Cable vs Wireless vs DSL

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Bobi

zilog
Has thanked: 10 times
Been thanked: 8 times

Cable vs Wireless vs DSL

Post by zilog » 27/06/2010 03:28

TRANCEMoDe wrote:
zilog wrote:
TRANCEMoDe wrote:Teoretski, da. Druga je sad stvar koliko ce telekom operateri spajati korisnika na jednu baznu stanicu, te koliko ce im ograniciti maksimalni bandwidth. Medjutim, vec sada npr. Teliasonera nudi u Svedskoj LTE pristup koji nije 4G standard, vec prelazni standard izmedju 3G i 4G mreza, a korisnici imaju brzine izmedju 20 i 100 Mbps uz 20 ms ping do bazne stanice.
LTE Advanced kao 4G standard nije jos finaliziran. Finalizacija standarda se ocekuje 2011. Da bi standard mogao biti kandidat za 4G mrezu, medjunarodna telekomunikaciona unija je postavila uslov od 1 Gbps prema stacionarnom korisniku i 100 Mbps prema korisniku u pokretu.
LTE Advanced vec sada u svojoj verziji koja jos nije finalizirana zadovoljava taj uslov i ima propusnost od 30 bps/Hz downloada i 15 bps/Hz uploada. Prema tim podacima mozemo izracunati da je za propusnost od 1 Gbps potrebno 33 MHz, a buduci da ce sirina spektra na kojem ce raditi standard biti oko 200 MHz, izadje da je moguce spojiti oko 6 korisnika pri brzini od 1 Gbps, 60 pri 100 Mbps ili 600 pri 10 Mbps... I to pod uslovom da svi koriste maksimalni bandwidth u isto vrijeme. Buduci da vecina korisnika koristi internet za surfanje i poneki klip na youtubeu, te brojke se penju i do nekoliko puta. Takodjer, standard nije finaliziran, tako da postoji prostor za dodatna poboljsanja spektralne efikasnosti, a vec sada se prica i o 5G mrezama. :mrgreen:
Naravno, standardi kao sto su VDSL2 ce takodjer imati svoje trziste, medjutim prva verzija ADSL-a koju koristi npr. BH Telecom, a koja ima maksimalnu propusnost od 12 Mbps na kratkoj parici od nekoliko stotina metara vec sada nema buducnost.
Medjutim, ne trebamo se opterecivati time jer je ovo ipak Bosna, jedna od najnerazvijenijih drzava u Evropi u kojoj se sve desava sa 5-10 godina zakasnjenja. :bih:
Zamolio bih izvor za boldirano. Ono cime ja raspolazem je cca 16 bps/Hz za downlink. Rado cu procitati da je neko zeznuo Shannon-a, ili racuna na sulud SNR.

Olako shvatanje maximalnog bandwidth-a prema korisniku, kao zapecacenu vrijednost, u uslovima intenzivnog koristenja (u slucaju mreza sa dijeljenim opsegom), prikazuje samo prizeljkivacko misljenje. Ako iskljucimo "kokuzne" sredine, poput nase, postavi takav sistem u New York i vidi koliko korisnika moze nahraniti za par godina.
http://www.radio-electronics.com/info/c ... torial.php
http://www.3gpp.org/ftp/workshop/2009-1 ... 003-r1.pdf (strana 39)

Pitanje je kako ce to funkcionirati u praksi, ali bi trebalo biti bolje od postojecih 3G mreza, jer svi veliki telekomi (AT&T, Verizon i sl.) prave planove za implementaciju cim standard bude finaliziran. Ako ispadne onako kako je planirano, ovo bi mogao biti jedan od najvecih tehnoloskih pomaka u IT sektoru, jer je cak dovoljno da isporuce 10-20 Mbps korisniku uz latencije od 5-10 ms, pa da nastane prava tehnoloska revolucija, pogotovo u slabije razvijenim dijelovima svijeta koji nemaju razvijenu zicanu infrastrukturu.
Uhhh, pade mi kamen sa srca. Taman sam sam pomislio da Shannon nije imao pojma i da je neki genijalac uspjeo zeznuti fiziku: C=B*log2(1+S/N). 30 bps/Hz bi znacio SNR preko 90 dB. Ovi dokumenti koje si naveo govore o SISTEMSKOJ spektralnoj efikasnosti. Dakle, jedan sajt, vise antena, predajnika, polarizacija. Zaista 100 MHz * 30 bps/Hz daje 3 Gbps po sajtu. U takvom slucaju kablovski i DSL sajtovi mogu pricati o stotinama Gbps.

