CARINA U BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
vehidone
Posts: 86
Joined: 27/03/2014 10:15

#5726 Re: CARINA U BiH

Post by vehidone »

Clan 26 tacka 3, tog se drzao, pisao sam mail i Upravi za indirektno oporezivanje, trazili su moj kontakt broj i zvali me, kada sam objasnio situaciju rekli su mi isto, ako fizicko lice salje fizickom licu, vrijednost robe ne smije preci 90 KM, bila roba placena ili ne. Tek kad pravno lice(firma) salje onda je granice 300KM. Mada i dalje mislim da tu nesto nije uredu.

SAD CU TI REĆI ŠTA JA MISLIM DA NIJE U REDU

Klasika,naša posla. Pazi molim te : napisao si im e-mail da ti pojasne zašto i zbog čega..... pretpostavljam da su ti putem e-maila tražili br.tel. pa si im putem e-maila dao svoj broj. E onda oni tebe nazovu ispričaju ti te informacije,ti se predaš ( vjerovatno bi i ja tako) i nikome ništa. HOĆU REĆI DA SU NAMJERNO IZBJEGLI ODGOVOR PUTEM e-maila DA NE BI OSTAO PISANI TRAG NJIHOVE TVRDNJE.
User avatar
holowey
Posts: 8414
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#5727 Re: CARINA U BiH

Post by holowey »

zato se zalbe pisu u pisanoj formi i predaju na protokol ili salju preporuceno sa povratnicom... na pisanu zalbu MORAJU odgovoriti pisanim putem... tek se onda za nesto mozes hvatati... ovako emailom (a gde je pecat, tj. elektronski potpis?), telefonom, rekla kazala...
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#5728 Re: CARINA U BiH

Post by un1ted »

Mail je pisani dokaz. Ono što je navedeno u mailu sa službenog e-maila je isto kao da si dobio odgovor sa pečatom.
User avatar
holowey
Posts: 8414
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#5729 Re: CARINA U BiH

Post by holowey »

aha...predaj tuzbu sudu i prilozi isprintan email pa ces vidjeti koliko to pije vode...
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#5730 Re: CARINA U BiH

Post by un1ted »

Pije vjeruj, već sam imao spor sa JP. Zvanični e-mail je zvanični kanal komunikacije.
Strpljiva
Posts: 3123
Joined: 30/01/2010 23:49

#5731 Re: CARINA U BiH

Post by Strpljiva »

Paket stigao 19.06. kod nas. Je li moguce da jos nisu isporucili i da carinicima treba dati beneficirani radni staz?!
User avatar
liaar
Posts: 3784
Joined: 29/11/2016 11:09
Location: Grad zabranjenog imena
Grijem se na: na suze
Vozim: francusku nakazu
Contact:

#5732 Re: CARINA U BiH

Post by liaar »

Strpljiva wrote:Paket stigao 19.06. kod nas. Je li moguce da jos nisu isporucili i da carinicima treba dati beneficirani radni staz?!
Naravno da je moguće, slobodno nazovi, ne mogu ti preko telefona ništa :D
A šta beneficirani, ja bih im dao dupli, da im je jedna godina 4 godine staža :lol:
Strpljiva
Posts: 3123
Joined: 30/01/2010 23:49

#5733 Re: CARINA U BiH

Post by Strpljiva »

liaar wrote:
Strpljiva wrote:Paket stigao 19.06. kod nas. Je li moguce da jos nisu isporucili i da carinicima treba dati beneficirani radni staz?!
Naravno da je moguće, slobodno nazovi, ne mogu ti preko telefona ništa :D
A šta beneficirani, ja bih im dao dupli, da im je jedna godina 4 godine staža :lol:
Nije ni zamjeriti kojekakva masiranja u javnim institucijama, nije im lako.

