CARINA U BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#4451 Re: CARINA U BiH

Post by zlo zlo »

Hakiz wrote:
zlo zlo wrote:
Hakiz wrote:
Evo jedna za vas dvoje: http://www.bosch-professional.com/za/en ... c1100.html

Sve na nju može, svakakvi nastavci svih dužina, debljina, svakakv rad mekši, tvrđi...

Samo što je skuplja od 300, pa i od 600 KM. Na Amazon.de košta 730 Eura.
nećemo mi te, nego one kite :lol: :lol:
Zato sam rekao da se na ovu mogu staviti nastavci raznih dužina, debljina, mekoća i tvrdoća. Teško bilo skontati na šta se ovdje misli... :wink:
nisi skonto, ocemo jeftino maKITA bušilice, bosch smo mogli i ovako kupit :lol: :lol: :P
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#4452 Re: CARINA U BiH

Post by un1ted »

feferon wrote:Ljudi, čitam vaše komentare na zadnjih par stranica i ništa više ne kontam :? :?
Planiram kupiti iz UK putnu torbu koja je sa dostavom 47 GBP (~103 BAM). Šalju DHL-om

Ako usvoje ovo za 300 KM, je li ja plaćam samo tih 103 KM? Ili će mi država tražiti još 17% i još neke dodatne troškove???
Sacekaj da odluka bude na snazi. DHLom ce ti doci kroz 2-3 dana :) Da, za sada su takve informacije da ce biti 0 dazbina ka drzavi za narudbze od do 300KM (s postarinom).
feferon
Posts: 101
Joined: 20/02/2014 22:38

#4453 Re: CARINA U BiH

Post by feferon »

Dupli
Last edited by feferon on 27/11/2021 20:06, edited 2 times in total.
Hakiz
Posts: 40534
Joined: 30/07/2015 20:01

#4454 Re: CARINA U BiH

Post by Hakiz »

zlo zlo wrote:Zato sam rekao da se na ovu mogu staviti nastavci raznih dužina, debljina, mekoća i tvrdoća. Teško bilo skontati na šta se ovdje misli... :wink:
nisi skonto, ocemo jeftino maKITA bušilice, bosch smo mogli i ovako kupit :lol: :lol: :P[/quote]

Da. Čudo kako dođoh na isto, ali pogrešnim putem...
isx
Posts: 3594
Joined: 24/05/2014 19:12

#4455 Re: CARINA U BiH

Post by isx »

Warashii wrote:
vanjki wrote:jel ovo do 300KM vrijedi oslobađanje samo ako naručim od pravnog lica? ako npr kupim naocale od fizickog lica onda se naplacuje pdv i carina?
A gdje to pise? Ne razumijem kako si dosao do ovoga?
Ja sam procitao tekst vec jedno 15 puta, sve iz razloga jer neko kaze ovo, neko ono. Ja procitav i vidim nigdje se to ne spominje. Nije mi jasno kako dodjete do ovakvih zakljucaka.
Po tekstu.
Ono sto je nekad bilo limit do 50,00KM, zajedno sa dostavom, sada je 300,00KM, vjerovatno sa dostavom.
Po meni je to tako pa cemo vidjeti kako ce praksa pokazati.
Čuj gdje to piše. Pa reče onaj PR UIO. Ako kupuješ od 'pravnog lica' za 'nekomercijalnu upotrebu' vrijednosti do 300KM oslobođen si plaćanja dadzbina. Sa pravom čovjek pita. Ostaje nam da čekamo objavu u službenom listu.
User avatar
Warashii
Posts: 4270
Joined: 13/09/2011 12:55

#4456 Re: CARINA U BiH

Post by Warashii »

Stupanjem na snagu i početkom primjene nove Odluke ta vrijednost se povećava do iznosa od 300 KM, ukoliko fizičko lice naručuje robu iz inostranstva i istu plaća prilikom narudžbe.
S druge strane oslobađaju se od plaćanja uvoznih dažbina paketi do vrijednosti od 90 KM ukilko fizička lica iz BiH iste dobijaju od fizičkih lica iz inostranstva bez bilo kakvog plaćanja.

