CARINA U BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
tnt-tunja
Posts: 1037
Joined: 19/08/2014 21:08

#4726 Re: CARINA U BiH

Post by tnt-tunja »

un1ted wrote:Opet postavljam pitanje. Zasto se nervirate, ili bunite?

Niste se VI IZBORILI za ovaj zakon. Niste VI nista uradili da se ovaj zakon implementira. Zato nema potrebe da se nervirate, ili ocekujete nesto. Ako bude bilo bice, ako ne jbga.

VI = Mi.
Ti si ubjedljivo najgori forumas koji se pojavljuje ovdje. Ne znam koji je razlog tvog nacina razmisljanja, nadam se da nije neka bolest u pitanju pa da su ti odumrli neuroni. Sve ostalo se da tretirati i sanirati, razmisli malo o tome ;)
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#4727 Re: CARINA U BiH

Post by un1ted »

Nije mi bas jasno zasto ovakav odgovor? Da li mozes da potkrijepis cinjenicama? Možeš li navesti šta sam još napisao da dovede to kategorizacije "najgori forumaš"?

Mislim da sam jasno napisao da nema potrebe da se neko proziva, da se pljuje, ili navodi bilo koji negativan komentar. Bavim se 10tak godina online narudzbama i niti jedan građanski pokret nije izvršio pritisak na nadležne organe, zalagao se, ili naprosto uradio BILO ŠTA da dođe do bilo kakve promjene.

Zbog toga sam upitao, na osnov čega se neko može žaliti iz udobnog doma, čekajući da mu se servira nešto gdje nije uložen gram truda? Tipični primjer bosanskog sidroma, lezi hljebe da te jedem.

Smatram da je tvoj odgovor jako nekorektan.

EDIT:

Sad sam skontao šta je u pitanju, izgleda da te je zabolila ranija diskusija hehe :)
tnt-tunja wrote:Dobio sam jutros pismo od Carine da im dostavim fakturu, PayPal transakciju ili bilo koji drugi dokaz iz koga je vidljiva ispravna vrijednost i trgovački naziv kupljene robe...

Pitanja, da li fake-at PayPal transakciju, da li će upaliti i koje bi mogle biti posljedice iste?
Je li im ko kad slao nešto slično? Pretpostavljam da ovo traže jer u paketu nema fakture i sami ne znaju cijenu, u protivnom bi me već oderali za carinu.
tnt-tunja wrote:
un1ted wrote:
tnt-tunja wrote:Pa i nisu bas toliko pametni, toliko od mene ;)
Rece frajer koji je na javnom forumu pisao kako prevariti drzavu :) Da je drzave ne moras je ni prevariti, vec bi radi ovog pisanja vec bio pozvan u PS radi izjave.

Prevari za 50KM drzavu, mene ces za 500KM!
Dosadan si
:bih: :bih:
cassius
Posts: 3943
Joined: 29/06/2014 07:53

#4728 Re: CARINA U BiH

Post by cassius »

un1ted wrote:Nije mi bas jasno zasto ovakav odgovor? Da li mozes da potkrijepis cinjenicama? Možeš li navesti šta sam još napisao da dovede to kategorizacije "najgori forumaš"?

Mislim da sam jasno napisao da nema potrebe da se neko proziva, da se pljuje, ili navodi bilo koji negativan komentar. Bavim se 10tak godina online narudzbama i niti jedan građanski pokret nije izvršio pritisak na nadležne organe, zalagao se, ili naprosto uradio BILO ŠTA da dođe do bilo kakve promjene.

Zbog toga sam upitao, na osnov čega se neko može žaliti iz udobnog doma, čekajući da mu se servira nešto gdje nije uložen gram truda? Tipični primjer bosanskog sidroma, lezi hljebe da te jedem.

