuciste , Graficka, procesor itd ) , vrijednost oko 1800 KM. Da li mogu uvesti u BIH bez dodatnih troskova posto se radi o IT tehnologiji , a meni odzvanja negdje u glavi neka info da za IT vrijede druga pravila ...?
Raspakiraš komponente, spojiš kompjuter i kažeš da si ga nosio iz BiH bio. :D
za takve slucajeve ima nesto sto se zove privremeni izvoz...nisu na carini vesla sisali...
Post Reply