Prevedeno "ukoliko osoba u Bosni i Hercegovini dobije paket iz inostranstva kao poklon primjenom ove odluke neće plaćati uvozne dadžbine ukoliko vrijednost robe ne prelazi 90 KM."
Dakle jedino je spomenuto fizicko lice u ulozi kupca, a nikakva pravna ni fizicka kao prodavca.
Dajte taj tekst majku mu.
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#4457 Re: CARINA U BiH

Post by un1ted »

Jednostavno je. Platis robu, kupujes od "pravnog lica". Dobijes artikal od tetke, do 90KM si oslobodjen. Dzabe se komplikuje...jeste li do sada provjeravali je li neko pravno lice? Kako ces dokazati je li pravno lic? Da ti salje dokument o registraciji preduzeca iz Kine? :)
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31538
Joined: 16/04/2011 18:46

#4458 Re: CARINA U BiH

Post by skafiskafsnjak »

Ja mislim da se ebay i ove ostale stranice vode kao pravna lica...
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#4459 Re: CARINA U BiH

Post by un1ted »

Pa ako se neko "zainatI" vjerovatno moze traziti potvrdu. Tu prvenstveno mislim na privatne dostavne sluzbe. Vjerovatno treba inoice da prati posiljku u kojem je prodavac registrovan kao kompanija (za privatne dostave). Drzavna posta nece praviti problem cim vidi paypal i ebay.

Ako se narucuje sa kineskih stranica tipa gearbest, tu nema rasprave, to je pravno lice.
User avatar
Warashii
Posts: 4270
Joined: 13/09/2011 12:55

#4460 Re: CARINA U BiH

Post by Warashii »

un1ted wrote:Jednostavno je. Platis robu, kupujes od "pravnog lica". Dobijes artikal od tetke, do 90KM si oslobodjen. Dzabe se komplikuje...jeste li do sada provjeravali je li neko pravno lice? Kako ces dokazati je li pravno lic? Da ti salje dokument o registraciji preduzeca iz Kine? :)
Aa aa jok. Tražit će pečat. :D
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31538
Joined: 16/04/2011 18:46

#4461 Re: CARINA U BiH

Post by skafiskafsnjak »

un1ted wrote:Pa ako se neko "zainatI" vjerovatno moze traziti potvrdu. Tu prvenstveno mislim na privatne dostavne sluzbe. Vjerovatno treba inoice da prati posiljku u kojem je prodavac registrovan kao kompanija (za privatne dostave). Drzavna posta nece praviti problem cim vidi paypal i ebay.

Ako se narucuje sa kineskih stranica tipa gearbest, tu nema rasprave, to je pravno lice.
Mah to mi je i bitno - ebay, gearbest, honorbuy, banggood itd
isx
Posts: 3594
Joined: 24/05/2014 19:12

#4462 Re: CARINA U BiH

Post by isx »

Warashii wrote:Stupanjem na snagu i početkom primjene nove Odluke ta vrijednost se povećava do iznosa od 300 KM, ukoliko fizičko lice naručuje robu iz inostranstva i istu plaća prilikom narudžbe.
S druge strane oslobađaju se od plaćanja uvoznih dažbina paketi do vrijednosti od 90 KM ukilko fizička lica iz BiH iste dobijaju od fizičkih lica iz inostranstva bez bilo kakvog plaćanja.

Prevedeno "ukoliko osoba u Bosni i Hercegovini dobije paket iz inostranstva kao poklon primjenom ove odluke neće plaćati uvozne dadžbine ukoliko vrijednost robe ne prelazi 90 KM."
Dakle jedino je spomenuto fizicko lice u ulozi kupca, a nikakva pravna ni fizicka kao prodavca.
Dajte taj tekst majku mu.
Mani se na čitanja tekstova. Poslušaj izjavu Ratka Kovačevića u kameru.
isx
Posts: 3594
Joined: 24/05/2014 19:12

#4463 Re: CARINA U BiH

Post by isx »

skafiskafsnjak wrote:Ja mislim da se ebay i ove ostale stranice vode kao pravna lica...
eBay je oglasnik kao i pik na kojem prodaje kamara prodavača kako fizičkih, tako i pravnih lica.
User avatar
turquoise
Posts: 184
Joined: 13/08/2005 19:27

#4464 Re: CARINA U BiH

Post by turquoise »

kada ocekujete da stupi na snagu ovo za 300 KM?
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#4465 Re: CARINA U BiH

Post by channel10 »

Gdje god piše određena vrijednost robe, vodice se kao pravno lice, kao i gdje piše gift, a vidi se iz aviona da nema veze sa nekim sabanom iz BIH-a.

Ja bih sad potpisao da me oslobode i do 200 KM, ali i onih troškova sto oni majmuni iz DHL-a naplaćuju. Sve preko tih para ću rado platiti državi.
User avatar
Warashii
Posts: 4270
Joined: 13/09/2011 12:55

#4466 Re: CARINA U BiH

Post by Warashii »

isx wrote:
Warashii wrote:Stupanjem na snagu i početkom primjene nove Odluke ta vrijednost se povećava do iznosa od 300 KM, ukoliko fizičko lice naručuje robu iz inostranstva i istu plaća prilikom narudžbe.
S druge strane oslobađaju se od plaćanja uvoznih dažbina paketi do vrijednosti od 90 KM ukilko fizička lica iz BiH iste dobijaju od fizičkih lica iz inostranstva bez bilo kakvog plaćanja.

