CARINA U BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
laserShow
Posts: 4071
Joined: 30/04/2022 22:10
Grijem se na: nacionalizam

#8001 Re: CARINA U BiH

Post by laserShow »

DaysleepeR wrote: 23/11/2023 13:06 Biće naravno za laptom i PS5 carina, čovjek je pitao za čokoladice.
Cokoladica ima i od 1KM ali i od 100KM pa i vise. Kazem samo da svaki paket ima vrijednost i ako se ustanovi da je iznad 300KM biti ce dadzbina. Ti ces reci malverzacija, ja cu reci vrijednost paketa.

Vjerovatno nece ici na carinu, jer ne salju nista ekskluzivno. Ja sam napisao ako se ustanovi vrijednost iznad 300KM, carina ima pravo i mogucnost da to naplati. Nista dodatno.
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14667
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#8002 Re: CARINA U BiH

Post by DaysleepeR »

laserShow wrote: 23/11/2023 13:12
DaysleepeR wrote: 23/11/2023 13:06 Biće naravno za laptom i PS5 carina, čovjek je pitao za čokoladice.
Cokoladica ima i od 1KM ali i od 100KM pa i vise. Kazem samo da svaki paket ima vrijednost i ako se ustanovi da je iznad 300KM biti ce dadzbina. Ti ces reci malverzacija, ja cu reci vrijednost paketa.

Vjerovatno nece ici na carinu, jer ne salju nista ekskluzivno. Ja sam napisao ako se ustanovi vrijednost iznad 300KM, carina ima pravo i mogucnost da to naplati. Nista dodatno.
Lijepo sam napisao, pa da ponovim:
Mora biti neka vrijednost upisana.
Ako je besplatna pošiljka, ne bi trebao platiti nikakve dažbine, osim ako nije očito da je neka malverzacija.
User avatar
laserShow
Posts: 4071
Joined: 30/04/2022 22:10
Grijem se na: nacionalizam

#8003 Re: CARINA U BiH

Post by laserShow »

Dobro, upisana vrijednos 350KM.
DObro, nije upisana vrijendost 350KM, vec 50KM.

Kako ce se postaviti carinik na osnovu zakona u oba slucaja?
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14667
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#8004 Re: CARINA U BiH

Post by DaysleepeR »

laserShow wrote: 23/11/2023 13:49 Dobro, upisana vrijednos 350KM.
DObro, nije upisana vrijendost 350KM, vec 50KM.

Kako ce se postaviti carinik na osnovu zakona u oba slucaja?
Carinik će svakako otvoriti pošiljku da vidi da li faktura odgovara onom što se nalazi u pošiljki i ima diskreciono pravo da digne procijenjenu vrijednost ako mu se čini da faktura ne odgovara robi.

Ja ovdje pričam o skroz nečemu drugom, onom što se u špediterskom žargonu zove "besplatna pošiljka" i to je tačno ovo što je opisao OP.
Dakle nikakve tetke, rođaci, slanje laptopa, sredstava za rad, namještaja, plejki i sl.

Besplatna pošiljka se odnosi (obično) na slanje uzoraka, promo materijala, ili simboličnih poklona koji nemaju komercijalnu vrijednost, niti su kupljeni, niti će biti prodavani dalje.
Takve pošiljke se oslobađaju od carine, ali ih svejedno mora pratiti proforma faktura sa iskazanom vrijednosti samo za carinu.

Pročitaj pod "Proforma Invoice"

https://www.courierpoint.com/guides/inf ... 20shipment

Ja ne pričam za sve slučajeve i sve moguće varijante, to je nemoguće napisati u dvije rečenice.
User avatar
kabal1337
Posts: 8112
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#8005 Re: CARINA U BiH

Post by kabal1337 »

DaysleepeR wrote: 23/11/2023 14:01
laserShow wrote: 23/11/2023 13:49 Dobro, upisana vrijednos 350KM.
DObro, nije upisana vrijendost 350KM, vec 50KM.

