Cajnice

Svakodnevna dešavanja u Goraždu, Višegradu, Foči, Vlasenici, Han-Pijesku i ostalim mjestima regije.
User avatar
sheiitan 666
Posts: 321
Joined: 28/08/2012 10:55

#26 Re: Cajnice

Post by sheiitan 666 »

Ne, u gradu, navodno nesto preko 6000 (prije rata bilo nesto manje od 4000) a sto se Opstine Cajnice tice koja je prije rata imala ca. 8.500 stanovnika, to ne znam.

Znam to jer sam prije nekoliko godina citao neke izvjestaje SFOR-ovske o Cajnicu i situaciji tamo. Moze biti da se padom nataliteta i iseljavanjem broj stanovnika u gradu u medjuvremenu smanjio.

Sto se svog tog podrucja tice..tja..bar ce se priroda oporaviti, ako nista..zemlje cu neke naslijediti, nesto sitno ali fino, pa ce mi biti jos ljepse kad odem na izlet.
zemo_online
Posts: 3497
Joined: 13/05/2007 12:00

#27 Re: Cajnice

Post by zemo_online »

nemem nista sa cajnicem ali cijela opcina ima max. 6.000 stanovnika.
pogledao sam malo statisticke podatke i na osnovu broja rodjenih u cajnicu,cijela opcina ima oko 3.000 stanovnika,a samo cajnice znaci jos manje. maximum svih maximuma je 6.000 stanovnika ako se uzme extremno los natalitet od 5 i ako se ne broje oni rodjeni eventualno u srbiji.
znaci da prica o duplo vise nema veze sa realnoscu.
cajnice ima bar duplo vise umrlih od rodjenih u 2010. zajedno sa opcinom foca,visegrad,rudo,kalinovik,novo gorazde.
najmanje duplo.
drugim rijecima,cajnice je opcina koja ubrzano demografski pripada,vrlo rijetko naseljena.

nisam nikad bio u cajnicu ali sam si dao truda da pogledam malo podatke.
User avatar
sheiitan 666
Posts: 321
Joined: 28/08/2012 10:55

#28 Re: Cajnice

Post by sheiitan 666 »

Nema vise onog, evo upravo guglo, ali te podatke sam procitao na nekom SFOR-ovskom sajtu, nesto na njemackom, sjecam se. Tako da, ako su oni slagali, slagao sam i ja.
zemo_online
Posts: 3497
Joined: 13/05/2007 12:00

#29 Re: Cajnice

Post by zemo_online »

ti bi trebo znat,ti si odatle.
User avatar
sheiitan 666
Posts: 321
Joined: 28/08/2012 10:55

#30 Re: Cajnice

Post by sheiitan 666 »

Jesam iz Cajnica ali jos nisam iso brojati Srbe tamo. 8-) (drugih ionako nema)
User avatar
sheiitan 666
Posts: 321
Joined: 28/08/2012 10:55

#31 Re: Cajnice

Post by sheiitan 666 »

Sta ima novo u Cajnicu?

Zamire mi tema...
User avatar
FOČANSKI PROPISI
Posts: 2510
Joined: 11/04/2012 09:37
Location: JELEČ-BEČ

#32 Re: Cajnice

Post by FOČANSKI PROPISI »

sheiitan 666 wrote:Sta ima novo u Cajnicu?

Zamire mi tema...
Kornjača!
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#33 Re: Cajnice

Post by iceman ze »

Stari mi je rodjen u Cajnicu, Podkamen. S tim da je on kao skolarac, otisao u Sarajevo, a nakon toga u Zenicu, gdje sam ja rodjen. Nekad prije rata smo imali vikendicu, koju smo prodali. S njim nekad odem do Cajnica, kada treba da izvadi neke dokumente, inace nemamo vise nikoga gore, tako da smo samo u prolazu.
User avatar
FOČANSKI PROPISI
Posts: 2510
Joined: 11/04/2012 09:37
Location: JELEČ-BEČ

#34 Re: Cajnice

Post by FOČANSKI PROPISI »

sheiitan 666 wrote:Jesam iz Cajnica ali jos nisam iso brojati Srbe tamo. 8-) (drugih ionako nema)
Nema ni Srba,to su Bosanci pravoslavne vjeroispovijesti.
User avatar
Qler
Posts: 23547
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#35 Re: Cajnice

Post by Qler »

I moj stari ode po papire u Čajniče. Ali nije tamo rođen nego u u Međurječju. I svake godine idemo tamo, čitava se familija okupi, selo odmah pored. Ali to je to. Ostatak godine ako neko ode da vidi sredi sta, jer je velika vecina još puno prije 1992 otišla odatle, a sada kada je sve srušeno i zapaljeno, i nema baš neke svrhe nešto nanovo praviti.
Cienfuegos
Posts: 593
Joined: 04/05/2011 19:48
Location: Boston

#36 Re: Cajnice

Post by Cienfuegos »