Smatram da je tvoj odgovor jako nekorektan.
Cuj na osnovu cega se moze zalit iz udobnog doma, to ja nemam pravo da se zalim jer se odluka ne sprovodi, iako je u prvom mjestu nastala zbog pritiska EU na ovu hrđu od drzave. Znaci drzava moze da me vuce za nos i pravi budalom, sto znaci i ti ces jednog dana, slicna logika kao sto si ovom kolegi pisao , prevari drzavu za 50 KM, mene ces za 500. ?

Za sta si se ti izborio? Jel tebi sve potaman ovdje ? Nisi se pozalio ni na sta ? De da vidimo evo ,imal tu kakvih opravdanih stvari, jer vjerovatno si se u zivotu iznervirao radi neceg, na sta ti nisi imao uticaj.

Logika ti je nakaradna, realno. A otkud ti znas da niko od nas, nije slao mailove, nije pokusavao uticat na to da se ovaj jadni zakon o carini, izmjeni? Da se pita ljude koji odavno narucuju online, zakon bi se davno promjenio. Ali ne da drzava.

Jedno sigurno znamo da ti za svojih 10ak godina oniline kupovine, nisi ni jednom uticao da se sta promjeni.

Gutaj sta ti se servira..
tnt-tunja
Posts: 1037
Joined: 19/08/2014 21:08

#4729 Re: CARINA U BiH

Post by tnt-tunja »

Nema potrebe mijesati babe i zabe. Ja sto sam ucinio nikakve veze nema sa tvojim donosenjem zakljucaka.
BTW logika je nauka, ako nisi znao, dakle moze se izucavati. Ti si ocigledno te casove promasio, bjezao? Ili su kao sto kazem ne do Bog neuroni odumrli ;)
pozz
User avatar
gentoo
Posts: 3298
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#4730 Re: CARINA U BiH

Post by gentoo »

Sto je najgore svi ovi sto placu jer nije usvojeno ustvari imaju u planu naruciti neki XiaoDjingLing telefon od $149 i to je to.. Drugim rijecima besposlicari i studenti/ucenici

:evil:
tnt-tunja
Posts: 1037
Joined: 19/08/2014 21:08

#4731 Re: CARINA U BiH

Post by tnt-tunja »

Ma nije ni vazno ko sta planira naruciti. Nemoj osudjivati ljude niti njihove postupke. Najgore od svega je sto su nas zavlacili i na kraju nam ga zatjerali...
cassius
Posts: 3943
Joined: 29/06/2014 07:53

#4732 Re: CARINA U BiH

Post by cassius »

gentoo wrote:Sto je najgore svi ovi sto placu jer nije usvojeno ustvari imaju u planu naruciti neki XiaoDjingLing telefon od $149 i to je to.. Drugim rijecima besposlicari i studenti/ucenici

:evil:

Nije da ti nisi profitirao od online narucivanja. Drugim rijecima nisi gazda za kojeg se predstavljas.
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#4733 Re: CARINA U BiH

Post by seoBIH »

Cuj bori se slanjem mailova. Ja internet generacije, bože dragi. Ovaj drugi pop koji vara državu i pravi krivično djelo javlja se i popuje drugom. :lol: :lol:

Btw, EU nije natjerao bih da usvoje oslobađanje od carine i PDV na preneseni način od papagaja ratka. U EU si oslobođen carine i PDV do 150e, a iznad 22e placa se pdv.
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#4734 Re: CARINA U BiH

Post by victom »

seoBIH wrote: Btw, EU nije natjerao bih da usvoje oslobađanje od carine i PDV na preneseni način od papagaja ratka.
Pojam "papagaj Ratko" sam ja uveo.
Znači trademark i treba ovako pisati: papagaj Ratko ® by Victom
Last edited by victom on 01/03/2021 05:04, edited 2 times in total.
CooK
Posts: 3883
Joined: 28/01/2012 19:50

#4735 Re: CARINA U BiH

Post by CooK »

zincx wrote:Zahebo nas Ratko...
On neka vise ne spominje nikakve termine i rokove, kvota 1,10 da nece pogoditi. Prvo je omasio dva mjeseca kad je bio onaj problem sa spediterima a ovo za Odluku ce omasiti jos vise.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#4736 Re: CARINA U BiH

