Careva dzamija

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Suljagica sokak
Posts: 135
Joined: 18/02/2020 23:36

#1 Careva dzamija

Post by Suljagica sokak »

Na vikipediji pise da je Careva dzamija sagradjena 1457, cetiri godine prije pada Bosanskog kraljevstva. Kako je to moguce? Koji dijelovi Bosne su tada bili pod kontrolom Osmanlija u 1450tim? Hvala ako moze neko odgovoriti. :)
breuer
Posts: 7190
Joined: 06/07/2009 15:44

#2 Re: Careva dzamija

Post by breuer »

dijelovi od istočne Bosne do Vrhbosne, pogotovo tadašnji frekfentniji i prohodniji putevi
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5938
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#3 Re: Careva dzamija

Post by studiorum_tuzlaensis »

Suljagica sokak wrote: 18/06/2021 12:26 Na vikipediji pise da je Careva dzamija sagradjena 1457, cetiri godine prije pada Bosanskog kraljevstva. Kako je to moguce? Koji dijelovi Bosne su tada bili pod kontrolom Osmanlija u 1450tim? Hvala ako moze neko odgovoriti. :)
ja imam info da je 1461 napravljena, ali nejse

Osvajanja u 14.-15. stoljeću nisu bila kao u modernom ratovanju. U Evropi, običaj je bio da se osvajački pohodi organizuju početkom proljeća i traju maksimalno do početka zime, pa koliko se uzme uzme. Zavisno od konkurencije, neki frontovi su mirovali i čekali vojsku, a na drugim (npr Egipat, palestina, Besarabija, Daćija Trakija i Kurdistan) su bjesnili pohodi. Mora se uzeti u obzir i da je opsada Konstantinopolja u to vrijeme oko 1453. još uvijek bila aktuelna, a i Carstvo je bilo ogromno i nije moglo na sve strane. Zbog toga, neki dijelovi istočne Bosne i Huma su pali pod Osmansku vlast odmah iza Kosovskog boja, dok su kompletni Donji Krajevi (današnja Bos. Krajina) osvojeni nekad iza 1513.

Sarajevo, tadašnja tvrđava Vrhbosna i nekadašnji Hodidjed prema Rogoušićima su osvojeni najkasnije 1434. Bosansko kraljevstvo je zvanično palo pod Tursku Vlast smaknućem Stjepana Tomaševića u Jajcu ili Ključu 5. juna 1463.

U tom periodu osvajanja Bosne 1457-1463 je vjerovatno i napravljena ova džamija za potrebe Mehmeda Fatiha kad dođe nove osvajačke pohode prema zapadu. Bila je zapaljena oko 1480. od strane pogodi koga: Srba :D

Obnovnjena je i sadašnji izgled projektovao je mimar Sinan, dok je neki od učenika proveo njegov naum u djelo. Sinan je imao i previše posla u tom periodu gdje je 7 godina gradio Sulejmaniju i isto toliko proširivao Topkapi dvor.
User avatar
Truba
Posts: 81201
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#4 Re: Careva dzamija

Post by Truba »

promatranje ondašnjih ratova u duhu današnjeg vremena je pogrešno

da da u svemu tome najčudnija je opsada konstantinopolja :D čovjek bi pomislio što je ovo pogrešni datumi
User avatar
Suljagica sokak
Posts: 135
Joined: 18/02/2020 23:36

#5 Re: Careva dzamija

Post by Suljagica sokak »

studiorum_tuzlaensis wrote: 18/06/2021 12:46
Suljagica sokak wrote: 18/06/2021 12:26 Na vikipediji pise da je Careva dzamija sagradjena 1457, cetiri godine prije pada Bosanskog kraljevstva. Kako je to moguce? Koji dijelovi Bosne su tada bili pod kontrolom Osmanlija u 1450tim? Hvala ako moze neko odgovoriti. :)
ja imam info da je 1461 napravljena, ali nejse