Svaki put kad dodjem na odmor u Sarajevo ja nastojim da odletim na par dana i do Zabljaka. Obicno idem tim putem preko Gorazda-Metaljke(jel se tako zove?)-Cajnica-Pljevalja. Iako je put pun krivina nekako nije opterecen i fino je voziti ljeti. Zimi ne znam ali pretpostavljam da je haos. Kad god dodjem pred Cajnice i kroz onu jednu glavnu ulicu napicim koliko god mi je dozvoljeno samo da ne gledam one glave kockaste, svakom od njih mogu sajkacu i kokardu na glavi zamisliti, jako mrske face. Kad prodjem tu ulicu i skrenem lijevo ka granici i Pljevljima (pored one kuce na sred ceste :shock:) ja odahnem. Prelijepa priroda, prava je steta sto covjek tu ne moze stati, malo prohodati i obici, odmoriti se. :sad:
User avatar
sudo08
Posts: 9
Joined: 17/04/2012 15:21

#37 Re: Cajnice

Post by sudo08 »

Moj rodni grad.... nazalost sad je tamo samo jad i bijeda....
prije je bilo interesantnije i nekako ljepse a danas sve crno.....
User avatar
sheiitan 666
Posts: 321
Joined: 28/08/2012 10:55

#38 Re: Cajnice

Post by sheiitan 666 »

Qler, i moj stari je iz Medjurjecja.

Sudo, sta da ti kazem, tako i Srbi zasigurno razmisljaju - oni gorazdanski - kad odu i prodju kroz Gorazde.

Cienfuegos, ne zeleci uopste da ulazim u raspravu o stepenu cajnickog kretenluka i balvanluka, samo bih ti rekao da su ovakvi stavovi, a pogotovo napisani i u javnost izneseni, ustvari glavni razlog zbog kojeg BiH nikad - zapamti - nikad nece biti drzava (i ne treba da bude).

Focak, ne kenjaj matere ti.
ANAKIN
Posts: 169
Joined: 09/12/2011 22:57

#39 Re: Cajnice

Post by ANAKIN »

Cienfuegos wrote:Svaki put kad dodjem na odmor u Sarajevo ja nastojim da odletim na par dana i do Zabljaka. Obicno idem tim putem preko Gorazda-Metaljke(jel se tako zove?)-Cajnica-Pljevalja. Iako je put pun krivina nekako nije opterecen i fino je voziti ljeti. Zimi ne znam ali pretpostavljam da je haos. Kad god dodjem pred Cajnice i kroz onu jednu glavnu ulicu napicim koliko god mi je dozvoljeno samo da ne gledam one glave kockaste, svakom od njih mogu sajkacu i kokardu na glavi zamisliti, jako mrske face. Kad prodjem tu ulicu i skrenem lijevo ka granici i Pljevljima (pored one kuce na sred ceste :shock:) ja odahnem. Prelijepa priroda, prava je steta sto covjek tu ne moze stati, malo prohodati i obici, odmoriti se. :sad:
bolesno.... i fašistički...
inače za autora teme... iznio si par netačnih informacija... Cajnice danas ima negativan prirodni priraštaj(ko nema u BiH) broj stanovnika se procjenjuje na oko 5000... ne nije tačno da nema Bošnjaka u Cajnicu... Evo ja znam jednog... Živi pored OŠ, od njega sam kupovao sendviče čitavu osnovnu školu. Ibrica, ne znam kako, zaboravio sam mu prezime... Mislim da je radio u IK(izborna komisija)... Takođe na Kapovom Hanu ima dosta Bošnjaka i Džamija... Džamija je u gradu je obnovljena, jedna, druga nije jer čini mi se da to zemljište nije bilo u vlasništvu IZ već neke srpske porodice(ne znam koliko je to tačno)... katolička crkva je obnovljena, jako lijepo izgleda... ima Katolika, nisu Srbi, već Hrvati... malo ih je zaista.... jedna od njih je moja strina, Splicanka...
Cienfuegos
Posts: 593
Joined: 04/05/2011 19:48
Location: Boston

#40 Re: Cajnice

Post by Cienfuegos »