Post by channel10 »

Pa kakve veze on ima sa ovom odlukom :D ? On samo izbifla ono sto mu kazu. I ovu su odluku vjerovanto donijeli ljudi od struke, ali kad je to sve izaslo u eter, digla se vjerovatno kuka i motika iz stranaka koju su tu struku postavili na ta mjesta jer pobogu, gdje ce nesto ici narodu u korist. I dobili smo ovo sto smo dobili i izgleda da bi bolje bilo da nije sve to izaslo u novinama i tv-i.
User avatar
shiljak
Posts: 6496
Joined: 13/01/2005 11:58
Location: internet

#4737 Re: CARINA U BiH

Post by shiljak »

Jesu li odobrili ovaj limit do 300 KM?
User avatar
gentoo
Posts: 3298
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#4738 Re: CARINA U BiH

Post by gentoo »

shiljak wrote:Jesu li odobrili ovaj limit do 300 KM?

Jesu, narucuj. Eno Gearbest poslao mail RedMi OjdiMi DojdiMi 4 Pro za $149
CooK
Posts: 3883
Joined: 28/01/2012 19:50

#4739 Re: CARINA U BiH

Post by CooK »

channel10 wrote:Pa kakve veze on ima sa ovom odlukom :D ? On samo izbifla ono sto mu kazu. I ovu su odluku vjerovanto donijeli ljudi od struke, ali kad je to sve izaslo u eter, digla se vjerovatno kuka i motika iz stranaka koju su tu struku postavili na ta mjesta jer pobogu, gdje ce nesto ici narodu u korist. I dobili smo ovo sto smo dobili i izgleda da bi bolje bilo da nije sve to izaslo u novinama i tv-i.
Ma znam, on samo "cita vijesti" ali neka ih ne cita vise kad su neki termini u pitanju. :) To za stranke i politicare si u pravu, nista dobro za narod nisu ucinili i ovo bi bilo iznenadjenje da je ispalo kako se pricalo.
CooK
Posts: 3883
Joined: 28/01/2012 19:50

#4740 Re: CARINA U BiH

Post by CooK »

shiljak wrote:Jesu li odobrili ovaj limit do 300 KM?
Nazalost nisu i nece do daljnjeg.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#4741 Re: CARINA U BiH

Post by channel10 »

CooK wrote:
channel10 wrote:Pa kakve veze on ima sa ovom odlukom :D ? On samo izbifla ono sto mu kazu. I ovu su odluku vjerovanto donijeli ljudi od struke, ali kad je to sve izaslo u eter, digla se vjerovatno kuka i motika iz stranaka koju su tu struku postavili na ta mjesta jer pobogu, gdje ce nesto ici narodu u korist. I dobili smo ovo sto smo dobili i izgleda da bi bolje bilo da nije sve to izaslo u novinama i tv-i.
Ma znam, on samo "cita vijesti" ali neka ih ne cita vise kad su neki termini u pitanju. :) To za stranke i politicare si u pravu, nista dobro za narod nisu ucinili i ovo bi bilo iznenadjenje da je ispalo kako se pricalo.
Sad ces vidjeti kad se prijedlog odluke negdje izgubi u ladici i nista se ne desi. Kao da nista nije bilo.
CooK
Posts: 3883
Joined: 28/01/2012 19:50