Kako ce se postaviti carinik na osnovu zakona u oba slucaja?
Carinik će svakako otvoriti pošiljku da vidi da li faktura odgovara onom što se nalazi u pošiljki i ima diskreciono pravo da digne procijenjenu vrijednost ako mu se čini da faktura ne odgovara robi.

Ja ovdje pričam o skroz nečemu drugom, onom što se u špediterskom žargonu zove "besplatna pošiljka" i to je tačno ovo što je opisao OP.
Dakle nikakve tetke, rođaci, slanje laptopa, sredstava za rad, namještaja, plejki i sl.

Besplatna pošiljka se odnosi (obično) na slanje uzoraka, promo materijala, ili simboličnih poklona koji nemaju komercijalnu vrijednost, niti su kupljeni, niti će biti prodavani dalje.
Takve pošiljke se oslobađaju od carine, ali ih svejedno mora pratiti proforma faktura sa iskazanom vrijednosti samo za carinu.

Pročitaj pod "Proforma Invoice"

https://www.courierpoint.com/guides/inf ... 20shipment

Ja ne pričam za sve slučajeve i sve moguće varijante, to je nemoguće napisati u dvije rečenice.

znas sta kaze dhl i dts sped na proforma invoice or regularnih firmi. Nista ovo, ipak cemo da te ogulimo. Nije mi se jednom desilo.
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14667
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#8006 Re: CARINA U BiH

Post by DaysleepeR »

kabal1337 wrote: 23/11/2023 18:07
DaysleepeR wrote: 23/11/2023 14:01
laserShow wrote: 23/11/2023 13:49 Dobro, upisana vrijednos 350KM.
DObro, nije upisana vrijendost 350KM, vec 50KM.

Kako ce se postaviti carinik na osnovu zakona u oba slucaja?
Carinik će svakako otvoriti pošiljku da vidi da li faktura odgovara onom što se nalazi u pošiljki i ima diskreciono pravo da digne procijenjenu vrijednost ako mu se čini da faktura ne odgovara robi.

Ja ovdje pričam o skroz nečemu drugom, onom što se u špediterskom žargonu zove "besplatna pošiljka" i to je tačno ovo što je opisao OP.
Dakle nikakve tetke, rođaci, slanje laptopa, sredstava za rad, namještaja, plejki i sl.

Besplatna pošiljka se odnosi (obično) na slanje uzoraka, promo materijala, ili simboličnih poklona koji nemaju komercijalnu vrijednost, niti su kupljeni, niti će biti prodavani dalje.
Takve pošiljke se oslobađaju od carine, ali ih svejedno mora pratiti proforma faktura sa iskazanom vrijednosti samo za carinu.

Pročitaj pod "Proforma Invoice"

https://www.courierpoint.com/guides/inf ... 20shipment

Ja ne pričam za sve slučajeve i sve moguće varijante, to je nemoguće napisati u dvije rečenice.

znas sta kaze dhl i dts sped na proforma invoice or regularnih firmi. Nista ovo, ipak cemo da te ogulimo. Nije mi se jednom desilo.
Špediterska usluga, te usluge drugih firmi je nešto skroz drugo od ovog što ja govorim.
Marihuana007
Posts: 292
Joined: 03/03/2022 20:22

#8007 Re: CARINA U BiH

Post by Marihuana007 »

Pozdrav, može li mi neko objasniti postupak povrata poreza tj. Vat tax free iz Njemačke za kupljenu robu? Kupio sam laptop za 650 eura. Dobio sam formular vat tax free sa povratkom poreza od 67 eura na email adresu od Global Blue i neki kod.
Postoji mogućnost da ću se vratiti u BiH autobusom tako da zadnja članica EU je Hrvatska i koliko sam skontao tamo tražiti povrat poreza dok u BiH na granici treba reći nema ništa za prijavu, tako nešto . Ili je bolje da se vratim avionom i na njemačkom aerodromu tražiti vat agenciju za povrat poreza.
User avatar
mayab
Posts: 27202
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#8008 Re: CARINA U BiH