SuperMIX

Re: Cable vs Wireless vs DSL

Post by SuperMIX » 07/12/2011 19:01

Koristi li iko LOL Bip, blic.net i epn?? Mislim da je Wireless napokon otisao u historiju :D

zilog

Post by zilog » 15/02/2012 21:06

Posto zagovornici DOCSIS-a (kablovci) imaju pricu kako je to sveti gral broadband pristupa, pozivam ih da, na pocetku, daju odgovor na jednostavno pitanje:

Koliko prosjecna HFC "grana" broji korisnika?

Napominjem da su u lazi kratke noge i svaka ce se neistina lako dokazati..

The Realist

Post by The Realist » 15/02/2012 21:13

Nije baš ovo tema, jer se ne razumijem, ali kada misliš da bi jednima, odnosno drugima moglo doći do problema? Pri kojim brzinama koje obećavaju korisnicima?

Znam da postoji opcija da kada se velika većina nakači odjednom, da bude problem (iako mislim da je zadnji puta do nečega drugog bilo, jer ruku na srce stream ne vuče toliko puno, tj. većina streamova - ja pustim stream i to jako dobar i uz to torrenti rade), ali osim tih situacija?

Ako nije tema za ovog, odgovori mi na HS-u, da LOL ne zatrpavamo.

Hvala.

Radar71
Has thanked: 11 times
Been thanked: 4 times

Post by Radar71 » 15/02/2012 21:17

Ne razumijem se ja bas u ovo ali me zanima samo jedno: koliko max mogu ocekivati od kabla, tacnije Telemacha??

zilog

Post by zilog » 15/02/2012 21:23

DOCSIS prica, uglavnom, pociva na argumentu da ce korisnici traziti sve vece i vece brzine. Istovremeno se zaboravlja da ta kategorija korisnika trazi i konstantne stream-ove.

Hajde prvo da izvucemo istinu o tome koliko je konkurentnih korisnika na jednoj "grani", pa cemo onda razradjivati moguce scenarije. Ocekujem da se ukljuci "teska artiljerija" kablovaca, jer nema smisla diskutovati sa ljudima koji do skora nisu znali sta je ping.

zilog

Post by zilog » 15/02/2012 21:27

Radar71 wrote:Ne razumijem se ja bas u ovo ali me zanima samo jedno: koliko max mogu ocekivati od kabla, tacnije Telemacha??
Sa postojecim, CISCO DOCSIS 3.0 modemima bi , teoretski, mogao dobiti 400 Mbps, ALI samo ako si jedini korisnik na toj grani.

Upravo cekamo odgovor koliko je korisnika, u prosjeku, na grani. Nemoj se previse radovati.

Radar71
Has thanked: 11 times

Post by Radar71 » 15/02/2012 21:31

Nisam neki zahtjevan korisnik, bio bih zadovoljan ako bude nekih 30-40 Mbps. A ne znam ko ima adekvatan da ti odgovori koliko ima korisnika na jednoj grani

zilog

Post by zilog » 15/02/2012 21:34

Radar71 wrote:Nisam neki zahtjevan korisnik, bio bih zadovoljan ako bude nekih 30-40 Mbps. A ne znam ko ima adekvatan da ti odgovori koliko ima korisnika na jednoj grani
Znam, zato te i ne forsiram. Sacekaj dok se izreda "teska artiljerija" kablovaca, tada ce se znati istina.

Trazili su pricu o DOCSIS-u i tehnologiji, pa ce sada trebati iznjeti i prljav ves.

jastuk1

Post by jastuk1 » 15/02/2012 21:41

The Realist wrote:Nije baš ovo tema, jer se ne razumijem, ali kada misliš da bi jednima, odnosno drugima moglo doći do problema? Pri kojim brzinama koje obećavaju korisnicima?

Znam da postoji opcija da kada se velika većina nakači odjednom, da bude problem (iako mislim da je zadnji puta do nečega drugog bilo, jer ruku na srce stream ne vuče toliko puno, tj. većina streamova - ja pustim stream i to jako dobar i uz to torrenti rade), ali osim tih situacija?

Ako nije tema za ovog, odgovori mi na HS-u, da LOL ne zatrpavamo.

Hvala.
Pri kojim brzinama? Nije bitno pri kojim brzinama jer sve brzine opadaju manje više procentualno kada je čvorište preopterećeno.