Prevedeno "ukoliko osoba u Bosni i Hercegovini dobije paket iz inostranstva kao poklon primjenom ove odluke neće plaćati uvozne dadžbine ukoliko vrijednost robe ne prelazi 90 KM."
Dakle jedino je spomenuto fizicko lice u ulozi kupca, a nikakva pravna ni fizicka kao prodavca.
Dajte taj tekst majku mu.
Mani se na čitanja tekstova. Poslušaj izjavu Ratka Kovačevića u kameru.
Pa kad izadje u sluzbenim novinama ostaje nam samo da citamo, ja nisam gledao tu izjavu, mozda je tacna a mozda on nema pojma sta govori.
Dakle dok ne izadje nagadjat cemo eto.
MAda iz teksta koji se moze naci na netu nikakva pravna i fizicka lica u svojstvu prodavaca se ne spominju.
soniking23
Posts: 1
Joined: 06/07/2017 17:42

#4467 Re: CARINA U BiH

Post by soniking23 »

Poz ljudi, imam jedan problem, nadam se da mi možete pomoći. Naime preko sajta myprotein.ba sam naručio 5 kg proteina, kreatin i aminokiseline. Mislio sam logično da je pošiljka iz BiH, jer je čitav sajt na našem jeziku. Međutim robu su mi poslali iz Holandije. Sad mi iz Banjaluke iz uprave za indirektno-neizravno oporezivanje šalju poziv na dostavu dokaza i traže mi sanitarno uvjerenje. Molim vas za pomoć, suplemnte sam uplatio odmah po narudžbini preko bankovne kartice. šta mi je raditi?
User avatar
Warashii
Posts: 4270
Joined: 13/09/2011 12:55

#4468 Re: CARINA U BiH

Post by Warashii »

soniking23 wrote:Poz ljudi, imam jedan problem, nadam se da mi možete pomoći. Naime preko sajta myprotein.ba sam naručio 5 kg proteina, kreatin i aminokiseline. Mislio sam logično da je pošiljka iz BiH, jer je čitav sajt na našem jeziku. Međutim robu su mi poslali iz Holandije. Sad mi iz Banjaluke iz uprave za indirektno-neizravno oporezivanje šalju poziv na dostavu dokaza i traže mi sanitarno uvjerenje. Molim vas za pomoć, suplemnte sam uplatio odmah po narudžbini preko bankovne kartice. šta mi je raditi?
E jebi ga.
Mislim da je sad najisplativije upucati se u nogu.
NEma neke pomoci :roll:
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#4469 Re: CARINA U BiH

Post by un1ted »

Warashii wrote: Pa kad izadje u sluzbenim novinama ostaje nam samo da citamo, ja nisam gledao tu izjavu, mozda je tacna a mozda on nema pojma sta govori.
Dakle dok ne izadje nagadjat cemo eto.
MAda iz teksta koji se moze naci na netu nikakva pravna i fizicka lica u svojstvu prodavaca se ne spominju.


Novinari i njihovo prenošenje :)
soniking23 wrote:Poz ljudi, imam jedan problem, nadam se da mi možete pomoći. Naime preko sajta myprotein.ba sam naručio 5 kg proteina, kreatin i aminokiseline. Mislio sam logično da je pošiljka iz BiH, jer je čitav sajt na našem jeziku. Međutim robu su mi poslali iz Holandije. Sad mi iz Banjaluke iz uprave za indirektno-neizravno oporezivanje šalju poziv na dostavu dokaza i traže mi sanitarno uvjerenje. Molim vas za pomoć, suplemnte sam uplatio odmah po narudžbini preko bankovne kartice. šta mi je raditi?
Najbolje je da odbiješ paket u dogovoru sa prodavačem. Artikal se vrati, tebi vrate novac vjerovatno umanjen za troškove dostave.
User avatar
Warashii
Posts: 4270
Joined: 13/09/2011 12:55

#4470 Re: CARINA U BiH

Post by Warashii »

Budemo vidjeli kako ce se ovo vec sprovoditi.
Mada ja generalno ne znam da li sam ikada ista narucio od nekog prodavca a da nije bio pravno lice.
User avatar
zincx
Posts: 1000
Joined: 14/01/2017 16:21
Location: Sarajevo