Post by mayab »

Marihuana007 wrote: 26/11/2023 22:09 Pozdrav, može li mi neko objasniti postupak povrata poreza tj. Vat tax free iz Njemačke za kupljenu robu? Kupio sam laptop za 650 eura. Dobio sam formular vat tax free sa povratkom poreza od 67 eura na email adresu od Global Blue i neki kod.
Postoji mogućnost da ću se vratiti u BiH autobusom tako da zadnja članica EU je Hrvatska i koliko sam skontao tamo tražiti povrat poreza dok u BiH na granici treba reći nema ništa za prijavu, tako nešto . Ili je bolje da se vratim avionom i na njemačkom aerodromu tražiti vat agenciju za povrat poreza.
Gledaj , ti na izlasku iz EU moraš ovjeriti taj "formular za povrat poreza", hrvatski carinik će tražiti da vidi šta to izvoziš za šta želiš ovjeru i povrat!
Dakle , laptop moraš imati sa sobom da ga oni vide očima, da ga iznosiš sa teritorije EU.
Ako ideš busom, u 99% slučajeva Hrvati dojavljuju našoj carini da su ovjerili tako šta i BiH carinik će te pitati kulturno imaš li šta za prijaviti :oops: , ako kažeš ne , pretrkeljat će te (što svakako imaju pravo) i to sigurno naći, a onda ide carina i porez , a možda i kazna
Marihuana007
Posts: 292
Joined: 03/03/2022 20:22

#8009 Re: CARINA U BiH

Post by Marihuana007 »

mayab wrote: 26/11/2023 22:19
Marihuana007 wrote: 26/11/2023 22:09 Pozdrav, može li mi neko objasniti postupak povrata poreza tj. Vat tax free iz Njemačke za kupljenu robu? Kupio sam laptop za 650 eura. Dobio sam formular vat tax free sa povratkom poreza od 67 eura na email adresu od Global Blue i neki kod.
Postoji mogućnost da ću se vratiti u BiH autobusom tako da zadnja članica EU je Hrvatska i koliko sam skontao tamo tražiti povrat poreza dok u BiH na granici treba reći nema ništa za prijavu, tako nešto . Ili je bolje da se vratim avionom i na njemačkom aerodromu tražiti vat agenciju za povrat poreza.
Gledaj , ti na izlasku iz EU moraš ovjeriti taj "formular za povrat poreza", hrvatski carinik će tražiti da vidi šta to izvoziš za šta želiš ovjeru i povrat!
Dakle , laptop moraš imati sa sobom da ga oni vide očima, da ga iznosiš sa teritorije EU.
Ako ideš busom, u 99% slučajeva Hrvati dojavljuju našoj carini da su ovjerili tako šta i BiH carinik će te pitati kulturno imaš li šta za prijaviti :oops: , ako kažeš ne , pretrkeljat će te (što svakako imaju pravo) i to sigurno naći, a onda ide carina i porez , a možda i kazna
Onda se ne isplati tražiti tih 67 eura od tih agencija. Možda je jednostavnije da se vratim avionom do Bosne onda mi ne treba nikakva zadnja članica EU i u njemačkoj tražiti vat shop da ovjerim formular.
User avatar
mayab
Posts: 27202
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#8010 Re: CARINA U BiH

Post by mayab »