Argument koji protivnici docsis-a (HS i Telemach) stalno koriste je da brzina pada naveče kada svi navale. Kod HS-a, kod mene to je tačno. Brzina naveče opadne, ali to je svega oko 5 do 10 posto. A i to varira. Bude perioda naveče kada je brzina puna, kao i ujutro u 5 sati kada se valjda najmanje koristi.

Kada je HS prošle godine podigao brzine i uveo pravi flat korisnici nisu imali pad brzine u tom najvećem udaru. Još su svi onako s lanca udarili maksimalno da skidaju. BiHnet i Telemach su imali velikih problema baš tad.

To znači, a zilog će se složiti, da ako se sve uradi školski, po PS-u, tj. ako na čvoru nema previše korisnika, sve funkciopniše besprijekorno. Šta ja znam kolko HS ima korisnika po čvorištu? Očigledno ne previše jer je sve ok, evo skoro godinu dana i ostaće aBd.

DSL (BiHnet i Logosoft) imaju pad brzine ako je korisnik podaleko od čvorišta - problem koji sam ja imao na Logosoftu.

PRLJAV VEŠ???????

Jedini prljav veš koji sada postoji je da je vdsl puno skuplji od docsis-a. Vidim da ni u Americi a ni u Evropi telekmovci nikako ne mogu ići u korak s kablovcima. Telekomovci već napuštaju vdsl i uvode FTTx, jer jedono FTTx tehnologijom mogu parirati kablovcima.

zilog

Post by zilog » 15/02/2012 21:46

jastuk1 wrote:PRLJAV VEŠ???????

Jedini prljav veš koji sada postoji je da je vdsl puno skuplji od docsis-a. Vidim da ni u Americi a ni u Evropi telekmovci nikako ne mogu ići u korak s kablovcima. Telekomovci već napuštaju vdsl i uvode FTTx, jer jedono FTTx tehnologijom mogu parirati kablovcima.
Ti nisi kvalifikovan ni jedno slovo da napises o tome. Rekao sam ti, prvo procitaj nesto o ICMP-u.

zilog

Post by zilog » 15/02/2012 21:47

Jos uvijek cekam da se kaze koliko prosjecna DOCSIS "grana" (u Sarajevu) broji korisnika?

The Realist

Post by The Realist » 15/02/2012 21:56

@jastuk - OK, znam to što se tiče pravila, to je i zilog rekao da ako se sve po ps-u radi, da to bude OK, ali je valjda problem što kod nas baš ne rade tako!?

Što se tiče brzina, nisu onda padale, jer su se duže spremali. I sada se spremaju i ustvari ti trenutno dobijaš veću brzinu, nego što "plaćaš", jer još uvijek su nam oni manji paketi, ovo je samo bonus svima. Ja stvarno nemam probleme sa tim padovima, pokazivao sam to i speedtestovima i ne znam zašto je tako. Na Boljakovu sam, nije da nema ljudi ovdje. Vidjet ćemo kako će to izgledati kada sve oficijelno krene.

@zilog - onako me zanima, ako neko nešto napiše što je tačno, kakve ima veze je li kvalifikovan za to? Čisto pitam, jer tvoji odgovori se uglavnom na ovo svedu i onda mi "obični smtrnici" ništa ne saznamo.

dragan.s

Post by dragan.s » 15/02/2012 21:56

I jedno i drugo je slično. Možete vi ovdje doktorate na tu temu pisati ali je tako. Naravno mislim na cable vs ADSL. Wireless je veza za nevolju, tj. ako ne može nikako drugačije.

Ono što jedino vrijedi je optika, ali se bojim da ćemo se načekati dok se počne razvlačiti po našim gradovima (mislim kod krajnih korisnika).

jastuk1

Post by jastuk1 » 15/02/2012 22:03

Sve je već rečeno i nema se šta raspravljat.

Ali šta reći kada se poseže za terminom - nisi kvalifikovan?

Nekima (mnogima?) je ustvari krivo što HS već godinu dana nema pad brzine naveče, jer ste se nadali da će vam to biti adut koji bi isticao prednost dsl-a i Logosofta. Pošto je HS po grani skopčao baš onoliko korisnika koliko treba - nema pada brzine kod korisnika, odnosno pad naveče je minoran. :!: :!: :!:

Ako i kad bude dolazilo do pada brzine naveče ili u bilo koje doba dana, ništa se zilog i ostali ne brinite, ja ću biti prvi koji će postati o tome. Meni smo mi (korisnici) na prvom mjestu, a ne HS, Lol i svi ostali provajderi.