Samo fali da dodje sledece sedmice, kad nisam tu.
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#5734 Re: CARINA U BiH

Post by un1ted »

Strpljiva wrote:Paket stigao 19.06. kod nas. Je li moguce da jos nisu isporucili i da carinicima treba dati beneficirani radni staz?!
Na osnovu cega znas da je kod nas? Da je stigao a nije uručen, već bi bio vraćen kinezu, jer paket ne čuvaju više od 7 dana nakon neuspješne dostave.
Strpljiva
Posts: 3123
Joined: 30/01/2010 23:49

#5735 Re: CARINA U BiH

Post by Strpljiva »

un1ted wrote:
Strpljiva wrote:Paket stigao 19.06. kod nas. Je li moguce da jos nisu isporucili i da carinicima treba dati beneficirani radni staz?!
Na osnovu cega znas da je kod nas? Da je stigao a nije uručen, već bi bio vraćen kinezu, jer paket ne čuvaju više od 7 dana nakon neuspješne dostave.
Po tracking broju. A paket nije isporucen jer nisam nasla zuti papiric u sanducetu. Nije Kina, Amerika.
armin_k50
Posts: 14
Joined: 22/06/2018 10:20

#5736 Re: CARINA U BiH

Post by armin_k50 »

TRANCE wrote:
armin_k50 wrote:
Ako si platio robu i imaš dokaz o plaćanju (Paypal izvod ili izvod iz banke), onda je granica 300 KM, jer tada nije bitno da li si nešto kupio od pravne ili fizičke osobe. Jer kako bi to inače i dokazivali, tražili potvrdu o registraciji kompanije u Kini? :-) Ako ti je privatna osoba poslala paket besplatno (bez da si išta platio za robu u paketu, odnosno nemaš dokaz o plaćanju), tada je granica 90 KM.
Tako barem piše u službenoj Odluci od oslobađanja plaćanja uvoznih i izvoznih dažbina (Službeni list BiH, 24/18).
Međutim pošto je ovo ipak Bosna, moguće je da neki carinik provodi samovolju u tumačenju, pa se pokušajte izboriti za sebe i svoja prava prema zakonu.

Član 24.
(Roba zanemarive vrijednosti)

(1) Od plaćanja uvoznih dažbina oslobađa se roba zanemarive vrijednosti sadržana u pošiljci poslanoj direktno iz druge države primaocu u Bosni i Hercegovini (član 207. tačka a) alineja 11) Zakona).
(2) U svrhu primjene stava (1) ovog člana, "robom zanemarive vrijednosti" smatra se roba čija je ukupna vrijednost do 300,00 konvertibilnih maraka po pošiljci.
(3) Oslobađanje od plaćanja uvoznih dažbina ne odobrava se za:
a) alkoholne proizvode,
b) parfeme i toaletne vode,
c) duhan i duhanske proizvode.


Član 26.
(Pošiljke koje fizičko lice šalje drugom fizičkom licu)

(1) Od plaćanja uvoznih dažbina oslobađa se roba nekomercijalnog karaktera sadržana u pošiljci koju besplatno šalje fizičko lice iz druge države fizičkom licu u Bosni i Hercegovini (član 207. tačka a) alineja 12) Zakona).
(2) U svrhu primjene ovog odjeljka, "pošiljke nekomercijalnog karaktera" smatraju se povremene pošiljke koje sadrže isključivo robu namijenjenu ličnoj upotrebi ili upotrebi članova domaćinstva korisnika oslobađanja, koja po svojoj vrsti i količini ukazuje da se ne radi o komercijalnom karakteru i da ih je pošiljalac primaocu poslao besplatno.
(3) Oslobađanje od plaćanja uvoznih dažbina primjenjuje se na robu vrijednosti do 90,00 konvertibilnih maraka po pošiljci, u koju vrijednost se uključuje i vrijednost robe iz stava (5) ovog člana.
(4) Ukoliko je ukupna vrijednost pošiljke veća od iznosa iz stava (3) ovog člana, a sadrži dva ili više predmeta, oslobađanje do tog iznosa odobrava se za one predmete za koje bi oslobađanje bilo odobreno da se uvoze odvojeno, s tim da se vrijednost pojedinačnog predmeta ne može podijeliti.
(5) Oslobađanje od plaćanja uvoznih dažbina količinski se ograničava, po pošiljci, za određenu robu kako slijedi:
a) duhan i duhanski proizvodi:
1) do 50 cigareta ili 25 cigarilosa (cigarilosi su cigare težine do 3 grama po komadu) ili
2) 10 cigara ili 50 grama duhana za pušenje ili
3) odgovarajuća proporcionalna kombinacija količine navedenih duhanskih proizvoda,
b) alkohol i alkoholna pića:
1) destilirana i žestoka alkoholna pića s učešćem alkohola većim od 22% volumena, nedenaturirani etilni alkohol s učešćem alkohola od 80% volumena i više: 1 litra, ili
2) destilirana i žestoka alkoholna pića, aperitivi iz vina ili alkohola i slična pića s učešćem alkohola 22% volumena i manje, pjenušava i likerska vina: 1 litra ili odgovarajuća proporcionalna kombinacija količine navedenih pića, i
3) ostalo vino: 2 litre,
c) parfemi do 50 ml ili toaletne vode do 250 ml.
Clan 26 tacka 3, tog se drzao, pisao sam mail i Upravi za indirektno oporezivanje, trazili su moj kontakt broj i zvali me, kada sam objasnio situaciju rekli su mi isto, ako fizicko lice salje fizickom licu, vrijednost robe ne smije preci 90 KM, bila roba placena ili ne. Tek kad pravno lice(firma) salje onda je granice 300KM. Mada i dalje mislim da tu nesto nije uredu.
Oni će naravno reći da je sve bilo u skladu sa zakonom da pokriju svog kolegu. Međutim odluka je jasna, granica od 90 KM bi se trebala samo odnositi ako dobiješ paket bez bilo kakvog plaćanja. Tako kaže i njihovo službeno obavještenje:

http://www.new.uino.gov.ba/bs/clanci/No ... nja-carine

"Prema trenutnim propisima kada građani BiH dobijaju putem pošte pakete iz inostranstva, trenutno se oslobađanje od plaćanja uvoznih dažbina vrši na pakete zanemarive vrijednosti do iznosa od 50 KM. Početkom primjene nove Odluke ta vrijednost se povećava do iznosa od 300 KM, ukoliko fizičko lice naručuje robu iz inostranstva i istu plaća prilikom narudžbe. S druge strane oslobađaju se od plaćanja uvoznih dažbina paketi do vrijednosti od 90 KM ukoliko fizička lica iz BiH iste dobijaju od fizičkih lica iz inostranstva bez bilo kakvog plaćanja. Kada se radi o gore pomenutoj robi mora biti vidljivo da je ista namijenjena za vlastite potrebe. Ne smije se raditi o količinama koje bi dale naslutiti da je ta roba namijenjena daljoj prodaji u BiH."

Stoga ili je carinik pogriješio ili im je stigla neformalna instrukcija da se prave ludi i carine sve preko 90 KM kako bi povećali prikupljene prihode.
Jedino da predaš tužbu na sud, ali to je proces koji iziskuje vremena, love i živaca dok izganjaš pravdu.
Pokusacu s tim linkom nesto napraviti da vidim sta ce mi reci i napisao sam da zelim odgovor mailom. Sad hoce li piti vode neznam, a sto se tice suda, to bi se oduzilo tako da mi se ne isplati. Hvala na linku :thumbup:
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#5737 Re: CARINA U BiH

Post by un1ted »

Strpljiva wrote: Po tracking broju. A paket nije isporucen jer nisam nasla zuti papiric u sanducetu. Nije Kina, Amerika.
Da li taj TN kaže da je u BIH i kada provjeriš na http://tracktrace.posta.ba/ ? Ako tu ne piše, onda nije ni ušlo u BIH.

Što se tiče papirića, može se zagubiti, jer ga poštar zna ostaviti na lošem mjestu, ili u nekim brošurama i sl.
Strpljiva
Posts: 3123
Joined: 30/01/2010 23:49

#5738 Re: CARINA U BiH

Post by Strpljiva »

un1ted wrote:
Strpljiva wrote: Po tracking broju. A paket nije isporucen jer nisam nasla zuti papiric u sanducetu. Nije Kina, Amerika.
Da li taj TN kaže da je u BIH i kada provjeriš na http://tracktrace.posta.ba/ ? Ako tu ne piše, onda nije ni ušlo u BIH.

Što se tiče papirića, može se zagubiti, jer ga poštar zna ostaviti na lošem mjestu, ili u nekim brošurama i sl.
Nema nista, znaci nije jos doslo. Hvala na trudu, zaista :thumbup: od sada cu ovako provjeravati.
User avatar
choxnox
Posts: 1102
Joined: 05/09/2009 12:32

#5739 Re: CARINA U BiH

Post by choxnox »

Strpljiva wrote:Paket stigao 19.06. kod nas. Je li moguce da jos nisu isporucili i da carinicima treba dati beneficirani radni staz?!
Aaaaa, ti bas kontra svog nicka :D
Strpljiva
Posts: 3123
Joined: 30/01/2010 23:49