Marihuana007 wrote: 26/11/2023 22:41
mayab wrote: 26/11/2023 22:19
Marihuana007 wrote: 26/11/2023 22:09 Pozdrav, može li mi neko objasniti postupak povrata poreza tj. Vat tax free iz Njemačke za kupljenu robu? Kupio sam laptop za 650 eura. Dobio sam formular vat tax free sa povratkom poreza od 67 eura na email adresu od Global Blue i neki kod.
Postoji mogućnost da ću se vratiti u BiH autobusom tako da zadnja članica EU je Hrvatska i koliko sam skontao tamo tražiti povrat poreza dok u BiH na granici treba reći nema ništa za prijavu, tako nešto . Ili je bolje da se vratim avionom i na njemačkom aerodromu tražiti vat agenciju za povrat poreza.
Gledaj , ti na izlasku iz EU moraš ovjeriti taj "formular za povrat poreza", hrvatski carinik će tražiti da vidi šta to izvoziš za šta želiš ovjeru i povrat!
Dakle , laptop moraš imati sa sobom da ga oni vide očima, da ga iznosiš sa teritorije EU.
Ako ideš busom, u 99% slučajeva Hrvati dojavljuju našoj carini da su ovjerili tako šta i BiH carinik će te pitati kulturno imaš li šta za prijaviti :oops: , ako kažeš ne , pretrkeljat će te (što svakako imaju pravo) i to sigurno naći, a onda ide carina i porez , a možda i kazna
Onda se ne isplati tražiti tih 67 eura od tih agencija. Možda je jednostavnije da se vratim avionom do Bosne onda mi ne treba nikakva zadnja članica EU i u njemačkoj tražiti vat shop da ovjerim formular.
Onda ti carina na aerodromu mora ovjeriti da si laptop iznio sa područja EU (poanta toga svega je da si rezident države izvan EU, i da robu iznosiš van), a kad ovdje sletiš "furaš" priču da je to tvoj "stari" laptop , naravno carinik uvijek može posumnjati
Achilles_91
Posts: 17
Joined: 06/05/2023 13:29

#8011 Re: CARINA U BiH

Post by Achilles_91 »

Moze li neko da mi kaze da li ce ovo da ide na carinu?
Gledaju li vrijednost artikla sa fakture (194 dolara u ovom slucaju) ili koliko sam ga ja platio (165 dolara)?
Image
User avatar
mc-twin
Posts: 3357
Joined: 18/04/2009 23:47

#8012 Re: CARINA U BiH

Post by mc-twin »

Gleda se konacna cijena koliko si ti platio (total) odnosno 165$.
HD_2015
Posts: 978
Joined: 27/08/2015 12:54

#8013 Re: CARINA U BiH

Post by HD_2015 »

Achilles_91 wrote: 27/11/2023 09:19 Moze li neko da mi kaze da li ce ovo da ide na carinu?
Gledaju li vrijednost artikla sa fakture (194 dolara u ovom slucaju) ili koliko sam ga ja platio (165 dolara)?
Image
Trebalo bi koliko si ti platio. Ako te budu zezali, onda izvod iz banke, e-mail, e-bay i ostali dokazi o uplati.
Achilles_91
Posts: 17
Joined: 06/05/2023 13:29

#8014 Re: CARINA U BiH

Post by Achilles_91 »

@mc-twin
@HD_2015
Hvala Vam na brzim odgovorima!
User avatar
Mustang1
Posts: 28757
Joined: 29/12/2010 17:31

#8015 Re: CARINA U BiH

Post by Mustang1 »

Ali i to je na granici. Zavisi kakav dolar bude kad bude doslo to. Po ovom nece biti, ako naraste za 0.02 bit ce na 300 :D Valjda nece naplatiti porez.
Achilles_91
Posts: 17
Joined: 06/05/2023 13:29

#8016 Re: CARINA U BiH

Post by Achilles_91 »

Mustang1 wrote: 27/11/2023 10:59 Ali i to je na granici. Zavisi kakav dolar bude kad bude doslo to. Po ovom nece biti, ako naraste za 0.02 bit ce na 300 :D Valjda nece naplatiti porez.
Zar se ne gleda vrijednost dolara u trenutku kupovine? Meni ga je racunalo 1.79.
Sve i da skoci na 1.82 (tada ce 165 dolara biti 300.3km)
zar ja ne bih to mogao demantovati tako sto bih poslao izvod iz banke da sam ja zaista uplatio manje od 300km, tj da u trenutku moje kupovine dolar je bio 1.79?


