Carina na granici BiH...

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
DarkSoul
Posts: 328
Joined: 11/04/2006 09:05
Location: CH

#1 Carina na granici BiH...

Post by DarkSoul »

Dali je neko od vas u skorije vrijeme uvozio u Bosnu i Hercegovinu robu (u mom slucaju bi bio namjestaj) vrijednosti od 1000Eur do 1500Eur? Koja je procedura i cijena?
Nisam imala nikakve dodirne tacke sa takvim stvarima (a imat cu u Aprilu ove godine) do sada pa stoga i pitanje :thumbup:
User avatar
mayab
Posts: 27017
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#2 Re: Carina na granici BiH...

Post by mayab »

Znači moraš kamionom, a to onda znači na kamionski prelaz na granici... :sad:
Ja bi to prvo ovdje dogovorio sa nekom od špedicija, oni da ti odrade "papire" i te formalnosti, a i reći će ti sve oko procedure....
Moraćeš platiti carinu i PDV
DarkSoul
Posts: 328
Joined: 11/04/2006 09:05
Location: CH

#3 Re: Carina na granici BiH...

Post by DarkSoul »

mayab wrote: 07/02/2023 06:47 Znači moraš kamionom, a to onda znači na kamionski prelaz na granici... :sad:
Ja bi to prvo ovdje dogovorio sa nekom od špedicija, oni da ti odrade "papire" i te formalnosti, a i reći će ti sve oko procedure....
Moraćeš platiti carinu i PDV
Iznajmila sam putnicki kombi iz kojeg cu sjedista da izvadim, jer sve je u kartonskim kutijama nista nije sklopljeno.
Mene vise zanima koliko kosta carina odprilike, jer ako je previse onda mi je stvarno isplatnije da mi neko to doveze i platim mu.
Jer dok ja platim kombi na jedan dan, gorivo i plus carinu na to sve onda se ne isplati
User avatar
mayab
Posts: 27017
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#4 Re: Carina na granici BiH...

Post by mayab »

Zaista nisam stručnjak, ali mislim da će ti naplatiti 10 % carine na iznos računa , i onda na to sve ide još i PDV 17%
User avatar
mk ultra
Posts: 19226
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#5 Re: Carina na granici BiH...

Post by mk ultra »

Nova roba ili polovna roba?
Nova roba moras preko speditera kako god, mada ih imas kamaru na granici

Prijavis robu
Das spediteru dokumente
Platis spediteru uvozno carinjenje i evidentiranje
Platis spediteru carinu i pdv (mislim on ti ispostavi racun sa svim i jednostavnije ti je tako, u carinsku osnovicu ulazi i faktura prevoza robe)
I ulazis sa robom

Procedura je solidna i isto je i moja preporuka da das nekome da to vozi...
DarkSoul
Posts: 328
Joined: 11/04/2006 09:05
Location: CH

#6 Re: Carina na granici BiH...

Post by DarkSoul »

mk ultra wrote: 08/02/2023 06:09 Nova roba ili polovna roba?
Nova roba moras preko speditera kako god, mada ih imas kamaru na granici

Prijavis robu
Das spediteru dokumente
Platis spediteru uvozno carinjenje i evidentiranje
Platis spediteru carinu i pdv (mislim on ti ispostavi racun sa svim i jednostavnije ti je tako, u carinsku osnovicu ulazi i faktura prevoza robe)
I ulazis sa robom

Procedura je solidna i isto je i moja preporuka da das nekome da to vozi...
Da nova je roba, iz Ikea u Beogradu, razlog je jednostavan zato sto ovdje gdje zivim imam 80% namjestaja u stanu iz Ikea i zadovoljna sam, poznajem taj namjestaj i zelim i kuci u Bosni da to nabavim isto, a Beograd mi blize nego Zagreb pa sam rezervisala putnicki kombi u kojem moram sjedista da izvadim zadnja da bi kartoni mogli da stanu lijepo.
E sad, nisam nikada u Bosnu ulazila sa robom bilo kakvom i nikad nista nisam morala da carinim, ja sam to zamisljala da posle policije stoji odmah carinik, vozim se do njega i kazem mu da imam namjestaj koji vozim sebi kuci i na osnovu racuna iz Ikea da on uradi carinu predpostavljam, ili vec prije policije da idem na stranu i izadjem sama i odem do carinske kucice, samo da nista pogresno ne uradim :-)
DarkSoul
Posts: 328
Joined: 11/04/2006 09:05
Location: CH

#7 Re: Carina na granici BiH...

