Canon ili Olympus

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
mya
Posts: 471
Joined: 20/10/2004 08:24

#1 Canon ili Olympus

Post by mya »

Canon Digital IXUS 430 - 757 KM
ili
Olympus mju: 410 - 770 KM

oba imaju po 4 Mpx, 3x optički zoom i karticu sa 32 MB.

sta jos trebam gledati?

canon ima socivo 36-108 mm, a olympus 5,8 - 17,4 mm, sta to znaci?

kakva je razlika izmedju CF Card Type I i xD Card?

koliko je uopšte IXUS 430 bolji od Canona Powershot A85 (550 KM)?

hvala

maja
User avatar
kekec
Posts: 4854
Joined: 18/05/2004 15:40
Location: EU

#2

Post by kekec »

Ja bih ti preporucio Canon iz vise razloga.
Ukratko, mislim da je kvalitetniji.
Ako zelis vise detalja, reci.
Sretno sa kupovinom.
Shoba
Posts: 1734
Joined: 24/11/2003 00:00

#3

Post by Shoba »

Canon....definitivno...kvalitetnija optika........
Engram::X
Posts: 1037
Joined: 17/10/2004 12:08
Location: Šeher Sarajevo
Contact:

#4 Re: Canon ili Olympus

Post by Engram::X »

Canon!

Ako vec razmisljas o davanju blizu 800km nije li mudrije dati nesto vecu sumu za aparat profesionalne/poluprofesionalne kategorije

ovo pogotovo ako si vani...

u bih se canon profesionalnog ranga moze naci za 2200 KM

ovo jeste velika suma ali za investiciju sa tehnologijom posljednje generacije i odlicnom spravom koja moze posluziti i za mnogo ozbiljniju namjenu..meni se cini mudrim ..opet se vracam da dajes 800km u prvoj soluciji.. :-? /za ovu sumu dobijas visestruko jacu snagu mpx i opticku moc od cca 11X+ optickog zuma/

ovo cisto prema onoj "nisam dovoljno bogat da kupujem jeftine stvari"

u nasem slucaju "kupujem jednom ali kako treba"

mya wrote:
kakva je razlika izmedju CF Card Type I i xD Card?
CF je jedan od nekoliko glavnih tipova memorijskih kartica /sd, xd, cf, smart-m/

CF ili Compact flash je koristen u canonovim aparatima kao i nekih drugih proizvodaca a xD je standard samo za olympus

Kada pravis predracun racunaj i na solidnu memoriju u vidu kartica koje i nisu bas jeftine
User avatar
NeKi_LiK
Posts: 946
Joined: 05/09/2002 00:00

#5

Post by NeKi_LiK »

@mya - Canon definitivno.

@jeko - istina je to što kažeš, ali je takodje istina i da velika vecina treba kompaktan fotoaparat sa kojim će slikati putovanja, rodjendane, derneke, kad im se krava oteli a da će im pri tome 4megapixela biti i više nego dovoljno.

80% ljudi koji koriste aparat nisu zaljubljenici u fotografiju i nikada im neće pasti na pamet da koriste neku od "naprednih" opcija samog aparata srednje klase, a ne da vuku sa sobom dodatnu optiku :D ili ne daj Bože pročitaju kakvu literaturu o fotografiji :-) ...

Važno je da je malen, da su slike super-ultra-mega-cool-fine :roll: i da ih može barem tri'es stati na memorijsku karticu :D U to se uklapa tih 80% korisnika.

Meni je djevojka za G5, koji sam posudio od prijatelja na par dana, pitala jel mi dao i oružani list :x :D
Drug_Tito
Posts: 718
Joined: 09/03/2004 00:00

#6

Post by Drug_Tito »

radim u foto radnji tako odma mogu da ti kazem da cannon dragom kurcu ne valja. valja ako ga poredis sa olympos. olympos je dobar, ipak je cannon, cannon. preporucujem ti da uzmes nikon. najbolja digitalna kamera sto mozes naci na trzistu. obicno kupci hoce cannon ili nikon.

ta cannon kamera u prodavnici gdja ja radim kosta oko 400 dolara. nemam pojma koliko je to u markama, ali imaj u vidu da cjene digitalnih kamera padaju brze nego sto lisce pada sa grana tokom jeseni. tako ako se malo strpis mozda i nadjes jeftinije.

moj prijedlog je Nikon Coolpix 4800. ova kamera isto kao cannon ima 4.0 mega pixela, samo nikon iskoristi sve te pixele, dok cannon samo iskoristava 3.8. ali nisi profesionalni fotograf onda ti to nista ne znaci u zivotu. sto ti treba da znaci u zivotu, je da nikon ima veci zoom u sirinu a bogami i u duljinu. vaznije je da kamera privlaci u sirinu nego u duljinu.