Sad samo ostaje da se vidi kako će Logosoftovo uvođenje vdsl-a izgledati i koliko će koštati. Bez sarkazma, želim Vam sve najbolje. :bih:

zilog

Post by zilog » 15/02/2012 22:16

The Realist wrote:@zilog - onako me zanima, ako neko nešto napiše što je tačno, kakve ima veze je li kvalifikovan za to? Čisto pitam, jer tvoji odgovori se uglavnom na ovo svedu i onda mi "obični smtrnici" ništa ne saznamo.
ALI ne napise sto je tacno.

Nije tacno da je VDSL puno skuplji od DOCSIS-a 3.0. Zar ima potrebe da se upustam u diskusiju sa trolovima koji pricaju da VDSL modem kosta 600$?

Pricati o "telekomovcima" i investicijama je namjerno zaobilazenje cinjenica da:
- "telekomovci" imaju vec besplatnu osnovnu infrasreukturu 1:1 do korisnika, sto kablovci nemaju. Telekomima nikakva investicija nije problem!!!
- ostali DSL-ovci (kao sto je Logosoft) imaju FTTC i FTTB, sto opet mijenja pricu.

Ovo su sve bazne teme koje se "trolaju" okolo. Za pravu pricu se treba pojaviti macak koji ce, za pocetak, odgovoriti na pitanje:
Jos uvijek cekam da se kaze koliko prosjecna DOCSIS "grana" (u Sarajevu) broji korisnika?

zilog

Post by zilog » 15/02/2012 22:20

jastuk1 wrote:Sve je već rečeno i nema se šta raspravljat.

Ali šta reći kada se poseže za terminom - nisi kvalifikovan?

Nekima (mnogima?) je ustvari krivo što HS već godinu dana nema pad brzine naveče, jer ste se nadali da će vam to biti adut koji bi isticao prednost dsl-a i Logosofta. Pošto je HS po grani skopčao baš onoliko korisnika koliko treba - nema pada brzine kod korisnika, odnosno pad naveče je minoran. :!: :!: :!:

Ako i kad bude dolazilo do pada brzine naveče ili u bilo koje doba dana, ništa se zilog i ostali ne brinite, ja ću biti prvi koji će postati o tome. Meni smo mi (korisnici) na prvom mjestu, a ne HS, Lol i svi ostali provajderi.

Sad samo ostaje da se vidi kako će Logosoftovo uvođenje vdsl-a izgledati i koliko će koštati. Bez sarkazma, želim Vam sve najbolje. :bih:
Tebi sam vec dao odgovor, ali ga evo jos jednom:

Kada se pojave korisnici koji ce masovnije trebati pakete i brzine poput tvog, trebace im i streaming, koji DOCSIS ne moze izdrzati.

jastuk1

Post by jastuk1 » 15/02/2012 22:35

zilog wrote:

Kada se pojave korisnici koji ce masovnije trebati pakete i brzine poput tvog, trebace im i streaming, koji DOCSIS ne moze izdrzati.
Bogati o kojem streamingu govoriš? Korisnici to i sad koriste. A problemi nastaju ne zbog operatora, već zbog servera sa kojih se preuzima streaming, jer su preopterećeni. Kolko se samo youtubuje naveče i sve je ok. Sve fercera.

zilog

Post by zilog » 15/02/2012 22:41

jastuk1 wrote:
zilog wrote:

Bogati o kojem streamingu govoriš? Korisnici to i sad koriste. A problemi nastaju ne zbog operatora, već zbog servera sa kojih se preuzima streaming, jer su preopterećeni. Kolko se samo youtubuje naveče i sve je ok. Sve fercera.
Govorim o streamingu koji dolazi sa korisnicima kojima trebaju paketi preko 10 Mbps. Netflix i slicne stvari se ne mogu porediti sa YouTube, ali kome ja to pricam? :lol: :lol: :lol:

Comcast, sa preko 20 miliona korisnika, je izmislio citav rat sa Level 3, samo da bi sakrio da mu Netflix ne moze proci kroz DOCSIS. Heeeej, jedan Comcast

Fake_

Post by Fake_ » 15/02/2012 22:42

zilog wrote:Posto zagovornici DOCSIS-a (kablovci) imaju pricu kako je to sveti gral broadband pristupa, pozivam ih da, na pocetku, daju odgovor na jednostavno pitanje:

Koliko prosjecna HFC "grana" broji korisnika?

Napominjem da su u lazi kratke noge i svaka ce se neistina lako dokazati..
Eh evo odgovra HFC mreza ili DOCSIS

Kao sto vec znate vec postoje DOCSIS 1.0, 1.1, 2.0 i 3.0 , normalno ti se razvija dalje bice 4.0 itd ...