#4471 Re: CARINA U BiH

Post by zincx »

soniking23 wrote:Poz ljudi, imam jedan problem, nadam se da mi možete pomoći. Naime preko sajta myprotein.ba sam naručio 5 kg proteina, kreatin i aminokiseline. Mislio sam logično da je pošiljka iz BiH, jer je čitav sajt na našem jeziku. Međutim robu su mi poslali iz Holandije. Sad mi iz Banjaluke iz uprave za indirektno-neizravno oporezivanje šalju poziv na dostavu dokaza i traže mi sanitarno uvjerenje. Molim vas za pomoć, suplemnte sam uplatio odmah po narudžbini preko bankovne kartice. šta mi je raditi?
Ja sam sa istog sajta naručivao, nisu ništa tražili.
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#4472 Re: CARINA U BiH

Post by TRANCE »

Čuj sanitarno uvjerenje za suplemente za ličnu upotrebu, a proizvod proizveden u Britaniji po EU standardima koji su rigorozniji nego BiH standardi. To samo kod nas ima, kao da uvoziš šleper suplemenata iz Somalije za dalju prodaju :-)
Hakiz
Posts: 40534
Joined: 30/07/2015 20:01

#4473 Re: CARINA U BiH

Post by Hakiz »

TRANCE wrote:Čuj sanitarno uvjerenje za suplemente za ličnu upotrebu, a proizvod proizveden u Britaniji po EU standardima koji su rigorozniji nego BiH standardi. To samo kod nas ima, kao da uvoziš šleper suplemenata iz Somalije za dalju prodaju :-)
Nema veze. Mora dobiti potvrdu BiH institucija za taj konkretan proizvod, bez obzira na to da li su propisi zemlje proizvođača ili izvoznika strožiji. Moraš zadovoljiti propise svoje zemlje, dakle moraš dobiti potvrdu institucije ovlaštene da izda potvrdu da su ti propisi zadovoljeni, bez obzira na propise drugih zemalja. Bez toga, nema uvoza.

Naša zemlja ima pravo tražiti dokumente koji potvrđuju da su standardi ispoštovani za proizvod koji ulazi u BiH. Nema veze što se podrazumijeva da je proizvod pravljen po tim standardima, imaju pravo tražiti dokumentaciju koja to potvrđuje. Čak iako to traže svake prestupne godine.

To je tipična situacija da svima prolazi, a onda se neko izdvoji kao primjer i na njemu se slome kola.
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#4474 Re: CARINA U BiH

Post by TRANCE »

Hakiz wrote:
TRANCE wrote:Čuj sanitarno uvjerenje za suplemente za ličnu upotrebu, a proizvod proizveden u Britaniji po EU standardima koji su rigorozniji nego BiH standardi. To samo kod nas ima, kao da uvoziš šleper suplemenata iz Somalije za dalju prodaju :-)
Nema veze. Mora dobiti potvrdu BiH institucija za taj konkretan proizvod, bez obzira na to da li su propisi zemlje proizvođača ili izvoznika strožiji. Moraš zadovoljiti propise svoje zemlje, dakle moraš dobiti potvrdu institucije ovlaštene da izda potvrdu da su ti propisi zadovoljeni, bez obzira na propise drugih zemalja. Bez toga, nema uvoza.

Naša zemlja ima pravo tražiti dokumente koji potvrđuju da su standardi ispoštovani za proizvod koji ulazi u BiH. Nema veze što se podrazumijeva da je proizvod pravljen po tim standardima, imaju pravo tražiti dokumentaciju koja to potvrđuje. Čak iako to traže svake prestupne godine.

To je tipična situacija da svima prolazi, a onda se neko izdvoji kao primjer i na njemu se slome kola.
Ma daj, u čitavoj EU možeš uvesti poštom šta hoćeš osim mesa i mlijeka, isto tako i u SAD-u, Kanadi, Australiji i svugdje u normalnom svijetu, jedino se kod nas glumi pravna država na sitnoj buraniji koja naruči pakovanje proteina za ličnu upotrebu, dok u isto vrijeme regularno prolaze šleperi smrznutih krava iz prethodnog desetljeća, cisterne mlijeka sa aflatoksinima, jaja sa salmonelom, gmo voće, igračke za djecu s toksičnom plastikom, dupljaci odjeće i obuće, što se sve kasnije uredno prodaje u supermarketima i prodavnicama.
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#4475 Re: CARINA U BiH

Post by zlo zlo »

počeli su ovi s pika izdvajat makita bušilice... ehhh kasno stiže marko na kosovo :lol: :lol: :lol:
Post Reply