cannon privlaci na 35mm u sirinu a nikon na 40 mmm
sto se tice distance, canon ide do 108mm a nikon do 300mm i to je opticni zoom. nemoj nikada koristiti digitalni zoom ako mislis slike printati, jer onda ce se primjetiti pixels na slici. digital zoom samo koristi ako ces sliku cuvati na kompjuter. druga stvar ako zelis da snimas filmove, cannon je bolji tu nego nikon. sa cannon mozes da snimas koliko ti je volja, sa nikon mozes da snimas odredjeno vrijeme. tkzv. movie clips. ali sa nikon snimas filmove kvaliteta DVD-a. i najvaznije, sa nikon slikas brze. sa cannon kada slikas, kada pritisnes dugme da uslikas nesto prodje 10-15 sec da se ta slika u slika. u stvari nakon 15 sec ti mozes opet uslikati neku drugu sliku. sa nikon moras cekati samo 4 sekunde. to je veoma vazno.
ah da ekran na nikon je manji nego na cannon. sto je isto dobro, sto veci ekran vise se gubi svjetlosti. raja mislim sto vece da je bolje, jeste na oko, i lakse je vidjeti, ali na manjem ekranu mozes odma vidjeti koliko ti je slika osvjetljena sto se nemoze vidjeti ako ima veci ekran. mnogi kupci neznaju to i zato odma trce za sony cybershot kamerom, samo zato sto ima ekran velicine stadiona. ali ja to njima prodajem, jer dobijem vise para ako prodam sonny nego nikon. :D

na kraju ako biras izmedju cannon i olympus uzmi cannon, samo moj prijedlog je da bacis oko i na nikon coolpix 4800. takodjer lakse je drzati u ruci nikon kameru nego cannon. obicno cure kada dodju u prodavnicu gledaju to, kamera mora biti "cute".

ali nemoj uzimati powershot nikako. te su kamere vec stare i polako izlaze iz mode. dobra je to kamera, ali ja preporucujem da uzmes cannon ixus.

i jos nesto ako zelis da snimas filmove onda ti preporucujem nikon 4200 jer sa tom kamerom mozes da snimas dok ti se kartica ne napuni, a kvalitet kao DVD.

nadam se da sam bio od pomoci.
User avatar
kekec
Posts: 4854
Joined: 18/05/2004 15:40
Location: EU

#7

Post by kekec »

Tito
uglavnom si u pravu.
Pogrijesio si malo u sekundama.
Canon starta za 4 sec, a izmedju slika je vrijeme od jedne sec.
Vrlo vazna stvar za amatere je sto ovaj Canon ima metalni oklop i
jeftiniji je.
Po meni:
Canon
Nikon
Olympus
posmatrajuci samo modele, o kojima je ovdje rijec.
Drug_Tito
Posts: 718
Joined: 09/03/2004 00:00

#8

Post by Drug_Tito »

ma nikon ima brzi speed shutter, samo neznam kako da to tacno prevedem na nas.
mya
Posts: 471
Joined: 20/10/2004 08:24

#9

Post by mya »

hvala lijepo. svima.

@Engram
nisam vani i puno mi je sve preko 800. uzela sam 4Mpx kao neku granicu: necu manje, a mislim da mi ne treba ni vise.

@NeKi_LiK
tako nekako. javicu kad mi zatreba literatura.

@Drug_Tito
ne mislim da taj nikon mogu naci u sa. nisi napisao cijenu.
u pravu si, vazno mi je da je mali i cute.

@kekec
mogu li uzeti nesto bolje za te pare?

maja
The_Fluid
Posts: 5591
Joined: 02/08/2002 00:00
Location: Earth

#10

Post by The_Fluid »

mya,
obzirom da nisi vani, nadji nekoga ko je vani i neka ti donese dobru kameru sa 4Megapixela i 8x do 10x optichkim zoom-om za nekih 500-600KM, i odvoji josh 100KM za malo 'jachu' (chitaj sa vishe kapaciteta, megabajta prostora) SD karticu i super ti bude.
Drug_Tito
Posts: 718
Joined: 09/03/2004 00:00

#11

Post by Drug_Tito »

najjeftinije kamere su u americi. evropljani i australijanci samo dolaze i kupuju kamere, jer je navodno kod njih skuplje, nerazumijem se u ekonomiju :-)
Drug_Tito
Posts: 718
Joined: 09/03/2004 00:00