Post by DarkSoul »

mayab wrote: 08/02/2023 05:56 Zaista nisam stručnjak, ali mislim da će ti naplatiti 10 % carine na iznos računa , i onda na to sve ide još i PDV 17%
Po tome mene bi sve izaslo skoro 400€ 🤦‍♀️ Bas je mnogo...
User avatar
mayab
Posts: 27017
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#8 Re: Carina na granici BiH...

Post by mayab »

DarkSoul wrote: 08/02/2023 12:36
mk ultra wrote: 08/02/2023 06:09 Nova roba ili polovna roba?
Nova roba moras preko speditera kako god, mada ih imas kamaru na granici

Prijavis robu
Das spediteru dokumente
Platis spediteru uvozno carinjenje i evidentiranje
Platis spediteru carinu i pdv (mislim on ti ispostavi racun sa svim i jednostavnije ti je tako, u carinsku osnovicu ulazi i faktura prevoza robe)
I ulazis sa robom

Procedura je solidna i isto je i moja preporuka da das nekome da to vozi...
Da nova je roba, iz Ikea u Beogradu, razlog je jednostavan zato sto ovdje gdje zivim imam 80% namjestaja u stanu iz Ikea i zadovoljna sam, poznajem taj namjestaj i zelim i kuci u Bosni da to nabavim isto, a Beograd mi blize nego Zagreb pa sam rezervisala putnicki kombi u kojem moram sjedista da izvadim zadnja da bi kartoni mogli da stanu lijepo.
E sad, nisam nikada u Bosnu ulazila sa robom bilo kakvom i nikad nista nisam morala da carinim, ja sam to zamisljala da posle policije stoji odmah carinik, vozim se do njega i kazem mu da imam namjestaj koji vozim sebi kuci i na osnovu racuna iz Ikea da on uradi carinu predpostavljam, ili vec prije policije da idem na stranu i izadjem sama i odem do carinske kucice, samo da nista pogresno ne uradim :-)
https://www.idostava.ba/
DarkSoul
Posts: 328
Joined: 11/04/2006 09:05
Location: CH

#9 Re: Carina na granici BiH...

Post by DarkSoul »

Sad sam upravo i ja pronasla tu stranicu, ali cu morati da ih nazovem jer meni to sve treba tek u aprilu kad dodjem, a na stranici direktno mora prvo da se naruci pa onda obracunaju tacnu cijenu prevoza.
hvala u svakom slucaju, kontaktirat cu idostava.ba :thumbup:
User avatar
Ateista
Posts: 46329
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#10 Re: Carina na granici BiH...

Post by Ateista »

Ma samo kad te pitaju na granici imas li sta prijaviti, kazes nemas i prodjes. :D














Salim se, ne treba se peglati sa tim, nadji speditera da ti to zavrsi.
DarkSoul
Posts: 328
Joined: 11/04/2006 09:05
Location: CH

#11 Re: Carina na granici BiH...

Post by DarkSoul »

Ateista wrote: 08/02/2023 13:01 Ma samo kad te pitaju na granici imas li sta prijaviti, kazes nemas i prodjes. :D














Salim se, ne treba se peglati sa tim, nadji speditera da ti to zavrsi.
Da da, nas dvije zenske, kombi pun paketa :D
Jos da mi i kombi rasture pa valja i kod ovih gdje sam rentala se peglat :lol:
BijesniPuz
Posts: 172
Joined: 05/07/2020 08:13

#12 Re: Carina na granici BiH...

Post by BijesniPuz »

Najbolje ti je naci bilo koju spediciju i poslati im iznos racuna i navesti koji tip robe se uvozi, jer u zavisnosti koja se roba uvozi ima i drugacija stopa poreza pri uvozu.
I pored svega toga racunaj i od 60-80 eura carinsko posredovanje.
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14330
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#13 Re: Carina na granici BiH...

Post by DaysleepeR »

Vozila ti sama, bila u kombiju ili dala nekom, svejedno ćeš platiti carinu i PDV ako se roba prijavi na granici.
Građani ne mogu komunicirati sa carinom direktno, dakle moraš u svakom slučaju angažovati špeditera.

Carina na namještaj je 10% plus PDV 17% plus iznos transporta (moraš priložiti račun za transport prilikom carinjenja) plus špediter, negdje oko 120 KM.
DarkSoul
Posts: 328
Joined: 11/04/2006 09:05
Location: CH

#14 Re: Carina na granici BiH...

Post by DarkSoul »

Poslala sam informacije jednim koji voze iz Ikea u Bosnu, na vrijednost robe od 1406€ zele 4060 Konvertibilnih maraka…
Idem ja sama fino, stanem na granici i platim carinu na racun robe koju sam kupila sebi i cist racun duga ljubav.
Mislim da mi je tako najpametnije i najsigurnije.
Valjda mogu na granici fino ljidski prijavit i ocariniti sta imam i idem svojoj kuci dalje.
Barem ovdje na zapadu je to normalno, stanes i platis sta imas i sretno…
User avatar
_Reds_
Posts: 9325
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#15 Re: Carina na granici BiH...