ANAKIN wrote:
Cienfuegos wrote:Svaki put kad dodjem na odmor u Sarajevo ja nastojim da odletim na par dana i do Zabljaka. Obicno idem tim putem preko Gorazda-Metaljke(jel se tako zove?)-Cajnica-Pljevalja. Iako je put pun krivina nekako nije opterecen i fino je voziti ljeti. Zimi ne znam ali pretpostavljam da je haos. Kad god dodjem pred Cajnice i kroz onu jednu glavnu ulicu napicim koliko god mi je dozvoljeno samo da ne gledam one glave kockaste, svakom od njih mogu sajkacu i kokardu na glavi zamisliti, jako mrske face. Kad prodjem tu ulicu i skrenem lijevo ka granici i Pljevljima (pored one kuce na sred ceste :shock:) ja odahnem. Prelijepa priroda, prava je steta sto covjek tu ne moze stati, malo prohodati i obici, odmoriti se. :sad:
bolesno.... i fašistički...
inače za autora teme... iznio si par netačnih informacija... Cajnice danas ima negativan prirodni priraštaj(ko nema u BiH) broj stanovnika se procjenjuje na oko 5000... ne nije tačno da nema Bošnjaka u Cajnicu... Evo ja znam jednog... Živi pored OŠ, od njega sam kupovao sendviče čitavu osnovnu školu. Ibrica, ne znam kako, zaboravio sam mu prezime... Mislim da je radio u IK(izborna komisija)... Takođe na Kapovom Hanu ima dosta Bošnjaka i Džamija... Džamija je u gradu je obnovljena, jedna, druga nije jer čini mi se da to zemljište nije bilo u vlasništvu IZ već neke srpske porodice(ne znam koliko je to tačno)... katolička crkva je obnovljena, jako lijepo izgleda... ima Katolika, nisu Srbi, već Hrvati... malo ih je zaista.... jedna od njih je moja strina, Splicanka...
Eki fasisticki. Standardno, nebesko-narodski. Zamisli on zna jednog "naseg" u gradu od 5000 stanovnika. Aferim. Ima i jedna splicanka, wow. Nane mi ste multinacionalna sredina. Nemam nista s Cajnicem, nikog tamo nemam ali me fakat strah proci kroz taj grad. To nije moja sramota nego tvoja. A ja zalim sto je to tako, ipak je i to Cajnice u mojoj BiH. Necu vise, prepustam onima koji o tom gradu znaju vise od mene i koji ce ti sigurno imati sta odgovoriti.
ANAKIN
Posts: 169
Joined: 09/12/2011 22:57

#41 Re: Cajnice

Post by ANAKIN »

ti onda neki mnogo strasljiv čovjek. sigurno se mraka bojiš više no ičega. znaš u Cajnicu nije bilo frke nikad na nacionalnoj osnovi nakon rata. ljudi dolaze, odlaze, obilaze imanja, neki ih obrađuju, Bošnjaci otvaraju radnje(ja ne znam da Srbin ima radnju u GZ npr)... jedini nacionalni incident se desio kada je onaj Bandić ubio kolegu Srbina na poslu na graničnom prelazu...
tebi nemam više ništa reći, ti si od onih koji se hrane mržnjom i od mržnje žive. tuga.
vetvadi
Posts: 59
Joined: 18/01/2013 02:35

#42 Re: Cajnice

Post by vetvadi »

eh cajnice moje imas ljepe sume prema CG granince.. ogromna suma prema pjelva.. cajnice volimo te... :D putovanje iz sarajeva do beograd preko cajnice.
Nokija
Posts: 1590
Joined: 20/05/2012 14:46

#43 Re: Cajnice

Post by Nokija »

Moze li par pitanja?
Od cega potice ime Medjurjecje? O kojim se tacno rijekama radi: Drina, Lim...?
Moze li neko navesti par porodica/prezimena iz Medjurjecja?
Hvala!!!!!
ANAKIN
Posts: 169
Joined: 09/12/2011 22:57

#44 Re: Cajnice

Post by ANAKIN »

Nokija wrote:Moze li par pitanja?
Od cega potice ime Medjurjecje? O kojim se tacno rijekama radi: Drina, Lim...?
Moze li neko navesti par porodica/prezimena iz Medjurjecja?
Hvala!!!!!
drina, janjina, možda i ćehotina Ali nisam siguran za nju...
prezime evo npr Papić, Stojanović, Veselinović, Marković, Mićević, Nikolić... Srpska
što se tiče Bošnjačkih pitacu mog jarana on je odatle...
Nokija
Posts: 1590
Joined: 20/05/2012 14:46

#45 Re: Cajnice

Post by Nokija »

Hvala.
A jel znas gdje je to mjesto tacno?
ANAKIN
Posts: 169
Joined: 09/12/2011 22:57

#46 Re: Cajnice

Post by ANAKIN »

Nokija wrote:Hvala.
A jel znas gdje je to mjesto tacno?
počinje od Ladila kod Ustiprace...... pa se pruža prema Cajnicu. ima ima i brdskih sela a i onih u nizini... Imaju ruševine tvrđave nekog starog hercegovačkog bana nisam siguran kog....
jugoistocnjak
Posts: 493
Joined: 24/05/2007 07:53

#47 Re: Cajnice

Post by jugoistocnjak »

Hmmm... Ja sam mislio da se to mjesto zove Hladila, a ne Ladila. Tako bar pise na topografskim kartama iz bivse SFRJ.
blecak
Posts: 1379
Joined: 15/11/2006 09:28

#48 Re: Cajnice

Post by blecak »

Image

Džamija Sinan-bega Boljanića u Čajniču za vrijeme AU uprave

Sinan-begova džamija u Čajniču
Post Reply