#12

Post by Drug_Tito »

Nikon Coolpix 48000 kosta $400.
SD kartica od 256MB na koju mozes staviti 126 slika kosta oko $50.

ako hoces vec nesto malo i slatko, pogledaj ako ima negdje u SA Casio Exilim EX-Z40

Image

Casio kosta oko $350, naravno ova kamera je slabija od cannon ili olympus.
User avatar
kekec
Posts: 4854
Joined: 18/05/2004 15:40
Location: EU

#13

Post by kekec »

mya wrote:@kekec
mogu li uzeti nesto bolje za te pare?
maja
Majo, evo ti jedan "dobar" link. Pogledaj ga.

http://www.fotoaparati.net/

Kako sam vec gore napisao, ja bih ti preporucio Canon-a. Pogledaj na ovom linku kamere i to pet zadnjih Canon-ovih.
A40 je najelegantniji, a najmladji je model,u odnosu na ostala 4. Za razliku od ostalih koristi SD (secure digital) katricu, a sto za tebe uopste nije bitno jer su im danas cijene slicne.
A85 ima najbolje opcije, pored automatskih i manuelno instalisanje elemenata (fokus,expozicija,balans), a koristi AA punjive baterije (mogu i alkalne za prvu pomoc), 3x opticki zum, a daje mozda najkvalitetnije slike, itd.
Cijene i mail adresa za kontakt su tu.
mya
Posts: 471
Joined: 20/10/2004 08:24

#14

Post by mya »

za canon sam shvatila. ne kupujem nista drugo.
nikon je skup. ako je u us $400, kod nas je vjerovatno oko 900KM, ako ga uopste ima.

ma razmisljala sam o tom A85, ali mi se cini povelik. prijateljica ima A60 i koliko vidim na slikama A85 se dizajnom i velicinom nije ni pomakao.
slike su mu bolje od ixusovih 430?

kako vidim cijene su u hrvatskoj iste kao i u sa. cujem da ima neka fora sa povratom PDVa na granici. koliko je to %?

cekam novce pa cu otici da pogledam "uzivo".

hvala opet
livadic
Posts: 1829
Joined: 17/03/2004 15:05
Location: danke dojcland

#15

Post by livadic »

canon je tito ... :oops:

:D

koga god uslikam ... :cry:

... ispadne ... tri puta ljepsi - nego u prirodi ... ;)

:D

;)
The_Fluid
Posts: 5591
Joined: 02/08/2002 00:00
Location: Earth

#16

Post by The_Fluid »

mya,
preporuchujem ti da nadjesh nekoga da ti kameru donese iz inostranstva, jer su razlike u cijeni primjetne

A glede odabira kamere:

ili Nikon ili neka od novijih Konica-Minolta digitalnih kamera

josh jedan hint:
nadji nekoga i kupi Olympus c-765 u rajlovachkom PX-u, nekakvo je snizhenje u toku (ista koshta oko 330eura, 100eura manje nego inache)
mya
Posts: 471
Joined: 20/10/2004 08:24

#17

Post by mya »

nemam nikoga od koga bih to mogla traziti. ni u inostranstvu, ni sa stranim pasosem. ja se sad odlucila za canon, a ti sad opet olympus.
qqnch
Posts: 9
Joined: 29/05/2004 19:10

#18 fotoaparat

Post by qqnch »

Ja ti predlazem Canon.
Licno imam nikon coolpix 885 3.2 mpix. (aparat malo starije generacije) potpuno prevazidjen.

Canon Ixus 4.0 mpix. jos uvijek aktuelan, aparat malih dimenzija, sasvim dovoljan za amatersku upotrebu. Cijena oko 450 km.

A ako mislis preci u neku drugu "fotogalaxiju" predlazem ti Canon 300D. (puno skuplji od gore navedenih modela) ali kada vidis rezultat zaboravis cijenu. Uz taj aparat dobijes objektiv 17-55 mm. A onda malo pomalo mozes kupiti objektive po potrebi. Mali problem, objektivi su malo skuplji (vrlo skupi :-)
Ja upotrebljavam 17-55mm, 55-200mm, 75-300mm (sa stabilizatorom) i 35-350mm. Ali ovo vise nema nikakve veze sa svakodnevnim fotografijama, svaka fotografija je dozivljaj za sebe.
U glavnom CANON
User avatar
kekec
Posts: 4854
Joined: 18/05/2004 15:40
Location: EU

#19

Post by kekec »

[quote="mya"]
ma razmisljala sam o tom A85, ali mi se cini povelik. prijateljica ima A60 i koliko vidim na slikama A85 se dizajnom i velicinom nije ni pomakao.
slike su mu bolje od ixusovih 430?