#5740 Re: CARINA U BiH

Post by Strpljiva »

choxnox wrote:
Strpljiva wrote:Paket stigao 19.06. kod nas. Je li moguce da jos nisu isporucili i da carinicima treba dati beneficirani radni staz?!
Aaaaa, ti bas kontra svog nicka :D
Hahahha tako nekako. Paket poslan 10.06. dugo sam bila strpljiva.
User avatar
choxnox
Posts: 1102
Joined: 05/09/2009 12:32

#5741 Re: CARINA U BiH

Post by choxnox »

Strpljiva wrote:
choxnox wrote:
Strpljiva wrote:Paket stigao 19.06. kod nas. Je li moguce da jos nisu isporucili i da carinicima treba dati beneficirani radni staz?!
Aaaaa, ti bas kontra svog nicka :D
Hahahha tako nekako. Paket poslan 10.06. dugo sam bila strpljiva.
Ih, nije to nista. Ja sam pretprosle godine dobio paket koji je putovao 10 mjeseci :lol: Neka sitna glupost, par dolara.
User avatar
yamakashii
Posts: 179
Joined: 04/07/2017 15:28

#5742 Re: CARINA U BiH

Post by yamakashii »

Ako narucim paket sa iherba (150 + 30km dhl express), da li bi sve trebalo proci kako treba tj bez postarine ? Sta vi mislite jer sa ovim nasim uhljupima se nikad ne zna?
User avatar
zincx
Posts: 1000
Joined: 14/01/2017 16:21
Location: Sarajevo

#5743 Re: CARINA U BiH

Post by zincx »

yamakashii wrote:Ako narucim paket sa iherba (150 + 30km dhl express), da li bi sve trebalo proci kako treba tj bez postarine ? Sta vi mislite jer sa ovim nasim uhljupima se nikad ne zna?
Meni od iHerba sve prolazi OK.
User avatar
edin.h
Posts: 177
Joined: 18/08/2011 01:40

#5744 Re: CARINA U BiH

Post by edin.h »

Član 24.
(Roba zanemarive vrijednosti)

(1) Od plaćanja uvoznih dažbina oslobađa se roba zanemarive vrijednosti sadržana u pošiljci poslanoj direktno iz druge države primaocu u Bosni i Hercegovini (član 207. tačka a) alineja 11) Zakona).
(2) U svrhu primjene stava (1) ovog člana, "robom zanemarive vrijednosti" smatra se roba čija je ukupna vrijednost do 300,00 konvertibilnih maraka po pošiljci.
(3) Oslobađanje od plaćanja uvoznih dažbina ne odobrava se za:
a) alkoholne proizvode,
b) parfeme i toaletne vode,
c) duhan i duhanske proizvode.


Član 26.
(Pošiljke koje fizičko lice šalje drugom fizičkom licu)

(1) Od plaćanja uvoznih dažbina oslobađa se roba nekomercijalnog karaktera sadržana u pošiljci koju besplatno šalje fizičko lice iz druge države fizičkom licu u Bosni i Hercegovini (član 207. tačka a) alineja 12) Zakona).
(2) U svrhu primjene ovog odjeljka, "pošiljke nekomercijalnog karaktera" smatraju se povremene pošiljke koje sadrže isključivo robu namijenjenu ličnoj upotrebi ili upotrebi članova domaćinstva korisnika oslobađanja, koja po svojoj vrsti i količini ukazuje da se ne radi o komercijalnom karakteru i da ih je pošiljalac primaocu poslao besplatno.
(3) Oslobađanje od plaćanja uvoznih dažbina primjenjuje se na robu vrijednosti do 90,00 konvertibilnih maraka po pošiljci, u koju vrijednost se uključuje i vrijednost robe iz stava (5) ovog člana.
(4) Ukoliko je ukupna vrijednost pošiljke veća od iznosa iz stava (3) ovog člana, a sadrži dva ili više predmeta, oslobađanje do tog iznosa odobrava se za one predmete za koje bi oslobađanje bilo odobreno da se uvoze odvojeno, s tim da se vrijednost pojedinačnog predmeta ne može podijeliti.
(5) Oslobađanje od plaćanja uvoznih dažbina količinski se ograničava, po pošiljci, za određenu robu kako slijedi:
a) duhan i duhanski proizvodi:
1) do 50 cigareta ili 25 cigarilosa (cigarilosi su cigare težine do 3 grama po komadu) ili
2) 10 cigara ili 50 grama duhana za pušenje ili
3) odgovarajuća proporcionalna kombinacija količine navedenih duhanskih proizvoda,
b) alkohol i alkoholna pića:
1) destilirana i žestoka alkoholna pića s učešćem alkohola većim od 22% volumena, nedenaturirani etilni alkohol s učešćem alkohola od 80% volumena i više: 1 litra, ili
2) destilirana i žestoka alkoholna pića, aperitivi iz vina ili alkohola i slična pića s učešćem alkohola 22% volumena i manje, pjenušava i likerska vina: 1 litra ili odgovarajuća proporcionalna kombinacija količine navedenih pića, i
3) ostalo vino: 2 litre,
c) parfemi do 50 ml ili toaletne vode do 250 ml.[/quote]

