Carina i porez pri kupovini gitare sa eBay

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Heva
Posts: 102
Joined: 13/06/2017 20:25
Location: Otoka

#1 Carina i porez pri kupovini gitare sa eBay

Post by Heva »

Gledao sam onaj Carinski tarifnik ali mi više nije jasno: :roll: do sada sam u proteklih 5-6 godina kupio nekoliko muzičkih instrumenata (uglavnom gitare) i na sve sam plaćao carinu i porez plus one papirne pikanterije a la obrasci, pregled... a sada tamo vidim da je kao stopa carinjenja 0%. S obzirom da su mi nedavno ocarinili slikarske boje kupljene u jednom njemačkom online dućanu malo mi je neobično da gitare ne bi carinili ili makar oporezovali :?
Naime, naišao sam na dobar deal na eBay koji mi žao ispustiti, ali ne bih htio da mi "braća" u carinarnici opale cifru jer đitra sa slanjem košta 2500KM!
Šta je sada od toga tačno? Hvala.
User avatar
drndalo
Posts: 22740
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#2 Re: Carina i porez pri kupovini gitare sa eBay

Post by drndalo »

Sta kaze posiljalac cime bi to slao? Ako je npr. DHL, provjeri ovdje s DHLom primjenjivu carinsku stopu... I ostale primjenjive troskove vezane na tu posiljku? PDV nema veze sa nultom stopom... Ta stopa je carina. PDV ide nakon carine.
User avatar
Heva
Posts: 102
Joined: 13/06/2017 20:25
Location: Otoka

#3 Re: Carina i porez pri kupovini gitare sa eBay

Post by Heva »

drndalo wrote:Sta kaze posiljalac cime bi to slao? Ako je npr. DHL, provjeri ovdje s DHLom primjenjivu carinsku stopu... I ostale primjenjive troskove vezane na tu posiljku? PDV nema veze sa nultom stopom... Ta stopa je carina. PDV ide nakon carine.
kako misliš "da provjerim sa DHL"!? Pošiljka dolazi iz Japana Express Mail Service (EMS). Ko god da je kurir svi su u okviru BiH, zar ne? Dakle, po tebi, samo poreza 17% na onih 2500 i ona salata od papirologije? ;-)
User avatar
drndalo
Posts: 22740
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#4 Re: Carina i porez pri kupovini gitare sa eBay

Post by drndalo »

Mislim da oni iz svog iskustva sa carinom i spedicijom znaju dal' je Carinska stopa 0, zaista nula i u praksi... Koliko se ja sjecam, bilo je tu i carinska evidencija +1%, na carinsku stopu...

Dakle, ako jeste 0 carinska stopa, onda vjerovatno 1% carinske evidencije, plus svi troskovi transporta i salata-papirologije ulaze u osnovicu, pa na to PDV... I to bi onda trebalo biti to... Koliko sam shvatio od iskustava ljudi koji uvoze svasta, u osnovicu za obracun ulaze i svi prateci troskovi...
bluesjunior
Posts: 731
Joined: 21/05/2014 11:14

#5 Re: Carina i porez pri kupovini gitare sa eBay

Post by bluesjunior »

Carinska tarifa je 0% ako je u pitanju električna gitara - najbolje naći finog špeditera (a mislim da svakako moraš imat špeditera za tu vrijednost robe), inače će ti oni opalit 10%...(vlastito iskustvo za istu robu na žalost)...potvrda tome su cijene el. gitara po našim prodavnicama i prodavnicama u npr. Njemačkoj, Turskoj i slično...povoljniji smo i to dobro...al nije neki izbor...
Post Reply