Bez namjere da uticem na tvoju odluku, a sa ciljem da ti pomognem u odlucivanju:

A85 je u stvari noviji model u odnosu na A60. Ima dosta poboljsanja: 4 Mp(a60 ima samo 2 Mp), moze koristiti CF kartice i do 2 Mb, u start-paketu dobijas CF od 32Mb (kod A60 je od 16Mb), ima veci ekran, 1,8´´(kod a60 je 1,5´´), video sekvence su boljeg kvaliteta-640x480 pixela (kod A60 je 320x240), opt.zum,dimenzije i tezina su im iste. Znaci, A85 i A60 su "braca", s tim sto je A85 bolji.
Evo nekoliko slika,primjera (istina ne znam kako ce to izgledati u exploreru):
A60............................. A 85
ImageImage
ImageImage
ImageImage

Mya, toliko o ova dva Canona. Nastavak slijedi.
User avatar
kekec
Posts: 4854
Joined: 18/05/2004 15:40
Location: EU

#20

Post by kekec »

Canon Digital Ixus 40
ImageImageImageImage
Texaco- kreditna kartica

4 Mp, 3x opticki zum, SD kartice, osjetljivost ISO 50-400, domet blica 3,5 m, eksponiranje i fokusiranje je automatsko- ne mozes to raditi manuelno, video 640x480 pix sa 30 slika u sekundi-velicina filma ogranicena velicinom kartice. Starta za 1 sec, a izmedju slika je takodje vrijeme 1 sec- brza. To su glavne karakteristike.
Nekoliko slika:
Snimljeno napolju:
ImageImageImageImage
Snimljeno u prostoriji, bez blica (prva bez optickog zuma, druga slika sa koristenjem istog):
ImageImage
...
User avatar
kekec
Posts: 4854
Joined: 18/05/2004 15:40
Location: EU

#21

Post by kekec »

The_Fluid wrote:mya,
josh jedan hint:
nadji nekoga i kupi Olympus c-765 u rajlovachkom PX-u, nekakvo je snizhenje u toku (ista koshta oko 330eura, 100eura manje nego inache)
Mya, razmotri i ovu soluciju, ako vec planiras obilaziti i pogledati robu "uzivo".

Olympus Camedia C-765 Ultra Zoom
ImageImageImageImage
C765 je dobar. Razlika je ocigledna, u izgledu, ali i u nekim karakteristikama, u korist jednog ili drugog. Mislim da se tebi kod C765 ne bi svidio izgled, tezina i cijena xD memorijske kartice koju ovaj koristi. A mora ti se svidjeti, prvo opticki zum 10 puta, 4,1 Mp, domet blica 4,5 m, manuelne mogucnosti. Video je u 640x480 sa 15 slika /sec dok kartica traje,nije vremenski ograniceno snimanje video sekvenci.

Nekoliko slika:
Prva bez zuma, druga, isti motiv, ali sa 10 puta opt.zumom:
ImageImage
U prostoriji, bez blica (prva bez zuma,druga sa istim):
ImageImage

Mya, sretno sa kupovinom. Nadam se da smo ti bar malo uspjeli pomoci.
Mozda jos da napomenem, da svo ovi dig.aparati ili kamere, koje sam prilozio, daju otprilike isti kvalitet fotografija. A taj konacan rezultat, je ono sto nas u stvari interesuje.
Pozdrav
Engram::X
Posts: 1037
Joined: 17/10/2004 12:08
Location: Šeher Sarajevo
Contact:

#22 Re: fotoaparat

Post by Engram::X »

qqnch wrote:
A ako mislis preci u neku drugu "fotogalaxiju" predlazem ti Canon 300D. (puno skuplji od gore navedenih modela) ali kada vidis rezultat zaboravis cijenu. Uz taj aparat dobijes objektiv 17-55 mm. A onda malo pomalo mozes kupiti objektive po potrebi. Mali problem, objektivi su malo skuplji (vrlo skupi :-)
Ja upotrebljavam 17-55mm, 55-200mm, 75-300mm (sa stabilizatorom) i 35-350mm. Ali ovo vise nema nikakve veze sa svakodnevnim fotografijama, svaka fotografija je dozivljaj za sebe.
U glavnom CANON
rebel 300d dolazi u kompletu sa objektivom sa statickim sistemom...

u sa 2200km :-? vpc
Post Reply