EDIT: Jos jedno pitanje, i preko kartice od sestre je kupljen sat, na njeno ime (isto prezime), ali istu adresu. I njen je blizu 300km. Da li moze biti problem na carini sto je za oba sata ista adresa?
Sagittarius_xx
Posts: 10
Joined: 30/04/2019 19:15

#8017 Re: CARINA U BiH

Post by Sagittarius_xx »

Pozdrav.

Pokusao sam naci informacije u grupi, ali nedovoljno.

Imam namjeru uvoziti robu iz kine.
Planiram prodavati nekih 20ak artikala.
Tako da bih sedmicno ili svakih 10ak dana uvozio po par komada tih artikala.

1. Prijatelji koji rade sa uvozom a u konacnici sa prodajom te iste robe iz Kine su me savjetovali da te artikle ne saljem samo na svoje ime, nego da saljem na vise adresa.
Razlog, da bi ovim postupkom skrenuo paznju sa sebe. Jer ako se jedan te isti artikal uvozim vise puta na jedno ime u vise komada moze doci do zaustavljanja uvoza na to ime zbog sumnje na komercijalnu upotrebu tog artikla.
Da li neko ima informacija oko uvoza robe iz kine i daljnje pretprodaje?
Koliko se moze uvesti robe a da ne postanes sumnjiv?

2. Nije iskljucena ni opcija otvaranja d.o.o. i uvoza robe kao pravno lice uz naravno placanja svih dadzbina državi?
Zanima me sta bi u tom slucaju placao od dadzbina? Carina 10% + 17PDV.

Ako neko ima više informacija na ovu temu, moze mi se javiti privatno.

Hvala.
Suchi1237
Posts: 9
Joined: 06/03/2019 20:37

#8018 Re: CARINA U BiH

Post by Suchi1237 »

Pozdrav svima

Ovo mi je prvi put da narucujem iz Kine pa vas molim da mi date savjete i objasnite procedure, naime zelio bi kao fizičko lice da naručim preko Alibabe dva qvada cetverotockasa ukupna vrijednost je 3400km.
Vrijednost qvadova je 3200km + 200km shipping brodom u luku Ploce(tako mi je napisao ovaj kinez i poslao mi ponudu na 1750eura koje trebam uplatiti preko alibabe pa da mi on to posalje)
Eh sad kakve su dalje procedure kad ja uplatim novac njemu jel se trebam javiti špediciji?
Kako ide taj proces dostave brodom jel trebam nekome to najaviti ili će me neko kontaktirati povodom ovoga.
Molim Vas za upute i savjete..
HelaS
Posts: 5673
Joined: 22/09/2018 13:21

#8019 Re: CARINA U BiH

Post by HelaS »

Suchi1237 wrote: 19/01/2024 23:01 Pozdrav svima

Ovo mi je prvi put da narucujem iz Kine pa vas molim da mi date savjete i objasnite procedure, naime zelio bi kao fizičko lice da naručim preko Alibabe dva qvada cetverotockasa ukupna vrijednost je 3400km.
Vrijednost qvadova je 3200km + 200km shipping brodom u luku Ploce(tako mi je napisao ovaj kinez i poslao mi ponudu na 1750eura koje trebam uplatiti preko alibabe pa da mi on to posalje)
Eh sad kakve su dalje procedure kad ja uplatim novac njemu jel se trebam javiti špediciji?
Kako ide taj proces dostave brodom jel trebam nekome to najaviti ili će me neko kontaktirati povodom ovoga.
Molim Vas za upute i savjete..
Čini mi se pretjerano niska cijena u zbirnom transportu. Dalje, savjetujem da kontaktiraš iskusnijeg špeditera, najbolje nekog u luci Ploče. Dobit ćeš sve informacije... Da ne preferiram, nađi na internetu https://www.ppa.hr/hr/odobrenja-za-djelatnosti/
Suchi1237
Posts: 9
Joined: 06/03/2019 20:37