Osvajanja u 14.-15. stoljeću nisu bila kao u modernom ratovanju. U Evropi, običaj je bio da se osvajački pohodi organizuju početkom proljeća i traju maksimalno do početka zime, pa koliko se uzme uzme. Zavisno od konkurencije, neki frontovi su mirovali i čekali vojsku, a na drugim (npr Egipat, palestina, Besarabija, Daćija Trakija i Kurdistan) su bjesnili pohodi. Mora se uzeti u obzir i da je opsada Konstantinopolja u to vrijeme oko 1453. još uvijek bila aktuelna, a i Carstvo je bilo ogromno i nije moglo na sve strane. Zbog toga, neki dijelovi istočne Bosne i Huma su pali pod Osmansku vlast odmah iza Kosovskog boja, dok su kompletni Donji Krajevi (današnja Bos. Krajina) osvojeni nekad iza 1513.

Sarajevo, tadašnja tvrđava Vrhbosna i nekadašnji Hodidjed prema Rogoušićima su osvojeni najkasnije 1434. Bosansko kraljevstvo je zvanično palo pod Tursku Vlast smaknućem Stjepana Tomaševića u Jajcu ili Ključu 5. juna 1463.

U tom periodu osvajanja Bosne 1457-1463 je vjerovatno i napravljena ova džamija za potrebe Mehmeda Fatiha kad dođe nove osvajačke pohode prema zapadu. Bila je zapaljena oko 1480. od strane pogodi koga: Srba :D

Obnovnjena je i sadašnji izgled projektovao je mimar Sinan, dok je neki od učenika proveo njegov naum u djelo. Sinan je imao i previše posla u tom periodu gdje je 7 godina gradio Sulejmaniju i isto toliko proširivao Topkapi dvor.
E hvala na opsirnmog odgovoru, cudno da su se mogli zadrzati 20tak godina u Bosni prije njenog pada, bez da je kralj ih uspio vratit izgubljene tvrdjave?
User avatar
Truba
Posts: 81201
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#6 Re: Careva dzamija

Post by Truba »

Ja sam procitao negdje da su oni bili 70 godina s vojskom ovdje prijr nego su ratovi i poceli
Osigiravali trgovacke karavane i zavadjali velikase
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#7 Re: Careva dzamija

Post by 90minut »

Black swan wrote: 18/06/2021 16:37 Ja sam procitao negdje da su oni bili 70 godina s vojskom ovdje prijr nego su ratovi i poceli
Osigiravali trgovacke karavane i zavadjali velikase
To su naši preci koji su bili nezadovoljni onim što im je kralj radio i okrenuli se protiv njega.
User avatar
Suljagica sokak
Posts: 135
Joined: 18/02/2020 23:36

#8 Re: Careva dzamija

Post by Suljagica sokak »

Black swan wrote: 18/06/2021 16:37 Ja sam procitao negdje da su oni bili 70 godina s vojskom ovdje prijr nego su ratovi i poceli
Osigiravali trgovacke karavane i zavadjali velikase
to bi bile 1390te kad je tek umro kralj Tvrtko zar ne? Al opet bilo bi fascinantno da je to istina.
User avatar
Truba
Posts: 81201
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#9 Re: Careva dzamija

Post by Truba »

Prvo dolazi izvidnica sa spijunima
Idu trgovci
Dolaze s njima privatna osiguranja
Regularna vojska

Rastakanje i demoralizacija lokalnog stanovnistva i vojske
I sve to traje 70 godina...jednima obecavaju kule i gradove druge huskaju na trece...zavadjaju vlastelu...podanicima obecavaju polozaje...
To traje dakle nekoliko generacija da su turci tu...rovare...
I onda bosna saptom pala...a sve skupa trajalo 200 godina
User avatar
Humljanin
Posts: 2491
Joined: 07/10/2017 00:10

#10 Re: Careva dzamija

Post by Humljanin »

90minut wrote: 18/06/2021 16:51
Black swan wrote: 18/06/2021 16:37 Ja sam procitao negdje da su oni bili 70 godina s vojskom ovdje prijr nego su ratovi i poceli
Osigiravali trgovacke karavane i zavadjali velikase
To su naši preci koji su bili nezadovoljni onim što im je kralj radio i okrenuli se protiv njega.
Kako sav narod može biti protiv kralja a da ga ne skine?