#4742 Re: CARINA U BiH

Post by CooK »

channel10 wrote:
CooK wrote:
channel10 wrote:Pa kakve veze on ima sa ovom odlukom :D ? On samo izbifla ono sto mu kazu. I ovu su odluku vjerovanto donijeli ljudi od struke, ali kad je to sve izaslo u eter, digla se vjerovatno kuka i motika iz stranaka koju su tu struku postavili na ta mjesta jer pobogu, gdje ce nesto ici narodu u korist. I dobili smo ovo sto smo dobili i izgleda da bi bolje bilo da nije sve to izaslo u novinama i tv-i.
Ma znam, on samo "cita vijesti" ali neka ih ne cita vise kad su neki termini u pitanju. :) To za stranke i politicare si u pravu, nista dobro za narod nisu ucinili i ovo bi bilo iznenadjenje da je ispalo kako se pricalo.
Sad ces vidjeti kad se prijedlog odluke negdje izgubi u ladici i nista se ne desi. Kao da nista nije bilo.
Veoma moguce, ne bi im bilo prvi put da se tako nesto desi. Mada ako ih stvarno EU pritisce da to zavrse onda bi morali to i uraditi. Sta da se radi, ostaje nam samo da cekamo pa cemo vidjeti sta ce se desiti.
User avatar
fortaleza
Posts: 5592
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#4743 Re: CARINA U BiH

Post by fortaleza »

gentoo wrote:
shiljak wrote:Jesu li odobrili ovaj limit do 300 KM?

Jesu, narucuj. Eno Gearbest poslao mail RedMi OjdiMi DojdiMi 4 Pro za $149
Prag je na oko 180$, iduci telefon mi definitivno dolazi iz Kine :mrgreen:
User avatar
shiljak
Posts: 6496
Joined: 13/01/2005 11:58
Location: internet

#4744 Re: CARINA U BiH

Post by shiljak »

Izgleda @gentoo se zezno, nisu još zvanično odobrili :-?
User avatar
gentoo
Posts: 3298
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#4745 Re: CARINA U BiH

Post by gentoo »

shiljak wrote:Izgleda @gentoo se zezno, nisu još zvanično odobrili :-?

Nisam se ja zeznuo nego si ti dosao na temu gdje se zadnjih 20 stranica raspravlja o tvom pitanju
CooK
Posts: 3883
Joined: 28/01/2012 19:50

#4746 Re: CARINA U BiH

Post by CooK »

fortaleza wrote:Prag je na oko 180$, iduci telefon mi definitivno dolazi iz Kine :mrgreen:
Dajte procitajte barem par postova od ranije, ovakvim pisanjem samo mozete zbuniti nekog ko dodje na temu da se informise pa procita pogresnu informaciju i fasuje carinu i PDV. O ovoj Odluci smo raspravljali svakodnevno vec mjesec dana sve dok u srijedu nije objavljena informacija da je Odluka vracena u Vijece ministara na ponovno odlucivanje i da nece stupiti na snagu do daljnjeg.
Tako da nije prag na 180$ nego je prag nazalost i dalje na 30$.
User avatar
gentoo
Posts: 3298
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#4747 Re: CARINA U BiH

Post by gentoo »

Sad najozbiljnije.. Jel carina na tablet 5% ? Znam da za telefone je, ne znam jel tablet u istoj kategoriji.. Ima li ko link do aktuelnog tarifnika ?
AkumAone
Posts: 188
Joined: 08/04/2009 22:36

#4748 Re: CARINA U BiH

Post by AkumAone »

gentoo wrote:Sad najozbiljnije.. Jel carina na tablet 5% ? Znam da za telefone je, ne znam jel tablet u istoj kategoriji.. Ima li ko link do aktuelnog tarifnika ?
Da, 5% je i za tablete i svu ostalu tehniku.
Evo ti od prosle godine carinske tarife, pa listaj do mile volje:
http://komorabih.ba/wp-content/uploads/ ... TK_BiH.pdf
User avatar
shiljak
Posts: 6496
Joined: 13/01/2005 11:58
Location: internet

#4749 Re: CARINA U BiH

Post by shiljak »

od kad je carina samo 5% za mobitel? Je li bila prije par godina ili tek od 2017?
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#4750 Re: CARINA U BiH

Post by zlo zlo »

do nedavno je bila jedinstvena 10 posto za sve, dosta ih i sada tu koriste jer im mrsko gledat/tražit koliko je :lol:
Post Reply