Clan 26 tacka 3, tog se drzao, pisao sam mail i Upravi za indirektno oporezivanje, trazili su moj kontakt broj i zvali me, kada sam objasnio situaciju rekli su mi isto, ako fizicko lice salje fizickom licu, vrijednost robe ne smije preci 90 KM, bila roba placena ili ne. Tek kad pravno lice(firma) salje onda je granice 300KM. Mada i dalje mislim da tu nesto nije uredu.[/quote]
Oni će naravno reći da je sve bilo u skladu sa zakonom da pokriju svog kolegu. Međutim odluka je jasna, granica od 90 KM bi se trebala samo odnositi ako dobiješ paket bez bilo kakvog plaćanja. Tako kaže i njihovo službeno obavještenje:

http://www.new.uino.gov.ba/bs/clanci/No ... nja-carine

"Prema trenutnim propisima kada građani BiH dobijaju putem pošte pakete iz inostranstva, trenutno se oslobađanje od plaćanja uvoznih dažbina vrši na pakete zanemarive vrijednosti do iznosa od 50 KM. Početkom primjene nove Odluke ta vrijednost se povećava do iznosa od 300 KM, ukoliko fizičko lice naručuje robu iz inostranstva i istu plaća prilikom narudžbe. S druge strane oslobađaju se od plaćanja uvoznih dažbina paketi do vrijednosti od 90 KM ukoliko fizička lica iz BiH iste dobijaju od fizičkih lica iz inostranstva bez bilo kakvog plaćanja. Kada se radi o gore pomenutoj robi mora biti vidljivo da je ista namijenjena za vlastite potrebe. Ne smije se raditi o količinama koje bi dale naslutiti da je ta roba namijenjena daljoj prodaji u BiH."

Stoga ili je carinik pogriješio ili im je stigla neformalna instrukcija da se prave ludi i carine sve preko 90 KM kako bi povećali prikupljene prihode.
Jedino da predaš tužbu na sud, ali to je proces koji iziskuje vremena, love i živaca dok izganjaš pravdu.[/quote]

Pokusacu s tim linkom nesto napraviti da vidim sta ce mi reci i napisao sam da zelim odgovor mailom. Sad hoce li piti vode neznam, a sto se tice suda, to bi se oduzilo tako da mi se ne isplati. Hvala na linku :thumbup:[/quote]


Love u mutnom i ne treba im dopustiti da im ovakav bezobrazluk prodje nekaznjeno, treba ih na sud predati ili barem u medije da se ovo sto rade objelodani, a jedino skupa svi mozemo djelovati, jer pojedinacno cemo svi jednom iskusiti isti bezobrazluk.
Clan 26. ima vise tacaka, ali sve tacke cine taj clan, a ne samo tacka 3. Tacka 1 takodjer opisuje clan 26. gdje jasno pise da se ovaj clan odnosi na pošiljke koju besplatno šalje fizičko lice iz inostranstva.

Trebas se onda pozvati na Clan 24, jer si narucio robu zanemarive vrijednosti do 300KM i istu platio i mozes im dostaviti dokaz, a nigdje u zakonu nije navedeno da mora biti od fime.