Ali sta to znaci ?
DOCSIS je set pravila koji se koristiti po jednom kanalu na odredjenoj frekvenciji za primanje podataka od CMTS ( citaj server da ti bude lakes, ili uredjaj za komunikaciju sa modemima )
DOCSIS 2.0 parkticno moze do 35Mbps ( max testirano )da podrzi brzinu po jednom korisniku, ali da se zna jedan opticki nod po jednom kanalu ( 8Mhz , QAM 256 ) moze da ima propusnu moc od 50Mbps. Radi toga postoji vise frekvencija na kojima rade modemi kod HS i Telemach.

Ono sto je osnovna razlika DOCSIS 3.0 Modema je sto moze da se jedan modem kaci na vise frekvnecija sto znaci broj kanala koji je pusten na m × 55.62 (m × 50) Mbit/s. Isto tako velika je prednost sto paralelno moze da radi konfigurisan DOCSIS 2.0 i 3.0 istovremno, sto znaci da samo odredjim korisnicma moraju mjenjati modeme. Sto recimo za telemach koji ima 4 frekvencije znaci da vec sada odredjenom korisniku u idealnim uslovima moze pustiti 200Mbps bez pustanja novih frekvencija. Helem downstream na DOCSIS-u nije problem je upstream. Posto je sirina kanala ( 30 - 65Mhz ) vema mala, trenutni najveci problem predstavlja upravo to. Radi toga stavljaju male brzine uploada na paketima.

Medjutim neznam kako ide kod ADSL-a ili kod drugih... Ali na kablovskoj segmetacije mreze se radi veoma brzo i lahko. Prije nekih 2-3 godine standard je bio 300 - 400 korisnika po optickom nodu ( standard za 2.0 DOCSIS da radi normalno ) ... Sada je vec spalo na nekih 150 - 200 korisnika po nodu.

Uglavnom rezultati DOCSIS 3.0: 444.96 (400) Mbit/s DOWNLOADA / 122.88 (108) Mbit/s Uploada ( 8 x 8MHze Downstream @ QAM256 i 4x 64 QAM upstream ...

I jos jedan mali citat ...
In the UK, broadband provider Virgin Media announced on 20 April 2011 an intention to start trials with download speeds of 1.5 Gbit/s and upload of 150 Mbit/s based on DOCSIS3.0.[3]
Last edited by Fake_ on 15/02/2012 22:52, edited 3 times in total.

zilog

Post by zilog » 15/02/2012 22:42

Da ne zaboravimo tehnolosku pricu, koja treba drzati kostur topic-a:

Fake_

Post by Fake_ » 15/02/2012 22:47

zilog wrote:Da ne zaboravimo tehnolosku pricu, koja treba drzati kostur topic-a:

Prije nekih 2-3 godine standard je bio 300 - 400 korisnika po optickom nodu ... Sada je vec spalo na nekih 150 - 200 korisnika po nodu.

Pod ovim sam mislio na sarajevo ... U evropi ljudi stavljaju jedan nod za zgradu ( 50 - 100 korisnika )

TRANCE

Post by TRANCE » 15/02/2012 23:05

Kao da je bitna čitava ta priča dsl vs. cable. Na kraju će se sve to završiti ftth pristupom. A dok mi u Bosni doguramo do limita tih tehnologija, u Americi će izmisliti prenošenje podataka mislima brzinom 100 Gbit/s :lol:

lucko

Post by lucko » 15/02/2012 23:08

mali prilog temi:

- poredjenje

http://ec.europa.eu/information_society ... nnex_1.pdf

valjda nije staro...

- kad nesto pisete pojasnite malo ljudima argumentima, a ne raznim etiketiranjem (sto moderatori tolerisu takvo ponasanje to je druga prica!)

http://www.netsys-direct.com/products.php?cat=15
Last edited by lucko on 15/02/2012 23:13, edited 1 time in total.

TRANCE

Post by TRANCE » 15/02/2012 23:12

Koliko sam ja skontao, dsl tehnologija ima manji frekventni opseg u odnosu na cable, ali se zato svaki korisnik spaja odvojeno. Koaksijalni kabl ima veći frekventni opseg, ali se zato spaja više korisnika na njega.
Btw. do sada niko nije sumirao prednosti i mane svake tehnologije sa tehničkog i finansijskog aspekta, pa ako ima na forumu kakav profesor Miljenko, bog za elektrotehniku i kompjutere, neka nas prosvijetli :lol:

Locked