Post by _Reds_ »

DarkSoul wrote: 08/02/2023 20:13 Poslala sam informacije jednim koji voze iz Ikea u Bosnu, na vrijednost robe od 1406€ zele 4060 Konvertibilnih maraka…
Idem ja sama fino, stanem na granici i platim carinu na racun robe koju sam kupila sebi i cist racun duga ljubav.
Mislim da mi je tako najpametnije i najsigurnije.
Valjda mogu na granici fino ljidski prijavit i ocariniti sta imam i idem svojoj kuci dalje.
Barem ovdje na zapadu je to normalno, stanes i platis sta imas i sretno…
Ovako, u Ikei reci da si strani drzavljanin i dati će ti neki obrazac, mozes da vratis porez od 25%, koji vratis ako se vratiš u roku o 6 mjeseci u prodavnicu i pokazes papir da si robu izvezla iz Hrvatske, ili preko Global Blue, podiges u Bosni, uplate ti na racun, ali dobijes 12-13%.

Carina bi se trebala raditi na osnovicu, neka me neko ispravi ako griješim, i onda plus takse, i na sve pdv od 17%.
Mislim da na vecini prometnih granica imas i te neke špeditere da to urade za tebe.

Roba ako je iz EU ima potvrdu da je iz EU, mislim da je carina 0%.
User avatar
mk ultra
Posts: 19226
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#16 Re: Carina na granici BiH...

Post by mk ultra »

Jako tesko sve to...

Sve te dokumente o garanciji porijekla do 6000eur moze izdati IKEA sa svojim carinskim brojem (kojeg oni vjerovatno nemaju jer nije firma izvoznik)

Srećno, ali moj ti je prijedlog otiđi u neki premium salon u BiH i zavrsi stvar
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#17 Re: Carina na granici BiH...

Post by RagibUzoriti »

DarkSoul wrote: 06/02/2023 14:21 Dali je neko od vas u skorije vrijeme uvozio u Bosnu i Hercegovinu robu (u mom slucaju bi bio namjestaj) vrijednosti od 1000Eur do 1500Eur? Koja je procedura i cijena?
Nisam imala nikakve dodirne tacke sa takvim stvarima (a imat cu u Aprilu ove godine) do sada pa stoga i pitanje :thumbup:


Za postenog covjeka previse zapetljano da se sama upustis u takav poduhvat...
DarkSoul
Posts: 328
Joined: 11/04/2006 09:05
Location: CH

#18 Re: Carina na granici BiH...

Post by DarkSoul »

_Reds_ wrote: 08/02/2023 20:33
DarkSoul wrote: 08/02/2023 20:13 Poslala sam informacije jednim koji voze iz Ikea u Bosnu, na vrijednost robe od 1406€ zele 4060 Konvertibilnih maraka…
Idem ja sama fino, stanem na granici i platim carinu na racun robe koju sam kupila sebi i cist racun duga ljubav.
Mislim da mi je tako najpametnije i najsigurnije.
Valjda mogu na granici fino ljidski prijavit i ocariniti sta imam i idem svojoj kuci dalje.
Barem ovdje na zapadu je to normalno, stanes i platis sta imas i sretno…
Ovako, u Ikei reci da si strani drzavljanin i dati će ti neki obrazac, mozes da vratis porez od 25%, koji vratis ako se vratiš u roku o 6 mjeseci u prodavnicu i pokazes papir da si robu izvezla iz Hrvatske, ili preko Global Blue, podiges u Bosni, uplate ti na racun, ali dobijes 12-13%.

Carina bi se trebala raditi na osnovicu, neka me neko ispravi ako griješim, i onda plus takse, i na sve pdv od 17%.
Mislim da na vecini prometnih granica imas i te neke špeditere da to urade za tebe.

Roba ako je iz EU ima potvrdu da je iz EU, mislim da je carina 0%.
Hvala za savjete :thumbup:

U Beograd cu da idem, da ima povrat poreza, od 1400€ dobijam nekih 230€ nazad (ispunjava se neki formular i udari se pecat na izlazu iz Srbije, to vratim postom njkima i oni uplate porez meni nazad, global blue nema u srbiji valjda jos) na karticu kojom budem platila robu.
zato cu fino da stanem na ulazu u BiH i prijavim sve i platim sta trebam, ne mogu drugacije da zamislim da je to neka komplikacija velika, prijavim, platim i idem dalje.
Post Reply