#8020 Re: CARINA U BiH

Post by Suchi1237 »

8)
HelaS wrote: 19/01/2024 23:12
Suchi1237 wrote: 19/01/2024 23:01 Pozdrav svima

Ovo mi je prvi put da narucujem iz Kine pa vas molim da mi date savjete i objasnite procedure, naime zelio bi kao fizičko lice da naručim preko Alibabe dva qvada cetverotockasa ukupna vrijednost je 3400km.
Vrijednost qvadova je 3200km + 200km shipping brodom u luku Ploce(tako mi je napisao ovaj kinez i poslao mi ponudu na 1750eura koje trebam uplatiti preko alibabe pa da mi on to posalje)
Eh sad kakve su dalje procedure kad ja uplatim novac njemu jel se trebam javiti špediciji?
Kako ide taj proces dostave brodom jel trebam nekome to najaviti ili će me neko kontaktirati povodom ovoga.
Molim Vas za upute i savjete..
Čini mi se pretjerano niska cijena u zbirnom transportu. Dalje, savjetujem da kontaktiraš iskusnijeg špeditera, najbolje nekog u luci Ploče. Dobit ćeš sve informacije... Da ne preferiram, nađi na internetu https://www.ppa.hr/hr/odobrenja-za-djelatnosti/
U ponedjeljak ću da ih kontaktiram.
Dosta na Alibabi ima i prevaranata ali ovaj prodavač je provjeren ali opet i meni djeluje premalo kaže 100eura...
User avatar
mc-twin
Posts: 3357
Joined: 18/04/2009 23:47

#8021 Re: CARINA U BiH

Post by mc-twin »

Za same qvadove je cijena sumnjiva da ne kazem smijesna, a za dostavu isto tako. Prevaranata na svakom koraku.
Nije mala cifra upitanju, dobro provjeri da ne izvisis...
User avatar
mk ultra
Posts: 19539
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#8022 Re: CARINA U BiH

Post by mk ultra »

U ploce za 200km 2 palete nema pite

Provjeri dobro na kojem ti je paritetu dao cijenu

Bogati stavi sliku ponude izbirsi ime svoje i to
Suchi1237
Posts: 9
Joined: 06/03/2019 20:37

#8023 Re: CARINA U BiH

Post by Suchi1237 »

mk ultra wrote: 20/01/2024 16:36 U ploce za 200km 2 palete nema pite

Provjeri dobro na kojem ti je paritetu dao cijenu

Bogati stavi sliku ponude izbirsi ime svoje i to
Evo par slika.
Ponuda, informacije o profilu, recenzije ne znam prvi mi je put
Sta vi mislite..Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Suchi1237
Posts: 9
Joined: 06/03/2019 20:37

#8024 Re: CARINA U BiH

Post by Suchi1237 »

https://i.imgur.com/50tTlDB.jpg
https://i.imgur.com/1Y423WS.jpg
Evo I specifikacije qvadova on je 100 kg težak znači dva su teška 200kg i siping da bude 50 eura jel moguće?
User avatar
mk ultra
Posts: 19539
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#8025 Re: CARINA U BiH

Post by mk ultra »

@Suchi1237
Nece ti banka ovo prihvatiti za placanje

Trazi PI na papiru/pdf-u

I kako sam ti rekao, dao ti je EXW Cijenu, nisi ti ni fob dobio

Racunaj transporta oko 500eur cca sa carinjenjem (mislim na papire bez troska carine koji je 15%? Cini mi se)
Post Reply