A sad nevezano za zakon koji su donijeli (a ne postuju) kakve veze ima da li si kupio nesto od Kineske firme ili od ficikog lica iz Kine, niti se moze provjeriti niti je bitno za bilo koga.
Strpljiva
Posts: 3123
Joined: 30/01/2010 23:49

#5745 Re: CARINA U BiH

Post by Strpljiva »

Sinoc sanjam stig'o paket, maloprije poštar zvoni :sretan:
armin_k50
Posts: 14
Joined: 22/06/2018 10:20

#5746 Re: CARINA U BiH

Post by armin_k50 »

edin.h wrote:

Love u mutnom i ne treba im dopustiti da im ovakav bezobrazluk prodje nekaznjeno, treba ih na sud predati ili barem u medije da se ovo sto rade objelodani, a jedino skupa svi mozemo djelovati, jer pojedinacno cemo svi jednom iskusiti isti bezobrazluk.
Clan 26. ima vise tacaka, ali sve tacke cine taj clan, a ne samo tacka 3. Tacka 1 takodjer opisuje clan 26. gdje jasno pise da se ovaj clan odnosi na pošiljke koju besplatno šalje fizičko lice iz inostranstva.

Trebas se onda pozvati na Clan 24, jer si narucio robu zanemarive vrijednosti do 300KM i istu platio i mozes im dostaviti dokaz, a nigdje u zakonu nije navedeno da mora biti od fime.

A sad nevezano za zakon koji su donijeli (a ne postuju) kakve veze ima da li si kupio nesto od Kineske firme ili od ficikog lica iz Kine, niti se moze provjeriti niti je bitno za bilo koga.
Ma pozvo sam se ali ni Uprava za indirektno oporezivanje mi "ne zeli pomoci". Sve sam proucio, clan 26. se odnosi na clan 207. tacka a) alineja 12 Zakona o carinskoj politici, koji se odnosi na besplatne posiljke. Poslao sam i mail zastiti potrosaca da vidim mogu li mi oni pomoci. Ali ne obecava mi ovo puno. Posiljka je otisla na ponovno carinjenje, da li ce zalbe piti vode jos cemo da vidimo.
User avatar
clicks
Posts: 63
Joined: 12/12/2010 00:02

#5747 Re: CARINA U BiH

Post by clicks »

Ja ljudi nisam malo bijesan zbog ovog novog zakona što se plaća 1.80 KM za paket.......
Mehemed wrote:
Prijatelju ti si ofulao temu, priča se o tome, ali ne u temi o carini jer to što naplaćuju nema veze sa carinom.

kupio-bih-nesto-sa-ebay-a-t81292s18050.html

bh-posta-klasicna-pljacka-t150575.html
EDIT: Pogrešna tema
Last edited by clicks on 11/07/2018 23:00, edited 1 time in total.
Mehemed
Posts: 5713
Joined: 20/11/2012 22:32
Location: Visoko
Vozim: automobil

#5748 Re: CARINA U BiH

Post by Mehemed »

funky_w4 wrote:Ja ljudi nisam malo bijesan zbog ovog novog zakona što se plaća 1.80 KM za paket. Danas sam prvi put morao platiti i to za robu navedenu dole.

Vidim da je forum malo mrtav što se tiče toga, jer samo je par ljudi uopšte to komentarisalo u ovih 10 dana od kako je zakon stupio na snagu.
Prijatelju ti si ofulao temu, priča se o tome, ali ne u temi o carini jer to što naplaćuju nema veze sa carinom.

kupio-bih-nesto-sa-ebay-a-t81292s18050.html

bh-posta-klasicna-pljacka-t150575.html
User avatar
Sodom1
Posts: 4886
Joined: 15/05/2013 02:00
Location: zivot je sranje

#5749 Re: CARINA U BiH

Post by Sodom1 »

Kakva je situacija kad prenosim robu u autu , do koje vrijednosti mi nece opaliti carinu?
Negdje sam naletio do 600 km , ne placa se nista. Ima li neko podrobniju informaciju
User avatar
liaar
Posts: 3784
Joined: 29/11/2016 11:09
Location: Grad zabranjenog imena
Grijem se na: na suze
Vozim: francusku nakazu
Contact:

#5750 Re: CARINA U BiH

Post by liaar »

Sodom1 wrote:Kakva je situacija kad prenosim robu u autu , do koje vrijednosti mi nece opaliti carinu?
Negdje sam naletio do 600 km , ne placa se nista. Ima li neko podrobniju informaciju
I mene ovo interesuje, je l' samo u autu, može li u ličnom prtljagu, trebao bih za Tursku za 9 dana pa da šta fino nađem za auto tamo, trebao bih vjerovatno račun imati sa sobom
Post Reply