Nije to ko danas da opsujes mater Covicu, Dodiku, ili pokazes srednji prst Bakiru dok prolazi u autu...

Nisu ista vremena. Cisto sumnjam bez oruzane pobune da se moglo protiviti vladaru.
TheMule
Posts: 3764
Joined: 04/05/2009 03:34

#11 Re: Careva dzamija

Post by TheMule »

Suljagica sokak wrote: 18/06/2021 12:26 Na vikipediji pise da je Careva dzamija sagradjena 1457, cetiri godine prije pada Bosanskog kraljevstva. Kako je to moguce? Koji dijelovi Bosne su tada bili pod kontrolom Osmanlija u 1450tim? Hvala ako moze neko odgovoriti. :)
Moja saznanja su za nijansu drugacija od ovih dosad iznesenih gore. Vrhbosna je bila negdje u blizini danasnjeg Sarajeva, ili na periferiji, a Turci su osvojili Hodidjed i izgradili kasabu-naravno danasnju Carsiju) samo nekoliko sati hoda od Vrhbosne. Zamak i gradic oko njeg su pali tek 1963. Kamanje tog gradica je koristeno da se sagrade neke zgrade u novoj kasabi koja je eventualno izrasla u grad u slijedecih 100 godina.





Humljanin wrote: 18/06/2021 21:25
90minut wrote: 18/06/2021 16:51
Black swan wrote: 18/06/2021 16:37 Ja sam procitao negdje da su oni bili 70 godina s vojskom ovdje prijr nego su ratovi i poceli
Osigiravali trgovacke karavane i zavadjali velikase
To su naši preci koji su bili nezadovoljni onim što im je kralj radio i okrenuli se protiv njega.
Kako sav narod može biti protiv kralja a da ga ne skine?

Nije to ko danas da opsujes mater Covicu, Dodiku, ili pokazes srednji prst Bakiru dok prolazi u autu...

Nisu ista vremena. Cisto sumnjam bez oruzane pobune da se moglo protiviti vladaru.
Ne narod, vec plemici. Turci su se u konfliktima izmedju plemica mjesali i pomagali jednoj strani. Tako je uzet Hodidjed dva puta.
User avatar
Truba
Posts: 81201
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#12 Re: Careva dzamija

Post by Truba »

rimljanska posla... zavadi pa vladaj

međutim jedina pozitivna stvar u svemu tome što turci nisu razmišljali mnogo unaprijed :D
isto kao što kineze nije zanimao japan ni australija
tako ni njih nije zanimalo ništa osim zemlje koju sljedeću planiraju osvojiti
nimalo vizije čak ni nakon kolumbova otkrića amerike
User avatar
Suljagica sokak
Posts: 135
Joined: 18/02/2020 23:36

#13 Re: Careva dzamija

Post by Suljagica sokak »

Black swan wrote: 28/06/2021 12:02 rimljanska posla... zavadi pa vladaj

međutim jedina pozitivna stvar u svemu tome što turci nisu razmišljali mnogo unaprijed :D
isto kao što kineze nije zanimao japan ni australija
tako ni njih nije zanimalo ništa osim zemlje koju sljedeću planiraju osvojiti
nimalo vizije čak ni nakon kolumbova otkrića amerike
Nije to bas tako, bas zbog njihovih ratnih pohoda i time blokiranja sredozemnog mora tj. "starih trgovackih ruta" dolazi potreba medju evropskim vladarima da nadju novu rutu prema Indiji, odkrice Amerike je tu samo sekundarno. Osmanlije nisu kolonizirali Ameriku jer nije bilo potrebe, oni su imali direktnu vezu sa svim trgovisnkim partnerima dok je evropa isla niz cijelu afriku da trguje sa Indijom...
Post Reply